ინტეგრირებული გაკვეთილი ქართულსა და ინგლისურ ენებში
1. ინტეგრირებული გაკვეთილის გეგმა და რეფლექსია
1.სწავლების
საფეხური/
კლასი
I საფეხური (დაწყებითი);
IV2
კლასი
2.მოსწავლეთა
რაოდენობა კლასში31
3.
ინტეგრირებული
საგნები და
პედაგოგები
საგანი პედაგოგი
ქართული ენა
ინგლისური ენა
ასმათ ჯიჯავაძე
ინგა შარაძე
4.სპეციალური
საგანმანათლებლო
საჭიროების მქონე
მოსწავლეთა
რაოდენობა და
პროფილი
კლასში სსსმ მოსწავლე არ არის
5.გაკვეთილის
თემა
როცა ატყუებენ და ტყუვდებიან /ასტრიდ ლინდგრენის
„ბიულერბიუელი ბავშვების“ მიხედვით/; 1 აპრილი-სიცილისა და
ტყუილის საერთაშორისო დღე; სად როგორ აღნიშნავენ ტყუილის
დღეს: უცხოური ტრადიციები;
ზმნიზედა, ზედსართავი სახელი, ანტონიმები, სინონიმები.
6.გაკვეთილის
სასწავლო მიზნები
მოსწავლეებში კითხვის, ზეპირმეტყველებისა და ურთიერთობის
უნარ-ჩვევების განვითარება; ლექსიკური მარაგის გამდიდრება და
გამოყენება; საკუთარი და უცხო ქვეყნების ტრადიციებში გარკვევა და
შედარებების გაკეთება; პრეზენტაციის, წერითი და ზეპირი
მეტყველების უნარების დახვეწა; მარტივ ინტერაქციებში მოსწავლეთა
ჩართვა
7.სტანდარტთან
შესაბამისობა
მოსწავლე გამოხატავს საკუთარ დამოკიდებულებას
მხატვრული ნაწარმოების მიმართ (ქართ. IV. 2.) აფასებს გმირის
საქციელს და განმარტავს თავის დამოკიდებულებას; უკავშირებს
პერსონაჟის მოქმედებას პირად ცხოვრებისეულ გამოცდილებას და
იხსენებს მსგავს სიტუაციებს; მონაწილეობს მხატვრული ნაწარმოების
შესახებ გამართულ დისკუსიაში; გამოხატავს საკუთარ
დამოკიდებულებას წაკითხული ტექსტის მიმართ; ავლენს
ესთეტიკური და ეთიკური შეფასების სურვილს (ქართ. IV. 8.)
განმარტავს, რით არის კონკრეტული ტექსტი მისთვის საინტერესო;
2. ავლენს თვითგამოხატვის სურვილს. (ქართ. IV. 12.) უცხ.დ.III.11.
მოსწავლეს შეუძლია მარტივ ინტერაქციაში მონაწილეობა;
უცხ.დ.III.12. მოსწავლეს შეუძლია ინფორმაციის ამოცნობა კულტურის
სფეროდან, უცხო და მშობლიური სოციოკულტურული გარემოს
ერთმანეთთან შედარება; უცხ. დ. III. 1. მოსწავლეს შეუძლია
მასწავლებლის მითითებებისა და სავარჯიშოს მარტივი
ინსტრუქციების გაგება; უცხ. დ. III.7. მოსწავლეს
გამომუშავებული აქვს ტექსტზე მუშაობის საწყისი ჩვევები და
სტრატეგიები.
8.ინტეგრირებული
თემები/საგნები და
უნარ-ჩვევები:
დღესასწაულებისა და ტრადიციების თემა; პრეზენტაციისა და
ზეპირმეტყველებითი ურთიერთობის უნარ-ჩვევები; გრამატიკული
მასალა: ზმნიზედების, ზედსართავი სახელების, ანტონიმებისა და
სინონიმების გამოყენება.
9. მიზნის მისაღწევი
სტრატეგიები:
შედარება, მეტაფორები, ანალოგიები, ინდივიდუალური დავალება,
აქტიური მოსმენა, კოგნიტური სქემები, თანატოლთა შეფასება,
თვითშეფასება, პრეზენტაცია, სიმულაცია, ვიდეორგოლი, დაფასთან
წყვილებში მუშაობა, ტექსტზე მუშაობა, თამაში,საშინაო დავალება,
ჯგუფური მუშაობა.
