Numerical Case Study 
On 
“Cost Accounting” 
By 
Aditya Purohit 
(BBA 2nd Year) 
106/10 civil lines, 
Ajmer 305001 
Website: www.dezyneecole.com 
Page 1
Page 2 
Contents 
Introduction of Amul ice cream company……………….…… 3 
What is cost sheet……………………………………………... 4 
Objectives of cost sheet………………………………………..5 
Format of cost sheet…………………………………………… 6 
Cost sheet of Amul ice cream…...……………………………..12 
Analysis of cost sheet………………………………………….14 
Conclusion……………………………………………………..15
INTRODUCTON OF AMUL ICE CREAM COMPANY 
Amul Ice Cream was launched on 10th March, 1996 in Gujarat. The portfolio 
consisted of impulse products like sticks, cones, cups as well as take home packs 
and institutional/catering packs. Amul ice cream was launched on the platform of 
‘Real Milk. Real Ice Cream’ given that it is a milk company and the 
wholesomeness of its products gives it a competitive advantage. 
In 1997, Amul ice creams entered Mumbai followed by Chennai in 1998 and 
Kolkata and Delhi in 2002. Nationally it was rolled out across the country in 
1999. 
It has combated competition like Walls, Mother Dairy and achieved the No 1 
position in the country. This position was achieved in 2001 and it has continued to 
remain at the top. 
Today the market share of Amul ice cream is 38% share against the 9% market 
share of HLL, thus making it 4 times larger than its closest competitor. 
Not only has it grown at a phenomenal rate but has added a vast variety of flavours 
to its ever growing range. Currently it offers a selection of 220 products. Amul has 
always brought newness in its products and the same applies for ice creams. 
In January 2007, Amul introduced SUGAR FREE & ProLife Probiotic 
Wellness Ice Cream, which was a first in India. This range of SUGAR FREE, 
LOW FAT Diabetic Delight & ProLife Probiotic Wellness Ice Cream is created for 
the health conscious. 
Amul’s entry into ice creams is regarded as successful due to the large market 
share it was able to capture within a short period of time – due to price differential, 
quality of products and of course the brand name. 
Page 3
What is Cost? 
Cost means ‘the amount of expenditure (actual or notional) 
incurred on or attributable to a given thing.’ 
What is Cost Sheet? 
“The system of cost accounting in which costs are determined 
per unit of a single product in a continuous manufacturing 
activity is known as Cost Sheet” 
The per unit cost can be arrived at after dividing the total 
expenditure by the quantity produced. A statement of cost or a 
cost sheet is made out which throws light on every aspect of 
cost. 
Page 4
Objectives of Cost sheet 
The main objectives of Cost Sheet are as follows:- 
• To Find total cost and per unit cost. 
• To analyze the expenses incurred on the cost unit. 
Page 5 
• Comparative analysis. 
• To find the proportion of each element of cost in the total cost. 
• Basis for determining selling price.
Format of detailed Cost Sheet 
(Cost Sheet of…………….For the period……………) 
Output……………. Units Unit…………. 
Particulars Total 
Page 6 
Cost 
Rs. 
Cost per 
Unit 
Rs. 
Rs. 
Direct Material Consumed : 
Opening Stock of Material ……… ……… 
Add: Purchases ……… ……… 
Carriage Inward ……… ……… 
Custom Duty and Octori ……… ……… 
Dock Charges ……… ……… 
Freight Inward ……… ……… 
Primary Packaging Material ……… ……… 
……… ……… 
Less: Closing Stock of Material ……… ……… 
Direct Wages 
Royalty on Production ……… 
Other Direct Expenses/Chargeable Expenses ………
Page 7 
PRIME COST 
……… 
……… 
Add: Factory Overheads : 
Factory, Rent, Rates and insurance ……… 
Factory Lighting ……… 
Factory Supervision ……… 
Drawing Office Salaries ……… 
Motive Power ……… 
Fuel & Oil ……… 
Grease, Water etc. ……… 
Steam ……… 
Welfare Expenses ……… 
Laboratory Expenses ……… 
Depreciation of Plant & Machinery ……… 
Depreciation of Factory Building ……… 
Repair & Maintenance of Factory ……… 
Indirect Wages ……… 
Technical Director’s fees ……… 
Haulage ………
Loose Tools Written-off ……… 
Material Storage Expenses ……… 
Material Handling Charges ……… 
Factory Stationery ……… 
Works-Manager’s Salary ……… 
