Proiect didactic
Instituția Publică Liceul Teoretic ”Traian”
Data: 01.09.2022
Clasa: I-i ”B”
Disciplina: Dezvoltare personală
Modulul:”Asigurarea calității vieții”
Subiectul: ”Noi PACE vrem!”
Tipul lecţiei: mixtă
Timpul: 45 minute
Locul de desfășurare: sala de clasă
Învățător: Nimerenco Liliana
Unități de competențe Obiective operaționale
La finele lecției, elevul va fi capabil:
Produsul lecției Criterii de succes
1.1 Compararea relevanței
unor comportamente în
diferite situații.
1.2 Adaptarea adecvată a
comportamentului la
situaţii reale din viaţă.
O1 -Să definească noţiunea de „Pace” şi „
Război”;
O2 -Să găsească cuvinte cu același
sens,cu sens opus cuvintelor pace şi
război;
O3 -Să ordoneze proverbe despre pace;
O4 -Să argumenteze importanţa păcii;
O5 -Să continuie gândul despre pace;
O6-Să cunoască și să descrie simbolul
păcii-porumbelul;
P4
Mesajul
argumentativ
1.Contribui activ la discuțiile în
grup.
2.Pun în discuție idei și
contribui cu informații, ce
exprimă opinia personală..
3.Execut acțiunile conform
situației.
4.Expun clar fiecare gând.
Strategii didactice:
Metode şi procedee: Conversaţia euristică, demonstrația, observația ,expunerea, descrierea, joc didactic,
audiție,descoperirea,asocierea..
Mijloace de instruire: Soare din hârtie creponată, carioce , fişe-imagini, laptop, televizor,litere decupate, colivie,magnete.
Forme de activitate:frontală, individuală.
Referințe bibliografice:
1. Curriculum național, învățământ primar, clasa I, Chișinău 2018;
2. Ghid de proiectare didactică, cl.1-4, 2019;
3. Evaluarea criterială prin descriptori în învățământul primar. Ghid metodologic.Ediție revăzută și actualizată,2017.
Demersul didactic
Cadrul
ERRE
Activitatea profesorului
Activitatea
elevului
Metode,
procedee,
forme
Mijloace
de
instruire
Evaluare
Evocarea
(7 min )
Realizarea
sensului
 Pregătesc materialul didactic, organizez noul
colectiv de elevi.
 Se aude melodia cântecului:Copiii lumii-toți vor
PACE! , de Mirela Riza Marinescu
https://www.youtube.com/watch?v=QHhXaqaNNuI
(3 min 16 s)
 Micii școlari sunt întrebați care cuvânt e cel mai
des rostit în cântecul audiat.
 Printre razele soarelui acroșat la tablă, s-au rătăcit
niște litere.Elevii (cei care le cunosc), sunt rugați să
formeze din aceste litere cuvântul audiat în melodie,
pentru a descoperi subiectul primei ore.
 Se anunță subiectul :
”Noi PACE vrem!”
Răspund
cerințelor
învățătorului
Elevii
audiază,
numesc
cuvântul.
Descoperă
cuvântul
ascuns
Conversația
Audiţie
Descoperire
Audio
Laptop
TV
Soare din
hârtie
creponată
Litere
decupate
Magnete
Observarea
dirijată
Evaluare
predictivă
(25 min)
 Subiectul orei se prezintă la TV.
 Prezint elevilor o serie de imagini și le propun să
ordoneze acțiunile din imagini.
”Haideți să facem pace!”
 Solicit elevilor să răspundă la întrebările propuse în
baza imaginilor.
-Ce s-a iscat între copii?
-Oare care este motivul cerții?
-Care ar fi soluția pentru a se împăca?
-Cearta poate avea loc doar între copii?
-Între cine se mai poate isca?
De ce? (argumentați)
Propun elevilor spre vizionare desenul animat
Ham –Miau ”Cearta”
https://www.youtube.com/watch?v=AsvTYPpBseQ (6 min
51 s)
Se analizează desenul animat și se anunță concluzia.
