SlideShare a Scribd company logo
Тема. Карпатська Україна. Карпатська Січ.
Августин Волошин.
Мета:з’ясуватиособливостіполітичної боротьбинаукраїнськихземлях у складі
Чехословаччини; охарактеризувати геополітичне становище Карпатської України;
визначити причини поразки Карпатської України; скласти історичну характеристику
Августина Волошина; розвивати увагу, пам'ять, мислення, вміння аналізувати та
робити висновки, висловлювати власні судження; удосконалювати навички роботи з
історичним матеріалом та історичними картами; формувати інтерес до вивчення теми.
Цілі уроку:
 створитицілісний образ Августина Волошина – видатного українського педагога,
науковця, політичного діяча;
 ознайомити учнів з діяльністю А. Волошина на посаді президента Карпатської
України;
 поглибити та конкретизувати знання учнів з новітньої історії України;
 довести, що українське державотворення – не випадкове явище, а закономірний
процес;
 розвивати вміння критично аналізувати події 30 – 40-х рр., самостійно робити
висновки;
 розвивати навички та вміння користуватися додатковою літературою;
 ровивати логічне мислення, уміння аргументувати свою думку, давати оцінку
діяльності історичних осіб;
 розвивати у дітей комунікативні здібності; сприяти формуванню національної
самосвідомості учнів, їх історичної пам’яті, пов’язаної з державотворчими
традиціями.
Очікувані результати. Після уроку учні/учениці зможуть:
 оперувати хронологічним та понятійним матеріалом;
 визначати особливостіполітичної боротьбина українських землях у
складі Чехословаччини;
 характеризувати геополітичне становище Карпатської України;
 аналізувати причини поразки Карпатської України;
 скласти історичну характеристику Августина Волошина.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: підручник, роздатковий матеріал, мультимедійна презентація,
проектор.
Хід уроку
I. Організаційна частина.
II. Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань.
1. Робота з історичною картою.
 Покажіть на історичній карті:
 українську етнічну територію;
 територію України, що перебувала у складі Чехословаччини.
III. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку.
Вчитель. Сьогодні ми з’ясуємо особливості політичної боротьби на українських
землях у складі Чехословаччини; охарактеризуємо геополітичне становище
Карпатської України; визначимо причини поразки Карпатської України та складемо
історичну характеристику Августина Волошина.
IV. Вивчення нового матеріалу.
1. Перегляд відеоролику.
 Перегляньте відеоролик. Створіть за допомогою підручника та відеоролика
соціальну сторінку Августина Волошина (учням видаються аркуші
фліпчарта та різнокольорові маркери).
https://www.youtube.com/watch?v=8NmDIurr8mo
Завдання:
1. Створити сторінку Августина Волошина з усіма необхідними для цього
атрибутами (фото профілю, дата народження, місця навчання та роботи).
2. Написати 1-2 пости по темі уроку. Це можуть бути або дописи про життєві
події, або повідомлення про перемогу/програш у битві, або про домовленість зі
спільниками, або про зраду тощо.
3. До цих дописів потрібно намалювати відповідне фото або карикатуру,
написати коротенький текст.
4. Хто був друзями та ворогами Августина Волошина. Його основні справи
життя.
5. Представити результати своєї роботи класу і вислухати
запитання/доповнення/побажання щодо покращення
сторінки.
2. Аналіз візуальних джерел.
 Розгляньте агітаційні плакати Карпатської України.
 Яке ставлення до подій доби автор намагався сформувати у глядачів?
 Які світоглядні ідеали доби втілено в плакатах?
Вчитель. Протягом століть український народ Закарпаття перебував у ярмі
іноземних поневолювачів. Непрошені гостінамагалися довести місцевим жителям, що
в них немає Батьківщини. Їм і на думку не спадало, що настане час, коли ця невелика
частина українського народу, яка тривалий період була відірвана від своєї матері-
вітчизни, на повен голос заявить про свою незалежність і доведе, що вона є
господарем власної землі. 15 березня 1939 р. назавжди залишиться у пам’яті
волелюбних краян, бо цього дня українське Закарпаття уперше за свою багатовікову
історію стало незалежним.
11 жовтня 1938 р. празький уряд надав автономію Підкарпатській Русі (так у той
час офіційно називали Закарпаття), і невдовзі було сформовано її перший уряд, який
очолив Андрій Бродій. Будучи людиною проугорських поглядів, він дуже скоро
викрив себе і був заарештований. 27 жовтня посаду прем’єр-міністра посів Августин
Волошин – доктор теології, автор багатьох книжок із педагогіки, людина, яка мала
великий авторитет у широких верствах населення. На його долю випала нелегка місія
очолити народ саме тоді, коли вкрай загострилася міжнародна обстановка, коли
«сильні світу цього» готували нову світову війну.
У міжвоєнний період українці були позбавлені власної державності.
Роз’єднаність наших земель між чотирма державами робила Україну вразливою до
зовнішньої агресії, а народ – до асиміляцій, поневолення, репресій.
В Європі напередодні Другої світової війни ситуація стрімко загострювалася. В
березні 1938 рокуНімеччина поглинула Австрію. Зовнішньополітична загрозанависла
над Чехословаччиною. Гітлер висунув вимогу передати Судетську область, на
території якої мешкало близько 3,5 мільйонів німців. Великобританія і Франція,
сподіваючись відтермінувати початок війни, використовували тактику «замирення
агресора», йшли на територіальні поступки.
29 вересня 1938 року відбулася Мюнхенська конференція. За її наслідками
укладено угоду про передачу Судетської області від Чехословаччини до Німеччини.
Угорщина та Польща під цим впливом також висунули до Праги територіальні
претензії.
Заради збереження держави в умовах територіальних претензій з боку
Німеччини, Угорщини і Польщі чехословацька влада пішла на поступки словакам і
карпатським українцям. 11 жовтня 1938 року на вимогу політичних сил
Підкарпатської Русі Прага призначила перший автономний уряд краю (очолив Андрій
Бродій), який проіснував лише 15 днів. Через звинувачення в підготовці приєднання
Підкарпатської Русі до Угорщини Бродія арештували і призначили нового прем’єр-
міністра – Августина Волошина.
24 жовтня угорський уряд за підтримки фашистської Італії висунув вимогу про
міжнародний арбітраж для вирішення справи угорської меншини в Чехословаччині. 2
листопада відбувся перший Віденський арбітраж. За його рішенням Чехо-Словаччина
змушена була передати Угорщині південні округи автономних Словаччини та
Підкарпатської Русі. Закарпаття втратило понад 12% території із 97 населеними
пунктами, зокрема найбільші міста: Ужгород, Мукачеве, Берегове, де мешкало понад
33 тисячі українців.
За таких обставин, коли Чехо-Словаччина передала Судетську область
Німеччині (за Мюнхенською угодою) і частину території – Угорщині (за Віденським
арбітражем), ситуацією скористалися словаки та закарпатські українці. Вони
домоглися створення національних автономій. Уряд Карпатської України переїхав із
Ужгорода до Хуста, де розпочав державне будівництво.
За час урядування Августина Волошина ухвалено важливі рішення: 25
листопада – про запровадження на території краю українськоїмови, наприкінці грудня
– про розпускземського уряду в Хусті, офіційну назву «Карпатська Україна» поряд із
«Підкарпатська Русь».
Для захисту Карпатської України 9 листопада 1938 року в Хусті засновано
парамілітарну структуру«Організацію народної оборони Карпатська Січ», відому
також як ОНОКС. Очолив її Дмитро Климпуш. Січовики мали право носити
військовий однострій, відзнаки та легку зброю. Керівним органом ОНОКС стала
Головна команда. Окремо діяв військовий штаб. Його ядро склали члени ОУН із
Галичини. Соціальною базою для її розбудови стали осередки «Пласту», «Січі» та
«Просвіти». В ОНОКС вступали вчителі, лікарі, службовці, студенти, гімназисти,
семінаристи, робітники та демобілізовані військовослужбовці чехословацької армії.
Прибули добровольці і з Галичини, Волині, Буковини та Наддніпрянщини. Це
надавало їй загальноукраїнського характеру. У лютому 1939-го чисельність
Карпатської Січі досягла 15 тис. осіб.
12 лютого 1939 року відбулися вибори до крайового Сойму. Переконливу
підтримку – 92,4 % – отримала проурядова партія Українське національне об’єднання
(УНО). Її центральний провід очолив Федір Ревай. Ті вибори стали найважливішим
етапом у становленні автономії Карпатської України й закріпленні її державно-
правового статусу в складі федеративної Чехо-Словацької республіки.
Тим часом Адольф Гітлер спланував остаточно ліквідувати Чехо-Словаччину.
Тож 12 березня 1939-го Будапешт отримав «мовчазнузгоду» на окупацію Карпатської
України. Вранці 14 березня угорські війська за підтримки нерегулярних сил без
оголошення війни розпочали наступ на Хуст.Угорське командування планувало
якнайшвидше захопити місто й арештувати українських урядовців, щоб не допустити
відкриття Сойму Карпатської України.
Того ж дня, 14 березня, парламент у Братиславі проголосив незалежність
Словаччини під протекторатом Райху. З огляду на це, ввечері Августин Волошин
проголосив Карпатську Україну незалежною державою. Водночас було призначено
склад нового уряду: прем’єр-міністром став Августин Волошин, закордонні справи
очолив Юліан Ревай, внутрішні справи – Юрій Перевузник, господарство – Степан
Клочурак, фінанси й комунікації – Юлій Бращайко, здоров’я і соціальна опіка –
Микола Долинай.
15 березня Гітлер поглинув решту чеських земель. Їх перетворено на
Протекторат Богемії та Моравії. Фактично Чехо-Словаччина розпалася. Зв’язок між
Карпатською Україною та Прагою ускладнився. За таких умов 15 березня в Хусті по
обіді відкрилося засідання Сойму Карпатської України, де таємним голосуванням
обрали президента новоствореної української держави – Августина Волошина – й
офіційно проголосили незалежність краю. Ухвалили два конституційні закони, що
визначали форму державного правління.
У цей час тривали бої, найбільш кровопролитні на Севлюсько-Хустському
відтинку. Їх кульмінацією став бій на Красному полі поблизу Хуста 16 березня 1939-
го. Героїчна й самовіддана оборона Севлюша, що за 25 кілометрів від Хуста, та його
околиць дала змогу провести історичну сесію сойму Карпатської України, де було
проголошено її незалежність. 16 березня о 16-й годині до Хуста увійшли угорські
підрозділи. Головні сили січовиків відступили на схід, до румунського кордону.
Після окупації Карпатської УкраїниАвгустинВолошин із представниками свого
уряду змушений був залишити Хуст і 16 березня 1939 перейшов кордон Румунії.
Відвідавши Югославію, Австрію, Німеччину, він залишився у Празі (Чехія).
18 березня угорські війська повністю зайняли територію Карпатської України.
На всіх перевалах вони дійшли до польського кордону.
Загалом під час березневої кампанії збройні сили Карпатської України провели
близько 20 боїв. За оцінкою сучасників, втрати у них становиливід 1 до 1,5 тисячі осіб
убитими та пропалими безвісти. Щодо угорської сторони, то за офіційною
статистикою Будапешта, угорська армія в ході бойових дій у Карпатській Україні
втратила 72 вбитих, 164 поранених, 3 пропалих безвісти і 2 полонених. Однак є
підстави вважати, що цифри втрат з боку Угорщини були свідомо применшені, щоб
приховати масштаби збройного опору. За чеськими та українськими даними, втрати
угорської армії становили близько 200 вбитих і кілька сотень поранених.
Щойно захопивши Карпатську Україну, окупаційна влада запровадила на
Закарпатті воєнний стан і утворила військову адміністрацію. Каральні органи взялися
за «очищення» краю від «небажаних елементів». Найжорстокішого переслідування
зазнали січовики та національно свідома інтелігенція, а також колишні державні діячі
Карпатської України.
V. Узагальнення та систематизація знань.
1. СВОТ аналіз.
Зараз ми розглянемо період утворення Карпатської України з різних боків. У
цьому нам допоможе зручний інструмент, що використовується для повноцінного
аналізу певної ситуації або проекту. Це – СВОТ-аналіз, в якому представлені чотири
блоки: сильні та слабкі сторони, загрози та можливості. У своїх групах ми будемо
наповнювати блоки схеми аналізу сильними та слабкими сторонами Карпатської
України, а також подумаємо, що б могло становити загрозу чи можливість на той час.
Це дозволить зрозуміти ширший контекст ситуації і подивитися, чи подолали врешті
загрози та чи скористалися потенційними можливостями.
Вчитель. Розуміння сильних і слабких сторін певного явища або ситуації,
пов’язаних з ними загроз та можливостей, дає змогу побачити ширшу,
повноцінну/повну картину того, що відбувається, й ухвалити найкраще рішення
стосовно того, на чому вам зосереджувати зусилля, або ж краще зрозуміти ту чи іншу
історичну подію. У кожній ситуації завжди можна знайти щось хороше, з нашого
погляду, і щось не дуже вдале, але важливо вміти це побачити та врахувати у своїх
діях та оцінках.
2. Аналіз історичної ситуації.
У маніфесті «Український Народе Прикарпаття!» говорилося: «З болем в серці
сповіщаємо сумну звістку про те, що комісія арбітрів двох великих держав…
постановила, щоб від нашого краю, від нашої молодої держави були відірвані деякі
землі з містами Берегове, Ужгород, Мукачів»
 Про які події йдеться і коли вони відбулися?
 Що було їхньою причиною?
 Яким був результат?
VI. Підсумки уроку.
Намалюйте на ватмані дерево з корінням та кроною. Роздайте дітям по два
стікери одного кольору та по два — іншого. Завдання — написати дві речі, які
запам’яталися чи сподобалися на уроці, і дві — що не сподобалися чи були нецікаві.
Перші стікери діти ліплять на кроні дерева, другі — біля коріння.
VII. Інструктаж з домашнього завдання.
Опис завдання: Уявіть, що ви працюєте в великій компанії, що займається
організацією виставок, презентацій, конференцій та інших інформаційно-культурних
заходів. На наступному тижні приїздить делегація науковців з іших країн, за
організацію програми візиту якої ви відповідальні. Мета приїзду науковців – більше
дізнатись про постать Августина Волошина Ваше завдання наступне:
1. Знайти декілька державних музеїв, які потенційно були б найбльш
цікавими для науковців;
2. Знайти різні культурні пам’ятки, які стосуються АвгустинаВолошина
(пам’ятники, вулиці, музеї) – до 5 шт.
3. Знайти та скласти списокпотенційних дослідників, істориків, публіцистів
та інших зацікавлених сторін, які проводилидослідження діяльності та
характеристики Августина Волошина.
ПИТАННЯ РЕЗУЛЬТАТ
Знайти декілька державних
музеїв, які потенційно були б
найбльш цікавими для
науковців:
Знайти різні культурні
пам’ятки, які стосуються
Августина Волошина
(пам’ятники, вулиці, музеї,
художні твори) – до 5 шт.
Знайти та скласти список
потенційних дослідників,
істориків, публіцистів та
інших зацікавлених сторін,
які проводилидослідження
діяльності та характеристики
Августина Волошина
2.Переглянути вдома фільм «Трагедія Карпатської України». Скластиесе на тему
«Подвиг ціною в життя».

