1. П Р И П Р ЕМА
НАСТАВНИКА ЗА ЧАС
Школа: ОШ,,Стефан Немања“ Ниш
Име и презиме наставника:Тијана Ранђеловић
Предмет:_српски језик
Разред: шести одељење: прво
Тип часа: *обрада новог градива, *понављање и утврђивање градива
Методе: * монолошке * дијалошке * рад са уџбеником
* рад на тексту * илустративно-демонстративне
Облици рада: *фронтални, *индивидуални, *групни рад, *рад у пару
Коришћене ИКТ (информационо комуникационе технологије): Јoomag, Битстрипс, Facebook, Twiter
Наставна област: књижевност
Наставна јединица: ,,Мој дека је био трешња“(одломак), Анђела Нанети
Циљ часа: *анализа одломка романа, *тема и идеја, *ликови;
*афирмација љубави у породици и добре комуникације између деце и одраслих, *развијање језичког
стваралаштва
Наставна средства: *вербална, *текстуална, *аудио-визуелна, * помоћно-техничка
(читанка за 6.разред, радни листићи, мултимедијална учионица)
Корелација: *информатика и рачунарство, *музичка култура, *ликовна култура,
*грађанско васпитање
Предвиђено време: *два школска часа
Час је замишљен као спој традиционалне анализе књижевног текста и примене савремених ИКТ средстава. Примена ових
средстава у настави чини час занимљивијим, креативнијим и оригиналним. Ученицима се на занимљив начин пружа могућност
да потпуно учествују у раду и усвајању знања путем савремених технологија.
Уприпремању, обликовању и реализацији часа упутребљена су знања и вештине стечене на семинару :
Школа будућности : E-алати у настави
(семинар је званично одобрен и налази се у каталогу ЗУОВ-а за шkолску 2013/14. годину под бројем 286).
2. ОРГАНИЗАЦИЈА ЧАСА
1.час
УВОДНИ ДЕО
Фаза часа
мотивација:
информација:
Активност ученика
Ученици прате презентацију и
учествују у разговору
Ученици сазнају о којем
роману је реч и шта је то
Јoomag презентација
Облик рада
фронтални
Наставна средства
Електронска табла и Јoomag
презентација
Фронтални
индивидуални
Циљ
Ученици се упознају са темом романа и
писцем као и могућношћу коришћења
Јoomag презентације
Ученицима најављујем тему часа, одломак из романа Анђеле Нанети ,,Мој дека је био трешња“.
Овај роман ученицима укратко представљам преко електронске табле. Препорука романа урађена је преко сервиса
Јoomag.
Осим занимљивог представљања романа, занимљивих детаља о писцу, Јoomag презентација у облику краћег магазина,
има за циљ да ученике подстакне да прочитају роман и да на часовима информатике науче коришћење овог програма.
Трајање:
http://www.joomag.com/magazine/mag/0701153001392834746
10 минута
ГЛАВНИ ДЕО:
Фаза часа
обрада:
дискусија:
Активност ученика
Слушају одломак и прате;
Одговарају на питања,
учествују у анализи,
препознају форме
приповедања, књ.род и врсту
Препознају особине ликова,
родбинске односе у породици
дечака Тонина, атмосферу,
одрестање дечака и однос
према родитељима
Облик рада
Фронтални
индивидуални
Наставна средства
Читанке
Свеске
фронтални
Опис рада:
Читам одломак, а затим започињем разговор о тексту.
Питања за анализу:
Како се према Тонину понашају родитељи његовог оца?
Како се према Тонину понашају родитељи његове мајке?
Шта мислите, зашто Тонино није волео да иде у вртић? Како је у тексту описан пас Флопи?
Циљ
Ученици знају да препознају задате
књижевно теоријске појмове;
Уз помоћ наставника анализирају
одломак, издвајају особине ликова, начин
приповедања, поруку.
3. Шта је Тонино осећао према њему? Зашто? Зашто је дечак више волео мамине родитеље од татиних? Како је то
могуће? Од чега то зависи?
Подвуците мајчине речи које се односе на мужевљеве родитеље и оно што је рекла о својим родитељима. Шта
закључујете?
