1. Izvješće o radu 11 virtualnih učionica za razrednu
nastavu
15. 12. 2018. – 12. 7. 2019.
Virtualne učionice Razredne nastave su mjesta stručnog osposobljavanja, posebno
pripremljene za učenje, suradnju i komunikaciju te pružanje podrške tijekom cijelokupne
pripreme i provedbe stručnog usavršavanja koje je kontinuirano trajalo od 15. 12. 2018. do
12. 7. 2019.
Pripremanjem, osmišljavanjemi objavljivanjem edukativnih sadržaja u virtulanim učionicama
nastojalo se u ovaj oblik stručnog usavršavanja, korak po korak, uvesti sve učiteljice i učitelje
u online okružje kako bi se na jedinstven način predstavili svi kurikularni dokumenti, koncepti
I promjene koje donosi kurkularna reforma.
Pravilnom raspodjelom tema stručnog usavršavanja i vreneskog trajanja pojedine teme
omogućeno je učiteljima dovoljno vremena za otkrivanje i učinkovitu uporabu svih aspekata
priprema i podrške.
Odaziv učiteljica i učitelja u ovaj oblik stručnog usavršavanja je zadovoljavajući, ponegdje I
iznad očekivanja, iako je vidljiva različitost u motivaciji, intenzitetu aktivnosti i predanosti pri
sudjelovanju u radu virtualne učionice.
Stručno usavršavanje u on-line okruženju provodilo se kako da bi sve učiteljice i učitelji imali
na raspolaganju u isto vrijeme i na istom mjestu relevantne i aktualne informacije o pripremi
i provedbi kurikularnog pristupa poučavanja prema usvojenim novim kurikularnim
dokumentima.
Učiteljice I učitelji su tijekom ovog on-line stručnog usavršavanja sudjelovali u različitim
edukativnim aktivnostima. Tijekom stručnog usavršavanja sudionici su:
- poticani na promišljanje o svom učenju i poučavanju
- dijelili svoje ideje i radove s drugim sudionicima
- promišljali o ulozi učenika
- stavljali se u ulogu učenika
- upoznavali se s različitimnovim metodama poučavanja
- upoznavali se s različitimmetodama vrednovanja.
Stručna usavršavanja u virtualnim učionicama bila su organizirana po temama unutar kojih
su učitelji prateći i promišljajući o postavljenim edukativnim sadržajima unutar svake teme
dobili bolji uvid u sljedeće sastavnice suvremenog pristupa poučavanja:
- promjena paradigme učenja i poučavanja
- strategije učenja i poučavanja
- domenama i odgojno-obrazovnim očekivanjima u temi “Učiti kako učiti”
2. - organizacija predmetnih kurikuluma i međupredmetnih tema
- domene predmetnih kurikuluma
- odgojno-obrazovni ishodi predmetnih kurikuluma te odgojno obrazovna očekivanje
međupredmetnih tema
- povezivanje i ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda predmetnih kurikuluma i
odgojno-obrazovnih očekivanja međupredmetnih tema
- planiranje cjelovitog poučavanja u razrednoj nastavi
- osmišljavanje nastavnih aktivnosti
- strategijama vrednovanja
Tijekom stručnog usavršavanja učitelji su u primjenjivali različite načine i postupke
vrednovanja kao što su:
- komentiranje odgovora u forumima,
- rješavanje testova,
- samovrednovanje
- vršnjačko vrednovanje (kolegijalno vrednovanje) i sl.
Izvješće o virtualnoj učionici
Razredna nastava IX.
15. 12. 2018. – 12. 7. 2019.
Opis učionice
Ova virtualna učionica jedna je od 11 virtualnih učionica te okuplja učiteljice i učitelje
razredne nastave s početnim slovima prezimenima od S do T, kako bi se zajednički pripremili
za frontalno uvođenje novih kurikularnih dokumenata u sustav obrazovanja Republike
Hrvatske.
Edukacija ja trajala od 15. prosinca 2018. do 12. srpnja 2019. godine i sadržavala je 5 tema u
trajanju od 76 sati i 2 izborne teme u trajanju od 8 sati.
U virtualnoj učionici IX. podijeljeno je ukupno 6935 znački. Broj sudionika je varirao. Od
početno upisanih 1412 do kraja edukacije ostalo je aktivno 1164.
Pregled tema, ishoda, trajanja teme i broja dodijeljenih znački
TEMA ISHODI Uvijetizaznačku
BROJSATI
/
TRAJANJE
ZNAČKA/
Broj
dodijeljenih
3. Kurikulumski
pristup
poučavanju: od
ishoda do
vrednovanja -
Razrednanastava
V.
Učiteljice i učitelji objašnjavaju
obilježjasuvremenogapristupa
nastavi.Primjenjujutemeljne
postavke kurikulumskogapristupa
poučavanju.
Test - Rad u
virtualnojučionici -
test,
Forum - Upoznajmo
se,
Forum - Refleksija,
Anketa -
Samoprocjena
osobnoga pristupa
učenjui
poučavanju,
Interaktivni sadržaj
- Kviz o promjeni
paradigme
poučavanja,
Interaktivni sadržaj
- Dobar ili loš
ishod",
Forum - Povezanost
ishoda i aktivnosti,
Forum - Ishodi -
aktivnosti -
vrednovanje"
12 sati
15.12.2018.
-
31.1.2019.
1272
Razvoj
kompetencije
učiti kako učiti -
Razrednanastava
V.
Učitelji opisujuvažnostznanja,
vještina,stavovai vrijednosti
obuhvaćenihmeđupredmetnom
temomUčiti kako učiti i njihov
utjecaj na učenje.
