3. μ-σενάριο – Ταυτότητα
Τάξη στην οποία απευθύνεται:
Γ’ Γυμνασίου, επίπεδο
γλωσσομάθειας Β2
Χρονική διάρκεια:
3 διδακτικές ώρες
4. μ-σενάριο – Ταυτότητα
• Διδακτικοί στόχοι
• Οι μαθητές αναμένεται να:
● γνωρίσουν τα πιο γνωστά αξιοθέατα του
Λονδίνου, να εντοπίζουν τις σωστές και
κατάλληλες πληροφορίες στο διαδίκτυο
● κάνουν σύνθεση αυτών των
πληροφοριών αξιοποιώντας τα
συνεργατικά έγγραφα Google Docs
5. μ-σενάριο – Ταυτότητα
• Διδακτικοί στόχοι
• Οι μαθητές αναμένεται να:
• αναπτύξουν δεξιότητες στην προφορική
επιχειρηματολογία
• ασκηθούν στον ψηφιακό γραμματισμό
(δημιουργία παρουσιάσεων) και να αναγνωρίσουν
και να εφαρμόσουν χαρακτηριστικά στοιχεία της
ψηφιακής κειμενικότητας των Λογισμικών
Παρουσίασης
• αναπτύξουν την κριτική και δημιουργική τους
σκέψη, να αναπτύξουν ομαδοσυνεργατικές
δεξιότητες
• εξοικειωθούν με την παρουσίαση του τελικού
αποτελέσματος στην τάξη
6. μ-σενάριο
Σημαντικά στοιχεία
Οι μαθητές είναι ήδη εξοικειωμένοι με την
κειμενική μορφή των ταξιδιωτικών οδηγών,
καθώς στα προηγούμενα μαθήματα
διδάχθηκαν αυτό το κειμενικό είδος ως
μέρος της ύλης τους. Επίσης, οι μαθητές
διαθέτουν ανεπτυγμένες δεξιότητες
ψηφιακού γραμματισμού, οι οποίες τους
επιτρέπουν να περιηγούνται στο διαδίκτυο
και να χειρίζονται Λογισμικά Παρουσίασης
και ψηφιακές υπηρεσίες (π.χ. Google
Docs).
Ο ρόλος του εκπαιδευτικού
Ο εκπαιδευτικός έχει κυρίως ρόλο
συντονιστή, υποστηρικτή και εμψυχωτή.
7. μ-σενάριο
1η διδακτική ώρα:
Ο εκπαιδευτικός ανακοινώνει στους
μαθητές ότι θα εκπονήσουν μια
συνθετική εργασία εργαζόμενοι σε
ομάδες. Η κάθε ομάδα θα πρέπει να
δημιουργήσει τη δική της σύντομη
παρουσίαση (αξιοποιώντας π.χ.
MSPowerPoint, Prezi), που θα
αφορά στα δύο πιο δημοφιλή
αξιοθέατα του Λονδίνου πάνω στην
κατηγορία που θα έχει επιλέξει.
8. μ-σενάριο
1η διδακτική ώρα:
Οι κατηγορίες είναι οι εξής: (α)
μουσεία, (β) πινακοθήκες, (γ)
θέατρα, (δ) ναοί / αββαεία και (ε)
σημαντικά σημεία της πόλης.
Όταν θα έχει ολοκληρωθεί η
εργασία κάθε ομάδας, θα γίνει η
παρουσίασή της στην ολομέλεια.
Κατόπιν, θα ακολουθήσει
σύνθεση των σύντομων
παρουσιάσεων και θα
δημιουργηθεί το τελικό προϊόν.
9. μ-σενάριο
1η διδακτική ώρα:
Το τελικό προϊόν της συνθετικής
εργασίας θα παρουσιάζει (με
λογισμικό παρουσίασης) τα δέκα πιο
δημοφιλή αξιοθέατα του Λονδίνου
(Top Ten London Attractions). Θα
αναρτηθεί στο ιστολόγιο του
σχολείου και θα χρησιμεύει ως ένας
μικρός τουριστικός οδηγός του
Λονδίνου για τους μαθητές του
σχολείου ή τους επισκέπτες του
ιστολογίου (real life purpose).
10. μ-σενάριο
1η διδακτική ώρα:
Η διαδικασία είναι η ακόλουθη.
Αρχικά, οι μαθητές χωρίζονται σε 5
ομάδες των τεσσάρων ατόμων.
