SlideShare a Scribd company logo
1 of 10
ინტეგრირებული გაკვეთილი
პრეზენტაციის ავტორი
სსიპ-ქალაქ ბაღდათის N1 საჯარო სკოლის სახვითი და
გამოყენებითი ხელოვნების მასწავლებელი
ნინო ზირაქაძე
ინტეგრირებული საგნები
სახვითი და გამოყენებითი ხელოვნება
ბუნებისმეტყველება
კლასი V
გაკვეთილის თემა: პლაკატი ეკოლოგიის თემაზე
გაკვეთილის მიზანი:
• მოსწავლე იაზრებს ეკოლოგიის მნიშვნელობას , გამოკვეთს მის ირგვლივ არსებულ ეკოლოგიურ
პრობლემებს ,საუბრობს მის გადაჭრის გზებზე
• საუბრობს საკუთარ როლზე ეკოლოგიური პრობლემების მოგვარებაში და ქმნის ნამუშევარს
პლაკატის ესკიზს ეკოლოგიის თემაზე
წინარე ცოდნა - დამუშავებულია შემდეგი საკითხები
•პლაკატის მახასიათებლები
•გამომსახველობითი ხერხები პლაკატში (კომპოზიციური განაწილება , ფონის და გამოსახულების ურთიერთმიმართება, წარწერის ზომა , ფერი.
•ტექნიკები-გრაფიკა, კოლაჟი, აპლიკაცია, შერეული ტექნიკა
გაკვეთილის თემისა და მიზნის შესაბამისობა ეროვნული სასწავლო გეგმის მოთხოვნებთან :
სახვით და გამოყენებითი ხელოვნება
ს.გ.დაწყ.(II).1.
სახვითი ხელოვნების საშუალებებისა და ხერხების მიზანმიმართულად გამოყენება ჩანაფიქრის, იდეის, გუნება-განწყო-ბის (ემოციების),
შთაბეჭდილებების გადმოსაცემად ნამუშევარში.
ს.გ.დაწყ.(II).2.
სხვადასხვა მასალისა და ტექნიკის მიზანმიმართულად შერჩევა და გამოყენება საკუთარი ჩანაფიქრის და იდეის განსახორციელებლად.
ს.გ.დაწყ.(II).3
ინდივიდუალური და ერთობლივი ნამუშევრის წარდგენა, საუბარი (მხატვრული საშუალებები და ხერხები, დარგი, ჟანრი და
სხვ.)შესაბამისი ტერმინების გამოყენებით საკუთარ, თანაკლასელთა ან ცნობილ ხელოვანთა ნამუშევრებზე შთაბეჭდილებების
გასაზიარებლად და აზრის, იდეების გასააზრებლად.
ბუნებისმეტყველება
ბუნ.დაწყ.(II).4
პრაქტიკული აქტივობებისა და ელემენტარული კვლევითი უნარ-ჩვევების გამოყენებით მდგრადი განვითარების ზოგიერთი პრინციპის
დაცვის აუცილებლობაზე მსჯელობა სწორი დამოკიდებულებების ჩამოყალიბებისა და საკუთარი მომავალი ცხოვრების ეფექტიანად
დაგეგმვის მიზნით.
აქტივობა 1
საორგანიზაციო საკითხების მოგვარება და საგაკვეთილო პროცესებისთვის მზადება.
აქტივობა 2
დაფაზე გამოსახული ხის ფოთლებზე კითხვაზე - შენი აზრით რა არის ეკოლოგია ?-პასუხების ჩამოწერა
3 აქტივობა
ანიმაციის ჩვენება/მსჯელობა https://www.youtube.com/watch?v=Ac1UV30jt_U
კოგნიტური სქემის შევსება
• რა არის ანიმაციის მთავარი იდეა?
• რა პრობლემა დგას ანიმაციაში ?
• როგორ აგვარებს ამ პრობლემებს ანიმაციის მთავარი გმირი?
• შენ თუ ხვდები ყოველდღიურ ცხოვრებაში მსგავს პრობლემებს?
• იქცევი თუ არა შენ ან შენს ირგვლივ მყოფები ისე როგორც ანიმაციის პერსონაჟი მოიქცა?
• შენ როგორ მოაგვარებ შენს ირგვლივ არსებულ ეკოლოგიურ პრობლემებს ?
აქტივობა 4
პლაკატის მახასიათებლების გახსენება /სახელმძღვანელოზე მუშაობა
● როგორ ფიქრობ რისი თქმა სურს მოცემული პლაკატით ავტორს?
● რა პრობლემას ეხება მოცემული პლაკატი?
● დაგაფიქრა თუ არა მოცემულმა პლაკატებმა და მოიტანა თუ არა სათქმელი ავტორმა შენამდე?
