SlideShare a Scribd company logo
Projekt
Shkolla: Ibrahim Hima
Klasa: 9b
Lenda: Muzik
Tema: Muzika pas viteve 90'
Punoi: Denisa Caushi
C'eshte muzika?!
• Muzika është formë e artit, mediumi
i së cilës është zëri i organizuar në
kohë. Elementet kryesore të muzikës
janë toni ku
përfshihen melodia dhe harmonia, rit
mi bashkë me konceptet e afërta që
janë tempo, metri dhe artikulimi , din
amika, si dhe kualiteti zënor.
Zhanere muzikor
❖Ky është kategorizimi i zhanreve
kryesore të muzikës:
• Muzika serioze
• Muzika klasike
• Muzika klasike bashkëkohore
• Disa forma të muzikës jazz
• Disa forma të
muzikës elektronike
Muzikapas
viteve90'.
Ne Shqiperi
• Mbas viteve 1990 situata muzikore në
Shqipëri njohu zhvillime krejtësisht të reja,
të cilat synuan integrimin e shpejtë në
strukturat artistike europiane. Një rol të
rëndësishëm për këtë luajti formimi i
shoqatave muzikore, si Shoqata e Muzikës
së re Shqiptare (NAM, anëtare e
Konferencës Europiane të Muzikës së Re)
dhe Shoqata Mbarëshqiptare e
Profesionistëve të Muzikës (seksioni
shqiptar i ISCM), pranë të cilave është
grumbulluar pjesa dërrmuese e
kompozitorëve dhe interpretesve të vendit,
dhe që aktualisht shërbejnë si tribuna
kryesore të krijimtarisë së re muzikore të
kompozitorëve shqiptarë.
Instrumentiste shqipetar
• Gjatë këtyre viteve të tranzicionit shumë instrumentistë shqiptarë
kanë provuar fatin e tyre në perëndim. Ky është një fenomen i njohur,
sigurisht. Të shumtë kanë qënë ata që talentin e tyre e kanë vënë në
provë jashtë vendit, në konkurse, audicione dhe teatro prestigjiozë.
Por ndoshta shumë pak e dinë se janë plot 240 violinistët shqiptarë të
cilët janë sot pjesë e orkestrave më prestigjioze e teatrove më të
famshme në botë dhe pedagogë në shkollat më të shquara të artit.
Solistë, koncert maestër, drejtorë orkestrash, profesorë, violinistët
shqiptarë i takon nga Filarmonia e Vienës në teatrin Scala të Milanos,
në Filarmoninë e Berlinit, Orkestrën Mbretërore të Belgjikës, në
orkestrat më prestigjioze simfonike në SHBA, e po të vazhdojmë lista
është vërtet shumë e gjatë.
• Histori suksesi në botë
Mialtin Zhezha
Solist (Violinë-Violë, SHBA)
Vlerësohet nga “The Hartford Courant”
për muzikën e tij ekspresive dhe të
ngrohtë me një intonim të
pagabueshëm, artisti me origjinë
shqiptare Mialtin Zhezha është një
violinist i shkëlqyer, violist dhe pedagog.
• Enkelejda Sheshaj
Soliste (Violiniste në Scala, Itali)
Ka prekur një violinë me dorë në
moshën 6 vjeçare në Shqipëri dhe sot
është një ndër artistet qëndrorë të
orkestrës filarmonike të Teatrit Scala.
•
Brunilda
Myftaraj
Soliste,
Drejtore Orkestre
E diplomuar në Akademinë e Arteve në
Tiranë është një ndër emrat më të
spikatur të violinisteve shqiptare në botë
Kengetar shqiptare
neper bote...
• Dua Lipa-Me origjinë nga Kosova,por e lindur dhe e
rritur në Londër,Dua është një ndër emrat më
premtues të muzikës botërore.
• Claydee-Me origjinë nga Shqipëria,ai prej shumë vitesh
jeton dhe zhvillon karrierën e tij në Greqi .
• Bebe Rexha-Edhe ylli I këngës “Me,myself and I”,vjen
nga Shqipëri por e vendosur në USA.Emri I saj I vërtetë
është Bletë.
• Action Bronson-Ky reper amerikan,emir I të cilit është
