SlideShare a Scribd company logo
1 of 32
RANCANGAN MENGAJAR
DAN
JUSTIFIKASI 4 MAT
Jabatan Ikhtisas Pendidikan
Fakulti Pendidikan Teknikal dan Vokasional
Universiti Tun Hussein Onn Malaysia
Batu Pahat, Johor.
Semester 1 Sesi 2013/2014
KEMAHIRAN TUMPUAN DALAM SAINS
BBR 36903
Nama Pensyarah :
EN.TAN KING HYIANG
Tajuk Tugasan Kumpulan
PENAKSIRAN KEMAHIRAN BERFIKIR DAN KEMAHIRAN SAINTIFIK
NAMA AHLI KUMPULAN

NO.MATRIKS

D.LECHUMI A/P DEVANTHERAN

DB100781

SARASWATHY A/P ARUMUGAM

DB100779

CHITRA A/P SELVARAJOO

DB100780

SURIAKUMARI A/P APPANNA

DB100734

PATMA A/P SUBARAMANYAM

DB100782
DEFINASI 4MAT
Sistem 4Mat ialah satu model mengajar yang dicipta oleh Dr.
Bernice McCarthy dalam tahun 1980.
 Model ini dicipta berdasarkan dapatan-dapatan penyelidikan
dalam banyak bidang seperti gaya pembelajaran, pengaruh
(dominance) otak kiri dan otak
kanan, kreativiti, pengurusan, seni dan gerakan atau tarian.
Sistem 4Mat, membantu proses pengajaran dan pembelajaran berubah, khususnya guruguru akan menyedari dan menghargai :






Berbagai jenis kecerdasan
Berbagai gaya pembelajaran
Berbagai aktiviti yang mengembangkan otak kiri dan otak kanan
Berbagai kaedah mengajar yang sesuai untuk sesuatu gaya pembelajaran
Bagaimana Manusia Belajar
• Penyelidikan Dr. David Kolb mendapati bahawa ada dua cara utama
bagaimana kita belajar, iaitu cara mengamati (perceive) dan cara
memproses sesuatu maklumat dan pengalaman.

Mengamati

Memproses

Konkrit

Boleh berubah
ke tempat yang
kita suka

Aktif

Reflektif
Boleh berubah ke tempat
yang kita suka

Abstrak
Cara mengamati
• Mengamati sesuatu maklumat dan pengalaman dengan cara
konkrit, iaitu dengan menggunakan deria.
• Mengamati sesuatu dengan cara abstrak , iaitu dengan
memikir, membuat analisis dan membuat taakulan.

Cara Memproses
• Memproses dengan suka belajar dengan membuat atau
mencuba sesuatu secara aktif.
• Memproses dengan suka belajar secara melihat apa yang
berlaku dan memikir semula tentangnya. (reflektif).
PENGALAMAN KONKRIT

Imaginatif
Kreatif

Intuitif
Dinamik
4

1

3

Ujikaji Aktif

2

Praktik

Konsep Abstrak

Pemerhatian Reflektif

Teori
Analisis
Pengaruh Otak Kiri dan Kanan
Penyelidik-penyelidik otak manusia telah mendapati:

Kedua-dua hemisfira otak (otak kiri dan otak kanan) berbeza
dalam memproses maklumat dan pengalaman.
Seseorang individu lebih suka memproses maklumat dan
pengalaman sama ada dengan otak kirinya atau dengan otak
kanannya.
Kedua-dua belah otak (otak kiri dan kanan) adalah sama
penting.
Perbezaan utama di antara otak kiri dan kanan dalam
memproses maklumat dan pengalaman adalah :
OTAK KIRI
Rasional
Lisan
Analisis
Lurus (Linear)
Pasif / Menerima

Terancang dan berstruktur
Bukan gerakan
Pengiraan
Penulisan
Melihat bahagian-bahagian
Teori Mengawal Perasaan
Bunyi Bahasa

Aktiviti otak kiri
Menyurih
Melukis carta
Melukis graf
Member contoh
Menyalin nota
Menilai secara objektif
Menyenarai dan
mengkategorikan
Mengira
Memberi bukti
Mengingat semula
fakta/konsep
Membaca serta membuat
analisis
Melapor
Segala bentuk analisis
Rasional
Melihat bahagian-bahagian
Member sifat perbezaan
Menyelesaikan masalah
dengan pemikiran logic
Mendengar bunyi bahasa
OTAK KANAN
Intuitif
Penglihatan / Ruangan
Sinstesis

Bulatan
Interaktif
Bersesuaian dan Spontan
Gerakan / Tarian
Pola, model, bentuk lukisan
Melihat perhubungan dan
keseluruhan
Amalan
Bebas dengan perasaan

Aktiviti otak kanan
Membuat pola/corak
Memeta fikiran
Sumbangsaran /
percambahan pemikiran
Menggambarkan semua
bentuk sajak
Semua bentuk seni
Mendengar, melihat, me
nggerak
Analogy
Mencipa, mereka
bentuk
Main peranan
Simulasi
Drama kreatif
Penulisan kreatif
Gerakan, tarian
Lagu
Melukis
Fotografi
Mendengar
muzik, mencipta
Rancangan Mengajar Harian
Mata pelajaran

:

Sains

Kelas

:

5 Arif

Tempat

:

Bilik Darjah

Tarikh

:

30-11-2013

Bil Pelajar

:

35

Masa

:

10.00am-11.00am

Tajuk

:

Kitaran Air

Objektif

:

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran pelajar
dapat:
1.Memerihalkan pembentukan awan.
2.Memerihalkan pembentukan hujan.
3.Melabelkan proses kitaran air dengan betul.
Pengetahuan sedia ada

: Murid mengetahui proses perubahan jirim.

ALAT/BAHAN BANTU
MENGAJAR (ABBM)

: Model (Titisan Mutiara),video klip,Kad
Imbasan,Topeng,Bikar,Cerek Elektrik, Kad
Gambar,Cermin, Air Panas

PENGURUSAN
KELAS/LANGKAH
KESELAMATAN

: Kebersihan kelas
Kehadiran murid

PENERAPAN NILAINILAI MURNI

: 1.mencintai alam sekitar

Kaedah Pengajaran

: 4 MAT
Masa

10.0010.05
( +/-5
Minit)

Isi pelajaran

Pengenalan / Pra
Pengajaran
1.
2.
3.

Apa khabar murid?
Sudah sarapan ?
Siapa tidak hadir hari
ini

Hasil Pembelajaran

1.
2.
3.

Murid dapat menjawab
salam.
Murid dapat menjawab
soalan guru.
Murid melaporkan jumlah
kehadiran

Aktiviti pengajaran dan
pembelajaran

1.

2.

3.

Catatan

Guru memberi
Buku
salam , murid
kedatanga
menjawab salam.
n
Murid
menyenaraikan
nama makanan
yang dimakan untuk
sarapan.
Guru merekodkan
kehadiran murid
dalam buku
kedatangan.
Masa

10.0510.10
(+/-5
Minit)

Isi pelajaran

Hasil Pembelajaran

Aktiviti pengajaran
dan pembelajaran

Catatan

Set Induksi
1.
1.

2.
3.

4.
5.

Murid – murid ingat lagi
tak tajuk apa yang kita
belajar minggu lepas?
Bagus semua dapat
menjawab dengan baik.
Murid – murid nak
dengar lagu biar cikgu
mainkan semua dengar
betul- betul .
Siapa dapat teka lagu
ini tentang apa?
Bagus tekaan yang
betul.

2.
3.

4.

5.

6.

Murid – murid dapat
mengingat kembali tajuk
pelajaran yang lepas.
Guru bagi penghargaan
kepada murid.
Guru memilih beberapa
orang dan memakaikan
topeng awan,mendung dan
sang suria.
Guru memainkan lagu
hujan dan murid
mendengar lagu.
Murid meneka lagu yang
dimainkan adalah lagu
hujan
Guru memberi ucapan
tahniah kepada murid yang
dapat menjawab dengan
betul.

1.

2.

3.

4.

5.

6.

