Rolul părinților în organizarea și dirijarea corectă a
Proiectsubst.recap.
1. PROIECT DIDACTIC
CLASA : a IV-a „B”
DATA: 20.11.2018
OBIECTUL :LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ
SUBIECTUL : Scrierea corectă a substantivelor.Exerci ii aplicativeț
TIPUL DE EVALUARE: EP; EI
PRODUSUL LEC IEI: Partea de vorbireȚ
TIPUL LECŢIEI: de evaluare a cuno tin elorș ț
OBIECTIVE
OPERAŢIONALE
UNITĂ I DEȚ
COMPETEN EȚ
PRODUSE EVALUATIVE CRITERII DE SUCCES
O1 – să definească substantivul ;
O2 – să clasifice substantivele
după felul lor ;
O3 – să dea exemple de
substantive la toate genurile ;
O4 – să treacă substantivele de la
singular la plural , respectând
ortografia ;
O5 – să analizeze substantivele pe
baza unui tabel .
4.2. Clasificarea părţilor de
vorbire dintr-un şir de cuvinte sau
dintr-un mic text.
3.3.Aplicarea regulilor de
ortografie şi de punctuaţie în
contextele de realizare a
comunicării scrise (în limita
standardelor de conţinut).
3.4. Aşezarea corectă în pagină a
textelor scrise, respectînd scrierea
cu alineate pentru a marca
trecerea de la o idee la alta.
P6 Partea de vorbire
P13 Colaborarea în echipă
1. Formulez întrebarea potrivită cuvântului
selectat.
2. Identific partea de vorbire.
3. Precizez ce exprimă (arată, denume te).ș
4. Numesc tipul ei.
5. Determin func ia sintactică a păr ii deț ț
vorbire, după caz.
1. Mă implic.
2. Sunt receptiv(ă) la ideile colegilor.
3. Argumentez cu calmitate propriile idei.
4. Sunt responsabil (ă) pentru rezultatul
colaborării.
METODE DE ÎNVĂŢĂMÂNT : explicaţia , demonstraţia , conversaţia , problematizarea , munca independentă , exerciţiul , jocul didactic ;
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT : fi ă de lucru , caietul elevului, manual .ș
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, în perechi, în grup;
BIBLIOGRAFIE :
Cornelia , Toma – Rodica , Miloş – Limba română prin jocuri didactice , Ed. Mirton , Timişoara , 2001;
Mariana Marin, Tatiana Niculcea, Manual pentru clasa a IV-a edi ia a III-a actualizată; CARTIER, 2017ț
Curriculum colar modernizat clasele I-IV-a, Chi inău, 2010;ș ș
Metodologia privind implimentarea evaluării criteriale prin descriptori. Clasa a 4-a, 2018
2. Obiective Etapele
lecţiei
Conţinutul ştiinţific al lecţiei Tehnici de
instruire
Forme de
organizare
Evaluare
O1
Evocarea Elevii îşi pregătesc cele necesare orei de limba şi literatura română . Se asigură
condiţiile necesare unei bune desfăşurări a lecţiei.
Jocul didactic: „ Mo ul cu pălărie”ș
* Ce este substantivul ?
La ce întrebări răspunde substantivul?
* De câte feluri sunt substantivele ?
* Ce se numeşte substantiv comun ?
Daţi exemple .
Cum se scriu substantivele comune ?
* Ce se numeşte substantiv propriu ?
Daţi exemple .
Ce arată numărul singular ? Daţi exemple de 5 substantive la numărul singular .
* Ce arată numărul plural ?
* Treceţi la plural substantivele pe care le-aţi dat ca exemple pentru numărul
singular .
* Ce se întâmplă cu substantivul când trece de la un număr la altul?
Care sunt genurile substantivelor?
.Cum recunoaşteţi şi dovediţi genul unui substantiv ?
Exemple de substantive care încep cu litera c .
5 Substantive de genul masculin
5 substantive de genul feminin
conversaţia
jocul didactic
individuală
frontal
EI
3. O3
O2
Realizarea
sensului
5 substantive de genul neutru.
Mo ul nostrul a obosit ne roagă să ne odihnim, să luăm loc!ș
Verificarea temei pentru acasă:
Se va anunţa titlul lecţiei : ,, Scrierea corectă a substantivelor. Exerci ii aplicative.’’ț
Acesta se va scrie la tablă şi în caiete.
Anun area obiectivelor.ț
Lucrul cu manualul Ex 1 pagina 56
Lucrul în perechi „ Gânde te perechi prezintă”ș
Da i exemple de cinci substantive care denumesc:ț
fiin e, lucruri, fenomene ale naturii, ac iuni, stări suflete ti, însu iri nume deț ț ș ș
persoane, denumiri de străzi, titluri de căr i, denumiri de magazine, denumiri deț
ora e, nume de personaje literare.ș exerci iulț
conversaţia de
verificare
individual
4. Reflec iaț
B) Exerciţii de aplicare în practică a cunoştinţelor teoretice însuşite
*exerciţii de analiză a substantivelor pe baza unui tabel
Pe când eram şcolari , Vasile mi-a dăruit, spre bucuria mea , o carte şi nişte
creioane colorate.
Substantivul Ce
denumeşte?
Felul
substantivului
Genul
substantivului
Numărul
substantivului
şcolari
Vasile
bucuria
carte
creioane
fiinţă
fiinţă
stare
sufletească
lucru
lucru
comun
propriu
comun
comun
comun
masculin
masculin
feminin
feminin
neutru
plural
singular
singular
singular
plural
Lucrul în grup „ Floarea cu nectar intelectual”
Copiii sun repartiza i în grupe, liderul grupului alege petala floriiț
Timp de lucru 5 minute
Violet- transformă substantivele propuse la plural.
câine – bucurie -
masă – haină -
copac – luptă -
tractor – muncă -
ploaie – bunic-
Ro u – alcătui i două propozi ii diferite după scopul comunicării, care să con inăș ț ț ț
trei substantive.
Albastru- grupează după gen în tabelă cuvintele propuse:
caiet, tractor, coco , masă, carte, băiat.ș
Genul masculin Genul feminin Genul neutru
conversaţia
dirijată
problematizarea
individuală
EP
(P6)
5. Orange – pornind de la substantivul prieten, scrie i pe rând câte un substantiv careț
să începă cu ultimul sunet al cuvântului precedent.
Roz aprins - pune i substantivele dintre paranteze la forma potrivită:ț
Căr ile ( Maria )____________ se află pe masă.ț
Petalele ( garoafă )_____________erau albe.
Caietele (eleva) _____________sunt sctise cu acurate e.ț
Roz- înlocuie te pronumele cu substantive proprii. Transcrie. Fii atent la punctua ie!ș ț
- Tu câ i ani ai?ț
- Împreună cu ea avem 10, adică tot atât cât are el cu fratele său.
Expunerea fiecărui lider din grup.
Autoevaluarea în tabele de performan ă.ț
Bilan ul lec ie.ț ț
Am în eles .......ț
Voi ti că.......ș
Evaluarea lucrului elevilor de către învă ător.Aprecierea celor mai activiț