● რომელ საშუალებებს და ხერხებს იყენებს ავტორი იდეის გადმოსაცემად?
● შენ რა თემას შეარჩევდი და რომელ სახვით საშუალებებს და ხერხებს გამოიყენებდი შენი ჩანაფიქრის გადმოსაცემად
● რა იქნებოდა შენი გზავნილი და რომელ ეკოლოგიურ პრობლემას მიუძღვნიდი შენს ნამუშევარს?
აქტივობა 5
პრაქტიკული სამუშაო
პლაკატის ესკიზის შექმნა/ნამუშევრების პრეზენტაცია
კრიტერიუმები ვერ ასრულებს ნაწილობრივ სრულად
მოსწავლე ქმნის
პლაკატის
ესკიზს
თემატურად
უკავშირებს
ეკოლოგიურ
პრობლემებს,
იყენებს
პლაკატისთვის
დამახასიათებე
ლ სახვით
გამომსახველობ
ით ელემენტებს
და პრინციპებს
,წარადგენს
ნამუშევარს
კლასის წინაშე
და
არგუმენტირებ
ულად
საუბრობს მის
მიერ
გამოყენებულ
სახვით
გამომსახველობ
ით
ელემენტებსა
და
პრინციპებზე.
აცნობს კლასს
საკუთარ იდეას,
ჩანაფიქრს და
მსჯელობს
საკუთარი
ნამუშევარში
გადმოცემულ
იდეაზე.
მოსწავლე ვერ
ქმნის პლაკატის
ესკიზს
თემატურად ვერ
უკავშირებს
ეკოლოგიურ
პრობლემებს, ვერ
იყენებს
პლაკატისთვის
დამახასიათებელ
სახვით
გამომსახველობით
ელემენტებს და
პრინციპებს ,ვერ
წარადგენს
ნამუშევარს
კლასის წინაშე
მოსწავლე ქმნის
პლაკატის
ესკიზს უჭირს
თემატურად
ეკოლოგიურ
პრობლემებთან
დაკავშირება ,
იყენებს
პლაკატისთვის
დამახასიათებელ
ი რამდენიმე
სახვით
გამომსახველობი
თ ელემენტის და
პრინციპს
,უჭირს
ნამუშევარს
კლასის წინაშე
წარდგენა და მის
მიერ
გამოყენებულ
სახვით
გამომსახველობი
თ ელემენტებსა
და პრინციპებზე
არგუმენტირებუ
ლად საუბარი
.უჭირს
ნამუშევარში
გადმოცემული
საკუთარ იდეასა
და ჩანაფიქრზე
საუბარი.
მოსწავლე ქმნის პლაკატის
ესკიზს თემატურად უკავშირებს
ეკოლოგიურ
პრობლემებს ,იყენებს
პლაკატისთვის დამახასიათებელ
სახვით გამომსახველობით
ელემენტებს და პრინციპებს
,წარადგენს ნამუშევარს კლასის
წინაშე და არგუმენტირებულად
საუბრობს მის მიერ
გამოყენებულ სახვით
გამომსახველობით ელემენტებსა
და პრინციპებზე. აცნობს კლასს
საკუთარ იდეას, ჩანაფიქრს და
მსჯელობს საკუთარი
ნამუშევარში გადმოცემულ
იდეაზე.
ანალიტიკური
შეფასების სქემა მოსწავლეთა თვითშეფასების სქემა
კრიტერიუმები დიახ არა
შემიძლია ავხსნა სიტყვა
ეკოლოგიის
მნიშვნელობა
შემიძლია ვისაუბრო ჩემს
ირგვლივ არსებულ
ეკოლოგიურ
პრობლემებზე და მისი
გადაჭრის გზებზე
შემიძლია ამოვიცნო
პლაკატში ავტორის
ჩანაფიქრი
შემიძლია პლაკატის
მახასიათებლების
გათვალისწინებით
პლაკატის ესკიზის
შექმნა
შემიძლია ჩემი
ნამუშევრის კლასის
წინაშე წარდგენა და ,ჩეს
ჩანაფიქრზე იდეაზე
საუბარი
გაკვეთილის დასაწყისში დასახული მიზანი
• მოსწავლე იაზრებს ეკოლოგიის მნიშვნელობას , გამოკვეთს მის ირგვლივ არსებულ ეკოლოგიურ
პრობლემებს ,საუბრობს მის გადაჭრის გზებზე
• საუბრობს საკუთარ როლზე ეკოლოგიური პრობლემების მოგვარებაში და ქმნის ნამუშევარს
პლაკატის ესკიზს ეკოლოგიის თემაზე
შედეგი
მოსწავლე საუბრობს მის ირგვლივ არსებულ პრობლემებზე ,ამ პრობლემის მოგვარების გზებზე
,აცნობიერებს საკუთარ როლს ეკოლოგიური პრობლემების მოგვარებაში და ქმნის პლაკატის ესკიზს
ეკოლოგიის თემაზე
გმადლობთ ყურადღებისათვის !