Murid
menyenaraikan
proses perubahan
air dengan teliti.
Guru mainkan
lagu hujan dan
murid mendengar
lagu tersebut.
Murid –murid
yang memakai
topeng menari
ikut rentak lagu.
Guru menyoal
tentang lagu
yang dimainkan.
Murid menjawab
tentang lagu yang
dimainkan.
Guru
menghubungkaitk
an lagu dengan
tajuk yang lepas.

Lirik lagu
Topeng
Awan
Mendun
g
Sang
suria
Cd lagu
Kaedah
Pengajaran :
Main peranan
Masa
Langkah
1
10.1010.30
( +/- 20
minit)

Isi pelajaran

Hasil Pembelajaran

Aktiviti pengajaran dan
pembelajaran

Catatan

Penyampaian isi
1.

2.

3.

4.

5.

murid –murid ingat tak
minggu lepas cikgu
menerangkan tentang
proses perubahan
bahan apabila bahan
dipanaskan dan
dileburkan.
Murid – murid tolong
menyenaraikan
kesemua perubahan
bahan.
Murid – murid tahu tak
apa tanda – tanda
sebelum hujan ?
Murid – murid hari ini
cikgu akan
menerangkan apakah
hubungan di antara
proses perubahan
bahan dengan
fenomena hujan nak
dengar tak.
Murid – murid Nampak
tak hadiah diatas meja
cikgu, kalau dapat
jawab kuiz ini dengan
betul cikgu naka bagi
hadiah.

1.

2.

3.

4.

5.

6.

Murid- murid dapat
mengingat kembali
kembali kesemua proses
perubahan bahan dan
menyenaraikan proses
tersebut.
Murid – murid dapat
memerihalkan tentang
proses peleburan,
pendidihan, pengewapan
air, dan penyejatan air.
Murid – murid
menerangkan tentang
tanda-tanda sebelum
hujan.
Guru mengubungkaitakan
perubahan air dengan
pembentukan awan dan
hujan dengan bantuan
nota dan model hujan
Murid – murid menjawab
saoaln yang disediakan
dengan bantuan computer
riba.
Guru memberi hadiah

1.

2.

3.

4.

5.

6.

Murid- murid
menyenaraikan
kesemua proses
yang telah dipelajari
pada minggu yang
lepas.
2. Murid- murid
dapat menghuraikan
proses dan
perubahan bahan
dengan baik dan
teliti.
Guru
menghubungkaitkan
proses perubahan
bahan dengan
kejadian sebelum
hujan.
Guru menjelaskan
bagaimana awan
terbentuk dan
proses perubahan
bahan semasa
pembentukan awan
Guru mengkaitkan
proses pembetukan
awan dengan
proses
pembentukan hujan
dengan bantuan
model hujan.
Murid – murid

Model
Hujan
Persembah
an Power
point

Laptop
Masa
Langkah 2
10.30-10.40
( +/- 10 Minit
)

Isi pelajaran

1.

2.

3.

4.

5.

Baiklah murid –
murid tolong duduk
dalam kumpulan
masing- masing.
Ketua kumpulan
tolong tampil ke
hadapan cikgu nak
agihkan bahan
aktiviti kumpulan .
Baiklah murid
sekarang cikgu akan
terangkan apakah
aktiviti yang perlu
kamu lakukan.
Baiklah murid –
murid pastikan kamu
semua
berkerjasama dalam
kumpulan semasa
menjalankan aktiviti
kumpulan.
Ketua kumpulan dan
ahli – ahli kumpulan
tampil kehadapan
untuk buat
pembentangan.

Hasil Pembelajaran

1.
2.

3.

4.

5.

6.

7.

Murid – murid duduk dalam
kumpulan masing- masing.
Ketua kumpulan tampikl
kehadapan dan
mendapatkan bahan aktiviti.
Guru memberi arahan
kepada murid dan murid
mendengar arahan murid.
Guru memastikan kesemua
murid berkerjasama dalam
kumpulan.
Murid – murid
membentangkan hasil ujikaji
di hadapan kelas.
Murid-murid
membincangkan hasil ujikaji
di dalam kelas.
Guru memberi cenderahati
kepada murid.

Aktiviti pengajaran dan
pembelajaran
1.

2.

3.

4.

5.

Guru mengagihan
murid dalam
kumpulan.
Guru mengedarkan
bahan aktiviti
kepada ketua
kumpulan.
Guru menjelaskan
tentang aktiviti
kumpulan yang perlu
dilakukan oleh
setiap kumpulan
dengan teliti.
Murid – murid
berkerjasama dalam
kumpulan
menjalankan ujikaji
tentang
pembentukan hujan.
Murid-murid
membentangkan
hasil ujikaji di
hadapan kelas dan
guru memberi pujian
dan cenderahati
kepada setiap
kumpulan.

Catatan

Cerek
elektrik
Cermin
bikar
cenderaha
ti
Masa
Langkah
3
10.4010.50
( +/-10
minit)

Isi pelajaran
1.

2.

3.

4.

5.

Murid – murid duduk
ditempat masingmasing.
Cikgu hendak
mengedarkan lembaran
kerja kepada kamu
semua.
Baiklah murid – murid
cuba lihat lembaran
kerja yang cikgu
edarkan tadi jawab
kesemua soalan
sekarang.
Murid- murid jika tak
dapat jawab tanya
cikgu .
Kalau sudah siap
tolong tampal lembaran
ini dalam buku aktiviti
sains kelas.

Hasil Pembelajaran

1.

2.

3.

4.

Aktiviti pengajaran dan
Catatan
pembelajaran
Murid-murid beralih dari
1. Guru memastikan
Lembaran
kumpulan dan duduk di
kesemua murid
kerja
tempat masing-masing.
mengambil tempat
Guru memberi lembaran
masing-masing.
kerja dan meminta murid
2. Guru mengedarkan
membuat lembaran tersebut
lembaran kerja
dalam kelas.
kepada murid.
Murid-murid membuat
3. Murid- murid
lembaran dengan bantuan
membuat lembaran
guru.
kerja dengan
Murid yang siap menampal
bantuan guru.
lembaran kerja dalm buku
4. Murid-murid
aktiviti sains.
menampal lembaran
kerja dalam buku
aktiviti sains.
Masa

Isi pelajaran

Penutup
Penutup :
10.50-11.00
(+/-5 minit) 1. Murid- murid nak tengok
gambar tak?
2. Murid- murid tolong beri
perhatian.
3. Semua sudah tonton video
kan tahu tak video ini
mengajar nilai apa kepada
kita.
4. Baiklah , murid-murid kita
perlulah menjaga
kebersihan air tidak boleh
membuang bahan
buangan dalan sungai dan
kolam tahu.
5. Baiklah murid-murid
semua bangun sekarang
kita akan nyayikan lagu
tadi dengan gembira.

Hasil Pembelajaran

Aktiviti pengajaran dan
pembelajaran

1.
1.
2.

3.
4.
5.

Murid –murid bersedia untuk
menonton klip video.
Guru mainkan klip video dan
meminta murid memberi
perhatian.
Guru bertanyakan soalan
berdasarkan klip video.
Guru menjelaskan kepentingan
menjaga kebersihan air.
Semua murid bangun dan
menyanyi semula lagu dengan
bantuan cd.

2.

3.

4.

5.

Guru memainkan klip
video tentang
pencemaran air.
Murid- murid menonton
klip video dan
menjelaskan tentang
klip video tersebut.
Guru memastikan
kesemua murid dapat
menghayati nilai
menjaga alam sekitar
dan mengamalkan
dalam kehidupan
harian.
Guru mencadangkan
satu pertandingan
kepada murid untuk
menghasilkan satu klip
video yang
menerangkan tentang
kejadian hujan
Guru mengakhiri
aktiviti pembelajarn
dan pengajaran
dengan nyayian lagu
hujan.
KONKRIT

1.

8.Murid –murid
menghasilkan satu
klip video yang
dapat
mengambarkan
kejadian hujan

4
M
A
T

7.Murid-murid
membincangkan hasil ujikaji
di dalam kelas

R

AKTIF

L

6.

Murid – murid
menjalankan
ujikaji tentang
pembentukan
hujan.

R

R

4 1
3 2
L

5.Murid – murid
menjawab kuiz yang
berkaitan dengan
proses pembentukan
awan dan hujan.

2.Murid-murid dalam
kelas menghubungkait
proses perubahan air
dengan lagu yang
dimainkan

L
R

3.