,Arian Asllani,premton shumë në hip-hop
ndërkombëtar.
• Ermal Meta-Ky këngëtar dhe tekstshkrues shqiptaro-
italian po bën namin në Itali me talentin e tij.
• Era Istrefi-Të gjithë e njohim Erën padyshim…Me hitin
bon-bon ajo pushtoi skenat ndërkombëtare.
• Rita Ora-Rita Sahatciu Ora po zhvillon karrierën e saj si
këngëtare dhe aktore në Mbretërinë e Bashkuar.
Kompozitor te huaj
Missy Mazzoli
E vlersuar nga The New York
Times si një nga
"kompozitoret më konstante
krijuese dhe befasuese që
tani punojnë në Nju Jork",
Missy Mazzoli është një
kompozitore amerikane dhe
tastieriste me qendër në
Bruklin, veprat e të ciles
mbizotërojnë linjën klasike
dhe indie me një tingull
joshes.
Dobrinka Tabakova
Duke u vleresuar nga
Bullgaria, Dobrinka
Tabakova shfaqi talent të
jashtëzakonshëm nga një
moshë e re, duke fituar
"Çmimin Jean-Frédéric
Perrenoud" në Konkursin
e IV Ndërkombëtar të
Vjenës para se të
mbushte 14 vjec.
Angélica Negrón
E lindur në Puerto Rico në
vitin 1981, Angélica
Negrón u arsimua në
Konservatorin e Muzikës
në Porto Riko ku studioi
piano, violinë dhe më
vonë përbërjen e
kompozitorit të
mirënjohur Alfonso
Fuentes përpara se të
zhvendoste në Brooklyn
të Nju Jorkut.
Këto janë këngët që kanë miliarda klikime në
Youtube
•
PSY – GANGAM STYLE ( e kilikuar 2,516,807,477 herë)
•
Taylor Swift – Blank Space ( e klikuar 1,466,833,851 herë)
•
Wiz Kahlifa – See You Again ft. Charlie Puth ( e klikuar 1,446,917,807 herë)
•
Mark Ronson – Uptown Funk ft. Bruno Mras ( e klikuar 1,363,666,120 herë)
•
Taylor Swift – Shake It Off ( e klikuar 1,326,184,480 herë)
•
Justin Bieber – Baby ft. Ludacris ( e klikuar 1,304,133,665 herë)
•
Katy Perry – Dark Horse ft. Juicy J ( e klikuar 1,288,930,028 herë)
•
Enrique Iglesias – Bailando ft. Descemer Bueno, Gente De Zona ( e klikuar
1,288,815,878 herë)
Meghan Trainor – All Abou That Bass ( e klikuar 1,261,011,720 herë)
Katy Perry – Roar ( e klikuar 1,257,085,613 herë)
Adele – Hello ( e klikuar 1,157,785,317 herë)
OneRepublic – Counting Stars ( e klikuar 1,140,099,863 herë)
Sia – Chandelier ( e klikuar 1,135,157,455 herë)
Major Lazer & Dj Snake – Lean On feat MØ ( e klikuar 1,125,928,684 herë )
Maroon 5 – Sugar ( e klikuar 1,056,065,887)
LMFAO – Party Rock Anthem ft. Lauren Bennet, Goon Rock ( e klikuar 1,029,841,666 herë)
Shakira – Waka Waka ( e klikuar 1,017,457,180 herë)
Eminem – Love The Way You Lie ft. Rihanna ( e klikuar 1,016,885,017 herë)
Despacito mban fronin
• Kënga “Despacito” e këngëtarit nga Porto-Rikoja, Luis Fonsi, me ritmin e
saj të ngjashëm me rege, është vlerësuar se është kënga me më së shumti
shikime i të gjitha kohërave.
• Kompania, Universal Music Latin Entertainment, tha se “Despacito”, në
formën e saj origjinale dhe në verzionet remiks, ka arritur 4.6 miliardë
shikime në platforma të ndryshme, përfshirë YouTube dhe Spotify.
• “Despacito”, që në gjuhën spanjolle do të thotë “ngadalë”, për 10 javë
ishte në vendin e parë të toplistave në Shtetet e Bashkuara, raporton
REL.
• Kjo është kënga e parë në gjuhën spanjolle që ka arritur në këtë pozitë të
lartë, prej këngës “Makarena” në vitin 1996, raporton agjencia AFP
Muzika

