Rangkaian pengajaran harian ini membahas tentang kemahiran manipulatif dalam sains untuk murid tahun satu. Ia mencakupi topik seperti penggunaan dan pengendalian peralatan sains, pengendalian spesimen, melakar objek sains, membersihkan dan menyimpan peralatan sains dengan betul. Berbagai aktiviti seperti simulasi, diskusi, dan penilaian dilakukan untuk memastikan pemahaman siswa.
1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN
SAINS SK TAHUN 1
MINGGU 6
TARIKH 1/1/2022 MASA
HARI Ahad KELAS
TEMA KEMAHIRAN SAINTIFIK
TAJUK Kemahiran Manipulatif
STANDARD KANDUNGAN 1.2 Kemahiran Manipulatif
STANDARD PEMBELAJARAN 1.2.1 Menggunakan dan mengendalikan peralatan dan bahan sains dengan betul.
1.2.2 Mengendalikan spesimen dengan betul dan cermat.
1.2.3 Melakar spesimen, peralatan dan bahan sains dengan betul.
1.2.4 Membersihkan peralatan sains dengan cara yang betul.
1.2.5 Menyimpan peralatan dan bahan sains dengan betul dan selamat.
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid dapat :
1. Menggunakan dan mengendalikan dua peralatan
dan bahan sains dengan betul
2. Mengendalikan spesimen dengan betul dan
cermat
3. Melakar spesimen, peralatan dan bahan sains
dengan betul
4. Membersihkan peralatan sains dengan cara yang
betul
5. Menyimpan peralatan dan bahan sains dengan
betul dan selamat
Murid dapat :
1. Menggunakan dan mengendalikan __ daripada
dua peralatan dan bahan sains dengan betul
2. Mengendalikan spesimen dengan betul dan
cermat
3. Melakar spesimen, peralatan dan bahan sains
dengan betul
4. Membersihkan peralatan sains dengan cara yang
betul
5. Menyimpan peralatan dan bahan sains dengan
betul dan selamat
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan Merangsang ingatan terhadap
pembelajaran terdahulu
1. Murid memberi perhatian terhadap penerangan guru tentang kemahiran manipulatif.
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan, Bimbingan dan maklum balas
berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara
kolaboratif dan Pentaksiran untuk
1. Murid memahami tentang kemahiran psikomotor
sepertiyang diberikan. Teach Me (Ajarkan Saya)
2. Murid menjalankan simulasi kemahiran sepertidi
halaman 6 dan 7 buku teks. Simulation
(Simulasi)
3. Murid mendengar penerangan guru tentang cara
membersihkan peralatan sains dengan cara yang
betul.
4. Murid menjalankan simulasi tentang cara
tersebut.
5. Murid memberitahu cara menyimpan peralatan
dan bahan yang selamat.
6. Murid mengenalpasti cara yang selamat dan betul
supaya dapat dipraktikkan ketika kelas.
7. Murid lain memberi respons terhadap jaw apan
tersebut sama ada betul atau salah.
8. Murid berbincang tentang aktiviti yang dijalankan
secara beramai-ramai.
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang kemahiran manipulatif dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 006-007 Buku Aktiviti hlmn 000
ABM/BBM - STRATEGI PdP Pembelajaran
Konstektual
PAK-21 Teach Me (Ajarkan Saya) PAK-21 Simulation (Simulasi)
KBAT Menilai KB -
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU Nilai Murni EMK : NILAI Kasih Sayang
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
PENILAIAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
2. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN
SAINS SK TAHUN 1
MINGGU 6
TARIKH 1/1/2022 MASA
HARI Ahad KELAS
TEMA KEMAHIRAN SAINTIFIK
TAJUK Kemahiran Manipulatif
STANDARD KANDUNGAN 1.2 Kemahiran Manipulatif
STANDARD PEMBELAJARAN 1.2.1 Menggunakan dan mengendalikan peralatan dan bahan sains dengan betul.