L

4.Guru menjelaskan
bagaimana awan
terbentuk dan proses
perubahan bahan
semasa
pembentukan awan

ABSTRAK

Guru
menghubungkaitka
n proses perubahan
bahan dengan
kejadian sebelum
hujan.

REFLEKTIF

S
I
S
T
E
M

Pelajar –pelajar
memakai topeng
dan menari ikut
rentak lagu hujan
PENGGUNAAN KAEDAH 4 MAT DALAM RPH
PETAK 1 ( MURID IMAGINATIF DAN KREATIF ) – Murid-murid mengamalkan
satu pengalaman konkrit tentang awan , mendung dan sang suria sebelum
konsep pembentukan hujan diajar.
( Set Induksi )
Langkah 1- Murid – murid memakai topeng awan, mendung dan sang suria dan
menari ikut rentak lagu hujan. ( Aktiviti otak Kanan )
Langkah 2 - Murid-murid dalam kelas menghubungkait proses perubahan air
dengan lagu yang dimainkan. ( Aktiviti otak kiri)

( Langkah 1 )
Petak 2 ( Murid Teori Analisis ) - Murid – murid diajar konsep pembentukan
hujan.
Langkah 3- Murid mengingat kembali proses perubahan bahan. Guru
menghubungkaitkan proses perubahan bahan dengan kejadian sebelum hujan. (
Aktiviti otak Kanan )
Langkah 4 - Guru menjelaskan bagaimana awan terbentuk dan proses
perubahan bahan semasa pembentukan awan dengan bantuan model “Titisan
Mutiara”. ( Aktiviti otak kiri)
Petak 3 ( Murid Pratik ) – ( Murid – murid menjalankan ujikaji tentang proses
pembentukan Hujan)
Langkah 5 - Murid – murid menjawab kuiz yang berkaitan dengan proses pembentukan
awan dan hujan dalam slide yang disediakan. ( Aktiviti otak Kiri )
( Langkah 2 )
Langkah 6 - Murid – murid menjalankan ujikaji tentang pembentukan hujan. ( Aktiviti
otak kanan)
( Langkah 3 )
Petak 4 ( Murid Dinamik Intuitif ) – Murid - murid merancang dan menghasilkan kilp
video tentang kejadian hujan.

Langkah 7 - Murid-murid membincangkan hasil ujikaji di dalam kelas. ( Aktiviti otak Kiri )
( Penutup )
Langkah 8 - Murid –murid menghasilkan satu klip video yang dapat mengambarkan
kejadian hujan. ( Aktiviti otak kanan)
Lagu set induksi





















TANYA SAMA POKOK
Tanya sama pokok Apa sebab goyang
Nanti jawab pokok
Angin yang goncang
Tanya sama angin
Apa sebab hujan
Nanti jawab hujan
Tanyalah awan
Awan nanti kata
Aku kandung air
Sampai tempat sejuk
Aku pun cair
Lihat dalam air
Nampak bayang-bayang
Campak satu batu
Bayang pun hilang
La…la…la…la…la…
Nota pembentukan Hujan


Haba dari matahari menyebabkan air menyejat dari sungai, tasik dan lautan
seterusnya bertukar kepada wap air.



Apabila wap air naik ke udara, ianya menyejuk dan kemudian memeluwap.



Wap air memeluwap kepada jutaan titisan air yang kecil.



Titisan air ini akan membentuk awan.



Awan akan menjadi berat apabila banyak air memeluwap.



Kemudian awan akan membentuk titisan air dan turun ke permukaan bumi sebagai
hujan.



Air hujan akan mengalir ke lautan, tasik, kolam atau diserap ke dalam tanah.



Proses penyejatan dan kondensasi akan berlaku di alam semulajadi untuk
membentuk kitaran air.
Jika diringkaskan, proses yang terlibat dalam pembentukan awan dan hujan ialah :Penyejatan (cecair  gas)
Kondensasi (gas  cecair)


Video Kitaran Air

http://www.youtube.com/user/groupmakmal?feature=watch
http://www.youtube.com/channel/UCfPRzi4OYofUIkZkrtOeGSw?feature=
watch
Model proses pembentukan hujan
Model proses pembentukan hujan
Model proses pembentukan hujan
Kaedah Eksperimen






Kaedah ini dapat digunakan untuk
menerangkan dengan lanjut tentang
kejadian fenomena Hujan.
Cikgu boleh menggunakan kaedah ini di
dalam makmal sebagai asas
penerangan kejadian fenomena hujan.
Dalam topik ini murid –murid sering
keliru untuk mengenal proses
kondensasi dan pemejelwapan bagi
mengatasi miskonsepsi ini kaedah
eksperimen dapat membantu.
Kaedah Eksperimen

Guru mendidihkan air dan tunggu sehingga
ia mengeluarkan wap air.
Kaedah Eksperimen

Selepas air mendidih guru medekatkan cermin
menghala kearah wap dan proses dinamakan
sebagai proses kondensasi
Kaedah Eksperimen

Selepas titisan air membentuk di permukaan cermin
guru menitiskan air ke dalam bikar manakala proses
wap menjadi titisan dinamakan sebagai proses
pemejalwapan
Kaedah Eksperimen

Titisan air yang terbentuk dikumpulkan dalam bikar
TAMAT

More Related Content

What's hot

Komunikasi augmentatif dan alternatif (aac)
Komunikasi augmentatif dan alternatif (aac)Komunikasi augmentatif dan alternatif (aac)
Komunikasi augmentatif dan alternatif (aac)Momoe Meiji
 
Pemulihan khas
Pemulihan khasPemulihan khas
Pemulihan khasCikgu Nisa
 
Strategi Pembelajaran Kooperatif: Gallery walk PPT
Strategi Pembelajaran Kooperatif: Gallery walk PPTStrategi Pembelajaran Kooperatif: Gallery walk PPT
Strategi Pembelajaran Kooperatif: Gallery walk PPTMokhzani Fadir
 
Teori perkembangan kognitif
Teori perkembangan kognitifTeori perkembangan kognitif
Teori perkembangan kognitifMunirah Sobri
 
Rph dan justifikasi 4MAT tumpuan dalam sains
Rph dan justifikasi 4MAT tumpuan dalam sainsRph dan justifikasi 4MAT tumpuan dalam sains
Rph dan justifikasi 4MAT tumpuan dalam sainsLiza Ahmad
 
PENYELIDIKAN TINDAKAN (MODEL KURT LEWIN)
PENYELIDIKAN TINDAKAN (MODEL KURT LEWIN)PENYELIDIKAN TINDAKAN (MODEL KURT LEWIN)
PENYELIDIKAN TINDAKAN (MODEL KURT LEWIN)Aiisy Afifah
 
Kemahiran Berfikir
Kemahiran BerfikirKemahiran Berfikir
Kemahiran BerfikirNur Aini
 
Teori pembelajaran kognitif
Teori pembelajaran kognitifTeori pembelajaran kognitif
Teori pembelajaran kognitifCikgu Zatiah
 
KEBERKESANAN PENGGUNAAN ALAT-ALAT BERFIKIR DALAM MEMBANTU PROSES PENGAMBILAN ...
KEBERKESANAN PENGGUNAAN ALAT-ALAT BERFIKIR DALAM MEMBANTU PROSES PENGAMBILAN ...KEBERKESANAN PENGGUNAAN ALAT-ALAT BERFIKIR DALAM MEMBANTU PROSES PENGAMBILAN ...
KEBERKESANAN PENGGUNAAN ALAT-ALAT BERFIKIR DALAM MEMBANTU PROSES PENGAMBILAN ...Rasit Masrii
 
Pembelajaran kolaboratif
Pembelajaran kolaboratifPembelajaran kolaboratif
Pembelajaran kolaboratifMokhzani Fadir
 
Kaedah multisensori
Kaedah multisensoriKaedah multisensori
Kaedah multisensoripeggylau9318
 
Pentaksiran Prasekolah
Pentaksiran PrasekolahPentaksiran Prasekolah
Pentaksiran PrasekolahHon Shan Shan
 