More Related Content

Similar to ინტეგრირებული გაკვეთილი -ხელოვნება-ბუნებისმეტყველება

როგორ დავგეგმოთ გაკვეთილი
როგორ დავგეგმოთ გაკვეთილიროგორ დავგეგმოთ გაკვეთილი
როგორ დავგეგმოთ გაკვეთილიgramatika123
 
სასწავლო გეგმის შაბლონი
სასწავლო გეგმის შაბლონისასწავლო გეგმის შაბლონი
სასწავლო გეგმის შაბლონიlevanqvela
 
Unit plan template(1)
Unit plan template(1)Unit plan template(1)
Unit plan template(1)tengizkuchava
 
საკლასო პლაკატის დამზადება
საკლასო პლაკატის დამზადებასაკლასო პლაკატის დამზადება
საკლასო პლაკატის დამზადებაritadateshidze
 
პროექტის გეგმა
პროექტის გეგმაპროექტის გეგმა
პროექტის გეგმაnanci68
 
სასწავლო პროექტის გეგმის შაბლონი
სასწავლო პროექტის გეგმის შაბლონისასწავლო პროექტის გეგმის შაბლონი
სასწავლო პროექტის გეგმის შაბლონიnanci68
 
ინტეგრირებული გაკვეთილი
ინტეგრირებული გაკვეთილიინტეგრირებული გაკვეთილი
ინტეგრირებული გაკვეთილიMaia Siradze
 
სასწავლო გეგმის პროექტის შაბლონი
სასწავლო გეგმის პროექტის შაბლონისასწავლო გეგმის პროექტის შაბლონი
სასწავლო გეგმის პროექტის შაბლონიmarikadaneliani
 
სასწავლო პროექტის გეგმის შაბლონი
სასწავლო პროექტის  გეგმის შაბლონისასწავლო პროექტის  გეგმის შაბლონი
სასწავლო პროექტის გეგმის შაბლონიeliso1985
 
Fiqria vasa zis kvlevis angarisi
Fiqria vasa zis kvlevis angarisiFiqria vasa zis kvlevis angarisi
Fiqria vasa zis kvlevis angarisissuser40ab08
 
კომპლექსური დავალება -დიორამა.
კომპლექსური დავალება -დიორამა.კომპლექსური დავალება -დიორამა.
კომპლექსური დავალება -დიორამა.nino Zirakadze
 
იგავის ენა
იგავის ენაიგავის ენა
იგავის ენაmziaegiashvili
 
ანგარიში აჭარის პედაგოგთა მეორე კონფერენციაში მონაწილეობის
ანგარიში აჭარის პედაგოგთა მეორე კონფერენციაში მონაწილეობისანგარიში აჭარის პედაგოგთა მეორე კონფერენციაში მონაწილეობის
ანგარიში აჭარის პედაგოგთა მეორე კონფერენციაში მონაწილეობისMaia Siradze
 
Pedagogiuri praqtikis kvleva aniko eriashvili
Pedagogiuri praqtikis kvleva aniko eriashviliPedagogiuri praqtikis kvleva aniko eriashvili
Pedagogiuri praqtikis kvleva aniko eriashviliekunakaterina
 

