3. UD ESTRUCTURA DE L’ÀTOM
1. JUSTIFICACIÓ I CONTEXTUALITZACIÓ
L’eix central dels continguts de Física i Química del tercer curs de l’ESO és la unitat i la diversitat
de la matèria. Així, s’estudien les seues propietats des d’una perspectiva macroscòpica i introduint
els primers models interpretatius i predictius del seu comportament a nivell microscòpic arribant fins
els primers models atòmics.
En el primer bloc s’ha estudiat la diversitat i estructura de la matèria: s’ha definit la mesura i el
mètode científic, la naturalesa corpuscular de la matèria i la seva diversitat. D’aquesta manera, en el
segon bloc s’introduirà l’estructura atòmica i els canvis químics parlant de l’estructura de l’àtom, els
elements i compostos i els canvis químics i les seves repercussions. Aquesta unitat didàctica en
particular es centrarà en la primera unitat d’aquest segon bloc (estructura de l’àtom). Finalment, es
conclourà amb el tercer bloc basat en l’electricitat i l’energia com l’energia elèctrica i els circuits.
La unitat didàctica es porta a terme en un grup de 3r d’ESO de l’IES Francesc Ribalta de Castelló de
la Plana. Els grups de 3r d’ESO es desdoblen, per la qual cosa únicament es dóna classe a 13
alumnes, la qual cosa facilita el desenvolupament de les classes.
L’alumnat de 3r d’ESO, que sol comprendre edats d’entre 14 i 15 anys, es troba en una etapa
psicoevolutiva delicada degut als canvis físics i psicològics que experimenten. A més a més, han de
prendre decisions que afectaran el seu futur. És en aquest punt on el professorat ha de guiar-los i ser
conscient de que el seu paper pot ser decisiu per als alumnes.
2. OBJECTIUS DE LA UNITAT DIDÀCTICA
Conèixer les primeres teories i models sobre la constitució de la matèria.
Conèixer els diferents mètodes d’electrització dels cossos.
Identificar la naturalesa elèctrica de les partícules atòmiques i situar estes en l’àtom.
Reconèixer que la massa d’un electró és molt més xicoteta que la massa d’un protó o un neutró.
Explicar la composició del nucli atòmic i la distribució dels electrons en la corfa.
Associar els fenòmens elèctrics amb canvis en l’estructura electrònica.
Explicar la diferència entre cossos carregats positivament i negativament.
Conèixer els conceptes d’un nombre atòmic, número màssic, massa atòmica i isòtop.
Reconèixer la importància de les aplicacions de les substàncies radioactives i valorar les
repercussions del seu ús per als sers vius i el medi ambient.
3
4. UD ESTRUCTURA DE L’ÀTOM
3. CONTINGUTS
Conceptes
Matèria divisible o indivisible.
Naturalesa elèctrica de la matèria.
o
o
Mètodes d’electrització.
La càrrega elèctrica.
L’àtom és divisible: electrons i protons.
El model atòmic de Thomson.
o
o
La formació d’ions.
L’electrització de la matèria.
El model atòmic de Rutherford.
o
o
Els neutrons.
Estructura de l’àtom nuclear.
Modificacions al model de Rutherford. El model de Bohr.
o
La distribució dels electrons.
Identificació dels àtoms: nombre atòmic i màssic. Isòtops. Massa atòmica relativa.
Radioactivitat. Aplicacions dels radioisòtops.
L’energia nuclear.
Procediments
Identificació d’alguns processos en què es pose de manifest la naturalesa elèctrica de la
matèria.
Realització d’experiències electrostàtiques senzilles.
Disseny i construcció d’instruments senzills, com versoris o electroscopis, per a l’estudi de
la interacció elèctrica.
Descripció de l’estructura atòmica dels primers elements.
Utilització de les fonts habituals d’informació científica per a buscar dades i la seua
comprensió.
Comparació entre les conclusions de les experiències realitzades i les hipòtesis formulades
inicialment.
Realització de comentaris de text dels investigadors i científics que van desenrotllar els
primers models atòmics.
Predicció de les conseqüències derivades de l’aplicació d’un model.
4
5. UD ESTRUCTURA DE L’ÀTOM
Actituds
Reconeixement de la importància dels models i de la seua confrontació amb els fets
empírics.
Valoració del coneixement científic com un procés aproximat i provisional i, per tant, en
permanent construcció.
Actitud crítica enfront de les repercussions de l’ús de les substàncies radioactives per als
sers vius i el medi ambient.
Valoració de la importància de la contribució de l’estudi de l’electricitat al coneixement de
l’estructura de la matèria.
Reconeixement de la importància de les aplicacions de les substàncies radioactives.
