TEMA : LIDHJA E MATEMATIKES ME SHKENCAT E TJERA
MATEMATIKA DHE MUZIKA
Në muzikë, si në fizikë, çfarë shkon përpjetë duhet të bjerë poshtë sepse shumica e sistemeve të organizimeve muzikore dhe fizike kanë një pikë fikse referimi duke u tërhequr drejt saj. Ideja është se kanë tërheqje gravitacionale apo një fushë magnetike
#MesueseAurela
Projekt; Gjeometria ne programet shkollore e jeten e perditshmesidorelahalilaj113
-te dime te njehsojme siperfaqet e trupave te ndryshem gjeometrike
-formulat qe lidhen me to
-perdorime te gjeometrise ne shkolle;
-ne jeten e perditshme
Projekt; Gjeometria ne programet shkollore e jeten e perditshmesidorelahalilaj113
-te dime te njehsojme siperfaqet e trupave te ndryshem gjeometrike
-formulat qe lidhen me to
-perdorime te gjeometrise ne shkolle;
-ne jeten e perditshme
Ky projekt flet per lidhjet e matematikes me lendet e tjera. Ne kete informacion tregohet lidhja e matematikes me muziken,fiziken,sportin dhe informatiken.
MUZIKA DHE KOMPOZITORET SHQIPTARE !!!!
Zhvillimi i muzikës shqiptare
Kompozitorët shqiptarë
Jan Kukuzeli
Martin Gjoka
Fan.S.Noli
Palok Kurti
Thoma Nashi
Kristo Kono
Preng Jakova
Çesk Zadeja
Tish Daija
#MesueseAurela
ANALIZE ..."ZONJA BOVARI "
Ema Bovari është një vajzë provinciale që lexon shume libra romantikë dhe ka marrë një formim konservator në manastir. Për shkak të letërsisë romantike që lexonte, Ema bën zgjedhjet e gabuara në jetë, humbet lidhjet me realitetin dhe shndërrohet në një viktimë të pasioneve të saj, të cilat e orientojnë drejt aventurave të pafundta. Ema dëshiron ndryshimin në jetën e saj, por problemi qëndron me faktin se ajo është heroinë pasive: nuk vepron vetë për të dalë nga monotonia, por varet prej personazheve të tjerë.
#MesueseAurela
Ngrohja globale i referohet rritjes së temperaturës në planetin Tokë në një periudhë të caktuar. Një tjetër kuptim i ngrohjes globale është ai i një hipoteze sipas të cilës ngrohja e Tokës vjen si pasojë e përdorimit nga njeriu të lëndëve fosile.
Ndryshimet klimatike në Tokë kanë ndodhur me cikle të caktuara gjatë gjithë historisë së planetit, përfshirë ardhjen dhe largimin e akullnajave në epokat e akullta përkatëse.
PROJEKT :SKENDERBEU
Lënda : Letërsi
Qëllimi: Të realizojmë një projekt teorik-praktik që të informojë bashkëmoshataret dhe publikun mbi rëndësinë e Skenderbeut.
Objektivat :
Të realizohet një projekt individual ose në grup dhe të mblidhen informacione për jetën e tij si ushtarak dhe udhëheqës shteti.
Të vlerësojë figurën e Skënderbeut në rrafshin shqiptar dhe atë ndërkombetar.
#MesueseAurela
Lexim Jashtë klase
Titulli : Princi i vogël
Autori : Antoine de Saint-Exupéry
Tema :
Ky libër flet për largimin e Princit të Vogël nga planeti i tij, për të eksploruar botën e për të gjetur miq të rinj, ku njeh edhe sjelljet e njerëzve të ndryshëm. Atë do ta shoqërojnë edhe shumë aventura nga pas.
Mesazhet :
Të kesh një mik të mirë do të thotë të kesh gjithë botën.
Bota imagjinare e fëmijëve është aq e madhe, me ëndrra të pafundme e miq imagjinarë, që i shoqërojnë kudo ata janë.