Rekod-Rekod Perkembangan dan Pengesanan
Rekod-Rekod Perkembangan dan PengesananRekod-Rekod Perkembangan dan Pengesanan
Rekod-Rekod Perkembangan dan PengesananFatin Zafrina Rulez
 
Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu
Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu
Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Jack Linang
 
2.3 ingatan dan lupaan
2.3 ingatan dan lupaan2.3 ingatan dan lupaan
2.3 ingatan dan lupaanFarah Husna
 
Pelan lantai prasekolah
Pelan lantai prasekolahPelan lantai prasekolah
Pelan lantai prasekolahAtam Fazli
 

What's hot (20)

Komunikasi augmentatif dan alternatif (aac)
Komunikasi augmentatif dan alternatif (aac)Komunikasi augmentatif dan alternatif (aac)
Komunikasi augmentatif dan alternatif (aac)
 
Numerasi
NumerasiNumerasi
Numerasi
 
Pemulihan khas
Pemulihan khasPemulihan khas
Pemulihan khas
 
Ringkasan pppm 2013 2025
Ringkasan pppm 2013 2025Ringkasan pppm 2013 2025
Ringkasan pppm 2013 2025
 
Strategi Pembelajaran Kooperatif: Gallery walk PPT
Strategi Pembelajaran Kooperatif: Gallery walk PPTStrategi Pembelajaran Kooperatif: Gallery walk PPT
Strategi Pembelajaran Kooperatif: Gallery walk PPT
 
Teori perkembangan kognitif
Teori perkembangan kognitifTeori perkembangan kognitif
Teori perkembangan kognitif
 
Rph dan justifikasi 4MAT tumpuan dalam sains
Rph dan justifikasi 4MAT tumpuan dalam sainsRph dan justifikasi 4MAT tumpuan dalam sains
Rph dan justifikasi 4MAT tumpuan dalam sains
 
PENYELIDIKAN TINDAKAN (MODEL KURT LEWIN)
PENYELIDIKAN TINDAKAN (MODEL KURT LEWIN)PENYELIDIKAN TINDAKAN (MODEL KURT LEWIN)
PENYELIDIKAN TINDAKAN (MODEL KURT LEWIN)
 
Kemahiran Berfikir
Kemahiran BerfikirKemahiran Berfikir
Kemahiran Berfikir
 
Teori pembelajaran kognitif
Teori pembelajaran kognitifTeori pembelajaran kognitif
Teori pembelajaran kognitif
 
KEBERKESANAN PENGGUNAAN ALAT-ALAT BERFIKIR DALAM MEMBANTU PROSES PENGAMBILAN ...
KEBERKESANAN PENGGUNAAN ALAT-ALAT BERFIKIR DALAM MEMBANTU PROSES PENGAMBILAN ...KEBERKESANAN PENGGUNAAN ALAT-ALAT BERFIKIR DALAM MEMBANTU PROSES PENGAMBILAN ...
KEBERKESANAN PENGGUNAAN ALAT-ALAT BERFIKIR DALAM MEMBANTU PROSES PENGAMBILAN ...
 
Pembelajaran kolaboratif
Pembelajaran kolaboratifPembelajaran kolaboratif
Pembelajaran kolaboratif
 
Kaedah multisensori
Kaedah multisensoriKaedah multisensori
Kaedah multisensori
 
Pentaksiran Prasekolah
Pentaksiran PrasekolahPentaksiran Prasekolah
Pentaksiran Prasekolah
 
Rekod-Rekod Perkembangan dan Pengesanan
Rekod-Rekod Perkembangan dan PengesananRekod-Rekod Perkembangan dan Pengesanan
Rekod-Rekod Perkembangan dan Pengesanan
 
Implikasi teori p&p
Implikasi teori p&pImplikasi teori p&p
Implikasi teori p&p
 
Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu
Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu
Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu
 
2.3 ingatan dan lupaan
2.3 ingatan dan lupaan2.3 ingatan dan lupaan
2.3 ingatan dan lupaan
 
Perkembangan bahasa
Perkembangan bahasaPerkembangan bahasa
Perkembangan bahasa
 
Pelan lantai prasekolah
Pelan lantai prasekolahPelan lantai prasekolah
Pelan lantai prasekolah
 

Similar to Rancangan Harian Mengajar ( Kaedah 4 MAT )

Tugasan krl3043 kata sendi nama
Tugasan   krl3043  kata sendi namaTugasan   krl3043  kata sendi nama
Tugasan krl3043 kata sendi namaAhmad NazRi
 
Komponen 1 tajuk dan tujuan unit
Komponen 1 tajuk dan tujuan unitKomponen 1 tajuk dan tujuan unit
Komponen 1 tajuk dan tujuan unitAnn Soon
 
Projek kajian tindakan Norisah@Anisah Hj Anam
Projek kajian tindakan Norisah@Anisah Hj AnamProjek kajian tindakan Norisah@Anisah Hj Anam
Projek kajian tindakan Norisah@Anisah Hj AnamNorafsah Awang Kati
 
INTEGRASI AWAL SAINS
INTEGRASI AWAL SAINSINTEGRASI AWAL SAINS
INTEGRASI AWAL SAINSnurulanwar
 
KEPELBAGAIAN PELAJAR
KEPELBAGAIAN PELAJARKEPELBAGAIAN PELAJAR
KEPELBAGAIAN PELAJARJue Leo
 
RPT Persatuan Tunas Kadet Remaja Sekolah
RPT Persatuan Tunas Kadet Remaja SekolahRPT Persatuan Tunas Kadet Remaja Sekolah
RPT Persatuan Tunas Kadet Remaja SekolahAidil Sahipaludin
 
Proposal kumpulan
Proposal kumpulanProposal kumpulan
Proposal kumpulanZitra Hanim
 
Rpt persatuan tunas kadet remaja sekolah
Rpt persatuan tunas kadet remaja sekolahRpt persatuan tunas kadet remaja sekolah
Rpt persatuan tunas kadet remaja sekolahzuki76
 
Peta minda 1 & 2 (komponen pengajaran dan teori huraian bahasa)
Peta minda 1 & 2 (komponen pengajaran dan teori huraian bahasa)Peta minda 1 & 2 (komponen pengajaran dan teori huraian bahasa)
Peta minda 1 & 2 (komponen pengajaran dan teori huraian bahasa)Rafiza Diy
 
Alat bantu mengajar pecahan(6)
Alat bantu mengajar pecahan(6)Alat bantu mengajar pecahan(6)
Alat bantu mengajar pecahan(6)Miss-poison Ivy
 
Laporan karnival kurikulum
Laporan karnival kurikulumLaporan karnival kurikulum
Laporan karnival kurikulumnadiraasri
 
Ppg math & sains (kepentingan kajian tindakan)
Ppg math & sains (kepentingan kajian tindakan)Ppg math & sains (kepentingan kajian tindakan)
Ppg math & sains (kepentingan kajian tindakan)Mohamed Nazul Ismail
 
Kemahiran penyoalan
Kemahiran penyoalanKemahiran penyoalan
Kemahiran penyoalanHazel Bug
 
Laporan sains nov 2013
Laporan sains nov 2013Laporan sains nov 2013
Laporan sains nov 2013Leo Li Li
 

Similar to Rancangan Harian Mengajar ( Kaedah 4 MAT ) (20)

PLC BM
PLC BMPLC BM
PLC BM
 
Kritik video
Kritik videoKritik video
Kritik video
 
Tugasan krl3043 kata sendi nama
Tugasan   krl3043  kata sendi namaTugasan   krl3043  kata sendi nama
Tugasan krl3043 kata sendi nama
 
Komponen 1 tajuk dan tujuan unit
Komponen 1 tajuk dan tujuan unitKomponen 1 tajuk dan tujuan unit
Komponen 1 tajuk dan tujuan unit
 
Projek kajian tindakan Norisah@Anisah Hj Anam
Projek kajian tindakan Norisah@Anisah Hj AnamProjek kajian tindakan Norisah@Anisah Hj Anam
Projek kajian tindakan Norisah@Anisah Hj Anam
 
KBAT, iThink, VLE.pptx
KBAT, iThink, VLE.pptxKBAT, iThink, VLE.pptx
KBAT, iThink, VLE.pptx
 
INTEGRASI AWAL SAINS
INTEGRASI AWAL SAINSINTEGRASI AWAL SAINS
INTEGRASI AWAL SAINS
 
KEPELBAGAIAN PELAJAR
KEPELBAGAIAN PELAJARKEPELBAGAIAN PELAJAR
KEPELBAGAIAN PELAJAR
 
RPT Persatuan Tunas Kadet Remaja Sekolah
RPT Persatuan Tunas Kadet Remaja SekolahRPT Persatuan Tunas Kadet Remaja Sekolah
RPT Persatuan Tunas Kadet Remaja Sekolah
 
Proposal kumpulan
Proposal kumpulanProposal kumpulan
Proposal kumpulan
 
Rpt persatuan tunas kadet remaja sekolah
Rpt persatuan tunas kadet remaja sekolahRpt persatuan tunas kadet remaja sekolah
Rpt persatuan tunas kadet remaja sekolah
 
Peta minda 1 & 2 (komponen pengajaran dan teori huraian bahasa)
Peta minda 1 & 2 (komponen pengajaran dan teori huraian bahasa)Peta minda 1 & 2 (komponen pengajaran dan teori huraian bahasa)
Peta minda 1 & 2 (komponen pengajaran dan teori huraian bahasa)
 
Alat bantu mengajar pecahan(6)
Alat bantu mengajar pecahan(6)Alat bantu mengajar pecahan(6)
Alat bantu mengajar pecahan(6)
 
01.1.2018 isnin
01.1.2018 isnin01.1.2018 isnin
01.1.2018 isnin
 
Laporan karnival kurikulum
Laporan karnival kurikulumLaporan karnival kurikulum
Laporan karnival kurikulum
 
Ppg math & sains (kepentingan kajian tindakan)
Ppg math & sains (kepentingan kajian tindakan)Ppg math & sains (kepentingan kajian tindakan)
Ppg math & sains (kepentingan kajian tindakan)
 
Kemahiran penyoalan
Kemahiran penyoalanKemahiran penyoalan
Kemahiran penyoalan
 
Laporan sains nov 2013
Laporan sains nov 2013Laporan sains nov 2013
Laporan sains nov 2013
 
Kajian tinjauan bm
Kajian tinjauan bmKajian tinjauan bm
Kajian tinjauan bm
 
Contoh tesis maktab
Contoh tesis maktabContoh tesis maktab
Contoh tesis maktab
 

Recently uploaded

Slide sejarah tingkatan5 bab5 nota ringkas
Slide sejarah tingkatan5 bab5 nota ringkasSlide sejarah tingkatan5 bab5 nota ringkas
Slide sejarah tingkatan5 bab5 nota ringkasAdiebsulhy55
 
Topik 8 - PERANAN ETIKA DAN PERADABAN MENDOKONG TANGGUNGJAWAB SOSIAL DI MALAY...
Topik 8 - PERANAN ETIKA DAN PERADABAN MENDOKONG TANGGUNGJAWAB SOSIAL DI MALAY...Topik 8 - PERANAN ETIKA DAN PERADABAN MENDOKONG TANGGUNGJAWAB SOSIAL DI MALAY...
Topik 8 - PERANAN ETIKA DAN PERADABAN MENDOKONG TANGGUNGJAWAB SOSIAL DI MALAY...NursKitchen
 
Reka Bentuk dan Teknologi_Tingkatan_2-1-31-10-31.pdf
Reka Bentuk dan Teknologi_Tingkatan_2-1-31-10-31.pdfReka Bentuk dan Teknologi_Tingkatan_2-1-31-10-31.pdf
Reka Bentuk dan Teknologi_Tingkatan_2-1-31-10-31.pdfMDFARIDSHAFARIBINHAR
 
1 rbt kandungan-dan-cadangan-rekod-pembelajaran-dan-pemudahcaraan-formula-a-k...
1 rbt kandungan-dan-cadangan-rekod-pembelajaran-dan-pemudahcaraan-formula-a-k...1 rbt kandungan-dan-cadangan-rekod-pembelajaran-dan-pemudahcaraan-formula-a-k...
1 rbt kandungan-dan-cadangan-rekod-pembelajaran-dan-pemudahcaraan-formula-a-k...MDFARIDSHAFARIBINHAR
 
KISI-KISI SOAL DAN KARTU SOAL KELAS Xi semester genap
KISI-KISI SOAL DAN KARTU SOAL KELAS Xi semester genapKISI-KISI SOAL DAN KARTU SOAL KELAS Xi semester genap
KISI-KISI SOAL DAN KARTU SOAL KELAS Xi semester genapDewiUmbar
 
Bab 5 Ting 4 5.2 Persekutuan Tanah Melayu
Bab 5 Ting 4  5.2 Persekutuan Tanah MelayuBab 5 Ting 4  5.2 Persekutuan Tanah Melayu
Bab 5 Ting 4 5.2 Persekutuan Tanah MelayuSITINURULSYARAFINABI
 
PENTAKSIRAN dalam pendidikan tajuk enam hingga lapan.pdf
PENTAKSIRAN dalam pendidikan tajuk enam hingga lapan.pdfPENTAKSIRAN dalam pendidikan tajuk enam hingga lapan.pdf
PENTAKSIRAN dalam pendidikan tajuk enam hingga lapan.pdf1370zulaikha
 
TEMPLATE CONTOH PENULISAN KERTAS CADANGAN KAJIAN TINDAKAN.pdf
TEMPLATE CONTOH PENULISAN KERTAS CADANGAN KAJIAN TINDAKAN.pdfTEMPLATE CONTOH PENULISAN KERTAS CADANGAN KAJIAN TINDAKAN.pdf
TEMPLATE CONTOH PENULISAN KERTAS CADANGAN KAJIAN TINDAKAN.pdfcrvwr4zf9r
 
Buku Program Pelancaran Nilam SMK Johor Bahru.pptx
Buku Program Pelancaran Nilam SMK Johor Bahru.pptxBuku Program Pelancaran Nilam SMK Johor Bahru.pptx
Buku Program Pelancaran Nilam SMK Johor Bahru.pptxHussalwaHussain1
 
PROGRAM PENINGKATAN AKADEMIK PANITIA SEJARAH BAGI MURID.docx
PROGRAM PENINGKATAN AKADEMIK PANITIA SEJARAH BAGI MURID.docxPROGRAM PENINGKATAN AKADEMIK PANITIA SEJARAH BAGI MURID.docx
PROGRAM PENINGKATAN AKADEMIK PANITIA SEJARAH BAGI MURID.docxssuser2936b51
 
Topik 5 - PEMBINAAN PERADABAN MAJMUK DI MALAYSIA.pdf
Topik 5 - PEMBINAAN PERADABAN MAJMUK DI MALAYSIA.pdfTopik 5 - PEMBINAAN PERADABAN MAJMUK DI MALAYSIA.pdf
Topik 5 - PEMBINAAN PERADABAN MAJMUK DI MALAYSIA.pdfNursKitchen
 
Reka Bentuk Teknologi Nota Tingkatan satu1
Reka Bentuk  Teknologi Nota Tingkatan satu1Reka Bentuk  Teknologi Nota Tingkatan satu1
Reka Bentuk Teknologi Nota Tingkatan satu1MDFARIDSHAFARIBINHAR
 
Pertemuan 9 dan 10 - Sistem Persamaan Linear.ppt
Pertemuan 9 dan 10 - Sistem Persamaan Linear.pptPertemuan 9 dan 10 - Sistem Persamaan Linear.ppt
Pertemuan 9 dan 10 - Sistem Persamaan Linear.pptArieAdie
 
Bab 5 Ting 4 5.1 Ciri ciri Persekutuan Tanah Melayu
Bab 5 Ting 4  5.1 Ciri ciri Persekutuan Tanah MelayuBab 5 Ting 4  5.1 Ciri ciri Persekutuan Tanah Melayu
Bab 5 Ting 4 5.1 Ciri ciri Persekutuan Tanah MelayuSITINURULSYARAFINABI
 

Recently uploaded (14)

Slide sejarah tingkatan5 bab5 nota ringkas
Slide sejarah tingkatan5 bab5 nota ringkasSlide sejarah tingkatan5 bab5 nota ringkas
Slide sejarah tingkatan5 bab5 nota ringkas
 
Topik 8 - PERANAN ETIKA DAN PERADABAN MENDOKONG TANGGUNGJAWAB SOSIAL DI MALAY...
Topik 8 - PERANAN ETIKA DAN PERADABAN MENDOKONG TANGGUNGJAWAB SOSIAL DI MALAY...Topik 8 - PERANAN ETIKA DAN PERADABAN MENDOKONG TANGGUNGJAWAB SOSIAL DI MALAY...
Topik 8 - PERANAN ETIKA DAN PERADABAN MENDOKONG TANGGUNGJAWAB SOSIAL DI MALAY...
 
Reka Bentuk dan Teknologi_Tingkatan_2-1-31-10-31.pdf
Reka Bentuk dan Teknologi_Tingkatan_2-1-31-10-31.pdfReka Bentuk dan Teknologi_Tingkatan_2-1-31-10-31.pdf
Reka Bentuk dan Teknologi_Tingkatan_2-1-31-10-31.pdf
 
1 rbt kandungan-dan-cadangan-rekod-pembelajaran-dan-pemudahcaraan-formula-a-k...
1 rbt kandungan-dan-cadangan-rekod-pembelajaran-dan-pemudahcaraan-formula-a-k...1 rbt kandungan-dan-cadangan-rekod-pembelajaran-dan-pemudahcaraan-formula-a-k...
1 rbt kandungan-dan-cadangan-rekod-pembelajaran-dan-pemudahcaraan-formula-a-k...
 
KISI-KISI SOAL DAN KARTU SOAL KELAS Xi semester genap
KISI-KISI SOAL DAN KARTU SOAL KELAS Xi semester genapKISI-KISI SOAL DAN KARTU SOAL KELAS Xi semester genap
KISI-KISI SOAL DAN KARTU SOAL KELAS Xi semester genap
 
Bab 5 Ting 4 5.2 Persekutuan Tanah Melayu
Bab 5 Ting 4  5.2 Persekutuan Tanah MelayuBab 5 Ting 4  5.2 Persekutuan Tanah Melayu
Bab 5 Ting 4 5.2 Persekutuan Tanah Melayu
 
PENTAKSIRAN dalam pendidikan tajuk enam hingga lapan.pdf
PENTAKSIRAN dalam pendidikan tajuk enam hingga lapan.pdfPENTAKSIRAN dalam pendidikan tajuk enam hingga lapan.pdf
PENTAKSIRAN dalam pendidikan tajuk enam hingga lapan.pdf
 
TEMPLATE CONTOH PENULISAN KERTAS CADANGAN KAJIAN TINDAKAN.pdf
TEMPLATE CONTOH PENULISAN KERTAS CADANGAN KAJIAN TINDAKAN.pdfTEMPLATE CONTOH PENULISAN KERTAS CADANGAN KAJIAN TINDAKAN.pdf
TEMPLATE CONTOH PENULISAN KERTAS CADANGAN KAJIAN TINDAKAN.pdf
 
Buku Program Pelancaran Nilam SMK Johor Bahru.pptx
Buku Program Pelancaran Nilam SMK Johor Bahru.pptxBuku Program Pelancaran Nilam SMK Johor Bahru.pptx
Buku Program Pelancaran Nilam SMK Johor Bahru.pptx
 
PROGRAM PENINGKATAN AKADEMIK PANITIA SEJARAH BAGI MURID.docx
PROGRAM PENINGKATAN AKADEMIK PANITIA SEJARAH BAGI MURID.docxPROGRAM PENINGKATAN AKADEMIK PANITIA SEJARAH BAGI MURID.docx
PROGRAM PENINGKATAN AKADEMIK PANITIA SEJARAH BAGI MURID.docx
 
Topik 5 - PEMBINAAN PERADABAN MAJMUK DI MALAYSIA.pdf
Topik 5 - PEMBINAAN PERADABAN MAJMUK DI MALAYSIA.pdfTopik 5 - PEMBINAAN PERADABAN MAJMUK DI MALAYSIA.pdf
Topik 5 - PEMBINAAN PERADABAN MAJMUK DI MALAYSIA.pdf
 
Reka Bentuk Teknologi Nota Tingkatan satu1
Reka Bentuk  Teknologi Nota Tingkatan satu1Reka Bentuk  Teknologi Nota Tingkatan satu1
Reka Bentuk Teknologi Nota Tingkatan satu1
 
Pertemuan 9 dan 10 - Sistem Persamaan Linear.ppt
Pertemuan 9 dan 10 - Sistem Persamaan Linear.pptPertemuan 9 dan 10 - Sistem Persamaan Linear.ppt
Pertemuan 9 dan 10 - Sistem Persamaan Linear.ppt
 
Bab 5 Ting 4 5.1 Ciri ciri Persekutuan Tanah Melayu
Bab 5 Ting 4  5.1 Ciri ciri Persekutuan Tanah MelayuBab 5 Ting 4  5.1 Ciri ciri Persekutuan Tanah Melayu
Bab 5 Ting 4 5.1 Ciri ciri Persekutuan Tanah Melayu
 

Rancangan Harian Mengajar ( Kaedah 4 MAT )

