1. Colegiul Naţional „Victor Babeş” Aprilie, 2011
Şoseaua Fundeni, nr. 256
Bucureşti, sectorul 2
Cabinetul de Asistenţă Psihopedagogică
Prof. Mircea Baltac
Parteneri: Dna Sorina Lupu, prof. diriginte cl. a IX-a E
Dl Caraman Ciprian, prof. diriginte, clasa a IX-a C
Proiect didactic
Subiectul activităţii: „Drogurile, poveste fără happy-end !”
Scopul urmărit: cunoaşterea efectelor negative ale consumului de substanţe interzise”
Obiective:
- familiarizarea elevii cu conceptul de „substanţe interzise”
a. informative - cunoaşterea componentelor acestor substanţe, cu efect devastator asupra sănătăţii
- identificarea celor mai dramatice efecte ale consumului de substanţe interzise
- adaptarea de tehnici şi modalităţi de refuzare a consumului de substanţe interzise
b. formative - adoptarea de comportamente alternative, care să conducă la întărirea sănătăţii
- alegerea şi practicarea unui stil de viaţă sănătos
Metodele folosite: prelegerea, experimentul, jocul de rol, proiecţii PPT şi secvenţe video format „avi”
Resurse:
- http://www.google.ro/fumatul/images
- http://www.didactic.ro (Mihaela Diaconescu, Octavian Butuza, Cornelia Cucu, Maria Mătrescu)
- http:// www.nucleusinc.com
- http:// www.medicas.ro/fumatul-un-viciu-care-ucide-07-04-2008
- http://www.google.ro/etnobotanice/efecte
- http://www.ana.gov.ro
- http://www.dependenta.ro/despredep.htm
- http://www.sanatatea.com/baza/category/droguri
- http://ro.wikipedia.org/wiki/Drog
- http://www.politiaromana.ro/Drogurile.htm
- Agenţia naţională antidrog, Pl_etnobotanice
Mulţumiri tuturor colegilor profesori care au făcut posibilă realizarea acestui scenariu
didactic,
regăsindu-şi efortul în boabele de rouă ce dau farmec vieţii, prospeţimea, plăcerea şi bucuria de a trăi.
„Uşor nu e nici cântecul. Zi
şi noapte – nimic nu-i uşor pe pământ:
căci roua e sudoarea privighetorilor
ce s-au ostenit toată noaptea cântând.”
2. (Lucian Blaga)
Scenariul didactic
A.
1. Moment introductiv: salutul, apelul, controlul materialelor necesare desfăşurării activităţii
2. Idei ancoră: tendinţe actuale în ceea ce priveşte consumul de substanţe interzise
3. Anunţarea temei: „Drogurile, poveste fără happy-end !”
B.
4. Desfăşurarea activităţii
a. Un grup de elevi realizează experimentul „Sticla fumătoare”.
Materialele necesare: un recipient de apă minerală (5 litri) umplut cu apă, perforat în partea de jos şi
astupat cu un cep. Recipientul reprezintă pulmonul. In partea superioară a recipientului se montează un
biberon, în vârful căruia se introduce o ţigară. În interiorul biberonului se introduce puţină vată medicinală.
Se înşurubează capacul, se dă foc ţigării, se scoate cepul. Ce se poate observa ? Odată cu scurgerea apei, ţigara
„se fumează singură”. Când aceasta se consumă, se scoate vata medicinală şi se supune examinării de către
asistenţă. În recipient a rămas fumul de ţigară.
b. Se proiectează filmuleţele cu ce se întâmplă în plămâni, apoi materialul realizat în PPT, în care sunt
prezentate aspecte legate de conţinutul fumului de ţigară, respectiv, efectele dăunătoare ale fumatului.
c. Un grup de elevi prezintă o interesantă statistică sub deviza „Fumatul, un viciu care ucide lent, dar
sigur !”. Urmează a II-a proiecţie despre fumat.
d. Se face trecerea la consumul de alte substanţe interzise: alcool, cafea, droguri, etnobotanice. Sunt
prezentate în aceeaşi prezentare PPT diferite concepte (droguri, dependenţă, abstinenţă, supradoză, sevraj,
dezintoxicare), se prezintă o clasificare a drogurilor în funcţie de diferite criterii de clasificare, se trec în
revistă câteva din cele mai răspândite droguri folosite de adolescenţi şi tineri, se scoate în evidenţă efectul
dăunător al consumului de astfel de substanţe, se menţionează câteva aspecte legislative şi serviciile oferite de
ANA, precum şi cele mai apropiate centre de asistenţă ale dependenţilor de droguri din municipiul Bucureşti.
e. Joc de rol
Intră „un elev de serviciu” care anunţă cu clopoţelul ieşirea în recreaţie. Elevii, aflaţi la mesele de
lucru, mimează pauza. Un elev încearcă să aprindă o ţigară, cere un foc. Imediat, un coleg taie cu o foarfece
vârful ţigării aprinse, moment în care de la masa acestuia se ridică o coală format A3 pe care scrie „Spune un
categoric NU acestui viciu care ucide încet, dar sigur !”
Tot în timpul pauzei, o elevă strecoară în sticla de apă minerală conţinutul unui „pliculeţ”. Consumă
apa din sticlă. „Elevul de serviciu anunţă sfârşitul pauzei. Elevii îşi reiau locul la mesele de lucru. Intră
profesorul, ora începe. Este invitat un elev la tablă. Se oferă tocmai eleva care a băut apa din sticlă. În timp ce
rezolva problema la tablă, i se face rău. Se anunţă salvarea la 112. Se aude sunetul specific. Intră în clasă o
3. echipă de medici care o scot afară pe elevă. Când profesorul face apelul a doua zi, pe locul unde stătea eleva
respectivă apare o lumânare aprinsă. Se ridică o coală A3 „Drogurile ucid !”
Activitatea se reia, eleva revine în clasă, se menţionează că toţi elevii care au prezentat sceneta au
interpretat doar un rol.
f. Se trec în revistă comportamente alternative la consumul de droguri.
C.
Concluzii
Se proiectează secvenţele video. După vizionare, înainte de despărţire, are loc dialogul:
Elevii: domnule profesor, … concluziile ?
Profesorul: concluziile le trageţi voi sau … dumnealor ! (şi indică asistenţa).
Au interpretat:
Bianca Maria Chiriţă Alexandru Ionuţ Peltechi
Mihai Dănuţ Dumitrache Alin Robert Albu
Florentin Laurenţiu Văduva Lorena Nicoleta Bologan
Florina Virginia Burcea Luisa Gabriela Ilie
Marius Cristian Dicu Cristina Dolete
Maria Alexandra Barbu Mihail Cătălin Păun
Daniela Nicolescu Georgeta Ioniţă
Daniel Ionescu Angela Ioana Nicodim
Andreea Flavia Medragomir Teodora Sandu
Au mai participat:
Alexandru Daniel Adonis Borş Marian Cătălin Cucu
Şerban Gabriel Dumitru Corina Ştefania Ene
Mirela Georgiana Iordache Mihaela Manciu
Andrei Cristian Marcu Alexandru Cristian Niţă
Cristiana Georgiana Petre Diana Maria Preda
Mihaela Proorocu Adrian Şerbănică
Daniela Ruxandra Stan Mihaela Gantiuc