SlideShare a Scribd company logo
1 of 7
Tugasan 2 kpt6043 – Hafsania binti Jamian (M20091000369)



TUGASAN 2 - Pengajaran Berbantu Bahan Berasaskan Elektronik & Web

                                          Oleh:

               HAFSANIA BINTI JAMIAN (M20091000369)
                Sarjana Pendidikan (Pendidikan Khas)
            Fakulti Pendidikan Dan Pembangunan Manusia
                     Universiti Pendidikan Sultan Idris




                              Model Reiser & Dick
                                    (1996)


Tentukan                    Kenal                    Rancang                        Pilih Media
                            pasti
Matlamat                                              Aktiviti                     Pengajaran




     Kaji semula                  Laksanakan                                   Bina Alat
      Intruksi             Model Reiser & Dick (1996)
                                  Pengajaran                                Pengukuran

      Sumber : Ubahsuai dari Robert A. Reiser and Walter Dick, Instructional Planning (2nd.ed.),
               Allyn & Bacon, Massachusetts, 1996.




Perancangan pengajaran :
Menggunakan Model Pendekatan Sistematik (Reiser dan Dick, 1996)
  1. Mengenalpasti matlamat pengajaran
       •   Matlamat pengajaran boleh didapati daripada huraian sukatan
           pelajaran,     taksiran    keperluan     yang      berkaitan       dengan        sesuatu
           kurikulum, masalah pengajaran dalam bilik darjah atau sesuatu topik
           baru dalam sukatan pelajaran.
       •   Matlamat adalah paling penting di dalam merancang pengajaran.
           Matlamat yang penting ialah dari segi hasilan pembelajaran sebenar

                                                                                                    1
Tugasan 2 kpt6043 – Hafsania binti Jamian (M20091000369)



          pelajar iaitu matlamat dari perubahan tingkahlaku dan sikap pelajar
          dalam pembelajaran.
      •   Mata pelajaran yang dipilih adalah Bahasa Melayu Pemulihan Tahun
          2.
      •   Matlamat    pengajaran    ialah    supaya      kesemua         pelajar     dapat
          menguasai kemahiran yang diajarkan mengikut kumpulan masing-
          masing.




2. Menganalisa pelajar


      •   Bilangan murid dalam kelas terdiri daripada 8 orang, 5 orang
          murid lelaki dan 3 orang murid perempuan yang kesemuanya
          Melayu .
      •   Kelas ini terbahagi kepada 3 kumpulan yang mempunyai
          kemahiran yang berbeza tetapi mempunyai pengetahuan sedia
          ada yang sama.
      •   Kumpulan 1 - Kumpulan Cerdas,
          Kumpulan 2 - Kumpulan Sederhana,
          Kumpulan 3 - Kumpulan Lambat
      •   Kemahiran yang akan diperolehi daripada topik pengajaran
          adalah:
                       i.   Menyebut kemahiran vokal berganding
                       ii. Membatang perkataan vokal berganding
                       iii. Membaca petikan perkataan vokal berganding


3. Mengenalpasti objektif
      •   Objektif   adalah   merupakan      pernyataan       yang      terperinci     bagi
          matlamat pendidikan/hasil pembelajaran. Tiga komponen utama
          bagi mana-mana objektif ialah perilaku pelajar yang diharapkan,
          keadaan semasa perilaku ini dilaksanakan dan piawaian atau kriteria
          yang mesti dicapai oleh pelajar.




                                                                                            2
Tugasan 2 kpt6043 – Hafsania binti Jamian (M20091000369)



•   Hasil pembelajaran yang diharapkan untuk tajuk Perkataan Vokal

    Berganding ialah :
                i.   Murid-murid boleh mengeja dan membunyikan
                     perkataan vokal berganding dengan sebutan yang
                     betul (Kumpulan Cerdas, Kumpulan Sederhana,
                     Kumpulan Lambat).
                ii. Murid-murid boleh membaca perkataan vokal
                     berganding tanpa mengeja (Kumpulan Cerdas).
                iii. Murid-murid boleh membaca ayat mudah dalam
                     petikan yang mengandungi perkataan vokal
                     berganding (Kumpulan Cerdas dan Kumpulan
                     Sederhana).
                iv. Menulis perkataan vokal berganding secara imlak
                     (guru menyebut murid menulis).


•   Nilai-nilai murni yang diterapkan didalam pengajaran dan
    pembelajaran tajuk ini ialah rajin dan berusaha.
•   Pengetahuan sedia ada murid pula ialah:
                         i.   Murid sudah mengenal huruf kecil dan huruf
                              besar

                         ii. Murid dapat membezakan huruf vokal dan
                              huruf konsonan

                         iii. Murid sudah menguasai kemahiran perkataan
                              yang mengandungi diftong.




                                                                                            3
Tugasan 2 kpt6043 – Hafsania binti Jamian (M20091000369)



4. Merancang aktiviti pengajaran
   Langkah berikut ialah mengenal pasti strategi yang akan digunakan dalam
   pengajaran serta memilih media yang sesuai digunakan untuk mencapai
   hasil pembelajaran.

         •   Strategi pengajaran mencakupi aktiviti sebelum pengajaran,
             persembahan maklumat, latihan dan tindak balas dan ujian dan
             aktiviti susulan.
         •   Suatu rancangan pengajaran akan diperluaskan atau diringkaskan
             berdasarkan sama ada pengajaran itu disediakan untuk pelajar
             yang kurang pandai, berkebolehan sederhana atau pandai. Ianya
             adalah penting bahawa keseluruhan rancangan pengajaran
             disediakan bagi membolehkan pelajar dapat mencapai sesuatu
             objektif pembelajaran yang telah ditentukan.
         •   Bagi tajuk yang telah dipilih, perancangan aktiviti adalah seperti
             berikut :
             i. Set induksi - dimulai dengan memperdengarkan lagu dan seni
                kata lagu slaid power point. Murid beserta guru menyanyikan
                bersama-sama dengan membuat beberapa gerakan.
             ii. Langkah 1 - Kemahiran vokal berganding ’kv+vk’ berserta
                contoh dan erkataan-perkataan vokal berganding ’kv+vk’
                berserta gambar dalam bentuk power point untuk kesemua
                murid bagi mencapai objektif pengajaran yang pertama iaitu
                murid-murid boleh mengeja dan membunyikan perkataan
                vokal berganding dengan sebutan yang betul
             iii. Langkah 2 – Guru mula membahagikan murid kepada
                kumpulan masing-masing.          Pengajaran dan pembelajaran
                adalah mengikut kemahiran kumpulan masing-masing..
             iv. Langkah 3 - Penilaian dan pengukuhan juga diberi mengikut
                kemampuan dan kemahiran murid.
             v. Penutup - Rumusan hasil pembelajaran.




