PROIECT DIDACTIC
Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimnazială Tărlungeni – Grădiniţa Comunitate Zizin
Grupa: mare
Educatoarea:Derscariu Carmen-Claudia
Tema anuală de studiu: Cine şi cum planifică, organizează o activitate?
Tema proiectului tematic: Călători şi călătorii
Tema activităţii integrate: La plimbare pe strada mare!
Tema zilei: Micii călători!
Competență generală/ Competenţă specifică:
Forma de realizare: Activitate integrată interdisciplinară ADP+ALA1 +ADE
(DLC+DOS+ADE) + ALA 2
Durata: pe parcursul unei zile
I . DEZVOLTAREA FIZICĂ, A SĂNĂTĂȚII ŞI IGIENEI PERSONALE
Competență generală:
1. Utilizarea motricității grosiere și a motricității fine în contexte de viaţă familiare
Competențe specifice:
1.1. Coordonarea mușchilor în desfășurarea unor activități diversificate, specifice vârstei
copiilor
1.2. Participarea la activităţi fizice variate, adecvate nivelului de dezvoltare al copiilor
1.3. Utilizarea mâinilor și a degetelor pentru realizarea de activităţi variate
Competenţă generală:
2. Valorificarea conduitei senzorio-motorii, pentru orientarea mișcării
Competențe specifice:
2.1. Utilizarea simţurilor (văzul, auzul, simţul tactil, mirosul etc.) în interacţiunea cu mediul
apropiat.
2.2. Orientarea în spațiu pe baza simțurilor.
Competenţă generală:
3. Optimizarea sănătății ( a nutriției, a îngrijirii, a igienei personale) și a practicilor privind
securitatea personală
Competențe specifice:
3.2. Formarea deprinderilor de păstrare a igienei personale
3.4. Utilizarea unor reguli de securitate fizică personală
II. DEZVOLTAREA SOCIO-EMOȚIONALĂ
Competenţă generală:
1. Inițierea interacțiunilor cu adulții și cu copiii de vârste apropiate
Competențe specifice:
1.2. Demonstrarea abilităților de solicitare șide primire a ajutoruluiîn situaţii problematice
specifice
1.3. Inițierea/participarea la interacţiuni pozitive cu copii de vârstă apropiată
Competenţă generală:
2. Manifestarea unor comportamente prosociale, de acceptare și respectare a diversității
Competențe specifice:
2.3. Exersarea asumării unor responsabilități specifice vârstei, în contexte variate
2.4. Exersarea unor abilități de negociere şi de participare la luarea deciziilor
2.4. Manifestarea empatiei faţă de celelalte persoane din mediul apropiat
Competenţă generală:
3. Dezvoltarea conceptului de sine
Competențe specifice:
3.1. Exersarea autoaprecierii pozitive în diferite situaţii educaţionale
3.2. Promovarea imaginii de sine, prin manifestarea ca persoană unică, cu caracteristici
specifice
Competenţă generală:
4. Manifestarea autocontrolului și a expresivității emoționale
Competențe specifice:
4.1. Recunoașterea și exprimarea emoțiilor de bază.
4.2. Exersarea unor abilităţi de autocontrol emoţional
III. CAPACITĂȚI ȘI ATITUDINI DE ÎNVĂȚARE
Competenţă generală:
1. Manifestarea curiozității, a interesului și a inițiativei în învățare
Competențe specifice:
1.1.Manifestarea curiozității şi interesului pentru experimentarea și învăţarea de lucruri noi
1.2.Inițierea de activități de învățare noi și de interacțiuni cu copiii sau cu adulții din mediul
apropiat
Competenţă generală:
2. Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități)
Competențe specifice:
2.1. Realizarea sarcinilor de lucru cu consecvență
2.2. Integrarea ajutorului primit, pentru realizarea sarcinilor de lucru la care întâmplină
dificultăți
Competenţă generală:
3. Activarea și manifestarea potențialului creativ
Competențe specifice:
3.1. Manifestarea creativității în activităț diverse
3.3. Dezvoltarea creativității prin activități artistico – plastice, muzicale și practice, în
conversații și povestiri creative
IV. DEZVOLTAREA LIMBAJULUI, A COMUNICĂRII ȘI A PREMISELOR
CITIRII ȘI SCRIERII
Competenţă generală:
1. Receptarea de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute
Competențe specifice:
1.1. Exersarea ascultării active a unui mesaj pentru înțelegerea și receptarea lui (comunicare
receptivă)
1.2. Demonstrarea înțelegerii unui mesaj oral prin valorificarea ideilor, emoțiilor,
semnificațiilor etc. (comunicare expresivă)
Competenţă generală:
2. Exprimarea de mesaje orale în diverse situaţii de comunicare
Competențe specifice:
2.1 Comunicarea clară a unor idei, nevoi, acțiuni, emoții proprii
2.2. Respectarea regulilor de exprimare corectă în diferite contexet de comunicare
2.3. Exersarea și extinderea progresivă a vocabularului
Competenţă generală:
3. Manifestarea unor premise ale citirii și scrierii, în contexte de comunicare cunoscute
Competențe specifice:
3.2. Discriminarea/diferențierea fonetică a cuvintelor, silabelor, sunetelor; asocierea sunet –
literă
3.4. Asimilarea unor elemente ale scrisului; folosirea diferitelor modalități de comunicare
grafică și orală pentru transmiterea unui mesaj
V. DEZVOLTAREA COGNITIVĂ ȘI CUNOAȘTEREA LUMII
Competenţă generală:
1. Identificarea unor relații, operații și deducții logice în mediul apropiat
Competențe specifice:
1.1 Identificarea elementelor caracterisice ale unor fenomene/relaţii din mediul apropiat
1.3. Construirea unor noi experienţe pornind de la experienţe trecute
Competenţă generală:
3. Formularea unor explicații simple privind caracteristicile structurale și funcționale ale
lumii înconjurătoare
Competențe specifice:
3.4. Evidențierea poziției omului ca parte a lumii vii şi ca fiinţă socială
Scopul activităţii:
- Educarea abilităţii de a intra în relaţie cu ceilalţi.
- Intuirea şi utilizarea unor structuri gramaticale (sintactice şi morfologice) specifice
limbii române
- Cunoaşterea şi aplicarea normelor corecte de comportament în societate – pe stradă,
mijloace de transport, reguli de circulaţie
- Dezvoltarea capacităţii de a utiliza corect materialul pus la dispoziţie pentru a realiza
tema practică
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
Cognitive:
- Să selecteze, să denumească, să claseze corect jetoanele reprezentând mijloace de
transport şi apoi să le aşeze la locul indicat
- Să identifice şi să asocieze corect mijloacele de transport date cu conturul lor
- Să asambleze piesele corect, astfel încât să obţină imaginea dată ca model
- Să identifice şi să completeze culoarea care lipseşte (semafor)
- Să haşureze în contur fără să depăşească
- Să denumesca corect obiectul de pe jeton
- Să despartă corect în silabe şi să spună câte silabe are cuvântul
- Să formuleze corect propoziţii cu cuvântul respectiv
- Să intuiască imaginile sugerate
- Să descrie acţiunea sugerată de imaginile primite
- Să stabilească care sunt faptele bune şi care sunt faptele rele
- Să aşeze jetoanele la locul indicat, în funcţie de tipul de comportament
- Să se exprime clar şi corect din punct de vedere gramatical
- Să redea tema propusă prin respectarea indicaţiilor educatoarei
Afective:
- Să manifeste spirit de echipă şi cooperare.