Similar to ინტეგრირებული გაკვეთილი -ხელოვნება-ბუნებისმეტყველება (20)

როგორ დავგეგმოთ გაკვეთილი
როგორ დავგეგმოთ გაკვეთილიროგორ დავგეგმოთ გაკვეთილი
როგორ დავგეგმოთ გაკვეთილი
 
სასწავლო გეგმის შაბლონი
სასწავლო გეგმის შაბლონისასწავლო გეგმის შაბლონი
სასწავლო გეგმის შაბლონი
 
Unit plan template(1)
Unit plan template(1)Unit plan template(1)
Unit plan template(1)
 
სასწავლო პროექტი
სასწავლო პროექტისასწავლო პროექტი
სასწავლო პროექტი
 
საკლასო პლაკატის დამზადება
საკლასო პლაკატის დამზადებასაკლასო პლაკატის დამზადება
საკლასო პლაკატის დამზადება
 
პროექტის გეგმა
პროექტის გეგმაპროექტის გეგმა
პროექტის გეგმა
 
სასწავლო პროექტის გეგმის შაბლონი
სასწავლო პროექტის გეგმის შაბლონისასწავლო პროექტის გეგმის შაბლონი
სასწავლო პროექტის გეგმის შაბლონი
 
ინტეგრირებული გაკვეთილი
ინტეგრირებული გაკვეთილიინტეგრირებული გაკვეთილი
ინტეგრირებული გაკვეთილი
 
Nato gegma
Nato gegmaNato gegma
Nato gegma
 
სასწავლო გეგმის პროექტის შაბლონი
სასწავლო გეგმის პროექტის შაბლონისასწავლო გეგმის პროექტის შაბლონი
სასწავლო გეგმის პროექტის შაბლონი
 
სასწავლო პროექტის გეგმის შაბლონი
სასწავლო პროექტის  გეგმის შაბლონისასწავლო პროექტის  გეგმის შაბლონი
სასწავლო პროექტის გეგმის შაბლონი
 
Fiqria vasa zis kvlevis angarisi
Fiqria vasa zis kvlevis angarisiFiqria vasa zis kvlevis angarisi
Fiqria vasa zis kvlevis angarisi
 
Gegma1
Gegma1Gegma1
Gegma1
 
კომპლექსური დავალება -დიორამა.
კომპლექსური დავალება -დიორამა.კომპლექსური დავალება -დიორამა.
კომპლექსური დავალება -დიორამა.
 
საკუთარი პრაქტიკის კვალდაკვალ
საკუთარი პრაქტიკის კვალდაკვალსაკუთარი პრაქტიკის კვალდაკვალ
საკუთარი პრაქტიკის კვალდაკვალ
 
იგავის ენა
იგავის ენაიგავის ენა
იგავის ენა
 
ანგარიში აჭარის პედაგოგთა მეორე კონფერენციაში მონაწილეობის
ანგარიში აჭარის პედაგოგთა მეორე კონფერენციაში მონაწილეობისანგარიში აჭარის პედაგოგთა მეორე კონფერენციაში მონაწილეობის
ანგარიში აჭარის პედაგოგთა მეორე კონფერენციაში მონაწილეობის
 
Pedagogiuri praqtikis kvleva aniko eriashvili
Pedagogiuri praqtikis kvleva aniko eriashviliPedagogiuri praqtikis kvleva aniko eriashvili
Pedagogiuri praqtikis kvleva aniko eriashvili
 
Gegma5
Gegma5Gegma5
Gegma5
 
Gegma2
Gegma2Gegma2
Gegma2
 

More from nino Zirakadze

პორტრეტი.pptx
პორტრეტი.pptxპორტრეტი.pptx
პორტრეტი.pptxnino Zirakadze
 
ესკიზნოტირება განათლებაში მეთოდის გამოყენება ხელოვნების გაკვეთილზე
ესკიზნოტირება განათლებაში მეთოდის გამოყენება ხელოვნების გაკვეთილზე ესკიზნოტირება განათლებაში მეთოდის გამოყენება ხელოვნების გაკვეთილზე
ესკიზნოტირება განათლებაში მეთოდის გამოყენება ხელოვნების გაკვეთილზე nino Zirakadze
 