More Related Content

What's hot

9490 презентация куліш
9490 презентация куліш9490 презентация куліш
9490 презентация кулішSvetikShvager
 
Виховний захід "Вічна у віках!"
Виховний захід "Вічна у віках!"Виховний захід "Вічна у віках!"
Виховний захід "Вічна у віках!"
olesya soverhsenko
 
Презентація Крихітка Цахес
Презентація Крихітка ЦахесПрезентація Крихітка Цахес
Презентація Крихітка Цахес
nadiyakovalchuk61
 
"У мене хата, вшита небесами": до 90-річчя від дня народження Михайла Ткача
"У мене хата, вшита небесами": до 90-річчя від дня народження Михайла Ткача"У мене хата, вшита небесами": до 90-річчя від дня народження Михайла Ткача
"У мене хата, вшита небесами": до 90-річчя від дня народження Михайла Ткача
Чернівецька обласна бібліотека для дітей
 
Презентація до уроку "Михайло Стельмах. Автобіографічна повість" : біографія ...
Презентація до уроку "Михайло Стельмах. Автобіографічна повість" : біографія ...Презентація до уроку "Михайло Стельмах. Автобіографічна повість" : біографія ...
Презентація до уроку "Михайло Стельмах. Автобіографічна повість" : біографія ...
Яна Іванова
 
Складносурядне речення (презентація) 9 клас мова
Складносурядне речення (презентація) 9 клас моваСкладносурядне речення (презентація) 9 клас мова
Складносурядне речення (презентація) 9 клас мова
TykhomirovaKaterina
 
План заходів до Дня памяті Героїв Крут
План заходів до Дня памяті Героїв КрутПлан заходів до Дня памяті Героїв Крут
План заходів до Дня памяті Героїв Крут
Alla Kolosai
 
21. Україна - незалежна держава
21. Україна  - незалежна держава21. Україна  - незалежна держава
21. Україна - незалежна держава
Igor Shuvarsky
 
План конспект уроку "Однорідні члени речення" 8 клас
План конспект уроку "Однорідні члени речення" 8 класПлан конспект уроку "Однорідні члени речення" 8 клас
План конспект уроку "Однорідні члени речення" 8 клас
Ярослав Тарновецкий
 
Наказ та Інструкція Повітряна тривога школа.docx
Наказ та Інструкція Повітряна тривога школа.docxНаказ та Інструкція Повітряна тривога школа.docx
Наказ та Інструкція Повітряна тривога школа.docx
ssuser34622d
 
Urok 3 povtorennja vyvchenogo u 8 klasi gramatychna osnova rechennya odnoskla...
Urok 3 povtorennja vyvchenogo u 8 klasi gramatychna osnova rechennya odnoskla...Urok 3 povtorennja vyvchenogo u 8 klasi gramatychna osnova rechennya odnoskla...
Urok 3 povtorennja vyvchenogo u 8 klasi gramatychna osnova rechennya odnoskla...
TykhomirovaKaterina
 
Павло Тичина. Життя та творчість. Аналіз поезій
Павло Тичина. Життя та творчість. Аналіз поезійПавло Тичина. Життя та творчість. Аналіз поезій
Павло Тичина. Життя та творчість. Аналіз поезій
Elena Pritula
 
презентація гребінка
презентація гребінкапрезентація гребінка
презентація гребінка
ssusere60f00
 
Театр в Україні 19 століття. Образотворче мистецтво, декоративно-прикладне ми...
Театр в Україні 19 століття. Образотворче мистецтво, декоративно-прикладне ми...Театр в Україні 19 століття. Образотворче мистецтво, декоративно-прикладне ми...
Театр в Україні 19 століття. Образотворче мистецтво, декоративно-прикладне ми...
Andy Levkovich
 
Види помилок
Види помилокВиди помилок
Види помилокlabinskiir-33
 
Zajmennyk
ZajmennykZajmennyk
Прислівник. Загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль
Прислівник. Загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль   Прислівник. Загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль
Прислівник. Загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль
Тетяна Шинкаренко
 
