Uloga učitelja u realiziranju rasprave među učenicima
Imenice,glagoli,pridjevi
1. Pismena priprema
Nastavnik:
Predmet: Bosanski jezik i književnost
Razred: III
Nastavna jedinica: imenice ,glagoli,pridjevi
Nastavne metode: Metoda aktivnog slušanja,verbalno-tekstualna,metoda
rada na tekstu,demonstraciona metoda
Oblici nastavnog rada:individualni,grupni,frontalni
Ciljevi i zadaci:Utvrditi usvojenost gradiva i proširiti na novim primjerima
imenica glagola i pridjeva .Kroz ovaj vid rada razvijati
individualne odgovornosti za rad u grupi,istrajnost i
saradnju sa grupom.Probuditi razvijanje mašte i
kreativnosti,logičkog zaključivanja i upornost u izvršavanju
postavljenih zadataka.
Planirane aktivnosti i sadržaj rada
Uvodni dio
Početak se bazira na psihološkoj pripremi i uvođenju učenika za realizaciju
časa(razbijanje leda i opuštanje).Tri učenika treba da se predstave učenicima i prisutnim
gostima u razredu.
-Prvo nastupa djevojčica koja na glavi ima traku na kojoj piše I M E N I C A. Izlazi ispred
table,a u rukama drži papir A4 formata sa istim natpisom (IMENICA). Papir je okrenut prema
razredu u visini njene brade ,a s druge strane papira tj.one strane od djevojčice je napisano u
stihu nešto o imenicama. Djevojčica počinje recitovati stihove :»Imenica ja sam prava to
pokazuje moja glava (ruku usmjerava prema glavi). Osmjeh tvoj, kosu i lice imenuju imenice.
Sve što vidiš ima ime ja te molim ne zaboravi me».
-Drugi ućenik staje do djevojčice, a u rukama ima A4 papir žute boje na kojem piše P R I D J E
V. Obrača se riječima ,,Uredan, vrijedan i mio pri ruci sam ti uvijek bio. (Dok ovo izgovara
gleda u djevojčicu-imenicu). Uz svaku sam imenicu stao da bi me učenik prepoznao. Ne
stidim se ko sam jer uvijek sam hrabar i pridjev ponosan''.
-Treći ućenik ima natpis na bijelom papiru G L A G O L.
Počinje riječima:,,Lijepo je ime biti i uz to pridjev zalijepiti. Bez igre, pjesme i smijeha djeca su
nevesela. Zato sam tu glagol ja da zaigram i zapjevam. Djeca mene puno vole jer oni se
smiju, igraju, maštaju i vole''. (Učenici ih nagrađuju aplauzom)
Po završetku sva tri učenika papiri formata A4 na kojima piše
I M E N I C A, P R I D J E V,G L A G O L se lijepe visoko na tabli čime se jasno ističe i najavljuje
šta će se raditi.
Glavni dio
Vodi se kraći razgovor sa djecom o rijećima. Kakve mogu biti? Zašto one služe?... Poslije
razgovora nastavnik recituje učenicima pjesmu o riječima koja ima naziv.
KAKVA RIJEČ MOŽE BITI?
2. Poslije kratkog osvrta na pjesmu i riječi u pjesmi nastavnik završava ovaj dio sa stihovima: ,,I
tako djeco od riječi do riječi od slova do snova neka počne naša igra nova''.
Učenici su shvatili da će se i u daljem toku časa družiti sa riječima (Imenice, Glagoli,
Pridjevi...)
Dalji rad se nastavlja po sljedećem rasporedu.
Pošto je u razredu formirano 7 grupa sa različitim nazivima (ruža, bubamara, kruška, cvijet,
laptir, visibaba, jabuka) jedan ućenik iz grupe ruža imenuje nešto što je donio od kuće.
Npr. ,,lopta''. Drugi učenik ponavlja istu riječ i dodaje pridjev ,,Šarena lopta''. Treći učenik iz
grupe ponavlja to sve i proširuje sa glagolom. ,,Šarena lopta skače''.
Ovo će odraditi sve grupe ali sa razlićitim predmetima-igračkama koje su donijeli od kuće(sat,
zeko, medo,...) Pažljivo svi prate rad svakog pojedinca iz grupa zato što na ovaj način saznaju
(čuju) nove rijeći koje označavaju imenice, glagoli, pridjevi. Poslije obavljene ove aktivnosti u
tabelu se upisuju rezultati uspješnosti
A K T I V N O S T
Ruža Cvijet Jabuka Bubamara Ljubičica Kruška Leptir
I + + + + + + +
II 12 12 12 12 9 12 10
III + + + + + + +
3. Poslije ovog zadatka učenicima se dijeli radni materijal po grupama za svakog pojedinca.
Svaka grupa dobije po tri materijala koji su na različitim papirima i sa različitim zadacima
.Učenicima se daju upute za rad,i oni počinju rješavati.
