SlideShare a Scribd company logo
1 of 4
Download to read offline
Punoi; Denisa Caushi
Pranvera, kuptimi me i gjere i jetes, emocionit,
rilindjes dhe pastertis shpirterore.T’a mbyllesh
pranveren vetem ne konceptin e nje stine eshte
“mekat”. Pranvera si koha me cudiberse gjate gjith
vitit; i jep fryte te reja natyres dhe qetesi shpirterore
njeriut.
Ajo ka aftesin e mrekullueshme te coptoj akujt e
dimrit dhe midis tyre te lind lule shumengjyrshe, te
ringjall pemet e fjetura per nje koh te gjate e ti vesh
ato me mantelin e tyre jeshil dhe me kokrra te cilat
permbajn leng magjik. Pranvera risjell melodin e
embel te zogjve e dallendysheve, ajrin e paster qe
mbush mushkrit tona dhe panoramen mbreslenese
qe rralle shihet ne periudha te tjera te vitit.
Por pse kjo stine dallon nga te tjerat?
Eshte fare e thesht, pavarsisht studimeve te kryera
per ndryshimin optimist qe sjell kjo periudh tek ne
eshte shume e lehte te kuptojm apo ndjejm efektin
madheshtor qe na fal pranvera.
Befas ndihemi me te lumtur, me energji positive dhe
me te forte si emocionalisht ashtu edhe fizikisht.
Vete ekspertet tregojn se sistemi jone imunitare
eshte me i forte ne pranvere, apo edhe aftesia sesi
ne i konceptojm ngjyrat na bene me te sigurt
emocionalishte.
Pavarsisht ketyre faktoreve, pranvera shihet si drita
ne fund te tunelit; kjo ndoshta sepse dimri eshte
gjithmon ai me i veshtiri, acarti dhe me “intriganti”
prandaj si stine dimri gjithmon shihet si nje lufte dhe
pranvera mbarimi i luftes dhe fillimi i paqes. Fjalet e
urta jane ato qe na e kujton gjithmon kete: “pas
dimrit vjen pranvera…”
Pranvera na mundeson edhe kohen me perfekte per
te shetitur, klima e duhur, dielli perfekt, qielli pa re
dhe nje fushe plote me lule dhe bar, cfare mund te
mungonte tjeter per nje piknik. A nuk jane te
mrekullueshme shetitjet me shoket prane liqenit me
te afert? Po kurorat me lule a mund t’i shijosh
ndonje stine tjeter me mire se ne pranvere?
Eshte i mrekullueshem fakti per cdo te ri qe ka
mundesin te beje fotot shumengjyrshe ne natyren
qe te ofron pranvera, per cdo femije qe mund te luaj
lojrat e tij te preferuara ne hapsire larg zhurmes dhe
pluhurit te dikurshem, per cdo gjysh apo gjyshe qe
natyra e miqeson me veten dhe i jep teper efikasitet
ne lidhje me shendetin.
Shpesh i kerkojm gjerat e bukura shume larg dhe
kur I arrim nuk na japin lumturin qe pretendonim,
gjithmon kemi qene gabim me veten tone, pasi e
bukura apo pozitivja eshte rreth nesh thjesht nuk po
I kushtojm vemendje.

More Related Content

What's hot

Disa lumenj te rendesishem ne bote
Disa lumenj te rendesishem ne boteDisa lumenj te rendesishem ne bote
Disa lumenj te rendesishem ne botesara7991
 
Veprimtaria njerezore dhe biodiversiteti
Veprimtaria njerezore dhe biodiversitetiVeprimtaria njerezore dhe biodiversiteti
Veprimtaria njerezore dhe biodiversitetiMaja
 
Traditat dhe Zakonet shqiptare te paqyruara ne krijimtarine popullore
Traditat dhe Zakonet  shqiptare te paqyruara ne krijimtarine popullore Traditat dhe Zakonet  shqiptare te paqyruara ne krijimtarine popullore
Traditat dhe Zakonet shqiptare te paqyruara ne krijimtarine popullore Mirsad
 
Gjergj Kastrioti Skenderbeu
Gjergj Kastrioti SkenderbeuGjergj Kastrioti Skenderbeu
Gjergj Kastrioti SkenderbeuAnja Cami
 
Projekt Harxhimet
Projekt HarxhimetProjekt Harxhimet
Projekt Harxhimetluisballa1
 
Pasojat e ndryshimeve klimatike ne mjedis dhe shendet.
Pasojat e ndryshimeve klimatike ne mjedis dhe shendet.Pasojat e ndryshimeve klimatike ne mjedis dhe shendet.
Pasojat e ndryshimeve klimatike ne mjedis dhe shendet.Fjorelo
 
Projekt gjeografi
Projekt gjeografiProjekt gjeografi
Projekt gjeografiDé Šarã
 
Shqiperia -slide
Shqiperia -slideShqiperia -slide
Shqiperia -slideFre Nkly
 
Ceshtjet mjedisore ujore
Ceshtjet mjedisore ujoreCeshtjet mjedisore ujore
Ceshtjet mjedisore ujoreAdoraHallunej
 
Trashegimia natyrore e shqiperise
Trashegimia natyrore e shqiperiseTrashegimia natyrore e shqiperise
Trashegimia natyrore e shqiperisemelissa cani
 
Projekt Fizik Parashikimi Motit dhe Shtypja Atmosferike
Projekt Fizik Parashikimi Motit dhe Shtypja AtmosferikeProjekt Fizik Parashikimi Motit dhe Shtypja Atmosferike
Projekt Fizik Parashikimi Motit dhe Shtypja AtmosferikePatrik Liçi
 
traditat dhe zakonet shkodrane
traditat dhe zakonet shkodranetraditat dhe zakonet shkodrane
traditat dhe zakonet shkodraneEva Kajushi
 
Roli i elementeve kimikë në jetën e njeriut
Roli i elementeve kimikë në jetën e njeriut Roli i elementeve kimikë në jetën e njeriut
Roli i elementeve kimikë në jetën e njeriut irena kotobelli
 
Trashegimia natyrore e kulturore ne trevat Shqipetare
Trashegimia natyrore e kulturore ne trevat ShqipetareTrashegimia natyrore e kulturore ne trevat Shqipetare
Trashegimia natyrore e kulturore ne trevat ShqipetareKe Keiss
 
Pasurite natyrore ne shqiperi
Pasurite natyrore ne shqiperiPasurite natyrore ne shqiperi
Pasurite natyrore ne shqiperiMerkur Sinani
 

What's hot (20)

Disa lumenj te rendesishem ne bote
Disa lumenj te rendesishem ne boteDisa lumenj te rendesishem ne bote
Disa lumenj te rendesishem ne bote
 
Projekt
ProjektProjekt
Projekt
 
Veprimtaria njerezore dhe biodiversiteti
Veprimtaria njerezore dhe biodiversitetiVeprimtaria njerezore dhe biodiversiteti
Veprimtaria njerezore dhe biodiversiteti
 
Planetet e sistemit diellor
Planetet e sistemit diellorPlanetet e sistemit diellor
Planetet e sistemit diellor
 
Traditat dhe Zakonet shqiptare te paqyruara ne krijimtarine popullore
Traditat dhe Zakonet  shqiptare te paqyruara ne krijimtarine popullore Traditat dhe Zakonet  shqiptare te paqyruara ne krijimtarine popullore
Traditat dhe Zakonet shqiptare te paqyruara ne krijimtarine popullore
 
Ndryshimet klimatike
Ndryshimet klimatikeNdryshimet klimatike
Ndryshimet klimatike
 
Gjergj Kastrioti Skenderbeu
Gjergj Kastrioti SkenderbeuGjergj Kastrioti Skenderbeu
Gjergj Kastrioti Skenderbeu
 
Projekt Harxhimet
Projekt HarxhimetProjekt Harxhimet
Projekt Harxhimet
 
Pasojat e ndryshimeve klimatike ne mjedis dhe shendet.
Pasojat e ndryshimeve klimatike ne mjedis dhe shendet.Pasojat e ndryshimeve klimatike ne mjedis dhe shendet.
Pasojat e ndryshimeve klimatike ne mjedis dhe shendet.
 
Projekt gjeografi
Projekt gjeografiProjekt gjeografi
Projekt gjeografi
 
Shqiperia -slide
Shqiperia -slideShqiperia -slide
Shqiperia -slide
 
PROJEKT : SKENDERBEU
PROJEKT : SKENDERBEU PROJEKT : SKENDERBEU
PROJEKT : SKENDERBEU
 
Fjalia e përbërë
Fjalia e përbërëFjalia e përbërë
Fjalia e përbërë
 
Ceshtjet mjedisore ujore
Ceshtjet mjedisore ujoreCeshtjet mjedisore ujore
Ceshtjet mjedisore ujore
 
Trashegimia natyrore e shqiperise
Trashegimia natyrore e shqiperiseTrashegimia natyrore e shqiperise
Trashegimia natyrore e shqiperise
 
Projekt Fizik Parashikimi Motit dhe Shtypja Atmosferike
Projekt Fizik Parashikimi Motit dhe Shtypja AtmosferikeProjekt Fizik Parashikimi Motit dhe Shtypja Atmosferike
Projekt Fizik Parashikimi Motit dhe Shtypja Atmosferike
 
traditat dhe zakonet shkodrane
traditat dhe zakonet shkodranetraditat dhe zakonet shkodrane
traditat dhe zakonet shkodrane
 
Roli i elementeve kimikë në jetën e njeriut
Roli i elementeve kimikë në jetën e njeriut Roli i elementeve kimikë në jetën e njeriut
Roli i elementeve kimikë në jetën e njeriut
 
Trashegimia natyrore e kulturore ne trevat Shqipetare
Trashegimia natyrore e kulturore ne trevat ShqipetareTrashegimia natyrore e kulturore ne trevat Shqipetare
Trashegimia natyrore e kulturore ne trevat Shqipetare
 
Pasurite natyrore ne shqiperi
Pasurite natyrore ne shqiperiPasurite natyrore ne shqiperi
Pasurite natyrore ne shqiperi
 

More from Denisa Caushi

Roli i perzgjedhies natyrore ne eolucionin e llojeve
Roli i perzgjedhies natyrore ne eolucionin e llojeveRoli i perzgjedhies natyrore ne eolucionin e llojeve
Roli i perzgjedhies natyrore ne eolucionin e llojeveDenisa Caushi
 
Semundjet gjenetike (mutacione gjenetike dhe kromozoike)
Semundjet gjenetike (mutacione gjenetike dhe kromozoike)Semundjet gjenetike (mutacione gjenetike dhe kromozoike)
Semundjet gjenetike (mutacione gjenetike dhe kromozoike)Denisa Caushi
 
Regjimi komunist ne Shqiperi dhe kundershtimi i tij
Regjimi komunist ne Shqiperi dhe kundershtimi i tijRegjimi komunist ne Shqiperi dhe kundershtimi i tij
Regjimi komunist ne Shqiperi dhe kundershtimi i tijDenisa Caushi
 
Filozofia marksiste (Karl Marks)
Filozofia marksiste (Karl Marks)Filozofia marksiste (Karl Marks)
Filozofia marksiste (Karl Marks)Denisa Caushi
 
Rajoni Jugor i Republikes se Shqiperis (Analiz)
Rajoni Jugor i Republikes se Shqiperis (Analiz)Rajoni Jugor i Republikes se Shqiperis (Analiz)
Rajoni Jugor i Republikes se Shqiperis (Analiz)Denisa Caushi
 