Vlerat e novelës :
Kjo novelë më pëlqen shumë për vlerat e tij.
Stili dhe origjinaliteti i të shkruarit vihet re që në leximin e parë. Subjekti është tepër interesant.
Gjithashtu, nuk mungon gjuha e pasur letrare, që të bën ta pëlqesh këtë libër me patjetër.
Personazhet kanë karaktere tërheqëse.
Tematikat e trajtuara janë të shoqërura me ilustrime mbreslënëse. Fantazia e gjallë e autorit nuk mungon në asnjë fjali të kësaj novele.
Ky libër jep mesazhe morale shumë të forta për jetën.
Prandaj edhe duhet lexuar nga të gjithë.
#MesueseAurela
Album fotografik me lloje të ndryshme liqenesh bazuar me origjinën e formimit...#MesueseAurela Elezaj
Detyrë
Lënda : Gjeografi
Album fotografik me lloje të ndryshme liqenesh bazuar me origjinën e formimit të tyre
Liqenet ndryshojnë nga njëri-tjetri në bazë të mënyrës së formimit të tyre. Ato ndahen në liqene artificiale, tektonike. vullkanike, akullnajore, karstike dhe bregdetare
#MesueseAurela
Ky projekt flet per lidhjet e matematikes me lendet e tjera. Ne kete informacion tregohet lidhja e matematikes me muziken,fiziken,sportin dhe informatiken.
MUZIKA DHE KOMPOZITORET SHQIPTARE !!!!
Zhvillimi i muzikës shqiptare
Kompozitorët shqiptarë
Jan Kukuzeli
Martin Gjoka
Fan.S.Noli
Palok Kurti
Thoma Nashi
Kristo Kono
Preng Jakova
Çesk Zadeja
Tish Daija
#MesueseAurela
ANALIZE ..."ZONJA BOVARI "
Ema Bovari është një vajzë provinciale që lexon shume libra romantikë dhe ka marrë një formim konservator në manastir. Për shkak të letërsisë romantike që lexonte, Ema bën zgjedhjet e gabuara në jetë, humbet lidhjet me realitetin dhe shndërrohet në një viktimë të pasioneve të saj, të cilat e orientojnë drejt aventurave të pafundta. Ema dëshiron ndryshimin në jetën e saj, por problemi qëndron me faktin se ajo është heroinë pasive: nuk vepron vetë për të dalë nga monotonia, por varet prej personazheve të tjerë.
#MesueseAurela
Ngrohja globale i referohet rritjes së temperaturës në planetin Tokë në një periudhë të caktuar. Një tjetër kuptim i ngrohjes globale është ai i një hipoteze sipas të cilës ngrohja e Tokës vjen si pasojë e përdorimit nga njeriu të lëndëve fosile.
Ndryshimet klimatike në Tokë kanë ndodhur me cikle të caktuara gjatë gjithë historisë së planetit, përfshirë ardhjen dhe largimin e akullnajave në epokat e akullta përkatëse.
PROJEKT :SKENDERBEU
Lënda : Letërsi
Qëllimi: Të realizojmë një projekt teorik-praktik që të informojë bashkëmoshataret dhe publikun mbi rëndësinë e Skenderbeut.
Objektivat :
Të realizohet një projekt individual ose në grup dhe të mblidhen informacione për jetën e tij si ushtarak dhe udhëheqës shteti.
Të vlerësojë figurën e Skënderbeut në rrafshin shqiptar dhe atë ndërkombetar.
#MesueseAurela
Lexim Jashtë klase
Titulli : Princi i vogël
Autori : Antoine de Saint-Exupéry
Tema :
Ky libër flet për largimin e Princit të Vogël nga planeti i tij, për të eksploruar botën e për të gjetur miq të rinj, ku njeh edhe sjelljet e njerëzve të ndryshëm. Atë do ta shoqërojnë edhe shumë aventura nga pas.
Mesazhet :
Të kesh një mik të mirë do të thotë të kesh gjithë botën.
Bota imagjinare e fëmijëve është aq e madhe, me ëndrra të pafundme e miq imagjinarë, që i shoqërojnë kudo ata janë.
