1. 1
Proiect didactic
DATA: 23.V.2012
CLASA: a V-a
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Şcoala cu cl. I-VIII Frecăţei - Tulcea
PROFESOR: Sima Violeta
OBIECTUL: Istoria Universală
POZIŢIA LECŢIEI: Unitatea de învăţare: Geneza lumii în mileniul I d. Hr.
SUBIECTUL: Lumea slavă: Lumea slavă în secolele VII-X; Studiu de caz :Rusia kieveană
TIPUL LECŢIEI: predare-învăţare-evaluare (mixtă)
a) Competente specifice:
3.2. Stabilirea, pe baza surselor istorice, a elementelor evoluţiei grupurilor umane şi civilizaţiei
omeneşti;
4.2. Utilizarea surselor istorice în vederea ilustrării unui fapt istoric.
b) Obiective operaţionale:
I. Informaţionale:
capacităţi de comunicare:
O1 să opereze corect cu noţiunile istorici date, în contexte diferite;
O2 enumere grupele de popoare şi limbi slave;
capacităţi de tip cognitiv:
O3 să localizeze pe hărţile istorice direcţia de deplasare a slavilor şi zonele europene în care s-au
aşezat;
O4 să identifice, pe baza unor texte, modul de organizare socială a slavilor în primele secole ale
sedentarizării lor;
O5 să descrie procesul de constituire a Rusiei kievene;
II. Formative:
aptitudini:
O6 să conştientizeze urmările migraţiei slavilor în formarea popoarelor europene;
atitudini:
O7 să aprecieze importanţa consecinţelor migraţiei slavilor pentru spaţiul european.
FORME DE ORGANIZARE
a) a conţinuturilor: interdisciplinară.
b) a activităţii: în grupuri mici, individuală, frontală.
TIPURI DE INTERACŢIUNI : profesor-elev, elev- profesor; elev-elev;
2. 2
TIPURI, FORME, STRATEGII ŞI INSTRUMENTE DE EVALUARE: interevaluarea în cadrul
grupului, orală, individuală, portofoliul elevului.
RESURSE:
a) pedagogice (metode şi procedee): conversaţia euristică, activitatea pe grupe constituite în funcţie
de tema dezbaterii, lectura explicativă, metode interactive – explozia stelară, metoda R.A.I.,
explicaţia, expunerea, descoperirea, descrierea, modelarea.
b) materiale (mijloace de învăţământ): texte-suport sub formă de proiecţie, videoproiector,
Biografia unei familii, albume, imagini, tabla şi creta , fisa: Momente de dezgheţ, manual,
atlasele/hărţile istorice, cartonaşe numerice, fişe de lucru, steluţele cartonate, întrebări scrise, o
minge, chestionare.
specifice disciplinei : - Manual cls. a V-a, Ed. Teora, autori- Liuba Ghiorghiţă,
Sorin Oane, pp. 135-137; 173 -175.
c) bibliografice:
- Valentin Băluţoiu, Vlad Constantin, Istorie - Caietul elevului, clasa a V-a, Editura All,
Bucureşti, 2007, pp. 39-42.
- Imanuel Geiss, Istoria lumii din preistorie până în anul 2000, Editura All, Bucureşti, 2002.
- Ovidiu Drâmba, Istoria culturii şi civilizaţiei, vol. II, Editura Saeculum I.O., Bucureşti,
2008.
- Module de formare din cadrul proiectului: Competenţe cheie tic în curriculumul şcolar.
- Module de formare din cadrul proiectului: Dezvoltarea profesionala a cadrelor didactice
prin activitati de mentorat.
d) temporale: 50 minute
e) spaţiale: sala de clasă
3. 3
D E S F Ă Ş U R A R E A L E C Ţ I E I
ETAPELE LECŢIEI OB. RESURSE PROCEDURALE EVALUARE
(metode,
instrumente,
indicatori)
de conţinut de
timp
forme de
organizare
metode şi
procedee
mijloace didactice
1. Captarea atenţiei
O1
Salutul; se menţine ordinea şi disciplina în
clasă; Se citeşte catalogul pentru notarea
absenţelor. Profesorul îşi pregăteşte mijloacele
didactice necesare pentru ora de istorie şi
solicită elevilor să se pregătească la rândul lor.
☺ Prezentarea Istoriei unei familii
contemporane de origine slavă; Expunerea
fotografiilor selectate pentru subiectul lecţiei.
3’ frontală
frontală
conversaţia
conversaţia
-
Biografia unei
familii
albume
imagini
-
2. Reactualizarea,
sistematizarea şi
esenţializarea
cunoştinţelor
O6
O7
☺Verifică cunoştinţele elevilor din lecţia
anterioară, Primele formaţiuni politice
româneşti, solicitând elevilor să răspundă unui
set de întrebări:
-Cum se numesc formaţiunile statale româneşti
ce se dezvoltă încă din sec. al IX-lea?
-Care sunt cauzele pentru care au apărut aceste
formaţiuni ?
-Ce reprezintă cnezatul ?
-Ce reprezintă voievodatul ?
- Care sunt formaţiunile statale menţionate în
„Diploma cavalerilor ioaniţi” ?
- Cum se numesc formaţiunile din Moldova ?
Dar din Dobrogea?
5’ individuală explicaţia - evaluare orală
evaluare
individuală
3. Anunţarea
obiectivelor
O1
O2
O3
O4
☺Se prezintă momentul de dezgheţ.
Astfel, elevii descoperă că vor studia lecţia:
Lumea slavă: Lumea slavă în secolele VII-X
Studiu de caz :Rusia kieveană
2’ frontală descoperirea
conversaţia
euristică
videoproiector
(fisa: Momente de
dezgheţ)
-
4. 4
O5
O6
O7
Scrierea titlului lecţiei pe tablă.
Enumerarea şi explicarea obiectivelor, prin
descoperirea activităţilor ce vor conduce la
atingerea acestora.
explicaţia
tabla şi creta
text-suport sub
formă de proiecţie
Dirijarea invăţării
a)Prezentarea
conţinutului ce urmează
a fi predat, sistematizat
şi evaluat
b) prelegere interactiva
O1
O2
O3
O5
O4
Prezentarea lecţiei cu ajutorul materialului
power point (schema lecţiei realizată la tablă):
se definesc şi se explică noile noţiuni, se
explică cine sunt slavii, migraţia lor,
caracteristicile şi grupurile slavilor, primele
state slave.
☺Implicarea elevilor, prin contribuţia cu idei
cunoscute, în vizionarea şi comentarea unor
imagini legate de migraţia slavilor.
16’ frontală
frontală
frontală
conversaţia
euristică
expunerea
explicaţia
descrierea
lectura
explicativă
tabla şi creta
videoproiector
texte-suport sub
formă de
proiecţie;
manualul
atlasele/hărţile
istorice
texte-suport sub
formă de proiecţie
evaluare orală
evaluare
individuală
c) Activitate de
consolidare
O6
O7
Rezolvarea unei fişe de lucru 5’ individuală explicaţia Fişe de lucru evaluare
individuală
d) organizarea
pentru activitatea de
grup -
- ☺ Împărţirea în mod aleatoriu a cartonaşelor
cu diferite numere pentru a obţine 5 echipe de
elevi.
30’’ în grupuri
mici
conversaţia cartonaşe -
4) Feedback prin
raportarea la
obiectivele propuse
iniţial, cu solicitarea
elevilor ( Fixarea
cunoştinţelor)
O1
O2
O3
O4
O5
O6
☺ Aşezarea elevilor în semicerc. Pe steaua
centrală se scrie tema de dezbatere. Elevii din
grupa 1 primesc steluţa „CINE?”, cei din grupa
2 steluţa „UNDE?”, cei din grupa 3 steluţa
„CÂND?”, cei din grupa 4 steluţa „DE CE?”,
cei din grupa 5 steluţa „CE?”.
Grupurile cooperează în elaborarea
întrebărilor.
La expirarea timpului, copiii revin în
semicerc în jurul steluţei mari şi comunică
întrebările elaborate printr-un reprezentant al
grupului
15’ în grupuri
mici
Explozia stelară
activitatea pe
grupe constituite
în funcţie de
tema dezbaterii
Steluţele cartonate
Întrebările
interevaluarea
în cadrul
grupului
5. 5
5) Obtinerea
performantelor
O1
O7
Prezentarea formei finale în faţa clasei şi
argumentarea de către reprezentanţii tuturor
echipelor.
1’ în grupuri
mici
conversaţia
explicaţia
Produsul realizat
pe baza fişei de
lucru
interevaluarea
în cadrul
grupului
6)Asigurarea
retenţiei şi transferul
de cunoştinţe
O1
O7
☺ Aplicarea unui set de întrebări elevilor, cu
ajutorul metodei R.A.I. (Răspunde – Aruncă –
Interoghează), aceştia fiind evaluaţi în funcţie
de răspunsurile date. (a se vedea Anexa
Metoda R.A.I.)
2’ individuală metoda R.A.I. mesaje
o minge
evaluare orală
7) Încheierea lecţiei O7 ☺ Solicitarea de a sintetiza lecţia şi
impresiile provocate într-un chestionar.
Profesorul face aprecieri individuale şi
colective asupra nivelului atins şi asupra
comportamentului la lecţie; Sunt notaţi elevii
care s-au evidenţiat în cursul lecţiei cel mai
mult; Elevii primesc sarcina de a continua
completarea fişei de lucru pentru portofoliul
elevului
30’’ individuală
individuală
conversaţia
explicaţia
explicaţia
chestionare
fişa de lucru
evaluare
individuală
portofoliu