Učitelji se služe odabranim
digitalnimalatomzaizradu
grafičkogorganizatora.Učitelji
povezujurazličitesituacije učenjai
poučavanjas domenama
međupredmetne temeUčiti kako
učiti.Učitelji objašnjavajukontekst
poučavanjastrategijaučenjau
nastavi.Učitelji predlažustrategije
učenjaprimjenjiveuodređenim
nastavnimaktivnostima.Učitelji
primjenjuju
rezultate samovrednovanjaučenika
radi prilagodbe procesa
poučavanja.
Zadaća - Proces
učenja
Forum - Domene u
međupredmetnoj
temi Učiti kako učiti
Forum - Strategije
učenja u Razrednoj
nastavi
Forum -
Samovrednovanje
učenika"
16 sati
28. 1. 2019.
– 25. 2.
2019.
1015
4. Kurikulumi
nastavnih
predmeta-
Razrednanastava
V.
Učitelji objašnjavajupojmove:
odgojno-obrazovni ishod,razrada
ishoda,razinausvojenosti,sadržaji
i preporuke odgojno-obrazovnoga
ishoda.Pravilnočitajuodgojno-
obrazovnoishod. Razlikuju
odgojno-obrazovni ishod
nastavnogpredmetai nastavne
aktivnosti.Planirajucjelovito
učenje i poučavanje. Povezuju
odgojno-obrazovne ishode s
motivacijskomtemomi opisuju
osmišljene nastavneaktivnosti
vezane uz temu.
Test - Kolikoznam o
ishodima?,
Interaktivni sadržaj
- Prepoznavanje
ishoda,
Forum - Cjelovitost
učenja i poučavanja,
Forum -
Osmišljavanje
nastavne aktivnosti
16
28.2. 2019.
– 28.
3.2019.
1000
Vrednovanje -
Razrednanastava
V.
Učitelj razlikuje različitepristupe
vrednovanju.Učitelj prepoznaje
različite metode vrednovanjaza
učenje.Učitelj zaključujeovažnosti
pravovremene povratne
informacije.Učitelj primjenjuje
metoduvrednovanjakaoučenja.
Učitelj analiziraprovedbu
samovrednovanjai/ili vršnjačkog
vrednovanjauprocesupoučavanja.
Učitelj uspoređuje vrednovanje
naučenogs vrednovanjemza
učenje i vrednovanjemkaoučenje.
Test - Tri pristupa
vrednovanju,
Interaktivni sadržaj
- Vrednovanje za
učenje,
Forum -
Vrednovanje kao
učenje,
Interaktivni sadržaj
- Vrednovanje
naučenoga,
Anketa -
Samorefleksijaotri
pristupa
vrednovanju
16
28.3.2019.
– 9.5.2019.
974
Kurikulumsko
planiranje
poučavanja u
razrednoj nastavi
- Razredna
nastavaV.
Učitelj prepoznaje kurikulumski
krug i svrhu godišnjeg
kurikulumskogplaniranja.Učitelj
povezuje odgojno-obrazovna
očekivanjameđupredmetnihtema
s odgojno-obrazovnimishodima
predmetnihkurikuluma.Učitelj
analiziraprijedlogsastavnica
godišnjegizvedbenogkurikulumai
tematskogplana.Učitelj
primjenjuje kurikulumsko
planiranje uizradi godišnjeg
izvedbenogkurikulumai tematskog
plana.Planiraetape projektai
njegovurealizaciju.
Test - Uvodu
planiranje
Forum - Tematsko
planiranje
16
9.5.2019.-
12.7.2019.
886
5. Najmarljivija
polaznica/polaznik
- Razredna
nastavaV.
Najmarljivijapolaznica/polazniku
Školi zaživotdodjeljuje se svima
koji suuspješnoizvršili sve obvezne
zadatke i aktivnosti uvirtualnoj
učionici:RazrednanastavaV.
tijekomškolske godine2018./2019.
SVI of the following
badgeshave to be
earned:
Kurikulumi
nastavnih predmeta
- Razredna nastava
V.
Kurikulumski
pristup – Razredna
nastava V.
Kurikulumsko
planiranje
poučavanja u
razrednoj nastavi –
Razredna nastava V.
Razvoj
kompetencije učiti
kako učiti –
Razredna nastava V.
Vrednovanje -
Razredna nastava V.
763
Neobveznatema:
Dan sigurnijeg
interneta2019. -
Razrednanastava
V.
Učitelji opisujuaktivnostkojomće
obilježiti ili suobilježili Dan
sigurnijeginterneta2019. Forum - Dan
sigurnijeginterneta
2019.
4
3.2.2019. -
31.3.2019.4
655
Neobveznatema:
Glagoljica-
Razrednanastava
V.
Učitelji opisujuaktivnostkojomće
obilježiti ili suobilježili Dan
hrvatske glagoljicei glagoljaštva. Forum - Učitelji
istražuju"
4
20.2.2019.
-
15.3.2019. 370
Vrednovanje
Nakonsvake završene teme, sudionicimakoji suuspješnoodradilisve uvjete, dodijeljenesuznačke.
Za dobivanje značke određene temebiloje potrebnonapravitisve obavezne aktivnostiutoj temi do
zadanogroka.
Ministarstvoznanosti i obrazovanjadodijelitće potvrde oprofesionalnomrazvoju s popisom
ostvarenihtemai ishodaučenjate brojemsati edukacije zasvakogsudionika.
Na potvrdiće biti navedenesamo onetemeza kojesu odrađenesve obavezneaktivnostii dobivene
značke.