SlideShare a Scribd company logo
1 of 24
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN SIVIK DAN KEWARGANEGARAAN TAHUN 5
Mata Pelajaran : Pendidikan Sivik Dan Kewarganegaraan
Tahun : 5 Pintar
Tarikh : 16 April 2011
Hari : Isnin
Masa : 60 minit (10.15- 11.15 Pagi )
Bilangan Murid : 25 orang
Tema : 6. Sedia Hadapi Cabaran
Tajuk : Peribadi Terpuji Disanjung Tinggi
Subtajuk : 11D.Usaha Berterusan Ke Arah Kecemerlangan
HASIL PEMBELAJARAN: Diakhir pembelajaran murid dapat :
i. Menyenaraikan langkah untuk mencapai kecemerlangan dan peribadi terpuji.
ii. Mengamalkan budaya cemerlang dalam kehidupan.
iii. Berbangga memiliki peribadi terbuji.
ISI KANDUNGAN
i. Video “Jika Kau Yakin Kau Boleh”.
ii. Menyatakan langkah-langkah untuk cemerlang dalam hidup.
iii. Perasaan murid-murid apabila cemerlang dalam hidup.
PENERAPAN NILAI
i. Kerjasama
ii. Berani
UNSUR PATRIOTISME
i. Bersyukur dengan pendidikan yang diterima di sekolah.
ii. Berbangga memiliki akhlak dan sikap terpuji.
BAHAN DAN SUMBER PENGAJARAN DAN PEBELAJARAN
Kad Arahan (puzzle) 4 Keping
Kad Imbasan 4 Keping
Silang kata 4 Keping
Kad Warna - warni 8 Keping
LCD dan Laptop Sebuah
Kertas Mahjung 4 Keping
Marker Pen 4 Batang
PROSEDUR PERLAKSANAAN
ELEMEN PENGURUSAN
PEMBELAJARAN
BESTARI / KEMAHIRAN
GENERIK
CATATAN
SET INDUKSI ( 5 MINIT)
• Guru menunjukkan gambar pelajar
cemerlang kepada murid-murid.
• Murid diminta untuk memberi
pendapat mengenai gambar yang
dilihat.
• Guru mengaitkan jawapan murid
dengan tajuk pembelajaran pada hari
ini.
BBM :
Powerpoint
LANGKAH 1 (15 MINIT)
• Murid menonton Video “Jika Kau
Yakin Kau Boleh” dalam pasangan
yang ditentukan oleh guru.
• Guru meminta murid untuk mencatat
isi yang diperolehi melalui video yang
dilihat.
• Murid dikehendaki berbincang
bersama pasangan masing-masing
dan guru memanggil seorang wakil
ke hadapan untuk menerangkan
berkaitan video yang dilihat dan isi
perbincangan yang dibuat.
• Guru meminta murid untuk
menyenaraikan langkah-langkah
untuk cemerlang dalam hidup di
papan putih.
• Guru menayangkan isi utama
langkah untuk cemerlang.
• Guru memberi lembaran kerja.
TKP : Visual ruang,
Lingusitik
Teknik :
Perbincangan
Kemahiran Berfikir :
Mencatat nota
BBM:
LCD dan Laptop
Nilai :
Kerjasama
Berani
• Guru dan murid berbincang jawapan
yang betul.
LANGKAH 2 ( 20 MINIT)
• Guru membentuk murid kepada 4
kumpulan
• Guru memberi petikan yang
berkaitan kepentingan
kecemerlangan dalam
akademik,sahsiah,ibadah (rohani)
dan fizikal(jasmani) serta maksudnya
kepada pelajar.
• Semua pelajar dikehendaki
membaca petikan tersebut secara
mekanis.
• Guru menerangkan isi yang terdapat
dalam teks.
• Guru mengedarkan kad puzzle
kepada setiap kumpulan.
• Tugasan hendaklah dibuat dalam
bentuk peta minda.
• KUMPULAN 1
Cara dan usaha untuk cemerlang
dalam akademik.
• KUMPULAN 2
Cara dan usaha untuk cemerlang
dalam sahsiah.
• KUMPULAN 3
Cara dan usaha untuk cemerlang
dalam ibadah (rohani).
• KUMPULAN 4
Cara dan usaha untuk cemerlang
dalam bentuk jasmani (fizikal).
TKP :
Intrapersonal
Interpersonal
Visual ruang
KBKK:
Meneroka idea
Alat KBBK :
Peta minda
Pembelajaran Koperatif
dan Kolaboratif :
“Rotating Review”
BBM :
Kad Arahan
Maker pen
Kad puzzle
• Hasil kerja kumpulan di pamerkan
dihadapan kelas.
• Wakil kumpulan dikehendaki
menerangkan hasil tugasan
kumpulan.
LANGKAH 3 (15 MINIT)
• Guru mimilih seorang murid untuk
memberi pandangan tentang ciri-ciri
pelajar cemerlang.
• Murid dikehendaki menyampaikan
maklumat tersebut secara tersusun
kepada murid lain dengan struktur
ayat yang betul dan bahasa yang
mudah.
• Guru membacakan ciri-ciri pelajar
cemerlang kepada murid.
• Murid diberi teka silang kata dalam
kumpulan masing-masing. Murid
diminta untuk mencari maklumat
tentang ciri-ciri pelajar cemerlang
dalam teka silang kata tersebut.
• Kumpulan yang pertama siap aakan
kehadapan untuk menampal teka
silang kata tersebut.
• Kumpulan yang pertama ke depan
akan di beri ganjaran.
TKP :
Visual ruang
BBM :
Silang kata
PENUTUP (5 MINIT)
• Guru bertanya apakah yang telah
anda belajar sebentar tadi.
• Murid memberi pelbagai jawapan.
• Guru meminta murid menyanyikan
semula lagu “Jika Kau Fikir Kau
Boleh” berdasarkan petikan lagu
yang diberikan.
• Guru membuat rumusan terhadap
pembelajaran pada hari ini.
Kemahiran Berfikir :
Merumus
Nilai :
Berani
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
PELAJAR CEMERLANG UPSR 2010
PELAJAR CEMERLANG UPSR 2009
PELAJAR CEMERLANG SK SAB 1
IBU BAPA GEMBIRA ANAK CEMERLANG
Fikirkan Boleh!!!!
Jika kau fikirkan kau boleh
Kau hampir boleh melakukan
Jika kau fikirkan ragu-ragu
Usahamu tidak menentu
Jika kau fikirkan kekalahan
Kau hampiri kegagalan
Jika kau fikirkan kemenangan
Kau hampiri kejayaan
Engkaulah apa kau fikirkan
Terkandung dalam pemikiran
Kau fikir boleh melakukan
Fikirkan boleh
Percaya apa kau lakukan
Tabah apa kau usahakan
Bertindak atas kemampuan
Engkau boleh….
Cara dan usaha
untuk
cemerlang
dalam
akademik
Cara dan usaha
untuk
cemerlang
dalam
sahsiah
Cara dan usaha
untuk
cemerlang
dalam
ibadah (rohani)
Cara dan usaha
untuk
cemerlang
dalam
jasmani
(fizikal)
MAKSUD AKADEMIK
Akademik berkaitan dengan ilmu pengetahuan. Kepentingan kecemerlangan dalam
akademik ialah ;
i. Kita dapat memperolehi ilmu pengetahuan dengan sebaik-baiknya daripada
guru.
ii. Kita dapat menjadi seorang yang berjaya contoh bekerja sebagai doktor dan
peguam.
iii. Kita dapat memperolehi keputusan yang cemerlang dalam peperiksaan dan
membuatkan keluarga gembira.
MAKSUD SAHSIAH9
Sahsiah berkaitan dengan perwatakan dan budi perkerti seseorang. Kepentingan
cemerlang dalam sahsiah ialah :
i. Kita dapat membentuk perangai dan watak yang baik.
ii. Kita akan dipandang mulia oleh masyarakat.
iii. Kita akan mempunyai ramai kawan.
MAKSUD IBADAH (ROHANI)
Ibadah berkaitan dengan perasaan tunduk dan patuh kepada Allah dan perasaan
yang merasakan kebesaran Allah sebagai tempat pengabdian diri contohnya solat
lima waktu sehari semalam. Kepentingan cemerlang dalam bentuk ibadah ialah :
i. Kita akan mendapat pahala dari Allah S.A.W.
ii. Kita akan lebih banyak melakukan kerja-kerja amal.
iii. Kita akan rasa bahagia.
MAKSUD FIZIKAL (JASMANI)
Fizikal berkaitan dengan tubuh badan. Penekanan diberikan kepada aktiviti yang
membina kekuatan jasmani/ fizikal serta sistem organik seseorang individu seperti
sistem pencernaan, sistem pengedaran darah, dan sistem-sistem lain.Kepentingan
cemerlang dalam bentuk fizikal ialah:
i. Kita akan sentiasa lebih bertenaga.
ii. Kita dapat mengelakkan daripada selalu letih dan penat.
iii. Kita dapat melakukan kerja dengan lebih cekap.
Perlu berusaha
tanpa berputus asa untuk
memperoleh pengatahuan yang
berlandaskan kebenaran.
‘Bhag avad Gita’
Kemuncak ilmu
adalah mengetahui apakah
erti sebenar ketaatan dan
erti sebenar ibadat.
‘Im am Al– Ghaz ali’
Manusia yang berakal
ialah manusia yang suka meminta
dan menerima nasihat.
‘Sayidina Um ar al-Khatab’
Sifat yang wajar dimiliki oleh orang
yang berjiwa besar ialah rendah
hati,
menghormati orang,
lemah lembut dan adil.
‘Co nfucius’
BIBLIOGRAFI
Ee Ah Meng. ( 1987). Pedagogi Untuk Bakal Guru, Petaling Jaya: Fajar Bakti.
Ee Ah Meng. ( 1989 ). Pedagogi Satu Pengenalan, Petaling Jaya: Fajar Bakti.
Kamarudin Hj.Husin & Kamarul Azhar (1994). Asas Pendidikan III (Perkembangan
& Perlaksanaan Kurikulum). Petaling Jaya : Longman Malaysia Sdn.Bhd.
Mok Soon Sang & Lee Shok Mee ( 1986 ), Kurikulum Baru Sekolah Rendah Tahap
1. Subang Jaya : Percetakan Sentosa Sdn. Bhd.
Mok Soon Sang (2004). Pengantar Pendidikan TERAS. Subang Jaya : Percetakan
Sentosa Sdn. Bhd.
Prof. Dr.Ansary Ahmad, Prof.Dr. Mansor Fadzil & Dr. John Arul Philips
(2007).HBEF 1103 Sosiologi dan Falsafah Pendidikan Malaysia . Kuala
Lumpur : Meteor Doc. Sdn. Bhd.
Prof. Madya Dr. Zainal Abidin Ahmad & Mazlan Zulkifli (2006). LANH1303
Pengajian Malaysia . Kuala Lumpur : Meteor Doc. Sdn.Bhd.