4. CONTINGUTS TRANSVERSALS
En aquesta unitat s’aborden temes relacionats amb la utilització d’estratègies pròpies del treball
científic, com el plantejament de problemes i discussió del seu interès. A més a més, també es posa
èmfasi en l’argumentació sobre les respostes que donen la física i la química a les necessitats dels
sers humans per a millorar les condicions de la seua existència.
5. COMPETÈNCIES BÀSIQUES
En la següent taula s’indica, en cada competència bàsica que es treballa en esta unitat, la
interrelació entre les subcompetències desenvolupades en cada una d’elles.
Coneixement i interacció amb el món físic
Utilitzar estratègies de busca d’informació científica de distints tipus. Comprendre i seleccionar la
informació adequada en diverses fonts.
Reconèixer els trets claus de la investigació científica: controlar variables, formular hipòtesi,
dissenyar experiments, analitzar i contrastar dades, detectar regularitats, realitzar càlculs i
estimacions.
Comprendre principis bàsics i conceptes científics, i establir diverses relacions entre ells: de
causalitat d’influència, qualitatives i quantitatives.
Descriure i explicar fenòmens científicament i predir canvis. Utilitzar models explicatius.
Aplicar els coneixements de la ciència a situacions relacionades amb la vida quotidiana.
Interpretar dades i proves científiques. Elaborar conclusions i comunicar-les en distints formats
de forma correcta, organitzada i coherent.
Argumentar a favor o en contra de les conclusions, i identificar els supòsits, les proves i els
raonaments en l’obtenció dels mateixos.
Reflexionar sobre les implicacions de l’activitat humana i els avanços científics i tecnològics en la
història de la humanitat, i destacar, en l’actualitat, les seues implicacions en el medi ambient.
Considerar distintes perspectives sobre un tema. Evitar generalitzacions improcedents.
Qüestionar les idees preconcebudes i els prejuís. Practicar l’antidogmatisme.
Tindre responsabilitat sobre si mateix, els recursos i l’entorn. Conèixer els hàbits saludables
personals, comunitaris i ambientals basats en els avanços científics. Valorar l’ús del principi de
precaució.
5
6. UD ESTRUCTURA DE L’ÀTOM
Matemàtica
Utilitzar el llenguatge matemàtic per a quantificar els Fenòmens naturals.
Utilitzar el llenguatge matemàtic per a expressar dades i idees sobre la naturalesa.
Tractament de la informació i digital
Aplicar les formes específiques que té el treball científic per a buscar, arreplegar, seleccionar,
processar i presentar la informació.
Social i ciutadana
Comprendre i explicar problemes d’interès social des d’una perspectiva científica.
Reconèixer aquelles implicacions del desenrotllament tecnocientífic que puguen comportar
riscos per a les persones o el medi ambient.
Comunicació lingüística
Utilitzar la terminologia adequada en la construcció de textos i argumentacions amb continguts
científics.
Comprendre i interpretar missatges sobre les ciències de la naturalesa.
6. METODOLOGIA, ACTIVITATS I TEMPORITZACIÓ
La metodologia adequada a seguir durant aquesta unitat didàctica es basa en diferents principis
metodològics que van a determinar posteriorment les estratègies elegides per a ser aplicades en
l’aula.
Les principals estratègies didàctiques utilitzades en aquesta unitat són les següents:
-
Partir dels coneixements previs de l’alumne.
-
Relacionar els continguts de l’assignatura amb situacions reals que coneix l’alumnat o amb
coneixements prèviament adquirits per tal de suscitar aprenentatges significatius.
-
Afavorir la recerca d’informació, l’anàlisi de les fonts i la contrastació de les dades
obtingudes.
-
Ús de les noves tecnologies (simuladors, aula virtual...) al mateix temps que els recursos més
tradicionals (diàleg, exposició oral del professor, pissarra...).
A més a més, també es treballaran altres estratègies per aconseguir un desenvolupament complet
de l’alumnat:
-
Reforçar positivament l’alumnat, alabant el seu esforç, actituds positives, forma d’actuar...
-
Concedir major importància al procés que al resultat. Ensenyar els estudiants que s’ha
d’aprendre tant dels errors com dels encerts.
-
Establir un clima de confiança, seguretat, acceptació, apertura, diàleg, cooperació...
-
Proposar
diferents
tipus
d’agrupaments
i
de
dinàmica
de
grup
en
l’aula.
6
7. Sessió
Aula
1
Aula habitual
2
Laboratori
3
Aula habitual
4
Aula habitual
5
Aula habitual
6
Aula habitual
7
Aula
d’informàtica
Aula
d’informàtica
Aula habitual
Aula habitual
8
9
10
Activitat
Tipus
Temporització
- Qüestionari previ
- Planificació del tema (treball a casa)
- Naturalesa de la matèria: Divisible o indivisible?