Krahasim midis rajonit jugor dhe juglindore te republikes se shqiperis
Krahasim midis rajonit jugor dhe juglindore te republikes se shqiperisKrahasim midis rajonit jugor dhe juglindore te republikes se shqiperis
Krahasim midis rajonit jugor dhe juglindore te republikes se shqiperisDenisa Caushi
 
INXHINIERIA GJENETIKE- AVANTAZHET DHE DISAVANTAZHET E ORGANIZMAVE OMGJ (ORGAN...
INXHINIERIA GJENETIKE- AVANTAZHET DHE DISAVANTAZHET E ORGANIZMAVE OMGJ (ORGAN...INXHINIERIA GJENETIKE- AVANTAZHET DHE DISAVANTAZHET E ORGANIZMAVE OMGJ (ORGAN...
INXHINIERIA GJENETIKE- AVANTAZHET DHE DISAVANTAZHET E ORGANIZMAVE OMGJ (ORGAN...Denisa Caushi
 
Filozofia gjate shekullit XVII
Filozofia gjate shekullit XVIIFilozofia gjate shekullit XVII
Filozofia gjate shekullit XVIIDenisa Caushi
 
Kimia-Qeliza Shtazore
Kimia-Qeliza ShtazoreKimia-Qeliza Shtazore
Kimia-Qeliza ShtazoreDenisa Caushi
 
-kushtetuta shqiptare deri ne 1912
-kushtetuta shqiptare deri ne 1912-kushtetuta shqiptare deri ne 1912
-kushtetuta shqiptare deri ne 1912Denisa Caushi
 
Projekt-fizik-madhesit fizike
Projekt-fizik-madhesit fizikeProjekt-fizik-madhesit fizike
Projekt-fizik-madhesit fizikeDenisa Caushi
 

More from Denisa Caushi (13)

Ne dhe mjedisi!
Ne dhe mjedisi!Ne dhe mjedisi!
Ne dhe mjedisi!
 
Roli i perzgjedhies natyrore ne eolucionin e llojeve
Roli i perzgjedhies natyrore ne eolucionin e llojeveRoli i perzgjedhies natyrore ne eolucionin e llojeve
Roli i perzgjedhies natyrore ne eolucionin e llojeve
 
Semundjet gjenetike (mutacione gjenetike dhe kromozoike)
Semundjet gjenetike (mutacione gjenetike dhe kromozoike)Semundjet gjenetike (mutacione gjenetike dhe kromozoike)
Semundjet gjenetike (mutacione gjenetike dhe kromozoike)
 
Regjimi komunist ne Shqiperi dhe kundershtimi i tij
Regjimi komunist ne Shqiperi dhe kundershtimi i tijRegjimi komunist ne Shqiperi dhe kundershtimi i tij
Regjimi komunist ne Shqiperi dhe kundershtimi i tij
 
Filozofia marksiste (Karl Marks)
Filozofia marksiste (Karl Marks)Filozofia marksiste (Karl Marks)
Filozofia marksiste (Karl Marks)
 
Rajoni Jugor i Republikes se Shqiperis (Analiz)
Rajoni Jugor i Republikes se Shqiperis (Analiz)Rajoni Jugor i Republikes se Shqiperis (Analiz)
Rajoni Jugor i Republikes se Shqiperis (Analiz)
 
Krahasim midis rajonit jugor dhe juglindore te republikes se shqiperis
Krahasim midis rajonit jugor dhe juglindore te republikes se shqiperisKrahasim midis rajonit jugor dhe juglindore te republikes se shqiperis
Krahasim midis rajonit jugor dhe juglindore te republikes se shqiperis
 
INXHINIERIA GJENETIKE- AVANTAZHET DHE DISAVANTAZHET E ORGANIZMAVE OMGJ (ORGAN...
INXHINIERIA GJENETIKE- AVANTAZHET DHE DISAVANTAZHET E ORGANIZMAVE OMGJ (ORGAN...INXHINIERIA GJENETIKE- AVANTAZHET DHE DISAVANTAZHET E ORGANIZMAVE OMGJ (ORGAN...
INXHINIERIA GJENETIKE- AVANTAZHET DHE DISAVANTAZHET E ORGANIZMAVE OMGJ (ORGAN...
 
