1. Izvješće o radu 11 virtualnih učionica za razrednu
nastavu
15. 12. 2018. – 12. 7. 2019.
Virtualne učionice Razredne nastave su mjesta stručnog osposobljavanja, posebno
pripremljene za učenje, suradnju i komunikaciju te pružanje podrške tijekom cijelokupne
pripreme i provedbe stručnog usavršavanja koje je kontinuirano trajalo od 15. 12. 2018. do
12. 7. 2019.
Pripremanjem, osmišljavanjemi objavljivanjem edukativnih sadržaja u virtulanim učionicama
nastojalo se u ovaj oblik stručnog usavršavanja, korak po korak, uvesti sve učiteljice i učitelje
u online okružje kako bi se na jedinstven način predstavili svi kurikularni dokumenti, koncepti
I promjene koje donosi kurkularna reforma.
Pravilnom raspodjelom tema stručnog usavršavanja i vreneskog trajanja pojedine teme
omogućeno je učiteljima dovoljno vremena za otkrivanje i učinkovitu uporabu svih aspekata
priprema i podrške.
Odaziv učiteljica i učitelja u ovaj oblik stručnog usavršavanja je zadovoljavajući, ponegdje I
iznad očekivanja, iako je vidljiva različitost u motivaciji, intenzitetu aktivnosti i predanosti pri
sudjelovanju u radu virtualne učionice.
Stručno usavršavanje u on-line okruženju provodilo se kako da bi sve učiteljice i učitelji imali
na raspolaganju u isto vrijeme i na istom mjestu relevantne i aktualne informacije o pripremi
i provedbi kurikularnog pristupa poučavanja prema usvojenim novim kurikularnim
dokumentima.
Učiteljice I učitelji su tijekom ovog on-line stručnog usavršavanja sudjelovali u različitim
edukativnim aktivnostima. Tijekom stručnog usavršavanja sudionici su:
- poticani na promišljanje o svom učenju i poučavanju
- dijelili svoje ideje i radove s drugim sudionicima
- promišljali o ulozi učenika
- stavljali se u ulogu učenika
- upoznavali se s različitimnovim metodama poučavanja
- upoznavali se s različitimmetodama vrednovanja.
Stručna usavršavanja u virtualnim učionicama bila su organizirana po temama unutar kojih
su učitelji prateći i poromišljajući o postavljenim edukativnim sadržajima unutar svake teme
dobili bolji uvid u sljedeće sastavnice suvremenog pristupa poučavanja:
- promjena paradigme učenja i poučavanja
- strategije učenja i poučavanja
- domenama i odgojno-obrazovnim očekivanjima u temi “Učiti kako učiti”
- organizacija predmetnih kurikuluma i međupredmetnih tema
- domene predmetnih kurikuluma
2. - odgojno-obrazovni ishodi premetnih kurikuluma te odgojno obrazovna očekivanje
međupredmetnih tema
- povezivanje i ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda premetnih kurikuluma i
odgojno-obrazovnih očekivanja međupredmetnih tema
- planiranje cjelovitog poučavanja u razrednoj nastavi
- osmišljavanje nastavnih aktivnosti
- strategijama vrednovanja
Tijekom stručnog usavršavanja učitelji su u primjenjivali različite načine i postupke
vrednovanja kao što su:
- komentiranje odgovora u forumima,
- rješavanje testova,
- samovrednovanje
- vršnjačko vrednovanje (kolegijalno vrednovanje) i sl.
Izvješće o virtualnoj učionici
Razredna nastava III.
15. 12. 2018. – 12. 7. 2019.
Opis učionice
Ova virtualna učionica jedna je od 11 virtualnih učionica te okuplja učiteljice i učitelje
razredne nastave s početnim slovima prezimenima D.Dž ,Đ,K,L,LJ , kako bi se zajednički
pripremili za frontalno uvođenje novih kurikularnih dokumenata u sustav obrazovanja
Republike Hrvatske.
Edukacija ja trajala od 15. prosinca 2018. do 12. srpnja 2019. godine i sadržavala je 5 tema u
trajanju od 76 sati i 2 izborne teme u trajanju od 8 sati.
U virtualnoj učionici III. podijeljeno je ukupno 2172 značke. Broj sudionika je varirao. Od
početno upisanih 476 do kraja edukacije ostalo je aktivno 467.
Pregled tema, ishoda, trajanja teme i broja dodijeljenih znački
TEMA ISHODI Uvjetizaznačku
BROJSATI
/
TRAJANJE
ZNAČKA/
Broj
dodijeljenih
3. Kurikulumski
pristup
poučavanju:
od ishoda do
vrednovanja
Učiteljice i učitelji objašnjavaju
obilježjasuvremenogapristupa
nastavi.Primjenjujutemeljne
postavke kurikulumskogapristupa
poučavanju.
Test - Rad u virtualnoj
učionici - test,
Forum - Upoznajmose,
Forum - Refleksija,
Anketa - Samoprocjena
osobnoga pristupa
učenjui poučavanju,
Interaktivni sadržaj -
Kviz o promjeni
paradigme poučavanja,
Interaktivni sadržaj -
Dobar ili loš ishod",
Forum - Povezanost
ishoda i aktivnosti,
Forum - Ishodi -
aktivnosti -
vrednovanje"
12 sati
15.12.2018.