Написання похідних прийменників разом, окремо та через дефіс
Написання похідних прийменників разом, окремо та через дефісНаписання похідних прийменників разом, окремо та через дефіс
Написання похідних прийменників разом, окремо та через дефіс
Тетяна Шинкаренко
 
протокол
протоколпротокол
протокол
Юля Лещишина
 
СЕРЦЕ, ВІДДАНЕ МУЗИЦІ: ПЛАТОН МАЙБОРОДА
СЕРЦЕ, ВІДДАНЕ МУЗИЦІ: ПЛАТОН МАЙБОРОДАСЕРЦЕ, ВІДДАНЕ МУЗИЦІ: ПЛАТОН МАЙБОРОДА
СЕРЦЕ, ВІДДАНЕ МУЗИЦІ: ПЛАТОН МАЙБОРОДА
НБУ для дітей
 

What's hot (20)

9490 презентация куліш
9490 презентация куліш9490 презентация куліш
9490 презентация куліш
 
Виховний захід "Вічна у віках!"
Виховний захід "Вічна у віках!"Виховний захід "Вічна у віках!"
Виховний захід "Вічна у віках!"
 
Презентація Крихітка Цахес
Презентація Крихітка ЦахесПрезентація Крихітка Цахес
Презентація Крихітка Цахес
 
"У мене хата, вшита небесами": до 90-річчя від дня народження Михайла Ткача
"У мене хата, вшита небесами": до 90-річчя від дня народження Михайла Ткача"У мене хата, вшита небесами": до 90-річчя від дня народження Михайла Ткача
"У мене хата, вшита небесами": до 90-річчя від дня народження Михайла Ткача
 
Презентація до уроку "Михайло Стельмах. Автобіографічна повість" : біографія ...
Презентація до уроку "Михайло Стельмах. Автобіографічна повість" : біографія ...Презентація до уроку "Михайло Стельмах. Автобіографічна повість" : біографія ...
Презентація до уроку "Михайло Стельмах. Автобіографічна повість" : біографія ...
 
Складносурядне речення (презентація) 9 клас мова
Складносурядне речення (презентація) 9 клас моваСкладносурядне речення (презентація) 9 клас мова
Складносурядне речення (презентація) 9 клас мова
 
План заходів до Дня памяті Героїв Крут
План заходів до Дня памяті Героїв КрутПлан заходів до Дня памяті Героїв Крут
План заходів до Дня памяті Героїв Крут
 
21. Україна - незалежна держава
21. Україна  - незалежна держава21. Україна  - незалежна держава
21. Україна - незалежна держава
 
План конспект уроку "Однорідні члени речення" 8 клас
План конспект уроку "Однорідні члени речення" 8 класПлан конспект уроку "Однорідні члени речення" 8 клас
План конспект уроку "Однорідні члени речення" 8 клас
 
Наказ та Інструкція Повітряна тривога школа.docx
Наказ та Інструкція Повітряна тривога школа.docxНаказ та Інструкція Повітряна тривога школа.docx
Наказ та Інструкція Повітряна тривога школа.docx
 
Urok 3 povtorennja vyvchenogo u 8 klasi gramatychna osnova rechennya odnoskla...
Urok 3 povtorennja vyvchenogo u 8 klasi gramatychna osnova rechennya odnoskla...Urok 3 povtorennja vyvchenogo u 8 klasi gramatychna osnova rechennya odnoskla...
Urok 3 povtorennja vyvchenogo u 8 klasi gramatychna osnova rechennya odnoskla...
 
Павло Тичина. Життя та творчість. Аналіз поезій
Павло Тичина. Життя та творчість. Аналіз поезійПавло Тичина. Життя та творчість. Аналіз поезій
Павло Тичина. Життя та творчість. Аналіз поезій
 
презентація гребінка
презентація гребінкапрезентація гребінка
презентація гребінка
 
Театр в Україні 19 століття. Образотворче мистецтво, декоративно-прикладне ми...
Театр в Україні 19 століття. Образотворче мистецтво, декоративно-прикладне ми...Театр в Україні 19 століття. Образотворче мистецтво, декоративно-прикладне ми...
Театр в Україні 19 століття. Образотворче мистецтво, декоративно-прикладне ми...
 
Види помилок
Види помилокВиди помилок
Види помилок
 
Zajmennyk
ZajmennykZajmennyk
Zajmennyk
 
Прислівник. Загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль
Прислівник. Загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль   Прислівник. Загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль
Прислівник. Загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль
 
Написання похідних прийменників разом, окремо та через дефіс
Написання похідних прийменників разом, окремо та через дефісНаписання похідних прийменників разом, окремо та через дефіс
Написання похідних прийменників разом, окремо та через дефіс
 
протокол
протоколпротокол
протокол
 
СЕРЦЕ, ВІДДАНЕ МУЗИЦІ: ПЛАТОН МАЙБОРОДА
СЕРЦЕ, ВІДДАНЕ МУЗИЦІ: ПЛАТОН МАЙБОРОДАСЕРЦЕ, ВІДДАНЕ МУЗИЦІ: ПЛАТОН МАЙБОРОДА
СЕРЦЕ, ВІДДАНЕ МУЗИЦІ: ПЛАТОН МАЙБОРОДА
 

Similar to 124

ЗУНР: внутрішня та зовнішня політика
ЗУНР: внутрішня та зовнішня політикаЗУНР: внутрішня та зовнішня політика
ЗУНР: внутрішня та зовнішня політика
Svetlana Barvinchenko
 
8 klas istorija_ukrajini_strukevich_2016
8 klas istorija_ukrajini_strukevich_20168 klas istorija_ukrajini_strukevich_2016
8 klas istorija_ukrajini_strukevich_2016
NEW8
 
8 iu st_2016
8 iu st_20168 iu st_2016
8 iu st_2016
4book
 
8 iu st_2016
8 iu st_20168 iu st_2016
8 iu st_2016
Svinka Pepa
 
8 klas istorija_ukrajini_strukevich_2016
8 klas istorija_ukrajini_strukevich_20168 klas istorija_ukrajini_strukevich_2016
8 klas istorija_ukrajini_strukevich_2016
UA7009
 
Велич і трагедія президента Карпатської України
 Велич і трагедія президента Карпатської України   Велич і трагедія президента Карпатської України
Велич і трагедія президента Карпатської України
library_darnitsa
 
«Повернув нації наймення»
«Повернув нації наймення»«Повернув нації наймення»
«Повернув нації наймення»
NTB VNTU
 