Zadaci se zasnivaju na tome da učenici uoče ,prepoznaju ,dopišu,zaokruže...(imenice ,glagole
pridjeve).U grupi od tri učenika jedan je zadužen za imenice drugi za pridjeve ,a treći za
glagole. Kada se obave individualni zadaci slijedi saradnja u grupi. Razmjenjuju se mišljenja i
upoređuju zadaci.Uspjeh grupe zavisi od svakog pojedinca.Kada su izvršili upoređivanje
slijedi podjela novih zadataka u grupi. Onaj učenik koji najbolje piše će na foliji ispisati
rješenja od članova svoje grupe. Drugi čita riječi,a treći će izvještavati. Prezentacija se vrši
putem grafoskopa i folije.Vođe grupa izlaze i prezentuju rješenja. Uspješnost se ponovo
upisuje u tabelu za aktivnost. Svako rješenje ostaje na grafoskopu kako bi se moglo
upoređivati sa ostalim rješenjima drugih grupa. Eventualne greške ako se pojave treba ih
odma otkloniti tj. ukazati učenicima na iste.
Po završetku prezentacije ovog dijela nastavlja se dalja aktivnost.Vođe grupa izvlače
koverte u kojima se nalaze ispisane riječi koje označavaju imenice ,glagole i pridjeve.Te riječi
su veoma krupno odštampane i izrezane. Povade iz koverte izrezane riječi te počinju njihovo
prepoznavanje.Kada se prepozna riječ tj. odredi da li je ona imenica glagol ili pridjev namaže
se lijepkom i počinju lijepiti na papir A2 format. Na papiru je napravljena tabela kako bi
učenici razvrstali riječi i lijepili ih na predviđena mjesta.Pano se prije toga zalijepi na tablu.
Svaka grupa ima svoj naziv grupe koji je nacrtan i veoma uočljiv. Podijele poslove u grupi i
rade.Jedan učenik maže papir ,drugi razvrstava uz provjeru ostalih ,a treći odlazi na tablu i
lijepi na svoj pano na mjesto gdje je određeno,a zavisi od toga da li nosi riječ koja označava
imenicu, pridjev ili glagol.
(U kovertama su dobili oko 60 setak riječi ,imenica glagola,pridjeva)
Vođe grupa vrše prezentaciju,a ostali prate da li ima pogrešno razvrstanih riječi.Upisuje se
aktivnost za ovaj zadatak
Završni dio.
Na kraju kratak rezime i razgovor o urađenom zadatku. Šta su radili? Kako su se osjećali? Šta
im se najviše svidjelo?...Čitav razred se uključuje u diskusiju i razgovara o funcionisanju
grupa,te kako su pojedinci obavljali svoje individualne zadatke u okviru grupe,jer je cilj da
učenivi nauče da rade zajednički.Podjela nastavnih listića za domaći zadatak.
Na ovoj stranici je bio slikoviti prikaz časa ,ali zbog nemogućnosti slanja slika tj.slike
zauzimaju veliki prostor u dokumentu morao sam izbrisati iste ali ih možete potražiti
na nekom drugom mjestu što zavisi od autora gdje će ih pohraniti.
4. EVALUACIJA
Razred je tog dana bio pripremljen za rad u formalnim kooperativnim grupama.Formirano je
7 grupa po 3 učenika.Grupe su formirane po mješovitom sastavu vodeći računa na uspjeh
,spol,soc.strukturu...Odnosi u grupi su bili saradnički,timski i svi su bili aktivni.Nije bilo
zanemarenih učenika.Zadaci su bili jasni,konkretni i provedeni do kraja.Grupe su razumjele
zadatak i dobro sarađivale,individualno su radili,a međusobno se pomagali.Bili su istrajni u
izvršavanju postavljenih zadataka jer uspjeh grupe je zavisio od svakog pojedinca.Etape časa
dobro osmišljene i sprovedene do kraja.Učenici su bili veoma zadovoljni i sretni zbog
uspješnosti urađenog zadatka.Posebno im je bilo drago što se to sve odvijalo kroz igru i
zabavu,a na kraju su shvatili da su proširili svoje znanje iz te oblasti.
Čas je bio odličan dobro osmišljen i uspješno realizovan.
Nastavnik:velemajstor, dinamičan ,temeljit,opušten,nježan prema učenicima.
Napomena:;
Nastavna sredstva i didaktički materijal koji je potreban za realizaciju časa:grafoskop,grafo
folija ,tabla,flomasteri,papiri A4.A2, nastavni listići,koverte,napisane i isječene ruječi
,lijepak,makeze...