More Related Content

What's hot

Ceramah cemerlang upsr azam saya 2
Ceramah cemerlang upsr azam saya 2Ceramah cemerlang upsr azam saya 2
Ceramah cemerlang upsr azam saya 2Azahar Matnawi
 
Modul motivasi kepimpinan kecemerlangan
Modul motivasi kepimpinan kecemerlanganModul motivasi kepimpinan kecemerlangan
Modul motivasi kepimpinan kecemerlanganMuhammad Luqman
 
Modul Kem Jati Diri Pusat Kokurikulum Negeri - Salam Mesra
Modul Kem Jati Diri Pusat Kokurikulum Negeri - Salam MesraModul Kem Jati Diri Pusat Kokurikulum Negeri - Salam Mesra
Modul Kem Jati Diri Pusat Kokurikulum Negeri - Salam MesraAbd Aziz Ibrahim
 
10 Tip Belajar Cemerlang Ruzimi
10 Tip Belajar Cemerlang Ruzimi10 Tip Belajar Cemerlang Ruzimi
10 Tip Belajar Cemerlang RuzimiRuzimi Mohamed
 
Belajar yang efektif dan menyenangkan
Belajar yang efektif dan menyenangkanBelajar yang efektif dan menyenangkan
Belajar yang efektif dan menyenangkanmuhammaddarwinhs
 
Manisnya kejayaan
Manisnya kejayaanManisnya kejayaan
Manisnya kejayaanumiefatiya
 
Karya tulis-pendidikan-moral-sebagai-bingkai-pembentuk-calon-pendidik-berkara...
Karya tulis-pendidikan-moral-sebagai-bingkai-pembentuk-calon-pendidik-berkara...Karya tulis-pendidikan-moral-sebagai-bingkai-pembentuk-calon-pendidik-berkara...
Karya tulis-pendidikan-moral-sebagai-bingkai-pembentuk-calon-pendidik-berkara...Ahmad Wahyudin Rock'n Roll
 
proses perkembangan peserta didik
proses perkembangan peserta didikproses perkembangan peserta didik
proses perkembangan peserta didikfitrimaisya
 
Laporan outbond PIO ellenoor tasya
Laporan outbond PIO ellenoor tasyaLaporan outbond PIO ellenoor tasya
Laporan outbond PIO ellenoor tasyaellenoortasya
 
Motivasi perubahan diri 2014
Motivasi perubahan diri 2014Motivasi perubahan diri 2014
Motivasi perubahan diri 2014Rubiah Noh
 
Menghadapi peperiksaan dengan yakin
Menghadapi peperiksaan dengan yakinMenghadapi peperiksaan dengan yakin
Menghadapi peperiksaan dengan yakiniskandayah
 
Silabus fiqih kelas 3
Silabus fiqih kelas 3Silabus fiqih kelas 3
Silabus fiqih kelas 3yuliasaadahch
 
Halatuju Pelajar Muslim
Halatuju Pelajar MuslimHalatuju Pelajar Muslim
Halatuju Pelajar MuslimRadhi Musa
 