1.2.2 Mengendalikan spesimen dengan betul dan cermat.
1.2.3 Melakar spesimen, peralatan dan bahan sains dengan betul.
1.2.4 Membersihkan peralatan sains dengan cara yang betul.
1.2.5 Menyimpan peralatan dan bahan sains dengan betul dan selamat.
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid dapat :
1. Menggunakan dan mengendalikan dua peralatan
dan bahan sains dengan betul
2. Mengendalikan spesimen dengan betul dan
cermat
3. Melakar spesimen, peralatan dan bahan sains
dengan betul
4. Membersihkan peralatan sains dengan cara yang
betul
5. Menyimpan peralatan dan bahan sains dengan
betul dan selamat
Murid dapat :
1. Menggunakan dan mengendalikan __ daripada
dua peralatan dan bahan sains dengan betul
2. Mengendalikan spesimen dengan betul dan
cermat
3. Melakar spesimen, peralatan dan bahan sains
dengan betul
4. Membersihkan peralatan sains dengan cara yang
betul
5. Menyimpan peralatan dan bahan sains dengan
betul dan selamat
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan Merangsang ingatan terhadap
pembelajaran terdahulu
1. Murid mendengar penerangan guru tentang cantiknya baw ang.
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan, Bimbingan dan maklum balas
berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara
kolaboratif dan Pentaksiran untuk
1. Murid membentuk kumpulan.
2. Murid menjalankan aktiviti memotong dan
memerhati baw ang. Test It Out (Jalankan Ujian)
3. Murid menyatakan sebab peralatan perlu
dibersihkan dan disimpan.
4. Murid memerhatikan gambar di halaman 7.
5. Murid menulis betul atau salah pada kotak
jaw apan.
6. Murid menjaw ab soalan yang diberikan.
7. Murid menandakan (/) pada cara mengendalikan
spesiman dan membersihkan peralatan sains
dengan betul. Checklist(Senarai Semak)
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang cantiknya baw ang dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 008 Buku Aktiviti hlmn 007-008
ABM/BBM - STRATEGI PdP Pembelajaran
Konstektual
PAK-21 Test It Out (Jalankan Ujian) PAK-21 Checklist (Senarai
Semak)
KBAT Menilai KB -
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU Nilai Murni EMK : NILAI Kasih Sayang
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
PELILAIAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
3. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN
SAINS SK TAHUN 1
MINGGU 6
TARIKH 1/1/2022 MASA
HARI Ahad KELAS
TEMA KEMAHIRAN SAINTIFIK
TAJUK Kemahiran Manipulatif
STANDARD KANDUNGAN 1.2 Kemahiran Manipulatif
STANDARD PEMBELAJARAN 1.2.3 Melakar spesimen, peralatan dan bahan sains dengan betul.
1.2.5 Menyimpan peralatan dan bahan sains dengan betul dan selamat.
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid dapat :
1. Melakar empat spesimen, peralatan dan bahan
sains dengan betul
2. Menyimpan peralatan dan bahan sains dengan
betul dan selamat
Murid dapat :
1. Melakar __ daripada empat spesimen, peralatan
dan bahan sains dengan betul
2. Menyimpan peralatan dan bahan sains dengan
betul dan selamat
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan Merangsang ingatan terhadap
pembelajaran terdahulu
1. Murid memberi perhatian terhadap penerangan guru tentang lakaran peralatan dan spesimen sains.
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan, Bimbingan dan maklum balas
berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara
kolaboratif dan Pentaksiran untuk
1. Murid menganalisis gambar pada halaman buku
aktiviti.
2. Murid melakarkan semula gambar tersebut.
Drawing Posters ( Melukis Poster)
3. Murid mengimbas kembali cara penyimpanan
peralatan dan bahan sains dengan betul.
4. Murid menandakan (/) pada cara penyimpanan
yang betul.
5. Murid menandakan (x) pada cara penyimpanan
yang salah. What Matters (Apa yang Penting)
6. Murid dipilih untuk membacakan cara
penyimpanan yang betul serta cara penyimpanan
yang salah berdasarkan jaw apan mereka.
7. Murid berbincang tentang jaw apan yang
diberikan.
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang lakaran peralatan dan spesimen sains dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 008 Buku Aktiviti hlmn 009-010
ABM/BBM - STRATEGI PdP Pembelajaran
Konstektual
PAK-21 Draw ing Posters ( Melukis Poster) PAK-21 What Matters (Apa
yang Penting)
KBAT Menilai KB -
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU Nilai Murni EMK : NILAI Kasih Sayang
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
PENILAIAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana: