1. ΣΕΝΑΡΙΟ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ
ΣΑΡΑΦΙΔΟΥ ΣΤΥΛΙΑΝΗ
Φιλόλογος 4ου γυμνασίου Νεάπολης
ΜΥΚΗΝΑΪΚΟΣ ΚΟΣΜΟΣ
Ιστορία Α’ Γυμνασίου
Στόχοι
Γνωστικοί : Oι μαθητές επιδιώκεται:
• Να γνωρίσουν τον μυκηναϊκό κόσμο (χρονικά όρια, σημαντικά κέντρα, ιστορία των
Μυκηνών).
• Να συλλάβουν τη σημασία της επινόησης της Γραμμικής γραφής Β’.
• Να γνωρίσουν και να εξοικειωθούν με δημιουργίες της Μυκηναϊκής τέχνης.
Τεχνογραμματικοί :
• Εξοικείωση των μαθητών με την πλοήγηση στο διαδίκτυο.
• Ικανότητα παραγωγής γραπτού λόγου σε περιβάλλον επεξεργαστή κειμένου.
Παιδαγωγικοί:
• Τα παιδιά εξοικειώνονται με τη συνεργατική διδασκαλία.
• Ασκούνται στη διερευνητική μάθηση.
• Ασκείται η κριτική σκέψη και η παρατηρητικότητά τους.
• Τα παιδιά αναδεικνύονται σε πρωταγωνιστές της μαθησιακής διαδικασίας.
Απαραίτητο υλικό
Σχολικό εγχειρίδιο, φύλλα εργασίας, λογισμικό επεξεργασίας κειμένου, διαδίκτυο.
Ηλεκτρονικές διευθύνσεις: http://sikyon.com/index.html
http://ime.gr/chronos
2. http://google.gr (γραμμική β’ γραφή- Βικιπαίδεια).
Διάρκεια
Τρεις διδακτικές ώρες. Μία ώρα για έρευνα ,μία ώρα για συμπλήρωση φύλλων εργασίας
και μία ώρα για παρουσίαση των εργασιών στην τάξη.
Οργάνωση τάξης – Υλικοτεχνική υποδομή
Χωρίζουμε την τάξη σε ομάδες τριών μαθητών, ετερογενείς ως προς την επίδοσή τους και
σε κάθε ομάδα από τα ίδια τα παιδιά κατανέμονται οι ρόλοι του συντονιστή της ομάδας,
του χειριστή του υπολογιστή και του γραμματέα.
Τα παιδιά εργάζονται στο εργαστήριο πληροφορικής του σχολείου, κάθε ομάδα σε έναν
υπολογιστή.
Περιγραφή σεναρίου
1η ώρα: Ο εκπαιδευτικός παρουσιάζει συνολικά το σενάριο, ώστε να γνωρίζουν όλοι οι
μαθητές το περιεχόμενό του και τους επιδιωκόμενους στόχους. Στη συνέχεια καλεί τους
μαθητές να επισκεφθούν τις ηλεκτρονικές διευθύνσεις που αναγράφονται στα φύλλα
εργασίας τους. Οι μαθητές χρησιμοποιώντας τα πληροφορικά εργαλεία ερευνούν,
συσχετίζουν, συγκρίνουν, συνεργάζονται και εξάγουν συμπεράσματα.
2η ώρα: Καταγραφή των συμπερασμάτων και συμπλήρωση των φύλλων εργασίας.
Κατά την εξέλιξη του σεναρίου ο διδάσκων συντονίζει, καθοδηγεί και βοηθά τα παιδιά στο
έργο τους .
3η ώρα: Παρουσίαση των εργασιών, υποβολή ερωτημάτων, συζήτηση και αξιολόγηση όλης
της διαδικασίας.
Φύλλα εργασίας
1η ομάδα: Επισκεφθείτε τη διεύθυνση http://sikyon.com/index.html και επιλέξτε ΜΥΚΗΝΑΙ
Ιστορία και Χάρτης. Μελετήστε το κείμενο και το χάρτη και απαντήστε:
i. Ποιόν πολιτισμό ονομάζουμε μυκηναϊκό, πού και πότε αναπτύχθηκε, ποια είναι τα
πιο σημαντικά κέντρα του;
ii. Ποιος θεωρείται ο ιδρυτής της πόλης των Μυκηνών και ποιοι βασιλιάδες την
κυβέρνησαν μέχρι την καταστροφή της από τους Δωριείς;
2η ομάδα: Στο διαδίκτυο αναζητήστε πληροφορίες για τη γραμμική γραφή β’ .Μεταβείτε
στη Βικιπαίδεια, διαβάστε τα σχετικά κείμενα. Ανατρέξτε στο σχολικό εγχειρίδιο(σελ.31) και
στη συνέχεια απαντήστε:
i. Τι είδος γραφής είναι η γραμμική β’, πότε και από ποιους αποκρυπτογραφήθηκε;
ii. Ποια είναι η σχέση της γραμμικής γραφής β’ με τη γραμμική α’ της Κρήτης;
3. iii. Γιατί η αποκρυπτογράφηση της γραμμικής β’ έχει ιδιαίτερη σημασία για τους
Ελληνες;
3η ομάδα: Eπισκεφθείτε τις ηλεκτρονικές διευθύνσεις http://sikyon.com/index.html στην
ενότητα ΜΥΚΗΝΑΙ-Τέχνη και http://ime.gr/chronos στην ενότητα Μυκηναϊκή Ελλάδα-
τέχνες και τεχνολογία.
i. Ποιες επιδράσεις δέχτηκε η μυκηναϊκή τέχνη;
ii. Ποια στοιχεία καθορίζουν τον ιδιότυπο χαρακτήρα της μυκηναϊκής τέχνης γύρω στο
1400 π.Χ.;
iii. Περιγράψτε ένα θολωτό τάφο παρατηρώντας προσεκτικά τις αντίστοιχες εικόνες
( Ίδρυμα Μείζονος Ελληνισμού-Μυκηναϊκή Ελλάδα-κοινωνία-ταφικά έθιμα-θολωτοί
τάφοι)
Προέκταση σεναρίου
Ταξιδέψτε στο παρελθόν, στις Μυκήνες.
Eίστε ένας ταξιδιωτικός πράκτορας της εποχής και θέλετε να προσελκύσετε επισκέπτες στην
πόλη σας. Δημιουργήστε ένα φυλλάδιο ( πολυτροπικό κείμενο ) με το οποίο θα εξηγείτε
για ποιους λόγους αξίζει να επισκεφθεί κανείς την πόλη των Μυκηνών.