Тема 7 . Урок 3
Тема 7 . Урок 3Тема 7 . Урок 3
Тема 7 . Урок 3
history-kpl
 
Hetmanat 1918 kovalyova
Hetmanat 1918 kovalyovaHetmanat 1918 kovalyova
Hetmanat 1918 kovalyova
KovalyovaNatalia
 
Тема 30
Тема 30Тема 30
Тема 30
ssuser0296f22
 
Резервний урок за темою:"Український державотворчий процес"
Резервний урок за темою:"Український державотворчий процес"Резервний урок за темою:"Український державотворчий процес"
Резервний урок за темою:"Український державотворчий процес"
160289yfnfif
 
вірю в твоє майбутнє
вірю в твоє майбутнєвірю в твоє майбутнє
вірю в твоє майбутнє
Anna Reichert
 
Євген Петрушевич : постать на тлі доби
Євген Петрушевич : постать на тлі доби Євген Петрушевич : постать на тлі доби
Євген Петрушевич : постать на тлі доби
library_darnitsa
 
Початок Першої Світової війни. Україна в геополітичних планах країн Антанти т...
Початок Першої Світової війни. Україна в геополітичних планах країн Антанти т...Початок Першої Світової війни. Україна в геополітичних планах країн Антанти т...
Початок Першої Світової війни. Україна в геополітичних планах країн Антанти т...
pv01com
 
Грушевський як політичний і громадянський діяч
Грушевський як політичний і громадянський діячГрушевський як політичний і громадянський діяч
Грушевський як політичний і громадянський діяч
Людмила Паламарчук
 
moya Ukrayn ty u sviti edyna
moya Ukrayn ty u sviti edynamoya Ukrayn ty u sviti edyna
moya Ukrayn ty u sviti edyna
viktoriay
 
Незалежність України: вектори ХХІ століття
Незалежність України: вектори ХХІ століттяНезалежність України: вектори ХХІ століття
Незалежність України: вектори ХХІ століття
Тернопільська обласна універсальна наукова бібліотека
 
день соборності україни
день соборності українидень соборності україни
день соборності україни
Руслан Симивол
 

Similar to 124 (20)

ЗУНР: внутрішня та зовнішня політика
ЗУНР: внутрішня та зовнішня політикаЗУНР: внутрішня та зовнішня політика
ЗУНР: внутрішня та зовнішня політика
 
8 klas istorija_ukrajini_strukevich_2016
8 klas istorija_ukrajini_strukevich_20168 klas istorija_ukrajini_strukevich_2016
8 klas istorija_ukrajini_strukevich_2016
 
8 iu st_2016
8 iu st_20168 iu st_2016
8 iu st_2016
 
8 iu st_2016
8 iu st_20168 iu st_2016
8 iu st_2016
 
8 klas istorija_ukrajini_strukevich_2016
8 klas istorija_ukrajini_strukevich_20168 klas istorija_ukrajini_strukevich_2016
8 klas istorija_ukrajini_strukevich_2016
 
Велич і трагедія президента Карпатської України
 Велич і трагедія президента Карпатської України   Велич і трагедія президента Карпатської України
Велич і трагедія президента Карпатської України
 
«Повернув нації наймення»
«Повернув нації наймення»«Повернув нації наймення»
«Повернув нації наймення»
 
Тема 7 . Урок 3
Тема 7 . Урок 3Тема 7 . Урок 3
Тема 7 . Урок 3
 
Hetmanat 1918 kovalyova
Hetmanat 1918 kovalyovaHetmanat 1918 kovalyova
Hetmanat 1918 kovalyova
 
Тема 30
Тема 30Тема 30
Тема 30
 
Резервний урок за темою:"Український державотворчий процес"
Резервний урок за темою:"Український державотворчий процес"Резервний урок за темою:"Український державотворчий процес"
Резервний урок за темою:"Український державотворчий процес"
 
вірю в твоє майбутнє
вірю в твоє майбутнєвірю в твоє майбутнє
вірю в твоє майбутнє
 
Євген Петрушевич : постать на тлі доби
Євген Петрушевич : постать на тлі доби Євген Петрушевич : постать на тлі доби
Євген Петрушевич : постать на тлі доби
 
Початок Першої Світової війни. Україна в геополітичних планах країн Антанти т...
Початок Першої Світової війни. Україна в геополітичних планах країн Антанти т...Початок Першої Світової війни. Україна в геополітичних планах країн Антанти т...
Початок Першої Світової війни. Україна в геополітичних планах країн Антанти т...
 
Грушевський як політичний і громадянський діяч
Грушевський як політичний і громадянський діячГрушевський як політичний і громадянський діяч
Грушевський як політичний і громадянський діяч
 
moya Ukrayn ty u sviti edyna
moya Ukrayn ty u sviti edynamoya Ukrayn ty u sviti edyna
moya Ukrayn ty u sviti edyna
 
Незалежність України: вектори ХХІ століття
Незалежність України: вектори ХХІ століттяНезалежність України: вектори ХХІ століття
Незалежність України: вектори ХХІ століття
 
день соборності україни
день соборності українидень соборності україни
день соборності україни
 
день соборності україни
день соборності українидень соборності україни
день соборності україни
 
день соборності україни
день соборності українидень соборності україни
день соборності україни
 

More from Cshkilniy

28.04.2021. 3
28.04.2021. 328.04.2021. 3
28.04.2021. 3
Cshkilniy
 
28.04.2021.2
28.04.2021.228.04.2021.2
28.04.2021.2
Cshkilniy
 
28.04.2021
28.04.202128.04.2021
28.04.2021
Cshkilniy
 
6,03,2021
6,03,20216,03,2021
6,03,2021
Cshkilniy
 
21.02.21.2
21.02.21.221.02.21.2
21.02.21.2
Cshkilniy
 
21.02.21
21.02.2121.02.21
21.02.21
Cshkilniy
 
6.02.2020
6.02.20206.02.2020
6.02.2020
Cshkilniy
 
18.10
18.1018.10
18.10
Cshkilniy
 
5.10
5.105.10
5.10
Cshkilniy
 
1,10
1,101,10
1,10
Cshkilniy
 
30.09
30.0930.09
30.09
Cshkilniy
 
Toys
ToysToys
Toys
Cshkilniy
 
29.09
29.0929.09
29.09
Cshkilniy
 
29.09
29.0929.09
29.09
Cshkilniy
 

More from Cshkilniy (20)

