Сабақтың тақырыбы:Жалаң және жайылма сөйлем
Мақсаты:
1.Оқушыларға жалаң және жайылма сөйлем туралы түсінік беру.Жай
сөйлемнің жалаң және жайылма болып бөлінуі және оның тұрлаусыз мүшеге
байланысты екенін меңгерту.
2.Оқушылардың өз бетімен жұмыс жасау арқылыойлау,сөйлеу тілін дамыту.
3. Топпен жұмыстануға, достыққа баулу.
Сабақтың әдісі:сұрақ-жауап, түсіндіру,СТО стратегиялары.
Көрнекілігі:Интерактивті тақта,слайд,үлестірмелі парақшалар,суреттер т.б
Сабақтың барысы:
1.Ұйымдастыру бөлімі:
Қызығушылықты ояту.Оқушыларды түрлі түсті қағаздар таңдата отырып 3
топқа бөлу. ( «Бастауыш», «Баяндауыш», «Тұрлаусыз мүшелр»)
І- Бастауыш
ІІ-Баяндауыш
ІІІ-Тұрлаусыз мүше
ІІ.Үй тапсырмасын тексеру.
1. Өлеңді жатқа сұрау
2. Сөйлемді сөйлем мүшелеріне талдату
3. Сөйлемдегі сөздердің байланысын сызбамен көрсету
Мұғалім: Өлеңде қай жыл мезгілі турлы жырланған?
Қыс мезгілі несімен көрікті? «Қыс» дегенде сендердің ойларыңа қандай
көрініс келеі?
Ауызша ассоцация құрастыру
аяз
ұлпа қар терезедегі оюлар
Қар
қансонар мерекелер
балалардың көңілді ойындары
Суретпен жұмыс.
Суретке сәйкес әр топ өз атауларына сәйкес сөз айтып,сөйлем құрату.
Қыс түсті.Қар қалың жауды.
Сөйлемдерді тақтаға жаздыртып, сөйлем мүшесіне талдату.
Оқушыларға ұқсастығы мен айырмашылығы туралы айтқызу.
Жаңа сабақ
Тірек сызба арқылы жаңа сабақты түсіндіру.
Жалаң сөйлем Жайылма сөйлем
Жаңбыр жауды. Нөсер жаңбыр жауды.
Дәрігер емдеді. Дәрігер ауруды емдеді.
Дәптермен жұмыс:
Күннің жадын жазу.
Көркем жазу. Қ қ әрпінің бас және кіші әрпін жазу.
Қыс түсті.Қар қалың жауды.
Оқулықпен жұмыс:
80-жаттығу Сөйлемдерді көшіріп жазу.
Өнерлі өрге жүзеді. Боран соқты. Жаңбыр сіркіреді.Екі дос мектептен
қайтты. Жарыс залда өтті.
Тақтамен жұмыс:
81-жаттығу.Жалаң сөйлемдерді оқы.Оларды жайылмасөйлемдерге
айналдырып жазу.
Оқушылар ақынмен кездесті.Жолаушылар Астанаға жақындады.Ұстаз
сабақты түсіндірді. Айдын жарысқа қатысты.
Сергіту сәті:
Жай сөйлем
Сыныптың әр жеріне сөздер ілініп қойылған. Сол сөздерден жалаң және
жайылмасөйлемдер құрау.
Күн,бұлттанды,биікке, көтерілді, ұшақ, кірді , мұғалім,түн, сыныпқа, ұзарды,
Динара,өрістен, қуанды, мал,қайтты.
Топтық жұмыс:
І топ: Сәйкестендір: Ұшақ биікке көтерілді.
Айман мені кітапханада күтеді.
Жалаң сөйлем Күн жылынды.
Керек жарақтың бәрі бар.
Әжем шұлық тоқыды.
Жайылма сөйлем Бау байланды.
ІІ топ.Көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қойып жазың.Сөйлем
түрлеріне ажыратыңдар.
Күш -_ _ _(білімде)
Мектеп- _ _ _(кеме),
Білім- _ _ _(теңіз)
Талаптыға_ _ _ жауар.
