1. Урок з теми:
Види поясних виробів. Художнє конструювання.
8 клас
Навчальна мета: забезпечити засвоєння ученицями знань про види
поясних виробів, стиль, силует; формувати в них уміння розпізнавати види
силуетів поясних виробів, симетричні і асиметричні моделі, ритм,
динамічні і статичні форми; навчити робити опис зовнішнього виду
спідниць, створювати ескіз.
Розвивальна мета: сприяти розвитку уяви, фантазії, мислення, творчості.
Виховна мета: виховувати естетичний смак, уміння красиво та доречно
одягатись, охайність, культуру праці, позитивне ставлення до творчої
діяльності.
Очікувані результати: вміти обирати спідниці з урахуванням
особливостей фігури;
вміти робити опис зовнішнього виду спідниці,
розробляти ескіз спідниці.
Тип уроку: комбінований.
Час: 2 години.
Технічне
обладнання:
комп’ютерний
клас,
проектор,
екран,
мультимедійна дошка, об’єднані в єдину комп’ютерну мережу.
Матеріали і обладнання: навчальна презентація, буклети – конспекти.
або
2. Хід уроку
І. Організація початку уроку.
Привітання вчителя.
Перевірка готовності учениць до уроку.
ІІ. Психологічний настрой учнів «Сонечко». На екрані і на моніторах
з’являється сонечко. Учитель:
- До нас заглянуло сонечко. Подивіться на нього уважно: воно
посміхається і протягує до вас свої промінчики. Відчуйте його
торкання до вас. На душі у вас спокійно і радісно. Ви наповнені
енергією радості, ви щасливі, у вашому житті все прекрасно.
Відчуйте це, усвідомте, що вам добре і ви щасливі. Позитивний
настрій – початок успішного і щасливого майбутнього.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
На екрані демонструються слайди з моделями спідниць , брюк , шорт.
(слайд 3,4 ). Учитель ставить проблемне питання:
- Проаналізуйте моделі одягу і скажіть , що спільного в них?
Узагальнюючи відповіді учениць, учитель формулює тему уроку, нагадує
назву розділу (слайд 5)
- Що ви очікуєте від уроку? Свої очікування пропонує записати до
друкованого буклету- конспекту , який знаходиться на столах. Відводиться
для роботи певний час – 2 хв.
Елемент тренінгу - дискусія «Брюки чи спідниця?» - клас за ознакою
(хто сьогодні одягнутий в брюки, хто в спідниці) ділиться на дві групи.
Одна обговорює, а потім представляє аргументовану позицію – «Жінкам
краще одягатися в брюки!», інша - «Жінкам краще одягатися в спідниці!».
Підводиться підсумок – це добре, що сучасні жінки мають можливість
обирати не тільки манеру одягатися, а й спосіб життя, професію, чоловіка
тощо, але не варто забувати про те, що робить жінку привабливою,
чарівною.
ІV. Актуалізація. Метод навчання «знайти відповідності», робота в
парах.
Учитель пропонує учням проаналізувати моделі спідниць на слайдах,
з’ясувати, однакові ознаки і відмінності. Діти одним з понять називають
«стиль». Учитель нагадує, що схожу тему вони вивчали в 7 класі і
пропонує сформулювати це значення (стиль – це індивідуальна манера
неповторні особливості творчості). Учитель пропонує подивитись на
моніторі слайди з ознаками сучасних стилів і вписати їх назви. Потім учні
об’єднуються в пари і отримують конверти з завданням. Наступним етапом
роботи буде знайти відповідні ознаки в моделях спідниць і розташувати
їх на відповідних слайдах. Після закінчення роботи аргументувати свій
вибір. Для роботи виділяється 10 хв.
Учитель по черзі виводить на екран слайди з видами стилів ( 5 ).Учениці
3. вказують головні ознаки приналежності спідниць до того чи іншого стилю.
V.Викладання нового матеріалу. Учитель пропонує рухатись далі у світ
моди і вводить поняття «силует» (силует –зовнішній обрис будь-якого
предмету. Зображується у вигляді геометричних фігур).
На екрані з’являється слайд з видами силуетів. Учитель пояснює види
силуетів.
За силуетом розрізняють спідниці: прямі (мал. 1, а),
трапецієвидні (мал 1,б), розширені донизу (мал. 1, в), звужені донизу
(мал. 1, г).
Наступний слайд – розподіл спідниць за способом крою: прямі, клинові,
конічні. Учитель аналізує моделі спідниць на слайді.
За кроєм спідниці бувають прямі (мал. 2, а), клинкові (мал. 2, б), конічні
(мал. 2, в). Метод навчання «знайти відповідності», робота в парах.
Ученицям пропонується з наведених моделей знайти відповідні моделі за
кроєм і за силуетом і вставити ці зразки до наступних слайдів. На роботу
-15 хв. Учитель проводить поточний інструктаж, остаточний результат
роботи дітей висвічує на загальному екрані, а учениці їх коментують.
4. VІ. Фізкультхвилинка.
Рухлива хвилинка:
Очі, рученьки втомились.
А щоб краще працювати,
Треба трохи втому зняти.
Раз – підняти руки вгору,
Два – сплести перед собою.
Три – схились до самих п’ят,
А тепер рівненько стань.
Знов підняти руки вгору,
Знов сплести перед собою,
Нахились до самих п’ят,
Сідай знову працювать.
Далі на слайді учитель вводить поняття «Симетрія і асиметрія».
Пропонуючи ученицям знову проаналізувати наступні моделі. (Симетрія –
це розмірне , пропорційне розміщення частин цілого відносно площини осі
або центра. Асиметрія – це порушення симетрії елементів у межах цілого).