Vlerat e novelës :
Kjo novelë më pëlqen shumë për vlerat e tij.
Stili dhe origjinaliteti i të shkruarit vihet re që në leximin e parë. Subjekti është tepër interesant.
Gjithashtu, nuk mungon gjuha e pasur letrare, që të bën ta pëlqesh këtë libër me patjetër.
Personazhet kanë karaktere tërheqëse.
Tematikat e trajtuara janë të shoqërura me ilustrime mbreslënëse. Fantazia e gjallë e autorit nuk mungon në asnjë fjali të kësaj novele.
Ky libër jep mesazhe morale shumë të forta për jetën.
Prandaj edhe duhet lexuar nga të gjithë.
#MesueseAurela
Album fotografik me lloje të ndryshme liqenesh bazuar me origjinën e formimit...#MesueseAurela Elezaj
Detyrë
Lënda : Gjeografi
Album fotografik me lloje të ndryshme liqenesh bazuar me origjinën e formimit të tyre
Liqenet ndryshojnë nga njëri-tjetri në bazë të mënyrës së formimit të tyre. Ato ndahen në liqene artificiale, tektonike. vullkanike, akullnajore, karstike dhe bregdetare
#MesueseAurela
Hamleti, model i analizës së veprës
Subjekti i veprës
Klaudi ka vrarë në gjumë vëllanë e tij, mbretin Hamlet të Danimarkës dhe është martuar me gruan e tij, duke ia rrëmbyer fronin princit Hamlet. Ky i fundit ndërpret studimet dhe kthehet në
shtëpi plot pikëllim dhe dyshime për vdekjen e të atit. Atij i është shfaqur si vegim fantazma e babait të vdekur, që i tregon të vërtetën për helmimin e tij. Hamleti zbulon anë të atilla të jetës, që deri më atëherë nuk i kishte menduar kurrë: xhaxhai vrasës i babait, nëna e paqëndrueshme, e cila hidhet në krahët e tij dhe degjenerimi i gjithë oborrit danez. Edhe e dashura e tij Ofelia ndonëse ka një dashuri të sinqertë dhe të pastër për të është moralisht e pafuqishme për ta ndihmuar, pasi beson gjithçka i thotë babai i saj intrigant. Pas gjithë këtyre situatave, Hamleti arrin ta kuptojë vrasësin e vërtetë të të atit, por për ta vërtetuar të gjithë këtë dyshim vendos të shfaqë një dramë me subjekt të ngjashëm me rrëfimin e fantazmës. Pasi vërteton të gjithë të vërtetën e dhimbshme shtiret si i çmendur. Falë gjithë dinakërisë dhe intelektit, kurtheve dhe intrigave, tmerreve dhe tragjedive, tradhtive dhe pabesive, Hamleti arrin ta vrasë Klaudin dhe më pas vret edhe veten.
#MesueseAurela
Ky është një model i planit edukativ më i specifikuar dhe me një strukturë të qartë.
Ju kujtojmë që plani edukativ ndërtohet në varësi të nevojave specifike të nxënësve të klasës që keni në kujdestari.
#MesueseAurela
Ese Dhe
" Hamleti"
Model i analizës së veprës
Fusha: Gjuhët dhe komunikimi
Lënda: Letërsi
Shkalla: V
Klasa: X
Tematika: Rilindja dhe Humanizmi Evropian 5 orë
Situata e të nxënit: Nxënësi kupton se si përvojat letrare ndikojnë duke ndërtuar përvoja personale, vlera dhe qëndrime që vlejnë më vonë në perceptimin e botës.
Tema mësimore: Analizë “Hamleti” (ora 3)
Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave kyç:
Kompetenca e komunikimit dhe e të shprehurit:
Kompetenca e të menduarit:
Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave të fushës sipas temës mësimore:
Nxënësi/-ja:
•diskuton në grup në mënyrë konstruktive duke dhënë dhe marrë informacion.
•Njeh dhe vlerëson veprën e Shekspirit për kontributin e saj si gur themeli i letërsisë së mëvonshme
•Aftësohet në analiza letrare për të kuptuar teknikat e shkrimit
•diskuton rreth vlerave, strukturës, filozofisë dhe rëndësisë së “Hamletit”
Lidhja me fushat e tjera ose me temat ndërkurrikulare:
Gjuhë shqipe dhe gjuhë e huaj, arte, histori, Tik
Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve
Metoda e bashkëbisedimit, një pyetje-shumë përgjigje, pema e mendimeve, lexim i drejtuar, ritregim, harta e koncepteve, diskutim i drejtuar, puna me skeda
#MesueseAurela
Statistike – Projekt matematike
Ky eshte nje nga projektet me te thjeshte ne statistiken matematike.
Ne statistike, problema si keto jane te zakonshme dhe teper te thjeshta.
Projekti trajton koncepte matematike si ‘moda’, ‘mesatarja’ etj.
#MesueseAurela
ESSE ...Çfarë pasojash ka moszbatimi i ligjit në shoqëri
Ligji është përkufizuar si një grup normash dhe kodesh që zbaton njeriun një jëtën e tij për të patur një jetesë sa më të begatë dhe të sigurt në ambientin ku ai jeton.
Shpesh here lind pyetja se përse i bindemi ne ligjit.
Çfarë pasojash ka mosbarazimi i ligjit në shoqërinë ku ne jetojmë .
Për bindshmërinë ndaj ligjit janë formuar dhe hedhur një sërë teorish dhe këndvështrimesh të ndryshme duke nisur që nga teoricient e vjeter grekë dhe romakë e deri në atë të ditëvë të sotme të cilët kanë dhënë mendimet dhe teoritë e tyre ne lidhje me këtë çështje.
Teoria e përgjithshme pozitiviste bashkë me ndarjet e saj me në krye pozitivismin ligjor e shpjegon ne një formë të qartë bindshmërinë ndaj ligjit. Pikërisht kjo teori së bashku me bindjet dhe këndvështrimet e saj do të analizohen në këtë ese .
#MesueseAurela
Forcat endogjene dhe ekzogjene!!!
Procest gjeologjike endogjene quhen ato procese të cilat shkaktohen nga forcat e brendshme të Tokës dhe që ndodhin kryesisht brenda saj, por që shfaqen shpesh edhe në sipërfaqe të Tokës. Në këto procese përmendim: magmatizmin, sizmicitetin tërmetet, lëvizjet tektonike të kores së Tokës dhe metamorfizmin.
Procese gjologjike ekzogjene quhen ato procese që lindin nga faktorët e jashtëm, kryesisht për llogari të energjisë diellore dhe zhvillohen në sipërfaqe të Tokës ose afër saj në thellësi të vogla.
Në këto procese hyjnë: tjetërsimi prishja fizike e kimike e shkëmbinjëve, proceset që lidhen me veprimtarinë e ujërave rrjedhëse sipërfaqësore, të ujërave nëntokësore, të deteve e liqeneve, të erës, të akullnajave etj.
#MesueseAurela
Studim rasti - mosha 5 – 9 vjeç !!!!
Zhvillimi Fizik,Biologjik,Kognitiv, dhe Emocional
Instrumentet e përdorur për të vlerësuar zhvillimin e fëmijës janë:
1. Intervista të përgjithshme me fëmijën.
2. Pyetësori për zhvillimin e aftësive kognitive të fëmijës.
3. Intervista me nënën e saj
4. Vëzhgimet dhe aktivitetet që kam kryer me fëmijën personalisht.
5. Vizatimet e fëmijës.
#MesueseAurela
Shkëmbinjtë sedimentarë
Shkëmbinjët sedimentar sipas origjines ndahen në tri grupe:
1. Shkëmbinjë copëzorë
2. Shkëmbinjë argjilorë
3. Shkëmbinj kimikë dhe organogjenë.
Shkëmbinjtë kimikë që depozitohen me pjesmarrjen e drejtpërdrejtë ose të tërthortë të gjallesave quhen shkëmbinjë biokimik
#MesueseAurela
Plani ditor për realizimin e përsëritjes së kapitullit
Lenda : Fizika 10
Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave kyç:
Kompetenca e komunikimit dhe e të shprehurit
Nxënësi komunikon në mënyrë efektive: jep sqarime të nevojshme për hapat e ndjekur në zgjidhjen e problemit, duke përdorur forma të ndryshme të të shprehurit.
Kompetenca e të menduarit
Nxënësi mendon në mënyrë krijuese: shfaq mendime të strukturuara për zgjidhjen e një problemi, bën përmbledhjen e së paku dy veprimeve të përdorura, të cilat përcaktojnë drejtimin e mëtejshëm të të nxënit.
Kompetenca e të nxënit
Nxënësi mëson për të nxënë: shfrytëzon, në mënyrë të pavarur, udhëzimet e dhëna nga ndonjë burim informacioni për të kryer detyrën, ose për të zgjidhur problemat që kërkohen prej tij. Kompetenca për jetën, sipërmarrjen dhe mjedisin
Nxënësi kontribuon në mënyrë produktive: demonstron shprehi organizative në punët individuale dhe në ekip përmes situatave reale në detyrat e dhëna, duke menaxhuar potencialin individual dhe atë të grupit.
Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave të fushës sipas temës mësimore:
Nxënësi/-ja:
1. Lidh termat me kuptimin fizik të tyre
2. Zbaton në problema rregullën e momenteve
3. Përkufizon qartë qendrën e masës së trupit
4. Përkufizon ligjin e Hukut
5. Përkufizon shtypjen
6. Bën dallimin midis mënyrës se si llogaritet shtypja në trupa të ngurtë, lëngje dhe gaze
7. Demostron njohuritë e marra në eksperimente. Fjalë kyç: lëvizja rrotulluese, moment i forcës, qendra e masës, ligji i Hukut, shtypja në trupa të ngurtë, të lëngët dhe gaze.
Burimet: libri i nxënësit: Kapitulli 3, interneti Lidhja me fushat e tjera ose me temat ndërkurrikulare:
1. Matematika
Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve
Pyetje-përgjigje, organizues grafik, punë në grupe, punë në grupe dyshe, punë e pavarur
Organizimi i orës së mësimit
Lidhja e temës me njohuritë e mëparshme: Pyetje-përgjigje
Bëhet një përmbledhje në lidhje me temat e mëparshme që kanë trajtuar madhësinë e forcës. (Dinamika:L.I.Nj, L.II.Nj, L.III.Nj. )
b. Ndërtimi i njohurive të reja; Organizues grafik, punë në grupe, punë individuale
1. Ndërtohet skema e koncepteve për të gjitha njohuritë e marra në këtë kapitull me në qendër konceptin e madhësisë fizike të forcës dhe më pas shtypjes.
#MesueseAurela
UJERAT Lumenjtë/Liqenet
Uji mbulon 71% të sipërfaqes së Tokës.
Lumenjte ne Shqiperi
10 liqenet më të mëdha dhe qetësues në botë
Liqenet dhe lumenjte me te çuditshem ne bote
#MesueseAurela
Menaxhimi i burimeve njerezore,struktura dhe funksionimi në kompaninë VODAFON#MesueseAurela Elezaj
Metodat e kerkimit shkencor ..!!!!
Menaxhimi i burimeve njerezore,struktura dhe funksionimi në kompaninë VODAFON
Çështjet që lidhen me menaxhimin e Burimeve Njerëzore të një kompanie përbëjnë një fushë të gjerë, duke filluar me asistencë në rekrutimi, dizenjimi i vendit të punës dhe aspektet e lidhura me të, si dhe kushtet ligjore të punësimit
#MesueseAurela
Reviste : Te famshem
Albert Einstein ..!!!!
Gjëja më e rëndësishme është të mos reshtim kurrë së pyeturi, kurioziteti ka shkakun e tij se pse ekziston. !”
#MesueseAurela
PROJEKT MATEMATIKE
TEMA:
Zbatimi i statistikave ne perditshmeri
Ne klasen e 10-te ne nje shkolle eshte bere nje studim ne lidhje me notat e mara ne provimet e lendes se Kimise gjate nje viti akademik shkollor .
Jane kryer 3 testime ne nivele te ndryshme .
Rezultatet ishin keto
Testimi i pare: Muaji Tetor
Testimi i dyte : Muaji Janar
Testimi i trete : Muaji Maj
Punoi :#MesueseAurela
LIDHJA E MATEMATIKES ME SHKENCAT E TJERA MATEMATIKA DHE MUZIKA
1. MATEMATIKA
DHE MUZIKA
DO = 1
RE = 8/9(~0.89)
MI = 64/81(~0.79)
FA = 3/4(~0.75)
SOL = 2/3(~0.66)
LA = 16/27(~0.59)
SI =
128/243(~0.53)
DO = 1/2(0.5)
2. LIDHJA E MATEMATIKES ME SHKENCAT E TJERA
MATEMATIKA DHE MUZIKA #MesueseAurela
LENDA : MATEMATIKE
KLASA : ……
SHKOLLA : “ ……“
TEMA :
LIDHJA E MATEMATIKES ME SHKENCAT E TJERA
MATEMATIKA DHE MUZIKA
PUNOI :
#MesueseAurela
3. LIDHJA E MATEMATIKES ME SHKENCAT E TJERA
MATEMATIKA DHE MUZIKA #MesueseAurela
Lidhjet e muzikës
me matematikën
Në aspektin psikologjik ndjenjat që shkaktohen gjatë zgjidhjes së një
problem muzikor duket të jenë të ngjashme me zgjidhjen e një enigme
matematikore. Në muzikë, si në fizikë, çfarë shkon përpjetë duhet të
bjerë poshtë sepse shumica e sistemeve të organizimeve muzikore dhe
fizike kanë një pikë fikse referimi duke u tërhequr drejt saj. Ideja është
se kanë tërheqje gravitacionale apo një fushë magnetike
Muzika dhe Matematika kanë role shumë të ndryshme në shoqëri, ky
është përceptimi i zakonshëm në jetë, mirëpo ato janë të lidhura me
njëra-tjetrën. Për shumë njerëz, matematika është një enigmë e cila
merret me zgjidhjen e problemeve të ndryshme dhe e karakterizuar nga
4. LIDHJA E MATEMATIKES ME SHKENCAT E TJERA
MATEMATIKA DHE MUZIKA #MesueseAurela
numrat natyrorë, racionalë, abstraktë, të njohur, të panjohur, të ftohtë
dhe të pashpirt. Nga ana tjetër muzika është art i bukur, ka të bëjë me
emocionin, me ndjenjat dhe me jetën.
Në kohën e grekëve të lashtë, matematika dhe muzika ishin të lidhura
ngushtë. Muzika u konsiderua si një disiplinë rigoroze matematikore, e
cila trajtonte marrëdhëniet, raportet dhe proporcionet. Në quadrivium
(kurrikuli i shkollës Pythagorean ) muzika ishte e vendosur në të njëjtin
nivel si aritmetika, gjeometria dhe astronomia.
Muzika ishte shkenca e “shëndoshë” dhe në harmoni me matematikën, e
cila nuk duron paqartësi sepse nuk tingëllon mirë, vetëm një harmoni në
mes notash sjell rezultat të duhur, sikur edhe matematika që kërkon
saktësi në llogaritje.
Si lidhen muzika dhe matematika me njëra-tjetrën?
Ka aspekte të ndryshme, të cilat tregojnë këtë lloj marrëdhënie. Së pari,
disa hulumtime kanë dëshmuar se fëmijët duke luajtur në piano shpesh,
tregojnë aftësi të përmirësuara në shkenca të aplikuara, në zgjidhjen e
problemeve (enigmave), duke luajtur shah apo kryerjen e veprimeve
matematikore. Së dyti, në një analizë të veçantë krahasuese– Nxënësi
duke marrë një kurs muzike tregoi rezultate më të mira rreth
njëmbëdhjetë për qind mbi mesataren në mësim.