10. წინარე ცოდნა აქვთ: ზოგადი ცოდნა დღესასწაულებისა და ტრადიციების შესახებ,
გარკვეული ლექსიკური მარაგი, ფლობენ პრეზენტაციის უნარებს;
იციან ზმნიზედისა და ზედსართავი სახელის რაობა და ამოცნობა,
არჩევენ სინონიმებსა და ანტონიმებს.
11.გაკვეთილის
სცენარი
(მსვლელობა)
მოტივაცია /2 წთ/-თემატიკასთან დაახლოებული შინაარსის
ტყუილი: დღეს ტარდება ქართულისა და ინგლისური ენების ბოლო
გაკვეთლი! ეს ტყუილი ბავშვებში იწვევს გაკვირვებას და იწყებენ
მცდელობას გამოააშკარაონ იგი; სახალისო განწყობის შეტანის შემდეგ
გადავდივარ გონრბრივ იერიშზე /3 წთ/-რომელი დღესასწაულები
ვიცით? რა ვიცით პირველი აპრილის შესახებ? როგორ აღინიშნება
იგი საქართველოში? სხვა ქვეყნებში? - კომენტარებით ვაფასებთ
მოსწავლეთა წინარე ცოდნას. პრეზენტაცია /3 წთ/- სლაიდშოუ
April Fool’s day-როგორ აღინიშნება ეს დღე უცხოეთში;
დიაგრამაზე მუშაობა /4 წთ/ - ბავშვები დაფაზე აღნიშნავენ
ტყუილის დღის უცხოური და ქართული ვარიანტების მსგავსება-
განსხვავებებს.-შეფასებას ვაკეთებთ კომენტარის სახით;;
ტექსტზე მუშაობა /10 წთ/ -მოსწავლეები კითხულობენ და
თანდათან პასუხობენ მასწავლებლის შეკითხვებს. - აქტივობაში
ჩართულ მოსწავლეებს ვაფასებ ინდივიდუალურად; თამაში /5
წთ/- მოხალისე 3 წინადადებით ინგლისურ ენაზე ახასიათებს
საკუთარ თავს ტყუილ-მართალით, ხოლო დანარჩენები
ამოიცნობენ, რომელი ტყუილია და რომელი-მართალი.-
ინგლისური ენის პედაგოგი კომენტარებით აფასებს ბავშვების
აქტივობაში ჩართულობას; გაკვეთილი გრძელდება დაფაზე
წყვილებში მუშაობით /3 წთ/ -ინგლისურ-ქართულად ჩამოწერილ
3. ხუმრობებს საპირისპიროდ თარგმნილ წინადადებებს მიუწერენ
(გათვლა სისწორეზე და სისწრაფეზე).-წვილებს ვაფასებთ
ქულებით, რომლებიც ორად გაიყოფა წყვილის თითოეულ
წევრზე; ინდივიდუალური დავალება /3 წთ/ -დაფაზე დაწერილი
ქართულ ზმნიზედებსა და ზედსართავ სახელებს მოსწავლეებმა
2 წთ-ში უნდა მიუწერონ სინონიმები და ანტონიმები, მერე კი
თარგმნონ და მათი გამოყენებით შეადგინონ მარტივი
ინგლისური წინადადება; ყველაზე სწრაფი კითხულობს თავის
წინადადებას ხმამაღლა.-გამარჯვებულს ვაფასებთ შესაბამისი
ქულით; გაკვეთილი გრძელდება ჯგუფური მუშაობით /7 წთ/ -
კლასი იყოფა 2 ჯგუფად. თითოეულ ჯგუფს მიეცემა 1 ქართული
და 1 ინგლისური ხუმრობა არეული წინადადების სახით.
ჯგუფებმა სწრაფად უნდა დაალაგონ სიტყვები და აწყობილი
წინადადებები წაიკითხონ ხმამაღლა.-ჯგუფებს ვაფასებთ
კომენტარებით. ბოლო 5 წთ-ის განმავლობაში ვაკეთებთ
გაკვეთილის შეჯამებასა და საშ. დავალების ანალიზს: ასტრიდ
ლინდრგენის „ბიულერბიულელი ბავშვები“-თხრობით;
ზმნიზედებისა და ნაცვალსახელების გამოყენებით
წინადადებების შედგენა ტყუილის თემატიკით და ჩაწერა
(ინგლისურად და ქართულად); საპირველაპრილო ხუმრობების
მოძიება და ჩაწერა.