Αφού αποφασίσουν από κοινού με
ποια κατηγορία θα ασχοληθούν ως
ομάδα, το ανακοινώνουν στις
υπόλοιπες, έτσι ώστε να
αποφευχθεί η αλληλοεπικάλυψη.
Στη συνέχεια, η κάθε ομάδα κάνει
αναζήτηση στο διαδίκτυο,
συγκεντρώνει και καταγράφει
πληροφορίες για τα δύο αξιοθέατα
που έχει επιλέξει.
11. μ-σενάριο
1η διδακτική ώρα:
Οι πληροφορίες για τα αξιοθέατα
αφορούν σε σύντομη περιγραφή τους
(π.χ. εξωτερική περιγραφή / σημαντικά
ιστορικά στοιχεία), σε ιδιαίτερα
χαρακτηριστικά τους (τουλάχιστον δύο)
που τα κάνουν ξεχωριστά και σε
πληροφορίες για το ωράριο
λειτουργίας, το εισιτήριο ή οδηγίες για
το πώς θα πάμε εκεί. Η κάθε ομάδα έχει
τη δυνατότητα να κρατά σημειώσεις
αξιοποιώντας το online λογισμικό
Google Docs, το οποίο διευκολύνει τη
συνεργατική διαχείριση και
επεξεργασία κειμένου.
12. μ-σενάριο
2η διδακτική ώρα:
Η κάθε ομάδα δημιουργεί τη δική
της σύντομη παρουσίαση για τα δύο
αξιοθέατα της επιλογής της
αξιοποιώντας διαθέσιμο λογισμικό
παρουσίασης (π.χ. MS PowerPoint,
Prezi). Με βάση τις πληροφορίες και
τα στοιχεία που έχει συγκεντρώσει
στην προηγούμενη φάση,
δημιουργεί τις διαφάνειες της
παρουσίασης λαμβάνοντας υπόψη
τα εξής.
13. μ-σενάριο
2η διδακτική ώρα:
Πρώτον, θα πρέπει να αναφέρεται η
πηγή του ψηφιακού υλικού (π.χ.
εικόνες, κείμενα), το οποίο
επαναχρησιμοποιούν οι μαθητές
από το διαδίκτυο, έτσι ώστε να μην
εγείρονται ζητήματα πνευματικής
ιδιοκτησίας. Δεύτερον, οι
παρουσιάσεις ως κειμενικά είδη
λειτουργούν υποστηρικτικά του
προφορικού λόγου και όχι
αυτόνομα.
14. μ-σενάριο
2η διδακτική ώρα:
Tα κείμενά τους δεν θα πρέπει να είναι
μεγάλης έκτασης, αλλά σύντομες
προτάσεις ή λέξεις και φράσεις (με τη
χρήση bullets, για παράδειγμα). Τρίτον,
οι σημειωτικοί πόροι (εικόνα, ήχος,
κίνηση κλπ) σχετίζονται άμεσα με τη
δόμηση του μηνύματος. Τέταρτον, για
να διευκολυνθεί η σύνθεση της τελικής
παρουσίασης επιλέγεται κοινό
λογισμικό παρουσίασης, κοινή
μορφοποίηση (template) και κοινά
βασικά χαρακτηριστικά (π.χ.
γραμματοσειρά) διαφανειών για όλες
τις ομάδες.
15. μ-σενάριο
3η διδακτική ώρα:
Οι μαθητές παρουσιάζουν ανά ομάδα
τα δύο αξιοθέατα υποστηριζόμενοι από
την παρουσίαση που δημιούργησαν
στο λογισμικό παρουσίασης. Συζητούν
με τους συμμαθητές τους
επιχειρηματολογώντας για τις επιλογές
που έκαναν και τους οδήγησαν στο
τελικό αποτέλεσμα. Συζητούν, επίσης,
για τα χαρακτηριστικά της κάθε
παρουσίασης (κειμενικά και
πολυτροπικά). Μετά την παρουσίαση
όλων των ομάδων, γίνεται η σύνθεση
της τελικής παρουσίασης και η
ανάρτησή της στο ιστολόγιο του
σχολείου.
16. Αξιολόγηση
Στο τέλος του μ-σενάριου οι
μαθητές συμπληρώνουν ένα
ερωτηματολόγιο
αυτοαξιολόγησης.
Εντοπίζουν τις δυσκολίες που
τυχόν αντιμετώπισαν και
αξιολογούν τη συνεργασία με
τους συμμαθητές τους.