Tugas makalah tik
Tugas makalah tikTugas makalah tik
Tugas makalah tikdrmwnhilal
 
Motivasi Belajar
Motivasi BelajarMotivasi Belajar
Motivasi BelajarIzzat Hakim
 
Ldk yang menyeronokkan
Ldk yang menyeronokkanLdk yang menyeronokkan
Ldk yang menyeronokkanIERA
 
Tugas kelompok 13 motorik
Tugas kelompok 13 motorikTugas kelompok 13 motorik
Tugas kelompok 13 motorikporja_b
 

What's hot (20)

Ceramah cemerlang upsr azam saya 2
Ceramah cemerlang upsr azam saya 2Ceramah cemerlang upsr azam saya 2
Ceramah cemerlang upsr azam saya 2
 
Modul motivasi kepimpinan kecemerlangan
Modul motivasi kepimpinan kecemerlanganModul motivasi kepimpinan kecemerlangan
Modul motivasi kepimpinan kecemerlangan
 
Modul Kem Jati Diri Pusat Kokurikulum Negeri - Salam Mesra
Modul Kem Jati Diri Pusat Kokurikulum Negeri - Salam MesraModul Kem Jati Diri Pusat Kokurikulum Negeri - Salam Mesra
Modul Kem Jati Diri Pusat Kokurikulum Negeri - Salam Mesra
 
10 Tip Belajar Cemerlang Ruzimi
10 Tip Belajar Cemerlang Ruzimi10 Tip Belajar Cemerlang Ruzimi
10 Tip Belajar Cemerlang Ruzimi
 
4E LISAN
4E LISAN4E LISAN
4E LISAN
 
Belajar yang efektif dan menyenangkan
Belajar yang efektif dan menyenangkanBelajar yang efektif dan menyenangkan
Belajar yang efektif dan menyenangkan
 
Manisnya kejayaan
Manisnya kejayaanManisnya kejayaan
Manisnya kejayaan
 
Karya tulis-pendidikan-moral-sebagai-bingkai-pembentuk-calon-pendidik-berkara...
Karya tulis-pendidikan-moral-sebagai-bingkai-pembentuk-calon-pendidik-berkara...Karya tulis-pendidikan-moral-sebagai-bingkai-pembentuk-calon-pendidik-berkara...
Karya tulis-pendidikan-moral-sebagai-bingkai-pembentuk-calon-pendidik-berkara...
 
Laporan outbound ppt
Laporan outbound pptLaporan outbound ppt
Laporan outbound ppt
 
Laporan outbound
Laporan outboundLaporan outbound
Laporan outbound
 
proses perkembangan peserta didik
proses perkembangan peserta didikproses perkembangan peserta didik
proses perkembangan peserta didik
 
Laporan outbond PIO ellenoor tasya
Laporan outbond PIO ellenoor tasyaLaporan outbond PIO ellenoor tasya
Laporan outbond PIO ellenoor tasya
 
Motivasi perubahan diri 2014
Motivasi perubahan diri 2014Motivasi perubahan diri 2014
Motivasi perubahan diri 2014
 
Menghadapi peperiksaan dengan yakin
Menghadapi peperiksaan dengan yakinMenghadapi peperiksaan dengan yakin
Menghadapi peperiksaan dengan yakin
 
Silabus fiqih kelas 3
Silabus fiqih kelas 3Silabus fiqih kelas 3
Silabus fiqih kelas 3
 
Halatuju Pelajar Muslim
Halatuju Pelajar MuslimHalatuju Pelajar Muslim
Halatuju Pelajar Muslim
 
Tugas makalah tik
Tugas makalah tikTugas makalah tik
Tugas makalah tik
 
Motivasi Belajar
Motivasi BelajarMotivasi Belajar
Motivasi Belajar
 
Ldk yang menyeronokkan
Ldk yang menyeronokkanLdk yang menyeronokkan
Ldk yang menyeronokkan
 
Tugas kelompok 13 motorik
Tugas kelompok 13 motorikTugas kelompok 13 motorik
Tugas kelompok 13 motorik
 

Similar to PELAJAR CEMERLANG UPSR 2010

contoh penulisan rph pendidikan kesihatan.pdf
contoh penulisan rph pendidikan kesihatan.pdfcontoh penulisan rph pendidikan kesihatan.pdf
contoh penulisan rph pendidikan kesihatan.pdfssuser6ad17e
 
Kepelbagaian Pelajar RPH
Kepelbagaian Pelajar RPHKepelbagaian Pelajar RPH
Kepelbagaian Pelajar RPHwanhafshah
 