- Să respecte regulile stabilite la începutul activităţii
- Să colaboreze cu colegii pentru realizarea sarcinilor primite
- Să trăiască satisfacţia reuşitei
Psiho-motrice:
- Să dovedească îndemânare în mânuirea materialelor
- Să-şi coordoneze mişcările oculo-motorii
- Să coreleze numărul de silabe cu podul palmei sub bărbie
- Să respecte poziţia corectă a corpului în timpul lucrului.
- Să se mişte respectând regulile de respiraţie corectă
Strategii didactice (metode, tehnici, material didactic):
Metode şi tehnici : jocul, conversaţia, explicaţia, demonstraţia,exerciţiul, expunerea,
exercițiul, turul galeriei.
Material didactic : set pentru întâlnirea de dimineaţă, jetoane cu mijloace de
transport, fişe de lucru, plic, creion grafic, creioane colorate, puzzle, jetoane cu tipuri de
comportament, faţa veselă, faţa tristă, planşe, acuarele, beţişoare de ureche, coli pentru
pictură, magneţi, tablă magnetică
Modalități de evaluare:
- Continuă: prin observarea comportamentului copiilor şi aprecierea/corectarea
exprimării/comportamentului acestora ;
- Autoevaluarea: prin verificarea şi corectarea propriului comportament, dar şi a
lucrărilor realizate
CATEGORIILE DE ACTIVITATI DE INVATARE ABORDATE
A. Activităţi de dezvoltare personală:
Întâlnirea de dimineaţă: salutul, prezenţa, calendarul naturii, noutatea zilei: Scrisoarea de la
Zâna Iarnă
Rutină: ,,Să îi ajut pe cei care au nevoie!” (deprinderea de a fi empatic şi de acorda ajutor
colegilor).
Tranziţie: Joc cu text şi cânt:
„Bat din palme clap, clap, clap,
Din picioare trap, trap, trap,
Ne învârtim, ne răsucim
Şi la centre noi pornim!”
B. Activităţi liber alese - pe sectoare (ALA1)
Ştiinţă: „Unde este locul meu?” – potrivirea fiecărui mijloc de transport la mediul său
„Caută umbra” – asocierea corectă a fiecărui mijloc de transport cu conturul dat
Joc de masă: „Întregeşte imaginea”- puzzle
Artă: „Colorează mijloacele de transport”- haşurarea în contur
„Completează ce lipseşte! ”- completarea culorilor semaforului
Tranziţie: mişcări de înviorare
C. Activităţi pe domenii experienţiale (ADE)
DLC – Educarea limbajului - „Cuvinte încurcate! ” joc didactic pentru
educarea limbajului
DOS – Educaţie pentru societate – „Aşa da, aşa nu! ” – joc didactic –
comportament corect, comportament greşit
DEC – dactilopictură – „Microbuzul veseliei” - punctul ca element de desen
decorativ
DLC– Educarea limbajului - „Cuvinte încurcate! ” joc didactic
Scopul activităţii: consolidarea deprinderii de a despărţi cuvintele în silabe
Sarcina didactică: folosirea corectă a articolului nehotărât: „un”, „o”, despărţirea în silabe a
cuvântului, identificarea corectă a formei la plural.
Elemente de joc: jetoane, mânuirea materialului, aplauzele, magneţi, tabla magnetică
Reguli de joc: Se alege pe rând, câte un copil. Acesta ia un jeton, îl denumeşte, desparte
cuvântul în silabe precizând numărul silabelor, spune forma la plural. Se alcătuiesc propoziţii
cu cuvântul respectiv. Se aplaudă răspunsurile corecte.
DOS – Educaţie pentru societate – „Aşa da, aşa nu! ” – joc didactic
Scopul activităţii: Evaluarea trăsăturilor pozitive de voinţă, de caracter şi a unei atitudini
pozitive faţă de sine, faţă de ceilalţi şi faţă de mediul înconjurător.
Sarcina didactică: să identifice tipurile de comportament: negative şi pozitive.
Elemente de joc: aplauze, semnul pentru OK, semnul negaţiei, surpriza.
Reguli de joc:
- Un copil ales de mine, descrie planşa şi precizează tipul de comportament;
- Pe rând, câte un copil alege de pe masă un jeton şi îl aranjează la locul corespunzător;
- Când pe planşă apare un tip de comportament corect, copiii vor spune: „Aşa Da!” şi
vor face semnul pentru OK, iar când apare un comportament incorect vor spune „Aşa
Nu!” , vor face semnul negaţiei.
D. ALA2
Joc distractiv şi de mişcare: Joc distractiv şi de mişcare: „Semaforul!”
Scopul jocului: Consolidarea deprinderii motrice de a mişca la semnal şi a dezvoltării
atenţiei
Sarcina didactică: copiii se vor grupa în faţa educatoarei şi vor fi atenţi la semnalul verbal
sau vizual pentru a începe a se mişca/opri.
Regulile jocului:
- La semnalul „verde!”copiii încep să meargă, să alerge, să sară sau să execute orice
alt tip de mişcare
- La semnalul „galben!”, ei încep să încetinească ritmul;
- La semnalul „roşu!” copiii stau pe loc (sau devin „statui”)
- Copiii nu au voie să se împingă sau certe.
BIBLIOGRAFIE:
 Curriculum pentru educaţie timpurie (copii de la naştere la 6 ani) 2018
 Revista naţională de profil psihopedagogic pentru cadrele didactice din învăţământul
preşcolar şi primar 1-2/2016, Editura Arlequin
 Proiectarea didactică în învăţământul preşcolar – Maria Matăsaru, Camelia Nedelcu,
Lavinia Mătăsaru, Editura Rovimed Publishers - Bacău
 Valentina Tanasă, Linica Tapalagă Iustina Boambă (2015). De mici învăţăm să ne
comportăm, Buhuşi: Editura Euro-Print.
 Mariana Norel, Oana Bota – Didactica domeniului experenţial Limbă şi comunicare,
2012
SCENARIUL DIDACTIC
Programul zilei debutează cu „Întâlnirea de dimineaţă” dintre educatoare şi copii,
prin intermediul salutului: ,,Bună dimineaţa, mici călători!” Fiecare copil îşi va alege
imaginea aferentă salutului dorit. Urmează Prezeţa copiilor. Se completează de către
preşcolari: Calendarul naturii (ziua, luna, anotimpul, fenomenul meteo şi îmbrăcămintea
specifică zilei).