Fiecare trebuie să trăiască în PACE.
 Dar cine cunoaște care e cuvântul opus al
cuvântului PACE?
Urmăresc
prezentarea
power- point
Răspund la
întrebările
învățătorului
Urmăresc
filmul animat
Răspund
întrebărilor
Conversația
euristică
Analiza
Explicația
Activitate
frontală
Conversația
PPT
Prezentare
power-
point
TV
Observare
sistematică
Expunerea
Argumen
tarea
Observarea
Aprecierea
verbală
Meditația
Reflecția
( 8 min )
 Când și unde ați auzit acest cuvânt?
 Unde are loc la moment acest război?
 De ce ?
 Cum putem preveni războaiele?
 Solicit elevilor să închidă pentru 1 minut ochișorii și
să zică tot ce le vine în memorie,cuvântul –prieten al
cuvântului Pace.
 Pe bancă fiecare are câte un porumbel-simbolul
păcii.
 Propun ca fiecare să scrie pe el numele
(cine nu cunoaște-mă apropii și ajut).
Porumbelul îl acroșați la tablă (colivie)
- De ce majoritatea l-ați plasat înafara coliviei?
- De ce are nevoie el de libertate?
(argumentează)
 Jocul ”Potriveşte proverbele”.
Solicit să se citească, cu atenție proverbele sau le citește
învățătorul scrise la ecran,să realizeze corespondența
dintre elementele coloanelor, astfel încăt să se obțină
proverbe despre Pace.
1.Cine vrea să trăiască în
pace,
cu oamenii.
2.Orice ceartă e bună aude, vede şi tace.
3.Trăieşte-n pace nu bate la poarta războiului.
4.Pacea înseamnă când se termină cu pace.
5.Cât timp poţi trăi în pace trăieşte o sută de ani în
pace.
6.Cine este surd, orb şi mut cu prietenii, ci cu duşmanii.
7.Pacea nu se face libertate fără grijă.
Explică
noțiunea de
pace şi pe cea
de război
Exemplifică ce
război are loc
în țara vecină
Scriu mesajul
de pace
Lipesc
porumbeii pe
poster
Fac aprecieri
Citesc
proverbele
Realizează
corespondența
dintre
elemente celor
două coloane.
Asocierea
Conversația
Conversația
Jocul
didactic
frontal
Activitate
frontală
Conversația
euristică
Conversația
PPT
Porumbei
decupați
Carioci
Colivie
Fişe de
lucru
PPT
Cooperarea
Expunerea
Aprecieri
orale
Observare
sistematică
Aprecieri
orale
Evaluare
predictivă
Observare
sistematică
Extinde
rea
( 5 min )
Continuă gândul :
Pacea este .....................
Pacea miroase a ...................
Pacea are gust de ..................
Pacea sună ca ........................
 Fac aprecieri asupra activității elevilor.

Să învățăm să trăim în pace, nu în violență!
Pentru acasă:
De vizitat locul perfect unde vă simțiți liniștiți,
în siguranță.
NOI PACE VREM !
https://www.youtube.com/watch?v=5lGiKLyY-aA
Iurie Sadovnic(caraoke + voce)
Continuă
gândul de
pace
Conversaţie
TV
PPT
PPT
Aprecieri
individuale
și generale
Anexa 1:Jocul „ Potriveşte proverbele”
1.Cine vrea să trăiască în pace, cu oamenii.
2.Orice ceartă e bună aude, vede şi tace.
3.Trăieşte-n pace nu bate la poarta războiului.
4.Pacea înseamnă când se termină cu pace.
5.Cât timp poţi trăi în pace trăieşte o sută de ani în pace.
6.Cine este surd, orb şi mut cu prietenii, ci cu duşmanii.
7.Pacea nu se face libertate fără grijă.
Răspunsul corect:
1.Cine vrea să trăiască în pace, aude, vede şi tace.
2.Orice ceartă e bună când se termină cu pace.
3.Trăieşte-n pace cu oamenii.
4.Pacea înseamnă libertate fără grijă.