- Teoria atòmica de Dalton
- Naturalesa elèctrica de la matèria
- Model de Thomson
- Resolució grupal de problemes
- Exposició grupal de la solució als problemes
- Lectura del model de Rutherford
- Posada en comú de les idees llegides sobre el
model de Rutherford
- Model de Rutherford i Bohr
- Imatge sobre l’evolució de les teories atòmiques
-Identificació dels àtoms: nombre atòmic i
màssic.
-Isòtops.
-Massa atòmica relativa.
-Com es dibuixen els àtoms? Simulador.
- Sé, Vull Saber, He après
- Exposició
- Foto-paraula
- Treball grupal i Discussió dirigida
- Aprenentatge inductiu
- Classe expositiva
- Realització d’activitats
- Exposició oral
- Lectura individualitzada
- Pluja d’idees
- 15 min
- 20 min
- 20 min
- 25 min
- 25 min
- 40 min
- 15 min
- 40 min
- 15 min
- 15 min
- Classe expositiva
- Foto-paraula
-Puzle Aronson
Recurs
- Annex A0
Agrupació
Annex A1
- Annex A2
- Annex A3
- Annex A4
- Annex A5
- Annex A5
- Individual
- Grup-classe
- Grup-classe
- Grup-classe
- Grup-classe
- Grup-classe
- Grups de 4 alumnes
- Grups de 4 alumnes
- Individual
- Grup-classe
- 30 min
- 10 min
-50 min
- Annex A7
-Annex A8
- Grup-classe
- Grup-classe
- Grups de tres
alumnes
-50 min
-Annex A9
- Radioactivitat i radioisòtops
-Realització activitats amb el
simulador.
-Grups d’investigació
- Energia Nuclear
- L’estructura de l’àtom
- Qüestionari final
- Puzle Aronson
- Joc-concurs de Vries
- Sé, Vull Saber, He après
- 50 minuts
- 40 min
- 10 min
-50 min
- Annex A11
- Annex A0
- Grups de tres
alumnes
- Grups de 4 alumnes
- Grup-classe
- Grup-classe
- Individual
8. 7. SESSIONS
SESSIÓ 1
La primera sessió començarà amb un qüestionari del tipus Sé, Vull saber, He après. Els
alumnes ompliran les dues primeres columnes del qüestionari de l’Annex A0 (es deuria fer amb
més espai que el que apareix en l`annex) i es recolliran els fulls. L’últim dia de la unitat didàctica
es tornaran a repartir els fulls per a completar l’última columna de forma que, tant nosaltres com
ells, podrem avaluar si s’ha aconseguit el que es volia.
A continuació el professor resumiran els continguts i objectius de la unitat didàctica i
s’exposaran les bases del treball que han de realitzar els alumnes per parelles.
Finalment, en els últims 20 minuts es farà una primera aproximació al problema que
motiva els continguts de la unitat didàctica mitjançant l’Activitat 1.
Annex A0
Sé, Vull Saber, He après
Sé
Àtoms
Electrons,
protons
i neutrons
Electrització
de la matèria
Ions
Isòtops
Taula periòdica
Energia nuclear
Vull saber
He après
9. UD ESTRUCTURA DE L’ÀTOM
Activitat 1 – Naturalesa de la matèria: Divisible o indivisible?
OBJECTIUS
Reconèixer i valorar el problema de la naturalesa de la matèria
CONTINGUTS
Conceptes
- Teoria atomística front a teoria continuista
Procediments
- Mètode científic (plantejament de problema, hipòtesis, experimentació, conclusió)
Actituds
- Esperit crític front a teories establertes
COMPETÈNCIES BÀSIQUES
- Competència de comunicació lingüística
- Autonomia i iniciativa personal
- Compentència en el coneixement i la interacció en el món físic
METODOLOGIA
- Foto-fòrum
MATERIALS
- Projector i ordinador
- Digitals: Imatges annex A1
TEMPORITZACIÓ
20 minuts
ESPAIS
Aula habitual
DESENVOLUPAMENT
Es presenta una fotografia d’un objecte i es demana als alumnes que enumeren de forma
ordenada que descriguen les parts que el composen. A continuació s’agafa una de les parts que
composava l’objecte inicial i es demana que enumeren les parts que conformen aquest nou
objecte. Es continua tantes voltes com siga possible. En algun punt cal proposar la possibilitat de
redefinir algun dels components de l’objecte inicial com una combinació de terra, foc, aigua i
aire.
Introduirem el nom d’Aristòtil i posarem nom a aquesta teoria de la naturalesa de la matèria:
Teoria Continuista.