10
1010
10
 
08
0808
08
 
08
0808
08
 
07
0707
07
 
28.04.2021. 3
28.04.2021. 328.04.2021. 3
28.04.2021. 3
 
28.04.2021.2
28.04.2021.228.04.2021.2
28.04.2021.2
 
28.04.2021
28.04.202128.04.2021
28.04.2021
 
6,03,2021
6,03,20216,03,2021
6,03,2021
 
21.02.21.2
21.02.21.221.02.21.2
21.02.21.2
 
21.02.21
21.02.2121.02.21
21.02.21
 
6.02.2020
6.02.20206.02.2020
6.02.2020
 
18.10
18.1018.10
18.10
 
5.10
5.105.10
5.10
 
1,10
1,101,10
1,10
 
30.09
30.0930.09
30.09
 
Toys
ToysToys
Toys
 
29.09
29.0929.09
29.09
 
29.09
29.0929.09
29.09
 
1
11
1
 
1
11
1
 

Recently uploaded

Практика студентів на складі одягу H&M у Польщі
Практика студентів на складі одягу H&M у ПольщіПрактика студентів на складі одягу H&M у Польщі
Практика студентів на складі одягу H&M у Польщі
tetiana1958
 
Главлит_2_0_Книжкова_цензура_в_Росії.pdf
Главлит_2_0_Книжкова_цензура_в_Росії.pdfГлавлит_2_0_Книжкова_цензура_в_Росії.pdf
Главлит_2_0_Книжкова_цензура_в_Росії.pdf
olaola5673
 
ПРЕЗЕНТАЦІЯ ПРО СХОВИЩЕ захисна споруда.pptx
ПРЕЗЕНТАЦІЯ ПРО СХОВИЩЕ захисна споруда.pptxПРЕЗЕНТАЦІЯ ПРО СХОВИЩЕ захисна споруда.pptx
ПРЕЗЕНТАЦІЯ ПРО СХОВИЩЕ захисна споруда.pptx
ssuserd1824d
 
POPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdf
POPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdfPOPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdf
POPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdf
Olga Kudriavtseva
 
zvit_kerivnuka_ZDO28_2023-2024_n.rik.pptx
zvit_kerivnuka_ZDO28_2023-2024_n.rik.pptxzvit_kerivnuka_ZDO28_2023-2024_n.rik.pptx
zvit_kerivnuka_ZDO28_2023-2024_n.rik.pptx
sadochok
 
KUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdf
KUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdfKUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdf
KUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdf
Olga Kudriavtseva
 
29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx
29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx
29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx
Репетитор Історія України
 
Підсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdf
Підсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdfПідсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdf
Підсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdf
ssuser7541ef1
 
Основи_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdf
Основи_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdfОснови_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdf
Основи_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdf
olaola5673
 
Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...
Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...
Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...
tetiana1958
 
Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»
Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»
Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»
Vinnytsia Regional Universal Scientific Library named after Valentin Otamanovsky
 
LOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdf
LOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdfLOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdf
LOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdf
Olga Kudriavtseva
 

Recently uploaded (12)

Практика студентів на складі одягу H&M у Польщі
Практика студентів на складі одягу H&M у ПольщіПрактика студентів на складі одягу H&M у Польщі
Практика студентів на складі одягу H&M у Польщі
 
Главлит_2_0_Книжкова_цензура_в_Росії.pdf
Главлит_2_0_Книжкова_цензура_в_Росії.pdfГлавлит_2_0_Книжкова_цензура_в_Росії.pdf
Главлит_2_0_Книжкова_цензура_в_Росії.pdf
 
ПРЕЗЕНТАЦІЯ ПРО СХОВИЩЕ захисна споруда.pptx
ПРЕЗЕНТАЦІЯ ПРО СХОВИЩЕ захисна споруда.pptxПРЕЗЕНТАЦІЯ ПРО СХОВИЩЕ захисна споруда.pptx
ПРЕЗЕНТАЦІЯ ПРО СХОВИЩЕ захисна споруда.pptx
 
POPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdf
POPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdfPOPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdf
POPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdf
 
zvit_kerivnuka_ZDO28_2023-2024_n.rik.pptx
zvit_kerivnuka_ZDO28_2023-2024_n.rik.pptxzvit_kerivnuka_ZDO28_2023-2024_n.rik.pptx
zvit_kerivnuka_ZDO28_2023-2024_n.rik.pptx
 
KUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdf
KUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdfKUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdf
KUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdf
 
29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx
29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx
29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx
 
Підсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdf
Підсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdfПідсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdf
Підсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdf
 
Основи_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdf
Основи_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdfОснови_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdf
Основи_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdf
 
Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...
Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...
Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...
 
Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»
Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»
Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»
 
LOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdf
LOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdfLOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdf
LOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdf
 