Қына _ _ _бітеді.
Білім_ _ _ бітеді.
ІІІ топ Жұмбақтарды шешу:Ол туралы не білетініңді топтастыр.
Ойды аяқтап тұрады.Соңында доп тұрады. (Сөйлем)
Сөйлем
Қорытындылау.Үйге тапсырма.Бағалау
Әр оқушы өздерінің алдында тұрған смайликтер арқылы бағалайды.
Сабақтың тақырыбы: 5 санының құрамы
Сабақтың мақсаты: 1. 5 -ті қандай сандардың қосындысы түрінде жазуға
болатынын сәйкес теңдіктер құрап үйрену. 2.Тазалыққа баулу 3.Есептеуге
үйрету, алған білімін дамыту.
Сабақтың көрнекілігі: 5 саны цифрының үлгісі.
Оқыту әдісі: Түсіндіру, сұрақ-жауап.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ.
Сабақтың мазмұны.
І. Ұйымдастыру.1 Оқушылардың зейінін сабаққа аудару.
Психологиялық дайындық:
Бір, екі, үш
Сынып іші тып-тыныш
Жалқаулықты тастаймыз
Сабақты біз бастаймыз.
Сабаққа біз даярмыз
Жалқаулықты қоямыз
Үздік оқып әрқашан
Кілең бестік аламыз.
ІІ. Өткен сабақтан алған білімін тексеру. 5 саны қандай сандардың
қосындысы.
0+5 1+4 3+2 4+1
Қосу амалына кері амал азайту амалына өрнек құру.
5-0 5-4 5-3 5-2 5-1
Кесіндінің ұзындығын салыстыру.
5 см
4 см
3 см
2 см
5см >4 cм 4см >3см 3см >2см 2см>1см
ІІІ .Мақсат қою: тақырыбын, мақсатын хабарлау.
ІҮ. Жаңа сабақ:
а) 5 5
4 1 3 2
ә) Теңдіктер құру: 4+1=5 0+5=5 5-4=1
3+2=5 5+0=5 5-1=4 5-0=5
б) Салыстыру: 0*5 5*5 2*5 5 *4 4*3 1*4 3*5 2*4
в) Қалып қойған сандарды ата.
ҮІ. Жаңа білімді бекіту: 5 саны қандай сандардан артық? Қосу амалындағы
сандар-ң атауын ата. 4+1=5
Азайту амалындағы сандардың атауын ата. 5-4=1
Сергіту сәті: Жазу жазып өзіміз,
Шаршап кетті қолымыз.
Аздап демді аламыз,
Көркем етіп жазамыз.
Дәптермен жұмыс: 5 санын жазып үйрену.
Тапсымаларды орындай отырып «Жасырынған сөзді тап ойынын ойнау»
табиғат сөзін шығару
ҮІІ. Сабақты қортындылау: Біз бүгін сендермен нені білдік?
5 баға бесбұрыш 5тең 5 алып 5тұлпар 5арыс
5қару 5бақыт
5жігіт 5жетім 5тас 5саусақ 5дұшпан 5асыл бес саусақ
Балалар өз ізденістерін ортаға салады, әр 5 санына байланысты тамаша
сөздерді мәнерлеп айтады. Иә балалар, қазақ халқында киелі сандар өте көп.
3,4,5,7,9,12,30,тб Ендеше сөз кезегі өздеріңе.
5 алып
1.Балуан Шолақ (шын аты Нұрмағамбет Баймурзин) -палуан,
әнші-сазгер.
2.Қажымұқан палуан (Қажымұқан Мұңайтпасов) қазақ халқын
дүние жүзіне танытқан палуан. 3.Бұланбай палуан
4.Қазақбай қажы палуан
5.Қасымхан палуан
5 тұлпар
(ер қанаты болған бес тұлпар)
1.Қара ат 2.Керкекіл 3.Тайбурыл 4.Көкдөнен 5.Ардакүрең
5 тең
1.Әкеден алған ақылың
Даңғыл қара жолмен тең.