În continuare, se va auzi o bătaie în uşă. Educatoarea deschide uşa şi va găsi o
maşinuţă, în care este un plic de la Zâna Iarnă (Noutatea zilei).
Educatoarea citeşte rugăminea Zânei, în care îşi exprimă dorinţa de a pleca de la noi
din ţară, pentru a-i face loc Zânei Primăvara – surioara ei, dar un spiriduş neastâmpărat nu o
ascultă şi face numai ce vrea el, aşa că trebuie să-l învăţăm să se comporte frumos.
Se stabileşte împreună cu cei mici tema zilei : „Micii călători”, anunţându-i ce vor
face pe parcursul zilei: vor lucra pe centre de interes, se vor juca cu cuvintele, îl vor învăţa pe
spiriduş cum trebuie să se comporte, apoi pictăm mijloace de transport - deci îi vor arăta cât
de atenţi şi de deştepţi sunt copiii de la grupa mare.
Se explică activitatea propusă pentru fiecare centru de interes, apoi fiecare preşcolar îşi va
alege locul de joacă, fiind orientat discret spre centrele de interes deschise ( Ştiinţă, Joc de
masă, Artă).
Se prezintă centrele de interes:
Ştiinţă: „Unde este locul meu?” – vom alege jetoanele care reprezintă imagini cu
mijloace de transport, apoi le aşezăm la locul indicat
„Caută umbra” – asocierea corectă a fiecărui mijloc de transport cu conturul
dat
Joc de masă: „Întregeşte imaginea”- puzzle avem de reconstuit imagini cu mijloace
de transport
Artă: „Colorează mijloacele de transport”- haşurarea în contur
„Completează ce lipseşte! ”- completarea culorilor semaforului
Tranziţie:
„Bat din palme clap, clap, clap,
Din picioare trap, trap, trap
Ne învârtim, ne răsucim
Şi spre centre noi pornim!”
Copiii sunt încurajaţi să lucreze individual şi în grupuri mici, să coopereze şi să
participe activ pentru a finaliza cu succes temele propuse.
După expirarea timpului de lucru, se evaluează rezultatele activităţilor independente şi
de grup, se oferă feedback pozitiv.
Urmează tranziţia: „Mişcarea de înviorare”. Se execută după modelul educatoarei:
Suntem maşinuşe mici/Suntem maşinuţe mari; Suntem cesuleţe mici: tic-tac, tic-tac, Suntem
cesuleţe mari: tic-tac, tic-tac; Sări minge, sări minge: Goool. După terminarea exerciţiilor,
fiecare preşcolar va merge la scăunelul lui.
Am ajuns astfel la următorul moment la zilei, ADE: Domeniul Limbă şi
Comunicare, unde preşcolarii se vor juca cu cuvintele.
Prin tranziţia „Săniuţa fuge”, vor ieşi din sală pentru o pauză.
Următoarea activitate, este din Domeniul Om şi Societate – Educaţie pentru
Societate – prin care îşi vor consolida normele corecte de comportament.
Prin tranziţia „Dacă vesel se trăieşte”, vor ieşi din sală pentru o pauză.
La întoarcerea în sală se vor găsi pe măsuţe, materialele de lucru pentru activitatea
ADE: Domeniul Estetic şi Creativ – dactilopictură, unde vor decora mijloace de transport
cu ajutorul beţişoarelor de ureche.
Produsele activităţii copiilor vor fi evaluate atât de către educatoare, cât şi de către ei
înşişi.
Activitatea finală din zi este participarea copiilor la jocul distractiv şi de mişcare
,,Semaforul”.
Se realizează evaluarea copiilor din timpul activităţilor pe parcursul zilei şi se împart
recompense.
Dragi copiii,
Vă scriu eu, Zâna Iarnă. Doamna educatoare mi-a spus că voi
sunteţi cei mai isteţi şi cei mai cuminţi copiii. Vreau să mă conving şi
eu de acest lucru şi de aceea vă rog frumos să mă ajutaţi să aleg cel
mai potrivit mijloc de transport, pentru a pleca într-o lungă călătorie,
pentru ca, sora mea Zâna Primăvară să poată veni la voi.
Bagajele mele sunt deja făcute, îl aştept numai pe spiriduş, pe
care trebuie să-l învăţaţi să despartă corect cuvintele în silabe, dar şi
să fie cuminte şi ascultător, aşa cum sunteţi şi voi.
Dacă îmi îndepliniţi dorinţa, la sfârşitul zilei, vă aşteaptă o
surpriză.
Cu drag,
Zâna Iarnă
EVENIMENT
DIDACTIC
CONŢINUT ŞTIINŢIFIC STRATEGII DIDACTICE
EVALUARE
Metode şi
procedee
Mijloace de
învăţământ
Forme de
organizare
1.
Moment organizatoric
Pentru buna desfăşurare a activităţii voi asigura
următoarele condiţii:
- aerisirea sălii de grupă;
- aranjarea mobilierului corespunzător;
- pregătirea şi distribuirea materialului didactic
2.
Captarea atenţiei
Se va realiza la Întâlnirea de dimineaţă, când
apare maşina care conţine plicul cu scrisoarea
Zânei Iarnă (Noutatea zilei). Li se explică faptul
că ei vor descoperi și alte surprize pe parcursul
zilei și li se propune ca împreună cu educatoarea,
să încerce să îi găsească Zânei Iarnă, cea mai bună
soluție pentru a putea pleca în lunga ei călătorie.
Expunerea
Conversaţia
Elementul
surpriză :
maşina
Scrisoarea
Frontal Apreciere verbală
3.
Enunţarea temei şi a
obiectivelor
Se anunţă tema zilei: „Micii călători”.
Se enunţă scopul şi obiectivele, într-o manieră
accesibilă nivelului lor de înţelegere: copiii, vor fi toată
ziua ajutori, dar mai ales prieteni ai Zânei Iarnă şi se
vor juca împreună cu cuvintele, dar mai ales, o vom
ajuta pe Zâna Iarnă să plece în călătorie.
La centrele de interes vom colora fişe, vom sorta
jetoane vom alege umbra şi vom reconstitui
imaginile cu mijloace de transport.
În cadrul activităţilor de Educare a limbajului, la
sugestia Zânei, ne vom juca cu cuvintele, îl vom
Expunerea Frontal Apreciere verbală
ajuta pe spiriduş să se comporte civilizat, iar ca
dorinţă a Zânei Iarnă, vom decora mijloace de
transport.
Tranziţie : „Bat din palme clap, clap, clap,
Din picioare trap, trap, trap
Ne învârtim, ne răsucim
Şi la centre noi pornim!”
Explicatia
Conversaţia
4.
Reactualizarea
cunoştinţelor
Copiii se îndreaptă către cele treicentre de interes
deschise:
Ştiinţă: „Unde este locul meu” – sortarea jetoanelor
care reprezintă imagini cu mijloace de transport
terestre,navale şi aeriene, apoi aşezarea lor la locul
indicat
„Caută umbra” – să asocieze corect fiecare mijloc de
transport cu conturul său
Joc de masă: „Întregeşte imaginea” – puzzle -
reconstituire de imagini
Artă: Artă: „Colorează mijloacele de transport”-
haşurarea în contur
şi/ sau „Completează ce lipseşte” –
completarea culorilor semaforului
Tranziţie: mişcări de înviorare.
Explicaţia
Conversaţia
Expunerea
Exerciţiul
Jetoane cu
mijloace de
transport
Imagini
sugestive
pentru
aranjarea pe
caterorii a
mijloacelor de
transport
Puzzle
Foaia ce
colorat
Fişă de lucru
Creioane
colorate
Individual
Pe grupuri mici
Aprecierea
respectării
sarcinilor date
5.
Prezentarea conţinutului
şi dirijarea învăţării
DLC:
Educarea limbajului – Cuvinte încâlcite
joc didactic
Se adresează copiilor următoarele întrebări:
Din ce este formată o propoziţie?
Din ce sunt formate cuvintele?
Educatoarea le spune copiilor că propoziţiile sunt
alcătuite din cuvinte, iar cuvintele sunt alcătuite dintr-o
silabă sau mai multe.
Explicarea jocului:
Un copil, va alege un jeton, denumeşte imaginea şi
demonstrează modul de despărţire în silabe. (punând
podul palmei sub bărbie pentru a simţi deschiderea
gurii pentru fiecare silabă).
Jocul de probă:
Va fi realizat de câtre educatoare,care alege un jeton,
denumeşte imaginea folosind forma corectă a
articolului nehotărât şi îl desparte în silabe, verbalizând
din câte silabe este format cuvântul.
Varianta 1
Copilul numit, alege un jeton şi denumeşte corect
imaginea, prin folosirea articolului nehotărât „un”, „o”.
Ex. Aceasta este o maşină
Varianta 2
Copilul ţine podul palmei sub barbă, despărţind
cuvântul în silabe, iar cu degetele de la cealaltă mână
mumără silebele.
Ex. ma-şi-nă
Conversaţia
Explicaţia
Observaţia
Demonstraţia
Exerciţiul
Jetoane cu
mijloace de
transport
Magneţi
Tablă
magnetică
Frontal
Individual
Aprecieri verbale
Varianta 3
Colegul lui de scăunel(sau chiar acelaşicopil), alege
jetonul unde sunt mai multe obiecte şi spune forma
corectă de plural, folosind sintagma: mai multe...
Ex. Mai multe maşini
Complicarea jocului
Copilul trebuie să formuleze o propoziţie cu cuvântul
de pe jeton. Ce ştii despre....
Tranziţie: „Săniuţa fuge” - cântec distractiv şi de
mişcare.
Domeniul Om şi Societate
Educaţie pentru Societate
Aşa da, aşa nu!-joc didactic
Spun copiilor:
Sunteţi copii mari, în curând veţi merge la şcoală. Voi
cunoaşteţi regulile corecte de comportament şi ştiţi
cum trebuie să vă comportaţi între voi.
Pentru că Zâna Iarnă ne-a cerut ajutorul, noi trebuie să-
l învăţăm pe spiriduş regulile corecte de
comportament, desfăşurând jocul: „Aşa da, aşa nu!”.
„Copiii, pe unde avemvoie să ne dămcu rolele sau
bicicleta?”
Explicarea jocului:
Copiii vor trebui să descrie planşele care arătă modul
corect şi modul greşit de comportament pentru acelaşi
tip de activitate.
Jocul de probă
Va fi realizat de educatoare,astfel: prezint copiilor
planşele, le descriu, numesc tipul de comportament:
Conversaţia
Conversaţia
Explicaţia
Observaţia
Demonstraţia
Planşe
Individual
Sau
grupuri mici
Frontal
Aprecieri verbale
Aplauze
Observarea
comportamen-
tului
copiilor
corect sau incorect, îmi exprim părerea : „Aşa da, aşa
nu!” şi fac cu mâna semnele convenite.
După anunţarea regulilor şi desfăşurarea jocului de
probă, se parcurge jocul propriu-zis.
Varianta 1
Arăt copiilor câte o planşă, rog un copil să o descrie
şi să stabilească dacă este vorba de un comportament
corect sau greşit.
Varianta 2
Împart tabla magnetică în două părţi egale.
Stabilesc împreună cu ei modelul de aranjare a
jetoanelor:
- în coloana în care se află „faţa veselă”, punem
jetoanele care indică un comportament pozitiv
- în coloana în care se află „faţa tristă”, punem un jeton
care ne arată un comportament negativ.
Exerciţiul
Exerciţiul
Tabla
magnetică,
Magneţi,
Jetoane,
Faţa veselă-
imagine,
Faţa tristă –
imagine.
Individual
Aprecieri verbale
Aplauze
6.
Obţinrerea
performanţei şi
asigurarea
feedback-ului
Complicarea jocului
Fiecare copil primeşte o fişă de lucru. El trebuie să taie
cu o linie comportamentul greşit.
Tranziţie: „Dacă vesel se trăieşte”, cântec distractiv
şi de mişcare.
Domeniul Estetic şi Creativ
Maşinuţa veselă – pictură
Copiii se aşază la măsuţe şi vor primi materialele
pregătite pentru activitatea plastică.
Copiii sunt solicitaţi să intuiască materialele primite și
ce cred ei că vor realiza.
Pentră că Zâna Iarnă trebuie să plece, ea are nevoie ca
Explicaţia
Observaţia
Conversaţia
Fişă
individuală de
lucru
Acuarele
Beţe de ureche
Individual
Aprecieri verbale
Autoevaluare
noi să-i decorăm maşina, folosind punctul ca element
decorativ.
Educatoarea prezintă modelul ei.
Se anunţă obiectivele într-o manieră accesibilă
copiilor. Se fac câteva precizări în legătură cu modul
de lucru.
Se demonstrează modul de lucru.
Se expune modelul, se fac exerciţii de încălzire a
mâinilor şi se lucrează independent.
Educatoarea le urează „Spor la lucru!” copiilor.
La nevoie, educatoarea oferă îndrumări sau ajută
copiii.
Copiii sunt anunţaţi cu 5 minute că au de terminat tema
de lucru.
Pe măsură ce copiii termină lucrarea,educatoarea face
aprecieri individuale privitoare la modul de execuţie.
Se vor face aprecieriasupra lucrărilor, în cadrul
Turului galeriei, ţinând cont de criteriile stabilite
anterior ( folosirea corectă a tehnicii de lucru, acurateţe
în execuţie, colţuri neândoite, hârtie neruptă)
Explicaţia
Demonstraţia
Exerciţiul
Turul galeriei
Model
Fişă
individuală de
lucru
Observarea
comportamen-
tului
copiilor
Aprecieri verbale
Autoevaluare
7
Încheierea activităţii
La finalul activităţii se fac aprecieri asupra
modului de comportare şi participare al copiilor pe
parcursul activităţii.
Se împart bulinele ca recompensă din partea
Zânei.
Se emit încurajări verbale dacă este cazul.
ALA 2 – Joc de mişcare: „Semaforul”.
Conversaţia
Explicaţia
Bulinene Aprecieri verbale
Proiect mijloace de transport cu    chenar
Proiect mijloace de transport cu    chenar
Proiect mijloace de transport cu    chenar

Proiect mijloace de transport cu chenar

  • 1.
    PROIECT DIDACTIC Unitatea deînvăţământ: Şcoala Gimnazială Tărlungeni – Grădiniţa Comunitate Zizin Grupa: mare Educatoarea:Derscariu Carmen-Claudia Tema anuală de studiu: Cine şi cum planifică, organizează o activitate? Tema proiectului tematic: Călători şi călătorii Tema activităţii integrate: La plimbare pe strada mare! Tema zilei: Micii călători! Competență generală/ Competenţă specifică: Forma de realizare: Activitate integrată interdisciplinară ADP+ALA1 +ADE (DLC+DOS+ADE) + ALA 2 Durata: pe parcursul unei zile I . DEZVOLTAREA FIZICĂ, A SĂNĂTĂȚII ŞI IGIENEI PERSONALE Competență generală: 1. Utilizarea motricității grosiere și a motricității fine în contexte de viaţă familiare Competențe specifice: 1.1. Coordonarea mușchilor în desfășurarea unor activități diversificate, specifice vârstei copiilor 1.2. Participarea la activităţi fizice variate, adecvate nivelului de dezvoltare al copiilor 1.3. Utilizarea mâinilor și a degetelor pentru realizarea de activităţi variate Competenţă generală: 2. Valorificarea conduitei senzorio-motorii, pentru orientarea mișcării Competențe specifice: 2.1. Utilizarea simţurilor (văzul, auzul, simţul tactil, mirosul etc.) în interacţiunea cu mediul apropiat. 2.2. Orientarea în spațiu pe baza simțurilor. Competenţă generală: 3. Optimizarea sănătății ( a nutriției, a îngrijirii, a igienei personale) și a practicilor privind securitatea personală Competențe specifice: 3.2. Formarea deprinderilor de păstrare a igienei personale 3.4. Utilizarea unor reguli de securitate fizică personală II. DEZVOLTAREA SOCIO-EMOȚIONALĂ Competenţă generală: 1. Inițierea interacțiunilor cu adulții și cu copiii de vârste apropiate Competențe specifice:
  • 2.
    1.2. Demonstrarea abilitățilorde solicitare șide primire a ajutoruluiîn situaţii problematice specifice 1.3. Inițierea/participarea la interacţiuni pozitive cu copii de vârstă apropiată Competenţă generală: 2. Manifestarea unor comportamente prosociale, de acceptare și respectare a diversității Competențe specifice: 2.3. Exersarea asumării unor responsabilități specifice vârstei, în contexte variate 2.4. Exersarea unor abilități de negociere şi de participare la luarea deciziilor 2.4. Manifestarea empatiei faţă de celelalte persoane din mediul apropiat Competenţă generală: 3. Dezvoltarea conceptului de sine Competențe specifice: 3.1. Exersarea autoaprecierii pozitive în diferite situaţii educaţionale 3.2. Promovarea imaginii de sine, prin manifestarea ca persoană unică, cu caracteristici specifice Competenţă generală: 4. Manifestarea autocontrolului și a expresivității emoționale Competențe specifice: 4.1. Recunoașterea și exprimarea emoțiilor de bază. 4.2. Exersarea unor abilităţi de autocontrol emoţional III. CAPACITĂȚI ȘI ATITUDINI DE ÎNVĂȚARE Competenţă generală: 1. Manifestarea curiozității, a interesului și a inițiativei în învățare Competențe specifice: 1.1.Manifestarea curiozității şi interesului pentru experimentarea și învăţarea de lucruri noi 1.2.Inițierea de activități de învățare noi și de interacțiuni cu copiii sau cu adulții din mediul apropiat Competenţă generală: 2. Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități) Competențe specifice: 2.1. Realizarea sarcinilor de lucru cu consecvență 2.2. Integrarea ajutorului primit, pentru realizarea sarcinilor de lucru la care întâmplină dificultăți Competenţă generală: 3. Activarea și manifestarea potențialului creativ Competențe specifice: 3.1. Manifestarea creativității în activităț diverse 3.3. Dezvoltarea creativității prin activități artistico – plastice, muzicale și practice, în conversații și povestiri creative
  • 3.
    IV. DEZVOLTAREA LIMBAJULUI,A COMUNICĂRII ȘI A PREMISELOR CITIRII ȘI SCRIERII Competenţă generală: 1. Receptarea de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute Competențe specifice: 1.1. Exersarea ascultării active a unui mesaj pentru înțelegerea și receptarea lui (comunicare receptivă) 1.2. Demonstrarea înțelegerii unui mesaj oral prin valorificarea ideilor, emoțiilor, semnificațiilor etc. (comunicare expresivă) Competenţă generală: 2. Exprimarea de mesaje orale în diverse situaţii de comunicare Competențe specifice: 2.1 Comunicarea clară a unor idei, nevoi, acțiuni, emoții proprii 2.2. Respectarea regulilor de exprimare corectă în diferite contexet de comunicare 2.3. Exersarea și extinderea progresivă a vocabularului Competenţă generală: 3. Manifestarea unor premise ale citirii și scrierii, în contexte de comunicare cunoscute Competențe specifice: 3.2. Discriminarea/diferențierea fonetică a cuvintelor, silabelor, sunetelor; asocierea sunet – literă 3.4. Asimilarea unor elemente ale scrisului; folosirea diferitelor modalități de comunicare grafică și orală pentru transmiterea unui mesaj V. DEZVOLTAREA COGNITIVĂ ȘI CUNOAȘTEREA LUMII Competenţă generală: 1. Identificarea unor relații, operații și deducții logice în mediul apropiat Competențe specifice: 1.1 Identificarea elementelor caracterisice ale unor fenomene/relaţii din mediul apropiat 1.3. Construirea unor noi experienţe pornind de la experienţe trecute Competenţă generală: 3. Formularea unor explicații simple privind caracteristicile structurale și funcționale ale lumii înconjurătoare Competențe specifice: 3.4. Evidențierea poziției omului ca parte a lumii vii şi ca fiinţă socială Scopul activităţii: - Educarea abilităţii de a intra în relaţie cu ceilalţi. - Intuirea şi utilizarea unor structuri gramaticale (sintactice şi morfologice) specifice limbii române - Cunoaşterea şi aplicarea normelor corecte de comportament în societate – pe stradă, mijloace de transport, reguli de circulaţie
  • 4.
    - Dezvoltarea capacităţiide a utiliza corect materialul pus la dispoziţie pentru a realiza tema practică OBIECTIVE OPERAŢIONALE: Cognitive: - Să selecteze, să denumească, să claseze corect jetoanele reprezentând mijloace de transport şi apoi să le aşeze la locul indicat - Să identifice şi să asocieze corect mijloacele de transport date cu conturul lor - Să asambleze piesele corect, astfel încât să obţină imaginea dată ca model - Să identifice şi să completeze culoarea care lipseşte (semafor) - Să haşureze în contur fără să depăşească - Să denumesca corect obiectul de pe jeton - Să despartă corect în silabe şi să spună câte silabe are cuvântul - Să formuleze corect propoziţii cu cuvântul respectiv - Să intuiască imaginile sugerate - Să descrie acţiunea sugerată de imaginile primite - Să stabilească care sunt faptele bune şi care sunt faptele rele - Să aşeze jetoanele la locul indicat, în funcţie de tipul de comportament - Să se exprime clar şi corect din punct de vedere gramatical - Să redea tema propusă prin respectarea indicaţiilor educatoarei Afective: - Să manifeste spirit de echipă şi cooperare. - Să respecte regulile stabilite la începutul activităţii - Să colaboreze cu colegii pentru realizarea sarcinilor primite - Să trăiască satisfacţia reuşitei Psiho-motrice: - Să dovedească îndemânare în mânuirea materialelor - Să-şi coordoneze mişcările oculo-motorii - Să coreleze numărul de silabe cu podul palmei sub bărbie - Să respecte poziţia corectă a corpului în timpul lucrului. - Să se mişte respectând regulile de respiraţie corectă Strategii didactice (metode, tehnici, material didactic): Metode şi tehnici : jocul, conversaţia, explicaţia, demonstraţia,exerciţiul, expunerea, exercițiul, turul galeriei. Material didactic : set pentru întâlnirea de dimineaţă, jetoane cu mijloace de transport, fişe de lucru, plic, creion grafic, creioane colorate, puzzle, jetoane cu tipuri de comportament, faţa veselă, faţa tristă, planşe, acuarele, beţişoare de ureche, coli pentru pictură, magneţi, tablă magnetică Modalități de evaluare: - Continuă: prin observarea comportamentului copiilor şi aprecierea/corectarea exprimării/comportamentului acestora ; - Autoevaluarea: prin verificarea şi corectarea propriului comportament, dar şi a lucrărilor realizate
  • 5.
    CATEGORIILE DE ACTIVITATIDE INVATARE ABORDATE A. Activităţi de dezvoltare personală: Întâlnirea de dimineaţă: salutul, prezenţa, calendarul naturii, noutatea zilei: Scrisoarea de la Zâna Iarnă Rutină: ,,Să îi ajut pe cei care au nevoie!” (deprinderea de a fi empatic şi de acorda ajutor colegilor). Tranziţie: Joc cu text şi cânt: „Bat din palme clap, clap, clap, Din picioare trap, trap, trap, Ne învârtim, ne răsucim Şi la centre noi pornim!” B. Activităţi liber alese - pe sectoare (ALA1) Ştiinţă: „Unde este locul meu?” – potrivirea fiecărui mijloc de transport la mediul său „Caută umbra” – asocierea corectă a fiecărui mijloc de transport cu conturul dat Joc de masă: „Întregeşte imaginea”- puzzle Artă: „Colorează mijloacele de transport”- haşurarea în contur „Completează ce lipseşte! ”- completarea culorilor semaforului Tranziţie: mişcări de înviorare C. Activităţi pe domenii experienţiale (ADE) DLC – Educarea limbajului - „Cuvinte încurcate! ” joc didactic pentru educarea limbajului DOS – Educaţie pentru societate – „Aşa da, aşa nu! ” – joc didactic – comportament corect, comportament greşit DEC – dactilopictură – „Microbuzul veseliei” - punctul ca element de desen decorativ DLC– Educarea limbajului - „Cuvinte încurcate! ” joc didactic Scopul activităţii: consolidarea deprinderii de a despărţi cuvintele în silabe Sarcina didactică: folosirea corectă a articolului nehotărât: „un”, „o”, despărţirea în silabe a cuvântului, identificarea corectă a formei la plural. Elemente de joc: jetoane, mânuirea materialului, aplauzele, magneţi, tabla magnetică Reguli de joc: Se alege pe rând, câte un copil. Acesta ia un jeton, îl denumeşte, desparte cuvântul în silabe precizând numărul silabelor, spune forma la plural. Se alcătuiesc propoziţii cu cuvântul respectiv. Se aplaudă răspunsurile corecte.
  • 6.
    DOS – Educaţiepentru societate – „Aşa da, aşa nu! ” – joc didactic Scopul activităţii: Evaluarea trăsăturilor pozitive de voinţă, de caracter şi a unei atitudini pozitive faţă de sine, faţă de ceilalţi şi faţă de mediul înconjurător. Sarcina didactică: să identifice tipurile de comportament: negative şi pozitive. Elemente de joc: aplauze, semnul pentru OK, semnul negaţiei, surpriza. Reguli de joc: - Un copil ales de mine, descrie planşa şi precizează tipul de comportament; - Pe rând, câte un copil alege de pe masă un jeton şi îl aranjează la locul corespunzător; - Când pe planşă apare un tip de comportament corect, copiii vor spune: „Aşa Da!” şi vor face semnul pentru OK, iar când apare un comportament incorect vor spune „Aşa Nu!” , vor face semnul negaţiei. D. ALA2 Joc distractiv şi de mişcare: Joc distractiv şi de mişcare: „Semaforul!” Scopul jocului: Consolidarea deprinderii motrice de a mişca la semnal şi a dezvoltării atenţiei Sarcina didactică: copiii se vor grupa în faţa educatoarei şi vor fi atenţi la semnalul verbal sau vizual pentru a începe a se mişca/opri. Regulile jocului: - La semnalul „verde!”copiii încep să meargă, să alerge, să sară sau să execute orice alt tip de mişcare - La semnalul „galben!”, ei încep să încetinească ritmul; - La semnalul „roşu!” copiii stau pe loc (sau devin „statui”) - Copiii nu au voie să se împingă sau certe. BIBLIOGRAFIE:  Curriculum pentru educaţie timpurie (copii de la naştere la 6 ani) 2018  Revista naţională de profil psihopedagogic pentru cadrele didactice din învăţământul preşcolar şi primar 1-2/2016, Editura Arlequin  Proiectarea didactică în învăţământul preşcolar – Maria Matăsaru, Camelia Nedelcu, Lavinia Mătăsaru, Editura Rovimed Publishers - Bacău  Valentina Tanasă, Linica Tapalagă Iustina Boambă (2015). De mici învăţăm să ne comportăm, Buhuşi: Editura Euro-Print.  Mariana Norel, Oana Bota – Didactica domeniului experenţial Limbă şi comunicare, 2012
  • 7.