5.Cât timp poţi trăi în pace nu bate la poarta războiului.
6.Cine este surd, orb şi mut trăieşte o sută de ani în pace.
7.Pacea nu se face cu prietenii, ci cu duşmanii.
Anexa 2: Porumbei decupați

1.09.22-Noi pace vrem.docx

  • 1.
    Proiect didactic Instituția PublicăLiceul Teoretic ”Traian” Data: 01.09.2022 Clasa: I-i ”B” Disciplina: Dezvoltare personală Modulul:”Asigurarea calității vieții” Subiectul: ”Noi PACE vrem!” Tipul lecţiei: mixtă Timpul: 45 minute Locul de desfășurare: sala de clasă Învățător: Nimerenco Liliana Unități de competențe Obiective operaționale La finele lecției, elevul va fi capabil: Produsul lecției Criterii de succes 1.1 Compararea relevanței unor comportamente în diferite situații. 1.2 Adaptarea adecvată a comportamentului la situaţii reale din viaţă. O1 -Să definească noţiunea de „Pace” şi „ Război”; O2 -Să găsească cuvinte cu același sens,cu sens opus cuvintelor pace şi război; O3 -Să ordoneze proverbe despre pace; O4 -Să argumenteze importanţa păcii; O5 -Să continuie gândul despre pace; O6-Să cunoască și să descrie simbolul păcii-porumbelul; P4 Mesajul argumentativ 1.Contribui activ la discuțiile în grup. 2.Pun în discuție idei și contribui cu informații, ce exprimă opinia personală.. 3.Execut acțiunile conform situației. 4.Expun clar fiecare gând.
  • 2.
    Strategii didactice: Metode şiprocedee: Conversaţia euristică, demonstrația, observația ,expunerea, descrierea, joc didactic, audiție,descoperirea,asocierea.. Mijloace de instruire: Soare din hârtie creponată, carioce , fişe-imagini, laptop, televizor,litere decupate, colivie,magnete. Forme de activitate:frontală, individuală. Referințe bibliografice: 1. Curriculum național, învățământ primar, clasa I, Chișinău 2018; 2. Ghid de proiectare didactică, cl.1-4, 2019; 3. Evaluarea criterială prin descriptori în învățământul primar. Ghid metodologic.Ediție revăzută și actualizată,2017. Demersul didactic Cadrul ERRE Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode, procedee, forme Mijloace de instruire Evaluare Evocarea (7 min ) Realizarea sensului  Pregătesc materialul didactic, organizez noul colectiv de elevi.  Se aude melodia cântecului:Copiii lumii-toți vor PACE! , de Mirela Riza Marinescu https://www.youtube.com/watch?v=QHhXaqaNNuI (3 min 16 s)  Micii școlari sunt întrebați care cuvânt e cel mai des rostit în cântecul audiat.  Printre razele soarelui acroșat la tablă, s-au rătăcit niște litere.Elevii (cei care le cunosc), sunt rugați să formeze din aceste litere cuvântul audiat în melodie, pentru a descoperi subiectul primei ore.  Se anunță subiectul : ”Noi PACE vrem!” Răspund cerințelor învățătorului Elevii audiază, numesc cuvântul. Descoperă cuvântul ascuns Conversația Audiţie Descoperire Audio Laptop TV Soare din hârtie creponată Litere decupate Magnete Observarea dirijată Evaluare predictivă
  • 3.
    (25 min)  Subiectulorei se prezintă la TV.  Prezint elevilor o serie de imagini și le propun să ordoneze acțiunile din imagini. ”Haideți să facem pace!”  Solicit elevilor să răspundă la întrebările propuse în baza imaginilor. -Ce s-a iscat între copii? -Oare care este motivul cerții? -Care ar fi soluția pentru a se împăca? -Cearta poate avea loc doar între copii? -Între cine se mai poate isca? De ce? (argumentați) Propun elevilor spre vizionare desenul animat Ham –Miau ”Cearta” https://www.youtube.com/watch?v=AsvTYPpBseQ (6 min 51 s) Se analizează desenul animat și se anunță concluzia. Fiecare trebuie să trăiască în PACE.  Dar cine cunoaște care e cuvântul opus al cuvântului PACE? Urmăresc prezentarea power- point Răspund la întrebările învățătorului Urmăresc filmul animat Răspund întrebărilor Conversația euristică Analiza Explicația Activitate frontală Conversația PPT Prezentare power- point TV Observare sistematică Expunerea Argumen tarea Observarea Aprecierea verbală Meditația
  • 4.