2.Ағайының көп болса,
Сапта тұрған қолмен тең.
3.Жақсы болса ағаңыз,
Асқар асу белмен тең.
4.Елгезек болса ініңіз,
Ерттеулі атпен тең.
5.Көпті көрген қартыңыз,
Жазылған шежіре хатпен тең.
5 қару: мылтық,садақ, найза, қылыш, айбалта.
5 бақыт
1.Астыңдағы атың жүрдек болса,
Жалғанның пырағы.
2.Алған жарың жақсы болса,
Үй-ішің мен достарыңның тұрағы.
3.Әкең асқар тау.
4.Шешең қайнар бұлақ.
5.Балаң жақсы болса,
Екі көзіңнің шырағы.
5 жігіт
1.данышпан жігіт 2.арыстан жігіт 3.түз жігіт 4.қыз жігіт
5.айналып соғар із жігіт
5 жетім
1.Иен қалған жер жетім,
2.Басшысыз қалған ел жетім.
3.Аққу-қазсыз көл жетім.
4.Тыңдалмаған сөз жетім.
5.Іздемесе қыз жетім.
5 дұшпан
Өсек, өтірік, мақтаншақ, еріншек, бекер мал шашпақ
5 асыл
Талап, еңбек, терең ой, қанағат ету, рақым жасау
5 саусақ
Басбармақ, балалы үйрек, ортан терек, шылдыршүмек, кішкене бөбек
Бес тас
Бестас-көбінесе қыздар ойнайтын ұлттық ойын. Ол үшін домалақ, ұстауға
ыңғайлы бес тас, отырып ойнауға ыңғайлы тегіс жер керек. Ойын бірнеше
сатыдан тұрады. «Бірлік», «екілік», «үштік», «төрт-тік», «алақан»,
«төртбұрыш», «арттан тастау» -деген сатылары бар.
Ойын сатыларын ойнай алмаған ойыншы сол сатысында тоқтайды. Ойынды
келесі кезектегі ойыншы жалғастырады.
Сабақты қорыту.Смайликтер арқылы мадақтау.
4568
4568
4568

4568

  • 1.
    Сабақтың тақырыбы:Жалаң жәнежайылма сөйлем Мақсаты: 1.Оқушыларға жалаң және жайылма сөйлем туралы түсінік беру.Жай сөйлемнің жалаң және жайылма болып бөлінуі және оның тұрлаусыз мүшеге байланысты екенін меңгерту. 2.Оқушылардың өз бетімен жұмыс жасау арқылыойлау,сөйлеу тілін дамыту. 3. Топпен жұмыстануға, достыққа баулу. Сабақтың әдісі:сұрақ-жауап, түсіндіру,СТО стратегиялары. Көрнекілігі:Интерактивті тақта,слайд,үлестірмелі парақшалар,суреттер т.б Сабақтың барысы: 1.Ұйымдастыру бөлімі: Қызығушылықты ояту.Оқушыларды түрлі түсті қағаздар таңдата отырып 3 топқа бөлу. ( «Бастауыш», «Баяндауыш», «Тұрлаусыз мүшелр») І- Бастауыш ІІ-Баяндауыш ІІІ-Тұрлаусыз мүше ІІ.Үй тапсырмасын тексеру. 1. Өлеңді жатқа сұрау 2. Сөйлемді сөйлем мүшелеріне талдату 3. Сөйлемдегі сөздердің байланысын сызбамен көрсету Мұғалім: Өлеңде қай жыл мезгілі турлы жырланған? Қыс мезгілі несімен көрікті? «Қыс» дегенде сендердің ойларыңа қандай көрініс келеі? Ауызша ассоцация құрастыру аяз ұлпа қар терезедегі оюлар Қар қансонар мерекелер балалардың көңілді ойындары Суретпен жұмыс. Суретке сәйкес әр топ өз атауларына сәйкес сөз айтып,сөйлем құрату. Қыс түсті.Қар қалың жауды.
  • 2.