Filozofia gjate shekullit XVII
Filozofia gjate shekullit XVIIFilozofia gjate shekullit XVII
Filozofia gjate shekullit XVII
 
Kimia-Qeliza Shtazore
Kimia-Qeliza ShtazoreKimia-Qeliza Shtazore
Kimia-Qeliza Shtazore
 
-kushtetuta shqiptare deri ne 1912
-kushtetuta shqiptare deri ne 1912-kushtetuta shqiptare deri ne 1912
-kushtetuta shqiptare deri ne 1912
 
Projekt-fizik-madhesit fizike
Projekt-fizik-madhesit fizikeProjekt-fizik-madhesit fizike
Projekt-fizik-madhesit fizike
 
Muzika
MuzikaMuzika
Muzika
 

Serish pranver

  • 2. Pranvera, kuptimi me i gjere i jetes, emocionit, rilindjes dhe pastertis shpirterore.T’a mbyllesh pranveren vetem ne konceptin e nje stine eshte “mekat”. Pranvera si koha me cudiberse gjate gjith vitit; i jep fryte te reja natyres dhe qetesi shpirterore njeriut. Ajo ka aftesin e mrekullueshme te coptoj akujt e dimrit dhe midis tyre te lind lule shumengjyrshe, te ringjall pemet e fjetura per nje koh te gjate e ti vesh ato me mantelin e tyre jeshil dhe me kokrra te cilat permbajn leng magjik. Pranvera risjell melodin e embel te zogjve e dallendysheve, ajrin e paster qe mbush mushkrit tona dhe panoramen mbreslenese qe rralle shihet ne periudha te tjera te vitit. Por pse kjo stine dallon nga te tjerat? Eshte fare e thesht, pavarsisht studimeve te kryera per ndryshimin optimist qe sjell kjo periudh tek ne eshte shume e lehte te kuptojm apo ndjejm efektin madheshtor qe na fal pranvera.
  • 3. Befas ndihemi me te lumtur, me energji positive dhe me te forte si emocionalisht ashtu edhe fizikisht. Vete ekspertet tregojn se sistemi jone imunitare eshte me i forte ne pranvere, apo edhe aftesia sesi ne i konceptojm ngjyrat na bene me te sigurt emocionalishte. Pavarsisht ketyre faktoreve, pranvera shihet si drita ne fund te tunelit; kjo ndoshta sepse dimri eshte gjithmon ai me i veshtiri, acarti dhe me “intriganti” prandaj si stine dimri gjithmon shihet si nje lufte dhe pranvera mbarimi i luftes dhe fillimi i paqes. Fjalet e urta jane ato qe na e kujton gjithmon kete: “pas dimrit vjen pranvera…”
  • 4. Pranvera na mundeson edhe kohen me perfekte per te shetitur, klima e duhur, dielli perfekt, qielli pa re dhe nje fushe plote me lule dhe bar, cfare mund te mungonte tjeter per nje piknik. A nuk jane te mrekullueshme shetitjet me shoket prane liqenit me te afert? Po kurorat me lule a mund t’i shijosh ndonje stine tjeter me mire se ne pranvere? Eshte i mrekullueshem fakti per cdo te ri qe ka mundesin te beje fotot shumengjyrshe ne natyren qe te ofron pranvera, per cdo femije qe mund te luaj lojrat e tij te preferuara ne hapsire larg zhurmes dhe pluhurit te dikurshem, per cdo gjysh apo gjyshe qe natyra e miqeson me veten dhe i jep teper efikasitet ne lidhje me shendetin. Shpesh i kerkojm gjerat e bukura shume larg dhe kur I arrim nuk na japin lumturin qe pretendonim, gjithmon kemi qene gabim me veten tone, pasi e bukura apo pozitivja eshte rreth nesh thjesht nuk po I kushtojm vemendje.