                                                                                            4
Tugasan 2 kpt6043 – Hafsania binti Jamian (M20091000369)




5. Memilih media pengajaran (PENGGUNAAN TEKNOLOGI)
     •   Bahan-bahan seperti panduan belajar, bahan media, panduan guru
         dan panduan ujian boleh dibina dan disediakan. Keputusan untuk
         membina bahan baru bergantung kepada objektif atau hasilan
         pembelajaran, bahan yang sedia ada dan kemampuan organisasi
         dari segi kepakaran dan kewangan.
     •   Media pengajaran adalah sebahagian daripada pelan pengajaran.
         Ianya adalah sebagai alat (selain guru, buku teks, dan bahan
         bercetak tambahan) yang menyampaikan pengajaran kepada
         pelajar. Ianya bertujuan untuk menghasilkan proses pengajaran &
         pembelajaran yang menarik dan bermakna sekaligus membantu
         pencapaian matlamat pembelajaran. Mengandungi unsur-unsur

         menghiburkan
     •   Alat   bantu    mengajar     persembahan             power        point      yang
         digunakan      mempunyai     daya        tarikan      dan      menghiburkan
         dengan adanya animasi dan pautan kepada bahan yang
         diolah dan dimanipulasi dari laman-laman web yang berkaitan
         dengan perkataan vokal berganding.
     •   Berikut adalah senarai bahan/media yang digunakan:
            i. Klip video chicken dance

            ii. Permainan jejak labah-labah

           iii. Nyanyian lagu kanak-kanak

           iv. Slaid MS Power Point

            v. Lembaran Kerja




                                                                                            5
Tugasan 2 kpt6043 – Hafsania binti Jamian (M20091000369)



6. Membina alat penilaian
      •   Kepentingan ujian dalam mereka bentuk pengajaran ialah ujian yang
          menekankan fakta yang menunjukkan butiran yang penting untuk
          membekalkan pelajar suatu penilaian tentang kemajuan dalam
          menguasai objektif pembelajaran.
      •   Keputusan ujian akan memberikan maklumat kepada guru berhubung
          dengan kualiti pengajaran yang telah disampaikan dan tahap
          pencapaian pelajar. Hasil ujian juga mampu menjadi rujukan kepada
          guru untuk menilai proses pengajaran dan pembelajaran yang telah
          dilaksanakan.
            vi. Ujian/penilaian yang dijalankan untuk tajuk pembelajaran ini

                ialah lembaran Kerja yang dibina oleh guru mengikut
                kemahiran murid.




7. Melaksanakan pengajaran
      •   Sebagaimana       yang   telah      dibincangkan,         dalam       melaksanakan
          pengajaran yang berjaya, ianya hendaklah dimulakan dengan
          perancangan      yang    teliti   di   mana       pengenalpastian           matlamat
          pembelajaran yang khusus mengikut sukatan pelajaran, perancangan
          aktiviti, pemilihan media yang tepat & berkesan, satu set alat
          pengukuran        bagi     mengukur            pencapaian            pelajar        dan
          kawalan/bimbingan guru yang baik.
      •   Untuk proses pengajaran dan pembelajaran tajuk Perkataan Vokal
          Berganding      ini, satu set Skema Kerja dan Rancangan Pengajaran
          telah dibina sebagai panduan bagi membantu guru menjayakannya.




                                                                                                  6
Tugasan 2 kpt6043 – Hafsania binti Jamian (M20091000369)



8. Menyemak semula pengajaran
     a. Penyemakan     objektif/matlamat      hendaklah          dilakukan        melalui
        pemerhatian /penilaian guru yang dikumpulkan sebelum, semasa dan
        selepas melaksanakan proses pengajaran dan pembelajaran. Hasil
        dari   pemerhatian/penilaian     tersebut      lakukan       langkah-langkah
        seterusnya iaitu untuk melaksanakan pemulihan atau pengayaan
        dalam pembelajaran murid.


     b. Jika terdapat sebahagian objektif yang tidak tercapai, pengajaran
        dan pembelajaran akan di ulang semula sehingga mencapai objektif
        tersebut tetapi dengan menggunakan kaedah dan pendekatan yang
        berbeza untuk setiap kumpulan.




                                                                                          7

More Related Content

What's hot

Definisi dan contoh pentaksiran, pentafsiran, penilaian, pengukuran dan pengu...
Definisi dan contoh pentaksiran, pentafsiran, penilaian, pengukuran dan pengu...Definisi dan contoh pentaksiran, pentafsiran, penilaian, pengukuran dan pengu...
Definisi dan contoh pentaksiran, pentafsiran, penilaian, pengukuran dan pengu...Sara Zaleha
 
1. 听说教学详案
1. 听说教学详案1. 听说教学详案
1. 听说教学详案Johnson Lee
 
Bab 1 teknologi pendidikan
Bab 1 teknologi pendidikanBab 1 teknologi pendidikan
Bab 1 teknologi pendidikanpeggylau9318
 
Pentaksiran dan penilaian
Pentaksiran dan penilaianPentaksiran dan penilaian
Pentaksiran dan penilaianHon Shan Shan
 
Pendidikan Inklusif (Pengenalan Program Pendidikan Khas)
Pendidikan Inklusif (Pengenalan Program Pendidikan Khas)Pendidikan Inklusif (Pengenalan Program Pendidikan Khas)
Pendidikan Inklusif (Pengenalan Program Pendidikan Khas)FaFai S.
 
Ujian Rujukan Norma (URN) & Ujian Rujukan Kriteria (URK)
Ujian Rujukan Norma (URN) & Ujian Rujukan Kriteria (URK)Ujian Rujukan Norma (URN) & Ujian Rujukan Kriteria (URK)
Ujian Rujukan Norma (URN) & Ujian Rujukan Kriteria (URK)cikgutika
 
Konsep dan definisi kurikulum
Konsep dan definisi kurikulumKonsep dan definisi kurikulum
Konsep dan definisi kurikulumAziyan Bakar
 
Unit 1 definisi dan konsep pendidikan khas
Unit 1 definisi dan konsep pendidikan khasUnit 1 definisi dan konsep pendidikan khas
Unit 1 definisi dan konsep pendidikan khasMarina Masdar
 
MENGAPA HASIL PEMBELAJARAN HARUS DITENTUKAN
MENGAPA HASIL PEMBELAJARAN HARUS DITENTUKANMENGAPA HASIL PEMBELAJARAN HARUS DITENTUKAN
MENGAPA HASIL PEMBELAJARAN HARUS DITENTUKANcik noorlyda
 
15 konsep kepelbagaian pelajar
15 konsep kepelbagaian pelajar15 konsep kepelbagaian pelajar
15 konsep kepelbagaian pelajarLinda Yius
 
