1. Шишко І.А.,
вчитель української мови та літератури
Криворізькоїзагальноосвітньоїшколи №15 І-ІІІ ст.
ім. М.Решетняка
Виховна година для учнів 5-6 класів
Тема:Якість життя: сміття.
Мета:підвищення рівня екологічної культури учнів 5-6 класів; виховання
екологічного мислення і свідомості; виховання гуманного ставлення до
природита підвищення мотивації до вирішення екологічних завдань.
Тип заняття: проблемно-пошуковий
Обладнання:презентація вчителя, змодельованівідходи, фломастери,
ватман, роздатковийматеріал.
ХІД ЗАНЯТТЯ:
І.Організаційниймомент
Привітання.
ІІ. Мотиваційний момент
1. Проблемне питання
-Я пропоную вам відповісти на декілька питань, як ти живеш заразза
схемою:
Я навчаюсь (де?)… Проводжувільний час (де?)……У мене є (що?)…..
-А тепер подумайте, як би ви хотіли жити у майбутньому?
Я хотів би навчатись(де?)…. Проводитивільний час (де?)…….Працювати
(ким?)…. Отримувати заробітну плату (яку?)…. Купувати (що?)…. Брати
участь (В чому?) …. Мати гарантію (На що?)….. Прожити до …..років
- Чи можливо втілити твої мрії у реальність?
- Від чого це залежить?
2. 2. Хвилинка перекусу
- Сьогодніми з вами на незвичайномузанятті, я пропоную вам трішечки
перекусити тим, що є у вас у сумочках, кожен ряд це буде ваша окрема
мікрогрупа. Але в мене є умова, як тільки пролунає дзвоник (вчитель
демонструє дзвоник), ви перестанете їсти і ми почнемо працювати далі.
Домовились?Ну, що ж, смачного (Перекустриває 7-8 хвилин)
Вчитель дзвенитьу дзвоник
- Настрій у вас вже покращився, а тепер давайтеподивимося, у якого
рядубільше всього сміття на столах?
- У якого менше?
- Чому у цього рядуменше?
- Що саме залишилось після нас? (різнокольорові обгортки)
3. Обговоренняз класом, щодо осмисленняпроблеми:
- - Для чого потрібна обгортка?
- Які функції вона виконує?
- Що ми можемо купувати без обгортки?
4. Тест-вікторина (кожен ряд є командою,завданняякомогабільше
зібрати правильних відповідей).
1.Большу частину сміття, яке забруднює Землю, складає? (Папір)
2. Пакет, який залишили у лісі, може пролежати без змін? (Більше 100 років)
3. Папір, який викинули у лісі, з`їдять мікробиза? (1-2 роки)
4. В якому роцібув прийнятий перший закон щодо поводження зі сміттям?
(приблизно 2500 роцідо н.е.)
5.Який вид відходів можна повністю переробити?(скло, харчовівідходи)
6. Який вид відходів, якщо їх закопати у землю, зможе переробитись?(скло)
ІІІ. Теоретичначастина.
- Вчитель показує презентацію«Історія сміття на планеті» та
коментує її
3. Слайд 1 Приблизно 2500 років до н.е. влада Афін (Греція) прийняла перший
в історії закон, який дійшов до нас, який встановлює правила поводження зі
сміттям. Громадянам було приписано вивозитисміття не менше ніж 1,5 км
від міста.
Слайд 2 В Японії приблизно з 1031 року зафіксовано перший приклад
переробкисміття. Збирали старий папір та перероблялийого на новий.
Слайд 3. 1400 роціфранцузький хроніст повідомив, що горисміття поблизу
стін Парижу по висоті рівні з воротами.
Слайд 4. 1776 рік. Сміття на службі війни. Після початку війни за
незалежність США влади північно-американських колоній відчули дефіцит
військових матеріалів та почали кампанію зі зборута утилізації відходів. Збір
металевих відходів, які йшли в переплавку, був вперше оголошений
патріотичним обов'язком.
Слайд 5. 1874. Перша спробавиробництваенергії зі сміття. У місті Ноттінгем
(Англія) почав діяти перший "деструктор" -парова машина, яка частково
використовуєяк паливо горючівідходи.
Слайд 6. У 1935 році в США почали виробництво напоїв у алюмінієвих
банках. На початку кожна баночкаважила 85 грамів, а з часом – 14 грам.
Саме ці банки суттєво та помітно збільшили кількість сміття.
Слайд 7. З 1948 року починається епоха замороженихпродуктів, що також
призвело до збільшення сміття. У 1973 роціу США запатентована
пластмасова пляшка.
Слайд 8. У 2008р. за оцінками консалтинговоїфірми в 2007 роців світі було
вироблено 2.08 млрд. тонн сміття. Для порівняння, щорічно в світі
виробляєтьсяприблизно 2 млрд. тонн зерна і близько 1 млрд. тонн сталі.