Rpp pai kelas 1 semester 1 ( membiasakan bersuci sebelum ibadah )
Rpp pai kelas 1 semester 1 ( membiasakan bersuci sebelum ibadah )Rpp pai kelas 1 semester 1 ( membiasakan bersuci sebelum ibadah )
Rpp pai kelas 1 semester 1 ( membiasakan bersuci sebelum ibadah )Rachmah Safitri
 
01 TUGAS EKSPLORASI KONSEP LOKAKARYA DISIPLIN POSITIF.pptx
01 TUGAS EKSPLORASI KONSEP LOKAKARYA DISIPLIN POSITIF.pptx01 TUGAS EKSPLORASI KONSEP LOKAKARYA DISIPLIN POSITIF.pptx
01 TUGAS EKSPLORASI KONSEP LOKAKARYA DISIPLIN POSITIF.pptxAHMADBUDISUSILO
 
Rpp blended learning kls 5
Rpp blended learning kls 5Rpp blended learning kls 5
Rpp blended learning kls 5HennyPusporini
 
K1 t4-st4-p6 rpp tema 4 kelas 1 sub tema 1 (4)
K1 t4-st4-p6 rpp tema 4 kelas 1 sub tema 1 (4)K1 t4-st4-p6 rpp tema 4 kelas 1 sub tema 1 (4)
K1 t4-st4-p6 rpp tema 4 kelas 1 sub tema 1 (4)eli priyatna laidan
 
MODUL AJAR SENI TEATER KELAS 4 BAB 2
MODUL AJAR SENI TEATER KELAS 4 BAB 2MODUL AJAR SENI TEATER KELAS 4 BAB 2
MODUL AJAR SENI TEATER KELAS 4 BAB 2Modul Guruku
 
RA 3_Media Pembelajaran Pertemuan 1_Rizky Harry Setiawan_223129912439.pptx
RA 3_Media Pembelajaran Pertemuan 1_Rizky Harry Setiawan_223129912439.pptxRA 3_Media Pembelajaran Pertemuan 1_Rizky Harry Setiawan_223129912439.pptx
RA 3_Media Pembelajaran Pertemuan 1_Rizky Harry Setiawan_223129912439.pptxrizkyharrySetiawan1
 
Rpp creative problem solving
Rpp creative problem solving Rpp creative problem solving
Rpp creative problem solving Siti Romlah
 
Rpp k1 t2 st4 p4
Rpp k1 t2 st4 p4Rpp k1 t2 st4 p4
Rpp k1 t2 st4 p4Narendra
 
Rpp k1 t2 st4 p4
Rpp k1 t2 st4 p4Rpp k1 t2 st4 p4
Rpp k1 t2 st4 p4Narendra
 
Rpp k1 t2 st4 p4
Rpp k1 t2 st4 p4Rpp k1 t2 st4 p4
Rpp k1 t2 st4 p4Narendra
 
ILMU PENGETAHUAN ALAM UNTUK SD & MI KELAS 4 -- CHOIRUL AMIN & AMIN PRIYONO
ILMU PENGETAHUAN ALAM UNTUK SD & MI KELAS 4 -- CHOIRUL AMIN & AMIN PRIYONOILMU PENGETAHUAN ALAM UNTUK SD & MI KELAS 4 -- CHOIRUL AMIN & AMIN PRIYONO
ILMU PENGETAHUAN ALAM UNTUK SD & MI KELAS 4 -- CHOIRUL AMIN & AMIN PRIYONOprimagraphology consulting
 
Wahana belajar pendidikan kewarganegaraan untuk kelas 2 - halili
Wahana belajar pendidikan kewarganegaraan untuk kelas 2  - haliliWahana belajar pendidikan kewarganegaraan untuk kelas 2  - halili
Wahana belajar pendidikan kewarganegaraan untuk kelas 2 - haliliprimagraphology consulting
 

Similar to PELAJAR CEMERLANG UPSR 2010 (20)

contoh penulisan rph pendidikan kesihatan.pdf
contoh penulisan rph pendidikan kesihatan.pdfcontoh penulisan rph pendidikan kesihatan.pdf
contoh penulisan rph pendidikan kesihatan.pdf
 
Kepelbagaian Pelajar RPH
Kepelbagaian Pelajar RPHKepelbagaian Pelajar RPH
Kepelbagaian Pelajar RPH
 
Rpp pai kelas 1 semester 1 ( membiasakan bersuci sebelum ibadah )
Rpp pai kelas 1 semester 1 ( membiasakan bersuci sebelum ibadah )Rpp pai kelas 1 semester 1 ( membiasakan bersuci sebelum ibadah )
Rpp pai kelas 1 semester 1 ( membiasakan bersuci sebelum ibadah )
 
Kbat
Kbat Kbat
Kbat
 
01 TUGAS EKSPLORASI KONSEP LOKAKARYA DISIPLIN POSITIF.pptx
01 TUGAS EKSPLORASI KONSEP LOKAKARYA DISIPLIN POSITIF.pptx01 TUGAS EKSPLORASI KONSEP LOKAKARYA DISIPLIN POSITIF.pptx
01 TUGAS EKSPLORASI KONSEP LOKAKARYA DISIPLIN POSITIF.pptx
 
Guru super
Guru superGuru super
Guru super
 
Rpp blended learning kls 5
Rpp blended learning kls 5Rpp blended learning kls 5
Rpp blended learning kls 5
 
K1 t4-st4-p6 rpp tema 4 kelas 1 sub tema 1 (4)
K1 t4-st4-p6 rpp tema 4 kelas 1 sub tema 1 (4)K1 t4-st4-p6 rpp tema 4 kelas 1 sub tema 1 (4)
K1 t4-st4-p6 rpp tema 4 kelas 1 sub tema 1 (4)
 
MODUL AJAR SENI TEATER KELAS 4 BAB 2
MODUL AJAR SENI TEATER KELAS 4 BAB 2MODUL AJAR SENI TEATER KELAS 4 BAB 2
MODUL AJAR SENI TEATER KELAS 4 BAB 2
 
RA 3_Media Pembelajaran Pertemuan 1_Rizky Harry Setiawan_223129912439.pptx
RA 3_Media Pembelajaran Pertemuan 1_Rizky Harry Setiawan_223129912439.pptxRA 3_Media Pembelajaran Pertemuan 1_Rizky Harry Setiawan_223129912439.pptx
RA 3_Media Pembelajaran Pertemuan 1_Rizky Harry Setiawan_223129912439.pptx
 
Kemahiran Berfikir Aras Tinggi-KbaT
Kemahiran Berfikir Aras Tinggi-KbaTKemahiran Berfikir Aras Tinggi-KbaT
Kemahiran Berfikir Aras Tinggi-KbaT
 
Rpp creative problem solving
Rpp creative problem solving Rpp creative problem solving
Rpp creative problem solving
 
Joyfull learning
Joyfull learningJoyfull learning
Joyfull learning
 
Guru berkesan
Guru berkesanGuru berkesan
Guru berkesan
 
Rpp k1 t2 st4 p4
Rpp k1 t2 st4 p4Rpp k1 t2 st4 p4
Rpp k1 t2 st4 p4
 
Rpp k1 t2 st4 p4
Rpp k1 t2 st4 p4Rpp k1 t2 st4 p4
Rpp k1 t2 st4 p4
 
Rpp k1 t2 st4 p4
Rpp k1 t2 st4 p4Rpp k1 t2 st4 p4
Rpp k1 t2 st4 p4
 
ILMU PENGETAHUAN ALAM UNTUK SD & MI KELAS 4 -- CHOIRUL AMIN & AMIN PRIYONO
ILMU PENGETAHUAN ALAM UNTUK SD & MI KELAS 4 -- CHOIRUL AMIN & AMIN PRIYONOILMU PENGETAHUAN ALAM UNTUK SD & MI KELAS 4 -- CHOIRUL AMIN & AMIN PRIYONO
ILMU PENGETAHUAN ALAM UNTUK SD & MI KELAS 4 -- CHOIRUL AMIN & AMIN PRIYONO
 
Pengembangan Diri GPAI.pptx
Pengembangan Diri GPAI.pptxPengembangan Diri GPAI.pptx
Pengembangan Diri GPAI.pptx
 
Wahana belajar pendidikan kewarganegaraan untuk kelas 2 - halili
Wahana belajar pendidikan kewarganegaraan untuk kelas 2  - haliliWahana belajar pendidikan kewarganegaraan untuk kelas 2  - halili
Wahana belajar pendidikan kewarganegaraan untuk kelas 2 - halili
 

PELAJAR CEMERLANG UPSR 2010

  • 1. RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SIVIK DAN KEWARGANEGARAAN TAHUN 5 Mata Pelajaran : Pendidikan Sivik Dan Kewarganegaraan Tahun : 5 Pintar Tarikh : 16 April 2011 Hari : Isnin Masa : 60 minit (10.15- 11.15 Pagi ) Bilangan Murid : 25 orang Tema : 6. Sedia Hadapi Cabaran Tajuk : Peribadi Terpuji Disanjung Tinggi Subtajuk : 11D.Usaha Berterusan Ke Arah Kecemerlangan
  • 2. HASIL PEMBELAJARAN: Diakhir pembelajaran murid dapat : i. Menyenaraikan langkah untuk mencapai kecemerlangan dan peribadi terpuji. ii. Mengamalkan budaya cemerlang dalam kehidupan. iii. Berbangga memiliki peribadi terbuji. ISI KANDUNGAN i. Video “Jika Kau Yakin Kau Boleh”. ii. Menyatakan langkah-langkah untuk cemerlang dalam hidup. iii. Perasaan murid-murid apabila cemerlang dalam hidup. PENERAPAN NILAI i. Kerjasama ii. Berani UNSUR PATRIOTISME i. Bersyukur dengan pendidikan yang diterima di sekolah. ii. Berbangga memiliki akhlak dan sikap terpuji. BAHAN DAN SUMBER PENGAJARAN DAN PEBELAJARAN Kad Arahan (puzzle) 4 Keping Kad Imbasan 4 Keping Silang kata 4 Keping Kad Warna - warni 8 Keping LCD dan Laptop Sebuah Kertas Mahjung 4 Keping Marker Pen 4 Batang
  • 3. PROSEDUR PERLAKSANAAN ELEMEN PENGURUSAN PEMBELAJARAN BESTARI / KEMAHIRAN GENERIK CATATAN SET INDUKSI ( 5 MINIT) • Guru menunjukkan gambar pelajar cemerlang kepada murid-murid. • Murid diminta untuk memberi pendapat mengenai gambar yang dilihat. • Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk pembelajaran pada hari ini. BBM : Powerpoint LANGKAH 1 (15 MINIT) • Murid menonton Video “Jika Kau Yakin Kau Boleh” dalam pasangan yang ditentukan oleh guru. • Guru meminta murid untuk mencatat isi yang diperolehi melalui video yang dilihat. • Murid dikehendaki berbincang bersama pasangan masing-masing dan guru memanggil seorang wakil ke hadapan untuk menerangkan berkaitan video yang dilihat dan isi perbincangan yang dibuat. • Guru meminta murid untuk menyenaraikan langkah-langkah untuk cemerlang dalam hidup di papan putih. • Guru menayangkan isi utama langkah untuk cemerlang. • Guru memberi lembaran kerja. TKP : Visual ruang, Lingusitik Teknik : Perbincangan Kemahiran Berfikir : Mencatat nota BBM: LCD dan Laptop Nilai : Kerjasama Berani
  • 4. • Guru dan murid berbincang jawapan yang betul. LANGKAH 2 ( 20 MINIT) • Guru membentuk murid kepada 4 kumpulan • Guru memberi petikan yang berkaitan kepentingan kecemerlangan dalam akademik,sahsiah,ibadah (rohani) dan fizikal(jasmani) serta maksudnya kepada pelajar. • Semua pelajar dikehendaki membaca petikan tersebut secara mekanis. • Guru menerangkan isi yang terdapat dalam teks. • Guru mengedarkan kad puzzle kepada setiap kumpulan. • Tugasan hendaklah dibuat dalam bentuk peta minda. • KUMPULAN 1 Cara dan usaha untuk cemerlang dalam akademik. • KUMPULAN 2 Cara dan usaha untuk cemerlang dalam sahsiah. • KUMPULAN 3 Cara dan usaha untuk cemerlang dalam ibadah (rohani). • KUMPULAN 4 Cara dan usaha untuk cemerlang dalam bentuk jasmani (fizikal). TKP : Intrapersonal Interpersonal Visual ruang KBKK: Meneroka idea Alat KBBK : Peta minda Pembelajaran Koperatif dan Kolaboratif : “Rotating Review” BBM : Kad Arahan Maker pen Kad puzzle
  • 5. • Hasil kerja kumpulan di pamerkan dihadapan kelas. • Wakil kumpulan dikehendaki menerangkan hasil tugasan kumpulan. LANGKAH 3 (15 MINIT) • Guru mimilih seorang murid untuk memberi pandangan tentang ciri-ciri pelajar cemerlang. • Murid dikehendaki menyampaikan maklumat tersebut secara tersusun kepada murid lain dengan struktur ayat yang betul dan bahasa yang mudah. • Guru membacakan ciri-ciri pelajar cemerlang kepada murid. • Murid diberi teka silang kata dalam kumpulan masing-masing. Murid diminta untuk mencari maklumat tentang ciri-ciri pelajar cemerlang dalam teka silang kata tersebut. • Kumpulan yang pertama siap aakan kehadapan untuk menampal teka silang kata tersebut. • Kumpulan yang pertama ke depan akan di beri ganjaran. TKP : Visual ruang BBM : Silang kata