    SCENARIUL DIDACTIC Programul zileidebutează cu „Întâlnirea de dimineaţă” dintre educatoare şi copii, prin intermediul salutului: ,,Bună dimineaţa, mici călători!” Fiecare copil îşi va alege imaginea aferentă salutului dorit. Urmează Prezeţa copiilor. Se completează de către preşcolari: Calendarul naturii (ziua, luna, anotimpul, fenomenul meteo şi îmbrăcămintea specifică zilei). În continuare, se va auzi o bătaie în uşă. Educatoarea deschide uşa şi va găsi o maşinuţă, în care este un plic de la Zâna Iarnă (Noutatea zilei). Educatoarea citeşte rugăminea Zânei, în care îşi exprimă dorinţa de a pleca de la noi din ţară, pentru a-i face loc Zânei Primăvara – surioara ei, dar un spiriduş neastâmpărat nu o ascultă şi face numai ce vrea el, aşa că trebuie să-l învăţăm să se comporte frumos. Se stabileşte împreună cu cei mici tema zilei : „Micii călători”, anunţându-i ce vor face pe parcursul zilei: vor lucra pe centre de interes, se vor juca cu cuvintele, îl vor învăţa pe spiriduş cum trebuie să se comporte, apoi pictăm mijloace de transport - deci îi vor arăta cât de atenţi şi de deştepţi sunt copiii de la grupa mare. Se explică activitatea propusă pentru fiecare centru de interes, apoi fiecare preşcolar îşi va alege locul de joacă, fiind orientat discret spre centrele de interes deschise ( Ştiinţă, Joc de masă, Artă). Se prezintă centrele de interes: Ştiinţă: „Unde este locul meu?” – vom alege jetoanele care reprezintă imagini cu mijloace de transport, apoi le aşezăm la locul indicat „Caută umbra” – asocierea corectă a fiecărui mijloc de transport cu conturul dat Joc de masă: „Întregeşte imaginea”- puzzle avem de reconstuit imagini cu mijloace de transport Artă: „Colorează mijloacele de transport”- haşurarea în contur „Completează ce lipseşte! ”- completarea culorilor semaforului Tranziţie: „Bat din palme clap, clap, clap, Din picioare trap, trap, trap Ne învârtim, ne răsucim Şi spre centre noi pornim!” Copiii sunt încurajaţi să lucreze individual şi în grupuri mici, să coopereze şi să participe activ pentru a finaliza cu succes temele propuse. După expirarea timpului de lucru, se evaluează rezultatele activităţilor independente şi de grup, se oferă feedback pozitiv.
  • 8.
    Urmează tranziţia: „Mişcareade înviorare”. Se execută după modelul educatoarei: Suntem maşinuşe mici/Suntem maşinuţe mari; Suntem cesuleţe mici: tic-tac, tic-tac, Suntem cesuleţe mari: tic-tac, tic-tac; Sări minge, sări minge: Goool. După terminarea exerciţiilor, fiecare preşcolar va merge la scăunelul lui. Am ajuns astfel la următorul moment la zilei, ADE: Domeniul Limbă şi Comunicare, unde preşcolarii se vor juca cu cuvintele. Prin tranziţia „Săniuţa fuge”, vor ieşi din sală pentru o pauză. Următoarea activitate, este din Domeniul Om şi Societate – Educaţie pentru Societate – prin care îşi vor consolida normele corecte de comportament. Prin tranziţia „Dacă vesel se trăieşte”, vor ieşi din sală pentru o pauză. La întoarcerea în sală se vor găsi pe măsuţe, materialele de lucru pentru activitatea ADE: Domeniul Estetic şi Creativ – dactilopictură, unde vor decora mijloace de transport cu ajutorul beţişoarelor de ureche. Produsele activităţii copiilor vor fi evaluate atât de către educatoare, cât şi de către ei înşişi. Activitatea finală din zi este participarea copiilor la jocul distractiv şi de mişcare ,,Semaforul”. Se realizează evaluarea copiilor din timpul activităţilor pe parcursul zilei şi se împart recompense.
  • 9.
    Dragi copiii, Vă scriueu, Zâna Iarnă. Doamna educatoare mi-a spus că voi sunteţi cei mai isteţi şi cei mai cuminţi copiii. Vreau să mă conving şi eu de acest lucru şi de aceea vă rog frumos să mă ajutaţi să aleg cel mai potrivit mijloc de transport, pentru a pleca într-o lungă călătorie, pentru ca, sora mea Zâna Primăvară să poată veni la voi. Bagajele mele sunt deja făcute, îl aştept numai pe spiriduş, pe care trebuie să-l învăţaţi să despartă corect cuvintele în silabe, dar şi să fie cuminte şi ascultător, aşa cum sunteţi şi voi. Dacă îmi îndepliniţi dorinţa, la sfârşitul zilei, vă aşteaptă o surpriză. Cu drag, Zâna Iarnă
  • 10.
    EVENIMENT DIDACTIC CONŢINUT ŞTIINŢIFIC STRATEGIIDIDACTICE EVALUARE Metode şi procedee Mijloace de învăţământ Forme de organizare 1. Moment organizatoric Pentru buna desfăşurare a activităţii voi asigura următoarele condiţii: - aerisirea sălii de grupă; - aranjarea mobilierului corespunzător; - pregătirea şi distribuirea materialului didactic 2. Captarea atenţiei Se va realiza la Întâlnirea de dimineaţă, când apare maşina care conţine plicul cu scrisoarea Zânei Iarnă (Noutatea zilei). Li se explică faptul că ei vor descoperi și alte surprize pe parcursul zilei și li se propune ca împreună cu educatoarea, să încerce să îi găsească Zânei Iarnă, cea mai bună soluție pentru a putea pleca în lunga ei călătorie. Expunerea Conversaţia Elementul surpriză : maşina Scrisoarea Frontal Apreciere verbală 3. Enunţarea temei şi a obiectivelor Se anunţă tema zilei: „Micii călători”. Se enunţă scopul şi obiectivele, într-o manieră accesibilă nivelului lor de înţelegere: copiii, vor fi toată ziua ajutori, dar mai ales prieteni ai Zânei Iarnă şi se vor juca împreună cu cuvintele, dar mai ales, o vom ajuta pe Zâna Iarnă să plece în călătorie. La centrele de interes vom colora fişe, vom sorta jetoane vom alege umbra şi vom reconstitui imaginile cu mijloace de transport. În cadrul activităţilor de Educare a limbajului, la sugestia Zânei, ne vom juca cu cuvintele, îl vom Expunerea Frontal Apreciere verbală
  • 11.
    ajuta pe spiriduşsă se comporte civilizat, iar ca dorinţă a Zânei Iarnă, vom decora mijloace de transport. Tranziţie : „Bat din palme clap, clap, clap, Din picioare trap, trap, trap Ne învârtim, ne răsucim Şi la centre noi pornim!” Explicatia Conversaţia 4. Reactualizarea cunoştinţelor Copiii se îndreaptă către cele treicentre de interes deschise: Ştiinţă: „Unde este locul meu” – sortarea jetoanelor care reprezintă imagini cu mijloace de transport terestre,navale şi aeriene, apoi aşezarea lor la locul indicat „Caută umbra” – să asocieze corect fiecare mijloc de transport cu conturul său Joc de masă: „Întregeşte imaginea” – puzzle - reconstituire de imagini Artă: Artă: „Colorează mijloacele de transport”- haşurarea în contur şi/ sau „Completează ce lipseşte” – completarea culorilor semaforului Tranziţie: mişcări de înviorare. Explicaţia Conversaţia Expunerea Exerciţiul Jetoane cu mijloace de transport Imagini sugestive pentru aranjarea pe caterorii a mijloacelor de transport Puzzle Foaia ce colorat Fişă de lucru Creioane colorate Individual Pe grupuri mici Aprecierea respectării sarcinilor date
  • 12.
