Rancangan Pengajaran Harian RPH Pendidikan KhasNur Kareena
Racangan Pengajaran Harian atau lebih dikenali sebagai RPH merupakan salah satu tugasan subjek KPD 3016 Semester 2014/2015 ISMP Pendidikan Khas UPSI.
RPH ini adalah merupakan 3 RPH yang berturutan di bawah tajuk Kata Nama Bahasa Melayu mengikut sukatan pelajaran Pendidikan Khas
Rancangan Pengajaran Harian RPH Pendidikan KhasNur Kareena
Racangan Pengajaran Harian atau lebih dikenali sebagai RPH merupakan salah satu tugasan subjek KPD 3016 Semester 2014/2015 ISMP Pendidikan Khas UPSI.
RPH ini adalah merupakan 3 RPH yang berturutan di bawah tajuk Kata Nama Bahasa Melayu mengikut sukatan pelajaran Pendidikan Khas
1. Tema : Sambutan Hari Jadi
Tajuk : Hari Jadi Saya.
Tarikh : 8 September 2008
Kelas : Prasekolah Lestari
Masa : 30 minit
Bilangan pelajar : 25 orang
Umur pelajar : 6 tahun
Komponen : Perkembangan Sosioemosi.
Hasil Pembelajaran : 1.1.1 Menceritakan pengalaman gembira atau sedih.
Objektif Khusus : Kanak-kanak dapat meluahkan perasaan mereka ketika menyambut hari jadi.
Bahan : Adunan tepung (doh), kek hari jadi, kad gambar, bijian coklat, jeli berperisa buah-buahan, dan lilin
hari jadi.
Pengetahuan sedia ada pelajar : Kanak-kanak pernah menyambut hari jadi rakan mereka di dalam kelas.
Komponen yang berkaitan : Komponen Bahasa dan Komunikasi dan Komponen Kreativiti dan Estetika.
Nilai dan tingkah laku : Bekerjasama dalam kalangan kanak-kanak, saling tolong-menolong,
Rujukan : Pusat Perkembangan Kurikulum. (2003). Kurikulum Prasekolah, Kebangsaan Kementerian Pendidikan
Malaysia.
2. LANGKAH /
MASA ISI PENGAJARAN AKTIVITI GURU AKTIVITI MURID CATATAN
Set Induksi Menunjukkan klip 1) Guru meminta kanak-kanak 1) Kanak-kanak meneka benda Bahan-bahan :
( 4 minit ) video dan kek hari meneka benda yang terdapat di yang terdapat di dalam - Kotak yang berisi kek
jadi kepada kanak- dalam kotak serta meminta kotak. hari jadi.
kanak beberapa orang kanak-kanak 2) Beberapa orang kanak-kanak - Klip video
memegang kotak tersebut. memegang kotak tersebut.
2) Guru menunjukkan kepada
kanak-kanak benda yang
terdapat di dalam kotak.
3) Guru menunjukkan klip video
sambutan harijadi kepada
kanak-kanak.
4) Guru memberitahu bahawa
mereka akan bercerita tentang
sambutan hari jadi.
Aktiviti 1 -Berimaginasi tentang 1) Guru memberi kertas terpakai 1) Kanak-kanak mendapat Bahan-bahan :
3. ( 7 minit ) kek hari jadi kepada kanak-kanak. kertas terpakai. - Kertas terpakai, pensel.
-Melukis kek hari jadi 2) Guru meminta kanak-kanak 2) Kanak-kanak menutup mata.
menutup mata beberapa saat.. 3) Kanak-kanak
3) Guru meminta kanak-kanak membayangkan kek hari jadi -Kanak-kanak diberi masa
membayangkan kek hari jadi yang mereka pernah lihat untuk berfikir untuk
yang mereka pernah lihat atau atau sukai. melukis kek hari jadi.
sukai. 4) Kanak-kanak membuka - Kanak-kanak diberi
4) Guru meminta kanak-kanak mata. peluang untuk melukis
membuka mata. 5) Kanak-kanak melukis kek kek hari jadi yang mereka
5) Guru meminta kanak-kanak hari jadi. sukai.
melukis kek hari jadi yang 6) Setiap orang kanak-kanak - Guru menceritakan
mereka bayangkan. menunjukkan hasil lukisan kelebihan menggunakan
6) Guru menunjukkan lukisan mereka. kertas terpakai.
yang telah guru sediakan. 7) Beberapa orang kanak-kanak
7) Guru meminta semua kanak- menceritakan hasil kerja
kanak menunjukkan hasil mereka dan menceritakan
lukisan mereka. pengalaman mereka semasa
8) Guru meminta beberapa orang menyambut hari jadi.
kanak-kanak menceritakan
hasil kerja mereka dan
menceritakan pengalaman
4. mereka semasa menyambut
hari jadi.
Aktiviti 2 1) Diberi peluang 1) Guru membahagikan kanak- 1) Kanak-kanak dibahagikan Bahan-bahan:
( 15 minit ) untuk kanak kepada 3 kumpulan. kepada 3 kumpulan. - adunan doh yang
menghasilkan kek 2) Guru memberikan setiap 2) Setiap kumpulan diberi tiga berwarna merah, hijau
hari jadi buatan kumpulan tiga adunan doh adunan doh yang berwarna dan biru.
sendiri. yang berwarna merah, hijau merah, hijau dan biru. - botol air, plastik, bijian
dan biru. 3) Setiap kumpulan juga diberi coklat, lilin dan gula-gula.
3) Guru memberikan bahan- satu set bahan-bahan untuk -Kanak-kanak diberi
bahan untuk membuat kek membuat kek. peluang untuk memilih
kepada kanak-kanak seperti 4) Kanak-kanak diminta warna adunan doh yang
botol air, plastik, bijian coklat, menghasilkan kek hari jadi mereka sukai.
lilin dan gula-gula mengikut kreativiti mereka. - Kanak-kanak diberi
4) Guru meminta kanak-kanak berpeluang menghasilkan
menghasilkan kek hari jadi kek hari jadi mengikut
buatan mereka sendiri. kreativiti mereka sendiri.
5) Guru menyanyikan lagu ” - Guru menceritakan
Selamat Hari Jadi” kepada kanak-kanak
6) Guru bersoal jawab dengan tentang kebaikan
5. kanak-kanak. mengitar semula botol-
botol air dan plastik.
Penilaian/ 1) Soalan-soalan 1) Guru bersoal jawab dengan 1) Kanak-kanak berinteraksi Kanak-kanak diberi
Penutup yang berkaitan. kanak-kanak tentang dengan guru secara peneguhan untuk
( 4 minit ) pembelajaran sebagai bersopan. mengukuhkan kefahaman
peneguhan. 2) Kanak-kanak menyanyikan mereka tentang emosi
2) Guru meminta kanak-kanak lagu “Selamat Hari Jadi” mereka sendiri.
menyanyikan lagu “Selamat secara beramai-ramai.
Hari Jadi”.
LAMPIRAN 1
Lagu ”Selamat Hari Jadi”
6. Selamat Hari Jadi
Selamat Hari Jadi
Selamat Hari Jadi Saya
Selamat Hari Jadi.
LAMPIRAN 2
Gambar Kek Harijadi
7.
8. LAMPIRAN 3
Gambar bahan-bahan membuat kek.
Adunan doh berwarna hijau, merah dan biru. Kek harijadi, lilin, coklat dan chocolate chip untuk hiasan.