Сабақтың мақсаты:
а) Білімділік: оқушыларға тұрлаулы мүшелерді ажырату, сөйлемде
атқаратын қызметіне түсінік беру.Сөйлем мүшелері туралы
білімдерін кеңейте түсу.
ә) Дамытушылық: таза, сауатты жазу жазу дағдысын жетілдіру,
оқушылардың ой – өрісін дамыту, өз ойын жүйелі жеткізуге дағдыландыру.
б) Тәрбиелік : оқушылардың өз ана тілін сүюге, құрметтеуге,
тиянақтылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың мақсаты:
а) Білімділік: оқушыларға тұрлаулы мүшелерді ажырату, сөйлемде
атқаратын қызметіне түсінік беру.Сөйлем мүшелері туралы
білімдерін кеңейте түсу.
ә) Дамытушылық: таза, сауатты жазу жазу дағдысын жетілдіру,
оқушылардың ой – өрісін дамыту, өз ойын жүйелі жеткізуге дағдыландыру.
б) Тәрбиелік : оқушылардың өз ана тілін сүюге, құрметтеуге,
тиянақтылыққа тәрбиелеу.
«Буратинада қонақта» ересектер тобындағы балалармен «Таным» білім беру саласы, Қарапайым математикалық түсініктерді қалыптастыру оқу қызметінің технологиялық картасы
1. Сабақтың тақырыбы: Көкөніс
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Көкөніс түрлерімен,пайдасымен таныстыру. Шикілей жеуге болатын,жеуге
болмайтын көкөністерді ажырата білуге үйрету.Түйнекті,жемтамырды,пиязшықты
көкөніс «жеміс»деп аталмайтынын ұғындыру.
Дамытушылық: Топпен жұмыс істеуге үйрету, есте сақтау қабілеттерін дамыту, сауатты
жазуға, оқуға дағдыландыру.
Тәрбиелік: Еңбек етуге,бірін-ірі сыйлауға,тыңдай білуге, ұқыптылыққа,тапқырлыққа
тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: ойын сабақ
Сабақтың әдісі: ойын технологиясы, таңғажайып сәт, сұрақ- жауап, венн диаграммасы,
сын тұрғысынан ойлау стратегиясы..
Сабақтың көрнекілігі: « Көкөністер» суреттері, интербелсенді тақта.
Пән аралық байланыс: математика, ана тілі.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі:
- Сәлеметсіңдер ме, балалар?! Отырыңдар!
- Бүгін сыныпта кім кезекші? ( кезекшіден аптаның күні мен ауа- райы, оқушылардың
түгелдігін тексеру)
Оқушыларды дүниетану сабағына психологиялық дайындық жүргізу: оқушылардың
көздерін жұмылдырып, ең қызықты, жағымды сәттерін естеріне түсіртіп, елестеткізу.
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау . «Тұқым» «Саңырауқұлақ теру» ойыны.(Суреттің артына
жасырылған сұрақтарды алып,жауап береді)
Сұрақтар:
-Өсімдік тұқымын қай мезгілде жинайды?
-Тұқымды қалай дайындап,келер жылға сақтайды?
-Ерте көктемде себілетін қандай өсімдік тұқымдарын білесің?
-Өз жеріңде,бақшаңда өсетін өсімдік тұқымдары бірдей ме? Неге?
-Өсімдік тұқымдары қалай таралады?
ІІІ.Жаңа сабақ. «Көкөніс» сөзжұмбағын шешу
1.Су көлігі (кеме) 2. Жыл мезгілі (көктем)
3.Көру мүшесі (көз) 4.Өз атын шақыратын құс (көкек)
5.Бидайдың жемісі (дән) 6.Сүттен жасалатын тағам(ірімшік)
7.Ең жақсы баға (бес)
к е м е
к ө к т е м
к ө з
к ө к е к
д ә н
І р і м ш і к
б е с
2. - 1) Балалар, бүгін біз «Көкөніс» тақырыбымен танысамыз.
-Көкөністерге нелер жатады? Олардың бір-бірінен айырмашылығы бар ма?
Ендеше ,тақтадан көкөніс түрлерін көріп тамашалайық,ойымызды қорытайық.
2)- Балалар, енді мен сендерге жұмбақ жасырайын! Сол жұмбақтың шешуі біздің сыныпқа
қонаққа келеді.
Күн ұзарып,қар еріп,
Су сайларға толады.
Айтыңдаршы,балалар,
Бұл қай кезде болады? (көктем)
3) Есіктің арғы жағынан бір дыбыс естіледі.