Bab 2 kod etika dan akauntabiliti guru
Bab 2 kod etika dan akauntabiliti guruBab 2 kod etika dan akauntabiliti guru
Bab 2 kod etika dan akauntabiliti guruAnsar Azman
 
Terapi tingkahlaku
Terapi tingkahlakuTerapi tingkahlaku
Terapi tingkahlakuShe ChuiYa
 
Kanak kanak pintar cerdas dan pendekatan mengajar
Kanak kanak pintar cerdas dan pendekatan mengajarKanak kanak pintar cerdas dan pendekatan mengajar
Kanak kanak pintar cerdas dan pendekatan mengajarJenry Saiparudin
 
Kaedah Pembangunan Bahan Instruksi & Penilaian Bahan Instruksi
Kaedah Pembangunan Bahan Instruksi & Penilaian Bahan InstruksiKaedah Pembangunan Bahan Instruksi & Penilaian Bahan Instruksi
Kaedah Pembangunan Bahan Instruksi & Penilaian Bahan InstruksiMohd Shukri Suib
 
Esei teknologi (jenis alat bantuan dan kepentingannya)
Esei teknologi (jenis alat bantuan dan kepentingannya)Esei teknologi (jenis alat bantuan dan kepentingannya)
Esei teknologi (jenis alat bantuan dan kepentingannya)rabiatulnazari
 
maksud keselamatan, kesihatan dan kemalangan
maksud keselamatan, kesihatan dan kemalanganmaksud keselamatan, kesihatan dan kemalangan
maksud keselamatan, kesihatan dan kemalanganHerney Aqilah Kay
 
Perbezaan individu
Perbezaan individuPerbezaan individu
Perbezaan individuliya amalina
 
Konsep asas pengujian, pengukuran, penilaian dan Pentaksiran - Pentaksiran da...
Konsep asas pengujian, pengukuran, penilaian dan Pentaksiran - Pentaksiran da...Konsep asas pengujian, pengukuran, penilaian dan Pentaksiran - Pentaksiran da...
Konsep asas pengujian, pengukuran, penilaian dan Pentaksiran - Pentaksiran da...FaFai S.
 
Bab 7 alat penilaian
Bab 7 alat penilaianBab 7 alat penilaian
Bab 7 alat penilaianDURGA DEVI
 

What's hot (20)

Model taba
Model tabaModel taba
Model taba
 
Definisi dan contoh pentaksiran, pentafsiran, penilaian, pengukuran dan pengu...
Definisi dan contoh pentaksiran, pentafsiran, penilaian, pengukuran dan pengu...Definisi dan contoh pentaksiran, pentafsiran, penilaian, pengukuran dan pengu...
Definisi dan contoh pentaksiran, pentafsiran, penilaian, pengukuran dan pengu...
 
1. 听说教学详案
1. 听说教学详案1. 听说教学详案
1. 听说教学详案
 
Bab 1 teknologi pendidikan
Bab 1 teknologi pendidikanBab 1 teknologi pendidikan
Bab 1 teknologi pendidikan
 
Pentaksiran dan penilaian
Pentaksiran dan penilaianPentaksiran dan penilaian
Pentaksiran dan penilaian
 
Pendidikan Inklusif (Pengenalan Program Pendidikan Khas)
Pendidikan Inklusif (Pengenalan Program Pendidikan Khas)Pendidikan Inklusif (Pengenalan Program Pendidikan Khas)
Pendidikan Inklusif (Pengenalan Program Pendidikan Khas)
 
Ujian Rujukan Norma (URN) & Ujian Rujukan Kriteria (URK)
Ujian Rujukan Norma (URN) & Ujian Rujukan Kriteria (URK)Ujian Rujukan Norma (URN) & Ujian Rujukan Kriteria (URK)
Ujian Rujukan Norma (URN) & Ujian Rujukan Kriteria (URK)
 
Konsep dan definisi kurikulum
Konsep dan definisi kurikulumKonsep dan definisi kurikulum
Konsep dan definisi kurikulum
 
Unit 1 definisi dan konsep pendidikan khas
Unit 1 definisi dan konsep pendidikan khasUnit 1 definisi dan konsep pendidikan khas
Unit 1 definisi dan konsep pendidikan khas
 
MENGAPA HASIL PEMBELAJARAN HARUS DITENTUKAN
MENGAPA HASIL PEMBELAJARAN HARUS DITENTUKANMENGAPA HASIL PEMBELAJARAN HARUS DITENTUKAN
MENGAPA HASIL PEMBELAJARAN HARUS DITENTUKAN
 
15 konsep kepelbagaian pelajar
15 konsep kepelbagaian pelajar15 konsep kepelbagaian pelajar
15 konsep kepelbagaian pelajar
 
Bab 2 kod etika dan akauntabiliti guru
Bab 2 kod etika dan akauntabiliti guruBab 2 kod etika dan akauntabiliti guru
Bab 2 kod etika dan akauntabiliti guru
 
Terapi tingkahlaku
Terapi tingkahlakuTerapi tingkahlaku
Terapi tingkahlaku
 
Kanak kanak pintar cerdas dan pendekatan mengajar
Kanak kanak pintar cerdas dan pendekatan mengajarKanak kanak pintar cerdas dan pendekatan mengajar
Kanak kanak pintar cerdas dan pendekatan mengajar
 
Kaedah Pembangunan Bahan Instruksi & Penilaian Bahan Instruksi
Kaedah Pembangunan Bahan Instruksi & Penilaian Bahan InstruksiKaedah Pembangunan Bahan Instruksi & Penilaian Bahan Instruksi
Kaedah Pembangunan Bahan Instruksi & Penilaian Bahan Instruksi
 
Esei teknologi (jenis alat bantuan dan kepentingannya)
Esei teknologi (jenis alat bantuan dan kepentingannya)Esei teknologi (jenis alat bantuan dan kepentingannya)
Esei teknologi (jenis alat bantuan dan kepentingannya)
 
maksud keselamatan, kesihatan dan kemalangan
maksud keselamatan, kesihatan dan kemalanganmaksud keselamatan, kesihatan dan kemalangan
maksud keselamatan, kesihatan dan kemalangan
 
Perbezaan individu
Perbezaan individuPerbezaan individu
Perbezaan individu
 
Konsep asas pengujian, pengukuran, penilaian dan Pentaksiran - Pentaksiran da...
Konsep asas pengujian, pengukuran, penilaian dan Pentaksiran - Pentaksiran da...Konsep asas pengujian, pengukuran, penilaian dan Pentaksiran - Pentaksiran da...
Konsep asas pengujian, pengukuran, penilaian dan Pentaksiran - Pentaksiran da...
 