  • 2. Jabatan Ikhtisas Pendidikan Fakulti Pendidikan Teknikal dan Vokasional Universiti Tun Hussein Onn Malaysia Batu Pahat, Johor. Semester 1 Sesi 2013/2014 KEMAHIRAN TUMPUAN DALAM SAINS BBR 36903 Nama Pensyarah : EN.TAN KING HYIANG Tajuk Tugasan Kumpulan PENAKSIRAN KEMAHIRAN BERFIKIR DAN KEMAHIRAN SAINTIFIK NAMA AHLI KUMPULAN NO.MATRIKS D.LECHUMI A/P DEVANTHERAN DB100781 SARASWATHY A/P ARUMUGAM DB100779 CHITRA A/P SELVARAJOO DB100780 SURIAKUMARI A/P APPANNA DB100734 PATMA A/P SUBARAMANYAM DB100782
  • 3. DEFINASI 4MAT Sistem 4Mat ialah satu model mengajar yang dicipta oleh Dr. Bernice McCarthy dalam tahun 1980.  Model ini dicipta berdasarkan dapatan-dapatan penyelidikan dalam banyak bidang seperti gaya pembelajaran, pengaruh (dominance) otak kiri dan otak kanan, kreativiti, pengurusan, seni dan gerakan atau tarian. Sistem 4Mat, membantu proses pengajaran dan pembelajaran berubah, khususnya guruguru akan menyedari dan menghargai :     Berbagai jenis kecerdasan Berbagai gaya pembelajaran Berbagai aktiviti yang mengembangkan otak kiri dan otak kanan Berbagai kaedah mengajar yang sesuai untuk sesuatu gaya pembelajaran
  • 4. Bagaimana Manusia Belajar • Penyelidikan Dr. David Kolb mendapati bahawa ada dua cara utama bagaimana kita belajar, iaitu cara mengamati (perceive) dan cara memproses sesuatu maklumat dan pengalaman. Mengamati Memproses Konkrit Boleh berubah ke tempat yang kita suka Aktif Reflektif Boleh berubah ke tempat yang kita suka Abstrak
  • 5. Cara mengamati • Mengamati sesuatu maklumat dan pengalaman dengan cara konkrit, iaitu dengan menggunakan deria. • Mengamati sesuatu dengan cara abstrak , iaitu dengan memikir, membuat analisis dan membuat taakulan. Cara Memproses • Memproses dengan suka belajar dengan membuat atau mencuba sesuatu secara aktif. • Memproses dengan suka belajar secara melihat apa yang berlaku dan memikir semula tentangnya. (reflektif).
  • 7. Pengaruh Otak Kiri dan Kanan Penyelidik-penyelidik otak manusia telah mendapati: Kedua-dua hemisfira otak (otak kiri dan otak kanan) berbeza dalam memproses maklumat dan pengalaman. Seseorang individu lebih suka memproses maklumat dan pengalaman sama ada dengan otak kirinya atau dengan otak kanannya. Kedua-dua belah otak (otak kiri dan kanan) adalah sama penting. Perbezaan utama di antara otak kiri dan kanan dalam memproses maklumat dan pengalaman adalah :
  • 8. OTAK KIRI Rasional Lisan Analisis Lurus (Linear) Pasif / Menerima Terancang dan berstruktur Bukan gerakan Pengiraan Penulisan Melihat bahagian-bahagian Teori Mengawal Perasaan Bunyi Bahasa Aktiviti otak kiri Menyurih Melukis carta Melukis graf Member contoh Menyalin nota Menilai secara objektif Menyenarai dan mengkategorikan Mengira Memberi bukti Mengingat semula fakta/konsep Membaca serta membuat analisis Melapor Segala bentuk analisis Rasional Melihat bahagian-bahagian Member sifat perbezaan Menyelesaikan masalah dengan pemikiran logic Mendengar bunyi bahasa
  • 9. OTAK KANAN Intuitif Penglihatan / Ruangan Sinstesis Bulatan Interaktif Bersesuaian dan Spontan Gerakan / Tarian Pola, model, bentuk lukisan Melihat perhubungan dan keseluruhan Amalan Bebas dengan perasaan Aktiviti otak kanan Membuat pola/corak Memeta fikiran Sumbangsaran / percambahan pemikiran Menggambarkan semua bentuk sajak Semua bentuk seni Mendengar, melihat, me nggerak Analogy Mencipa, mereka bentuk Main peranan Simulasi Drama kreatif Penulisan kreatif Gerakan, tarian Lagu Melukis Fotografi Mendengar muzik, mencipta
  • 10. Rancangan Mengajar Harian Mata pelajaran : Sains Kelas : 5 Arif Tempat : Bilik Darjah Tarikh : 30-11-2013 Bil Pelajar : 35 Masa : 10.00am-11.00am Tajuk : Kitaran Air Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran pelajar dapat: 1.Memerihalkan pembentukan awan. 2.Memerihalkan pembentukan hujan. 3.Melabelkan proses kitaran air dengan betul.
  • 11. Pengetahuan sedia ada : Murid mengetahui proses perubahan jirim. ALAT/BAHAN BANTU MENGAJAR (ABBM) : Model (Titisan Mutiara),video klip,Kad Imbasan,Topeng,Bikar,Cerek Elektrik, Kad Gambar,Cermin, Air Panas PENGURUSAN KELAS/LANGKAH KESELAMATAN : Kebersihan kelas Kehadiran murid PENERAPAN NILAINILAI MURNI : 1.mencintai alam sekitar Kaedah Pengajaran : 4 MAT
  • 12. Masa 10.0010.05 ( +/-5 Minit) Isi pelajaran Pengenalan / Pra Pengajaran 1. 2. 3. Apa khabar murid? Sudah sarapan ? Siapa tidak hadir hari ini Hasil Pembelajaran 1. 2. 3. Murid dapat menjawab salam. Murid dapat menjawab soalan guru. Murid melaporkan jumlah kehadiran Aktiviti pengajaran dan pembelajaran 1. 2. 3. Catatan Guru memberi Buku salam , murid kedatanga menjawab salam. n Murid menyenaraikan nama makanan yang dimakan untuk sarapan. Guru merekodkan kehadiran murid dalam buku kedatangan.
  • 13. Masa 10.0510.10 (+/-5 Minit) Isi pelajaran Hasil Pembelajaran Aktiviti pengajaran dan pembelajaran Catatan Set Induksi 1. 1. 2. 3. 4. 5. Murid – murid ingat lagi tak tajuk apa yang kita belajar minggu lepas? Bagus semua dapat menjawab dengan baik. Murid – murid nak dengar lagu biar cikgu mainkan semua dengar betul- betul . Siapa dapat teka lagu ini tentang apa? Bagus tekaan yang betul. 2. 3. 4. 5. 6. Murid – murid dapat mengingat kembali tajuk pelajaran yang lepas. Guru bagi penghargaan kepada murid. Guru memilih beberapa orang dan memakaikan topeng awan,mendung dan sang suria. Guru memainkan lagu hujan dan murid mendengar lagu. Murid meneka lagu yang dimainkan adalah lagu hujan Guru memberi ucapan tahniah kepada murid yang dapat menjawab dengan betul. 1. 2. 3. 4. 5. 6. Murid menyenaraikan proses perubahan air dengan teliti. Guru mainkan lagu hujan dan murid mendengar lagu tersebut. Murid –murid yang memakai topeng menari ikut rentak lagu. Guru menyoal tentang lagu yang dimainkan. Murid menjawab tentang lagu yang dimainkan. Guru menghubungkaitk an lagu dengan tajuk yang lepas. Lirik lagu Topeng Awan Mendun g Sang suria Cd lagu Kaedah Pengajaran : Main peranan
  • 14. Masa Langkah 1 10.1010.30 ( +/- 20 minit) Isi pelajaran Hasil Pembelajaran Aktiviti pengajaran dan pembelajaran Catatan Penyampaian isi 1. 2. 3. 4. 5. murid –murid ingat tak minggu lepas cikgu menerangkan tentang proses perubahan bahan apabila bahan dipanaskan dan dileburkan. Murid – murid tolong menyenaraikan kesemua perubahan bahan. Murid – murid tahu tak apa tanda – tanda sebelum hujan ? Murid – murid hari ini cikgu akan menerangkan apakah hubungan di antara proses perubahan bahan dengan fenomena hujan nak dengar tak. Murid – murid Nampak tak hadiah diatas meja cikgu, kalau dapat jawab kuiz ini dengan betul cikgu naka bagi hadiah. 1. 2. 3. 4. 5. 6. Murid- murid dapat mengingat kembali kembali kesemua proses perubahan bahan dan menyenaraikan proses tersebut. Murid – murid dapat memerihalkan tentang proses peleburan, pendidihan, pengewapan air, dan penyejatan air. Murid – murid menerangkan tentang tanda-tanda sebelum hujan. Guru mengubungkaitakan perubahan air dengan pembentukan awan dan hujan dengan bantuan nota dan model hujan Murid – murid menjawab saoaln yang disediakan dengan bantuan computer riba. Guru memberi hadiah 1. 2. 3. 4. 5. 6. Murid- murid menyenaraikan kesemua proses yang telah dipelajari pada minggu yang lepas. 2. Murid- murid dapat menghuraikan proses dan perubahan bahan dengan baik dan teliti. Guru menghubungkaitkan proses perubahan bahan dengan kejadian sebelum hujan. Guru menjelaskan bagaimana awan terbentuk dan proses perubahan bahan semasa pembentukan awan Guru mengkaitkan proses pembetukan awan dengan proses pembentukan hujan dengan bantuan model hujan. Murid – murid Model Hujan Persembah an Power point Laptop