- Балалар, біздің сабағымызға қонақ келген сияқты. Қане, қарсы алайық.
Көктем бейнесінде киініп келген қыз кіреді. Балалармен сәлемдеседі.
Көктем бейнесінде киінген қыз былай дейді:
- Балалар , қазір біз сендермен қызықты ойын ойнаймыз. Ол үшін сендер маған достар
туралы ән айтып берулерің керек.
Оқушылар келген қонаққа «Достар» әнін айтып береді.
- Ендеше, «Тапқыр достар » ойынын ойнаймыз.
Ойынның шарты: Үстелдің үстінде қияр мен қызанақ бақшада өсіп,гүлдеп тұрады. Сол
гүлдердің артында тапсырмалар жазылған. Ең алдымен оқушыларды екі топқа бөлеміз. Әр
топ өз капитан командасын таңдайды. Капитандар кезекпен тапсырмаларды оқиды, топ
оқушылары оны орындайды.Дұрыс жауап берген бала гүлдің орнына қияр мен қызанақ
көкөнісін іледі. Кімнің бақшасында көкөніс көп болса, сол топ жеңеді.
Қиярдың тапсырмалары:
1. Қияр туралы тақпақ айту.
2. Берілген сөздерден сөз тіркесін құрастыру: пияз, сәбіз, қияр.
3. Бұл кім? (бағбан )
4. Қандай сөз артық: шабдалы, ,қызанақ, пияз, орамжапырақ.
5. Көп нүктенің орнына тиісті әріпті жаз: орамжап...рақ, қ...рбыз,карт..п.
Қызанақтың тапсырмалары:
1. Өсімдіктің неше тобы бар?
2. Берілген сөздерден сөз тіркесін құрастыру: қауын, орамжапырақ, картоп
3. Қандай сөз артық: анар, алма, картоп, өрік, .
4. Мынау кім? (аспаз )
5. Көп нүктенің орнына тиісті әріпті жаз: қыз...лша,қи..р,шалқ.н.
- Менің сендерге деген тағы да бір ойын – сайысым бар. Шарты мынандай: компьютерде
бейнеленген көкөністер мен жемістер берілген. Бірінші топ жемістерді, екінші топ
көкөністерді ажыратып, тақтаға кезекпен шығып жазады.
3. - Ал, іске сәт, балалар!
- Балалар, менің сендермен қоштасатын уақытым келді. Сендермен уақыт өткізу мен үшін
өте қызықты болды Мені сендер сияқты тағы да балалар күтіп отыр. Сол оқушыларды
күттірмей жолға шығайын
Мұғалім:
- Келесі кезек мәтінмен жұмыс.
4) « Көкөніс » мәтінімен жұмыс: а) оқу
ә) сұрақ- жауап
- Балалар,сергіту сәтін орындап, бір сергіп алайық.
Сергіту сәті:
Қолды белге қояйық,
Басты оңға бұрайық.
Басты солға бұрайық.
Бір отырып, бір тұрып,
Бір отырып, бір тұрып,
Біз демалып қалайық.
5) Венн диаграммасы.
Жеміс Көкөніс
6) - «Кім тез?» санауды қайталайды. Тақтада сәбіз бен шалқан суреттерінде сандар
жазылып тұрады. Балалар сол сандарды рет- ретімен атап, дауыстап санайды.
7) Сабақты бекіту. Жұмбақтар шешу.
Ашулы қонақ бұл анық,
Тонын шешсе,жыладық. (пияз)
Үстіне тігіп көк шатыр,
Астында қызғылт дәу жатыр.(қызылша)
8)Сабақты корыту.
- Оқушылар, бүгін сабақ барысында көптеген сөздерді қайталап, білімімізді жетілдірдік.
Ендеше, білім туралы мақал – мәтел айтайық. Балалар, қандай білімге қатысты мақал-
мәтелдер білесіңдер? Әрине, «Оқу – білім бұлағы, Білім - өмір шырағы» деген мақал.
Олай болса, бүгінгі сабағымызды осы мағыналы мақалмен қорытайық.
9) Бағалау
10)Үй тапсырмасын беру.
Ағашта өседі,шырынды,
сулы,тәтті,қышқыл
болады,
Бақшада өседі,қыс
айларында жылыжайда
өсіреді,
түйнекті,жемтамырды,
пиязшықты
болады,шикілей жеуге
болмайтыны болады.
Өсімдік,
тұқымна
н
шығады