მწვანე-არქიტექტურა
მწვანე-არქიტექტურამწვანე-არქიტექტურა
მწვანე-არქიტექტურაnino Zirakadze
 
ნარურმორტი
ნარურმორტინარურმორტი
ნარურმორტიnino Zirakadze
 
რომანტიზმი.docx
რომანტიზმი.docxრომანტიზმი.docx
რომანტიზმი.docxnino Zirakadze
 
კურბე და მანე
კურბე და მანეკურბე და მანე
კურბე და მანეnino Zirakadze
 
პაბლო პიკასო
 პაბლო პიკასო პაბლო პიკასო
პაბლო პიკასოnino Zirakadze
 
მაჩუ პიქჩუ
მაჩუ პიქჩუმაჩუ პიქჩუ
მაჩუ პიქჩუnino Zirakadze
 
ფერების სამყარო.pptx
ფერების სამყარო.pptxფერების სამყარო.pptx
ფერების სამყარო.pptxnino Zirakadze
 
გაზაფხული
გაზაფხულიგაზაფხული
გაზაფხულიnino Zirakadze
 
აღდგომა 1კლ.pptx
აღდგომა 1კლ.pptxაღდგომა 1კლ.pptx
აღდგომა 1კლ.pptxnino Zirakadze
 

More from nino Zirakadze (15)

პორტრეტი.pptx
პორტრეტი.pptxპორტრეტი.pptx
პორტრეტი.pptx
 
ესკიზნოტირება განათლებაში მეთოდის გამოყენება ხელოვნების გაკვეთილზე
ესკიზნოტირება განათლებაში მეთოდის გამოყენება ხელოვნების გაკვეთილზე ესკიზნოტირება განათლებაში მეთოდის გამოყენება ხელოვნების გაკვეთილზე
ესკიზნოტირება განათლებაში მეთოდის გამოყენება ხელოვნების გაკვეთილზე
 
მწვანე-არქიტექტურა
მწვანე-არქიტექტურამწვანე-არქიტექტურა
მწვანე-არქიტექტურა
 
ნარურმორტი
ნარურმორტინარურმორტი
ნარურმორტი
 
როკოკო
როკოკოროკოკო
როკოკო
 
რომანტიზმი.docx
რომანტიზმი.docxრომანტიზმი.docx
რომანტიზმი.docx
 
კურბე და მანე
კურბე და მანეკურბე და მანე
კურბე და მანე
 
პაბლო პიკასო
 პაბლო პიკასო პაბლო პიკასო
პაბლო პიკასო
 
რომი
რომირომი
რომი
 
მაჩუ პიქჩუ
მაჩუ პიქჩუმაჩუ პიქჩუ
მაჩუ პიქჩუ
 
ფერების სამყარო.pptx
ფერების სამყარო.pptxფერების სამყარო.pptx
ფერების სამყარო.pptx
 