  • 15. Masa Langkah 2 10.30-10.40 ( +/- 10 Minit ) Isi pelajaran 1. 2. 3. 4. 5. Baiklah murid – murid tolong duduk dalam kumpulan masing- masing. Ketua kumpulan tolong tampil ke hadapan cikgu nak agihkan bahan aktiviti kumpulan . Baiklah murid sekarang cikgu akan terangkan apakah aktiviti yang perlu kamu lakukan. Baiklah murid – murid pastikan kamu semua berkerjasama dalam kumpulan semasa menjalankan aktiviti kumpulan. Ketua kumpulan dan ahli – ahli kumpulan tampil kehadapan untuk buat pembentangan. Hasil Pembelajaran 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. Murid – murid duduk dalam kumpulan masing- masing. Ketua kumpulan tampikl kehadapan dan mendapatkan bahan aktiviti. Guru memberi arahan kepada murid dan murid mendengar arahan murid. Guru memastikan kesemua murid berkerjasama dalam kumpulan. Murid – murid membentangkan hasil ujikaji di hadapan kelas. Murid-murid membincangkan hasil ujikaji di dalam kelas. Guru memberi cenderahati kepada murid. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran 1. 2. 3. 4. 5. Guru mengagihan murid dalam kumpulan. Guru mengedarkan bahan aktiviti kepada ketua kumpulan. Guru menjelaskan tentang aktiviti kumpulan yang perlu dilakukan oleh setiap kumpulan dengan teliti. Murid – murid berkerjasama dalam kumpulan menjalankan ujikaji tentang pembentukan hujan. Murid-murid membentangkan hasil ujikaji di hadapan kelas dan guru memberi pujian dan cenderahati kepada setiap kumpulan. Catatan Cerek elektrik Cermin bikar cenderaha ti
  • 16. Masa Langkah 3 10.4010.50 ( +/-10 minit) Isi pelajaran 1. 2. 3. 4. 5. Murid – murid duduk ditempat masingmasing. Cikgu hendak mengedarkan lembaran kerja kepada kamu semua. Baiklah murid – murid cuba lihat lembaran kerja yang cikgu edarkan tadi jawab kesemua soalan sekarang. Murid- murid jika tak dapat jawab tanya cikgu . Kalau sudah siap tolong tampal lembaran ini dalam buku aktiviti sains kelas. Hasil Pembelajaran 1. 2. 3. 4. Aktiviti pengajaran dan Catatan pembelajaran Murid-murid beralih dari 1. Guru memastikan Lembaran kumpulan dan duduk di kesemua murid kerja tempat masing-masing. mengambil tempat Guru memberi lembaran masing-masing. kerja dan meminta murid 2. Guru mengedarkan membuat lembaran tersebut lembaran kerja dalam kelas. kepada murid. Murid-murid membuat 3. Murid- murid lembaran dengan bantuan membuat lembaran guru. kerja dengan Murid yang siap menampal bantuan guru. lembaran kerja dalm buku 4. Murid-murid aktiviti sains. menampal lembaran kerja dalam buku aktiviti sains.
  • 17. Masa Isi pelajaran Penutup Penutup : 10.50-11.00 (+/-5 minit) 1. Murid- murid nak tengok gambar tak? 2. Murid- murid tolong beri perhatian. 3. Semua sudah tonton video kan tahu tak video ini mengajar nilai apa kepada kita. 4. Baiklah , murid-murid kita perlulah menjaga kebersihan air tidak boleh membuang bahan buangan dalan sungai dan kolam tahu. 5. Baiklah murid-murid semua bangun sekarang kita akan nyayikan lagu tadi dengan gembira. Hasil Pembelajaran Aktiviti pengajaran dan pembelajaran 1. 1. 2. 3. 4. 5. Murid –murid bersedia untuk menonton klip video. Guru mainkan klip video dan meminta murid memberi perhatian. Guru bertanyakan soalan berdasarkan klip video. Guru menjelaskan kepentingan menjaga kebersihan air. Semua murid bangun dan menyanyi semula lagu dengan bantuan cd. 2. 3. 4. 5. Guru memainkan klip video tentang pencemaran air. Murid- murid menonton klip video dan menjelaskan tentang klip video tersebut. Guru memastikan kesemua murid dapat menghayati nilai menjaga alam sekitar dan mengamalkan dalam kehidupan harian. Guru mencadangkan satu pertandingan kepada murid untuk menghasilkan satu klip video yang menerangkan tentang kejadian hujan Guru mengakhiri aktiviti pembelajarn dan pengajaran dengan nyayian lagu hujan.
  • 18. KONKRIT 1. 8.Murid –murid menghasilkan satu klip video yang dapat mengambarkan kejadian hujan 4 M A T 7.Murid-murid membincangkan hasil ujikaji di dalam kelas R AKTIF L 6. Murid – murid menjalankan ujikaji tentang pembentukan hujan. R R 4 1 3 2 L 5.Murid – murid menjawab kuiz yang berkaitan dengan proses pembentukan awan dan hujan. 2.Murid-murid dalam kelas menghubungkait proses perubahan air dengan lagu yang dimainkan L R 3. L 4.Guru menjelaskan bagaimana awan terbentuk dan proses perubahan bahan semasa pembentukan awan ABSTRAK Guru menghubungkaitka n proses perubahan bahan dengan kejadian sebelum hujan. REFLEKTIF S I S T E M Pelajar –pelajar memakai topeng dan menari ikut rentak lagu hujan
  • 19. PENGGUNAAN KAEDAH 4 MAT DALAM RPH PETAK 1 ( MURID IMAGINATIF DAN KREATIF ) – Murid-murid mengamalkan satu pengalaman konkrit tentang awan , mendung dan sang suria sebelum konsep pembentukan hujan diajar. ( Set Induksi ) Langkah 1- Murid – murid memakai topeng awan, mendung dan sang suria dan menari ikut rentak lagu hujan. ( Aktiviti otak Kanan ) Langkah 2 - Murid-murid dalam kelas menghubungkait proses perubahan air dengan lagu yang dimainkan. ( Aktiviti otak kiri) ( Langkah 1 ) Petak 2 ( Murid Teori Analisis ) - Murid – murid diajar konsep pembentukan hujan. Langkah 3- Murid mengingat kembali proses perubahan bahan. Guru menghubungkaitkan proses perubahan bahan dengan kejadian sebelum hujan. ( Aktiviti otak Kanan ) Langkah 4 - Guru menjelaskan bagaimana awan terbentuk dan proses perubahan bahan semasa pembentukan awan dengan bantuan model “Titisan Mutiara”. ( Aktiviti otak kiri)
  • 20. Petak 3 ( Murid Pratik ) – ( Murid – murid menjalankan ujikaji tentang proses pembentukan Hujan) Langkah 5 - Murid – murid menjawab kuiz yang berkaitan dengan proses pembentukan awan dan hujan dalam slide yang disediakan. ( Aktiviti otak Kiri ) ( Langkah 2 ) Langkah 6 - Murid – murid menjalankan ujikaji tentang pembentukan hujan. ( Aktiviti otak kanan) ( Langkah 3 ) Petak 4 ( Murid Dinamik Intuitif ) – Murid - murid merancang dan menghasilkan kilp video tentang kejadian hujan. Langkah 7 - Murid-murid membincangkan hasil ujikaji di dalam kelas. ( Aktiviti otak Kiri ) ( Penutup ) Langkah 8 - Murid –murid menghasilkan satu klip video yang dapat mengambarkan kejadian hujan. ( Aktiviti otak kanan)
  • 21. Lagu set induksi                  TANYA SAMA POKOK Tanya sama pokok Apa sebab goyang Nanti jawab pokok Angin yang goncang Tanya sama angin Apa sebab hujan Nanti jawab hujan Tanyalah awan Awan nanti kata Aku kandung air Sampai tempat sejuk Aku pun cair Lihat dalam air Nampak bayang-bayang Campak satu batu Bayang pun hilang La…la…la…la…la…
  • 22. Nota pembentukan Hujan  Haba dari matahari menyebabkan air menyejat dari sungai, tasik dan lautan seterusnya bertukar kepada wap air.  Apabila wap air naik ke udara, ianya menyejuk dan kemudian memeluwap.  Wap air memeluwap kepada jutaan titisan air yang kecil.  Titisan air ini akan membentuk awan.  Awan akan menjadi berat apabila banyak air memeluwap.  Kemudian awan akan membentuk titisan air dan turun ke permukaan bumi sebagai hujan.  Air hujan akan mengalir ke lautan, tasik, kolam atau diserap ke dalam tanah.  Proses penyejatan dan kondensasi akan berlaku di alam semulajadi untuk membentuk kitaran air. Jika diringkaskan, proses yang terlibat dalam pembentukan awan dan hujan ialah :Penyejatan (cecair  gas) Kondensasi (gas  cecair) 
  • 27. Kaedah Eksperimen    Kaedah ini dapat digunakan untuk menerangkan dengan lanjut tentang kejadian fenomena Hujan. Cikgu boleh menggunakan kaedah ini di dalam makmal sebagai asas penerangan kejadian fenomena hujan. Dalam topik ini murid –murid sering keliru untuk mengenal proses kondensasi dan pemejelwapan bagi mengatasi miskonsepsi ini kaedah eksperimen dapat membantu.
  • 28. Kaedah Eksperimen Guru mendidihkan air dan tunggu sehingga ia mengeluarkan wap air.
  • 29. Kaedah Eksperimen Selepas air mendidih guru medekatkan cermin menghala kearah wap dan proses dinamakan sebagai proses kondensasi
  • 30. Kaedah Eksperimen Selepas titisan air membentuk di permukaan cermin guru menitiskan air ke dalam bikar manakala proses wap menjadi titisan dinamakan sebagai proses pemejalwapan
  • 31. Kaedah Eksperimen Titisan air yang terbentuk dikumpulkan dalam bikar
  • 32. TAMAT