- Подумайтеі скажіть, коли ви заходите до магазину, бачите вітрини,
які заставлені безліччю пакетамита яскравими коробками всіх
розмірів, замислюємось, що більше коштує – упаковка чи товар?
(Упаковка коштує: до 13 побутового сміттяскладаєтара. На яку у
різних країнахвитрачають:75% виробленого скла;50% паперу; 40%
алюмінію;40% пластику;8% металу)
- Чи завжди потрібна обгортка?
- Чи всі магазинні вітрини так виглядають?
4. - Для того, щоб переглянути другу частину моєї презентації, пропоную
вам для початкупереглянути та спробувати розсортувати пакети зі
сміттям, які я вам приготувала.
Учні сортують сміття.
- Що ми з вами бачимо? (Тара, пластик, папір, харчовівідходи, метали
(у кожного в смітнику знаходилась алюмінієва пляшка))
Слайд 9. ПАПІР Винайдено в 105 році н.е. Волокниста речовина, яка іноді
виготовляють з дрантя. Використовуєтьсяв техніці пап’є-маше. Розмокаєу
воді, але не розчиняється. Час розпаду2-3 роки. Щорічно європеєць
споживає130 кг . У 875 році нашої ери в Китаї стала використовуватися в
гігієнічних цілях. До цього моменту вона була занадто дорогою. При
повторній переробці1тонни зберігається 17 дерев.
Слайд 10. ПЛАСТМАСА. Перша була отримана англійським металургом і
винахідником Олександром Парксом у 1855 році. Родич жувальної гумки.
При спалюванні виділяються токсичніречовини. Розкладається пластикза
100-200 років. Потрібно 9 літрів нафти для виготовлення 1000 шт. 4 з 5 сумок
для продуктів у нас зробленіз нього. Суперлегкий Багато чого в класі
складається з нього.
Слайд 11. СКЛО Існувало в Єгипті вже 5 тисяч років тому. Природою
створено природнугірськупороду – обсидіан. Може при впливі вогню
переходити з рідкого в твердийстан і назад. Застосовуєтьсяв різних сферах
людської діяльності: від будівництва, образотворчогомистецтва, оптики,
медицини. При всіх позитивнихякостяхдуже крихке. Виготовляється з
річкового піску. Перероблюється в землі 1000 років.
Слайд 12. МЕТАЛ В основномувін твердий, але може бути рідким Його
люблять носитидівчата, жінки. Людина дізналася про нього вже 3000 років
тому. Його вручають переможцям. Щоб добути 1 грам цього потрібно
використовувати1000 літрів морськоїводи. Розкладається в землі за 100
років.
IV. Колективне заповненнятаблиці.
- Нам потрібно подумати і вирішити, якіми можемо робити зміни,
щоб не забруднювати нашу планету
(кожна команда самостійнозаповнює другий стовпчик у таблиці,а
потім колективновсім класом на дошці)
5. Група відходів Проблеми знищення Шляхи вирішення
Харчові відходи Мікроби
При спалюванні
виділяють діоксин
Віддати тваринам
Добреорганічне
добриво
Папір Для задоволення потреб
одної людинина рік
необхідно 300 дерев
Виготовлення паперу
супроводжується
забрудненням повітря,
води
Економити папір
Здавати макулатуру
Пластик При спалюванні
виділяється отрута
Заважає газообмінуу
землі та водоймах
Купувати товари у
багаторазовійтарі
Метали Виробництво металів
дуже енергоємне
Здавати алюмінієві
банки
V. Підсумок заняття
- Чи можна змішувати побутові відходи? (Ні , їх потрібно сортувати
для подальшої переробки)
- Що може кожен з вас? (відповіді записувати на дошці)
(використовуватибагаторазовутару, одежу, з якої виріс, віддати тим,
кому вона потрібна, не викидати іграшки і книги, бо їх можна віддати
іншим, не користуватись пінопластом, він практично не розкладається
у природномусередовищі……..)
VI. Домашнє завдання
Разом з членами родинизаповнититаблицю.
6. У таблицю впишіть різноманітні продуктита речі, які ваша родина
зазвичайкупує. У якій упаковці ви ці продуктикупуєте, і що з цією упаковку
відбувається. Ваші пропозиції.
Продукт Оцінка А-Д Альтернативна
упаковка, яка не
шкодить
навколишньому
середовищу
Варіанти відповідей для другого стовпчика
А. упаковка може розкладатись.
Б. може бути спалена.
В. необхідна велика кількість енергії, щоб її знищити;
Г. упаковка може бути повторно використана.
Д. упаковка не може бути повторно використана, її потрібно знищити.