Të gjitha këto studime mbi raportet “harmonike” dhe proporcionet ishin
thelb i muzikës gjatë etapës Pitagoreane. Ky perceptim, megjithatë e
humbi rëndësinë e tij në fund të Mesjetës ku filloi zhvillimi i muzikës më
komplekse.
Më i zakonshëm dhe më i drejtë është interpretimi gjeometrik i seksionit
të artë (mesit të artë). Një ndarje e një linje kreative dhe imagjinare në
dy pjesë të pabarabarta quhet mesi i artë.
5. LIDHJA E MATEMATIKES ME SHKENCAT E TJERA
MATEMATIKA DHE MUZIKA #MesueseAurela
Kjo përqindje nuk mund të gjendet vetëm në forma gjeometrike por edhe
në natyrë. Një tjetër hulumtim ka treguar se Moxarti në mënyrë të
vetëdijshme apo të pavetëdijshme ka aplikuar harmoninë mes zhvillimit
dhe përmbledhjes në pothuajse të gjitha sonatat për piano. Ai e ka
aplikuar këtë seksion (mes) të artë edhe pse disa prova tregojnë
tërheqjen e tij nga matematika dhe reflektojnë mbi një aspekt artistik
gjeometrik. Në aspektin psikologjik ndjenjat që shkaktohen gjatë
zgjidhjes së një problemi muzikor duket të jenë të ngjashme me zgjedhjen
e një enigme matematikore.
Muzika është ART ndërsa “Matematika ka shumë nga karakteristikat e
një arti” të identifikuar me periudha artistike, (barok, klasik, renesancë
etj) kjo dhe çfarëdo lidhje tjetër që ekziston në mes të muzikës dhe
matematikës, mund të themi se edhe pse kanë shumë të përbashkëta, të
dyjat pa dyshim janë disiplina shumë të ndryshme.
Shume muzikantë përdorin matematikën edhe pse muzika nuk ka asnje
themel me matematikën moderne. Mesopotamët dhe egjiptianët kanë
studiuar parimet e muzikës ne bazë të matematikës. Që në kohën e
Platonit muzika është njohur si një degë e matematikës ndërsa sot si degë
e muzikës akustike.
Ky është një shembull I një kohe të muzikës akustike ku cdo notë eshtë e
barabartë me dyfishin e kohës paraardhëse.
6. LIDHJA E MATEMATIKES ME SHKENCAT E TJERA
MATEMATIKA DHE MUZIKA #MesueseAurela
Muzika dhe Fizika
Konceptet që ne përdorim për t’i kuptuar ato, kanë një ngjashmëri në
shumë aspekte, Për shembull, ne flasim për “e lartë” dhe “e ulët”, “shpejt”
dhe “ngadalë” , drejtvizore, valore, tingulli, eho etj, ndoshta pa e
kuptuar se sa e thellë është metafora në këtë kontest.
Në muzikë, si në fizikë, çfarë shkon përpjetë duhet të bjerë poshtë sepse
shumica e sistemeve të organizimeve muzikore dhe fizikë kanë një pikë
fikse referimi duke u tërhequr drejt saj, ideja është se kanë tërheqje
gravitacionale apo një fushë magnetike.
Të dy fazat janë në ekuilibër: Energjitë e tyre janë komplementare;
format e tyre janë një imazh i njëri-tjetrit, ata janë si dy anët e një
ekuacion “reverzibil”.Për mua, përkufizimi i fizikës tingëllon me dyshim,
por mundësitë për studimet mbi idetë themelore dhe abstrakte të tilla si
muzika dhe fizika, si pjesë e një arsimi në artet liberale, të cilat
mbështeten në një shoqëri të civilizuar dhe të arsimuara janë duke u bërë
gjithnjë e më pak.