12. მოსწავლეთა
შეფასება
ინდივიდუალურ-ჯგუფური, ქულებითა და კომენტარებით
13.საკლასო
მენეჯმენტი
/ტექნიკა,
ინსტრუმენტები,
პროგრამები და
სხვ./
კომპიუტერი,პროექტორი, თაბახის ფურცლებზე ამობეჭდილი
ტექსტები, სახელმძღვანელოები, რვეულები, საწერ-კალმები,
დაფა, ვიდეოკამერა, ფოტოაპარატი;
პროგრამები:
http://busyteacher.org/classroom_activities-
vocabulary/holidays_and_celebrations/april_fools-worksheets/;
Power Point; Google.ge
14. რეფლექსია
და თვითშეფასება
გაკვეთილი გამოვიდა საინტერესო და სახალისო, რაც მისი
სწორად დაგეგმვის შედეგი იყო.
გაკვეთილის დაგეგმვის პროცესში ვიხელმძღვანელეთ
ეროვნული სასწავლო გეგმით, დაწყებითი საფეხურის ქართული
ენისა და ლიტერატურის მასწავლებლის პროფესიული
სტანდარტითა და ინგლისური ენის მასწავლებლის პროფესიული
სტანდარტით. ამან საშუალება მოგვცა სწორად გაგვეთვალა
ქართული ენის ინგლისურ ენასთან საგაკვეთილო ინტეგრირების
საკითხები. აქტივობები მორგებული იყო როგორც მთელ
კლასზე, ისე თითოეულ მოსწავლეზე, ხოლო ინსტრუქციები,
ბავშვების მიერ უკეთესად გაგების მიზნით , ჩამოყალიბებული
იყო მარტივი და გასაგები ენით /მ.16.ბ.თ./; თამაშებმა და
4. აქტივობებმა ხელი შეუწყო მოსწავლეების ყურადღების
კონცენტრირებას, წაკითხულის გააზრება-გაგებას, წარმოსახვასა
და მათ მიერ საკუთარი აზრის გამოხატვას.../მ.16.ა.ა./;
გამოყენებულმა სასწავლო აქტივობებმა მოსწავლეებს
განუვითარა სოციალურ-კომუნიკაციური, თვითშეფასების,
ურთიერთობისა და ურთიერთშეფასების უნარები /მ.16.ა.ბ./.
როგორც სტანდარტი ითვალისწინებს, გაკვეთილისთვის
ჩვეულებრივ, წინასწარ მქონდა შეგროვებული ინფორმაცია,
ტექსტი ორგანიზებულად დამუშავებული და დამახსოვრებული,
მომზადებული მქონდა შესაბამისი ჩანაწერები და თვალსაჩინო
მასალა /მ. 14. 1.ე./.
გაკვეთილზე ყურადღებას ვამახვილებდი მოსწავლეთა ძლიერ
და სუსტ მხარეებზე, აქტიურად ვუსმენდი მოსწავლეებს და
ვსვამდი გამართულ დამაზუსტებელ კითხვებს.
გამოყენებულმა დამხმარე მასალებმა საშუალება მომცეს
უკეთესად და თვალსაჩინოდ გადამეცა მოსწავლეებისთვის
მასალა
მოსწავლეთა პოზიტიური თვისებების განვითარებისა და
წარმატების შეგრძნების გაღვივების მიზნით, განმსაზღვრელ და
განმავითარებელ შეფასებებში ჩართული გვქონდა ერთგვარი
წამახალისებელი შეფასებებიც /მ.16.გ.ა. გ.ე./
გაკვეთილის ბოლოს გავაკეთეთ ანალიზი: კოლეგებისგან იყო
საკმაოდ დადებითი და პოზიტიური შეფასებები. მითითებული
მცირედი ხარვეზები გულდასმით ჩავინიშნე, შემდგომ
გავაანალიზე და სამომავლოდ გავითვალისწინე.
საერთო ჯამში, ჩატარებული ინტეგრირებული გაკვეთილით
კმაყოფილი ვარ. ამ გაკვეთილმა მოსწავლეებს საშუალება მისცა
ორი საგნის ინტეგრირებულ აქტივობებში შედეგიანად
ჩართულიყვნენ. ამან მათი დაინტერესება და გააქტიურება
გამოიწვია, მე კი შემმატა გამოცდილება და განმიმტკიცა
თვითდაჯერება, რაც საკმაოდ მნიშვნელოვანია პედაგოგის
წარმატებული საქმიანობისთვის.
ინტეგრირებული გაკვეთილი გადაღებულია ვიდეორგოლის
სახით და რამოდენიმე ნაწილად განთავსებულია YouTube-ზე
ქვემოთ მითითებულ მისამართზე:
https://www.youtube.com/watch?v=4OzhNXN8yQ4
https://www.youtube.com/watch?v=4OzhNXN8yQ4