    5. Prezentarea conţinutului şi dirijareaînvăţării DLC: Educarea limbajului – Cuvinte încâlcite joc didactic Se adresează copiilor următoarele întrebări: Din ce este formată o propoziţie? Din ce sunt formate cuvintele? Educatoarea le spune copiilor că propoziţiile sunt alcătuite din cuvinte, iar cuvintele sunt alcătuite dintr-o silabă sau mai multe. Explicarea jocului: Un copil, va alege un jeton, denumeşte imaginea şi demonstrează modul de despărţire în silabe. (punând podul palmei sub bărbie pentru a simţi deschiderea gurii pentru fiecare silabă). Jocul de probă: Va fi realizat de câtre educatoare,care alege un jeton, denumeşte imaginea folosind forma corectă a articolului nehotărât şi îl desparte în silabe, verbalizând din câte silabe este format cuvântul. Varianta 1 Copilul numit, alege un jeton şi denumeşte corect imaginea, prin folosirea articolului nehotărât „un”, „o”. Ex. Aceasta este o maşină Varianta 2 Copilul ţine podul palmei sub barbă, despărţind cuvântul în silabe, iar cu degetele de la cealaltă mână mumără silebele. Ex. ma-şi-nă Conversaţia Explicaţia Observaţia Demonstraţia Exerciţiul Jetoane cu mijloace de transport Magneţi Tablă magnetică Frontal Individual Aprecieri verbale
  • 13.
    Varianta 3 Colegul luide scăunel(sau chiar acelaşicopil), alege jetonul unde sunt mai multe obiecte şi spune forma corectă de plural, folosind sintagma: mai multe... Ex. Mai multe maşini Complicarea jocului Copilul trebuie să formuleze o propoziţie cu cuvântul de pe jeton. Ce ştii despre.... Tranziţie: „Săniuţa fuge” - cântec distractiv şi de mişcare. Domeniul Om şi Societate Educaţie pentru Societate Aşa da, aşa nu!-joc didactic Spun copiilor: Sunteţi copii mari, în curând veţi merge la şcoală. Voi cunoaşteţi regulile corecte de comportament şi ştiţi cum trebuie să vă comportaţi între voi. Pentru că Zâna Iarnă ne-a cerut ajutorul, noi trebuie să- l învăţăm pe spiriduş regulile corecte de comportament, desfăşurând jocul: „Aşa da, aşa nu!”. „Copiii, pe unde avemvoie să ne dămcu rolele sau bicicleta?” Explicarea jocului: Copiii vor trebui să descrie planşele care arătă modul corect şi modul greşit de comportament pentru acelaşi tip de activitate. Jocul de probă Va fi realizat de educatoare,astfel: prezint copiilor planşele, le descriu, numesc tipul de comportament: Conversaţia Conversaţia Explicaţia Observaţia Demonstraţia Planşe Individual Sau grupuri mici Frontal Aprecieri verbale Aplauze Observarea comportamen- tului copiilor
  • 14.
    corect sau incorect,îmi exprim părerea : „Aşa da, aşa nu!” şi fac cu mâna semnele convenite. După anunţarea regulilor şi desfăşurarea jocului de probă, se parcurge jocul propriu-zis. Varianta 1 Arăt copiilor câte o planşă, rog un copil să o descrie şi să stabilească dacă este vorba de un comportament corect sau greşit. Varianta 2 Împart tabla magnetică în două părţi egale. Stabilesc împreună cu ei modelul de aranjare a jetoanelor: - în coloana în care se află „faţa veselă”, punem jetoanele care indică un comportament pozitiv - în coloana în care se află „faţa tristă”, punem un jeton care ne arată un comportament negativ. Exerciţiul Exerciţiul Tabla magnetică, Magneţi, Jetoane, Faţa veselă- imagine, Faţa tristă – imagine. Individual Aprecieri verbale Aplauze 6. Obţinrerea performanţei şi asigurarea feedback-ului Complicarea jocului Fiecare copil primeşte o fişă de lucru. El trebuie să taie cu o linie comportamentul greşit. Tranziţie: „Dacă vesel se trăieşte”, cântec distractiv şi de mişcare. Domeniul Estetic şi Creativ Maşinuţa veselă – pictură Copiii se aşază la măsuţe şi vor primi materialele pregătite pentru activitatea plastică. Copiii sunt solicitaţi să intuiască materialele primite și ce cred ei că vor realiza. Pentră că Zâna Iarnă trebuie să plece, ea are nevoie ca Explicaţia Observaţia Conversaţia Fişă individuală de lucru Acuarele Beţe de ureche Individual Aprecieri verbale Autoevaluare
  • 15.
    noi să-i decorămmaşina, folosind punctul ca element decorativ. Educatoarea prezintă modelul ei. Se anunţă obiectivele într-o manieră accesibilă copiilor. Se fac câteva precizări în legătură cu modul de lucru. Se demonstrează modul de lucru. Se expune modelul, se fac exerciţii de încălzire a mâinilor şi se lucrează independent. Educatoarea le urează „Spor la lucru!” copiilor. La nevoie, educatoarea oferă îndrumări sau ajută copiii. Copiii sunt anunţaţi cu 5 minute că au de terminat tema de lucru. Pe măsură ce copiii termină lucrarea,educatoarea face aprecieri individuale privitoare la modul de execuţie. Se vor face aprecieriasupra lucrărilor, în cadrul Turului galeriei, ţinând cont de criteriile stabilite anterior ( folosirea corectă a tehnicii de lucru, acurateţe în execuţie, colţuri neândoite, hârtie neruptă) Explicaţia Demonstraţia Exerciţiul Turul galeriei Model Fişă individuală de lucru Observarea comportamen- tului copiilor Aprecieri verbale Autoevaluare 7 Încheierea activităţii La finalul activităţii se fac aprecieri asupra modului de comportare şi participare al copiilor pe parcursul activităţii. Se împart bulinele ca recompensă din partea Zânei. Se emit încurajări verbale dacă este cazul. ALA 2 – Joc de mişcare: „Semaforul”. Conversaţia Explicaţia Bulinene Aprecieri verbale