На наступному слайді моделі спідниць з оборками. Узагальнюючи
відповіді учениць учитель вводить поняття «ритм» (ритм – це рівномірне
чергування впорядкованих елементів).
Учитель звертається до учнів уявити себе в одній з спідниць. Пропонує
умовно відчути рух у ній і розповісти про свої відчуття.
Учитель узагальнює розповіді учениць формуванням поняття
«Динаміка» (Стан руху ,зорове сприйняття руху) і «статика» (стан спокою,
рівноваги форми), аналізуючи моделі спідниць на слайді. Ці поняття
простежуються і в кольоровій гамі : наявність смуг , блискучих елементів,
яскравих чи контрастних кольорів –ці ознаки відносяться до динаміки .
Статичний одяг навпаки передбачає пастельно кольорову гаму спокійні
лінії форми .
Отже , симетрія і асиметрія ,ритми в одязі ,динаміка і статика – всі ці
поняття відносяться до засобів художнього конструювання.
5. Проблемне питання. При виконанні яких операцій можливо застосувати
знання які ви сьогодні отримали ?( учениці відповідають: коли обираємо
спідницю або створюємо самі модель )
Проблемне питання. А чому однім дівчатам і жінкам пасує одна спідниця
іншим розширена; одним коротка іншим довга; одним смугаста іншим
однокольорова? (Слайд 35 )
Узагальнюючи варіанти відповідей учитель робить висновок ,що «вибір
спідниці залежить від особливостей фігури дівчини чи жінки».
Засіб «Продовж речення». - Отже при виборі моделі спідниці
враховують…вік, тенденції моди, призначення, пору року, особистий
художній смак . Учитель пропонує свої припущення вписати в наступний
слайд. Вимоги які ви назвали, поділяють на :
- Естетичні
- Гігієнічні
- Експлуатаційні
Знайдіть відповідність між вашими записами і назвами вимог і впишіть
самостійно до наступного слайду . Для роботи-10 хвилин.
Учитель виконує поточний інструктаж, остаточний результат
висвічується на загальному екрані.
VІІ. Узагальнення знань учнів. Засіб «продовж речення».
- Отже ви з’ясували поняття стиль , силует…..далі продовжити будьласка. Вчитель допомагає формулювати відповіді .
VІІІ . Практична робота.
Вступний інструктаж – повідомлення завдання.
Використовуючи ігрові елементи, учитель пропонує ученицям побути в
ролі дизайнера одягу.
Чим займаються люди цієї професії(учениці отримали попереднє д/з –
підготувати повідомлення про професію дизайнер одягу(додаток)
6. - Зараз я пропоную вам розробити і замалювати ескіз моделі вашої
спідниці. А наступним етапом вашої роботи буде скласти опис цієї моделі
за зразком, який наданий на слайді(додаток). Ви можете користуватись
навчальною
презентацією
яку
мі
разом
сьогодні
створили,своїми
друкованими конспектами .На роботу вам – 30 хвилин (робота виконується
під музичний супровід).
Учитель проводить поточний інструктаж,якщо потрібно – допомагає.
Робота в групах . Розподіл по групам за кольоровою ознакою.
Синій –прямі спідниці
Жовтий – трапецієвидні
Зелений - розширені до низу
Червоний – звужені до низу
Об’єднавшись в групи за ознакою види силуету вам
потрібно
підготувати загальну презентацію спідниць всіх членів групи(презентація
складається за описом).Один представник кожної групи представляє
презентацію. Для роботи у вас є 5 хвилин. Після закінчення часу учениці
презентують ескізи спідниць.
ІX. Аналітично - оцінювальний етап. Учасниці груп оцінюють кожну
по черзі, пояснюючи відповіді. Учитель доповнює і виставляє остаточні
оцінки за урок.
X . Рефлексія
На початку уроку в друкований конспект учениці записали
свої
очікування.
- Чи справдились вони ? Які саме?
Учитель підводить підсумок роботи:
- Я рада, що допомогла вам в роботі і пропоную вам записати
наступне домашнє завдання (слайд): вивчити основні поняття в
буклеті- конспекті, ватман або папір 70×70 см.,креслярські прилади,
креслярські олівці, сантиметрову стрічку.
7. - Зараз я пропоную вам розробити і замалювати ескіз моделі вашої
спідниці. А наступним етапом вашої роботи буде скласти опис цієї моделі
за зразком, який наданий на слайді(додаток). Ви можете користуватись
навчальною
презентацією
яку
мі
разом
сьогодні
створили,своїми
друкованими конспектами .На роботу вам – 30 хвилин (робота виконується
під музичний супровід).
Учитель проводить поточний інструктаж,якщо потрібно – допомагає.
Робота в групах . Розподіл по групам за кольоровою ознакою.
Синій –прямі спідниці
Жовтий – трапецієвидні
Зелений - розширені до низу
Червоний – звужені до низу
Об’єднавшись в групи за ознакою види силуету вам
потрібно
підготувати загальну презентацію спідниць всіх членів групи(презентація
складається за описом).Один представник кожної групи представляє
презентацію. Для роботи у вас є 5 хвилин. Після закінчення часу учениці
презентують ескізи спідниць.
ІX. Аналітично - оцінювальний етап. Учасниці груп оцінюють кожну
по черзі, пояснюючи відповіді. Учитель доповнює і виставляє остаточні
оцінки за урок.
X . Рефлексія
На початку уроку в друкований конспект учениці записали
свої
очікування.
- Чи справдились вони ? Які саме?
Учитель підводить підсумок роботи:
- Я рада, що допомогла вам в роботі і пропоную вам записати
наступне домашнє завдання (слайд): вивчити основні поняття в
буклеті- конспекті, ватман або папір 70×70 см.,креслярські прилади,
креслярські олівці, сантиметрову стрічку.