    Reflecția ( 8 min)  Când și unde ați auzit acest cuvânt?  Unde are loc la moment acest război?  De ce ?  Cum putem preveni războaiele?  Solicit elevilor să închidă pentru 1 minut ochișorii și să zică tot ce le vine în memorie,cuvântul –prieten al cuvântului Pace.  Pe bancă fiecare are câte un porumbel-simbolul păcii.  Propun ca fiecare să scrie pe el numele (cine nu cunoaște-mă apropii și ajut). Porumbelul îl acroșați la tablă (colivie) - De ce majoritatea l-ați plasat înafara coliviei? - De ce are nevoie el de libertate? (argumentează)  Jocul ”Potriveşte proverbele”. Solicit să se citească, cu atenție proverbele sau le citește învățătorul scrise la ecran,să realizeze corespondența dintre elementele coloanelor, astfel încăt să se obțină proverbe despre Pace. 1.Cine vrea să trăiască în pace, cu oamenii. 2.Orice ceartă e bună aude, vede şi tace. 3.Trăieşte-n pace nu bate la poarta războiului. 4.Pacea înseamnă când se termină cu pace. 5.Cât timp poţi trăi în pace trăieşte o sută de ani în pace. 6.Cine este surd, orb şi mut cu prietenii, ci cu duşmanii. 7.Pacea nu se face libertate fără grijă. Explică noțiunea de pace şi pe cea de război Exemplifică ce război are loc în țara vecină Scriu mesajul de pace Lipesc porumbeii pe poster Fac aprecieri Citesc proverbele Realizează corespondența dintre elemente celor două coloane. Asocierea Conversația Conversația Jocul didactic frontal Activitate frontală Conversația euristică Conversația PPT Porumbei decupați Carioci Colivie Fişe de lucru PPT Cooperarea Expunerea Aprecieri orale Observare sistematică Aprecieri orale Evaluare predictivă Observare sistematică
  • 5.
    Extinde rea ( 5 min) Continuă gândul : Pacea este ..................... Pacea miroase a ................... Pacea are gust de .................. Pacea sună ca ........................  Fac aprecieri asupra activității elevilor.  Să învățăm să trăim în pace, nu în violență! Pentru acasă: De vizitat locul perfect unde vă simțiți liniștiți, în siguranță. NOI PACE VREM ! https://www.youtube.com/watch?v=5lGiKLyY-aA Iurie Sadovnic(caraoke + voce) Continuă gândul de pace Conversaţie TV PPT PPT Aprecieri individuale și generale Anexa 1:Jocul „ Potriveşte proverbele” 1.Cine vrea să trăiască în pace, cu oamenii. 2.Orice ceartă e bună aude, vede şi tace. 3.Trăieşte-n pace nu bate la poarta războiului. 4.Pacea înseamnă când se termină cu pace.
  • 6.
    5.Cât timp poţitrăi în pace trăieşte o sută de ani în pace. 6.Cine este surd, orb şi mut cu prietenii, ci cu duşmanii. 7.Pacea nu se face libertate fără grijă. Răspunsul corect: 1.Cine vrea să trăiască în pace, aude, vede şi tace. 2.Orice ceartă e bună când se termină cu pace. 3.Trăieşte-n pace cu oamenii. 4.Pacea înseamnă libertate fără grijă. 5.Cât timp poţi trăi în pace nu bate la poarta războiului. 6.Cine este surd, orb şi mut trăieşte o sută de ani în pace. 7.Pacea nu se face cu prietenii, ci cu duşmanii. Anexa 2: Porumbei decupați