Да ли се Отавијано радовао када му се родила ћерка? Пронађите делове текста у којима се види та његова радост...
Ученици одређују књижевни род и књижевну врсту.
Истичемо форме приповедања у тексту.
Разговор о ликовима и њиховим особинама.
ЗАВРШНИ ДЕО:
Фаза часа
генерализација:
евалуација:
Активност ученика
Рад у пару, опис главног лика
Разумевање дечаковог
детињства и начина
одрастања
Облик рада
Рад у пару
Наставна средства
свеске
Трајање:
30 минута
Циљ
Ученици препознају какав је однос
Тонина и његове породице, зашто је
често усамљен и шта је важно за
квалитетно одрастање детета.
Опис рада:
Подељени у парове из клупа ученици добијају задатак да напишу по једну реченицу којом ће објаснити да ли и зашто
им се допао лик дечака Тонина.
Читање и коментарисање. Подсећање да су пажња и љубав коју дете добија од породице најважније за његово
одрастање и сазревање.
Домаћи задатак – илустровање дечака Тонина онако како га замишљају
Трајање:
5 минута
ОРГАНИЗАЦИЈА ЧАСА
2.час
УВОДНИ ДЕО
Фаза часа
мотивација:
информација:
Активност ученика
Подсећање на роман
Роман за децу који говори о
одрастању једног дечака и
односу са породицом
Облик рада
фронтални
Наставна средства
Читанке
Циљ
Кратко подсећање о чему се говори у
роману, ко је главни јунак
Разговор о роману за децу који смо обрађивали на претходном часу.
Зашто би препоручили роман на основу прочитаног одломка.
Подсећање на анализирани одломак.
Разговор о главном јунаку и његовом одрастању.
Трајање:
5минута
4. ГЛАВНИ ДЕО:
Фаза часа
обрада:
дискусија:
Активност ученика
Сазнају шта је стрип и
програм Битстрипс.
На основу одломка ученици
цртају и пишу свој стрип
Облик рада
фронтални
Групни рад
Наставна средства
Електронска табла
Битстрипс програм
Блок папири, фломастери
Циљ
Ученици сазнају шта је стрип и да осим
што има забавну улогу има и уметничку
вредност а често осликава неко књ.дело
Опис рада:
Ученици показују илустрације дечака Тонина које су урадили код куће.
Објашњавам ученицима да када читамо неко дело свако од нас другачије замишља ликове па су зато и њихове
илустрације различите.
Објашњавам шта је стрип – спој ликовне, драмске и књижевне уметности, а у данашње време заступљен и у
електронској форми.
Показујем им преко електронске табле стрип који је урађен према детаљима из одломка који смо читали. Стрип је
урађен преко програма Битстрипс.
http://www.bitstripsforschools.com/comics/3PFXH/ (у прилогу)
Подсећам ученике да могу користити овај начин израде стрипа на рачунару преко овог програма или апликације
која је доступна на друштвеним мрежама.
Ученицима преко плејера пуштам музику/звук из природе и делим их у пет група.
Читам краћи одломак из романа – разговор дечака Тонина и његовог деде са села о томе како трешња уме да
прича.
Свака група добија задатак да нацрта и осмисли краћи текст у облику стрипа на основу прочитаног одломка.
ЗАВРШНИ ДЕО:
Фаза часа
генерализација:
евалуација:
Активност ученика
Представљање сажетка
прочитаног, најважнијих
детаља кроз стрип, дискусија
о урађеном
Индивидуални радови
ученика
Облик рада
фронтални
индивидуални
Наставна средства
Радови ученика
Трајање:
35 минута
Циљ
Ученици знају да препознају важне
појединости у делу, знају шта је сажетак
и истицање главних особина ликова са
мање речи и путем илустрације
Ученици се подстичу да самостално раде
у савременим апликацијама и
програмима који им омогућавају да се
креативно изразе и ураде своје домаће и
истраживачке задатке на савремен
електронски начин.
Радове лепимо на зид.
Галеријска шетња и коментарисање урађеног.
Подсећање да код куће или на часу информатике могу да направе електронски стрип који могу да поделе на
друштвеној мрежи.
Трајање:
5 минута