  • 6. PENUTUP (5 MINIT) • Guru bertanya apakah yang telah anda belajar sebentar tadi. • Murid memberi pelbagai jawapan. • Guru meminta murid menyanyikan semula lagu “Jika Kau Fikir Kau Boleh” berdasarkan petikan lagu yang diberikan. • Guru membuat rumusan terhadap pembelajaran pada hari ini. Kemahiran Berfikir : Merumus Nilai : Berani
  • 7.
  • 11. IBU BAPA GEMBIRA ANAK CEMERLANG
  • 12. Fikirkan Boleh!!!! Jika kau fikirkan kau boleh Kau hampir boleh melakukan Jika kau fikirkan ragu-ragu Usahamu tidak menentu Jika kau fikirkan kekalahan Kau hampiri kegagalan Jika kau fikirkan kemenangan Kau hampiri kejayaan Engkaulah apa kau fikirkan Terkandung dalam pemikiran Kau fikir boleh melakukan Fikirkan boleh Percaya apa kau lakukan Tabah apa kau usahakan Bertindak atas kemampuan Engkau boleh….
  • 17. MAKSUD AKADEMIK Akademik berkaitan dengan ilmu pengetahuan. Kepentingan kecemerlangan dalam akademik ialah ; i. Kita dapat memperolehi ilmu pengetahuan dengan sebaik-baiknya daripada guru. ii. Kita dapat menjadi seorang yang berjaya contoh bekerja sebagai doktor dan peguam. iii. Kita dapat memperolehi keputusan yang cemerlang dalam peperiksaan dan membuatkan keluarga gembira. MAKSUD SAHSIAH9 Sahsiah berkaitan dengan perwatakan dan budi perkerti seseorang. Kepentingan cemerlang dalam sahsiah ialah : i. Kita dapat membentuk perangai dan watak yang baik. ii. Kita akan dipandang mulia oleh masyarakat. iii. Kita akan mempunyai ramai kawan. MAKSUD IBADAH (ROHANI) Ibadah berkaitan dengan perasaan tunduk dan patuh kepada Allah dan perasaan yang merasakan kebesaran Allah sebagai tempat pengabdian diri contohnya solat lima waktu sehari semalam. Kepentingan cemerlang dalam bentuk ibadah ialah : i. Kita akan mendapat pahala dari Allah S.A.W. ii. Kita akan lebih banyak melakukan kerja-kerja amal. iii. Kita akan rasa bahagia.
  • 18. MAKSUD FIZIKAL (JASMANI) Fizikal berkaitan dengan tubuh badan. Penekanan diberikan kepada aktiviti yang membina kekuatan jasmani/ fizikal serta sistem organik seseorang individu seperti sistem pencernaan, sistem pengedaran darah, dan sistem-sistem lain.Kepentingan cemerlang dalam bentuk fizikal ialah: i. Kita akan sentiasa lebih bertenaga. ii. Kita dapat mengelakkan daripada selalu letih dan penat. iii. Kita dapat melakukan kerja dengan lebih cekap.
  • 19. Perlu berusaha tanpa berputus asa untuk memperoleh pengatahuan yang berlandaskan kebenaran. ‘Bhag avad Gita’
  • 20. Kemuncak ilmu adalah mengetahui apakah erti sebenar ketaatan dan erti sebenar ibadat. ‘Im am Al– Ghaz ali’
  • 21. Manusia yang berakal ialah manusia yang suka meminta dan menerima nasihat. ‘Sayidina Um ar al-Khatab’
  • 22. Sifat yang wajar dimiliki oleh orang yang berjiwa besar ialah rendah hati, menghormati orang, lemah lembut dan adil. ‘Co nfucius’
  • 23. BIBLIOGRAFI Ee Ah Meng. ( 1987). Pedagogi Untuk Bakal Guru, Petaling Jaya: Fajar Bakti. Ee Ah Meng. ( 1989 ). Pedagogi Satu Pengenalan, Petaling Jaya: Fajar Bakti. Kamarudin Hj.Husin & Kamarul Azhar (1994). Asas Pendidikan III (Perkembangan & Perlaksanaan Kurikulum). Petaling Jaya : Longman Malaysia Sdn.Bhd. Mok Soon Sang & Lee Shok Mee ( 1986 ), Kurikulum Baru Sekolah Rendah Tahap 1. Subang Jaya : Percetakan Sentosa Sdn. Bhd. Mok Soon Sang (2004). Pengantar Pendidikan TERAS. Subang Jaya : Percetakan Sentosa Sdn. Bhd. Prof. Dr.Ansary Ahmad, Prof.Dr. Mansor Fadzil & Dr. John Arul Philips (2007).HBEF 1103 Sosiologi dan Falsafah Pendidikan Malaysia . Kuala Lumpur : Meteor Doc. Sdn. Bhd.
  • 24. Prof. Madya Dr. Zainal Abidin Ahmad & Mazlan Zulkifli (2006). LANH1303 Pengajian Malaysia . Kuala Lumpur : Meteor Doc. Sdn.Bhd.