    Сөйлемдерді тақтаға жаздыртып,сөйлем мүшесіне талдату. Оқушыларға ұқсастығы мен айырмашылығы туралы айтқызу. Жаңа сабақ Тірек сызба арқылы жаңа сабақты түсіндіру. Жалаң сөйлем Жайылма сөйлем Жаңбыр жауды. Нөсер жаңбыр жауды. Дәрігер емдеді. Дәрігер ауруды емдеді. Дәптермен жұмыс: Күннің жадын жазу. Көркем жазу. Қ қ әрпінің бас және кіші әрпін жазу. Қыс түсті.Қар қалың жауды. Оқулықпен жұмыс: 80-жаттығу Сөйлемдерді көшіріп жазу. Өнерлі өрге жүзеді. Боран соқты. Жаңбыр сіркіреді.Екі дос мектептен қайтты. Жарыс залда өтті. Тақтамен жұмыс: 81-жаттығу.Жалаң сөйлемдерді оқы.Оларды жайылмасөйлемдерге айналдырып жазу. Оқушылар ақынмен кездесті.Жолаушылар Астанаға жақындады.Ұстаз сабақты түсіндірді. Айдын жарысқа қатысты. Сергіту сәті: Жай сөйлем
  • 3.
    Сыныптың әр жерінесөздер ілініп қойылған. Сол сөздерден жалаң және жайылмасөйлемдер құрау. Күн,бұлттанды,биікке, көтерілді, ұшақ, кірді , мұғалім,түн, сыныпқа, ұзарды, Динара,өрістен, қуанды, мал,қайтты. Топтық жұмыс: І топ: Сәйкестендір: Ұшақ биікке көтерілді. Айман мені кітапханада күтеді. Жалаң сөйлем Күн жылынды. Керек жарақтың бәрі бар. Әжем шұлық тоқыды. Жайылма сөйлем Бау байланды. ІІ топ.Көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қойып жазың.Сөйлем түрлеріне ажыратыңдар. Күш -_ _ _(білімде) Мектеп- _ _ _(кеме), Білім- _ _ _(теңіз) Талаптыға_ _ _ жауар. Қына _ _ _бітеді. Білім_ _ _ бітеді. ІІІ топ Жұмбақтарды шешу:Ол туралы не білетініңді топтастыр. Ойды аяқтап тұрады.Соңында доп тұрады. (Сөйлем) Сөйлем
  • 4.
    Қорытындылау.Үйге тапсырма.Бағалау Әр оқушыөздерінің алдында тұрған смайликтер арқылы бағалайды.
  • 5.
    Сабақтың тақырыбы: 5санының құрамы Сабақтың мақсаты: 1. 5 -ті қандай сандардың қосындысы түрінде жазуға болатынын сәйкес теңдіктер құрап үйрену. 2.Тазалыққа баулу 3.Есептеуге үйрету, алған білімін дамыту. Сабақтың көрнекілігі: 5 саны цифрының үлгісі. Оқыту әдісі: Түсіндіру, сұрақ-жауап. Сабақтың түрі: Аралас сабақ. Сабақтың мазмұны. І. Ұйымдастыру.1 Оқушылардың зейінін сабаққа аудару. Психологиялық дайындық: Бір, екі, үш Сынып іші тып-тыныш Жалқаулықты тастаймыз Сабақты біз бастаймыз. Сабаққа біз даярмыз Жалқаулықты қоямыз Үздік оқып әрқашан Кілең бестік аламыз. ІІ. Өткен сабақтан алған білімін тексеру. 5 саны қандай сандардың қосындысы. 0+5 1+4 3+2 4+1 Қосу амалына кері амал азайту амалына өрнек құру. 5-0 5-4 5-3 5-2 5-1 Кесіндінің ұзындығын салыстыру. 5 см 4 см 3 см 2 см 5см >4 cм 4см >3см 3см >2см 2см>1см ІІІ .Мақсат қою: тақырыбын, мақсатын хабарлау. ІҮ. Жаңа сабақ: а) 5 5
  • 6.