Bab 7 alat penilaian
Bab 7 alat penilaianBab 7 alat penilaian
Bab 7 alat penilaian
 

Viewers also liked

Rancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harianRancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harianniakpt6043
 
9 khairol-uum-u15-002-ready
9 khairol-uum-u15-002-ready9 khairol-uum-u15-002-ready
9 khairol-uum-u15-002-readyniakpt6043
 
Lembaran kerja kvvk2
Lembaran kerja kvvk2Lembaran kerja kvvk2
Lembaran kerja kvvk2niakpt6043
 
Perkataan vokal berganding bm pem
Perkataan vokal berganding bm pemPerkataan vokal berganding bm pem
Perkataan vokal berganding bm pemniakpt6043
 
BAB 3 Menggunakan Teknologi Informasi dalam Menjalankan Perdagangan Elektroni...
BAB 3Menggunakan Teknologi Informasi dalam Menjalankan Perdagangan Elektroni...BAB 3Menggunakan Teknologi Informasi dalam Menjalankan Perdagangan Elektroni...
BAB 3 Menggunakan Teknologi Informasi dalam Menjalankan Perdagangan Elektroni...Emilia Wati
 
Daily lesson plan math (tm)
Daily lesson plan math (tm)Daily lesson plan math (tm)
Daily lesson plan math (tm)niakpt6043
 
E-Commerce Strategic Directions For Malaysia
E-Commerce Strategic Directions For MalaysiaE-Commerce Strategic Directions For Malaysia
E-Commerce Strategic Directions For MalaysiaSuhaimi Nordin
 

Viewers also liked (9)

Report..costing..
Report..costing..Report..costing..
Report..costing..
 
Rancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harianRancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harian
 
9 khairol-uum-u15-002-ready
9 khairol-uum-u15-002-ready9 khairol-uum-u15-002-ready
9 khairol-uum-u15-002-ready
 
Lembaran kerja kvvk2
Lembaran kerja kvvk2Lembaran kerja kvvk2
Lembaran kerja kvvk2
 
Perkataan vokal berganding bm pem
Perkataan vokal berganding bm pemPerkataan vokal berganding bm pem
Perkataan vokal berganding bm pem
 
BAB 3 Menggunakan Teknologi Informasi dalam Menjalankan Perdagangan Elektroni...
BAB 3Menggunakan Teknologi Informasi dalam Menjalankan Perdagangan Elektroni...BAB 3Menggunakan Teknologi Informasi dalam Menjalankan Perdagangan Elektroni...
BAB 3 Menggunakan Teknologi Informasi dalam Menjalankan Perdagangan Elektroni...
 
Daily lesson plan math (tm)
Daily lesson plan math (tm)Daily lesson plan math (tm)
Daily lesson plan math (tm)
 
E-dagang
E-dagang E-dagang
E-dagang
 
E-Commerce Strategic Directions For Malaysia
E-Commerce Strategic Directions For MalaysiaE-Commerce Strategic Directions For Malaysia
E-Commerce Strategic Directions For Malaysia
 

Similar to JUDUL

Modeldick[1]
Modeldick[1]Modeldick[1]
Modeldick[1]julaizah
 
Modeldick[1]
Modeldick[1]Modeldick[1]
Modeldick[1]julaizah
 
C:\fakepath\modeldick[1]
C:\fakepath\modeldick[1]C:\fakepath\modeldick[1]
C:\fakepath\modeldick[1]julaizah
 
2.2.2 problem based learning
2.2.2 problem based learning2.2.2 problem based learning
2.2.2 problem based learningMJUNAEDI1961
 
Penilaian berbasis kelas
Penilaian berbasis kelasPenilaian berbasis kelas
Penilaian berbasis kelasNispi Hariyani
 
2.2.2 problem based learning
2.2.2 problem based learning2.2.2 problem based learning
2.2.2 problem based learningerwan setiawan
 
2.2.2 problem based learning
2.2.2 problem based learning2.2.2 problem based learning
2.2.2 problem based learningMuh Burhanuddin
 
Model pembelajaran problem based learning (pbl)
Model pembelajaran problem based learning (pbl)Model pembelajaran problem based learning (pbl)
Model pembelajaran problem based learning (pbl)SMP N 2 Sindang Indramayu
 
Rph makro pengajaran
Rph makro pengajaranRph makro pengajaran
Rph makro pengajaranAhmad NazRi
 
problem based learning (PBL) pembelajaran berbasis masalah
problem based learning (PBL) pembelajaran berbasis masalahproblem based learning (PBL) pembelajaran berbasis masalah
problem based learning (PBL) pembelajaran berbasis masalahDesy Aryanti
 
Mengembangkan Penilaian Hasil Belajar PKn
Mengembangkan Penilaian Hasil Belajar PKnMengembangkan Penilaian Hasil Belajar PKn
Mengembangkan Penilaian Hasil Belajar PKnHadi Wahyono
 
3.2 Model-Model Pembelajaran.pptx
3.2 Model-Model Pembelajaran.pptx3.2 Model-Model Pembelajaran.pptx
3.2 Model-Model Pembelajaran.pptxMuhamadHariyadi2
 
3.2.2 Problem Based Learning.ppt
3.2.2 Problem Based Learning.ppt3.2.2 Problem Based Learning.ppt
3.2.2 Problem Based Learning.pptOtoNurfalah
 
2 2-2-problem-based-learning
2 2-2-problem-based-learning2 2-2-problem-based-learning
2 2-2-problem-based-learningDadang Suhardiman
 
Modifikasi tampilan slide presentasi (2)
Modifikasi tampilan slide presentasi (2)Modifikasi tampilan slide presentasi (2)
Modifikasi tampilan slide presentasi (2)nikenfarida
 
2.2.2 problem based learning
2.2.2 problem based learning2.2.2 problem based learning
2.2.2 problem based learningsadiman dimas
 
2.2.2 problem based learning
2.2.2 problem based learning2.2.2 problem based learning
2.2.2 problem based learningBrodee Chechurutz
 
Tugas kurikulum dan pembelajaran
Tugas kurikulum dan pembelajaranTugas kurikulum dan pembelajaran
Tugas kurikulum dan pembelajaranIcha Acha
 
2.2.2 problem based learning
2.2.2 problem based learning2.2.2 problem based learning
2.2.2 problem based learningZo Ri
 

Similar to JUDUL (20)

Modeldick[1]
Modeldick[1]Modeldick[1]
Modeldick[1]
 
Modeldick[1]
Modeldick[1]Modeldick[1]
Modeldick[1]
 
C:\fakepath\modeldick[1]
C:\fakepath\modeldick[1]C:\fakepath\modeldick[1]
C:\fakepath\modeldick[1]
 
2.2.2 problem based learning
2.2.2 problem based learning2.2.2 problem based learning
2.2.2 problem based learning
 
Penilaian berbasis kelas
Penilaian berbasis kelasPenilaian berbasis kelas
Penilaian berbasis kelas
 
2.2.2 problem based learning
2.2.2 problem based learning2.2.2 problem based learning
2.2.2 problem based learning
 
2.2.2 problem based learning
2.2.2 problem based learning2.2.2 problem based learning
2.2.2 problem based learning
 
2.2.2 problem based learning al kepret
2.2.2 problem based learning al kepret2.2.2 problem based learning al kepret
2.2.2 problem based learning al kepret
 
Model pembelajaran problem based learning (pbl)
Model pembelajaran problem based learning (pbl)Model pembelajaran problem based learning (pbl)
Model pembelajaran problem based learning (pbl)
 
Rph makro pengajaran
Rph makro pengajaranRph makro pengajaran
Rph makro pengajaran
 
problem based learning (PBL) pembelajaran berbasis masalah
problem based learning (PBL) pembelajaran berbasis masalahproblem based learning (PBL) pembelajaran berbasis masalah
problem based learning (PBL) pembelajaran berbasis masalah
 
Mengembangkan Penilaian Hasil Belajar PKn
Mengembangkan Penilaian Hasil Belajar PKnMengembangkan Penilaian Hasil Belajar PKn
Mengembangkan Penilaian Hasil Belajar PKn
 
3.2 Model-Model Pembelajaran.pptx
3.2 Model-Model Pembelajaran.pptx3.2 Model-Model Pembelajaran.pptx
3.2 Model-Model Pembelajaran.pptx
 
3.2.2 Problem Based Learning.ppt
3.2.2 Problem Based Learning.ppt3.2.2 Problem Based Learning.ppt
3.2.2 Problem Based Learning.ppt
 
2 2-2-problem-based-learning
2 2-2-problem-based-learning2 2-2-problem-based-learning
2 2-2-problem-based-learning
 
Modifikasi tampilan slide presentasi (2)
Modifikasi tampilan slide presentasi (2)Modifikasi tampilan slide presentasi (2)
Modifikasi tampilan slide presentasi (2)
 
2.2.2 problem based learning
2.2.2 problem based learning2.2.2 problem based learning
2.2.2 problem based learning
 
2.2.2 problem based learning
2.2.2 problem based learning2.2.2 problem based learning
2.2.2 problem based learning
 
Tugas kurikulum dan pembelajaran
Tugas kurikulum dan pembelajaranTugas kurikulum dan pembelajaran
Tugas kurikulum dan pembelajaran
 
2.2.2 problem based learning
2.2.2 problem based learning2.2.2 problem based learning
2.2.2 problem based learning
 

More from niakpt6043

Rancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harianRancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harianniakpt6043
 
Permainan jejak labah kvvk
Permainan jejak labah kvvkPermainan jejak labah kvvk
Permainan jejak labah kvvkniakpt6043
 
Faktor faktor yang mempengaruhi penerimaan e-learning
Faktor faktor yang mempengaruhi penerimaan e-learningFaktor faktor yang mempengaruhi penerimaan e-learning
Faktor faktor yang mempengaruhi penerimaan e-learningniakpt6043
 
Ulasan jurnal e learning
Ulasan jurnal e learningUlasan jurnal e learning
Ulasan jurnal e learningniakpt6043
 
Kajian lain e learning
Kajian lain e learningKajian lain e learning
Kajian lain e learningniakpt6043
 

More from niakpt6043 (6)

Rancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harianRancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harian
 
Permainan jejak labah kvvk
Permainan jejak labah kvvkPermainan jejak labah kvvk
Permainan jejak labah kvvk
 
Faktor faktor yang mempengaruhi penerimaan e-learning
Faktor faktor yang mempengaruhi penerimaan e-learningFaktor faktor yang mempengaruhi penerimaan e-learning
Faktor faktor yang mempengaruhi penerimaan e-learning
 
Ulasan jurnal e learning
Ulasan jurnal e learningUlasan jurnal e learning
Ulasan jurnal e learning
 
E learning
E learningE learning
E learning
 
Kajian lain e learning
Kajian lain e learningKajian lain e learning
Kajian lain e learning
 

Recently uploaded

BAHAN SOSIALISASI PPDB SMA-SMK NEGERI DISDIKSU TP. 2024-2025 REVISI.pptx
BAHAN SOSIALISASI PPDB SMA-SMK NEGERI DISDIKSU TP. 2024-2025 REVISI.pptxBAHAN SOSIALISASI PPDB SMA-SMK NEGERI DISDIKSU TP. 2024-2025 REVISI.pptx
BAHAN SOSIALISASI PPDB SMA-SMK NEGERI DISDIKSU TP. 2024-2025 REVISI.pptxJamhuriIshak
 
Sosialisasi PPDB SulSel tahun 2024 di Sulawesi Selatan
Sosialisasi PPDB SulSel tahun 2024 di Sulawesi SelatanSosialisasi PPDB SulSel tahun 2024 di Sulawesi Selatan
Sosialisasi PPDB SulSel tahun 2024 di Sulawesi Selatanssuser963292
 
Keterampilan menyimak kelas bawah tugas UT
Keterampilan menyimak kelas bawah tugas UTKeterampilan menyimak kelas bawah tugas UT
Keterampilan menyimak kelas bawah tugas UTIndraAdm
 
Perumusan Visi dan Prakarsa Perubahan.pptx
Perumusan Visi dan Prakarsa Perubahan.pptxPerumusan Visi dan Prakarsa Perubahan.pptx
Perumusan Visi dan Prakarsa Perubahan.pptxadimulianta1
 
Materi Strategi Perubahan dibuat oleh kelompok 5
Materi Strategi Perubahan dibuat oleh kelompok 5Materi Strategi Perubahan dibuat oleh kelompok 5
Materi Strategi Perubahan dibuat oleh kelompok 5KIKI TRISNA MUKTI
 
Aksi Nyata Modul 1.1 Calon Guru Penggerak
Aksi Nyata Modul 1.1 Calon Guru PenggerakAksi Nyata Modul 1.1 Calon Guru Penggerak
Aksi Nyata Modul 1.1 Calon Guru Penggeraksupriadi611
 
LK.01._LK_Peta_Pikir modul 1.3_Kel1_NURYANTI_101.docx
LK.01._LK_Peta_Pikir modul 1.3_Kel1_NURYANTI_101.docxLK.01._LK_Peta_Pikir modul 1.3_Kel1_NURYANTI_101.docx
LK.01._LK_Peta_Pikir modul 1.3_Kel1_NURYANTI_101.docxPurmiasih
 
PEMANASAN GLOBAL - MATERI KELAS X MA.pptx
PEMANASAN GLOBAL - MATERI KELAS X MA.pptxPEMANASAN GLOBAL - MATERI KELAS X MA.pptx
PEMANASAN GLOBAL - MATERI KELAS X MA.pptxsukmakarim1998
 
CAPACITY BUILDING Materi Saat di Lokakarya 7
CAPACITY BUILDING Materi Saat di Lokakarya 7CAPACITY BUILDING Materi Saat di Lokakarya 7
CAPACITY BUILDING Materi Saat di Lokakarya 7IwanSumantri7
 
tugas 1 anak berkebutihan khusus pelajaran semester 6 jawaban tuton 1.docx
tugas 1 anak berkebutihan khusus pelajaran semester 6 jawaban tuton 1.docxtugas 1 anak berkebutihan khusus pelajaran semester 6 jawaban tuton 1.docx
tugas 1 anak berkebutihan khusus pelajaran semester 6 jawaban tuton 1.docxmawan5982
 
Dinamika Hidrosfer geografi kelas X genap
Dinamika Hidrosfer geografi kelas X genapDinamika Hidrosfer geografi kelas X genap
Dinamika Hidrosfer geografi kelas X genapsefrida3
 
MODUL 1 Pembelajaran Kelas Rangkap-compressed.pdf
MODUL 1 Pembelajaran Kelas Rangkap-compressed.pdfMODUL 1 Pembelajaran Kelas Rangkap-compressed.pdf
MODUL 1 Pembelajaran Kelas Rangkap-compressed.pdfNurulHikmah50658
 
REFLEKSI MANDIRI_Prakarsa Perubahan BAGJA Modul 1.3.pdf
REFLEKSI MANDIRI_Prakarsa Perubahan BAGJA Modul 1.3.pdfREFLEKSI MANDIRI_Prakarsa Perubahan BAGJA Modul 1.3.pdf
REFLEKSI MANDIRI_Prakarsa Perubahan BAGJA Modul 1.3.pdfirwanabidin08
 
Tugas 1 pembaruan dlm pembelajaran jawaban tugas tuton 1.docx
Tugas 1 pembaruan dlm pembelajaran jawaban tugas tuton 1.docxTugas 1 pembaruan dlm pembelajaran jawaban tugas tuton 1.docx
Tugas 1 pembaruan dlm pembelajaran jawaban tugas tuton 1.docxmawan5982
 
AKSI NYATA NARKOBA ATAU OBAT TERLARANG..
AKSI NYATA NARKOBA ATAU OBAT TERLARANG..AKSI NYATA NARKOBA ATAU OBAT TERLARANG..
AKSI NYATA NARKOBA ATAU OBAT TERLARANG..ikayogakinasih12
 
Dampak Pendudukan Jepang.pptx indonesia1
Dampak Pendudukan Jepang.pptx indonesia1Dampak Pendudukan Jepang.pptx indonesia1
Dampak Pendudukan Jepang.pptx indonesia1udin100
 
MODUL AJAR MATEMATIKA KELAS 6 KURIKULUM MERDEKA
MODUL AJAR MATEMATIKA KELAS 6 KURIKULUM MERDEKAMODUL AJAR MATEMATIKA KELAS 6 KURIKULUM MERDEKA
MODUL AJAR MATEMATIKA KELAS 6 KURIKULUM MERDEKAAndiCoc
 
tugas karya ilmiah 1 universitas terbuka pembelajaran
tugas karya ilmiah 1 universitas terbuka pembelajarantugas karya ilmiah 1 universitas terbuka pembelajaran
tugas karya ilmiah 1 universitas terbuka pembelajarankeicapmaniez
 
Prakarsa Perubahan ATAP (Awal - Tantangan - Aksi - Perubahan)
Prakarsa Perubahan ATAP (Awal - Tantangan - Aksi - Perubahan)Prakarsa Perubahan ATAP (Awal - Tantangan - Aksi - Perubahan)
Prakarsa Perubahan ATAP (Awal - Tantangan - Aksi - Perubahan)MustahalMustahal
 
PERAN PERAWAT DALAM PEMERIKSAAN PENUNJANG.pptx
PERAN PERAWAT DALAM PEMERIKSAAN PENUNJANG.pptxPERAN PERAWAT DALAM PEMERIKSAAN PENUNJANG.pptx
PERAN PERAWAT DALAM PEMERIKSAAN PENUNJANG.pptxRizkyPratiwi19
 

Recently uploaded (20)

BAHAN SOSIALISASI PPDB SMA-SMK NEGERI DISDIKSU TP. 2024-2025 REVISI.pptx
BAHAN SOSIALISASI PPDB SMA-SMK NEGERI DISDIKSU TP. 2024-2025 REVISI.pptxBAHAN SOSIALISASI PPDB SMA-SMK NEGERI DISDIKSU TP. 2024-2025 REVISI.pptx
BAHAN SOSIALISASI PPDB SMA-SMK NEGERI DISDIKSU TP. 2024-2025 REVISI.pptx
 
Sosialisasi PPDB SulSel tahun 2024 di Sulawesi Selatan
Sosialisasi PPDB SulSel tahun 2024 di Sulawesi SelatanSosialisasi PPDB SulSel tahun 2024 di Sulawesi Selatan
Sosialisasi PPDB SulSel tahun 2024 di Sulawesi Selatan
 
Keterampilan menyimak kelas bawah tugas UT
Keterampilan menyimak kelas bawah tugas UTKeterampilan menyimak kelas bawah tugas UT
Keterampilan menyimak kelas bawah tugas UT
 
Perumusan Visi dan Prakarsa Perubahan.pptx
Perumusan Visi dan Prakarsa Perubahan.pptxPerumusan Visi dan Prakarsa Perubahan.pptx
Perumusan Visi dan Prakarsa Perubahan.pptx
 
Materi Strategi Perubahan dibuat oleh kelompok 5
Materi Strategi Perubahan dibuat oleh kelompok 5Materi Strategi Perubahan dibuat oleh kelompok 5
Materi Strategi Perubahan dibuat oleh kelompok 5
 
Aksi Nyata Modul 1.1 Calon Guru Penggerak
Aksi Nyata Modul 1.1 Calon Guru PenggerakAksi Nyata Modul 1.1 Calon Guru Penggerak
Aksi Nyata Modul 1.1 Calon Guru Penggerak
 
LK.01._LK_Peta_Pikir modul 1.3_Kel1_NURYANTI_101.docx
LK.01._LK_Peta_Pikir modul 1.3_Kel1_NURYANTI_101.docxLK.01._LK_Peta_Pikir modul 1.3_Kel1_NURYANTI_101.docx
LK.01._LK_Peta_Pikir modul 1.3_Kel1_NURYANTI_101.docx
 
PEMANASAN GLOBAL - MATERI KELAS X MA.pptx
PEMANASAN GLOBAL - MATERI KELAS X MA.pptxPEMANASAN GLOBAL - MATERI KELAS X MA.pptx
PEMANASAN GLOBAL - MATERI KELAS X MA.pptx
 
CAPACITY BUILDING Materi Saat di Lokakarya 7
CAPACITY BUILDING Materi Saat di Lokakarya 7CAPACITY BUILDING Materi Saat di Lokakarya 7
CAPACITY BUILDING Materi Saat di Lokakarya 7
 
tugas 1 anak berkebutihan khusus pelajaran semester 6 jawaban tuton 1.docx
tugas 1 anak berkebutihan khusus pelajaran semester 6 jawaban tuton 1.docxtugas 1 anak berkebutihan khusus pelajaran semester 6 jawaban tuton 1.docx
tugas 1 anak berkebutihan khusus pelajaran semester 6 jawaban tuton 1.docx
 
Dinamika Hidrosfer geografi kelas X genap
Dinamika Hidrosfer geografi kelas X genapDinamika Hidrosfer geografi kelas X genap
Dinamika Hidrosfer geografi kelas X genap
 
MODUL 1 Pembelajaran Kelas Rangkap-compressed.pdf
MODUL 1 Pembelajaran Kelas Rangkap-compressed.pdfMODUL 1 Pembelajaran Kelas Rangkap-compressed.pdf
MODUL 1 Pembelajaran Kelas Rangkap-compressed.pdf
 
REFLEKSI MANDIRI_Prakarsa Perubahan BAGJA Modul 1.3.pdf
REFLEKSI MANDIRI_Prakarsa Perubahan BAGJA Modul 1.3.pdfREFLEKSI MANDIRI_Prakarsa Perubahan BAGJA Modul 1.3.pdf
REFLEKSI MANDIRI_Prakarsa Perubahan BAGJA Modul 1.3.pdf
 
Tugas 1 pembaruan dlm pembelajaran jawaban tugas tuton 1.docx
Tugas 1 pembaruan dlm pembelajaran jawaban tugas tuton 1.docxTugas 1 pembaruan dlm pembelajaran jawaban tugas tuton 1.docx
Tugas 1 pembaruan dlm pembelajaran jawaban tugas tuton 1.docx
 
AKSI NYATA NARKOBA ATAU OBAT TERLARANG..
AKSI NYATA NARKOBA ATAU OBAT TERLARANG..AKSI NYATA NARKOBA ATAU OBAT TERLARANG..
AKSI NYATA NARKOBA ATAU OBAT TERLARANG..
 
Dampak Pendudukan Jepang.pptx indonesia1
Dampak Pendudukan Jepang.pptx indonesia1Dampak Pendudukan Jepang.pptx indonesia1
Dampak Pendudukan Jepang.pptx indonesia1
 
MODUL AJAR MATEMATIKA KELAS 6 KURIKULUM MERDEKA
MODUL AJAR MATEMATIKA KELAS 6 KURIKULUM MERDEKAMODUL AJAR MATEMATIKA KELAS 6 KURIKULUM MERDEKA
MODUL AJAR MATEMATIKA KELAS 6 KURIKULUM MERDEKA
 
tugas karya ilmiah 1 universitas terbuka pembelajaran
tugas karya ilmiah 1 universitas terbuka pembelajarantugas karya ilmiah 1 universitas terbuka pembelajaran
tugas karya ilmiah 1 universitas terbuka pembelajaran
 
Prakarsa Perubahan ATAP (Awal - Tantangan - Aksi - Perubahan)
Prakarsa Perubahan ATAP (Awal - Tantangan - Aksi - Perubahan)Prakarsa Perubahan ATAP (Awal - Tantangan - Aksi - Perubahan)
Prakarsa Perubahan ATAP (Awal - Tantangan - Aksi - Perubahan)
 
PERAN PERAWAT DALAM PEMERIKSAAN PENUNJANG.pptx
PERAN PERAWAT DALAM PEMERIKSAAN PENUNJANG.pptxPERAN PERAWAT DALAM PEMERIKSAAN PENUNJANG.pptx
PERAN PERAWAT DALAM PEMERIKSAAN PENUNJANG.pptx
 

JUDUL

  • 1. Tugasan 2 kpt6043 – Hafsania binti Jamian (M20091000369) TUGASAN 2 - Pengajaran Berbantu Bahan Berasaskan Elektronik & Web Oleh: HAFSANIA BINTI JAMIAN (M20091000369) Sarjana Pendidikan (Pendidikan Khas) Fakulti Pendidikan Dan Pembangunan Manusia Universiti Pendidikan Sultan Idris Model Reiser & Dick (1996) Tentukan Kenal Rancang Pilih Media pasti Matlamat Aktiviti Pengajaran Kaji semula Laksanakan Bina Alat Intruksi Model Reiser & Dick (1996) Pengajaran Pengukuran Sumber : Ubahsuai dari Robert A. Reiser and Walter Dick, Instructional Planning (2nd.ed.), Allyn & Bacon, Massachusetts, 1996. Perancangan pengajaran : Menggunakan Model Pendekatan Sistematik (Reiser dan Dick, 1996) 1. Mengenalpasti matlamat pengajaran • Matlamat pengajaran boleh didapati daripada huraian sukatan pelajaran, taksiran keperluan yang berkaitan dengan sesuatu kurikulum, masalah pengajaran dalam bilik darjah atau sesuatu topik baru dalam sukatan pelajaran. • Matlamat adalah paling penting di dalam merancang pengajaran. Matlamat yang penting ialah dari segi hasilan pembelajaran sebenar 1
  • 2. Tugasan 2 kpt6043 – Hafsania binti Jamian (M20091000369) pelajar iaitu matlamat dari perubahan tingkahlaku dan sikap pelajar dalam pembelajaran. • Mata pelajaran yang dipilih adalah Bahasa Melayu Pemulihan Tahun 2. • Matlamat pengajaran ialah supaya kesemua pelajar dapat menguasai kemahiran yang diajarkan mengikut kumpulan masing- masing. 2. Menganalisa pelajar • Bilangan murid dalam kelas terdiri daripada 8 orang, 5 orang murid lelaki dan 3 orang murid perempuan yang kesemuanya Melayu . • Kelas ini terbahagi kepada 3 kumpulan yang mempunyai kemahiran yang berbeza tetapi mempunyai pengetahuan sedia ada yang sama. • Kumpulan 1 - Kumpulan Cerdas, Kumpulan 2 - Kumpulan Sederhana, Kumpulan 3 - Kumpulan Lambat • Kemahiran yang akan diperolehi daripada topik pengajaran adalah: i. Menyebut kemahiran vokal berganding ii. Membatang perkataan vokal berganding iii. Membaca petikan perkataan vokal berganding 3. Mengenalpasti objektif • Objektif adalah merupakan pernyataan yang terperinci bagi matlamat pendidikan/hasil pembelajaran. Tiga komponen utama bagi mana-mana objektif ialah perilaku pelajar yang diharapkan, keadaan semasa perilaku ini dilaksanakan dan piawaian atau kriteria yang mesti dicapai oleh pelajar. 2
  • 3. Tugasan 2 kpt6043 – Hafsania binti Jamian (M20091000369) • Hasil pembelajaran yang diharapkan untuk tajuk Perkataan Vokal Berganding ialah : i. Murid-murid boleh mengeja dan membunyikan perkataan vokal berganding dengan sebutan yang betul (Kumpulan Cerdas, Kumpulan Sederhana, Kumpulan Lambat). ii. Murid-murid boleh membaca perkataan vokal berganding tanpa mengeja (Kumpulan Cerdas). iii. Murid-murid boleh membaca ayat mudah dalam petikan yang mengandungi perkataan vokal berganding (Kumpulan Cerdas dan Kumpulan Sederhana). iv. Menulis perkataan vokal berganding secara imlak (guru menyebut murid menulis). • Nilai-nilai murni yang diterapkan didalam pengajaran dan pembelajaran tajuk ini ialah rajin dan berusaha. • Pengetahuan sedia ada murid pula ialah: i. Murid sudah mengenal huruf kecil dan huruf besar ii. Murid dapat membezakan huruf vokal dan huruf konsonan iii. Murid sudah menguasai kemahiran perkataan yang mengandungi diftong. 3
  • 4. Tugasan 2 kpt6043 – Hafsania binti Jamian (M20091000369) 4. Merancang aktiviti pengajaran Langkah berikut ialah mengenal pasti strategi yang akan digunakan dalam pengajaran serta memilih media yang sesuai digunakan untuk mencapai hasil pembelajaran. • Strategi pengajaran mencakupi aktiviti sebelum pengajaran, persembahan maklumat, latihan dan tindak balas dan ujian dan aktiviti susulan. • Suatu rancangan pengajaran akan diperluaskan atau diringkaskan berdasarkan sama ada pengajaran itu disediakan untuk pelajar yang kurang pandai, berkebolehan sederhana atau pandai. Ianya adalah penting bahawa keseluruhan rancangan pengajaran disediakan bagi membolehkan pelajar dapat mencapai sesuatu objektif pembelajaran yang telah ditentukan. • Bagi tajuk yang telah dipilih, perancangan aktiviti adalah seperti berikut : i. Set induksi - dimulai dengan memperdengarkan lagu dan seni kata lagu slaid power point. Murid beserta guru menyanyikan bersama-sama dengan membuat beberapa gerakan. ii. Langkah 1 - Kemahiran vokal berganding ’kv+vk’ berserta contoh dan erkataan-perkataan vokal berganding ’kv+vk’ berserta gambar dalam bentuk power point untuk kesemua murid bagi mencapai objektif pengajaran yang pertama iaitu murid-murid boleh mengeja dan membunyikan perkataan vokal berganding dengan sebutan yang betul iii. Langkah 2 – Guru mula membahagikan murid kepada kumpulan masing-masing. Pengajaran dan pembelajaran adalah mengikut kemahiran kumpulan masing-masing.. iv. Langkah 3 - Penilaian dan pengukuhan juga diberi mengikut kemampuan dan kemahiran murid. v. Penutup - Rumusan hasil pembelajaran. 4
  • 5. Tugasan 2 kpt6043 – Hafsania binti Jamian (M20091000369) 5. Memilih media pengajaran (PENGGUNAAN TEKNOLOGI) • Bahan-bahan seperti panduan belajar, bahan media, panduan guru dan panduan ujian boleh dibina dan disediakan. Keputusan untuk membina bahan baru bergantung kepada objektif atau hasilan pembelajaran, bahan yang sedia ada dan kemampuan organisasi dari segi kepakaran dan kewangan. • Media pengajaran adalah sebahagian daripada pelan pengajaran. Ianya adalah sebagai alat (selain guru, buku teks, dan bahan bercetak tambahan) yang menyampaikan pengajaran kepada pelajar. Ianya bertujuan untuk menghasilkan proses pengajaran & pembelajaran yang menarik dan bermakna sekaligus membantu pencapaian matlamat pembelajaran. Mengandungi unsur-unsur menghiburkan • Alat bantu mengajar persembahan power point yang digunakan mempunyai daya tarikan dan menghiburkan dengan adanya animasi dan pautan kepada bahan yang diolah dan dimanipulasi dari laman-laman web yang berkaitan dengan perkataan vokal berganding. • Berikut adalah senarai bahan/media yang digunakan: i. Klip video chicken dance ii. Permainan jejak labah-labah iii. Nyanyian lagu kanak-kanak iv. Slaid MS Power Point v. Lembaran Kerja 5
  • 6. Tugasan 2 kpt6043 – Hafsania binti Jamian (M20091000369) 6. Membina alat penilaian • Kepentingan ujian dalam mereka bentuk pengajaran ialah ujian yang menekankan fakta yang menunjukkan butiran yang penting untuk membekalkan pelajar suatu penilaian tentang kemajuan dalam menguasai objektif pembelajaran. • Keputusan ujian akan memberikan maklumat kepada guru berhubung dengan kualiti pengajaran yang telah disampaikan dan tahap pencapaian pelajar. Hasil ujian juga mampu menjadi rujukan kepada guru untuk menilai proses pengajaran dan pembelajaran yang telah dilaksanakan. vi. Ujian/penilaian yang dijalankan untuk tajuk pembelajaran ini ialah lembaran Kerja yang dibina oleh guru mengikut kemahiran murid. 7. Melaksanakan pengajaran • Sebagaimana yang telah dibincangkan, dalam melaksanakan pengajaran yang berjaya, ianya hendaklah dimulakan dengan perancangan yang teliti di mana pengenalpastian matlamat pembelajaran yang khusus mengikut sukatan pelajaran, perancangan aktiviti, pemilihan media yang tepat & berkesan, satu set alat pengukuran bagi mengukur pencapaian pelajar dan kawalan/bimbingan guru yang baik. • Untuk proses pengajaran dan pembelajaran tajuk Perkataan Vokal Berganding ini, satu set Skema Kerja dan Rancangan Pengajaran telah dibina sebagai panduan bagi membantu guru menjayakannya. 6
  • 7. Tugasan 2 kpt6043 – Hafsania binti Jamian (M20091000369) 8. Menyemak semula pengajaran a. Penyemakan objektif/matlamat hendaklah dilakukan melalui pemerhatian /penilaian guru yang dikumpulkan sebelum, semasa dan selepas melaksanakan proses pengajaran dan pembelajaran. Hasil dari pemerhatian/penilaian tersebut lakukan langkah-langkah seterusnya iaitu untuk melaksanakan pemulihan atau pengayaan dalam pembelajaran murid. b. Jika terdapat sebahagian objektif yang tidak tercapai, pengajaran dan pembelajaran akan di ulang semula sehingga mencapai objektif tersebut tetapi dengan menggunakan kaedah dan pendekatan yang berbeza untuk setiap kumpulan. 7