პეპელა.docx
პეპელა.docxპეპელა.docx
პეპელა.docx
 
ბაყაყი.docx
ბაყაყი.docxბაყაყი.docx
ბაყაყი.docx
 
გაზაფხული
გაზაფხულიგაზაფხული
გაზაფხული
 
აღდგომა 1კლ.pptx
აღდგომა 1კლ.pptxაღდგომა 1კლ.pptx
აღდგომა 1კლ.pptx
 

ინტეგრირებული გაკვეთილი -ხელოვნება-ბუნებისმეტყველება

  • 1. ინტეგრირებული გაკვეთილი პრეზენტაციის ავტორი სსიპ-ქალაქ ბაღდათის N1 საჯარო სკოლის სახვითი და გამოყენებითი ხელოვნების მასწავლებელი ნინო ზირაქაძე
  • 2. ინტეგრირებული საგნები სახვითი და გამოყენებითი ხელოვნება ბუნებისმეტყველება კლასი V გაკვეთილის თემა: პლაკატი ეკოლოგიის თემაზე გაკვეთილის მიზანი: • მოსწავლე იაზრებს ეკოლოგიის მნიშვნელობას , გამოკვეთს მის ირგვლივ არსებულ ეკოლოგიურ პრობლემებს ,საუბრობს მის გადაჭრის გზებზე • საუბრობს საკუთარ როლზე ეკოლოგიური პრობლემების მოგვარებაში და ქმნის ნამუშევარს პლაკატის ესკიზს ეკოლოგიის თემაზე
  • 3. წინარე ცოდნა - დამუშავებულია შემდეგი საკითხები •პლაკატის მახასიათებლები •გამომსახველობითი ხერხები პლაკატში (კომპოზიციური განაწილება , ფონის და გამოსახულების ურთიერთმიმართება, წარწერის ზომა , ფერი. •ტექნიკები-გრაფიკა, კოლაჟი, აპლიკაცია, შერეული ტექნიკა გაკვეთილის თემისა და მიზნის შესაბამისობა ეროვნული სასწავლო გეგმის მოთხოვნებთან : სახვით და გამოყენებითი ხელოვნება ს.გ.დაწყ.(II).1. სახვითი ხელოვნების საშუალებებისა და ხერხების მიზანმიმართულად გამოყენება ჩანაფიქრის, იდეის, გუნება-განწყო-ბის (ემოციების), შთაბეჭდილებების გადმოსაცემად ნამუშევარში. ს.გ.დაწყ.(II).2. სხვადასხვა მასალისა და ტექნიკის მიზანმიმართულად შერჩევა და გამოყენება საკუთარი ჩანაფიქრის და იდეის განსახორციელებლად. ს.გ.დაწყ.(II).3 ინდივიდუალური და ერთობლივი ნამუშევრის წარდგენა, საუბარი (მხატვრული საშუალებები და ხერხები, დარგი, ჟანრი და სხვ.)შესაბამისი ტერმინების გამოყენებით საკუთარ, თანაკლასელთა ან ცნობილ ხელოვანთა ნამუშევრებზე შთაბეჭდილებების გასაზიარებლად და აზრის, იდეების გასააზრებლად. ბუნებისმეტყველება ბუნ.დაწყ.(II).4 პრაქტიკული აქტივობებისა და ელემენტარული კვლევითი უნარ-ჩვევების გამოყენებით მდგრადი განვითარების ზოგიერთი პრინციპის დაცვის აუცილებლობაზე მსჯელობა სწორი დამოკიდებულებების ჩამოყალიბებისა და საკუთარი მომავალი ცხოვრების ეფექტიანად დაგეგმვის მიზნით.
  • 4. აქტივობა 1 საორგანიზაციო საკითხების მოგვარება და საგაკვეთილო პროცესებისთვის მზადება. აქტივობა 2 დაფაზე გამოსახული ხის ფოთლებზე კითხვაზე - შენი აზრით რა არის ეკოლოგია ?-პასუხების ჩამოწერა
  • 5. 3 აქტივობა ანიმაციის ჩვენება/მსჯელობა https://www.youtube.com/watch?v=Ac1UV30jt_U კოგნიტური სქემის შევსება • რა არის ანიმაციის მთავარი იდეა? • რა პრობლემა დგას ანიმაციაში ? • როგორ აგვარებს ამ პრობლემებს ანიმაციის მთავარი გმირი? • შენ თუ ხვდები ყოველდღიურ ცხოვრებაში მსგავს პრობლემებს? • იქცევი თუ არა შენ ან შენს ირგვლივ მყოფები ისე როგორც ანიმაციის პერსონაჟი მოიქცა? • შენ როგორ მოაგვარებ შენს ირგვლივ არსებულ ეკოლოგიურ პრობლემებს ?