    4 1 32 ә) Теңдіктер құру: 4+1=5 0+5=5 5-4=1 3+2=5 5+0=5 5-1=4 5-0=5 б) Салыстыру: 0*5 5*5 2*5 5 *4 4*3 1*4 3*5 2*4 в) Қалып қойған сандарды ата. ҮІ. Жаңа білімді бекіту: 5 саны қандай сандардан артық? Қосу амалындағы сандар-ң атауын ата. 4+1=5 Азайту амалындағы сандардың атауын ата. 5-4=1 Сергіту сәті: Жазу жазып өзіміз, Шаршап кетті қолымыз. Аздап демді аламыз, Көркем етіп жазамыз. Дәптермен жұмыс: 5 санын жазып үйрену. Тапсымаларды орындай отырып «Жасырынған сөзді тап ойынын ойнау» табиғат сөзін шығару ҮІІ. Сабақты қортындылау: Біз бүгін сендермен нені білдік? 5 баға бесбұрыш 5тең 5 алып 5тұлпар 5арыс 5қару 5бақыт 5жігіт 5жетім 5тас 5саусақ 5дұшпан 5асыл бес саусақ Балалар өз ізденістерін ортаға салады, әр 5 санына байланысты тамаша сөздерді мәнерлеп айтады. Иә балалар, қазақ халқында киелі сандар өте көп. 3,4,5,7,9,12,30,тб Ендеше сөз кезегі өздеріңе. 5 алып 1.Балуан Шолақ (шын аты Нұрмағамбет Баймурзин) -палуан, әнші-сазгер. 2.Қажымұқан палуан (Қажымұқан Мұңайтпасов) қазақ халқын дүние жүзіне танытқан палуан. 3.Бұланбай палуан 4.Қазақбай қажы палуан 5.Қасымхан палуан 5 тұлпар (ер қанаты болған бес тұлпар) 1.Қара ат 2.Керкекіл 3.Тайбурыл 4.Көкдөнен 5.Ардакүрең 5 тең 1.Әкеден алған ақылың Даңғыл қара жолмен тең. 2.Ағайының көп болса, Сапта тұрған қолмен тең. 3.Жақсы болса ағаңыз,
  • 7.
    Асқар асу белментең. 4.Елгезек болса ініңіз, Ерттеулі атпен тең. 5.Көпті көрген қартыңыз, Жазылған шежіре хатпен тең. 5 қару: мылтық,садақ, найза, қылыш, айбалта. 5 бақыт 1.Астыңдағы атың жүрдек болса, Жалғанның пырағы. 2.Алған жарың жақсы болса, Үй-ішің мен достарыңның тұрағы. 3.Әкең асқар тау. 4.Шешең қайнар бұлақ. 5.Балаң жақсы болса, Екі көзіңнің шырағы. 5 жігіт 1.данышпан жігіт 2.арыстан жігіт 3.түз жігіт 4.қыз жігіт 5.айналып соғар із жігіт 5 жетім 1.Иен қалған жер жетім, 2.Басшысыз қалған ел жетім. 3.Аққу-қазсыз көл жетім. 4.Тыңдалмаған сөз жетім. 5.Іздемесе қыз жетім. 5 дұшпан Өсек, өтірік, мақтаншақ, еріншек, бекер мал шашпақ 5 асыл Талап, еңбек, терең ой, қанағат ету, рақым жасау 5 саусақ Басбармақ, балалы үйрек, ортан терек, шылдыршүмек, кішкене бөбек Бес тас Бестас-көбінесе қыздар ойнайтын ұлттық ойын. Ол үшін домалақ, ұстауға ыңғайлы бес тас, отырып ойнауға ыңғайлы тегіс жер керек. Ойын бірнеше сатыдан тұрады. «Бірлік», «екілік», «үштік», «төрт-тік», «алақан», «төртбұрыш», «арттан тастау» -деген сатылары бар. Ойын сатыларын ойнай алмаған ойыншы сол сатысында тоқтайды. Ойынды келесі кезектегі ойыншы жалғастырады. Сабақты қорыту.Смайликтер арқылы мадақтау.