Ngjashmërinë më të madhe në mes të muzikës dhe fizikës e hasim më
shumë tek instrumentet, ndërtimi i tyre dhe mënyra se si ato lëshojnë
tingullin, bjen fjala flauta është në thelb një tub që është i hapur në të
dyja anët. Ajri është në lëvizje nga fillimi gjerë në fund dhe kështu
krijojnë një ton në bazë të vullnetit dhe dëshirës.
Kjo është nga aspekti teknik i ndërtimit dhe ekzekutimit të instrumenteve.
Muzika dhe Fizika, sado që kanë terminologji bukur të ngjashme ato
plotësisht janë të ndryshme. Për mua, paralelet më të rëndësishme mes
muzikës dhe fizikë aktualisht ndodhen në një nivel më filozofik
7. LIDHJA E MATEMATIKES ME SHKENCAT E TJERA
MATEMATIKA DHE MUZIKA #MesueseAurela
KURIOZITET
Skanimi i trurit tregoi që disa ushtrime matematikore mund të shkaktojnë
të njëjtën ndjenjë bukurie apo kënaqësie si kryeveprat artistike apo
muzika e kompozitorëve të mëdhenj
Një grupi matematicienësh iu vendosën përpara ekuacione
matematikore “të vështira dhe të bukura” dhe “të vështira e të
mërzitshme”, ndërsa truri u skanohej.
Në përfundim, të njëjtat qëndra të trurit që aktivizohen përballë një
pikture apo muzike të bukur, aktivizoheshin edhe përballë
“ekuacioneve të vështira por të bukura” matematikore.
Studimi u krye nga shkencëtarë të Kolegjit të Londrës dhe në
përfundim, grupi i studiuesve britanikë thanë se rezultati sugjeron se
mund të ketë një lidhje neurobiologjike bazë për bukurinë.
15 matematicienëve iu dhanë 60 formula matematikore për t’i
klasifikuar ato.
8. LIDHJA E MATEMATIKES ME SHKENCAT E TJERA
MATEMATIKA DHE MUZIKA #MesueseAurela
Njëri prej studiuesve, Semir Zeki tha për BBC: “Gjatë ekuacioneve
matematikore përfshihen një sërë zonash të trurit, por kur një formulë
vlerësohet si e bukur, atëherë aktivizohet lobi frontal, njësoj si të
shohësh një pikturë të famshme apo të dëgjosh një kryevepër
muzikore”.
“Neuroshkenca nuk mund të tregojë se cfarë është e bukur dhe cfarë jo
për ju, por mund të tregojë pjesën e trurit që përfshihet në këtë
vlerësim dhe në varësi të personave, bukuria gjendet në gjithcka”, tha
profesor Zeki.
Duke arritur në këtë pikë, gjithçka na bën të mendojmë se jemi pranë
asaj që mund të përcaktohet si “neurobiologjia e muzikës”, pohon një
psikoterapeute. Ajo citon emrin e profesorit që në vitet ‘20 shkroi:
“Gjithçka në natyrën e muzikës, që muzikanti i transmeton spektatorit,
mund të matet, regjistrohet, përsëritet dhe riregjistrohet për qëllime
eksperimentimi. Megjithatë, ekzistojnë afrime shumë shpresëdhënëse për
studimin shkencor të pasqyrimit muzikor”. Ai e kishte fjalën për
gramafonat, të cilët regjistrojnë frekuenca dhe nota të muzikës, për t’i
vënë më pas në marrëdhënie me aktivitetin e neuroneve.
Falë revolucionit teknologjik të këtyre 50 viteve të fundit, sot studimi i
muzikës i ka më të sofistikuara metodat e tij: analiza e sinjaleve
bioelektrike, neuropsikologjia, psiko-akustika.
Sot kemi instrumente shumë të fuqishme për të eksploruar një fushë të
caktuar. Kërkimet shkencore kërkojnë të studiojnë mekanizmat
neuroshkencorë që krijojnë në mendjen e njeriut reagime të ndryshme në
raport me stimuj të ndryshëm muzikorë.