-
31.1.2019.
430
Razvoj
kompetencije
učiti kako
učiti
Učitelji opisujuvažnostznanja,
vještina,stavovai vrijednosti
obuhvaćenihmeđupredmetnom
temomUčiti kako učiti i njihov
utjecaj na učenje.
Učitelji se služe odabranim
digitalnimalatomzaizradu
grafičkogorganizatora.Učitelji
povezuju različitesituacije učenjai
poučavanjas domenama
međupredmetne temeUčiti kako
učiti.Učitelji objašnjavajukontekst
poučavanjastrategijaučenjau
nastavi.Učitelji predlažustrategije
učenjaprimjenjiveuodređenim
nastavnimaktivnostima.Učitelji
primjenjuju
rezultate samovrednovanjaučenika
radi prilagodbe procesa
poučavanja.
Zadaća - Proces učenja
Forum - Domene u
međupredmetnojtemi
Učiti kako učiti
Forum - Strategije
učenja u Razrednoj
nastavi
Forum -
Samovrednovanje
učenika"
16 sati
28. 1. 2019.
– 25. 2.
2019.
361
Kurikulumi
nastavnih
predmeta
Učitelji objašnjavajupojmove:
odgojno-obrazovni ishod,razrada
ishoda,razinausvojenosti,sadržaji
i preporuke odgojno-obrazovnoga
ishoda.Pravilnočitajuodgojno-
obrazovnoishod.Razlikuju
odgojno-obrazovni ishod
nastavnogpredmetai nastavne
aktivnosti.Planirajucjelovito
učenje i poučavanje. Povezuju
Test - Kolikoznam o
ishodima?,
Interaktivni sadržaj -
Prepoznavanje ishoda,
Forum - Cjelovitost
učenja i poučavanja,
16
28.2. 2019.
– 28.
3.2019. 354
4. odgojno-obrazovne ishode s
motivacijskomtemomi opisuju
osmišljene nastavneaktivnosti
vezane uz temu.
Forum - Osmišljavanje
nastavne aktivnosti
Vrednovanje Učitelj razlikuje različitepristupe
vrednovanju.Učitelj prepoznaje
različite metode vrednovanjaza
učenje.Učitelj zaključujeovažnosti
pravovremene povratne
informacije.Učitelj primjenjuje
metoduvrednovanjakaoučenja.
Učitelj analiziraprovedbu
samovrednovanjai/ili vršnjačkog
vrednovanjauprocesupoučavanja.
Učitelj uspoređuje vrednovanje
naučenogs vrednovanjemza
učenje i vrednovanjemkaoučenje.
Test - Tri pristupa
vrednovanju,
Interaktivni sadržaj -
Vrednovanje za učenje,
Forum - Vrednovanje
kao učenje,
Interaktivni sadržaj -
Vrednovanje
naučenoga,
Anketa - Samorefleksija
o tri pristupa
vrednovanju
16
28.3.2019.
– 9.5.2019.
352
Kurikulumsko
planiranje
poučavanja u
razrednoj
nastavi
Učitelj prepoznaje kurikulumski
krug i svrhu godišnjeg
kurikulumskogplaniranja.Učitelj
povezuje odgojno-obrazovna
očekivanjameđupredmetnihtema
s odgojno-obrazovnimishodima
predmetnihkurikuluma.Učitelj
analiziraprijedlogsastavnica
godišnjegizvedbenogkurikulumai
tematskogplana.Učitelj
primjenjuje kurikulumsko
planiranje uizradi godišnjeg
izvedbenogkurikulumai tematskog
plana.Planiraetape projektai
njegovurealizaciju.
Test - Uvodu planiranje
Forum - Tematsko
planiranje
16
9.5.2019.-
12.7.2019.
312
Neobvezna
tema:
Dan sigurnijeg
interneta
2019.
Učitelji opisujuaktivnostkojomće
obilježiti ili suobilježili Dan
sigurnijeginterneta2019. Forum - Dan sigurnijeg
interneta2019.
4
3.2.2019. -
31.3.2019.4
239
Neobvezna
tema:
Glagoljica
Učitelji opisujuaktivnostkojomće
obilježiti ili suobilježili Dan
hrvatske glagoljicei glagoljaštva.
Forum - Učitelji
istražuju"
4
20.2.2019.
-
15.3.2019. 124
5. Vrednovanje
Nakonsvake završene teme,sudionicimakoji suuspješnoodradilisve uvjete,dodijeljenesu značke.
Za dobivanje značke određene temebiloje potrebnonapravitisve obavezne aktivnostiutoj temi do
zadanogroka.
Ministarstvoznanosti i obrazovanjadodijelitće potvrde oprofesionalnomrazvoju s popisom
ostvarenihtemai ishodaučenjate brojemsati edukacijezasvakogsudionika.
Na potvrdiće biti navedenesamo onetemeza kojesu odrađenesve obavezneaktivnostii dobivene
značke.
Razrednanastava III. - Ukupna studentska aktivnost (pregledi i poruke)
UčiteljNastavnik