Works Clerical Staff’s Salary ……… 
Supervisor’s Salary ……… 
Storekeeper’s Salary ……… 
Service Department’s Expenses ……… 
Factory Cleaning ……… 
All Other Factory Expenses ……… ……… 
Add: Opening Work-in-Progress ……… 
Page 8 
……… 
Less: Closing Work-in-Progress ……… ……… 
FACTORY COST/WORKS COST ……… 
Add: Office Overheads: ……… 
Office Rent, Rates & Taxes ……… 
Staff Salaries ……… 
Office Lighting ……… 
Office Cleaning ………
Printing & Stationery ……… 
Postage & Telegram ……… 
Office Conveyance ……… 
Depreciation of Office Bldg & Furniture ……… 
All Expenses of Directors ……… 
Depreciation on Office Equipments ……… 
Office Repairs ……… 
Sundry Expenses ……… 
General Expenses ……… 
Legal Expenses ……… 
Audit Fees ……… 
Bank Charges ……… 
Total Office Overhead ……… 
COST OF PRODUCTION/COST OF 
Page 9 
OUTPUT 
……… 
Add: Opening Stock of Finished Goods ……… 
……… 
Less: Closing Stock of Finished Goods ……… 
COST OF FINISHED GOODS SOLD ……… 
Add: Selling Overheads:
Advertisement ……… 
Show Room Expenses ……… 
Travelling expenses ……… 
Commission on Sales ……… 
Salesman Salaries ……… 
Expenses on Market Research ……… 
Bad Debts (If treated part of Cost) ……… 
Sample and Gifts ……… 
Counting House Salaries ……… 
Service Expenses ……… 
Demonstration Expenses ……… 
Packaging Expenses ……… 
Loading and Carriage Charges on Sales ……… 
Rent of Warehouse (of finished goods) ……… 
Insurance & Lighting of Warehouse ……… 
Expenses of Delivery Van ……… 
Salaries of Packing Department ……… 
Collection Charges ……… 
Cost of Catalogues ……… 
Page 
10
Cost of Mailing Literature ……… 
Cost of Tenders ……… 
Branch Expenses ……… 
Total Selling and Distribution Overhead ……… 
TOTAL COST OF GOODS SOLD OR 
Page 
11 
COST OF SALES 
……… 
PROFIT 
……… 
SALES 
………
Amul-Ice-Cream Company’s Cost Sheet 
Following are the particulars of the Amul- Ice-Cream 
Page 
12 
company’s cost sheet: 
Particulars Total 
Cost 
Rs. 
Cost per 
Unit 
Rs. 
Rs. 
Direct Material 
Consumed: 
Opening stock of Material 100000 10 
Raw material 300000 3 
Dry fruit 250000 2.5 
Milk 300000 3 
Flavours 350000 3.5 
Other ingredients 200000 2 
Sugar 250000 2.5 
Cup 150000 1.5 
Cutlery 100000 1 
Seasonal fruit 50000 0.5 
Waffle 100000 1 
Cocoa 150000 1.5 3200000 
Carriage inward 1.845 184500 
Raw material consumed 33.845 3384500 
Direct expenses 2.2 220000 
Direct labour 5.3 530000 
Prime Cost 41.345 4134500 
Factory overhead: Fixed: 
Deprecation 250000 2.5 
Rent 100000 1 
Power 175000 1.75
Insurance 150000 1.5 
Superior’s Salary 60000 0.6 
Page 
13 
Variable : 
Electricity 70000 0.7 
Running expenses of 
machine 
100000 1 
9.05 905000 
Work cost 50.395 5039500 
Office overheads: 
Employee cost 1000000 10 
Other expenditure 
Computer 120000 1.2 
Telephone 10000 0.1 
Taxes 40000 0.4 
Carriage outward 20000 0.2 
11.9 1190000 
Cost of Production 62.295 6229500 
Opening stock closing stock 2 200000 
Cost of goods sold 64.295 6429500 
Selling &Distribution 
expenses: 
Advertisement` 400000 4 
Delivery vehicles 350000 3.5 
Petrol 175000 1.75 
Packaging Rates 50500 0.505 
9.755 975500 
Cost of sales 74.05 7405000 
Profit 18.5 1851250 
Sales 92.5625 9256250
Question1: Comment of the company production and 
sales aspects and estimate the profit? 
Question2: Estimate the company’s per-unit profit of Ice-cream? 
Question3: Calculate the selling price (S.P.) the 
company? 
SOLUTIONS 
Answer1: By analyzing the cost sheet of the Amul Ice Cream 
Company, we can see that the total cost of Ice Cream production 
of the company is Rs. 6229500; therefore, cost per unit of the 
production will be Rs.62.295. After introducing the product (Ice 
cream) into the market, the company estimated the cost of sales 
to be Rs.7405000, therefore, cost per unit will be Rs.74.05 but 
before introducing the product in the market, the company will 
calculate its profit by adding 25% into the total cost of sales of 
the product, so the company will generate a profit of 
Rs.1851250. 
Answer2: Total selling price of the company is Rs-9256250 and 
the selling price of the ice-cream per unit is Rs-92.5625. Then 
per unit profit for ice-cream would be Rs-18.5. 
Page 
14
Answer3: The selling price of the company is Rs.9256250 
which is 20% at the cost. 
CONCLUSION 
By preparing the cost sheet, company can compare its 
position with that of its competitors. According to the 
analyses of the company’s cost sheet the company will 
earn the profit of Rs.1851250 at the cost of Rs.7405000 
which is a good profit to be considered. 
Page 
15

Case study on Cost Accounting

  • 1.
    Numerical Case Study On “Cost Accounting” By Aditya Purohit (BBA 2nd Year) 106/10 civil lines, Ajmer 305001 Website: www.dezyneecole.com Page 1
  • 2.
    Page 2 Contents Introduction of Amul ice cream company……………….…… 3 What is cost sheet……………………………………………... 4 Objectives of cost sheet………………………………………..5 Format of cost sheet…………………………………………… 6 Cost sheet of Amul ice cream…...……………………………..12 Analysis of cost sheet………………………………………….14 Conclusion……………………………………………………..15
  • 3.
    INTRODUCTON OF AMULICE CREAM COMPANY Amul Ice Cream was launched on 10th March, 1996 in Gujarat. The portfolio consisted of impulse products like sticks, cones, cups as well as take home packs and institutional/catering packs. Amul ice cream was launched on the platform of ‘Real Milk. Real Ice Cream’ given that it is a milk company and the wholesomeness of its products gives it a competitive advantage. In 1997, Amul ice creams entered Mumbai followed by Chennai in 1998 and Kolkata and Delhi in 2002. Nationally it was rolled out across the country in 1999. It has combated competition like Walls, Mother Dairy and achieved the No 1 position in the country. This position was achieved in 2001 and it has continued to remain at the top. Today the market share of Amul ice cream is 38% share against the 9% market share of HLL, thus making it 4 times larger than its closest competitor. Not only has it grown at a phenomenal rate but has added a vast variety of flavours to its ever growing range. Currently it offers a selection of 220 products. Amul has always brought newness in its products and the same applies for ice creams. In January 2007, Amul introduced SUGAR FREE & ProLife Probiotic Wellness Ice Cream, which was a first in India. This range of SUGAR FREE, LOW FAT Diabetic Delight & ProLife Probiotic Wellness Ice Cream is created for the health conscious. Amul’s entry into ice creams is regarded as successful due to the large market share it was able to capture within a short period of time – due to price differential, quality of products and of course the brand name. Page 3
  • 4.
    What is Cost? Cost means ‘the amount of expenditure (actual or notional) incurred on or attributable to a given thing.’ What is Cost Sheet? “The system of cost accounting in which costs are determined per unit of a single product in a continuous manufacturing activity is known as Cost Sheet” The per unit cost can be arrived at after dividing the total expenditure by the quantity produced. A statement of cost or a cost sheet is made out which throws light on every aspect of cost. Page 4
  • 5.
    Objectives of Costsheet The main objectives of Cost Sheet are as follows:- • To Find total cost and per unit cost. • To analyze the expenses incurred on the cost unit. Page 5 • Comparative analysis. • To find the proportion of each element of cost in the total cost. • Basis for determining selling price.
  • 6.
    Format of detailedCost Sheet (Cost Sheet of…………….For the period……………) Output……………. Units Unit…………. Particulars Total Page 6 Cost Rs. Cost per Unit Rs. Rs. Direct Material Consumed : Opening Stock of Material ……… ……… Add: Purchases ……… ……… Carriage Inward ……… ……… Custom Duty and Octori ……… ……… Dock Charges ……… ……… Freight Inward ……… ……… Primary Packaging Material ……… ……… ……… ……… Less: Closing Stock of Material ……… ……… Direct Wages Royalty on Production ……… Other Direct Expenses/Chargeable Expenses ………
  • 7.
    Page 7 PRIMECOST ……… ……… Add: Factory Overheads : Factory, Rent, Rates and insurance ……… Factory Lighting ……… Factory Supervision ……… Drawing Office Salaries ……… Motive Power ……… Fuel & Oil ……… Grease, Water etc. ……… Steam ……… Welfare Expenses ……… Laboratory Expenses ……… Depreciation of Plant & Machinery ……… Depreciation of Factory Building ……… Repair & Maintenance of Factory ……… Indirect Wages ……… Technical Director’s fees ……… Haulage ………
  • 8.
    Loose Tools Written-off……… Material Storage Expenses ……… Material Handling Charges ……… Factory Stationery ……… Works-Manager’s Salary ……… Works Clerical Staff’s Salary ……… Supervisor’s Salary ……… Storekeeper’s Salary ……… Service Department’s Expenses ……… Factory Cleaning ……… All Other Factory Expenses ……… ……… Add: Opening Work-in-Progress ……… Page 8 ……… Less: Closing Work-in-Progress ……… ……… FACTORY COST/WORKS COST ……… Add: Office Overheads: ……… Office Rent, Rates & Taxes ……… Staff Salaries ……… Office Lighting ……… Office Cleaning ………
  • 9.
    Printing & Stationery……… Postage & Telegram ……… Office Conveyance ……… Depreciation of Office Bldg & Furniture ……… All Expenses of Directors ……… Depreciation on Office Equipments ……… Office Repairs ……… Sundry Expenses ……… General Expenses ……… Legal Expenses ……… Audit Fees ……… Bank Charges ……… Total Office Overhead ……… COST OF PRODUCTION/COST OF Page 9 OUTPUT ……… Add: Opening Stock of Finished Goods ……… ……… Less: Closing Stock of Finished Goods ……… COST OF FINISHED GOODS SOLD ……… Add: Selling Overheads:
  • 10.
    Advertisement ……… ShowRoom Expenses ……… Travelling expenses ……… Commission on Sales ……… Salesman Salaries ……… Expenses on Market Research ……… Bad Debts (If treated part of Cost) ……… Sample and Gifts ……… Counting House Salaries ……… Service Expenses ……… Demonstration Expenses ……… Packaging Expenses ……… Loading and Carriage Charges on Sales ……… Rent of Warehouse (of finished goods) ……… Insurance & Lighting of Warehouse ……… Expenses of Delivery Van ……… Salaries of Packing Department ……… Collection Charges ……… Cost of Catalogues ……… Page 10
  • 11.
    Cost of MailingLiterature ……… Cost of Tenders ……… Branch Expenses ……… Total Selling and Distribution Overhead ……… TOTAL COST OF GOODS SOLD OR Page 11 COST OF SALES ……… PROFIT ……… SALES ………
  • 12.
    Amul-Ice-Cream Company’s CostSheet Following are the particulars of the Amul- Ice-Cream Page 12 company’s cost sheet: Particulars Total Cost Rs. Cost per Unit Rs. Rs. Direct Material Consumed: Opening stock of Material 100000 10 Raw material 300000 3 Dry fruit 250000 2.5 Milk 300000 3 Flavours 350000 3.5 Other ingredients 200000 2 Sugar 250000 2.5 Cup 150000 1.5 Cutlery 100000 1 Seasonal fruit 50000 0.5 Waffle 100000 1 Cocoa 150000 1.5 3200000 Carriage inward 1.845 184500 Raw material consumed 33.845 3384500 Direct expenses 2.2 220000 Direct labour 5.3 530000 Prime Cost 41.345 4134500 Factory overhead: Fixed: Deprecation 250000 2.5 Rent 100000 1 Power 175000 1.75
  • 13.
    Insurance 150000 1.5 Superior’s Salary 60000 0.6 Page 13 Variable : Electricity 70000 0.7 Running expenses of machine 100000 1 9.05 905000 Work cost 50.395 5039500 Office overheads: Employee cost 1000000 10 Other expenditure Computer 120000 1.2 Telephone 10000 0.1 Taxes 40000 0.4 Carriage outward 20000 0.2 11.9 1190000 Cost of Production 62.295 6229500 Opening stock closing stock 2 200000 Cost of goods sold 64.295 6429500 Selling &Distribution expenses: Advertisement` 400000 4 Delivery vehicles 350000 3.5 Petrol 175000 1.75 Packaging Rates 50500 0.505 9.755 975500 Cost of sales 74.05 7405000 Profit 18.5 1851250 Sales 92.5625 9256250
  • 14.
    Question1: Comment ofthe company production and sales aspects and estimate the profit? Question2: Estimate the company’s per-unit profit of Ice-cream? Question3: Calculate the selling price (S.P.) the company? SOLUTIONS Answer1: By analyzing the cost sheet of the Amul Ice Cream Company, we can see that the total cost of Ice Cream production of the company is Rs. 6229500; therefore, cost per unit of the production will be Rs.62.295. After introducing the product (Ice cream) into the market, the company estimated the cost of sales to be Rs.7405000, therefore, cost per unit will be Rs.74.05 but before introducing the product in the market, the company will calculate its profit by adding 25% into the total cost of sales of the product, so the company will generate a profit of Rs.1851250. Answer2: Total selling price of the company is Rs-9256250 and the selling price of the ice-cream per unit is Rs-92.5625. Then per unit profit for ice-cream would be Rs-18.5. Page 14
  • 15.
    Answer3: The sellingprice of the company is Rs.9256250 which is 20% at the cost. CONCLUSION By preparing the cost sheet, company can compare its position with that of its competitors. According to the analyses of the company’s cost sheet the company will earn the profit of Rs.1851250 at the cost of Rs.7405000 which is a good profit to be considered. Page 15