124

  • 1. Тема. Карпатська Україна. Карпатська Січ. Августин Волошин. Мета:з’ясуватиособливостіполітичної боротьбинаукраїнськихземлях у складі Чехословаччини; охарактеризувати геополітичне становище Карпатської України; визначити причини поразки Карпатської України; скласти історичну характеристику Августина Волошина; розвивати увагу, пам'ять, мислення, вміння аналізувати та робити висновки, висловлювати власні судження; удосконалювати навички роботи з історичним матеріалом та історичними картами; формувати інтерес до вивчення теми. Цілі уроку:  створитицілісний образ Августина Волошина – видатного українського педагога, науковця, політичного діяча;  ознайомити учнів з діяльністю А. Волошина на посаді президента Карпатської України;  поглибити та конкретизувати знання учнів з новітньої історії України;  довести, що українське державотворення – не випадкове явище, а закономірний процес;  розвивати вміння критично аналізувати події 30 – 40-х рр., самостійно робити висновки;  розвивати навички та вміння користуватися додатковою літературою;  ровивати логічне мислення, уміння аргументувати свою думку, давати оцінку діяльності історичних осіб;  розвивати у дітей комунікативні здібності; сприяти формуванню національної самосвідомості учнів, їх історичної пам’яті, пов’язаної з державотворчими традиціями. Очікувані результати. Після уроку учні/учениці зможуть:  оперувати хронологічним та понятійним матеріалом;  визначати особливостіполітичної боротьбина українських землях у складі Чехословаччини;
  • 2.  характеризувати геополітичне становище Карпатської України;  аналізувати причини поразки Карпатської України;  скласти історичну характеристику Августина Волошина. Тип уроку: комбінований. Обладнання: підручник, роздатковий матеріал, мультимедійна презентація, проектор. Хід уроку I. Організаційна частина. II. Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань. 1. Робота з історичною картою.  Покажіть на історичній карті:  українську етнічну територію;  територію України, що перебувала у складі Чехословаччини. III. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку. Вчитель. Сьогодні ми з’ясуємо особливості політичної боротьби на українських землях у складі Чехословаччини; охарактеризуємо геополітичне становище Карпатської України; визначимо причини поразки Карпатської України та складемо історичну характеристику Августина Волошина. IV. Вивчення нового матеріалу. 1. Перегляд відеоролику.  Перегляньте відеоролик. Створіть за допомогою підручника та відеоролика соціальну сторінку Августина Волошина (учням видаються аркуші фліпчарта та різнокольорові маркери). https://www.youtube.com/watch?v=8NmDIurr8mo Завдання: 1. Створити сторінку Августина Волошина з усіма необхідними для цього атрибутами (фото профілю, дата народження, місця навчання та роботи). 2. Написати 1-2 пости по темі уроку. Це можуть бути або дописи про життєві події, або повідомлення про перемогу/програш у битві, або про домовленість зі спільниками, або про зраду тощо.
  • 3. 3. До цих дописів потрібно намалювати відповідне фото або карикатуру, написати коротенький текст. 4. Хто був друзями та ворогами Августина Волошина. Його основні справи життя. 5. Представити результати своєї роботи класу і вислухати запитання/доповнення/побажання щодо покращення сторінки. 2. Аналіз візуальних джерел.  Розгляньте агітаційні плакати Карпатської України.  Яке ставлення до подій доби автор намагався сформувати у глядачів?  Які світоглядні ідеали доби втілено в плакатах? Вчитель. Протягом століть український народ Закарпаття перебував у ярмі іноземних поневолювачів. Непрошені гостінамагалися довести місцевим жителям, що в них немає Батьківщини. Їм і на думку не спадало, що настане час, коли ця невелика частина українського народу, яка тривалий період була відірвана від своєї матері- вітчизни, на повен голос заявить про свою незалежність і доведе, що вона є господарем власної землі. 15 березня 1939 р. назавжди залишиться у пам’яті волелюбних краян, бо цього дня українське Закарпаття уперше за свою багатовікову історію стало незалежним.
  • 4. 11 жовтня 1938 р. празький уряд надав автономію Підкарпатській Русі (так у той час офіційно називали Закарпаття), і невдовзі було сформовано її перший уряд, який очолив Андрій Бродій. Будучи людиною проугорських поглядів, він дуже скоро викрив себе і був заарештований. 27 жовтня посаду прем’єр-міністра посів Августин Волошин – доктор теології, автор багатьох книжок із педагогіки, людина, яка мала великий авторитет у широких верствах населення. На його долю випала нелегка місія очолити народ саме тоді, коли вкрай загострилася міжнародна обстановка, коли «сильні світу цього» готували нову світову війну. У міжвоєнний період українці були позбавлені власної державності. Роз’єднаність наших земель між чотирма державами робила Україну вразливою до зовнішньої агресії, а народ – до асиміляцій, поневолення, репресій. В Європі напередодні Другої світової війни ситуація стрімко загострювалася. В березні 1938 рокуНімеччина поглинула Австрію. Зовнішньополітична загрозанависла над Чехословаччиною. Гітлер висунув вимогу передати Судетську область, на території якої мешкало близько 3,5 мільйонів німців. Великобританія і Франція, сподіваючись відтермінувати початок війни, використовували тактику «замирення агресора», йшли на територіальні поступки. 29 вересня 1938 року відбулася Мюнхенська конференція. За її наслідками укладено угоду про передачу Судетської області від Чехословаччини до Німеччини. Угорщина та Польща під цим впливом також висунули до Праги територіальні претензії. Заради збереження держави в умовах територіальних претензій з боку Німеччини, Угорщини і Польщі чехословацька влада пішла на поступки словакам і карпатським українцям. 11 жовтня 1938 року на вимогу політичних сил Підкарпатської Русі Прага призначила перший автономний уряд краю (очолив Андрій Бродій), який проіснував лише 15 днів. Через звинувачення в підготовці приєднання Підкарпатської Русі до Угорщини Бродія арештували і призначили нового прем’єр- міністра – Августина Волошина. 24 жовтня угорський уряд за підтримки фашистської Італії висунув вимогу про міжнародний арбітраж для вирішення справи угорської меншини в Чехословаччині. 2 листопада відбувся перший Віденський арбітраж. За його рішенням Чехо-Словаччина змушена була передати Угорщині південні округи автономних Словаччини та