More Related Content

What's hot

LIDHJA E MATEMATIKES ME SHKENCAT E TJERA MATEMATIKA DHE MUZIKA
 LIDHJA E MATEMATIKES ME SHKENCAT E TJERA MATEMATIKA DHE MUZIKA LIDHJA E MATEMATIKES ME SHKENCAT E TJERA MATEMATIKA DHE MUZIKA
LIDHJA E MATEMATIKES ME SHKENCAT E TJERA MATEMATIKA DHE MUZIKA
#MesueseAurela Elezaj
 
Ndotja akustike
Ndotja akustikeNdotja akustike
Ndotja akustike
Natyrë Ramusholli
 
Tema:Mjedisi
Tema:MjedisiTema:Mjedisi
Tema:Mjedisi
alban1shabani
 
Syprina e katërorit dhe drejtkëndëshit
Syprina e katërorit dhe drejtkëndëshitSyprina e katërorit dhe drejtkëndëshit
Syprina e katërorit dhe drejtkëndëshit
Adelina Fejzulla
 
Ndotja akustike
Ndotja akustikeNdotja akustike
Ndotja akustikeNatty S
 
Dritëro agolli
Dritëro agolliDritëro agolli
Dritëro agolli
Albulena Kryeziu
 
Projekt Matematike
Projekt MatematikeProjekt Matematike
Projekt Matematike
S Gashi
 
Individi perball shtetit ne epoka te ndryshme (epoka moderne)
Individi perball shtetit ne epoka te ndryshme (epoka moderne)Individi perball shtetit ne epoka te ndryshme (epoka moderne)
Individi perball shtetit ne epoka te ndryshme (epoka moderne)
Rexhino Kovaci
 
Syprina
SyprinaSyprina
Zhvillimi i teknologjise
Zhvillimi i teknologjiseZhvillimi i teknologjise
Zhvillimi i teknologjise
FialdoMema
 
Bioteknologjia
 Bioteknologjia Bioteknologjia
Bioteknologjia
valbona cani
 
Shkaqet e ndotjes akustike
Shkaqet e ndotjes akustikeShkaqet e ndotjes akustike
Shkaqet e ndotjes akustike
olinuhi
 
pse eshte e domosdoshme kursimi i energjise elektrike
pse eshte e domosdoshme kursimi i energjise elektrikepse eshte e domosdoshme kursimi i energjise elektrike
pse eshte e domosdoshme kursimi i energjise elektrike
koralda
 
Projekt qytetari
Projekt qytetariProjekt qytetari
Projekt qytetariUeda Rrukaj
 
funksioni
funksioni funksioni
funksioni
koralda
 
BIOTEKNOLOGJIA DHE ZBATIMET E SAJ NE DOBI TE NJERIUT
BIOTEKNOLOGJIA DHE ZBATIMET E SAJ NE DOBI TE NJERIUTBIOTEKNOLOGJIA DHE ZBATIMET E SAJ NE DOBI TE NJERIUT
BIOTEKNOLOGJIA DHE ZBATIMET E SAJ NE DOBI TE NJERIUT
#MesueseAurela
 
Projekt Fizike Tema: Energjia e se ardhmes
Projekt Fizike Tema: Energjia e se ardhmesProjekt Fizike Tema: Energjia e se ardhmes
Projekt Fizike Tema: Energjia e se ardhmes
Iris Sakej
 
Dieta E Balancuar Dhe Energjia E Nevojshme-Organizem I Shendetshem
Dieta E Balancuar Dhe Energjia E Nevojshme-Organizem I ShendetshemDieta E Balancuar Dhe Energjia E Nevojshme-Organizem I Shendetshem
Dieta E Balancuar Dhe Energjia E Nevojshme-Organizem I Shendetshem
ArenoardReno
 
Energjia dhe burimet e riperteritshme dhe burimet e pariperteritshme FIZIKA 9
Energjia dhe burimet e riperteritshme dhe burimet e pariperteritshme FIZIKA 9Energjia dhe burimet e riperteritshme dhe burimet e pariperteritshme FIZIKA 9
Energjia dhe burimet e riperteritshme dhe burimet e pariperteritshme FIZIKA 9
arbanhlalni
 
Kimikatet dhe shtresa e ozonit
Kimikatet  dhe shtresa e ozonitKimikatet  dhe shtresa e ozonit
Kimikatet dhe shtresa e ozonit
#MesueseAurela Elezaj
 

What's hot (20)

LIDHJA E MATEMATIKES ME SHKENCAT E TJERA MATEMATIKA DHE MUZIKA
 LIDHJA E MATEMATIKES ME SHKENCAT E TJERA MATEMATIKA DHE MUZIKA LIDHJA E MATEMATIKES ME SHKENCAT E TJERA MATEMATIKA DHE MUZIKA
LIDHJA E MATEMATIKES ME SHKENCAT E TJERA MATEMATIKA DHE MUZIKA
 
Ndotja akustike
Ndotja akustikeNdotja akustike
Ndotja akustike
 
Tema:Mjedisi
Tema:MjedisiTema:Mjedisi
Tema:Mjedisi
 
Syprina e katërorit dhe drejtkëndëshit
Syprina e katërorit dhe drejtkëndëshitSyprina e katërorit dhe drejtkëndëshit
Syprina e katërorit dhe drejtkëndëshit
 
Ndotja akustike
Ndotja akustikeNdotja akustike
Ndotja akustike
 
Dritëro agolli
Dritëro agolliDritëro agolli
Dritëro agolli
 
Projekt Matematike
Projekt MatematikeProjekt Matematike
Projekt Matematike
 
Individi perball shtetit ne epoka te ndryshme (epoka moderne)
Individi perball shtetit ne epoka te ndryshme (epoka moderne)Individi perball shtetit ne epoka te ndryshme (epoka moderne)
Individi perball shtetit ne epoka te ndryshme (epoka moderne)
 
Syprina
SyprinaSyprina
Syprina
 
Zhvillimi i teknologjise
Zhvillimi i teknologjiseZhvillimi i teknologjise
Zhvillimi i teknologjise
 
Bioteknologjia
 Bioteknologjia Bioteknologjia
Bioteknologjia
 
Shkaqet e ndotjes akustike
Shkaqet e ndotjes akustikeShkaqet e ndotjes akustike
Shkaqet e ndotjes akustike
 
pse eshte e domosdoshme kursimi i energjise elektrike
pse eshte e domosdoshme kursimi i energjise elektrikepse eshte e domosdoshme kursimi i energjise elektrike
pse eshte e domosdoshme kursimi i energjise elektrike
 
Projekt qytetari
Projekt qytetariProjekt qytetari
Projekt qytetari
 
funksioni
funksioni funksioni
funksioni
 
BIOTEKNOLOGJIA DHE ZBATIMET E SAJ NE DOBI TE NJERIUT
BIOTEKNOLOGJIA DHE ZBATIMET E SAJ NE DOBI TE NJERIUTBIOTEKNOLOGJIA DHE ZBATIMET E SAJ NE DOBI TE NJERIUT
BIOTEKNOLOGJIA DHE ZBATIMET E SAJ NE DOBI TE NJERIUT
 
Projekt Fizike Tema: Energjia e se ardhmes
Projekt Fizike Tema: Energjia e se ardhmesProjekt Fizike Tema: Energjia e se ardhmes
Projekt Fizike Tema: Energjia e se ardhmes
 
Dieta E Balancuar Dhe Energjia E Nevojshme-Organizem I Shendetshem
Dieta E Balancuar Dhe Energjia E Nevojshme-Organizem I ShendetshemDieta E Balancuar Dhe Energjia E Nevojshme-Organizem I Shendetshem
Dieta E Balancuar Dhe Energjia E Nevojshme-Organizem I Shendetshem
 
Energjia dhe burimet e riperteritshme dhe burimet e pariperteritshme FIZIKA 9
Energjia dhe burimet e riperteritshme dhe burimet e pariperteritshme FIZIKA 9Energjia dhe burimet e riperteritshme dhe burimet e pariperteritshme FIZIKA 9
Energjia dhe burimet e riperteritshme dhe burimet e pariperteritshme FIZIKA 9
 
Kimikatet dhe shtresa e ozonit
Kimikatet  dhe shtresa e ozonitKimikatet  dhe shtresa e ozonit
Kimikatet dhe shtresa e ozonit
 

Similar to Muzika

Muzika
MuzikaMuzika
Muzika
Marina Bare
 
Vace zela 1
Vace zela 1Vace zela 1
Vace zela 1
fames design
 
Festivali yne popullor
Festivali yne popullorFestivali yne popullor
Festivali yne popullor
Klarisa Klara
 
Muzika popullore ne trevat shqiptare
Muzika popullore ne trevat shqiptareMuzika popullore ne trevat shqiptare
Muzika popullore ne trevat shqiptare
Internet VloraAlb
 
Muzika-Tadicionale - Gentrit Mulaku
Muzika-Tadicionale - Gentrit MulakuMuzika-Tadicionale - Gentrit Mulaku
Muzika-Tadicionale - Gentrit Mulaku
gentritmulaku
 
Muzika dhe instrumentet
Muzika dhe instrumentetMuzika dhe instrumentet
Muzika dhe instrumentetAn An
 
Muzika
MuzikaMuzika
Muzika
Flamur Guasi
 
Kompozitoret shqiptare
Kompozitoret shqiptare Kompozitoret shqiptare
Kompozitoret shqiptare
Kristina Xani
 
Muzik - Kompozitori Shqiptar Cesk Zadeja
Muzik - Kompozitori Shqiptar Cesk ZadejaMuzik - Kompozitori Shqiptar Cesk Zadeja
Muzik - Kompozitori Shqiptar Cesk Zadeja
Erdi Dibra
 
Rexho mulliqi
Rexho mulliqiRexho mulliqi
Rexho mulliqi
Erhan Luma
 

Similar to Muzika (12)

Muzika
MuzikaMuzika
Muzika
 
Vace zela 1
Vace zela 1Vace zela 1
Vace zela 1
 
Festivali yne popullor
Festivali yne popullorFestivali yne popullor
Festivali yne popullor
 
Muzika popullore ne trevat shqiptare
Muzika popullore ne trevat shqiptareMuzika popullore ne trevat shqiptare
Muzika popullore ne trevat shqiptare
 
Festivali i femijeve
Festivali i femijeve Festivali i femijeve
Festivali i femijeve
 
Muzika-Tadicionale - Gentrit Mulaku
Muzika-Tadicionale - Gentrit MulakuMuzika-Tadicionale - Gentrit Mulaku
Muzika-Tadicionale - Gentrit Mulaku
 
Muzika dhe instrumentet
Muzika dhe instrumentetMuzika dhe instrumentet
Muzika dhe instrumentet
 
Vace Zela
Vace Zela Vace Zela
Vace Zela
 
Muzika
MuzikaMuzika
Muzika
 
Kompozitoret shqiptare
Kompozitoret shqiptare Kompozitoret shqiptare
Kompozitoret shqiptare
 
Muzik - Kompozitori Shqiptar Cesk Zadeja
Muzik - Kompozitori Shqiptar Cesk ZadejaMuzik - Kompozitori Shqiptar Cesk Zadeja
Muzik - Kompozitori Shqiptar Cesk Zadeja
 
Rexho mulliqi
Rexho mulliqiRexho mulliqi
Rexho mulliqi
 

More from Denisa Caushi

Serish pranver
Serish pranverSerish pranver
Serish pranver
Denisa Caushi
 
Ne dhe mjedisi!
Ne dhe mjedisi!Ne dhe mjedisi!
Ne dhe mjedisi!
Denisa Caushi
 
Roli i perzgjedhies natyrore ne eolucionin e llojeve
Roli i perzgjedhies natyrore ne eolucionin e llojeveRoli i perzgjedhies natyrore ne eolucionin e llojeve
Roli i perzgjedhies natyrore ne eolucionin e llojeve
Denisa Caushi
 
Semundjet gjenetike (mutacione gjenetike dhe kromozoike)
Semundjet gjenetike (mutacione gjenetike dhe kromozoike)Semundjet gjenetike (mutacione gjenetike dhe kromozoike)
Semundjet gjenetike (mutacione gjenetike dhe kromozoike)
Denisa Caushi
 
Regjimi komunist ne Shqiperi dhe kundershtimi i tij
Regjimi komunist ne Shqiperi dhe kundershtimi i tijRegjimi komunist ne Shqiperi dhe kundershtimi i tij
Regjimi komunist ne Shqiperi dhe kundershtimi i tij
Denisa Caushi
 
Filozofia marksiste (Karl Marks)
Filozofia marksiste (Karl Marks)Filozofia marksiste (Karl Marks)
Filozofia marksiste (Karl Marks)
Denisa Caushi
 
Rajoni Jugor i Republikes se Shqiperis (Analiz)
Rajoni Jugor i Republikes se Shqiperis (Analiz)Rajoni Jugor i Republikes se Shqiperis (Analiz)
Rajoni Jugor i Republikes se Shqiperis (Analiz)
Denisa Caushi
 
Krahasim midis rajonit jugor dhe juglindore te republikes se shqiperis
Krahasim midis rajonit jugor dhe juglindore te republikes se shqiperisKrahasim midis rajonit jugor dhe juglindore te republikes se shqiperis
Krahasim midis rajonit jugor dhe juglindore te republikes se shqiperis
Denisa Caushi
 
INXHINIERIA GJENETIKE- AVANTAZHET DHE DISAVANTAZHET E ORGANIZMAVE OMGJ (ORGAN...
INXHINIERIA GJENETIKE- AVANTAZHET DHE DISAVANTAZHET E ORGANIZMAVE OMGJ (ORGAN...INXHINIERIA GJENETIKE- AVANTAZHET DHE DISAVANTAZHET E ORGANIZMAVE OMGJ (ORGAN...
INXHINIERIA GJENETIKE- AVANTAZHET DHE DISAVANTAZHET E ORGANIZMAVE OMGJ (ORGAN...
Denisa Caushi
 
Filozofia gjate shekullit XVII
Filozofia gjate shekullit XVIIFilozofia gjate shekullit XVII
Filozofia gjate shekullit XVII
Denisa Caushi
 
Kimia-Qeliza Shtazore
Kimia-Qeliza ShtazoreKimia-Qeliza Shtazore
Kimia-Qeliza Shtazore
Denisa Caushi
 
-kushtetuta shqiptare deri ne 1912
-kushtetuta shqiptare deri ne 1912-kushtetuta shqiptare deri ne 1912
-kushtetuta shqiptare deri ne 1912
Denisa Caushi
 
Projekt-fizik-madhesit fizike
Projekt-fizik-madhesit fizikeProjekt-fizik-madhesit fizike
Projekt-fizik-madhesit fizike
Denisa Caushi
 

More from Denisa Caushi (13)

Serish pranver
Serish pranverSerish pranver
Serish pranver
 
Ne dhe mjedisi!
Ne dhe mjedisi!Ne dhe mjedisi!
Ne dhe mjedisi!
 
Roli i perzgjedhies natyrore ne eolucionin e llojeve
Roli i perzgjedhies natyrore ne eolucionin e llojeveRoli i perzgjedhies natyrore ne eolucionin e llojeve
Roli i perzgjedhies natyrore ne eolucionin e llojeve
 
Semundjet gjenetike (mutacione gjenetike dhe kromozoike)
Semundjet gjenetike (mutacione gjenetike dhe kromozoike)Semundjet gjenetike (mutacione gjenetike dhe kromozoike)
Semundjet gjenetike (mutacione gjenetike dhe kromozoike)
 
Regjimi komunist ne Shqiperi dhe kundershtimi i tij
Regjimi komunist ne Shqiperi dhe kundershtimi i tijRegjimi komunist ne Shqiperi dhe kundershtimi i tij
Regjimi komunist ne Shqiperi dhe kundershtimi i tij
 
Filozofia marksiste (Karl Marks)
Filozofia marksiste (Karl Marks)Filozofia marksiste (Karl Marks)
Filozofia marksiste (Karl Marks)
 
Rajoni Jugor i Republikes se Shqiperis (Analiz)
Rajoni Jugor i Republikes se Shqiperis (Analiz)Rajoni Jugor i Republikes se Shqiperis (Analiz)
Rajoni Jugor i Republikes se Shqiperis (Analiz)
 
Krahasim midis rajonit jugor dhe juglindore te republikes se shqiperis
Krahasim midis rajonit jugor dhe juglindore te republikes se shqiperisKrahasim midis rajonit jugor dhe juglindore te republikes se shqiperis
Krahasim midis rajonit jugor dhe juglindore te republikes se shqiperis
 
INXHINIERIA GJENETIKE- AVANTAZHET DHE DISAVANTAZHET E ORGANIZMAVE OMGJ (ORGAN...
INXHINIERIA GJENETIKE- AVANTAZHET DHE DISAVANTAZHET E ORGANIZMAVE OMGJ (ORGAN...INXHINIERIA GJENETIKE- AVANTAZHET DHE DISAVANTAZHET E ORGANIZMAVE OMGJ (ORGAN...
INXHINIERIA GJENETIKE- AVANTAZHET DHE DISAVANTAZHET E ORGANIZMAVE OMGJ (ORGAN...
 
Filozofia gjate shekullit XVII
Filozofia gjate shekullit XVIIFilozofia gjate shekullit XVII
Filozofia gjate shekullit XVII
 
Kimia-Qeliza Shtazore
Kimia-Qeliza ShtazoreKimia-Qeliza Shtazore
Kimia-Qeliza Shtazore
 
-kushtetuta shqiptare deri ne 1912
-kushtetuta shqiptare deri ne 1912-kushtetuta shqiptare deri ne 1912
-kushtetuta shqiptare deri ne 1912
 
Projekt-fizik-madhesit fizike
Projekt-fizik-madhesit fizikeProjekt-fizik-madhesit fizike
Projekt-fizik-madhesit fizike
 

Muzika

 • 1. Projekt Shkolla: Ibrahim Hima Klasa: 9b Lenda: Muzik Tema: Muzika pas viteve 90' Punoi: Denisa Caushi
 • 2. C'eshte muzika?! • Muzika është formë e artit, mediumi i së cilës është zëri i organizuar në kohë. Elementet kryesore të muzikës janë toni ku përfshihen melodia dhe harmonia, rit mi bashkë me konceptet e afërta që janë tempo, metri dhe artikulimi , din amika, si dhe kualiteti zënor.
 • 3. Zhanere muzikor ❖Ky është kategorizimi i zhanreve kryesore të muzikës: • Muzika serioze • Muzika klasike • Muzika klasike bashkëkohore • Disa forma të muzikës jazz • Disa forma të muzikës elektronike
 • 5. Ne Shqiperi • Mbas viteve 1990 situata muzikore në Shqipëri njohu zhvillime krejtësisht të reja, të cilat synuan integrimin e shpejtë në strukturat artistike europiane. Një rol të rëndësishëm për këtë luajti formimi i shoqatave muzikore, si Shoqata e Muzikës së re Shqiptare (NAM, anëtare e Konferencës Europiane të Muzikës së Re) dhe Shoqata Mbarëshqiptare e Profesionistëve të Muzikës (seksioni shqiptar i ISCM), pranë të cilave është grumbulluar pjesa dërrmuese e kompozitorëve dhe interpretesve të vendit, dhe që aktualisht shërbejnë si tribuna kryesore të krijimtarisë së re muzikore të kompozitorëve shqiptarë.
 • 6. Instrumentiste shqipetar • Gjatë këtyre viteve të tranzicionit shumë instrumentistë shqiptarë kanë provuar fatin e tyre në perëndim. Ky është një fenomen i njohur, sigurisht. Të shumtë kanë qënë ata që talentin e tyre e kanë vënë në provë jashtë vendit, në konkurse, audicione dhe teatro prestigjiozë. Por ndoshta shumë pak e dinë se janë plot 240 violinistët shqiptarë të cilët janë sot pjesë e orkestrave më prestigjioze e teatrove më të famshme në botë dhe pedagogë në shkollat më të shquara të artit. Solistë, koncert maestër, drejtorë orkestrash, profesorë, violinistët shqiptarë i takon nga Filarmonia e Vienës në teatrin Scala të Milanos, në Filarmoninë e Berlinit, Orkestrën Mbretërore të Belgjikës, në orkestrat më prestigjioze simfonike në SHBA, e po të vazhdojmë lista është vërtet shumë e gjatë.
 • 7. • Histori suksesi në botë Mialtin Zhezha Solist (Violinë-Violë, SHBA) Vlerësohet nga “The Hartford Courant” për muzikën e tij ekspresive dhe të ngrohtë me një intonim të pagabueshëm, artisti me origjinë shqiptare Mialtin Zhezha është një violinist i shkëlqyer, violist dhe pedagog. • Enkelejda Sheshaj Soliste (Violiniste në Scala, Itali) Ka prekur një violinë me dorë në moshën 6 vjeçare në Shqipëri dhe sot është një ndër artistet qëndrorë të orkestrës filarmonike të Teatrit Scala. • Brunilda Myftaraj Soliste, Drejtore Orkestre E diplomuar në Akademinë e Arteve në Tiranë është një ndër emrat më të spikatur të violinisteve shqiptare në botë
 • 8. Kengetar shqiptare neper bote... • Dua Lipa-Me origjinë nga Kosova,por e lindur dhe e rritur në Londër,Dua është një ndër emrat më premtues të muzikës botërore. • Claydee-Me origjinë nga Shqipëria,ai prej shumë vitesh jeton dhe zhvillon karrierën e tij në Greqi . • Bebe Rexha-Edhe ylli I këngës “Me,myself and I”,vjen nga Shqipëri por e vendosur në USA.Emri I saj I vërtetë është Bletë. • Action Bronson-Ky reper amerikan,emir I të cilit është ,Arian Asllani,premton shumë në hip-hop ndërkombëtar. • Ermal Meta-Ky këngëtar dhe tekstshkrues shqiptaro- italian po bën namin në Itali me talentin e tij. • Era Istrefi-Të gjithë e njohim Erën padyshim…Me hitin bon-bon ajo pushtoi skenat ndërkombëtare. • Rita Ora-Rita Sahatciu Ora po zhvillon karrierën e saj si këngëtare dhe aktore në Mbretërinë e Bashkuar.
 • 9. Kompozitor te huaj Missy Mazzoli E vlersuar nga The New York Times si një nga "kompozitoret më konstante krijuese dhe befasuese që tani punojnë në Nju Jork", Missy Mazzoli është një kompozitore amerikane dhe tastieriste me qendër në Bruklin, veprat e të ciles mbizotërojnë linjën klasike dhe indie me një tingull joshes.
 • 10. Dobrinka Tabakova Duke u vleresuar nga Bullgaria, Dobrinka Tabakova shfaqi talent të jashtëzakonshëm nga një moshë e re, duke fituar "Çmimin Jean-Frédéric Perrenoud" në Konkursin e IV Ndërkombëtar të Vjenës para se të mbushte 14 vjec.
 • 11. Angélica Negrón E lindur në Puerto Rico në vitin 1981, Angélica Negrón u arsimua në Konservatorin e Muzikës në Porto Riko ku studioi piano, violinë dhe më vonë përbërjen e kompozitorit të mirënjohur Alfonso Fuentes përpara se të zhvendoste në Brooklyn të Nju Jorkut.
 • 12. Këto janë këngët që kanë miliarda klikime në Youtube • PSY – GANGAM STYLE ( e kilikuar 2,516,807,477 herë) • Taylor Swift – Blank Space ( e klikuar 1,466,833,851 herë) • Wiz Kahlifa – See You Again ft. Charlie Puth ( e klikuar 1,446,917,807 herë) • Mark Ronson – Uptown Funk ft. Bruno Mras ( e klikuar 1,363,666,120 herë) • Taylor Swift – Shake It Off ( e klikuar 1,326,184,480 herë) • Justin Bieber – Baby ft. Ludacris ( e klikuar 1,304,133,665 herë) • Katy Perry – Dark Horse ft. Juicy J ( e klikuar 1,288,930,028 herë) • Enrique Iglesias – Bailando ft. Descemer Bueno, Gente De Zona ( e klikuar 1,288,815,878 herë)
 • 13. Meghan Trainor – All Abou That Bass ( e klikuar 1,261,011,720 herë) Katy Perry – Roar ( e klikuar 1,257,085,613 herë) Adele – Hello ( e klikuar 1,157,785,317 herë) OneRepublic – Counting Stars ( e klikuar 1,140,099,863 herë) Sia – Chandelier ( e klikuar 1,135,157,455 herë) Major Lazer & Dj Snake – Lean On feat MØ ( e klikuar 1,125,928,684 herë ) Maroon 5 – Sugar ( e klikuar 1,056,065,887) LMFAO – Party Rock Anthem ft. Lauren Bennet, Goon Rock ( e klikuar 1,029,841,666 herë) Shakira – Waka Waka ( e klikuar 1,017,457,180 herë) Eminem – Love The Way You Lie ft. Rihanna ( e klikuar 1,016,885,017 herë)
 • 14.
 • 15. Despacito mban fronin • Kënga “Despacito” e këngëtarit nga Porto-Rikoja, Luis Fonsi, me ritmin e saj të ngjashëm me rege, është vlerësuar se është kënga me më së shumti shikime i të gjitha kohërave. • Kompania, Universal Music Latin Entertainment, tha se “Despacito”, në formën e saj origjinale dhe në verzionet remiks, ka arritur 4.6 miliardë shikime në platforma të ndryshme, përfshirë YouTube dhe Spotify. • “Despacito”, që në gjuhën spanjolle do të thotë “ngadalë”, për 10 javë ishte në vendin e parë të toplistave në Shtetet e Bashkuara, raporton REL. • Kjo është kënga e parë në gjuhën spanjolle që ka arritur në këtë pozitë të lartë, prej këngës “Makarena” në vitin 1996, raporton agjencia AFP