  • 6. აქტივობა 4 პლაკატის მახასიათებლების გახსენება /სახელმძღვანელოზე მუშაობა ● როგორ ფიქრობ რისი თქმა სურს მოცემული პლაკატით ავტორს? ● რა პრობლემას ეხება მოცემული პლაკატი? ● დაგაფიქრა თუ არა მოცემულმა პლაკატებმა და მოიტანა თუ არა სათქმელი ავტორმა შენამდე? ● რომელ საშუალებებს და ხერხებს იყენებს ავტორი იდეის გადმოსაცემად? ● შენ რა თემას შეარჩევდი და რომელ სახვით საშუალებებს და ხერხებს გამოიყენებდი შენი ჩანაფიქრის გადმოსაცემად ● რა იქნებოდა შენი გზავნილი და რომელ ეკოლოგიურ პრობლემას მიუძღვნიდი შენს ნამუშევარს?
  • 7. აქტივობა 5 პრაქტიკული სამუშაო პლაკატის ესკიზის შექმნა/ნამუშევრების პრეზენტაცია
  • 8. კრიტერიუმები ვერ ასრულებს ნაწილობრივ სრულად მოსწავლე ქმნის პლაკატის ესკიზს თემატურად უკავშირებს ეკოლოგიურ პრობლემებს, იყენებს პლაკატისთვის დამახასიათებე ლ სახვით გამომსახველობ ით ელემენტებს და პრინციპებს ,წარადგენს ნამუშევარს კლასის წინაშე და არგუმენტირებ ულად საუბრობს მის მიერ გამოყენებულ სახვით გამომსახველობ ით ელემენტებსა და პრინციპებზე. აცნობს კლასს საკუთარ იდეას, ჩანაფიქრს და მსჯელობს საკუთარი ნამუშევარში გადმოცემულ იდეაზე. მოსწავლე ვერ ქმნის პლაკატის ესკიზს თემატურად ვერ უკავშირებს ეკოლოგიურ პრობლემებს, ვერ იყენებს პლაკატისთვის დამახასიათებელ სახვით გამომსახველობით ელემენტებს და პრინციპებს ,ვერ წარადგენს ნამუშევარს კლასის წინაშე მოსწავლე ქმნის პლაკატის ესკიზს უჭირს თემატურად ეკოლოგიურ პრობლემებთან დაკავშირება , იყენებს პლაკატისთვის დამახასიათებელ ი რამდენიმე სახვით გამომსახველობი თ ელემენტის და პრინციპს ,უჭირს ნამუშევარს კლასის წინაშე წარდგენა და მის მიერ გამოყენებულ სახვით გამომსახველობი თ ელემენტებსა და პრინციპებზე არგუმენტირებუ ლად საუბარი .უჭირს ნამუშევარში გადმოცემული საკუთარ იდეასა და ჩანაფიქრზე საუბარი. მოსწავლე ქმნის პლაკატის ესკიზს თემატურად უკავშირებს ეკოლოგიურ პრობლემებს ,იყენებს პლაკატისთვის დამახასიათებელ სახვით გამომსახველობით ელემენტებს და პრინციპებს ,წარადგენს ნამუშევარს კლასის წინაშე და არგუმენტირებულად საუბრობს მის მიერ გამოყენებულ სახვით გამომსახველობით ელემენტებსა და პრინციპებზე. აცნობს კლასს საკუთარ იდეას, ჩანაფიქრს და მსჯელობს საკუთარი ნამუშევარში გადმოცემულ იდეაზე. ანალიტიკური შეფასების სქემა მოსწავლეთა თვითშეფასების სქემა კრიტერიუმები დიახ არა შემიძლია ავხსნა სიტყვა ეკოლოგიის მნიშვნელობა შემიძლია ვისაუბრო ჩემს ირგვლივ არსებულ ეკოლოგიურ პრობლემებზე და მისი გადაჭრის გზებზე შემიძლია ამოვიცნო პლაკატში ავტორის ჩანაფიქრი შემიძლია პლაკატის მახასიათებლების გათვალისწინებით პლაკატის ესკიზის შექმნა შემიძლია ჩემი ნამუშევრის კლასის წინაშე წარდგენა და ,ჩეს ჩანაფიქრზე იდეაზე საუბარი
  • 9. გაკვეთილის დასაწყისში დასახული მიზანი • მოსწავლე იაზრებს ეკოლოგიის მნიშვნელობას , გამოკვეთს მის ირგვლივ არსებულ ეკოლოგიურ პრობლემებს ,საუბრობს მის გადაჭრის გზებზე • საუბრობს საკუთარ როლზე ეკოლოგიური პრობლემების მოგვარებაში და ქმნის ნამუშევარს პლაკატის ესკიზს ეკოლოგიის თემაზე შედეგი მოსწავლე საუბრობს მის ირგვლივ არსებულ პრობლემებზე ,ამ პრობლემის მოგვარების გზებზე ,აცნობიერებს საკუთარ როლს ეკოლოგიური პრობლემების მოგვარებაში და ქმნის პლაკატის ესკიზს ეკოლოგიის თემაზე