  • 5. Підкарпатської Русі. Закарпаття втратило понад 12% території із 97 населеними пунктами, зокрема найбільші міста: Ужгород, Мукачеве, Берегове, де мешкало понад 33 тисячі українців. За таких обставин, коли Чехо-Словаччина передала Судетську область Німеччині (за Мюнхенською угодою) і частину території – Угорщині (за Віденським арбітражем), ситуацією скористалися словаки та закарпатські українці. Вони домоглися створення національних автономій. Уряд Карпатської України переїхав із Ужгорода до Хуста, де розпочав державне будівництво. За час урядування Августина Волошина ухвалено важливі рішення: 25 листопада – про запровадження на території краю українськоїмови, наприкінці грудня – про розпускземського уряду в Хусті, офіційну назву «Карпатська Україна» поряд із «Підкарпатська Русь». Для захисту Карпатської України 9 листопада 1938 року в Хусті засновано парамілітарну структуру«Організацію народної оборони Карпатська Січ», відому також як ОНОКС. Очолив її Дмитро Климпуш. Січовики мали право носити військовий однострій, відзнаки та легку зброю. Керівним органом ОНОКС стала Головна команда. Окремо діяв військовий штаб. Його ядро склали члени ОУН із Галичини. Соціальною базою для її розбудови стали осередки «Пласту», «Січі» та «Просвіти». В ОНОКС вступали вчителі, лікарі, службовці, студенти, гімназисти, семінаристи, робітники та демобілізовані військовослужбовці чехословацької армії. Прибули добровольці і з Галичини, Волині, Буковини та Наддніпрянщини. Це надавало їй загальноукраїнського характеру. У лютому 1939-го чисельність Карпатської Січі досягла 15 тис. осіб. 12 лютого 1939 року відбулися вибори до крайового Сойму. Переконливу підтримку – 92,4 % – отримала проурядова партія Українське національне об’єднання (УНО). Її центральний провід очолив Федір Ревай. Ті вибори стали найважливішим етапом у становленні автономії Карпатської України й закріпленні її державно- правового статусу в складі федеративної Чехо-Словацької республіки. Тим часом Адольф Гітлер спланував остаточно ліквідувати Чехо-Словаччину. Тож 12 березня 1939-го Будапешт отримав «мовчазнузгоду» на окупацію Карпатської України. Вранці 14 березня угорські війська за підтримки нерегулярних сил без оголошення війни розпочали наступ на Хуст.Угорське командування планувало
  • 6. якнайшвидше захопити місто й арештувати українських урядовців, щоб не допустити відкриття Сойму Карпатської України. Того ж дня, 14 березня, парламент у Братиславі проголосив незалежність Словаччини під протекторатом Райху. З огляду на це, ввечері Августин Волошин проголосив Карпатську Україну незалежною державою. Водночас було призначено склад нового уряду: прем’єр-міністром став Августин Волошин, закордонні справи очолив Юліан Ревай, внутрішні справи – Юрій Перевузник, господарство – Степан Клочурак, фінанси й комунікації – Юлій Бращайко, здоров’я і соціальна опіка – Микола Долинай. 15 березня Гітлер поглинув решту чеських земель. Їх перетворено на Протекторат Богемії та Моравії. Фактично Чехо-Словаччина розпалася. Зв’язок між Карпатською Україною та Прагою ускладнився. За таких умов 15 березня в Хусті по обіді відкрилося засідання Сойму Карпатської України, де таємним голосуванням обрали президента новоствореної української держави – Августина Волошина – й офіційно проголосили незалежність краю. Ухвалили два конституційні закони, що визначали форму державного правління. У цей час тривали бої, найбільш кровопролитні на Севлюсько-Хустському відтинку. Їх кульмінацією став бій на Красному полі поблизу Хуста 16 березня 1939- го. Героїчна й самовіддана оборона Севлюша, що за 25 кілометрів від Хуста, та його околиць дала змогу провести історичну сесію сойму Карпатської України, де було проголошено її незалежність. 16 березня о 16-й годині до Хуста увійшли угорські підрозділи. Головні сили січовиків відступили на схід, до румунського кордону. Після окупації Карпатської УкраїниАвгустинВолошин із представниками свого уряду змушений був залишити Хуст і 16 березня 1939 перейшов кордон Румунії. Відвідавши Югославію, Австрію, Німеччину, він залишився у Празі (Чехія). 18 березня угорські війська повністю зайняли територію Карпатської України. На всіх перевалах вони дійшли до польського кордону. Загалом під час березневої кампанії збройні сили Карпатської України провели близько 20 боїв. За оцінкою сучасників, втрати у них становиливід 1 до 1,5 тисячі осіб убитими та пропалими безвісти. Щодо угорської сторони, то за офіційною статистикою Будапешта, угорська армія в ході бойових дій у Карпатській Україні втратила 72 вбитих, 164 поранених, 3 пропалих безвісти і 2 полонених. Однак є
  • 7. підстави вважати, що цифри втрат з боку Угорщини були свідомо применшені, щоб приховати масштаби збройного опору. За чеськими та українськими даними, втрати угорської армії становили близько 200 вбитих і кілька сотень поранених. Щойно захопивши Карпатську Україну, окупаційна влада запровадила на Закарпатті воєнний стан і утворила військову адміністрацію. Каральні органи взялися за «очищення» краю від «небажаних елементів». Найжорстокішого переслідування зазнали січовики та національно свідома інтелігенція, а також колишні державні діячі Карпатської України. V. Узагальнення та систематизація знань. 1. СВОТ аналіз. Зараз ми розглянемо період утворення Карпатської України з різних боків. У цьому нам допоможе зручний інструмент, що використовується для повноцінного аналізу певної ситуації або проекту. Це – СВОТ-аналіз, в якому представлені чотири блоки: сильні та слабкі сторони, загрози та можливості. У своїх групах ми будемо наповнювати блоки схеми аналізу сильними та слабкими сторонами Карпатської України, а також подумаємо, що б могло становити загрозу чи можливість на той час. Це дозволить зрозуміти ширший контекст ситуації і подивитися, чи подолали врешті загрози та чи скористалися потенційними можливостями. Вчитель. Розуміння сильних і слабких сторін певного явища або ситуації, пов’язаних з ними загроз та можливостей, дає змогу побачити ширшу, повноцінну/повну картину того, що відбувається, й ухвалити найкраще рішення стосовно того, на чому вам зосереджувати зусилля, або ж краще зрозуміти ту чи іншу історичну подію. У кожній ситуації завжди можна знайти щось хороше, з нашого
  • 8. погляду, і щось не дуже вдале, але важливо вміти це побачити та врахувати у своїх діях та оцінках. 2. Аналіз історичної ситуації. У маніфесті «Український Народе Прикарпаття!» говорилося: «З болем в серці сповіщаємо сумну звістку про те, що комісія арбітрів двох великих держав… постановила, щоб від нашого краю, від нашої молодої держави були відірвані деякі землі з містами Берегове, Ужгород, Мукачів»  Про які події йдеться і коли вони відбулися?  Що було їхньою причиною?  Яким був результат? VI. Підсумки уроку. Намалюйте на ватмані дерево з корінням та кроною. Роздайте дітям по два стікери одного кольору та по два — іншого. Завдання — написати дві речі, які запам’яталися чи сподобалися на уроці, і дві — що не сподобалися чи були нецікаві. Перші стікери діти ліплять на кроні дерева, другі — біля коріння. VII. Інструктаж з домашнього завдання. Опис завдання: Уявіть, що ви працюєте в великій компанії, що займається організацією виставок, презентацій, конференцій та інших інформаційно-культурних заходів. На наступному тижні приїздить делегація науковців з іших країн, за організацію програми візиту якої ви відповідальні. Мета приїзду науковців – більше дізнатись про постать Августина Волошина Ваше завдання наступне: 1. Знайти декілька державних музеїв, які потенційно були б найбльш цікавими для науковців; 2. Знайти різні культурні пам’ятки, які стосуються АвгустинаВолошина (пам’ятники, вулиці, музеї) – до 5 шт.
  • 9. 3. Знайти та скласти списокпотенційних дослідників, істориків, публіцистів та інших зацікавлених сторін, які проводилидослідження діяльності та характеристики Августина Волошина. ПИТАННЯ РЕЗУЛЬТАТ Знайти декілька державних музеїв, які потенційно були б найбльш цікавими для науковців: Знайти різні культурні пам’ятки, які стосуються Августина Волошина (пам’ятники, вулиці, музеї, художні твори) – до 5 шт. Знайти та скласти список потенційних дослідників, істориків, публіцистів та інших зацікавлених сторін, які проводилидослідження діяльності та характеристики Августина Волошина 2.Переглянути вдома фільм «Трагедія Карпатської України». Скластиесе на тему «Подвиг ціною в життя».