A continuació, deixarem que altres alumnes proposen la possibilitat de que hi haja parts
indivisibles que formen la matèria, li diguen àtom o li diguen com vullguen.
Introduirem el nom de Demòcrit i posarem nom a aquesta teoria de la naturalesa de la
matèria: Teoria atomística.
Si no s’ha donat per sí mateixa, instigarem un debat sobre l’existència o no de partícules
indivisibles. Què creuen ells? Per què ho creuen?
AVALUACIÓ
Caldrà anotar la participació que han tingut en la proposta d’idees, així com valorar
positivament aquells que realment mostren que entenen el problema de la naturalesa de la
matèria com a un problema complex.
9
10. UD ESTRUCTURA DE L’ÀTOM
ANNEX A1
Vaixell pirata
Canó
Roda canó
Fusta
Ací es on ve la part complicada on potser alguns ja proposen la divisió en àtoms. El professor ha
de proposar si la fusta podria considerar-se combinació de terra i aigua, per exemple, per a
introduir la teoria continuista.
Àtom
10
11. UD ESTRUCTURA DE L’ÀTOM
SESSIÓ 2
La sessió dos es durà a terme en el laboratori i es realitzaran dues activitats (la 2 i la 3) que
ocuparan tota la sessió. En acabar la sessió 1 caldria advertir que la següent sessió serà al
Laboratori, per tal de no consumir temps traslladant-nos de l’aula habitual.
Activitat 2 – Teoria atòmica de Dalton
OBJECTIUS
- Conèixer els principals postulats de la teoria atòmica de Dalton
- Criticar i avaluar la validesa de la teoria atòmica
- Cooperar per a aconseguir duur a terme un projecte
CONTINGUTS
Conceptes
- Teoria atòmica de Dalton
Procediments
- Mètode científic (plantejament de problema, hipòtesis, experimentació, conclusió)
- Cooperació en la construcció d’un projecte (LEGO)
Actituds
- Esperit crític front a teories establertes
COMPETÈNCIES BÀSIQUES
- Competència social i ciutadana
- Autonomia i iniciativa personal
- Compentència en el coneixement i la interacció en el món físic
- Aprendre a aprendre
METODOLOGIA
- Treball grupal i Discussió dirigida
MATERIALS
- LEGO
- Qüestionari
- Pissarra
TEMPORITZACIÓ
20 minuts
ESPAIS
Laboratori
DESENVOLUPAMENT
Es divideix la classe en grups i es reparteixen fitxes LEGO de 3 colors per grup i assignem a cada
color un tipus de material: vidre, metall i fusta. Se’ls demana que munten una sèrie d’objectes
senzills com: un martell (fusta+metall), una finestra (fusta/metall+vidre) i un tren/vagó menut
(metall+vidre). Poden innovar, si volen.
Cada grup haurà de contestar un qüestionari (com el de l’annex A2) que els introduisca els
principis de la teoria atòmica de Dalton.
Posarem en comú les respostes relacionant cadascuna de les preguntes amb un postulat de la
teoria atòmica de Dalton, que apuntarem en la pissarra. L’annex conté també els 7 postulats que
han de quedar apuntats. Quan es planteja cada postulat, s’iniciarà un xicotet debat per a que
enraonen si estan d’acord en què la realitat respon al postulat.
AVALUACIÓ
Avaluarem positivament els grups que hagen construït els os objectes proposats i molt
positivament els que hagen buscat alternatives. A més, quan es debatisquen els postulats,
s’avaluarà la participació i es valorarà que hagen entès els postulats de Dalton.
11
12. UD ESTRUCTURA DE L’ÀTOM
ANNEX A2
Qüestionari
1.- Fins on podeu desmuntar allò que heu construït? (Fins a tindre les peces soltes)
2.- Podeu transformar les peces més menudes sense trencar-les? (No)
3.- Hi ha diferències entre dues peces del mateix material? (No)
4.- Hi ha diferències entre dues peces del mateix color? (No)
5.- Es poden combinar peces de diferents materials? (Sí)
6.- Les construccions que contenen diferents materials, poden contindre mitja peça? (No)
7.- Podeu utilitzar les peces d’un objecte per a construir un altre? (Sí)
Postulats:
1.- La matèria està formada per àtoms indivisibles
2.- Els àtoms són invariables
3.- Els elements formats per àtoms iguals: tenen la mateixa massa i les mateixes propietats
químiques.
4.- Els àtoms de diversos elements tenen masses i propietats químiques distintes.
5.- Els compostos químics estan formats per la combinació d’àtoms de dos elements diferents o
més.
6.- Quan dos àtoms, o més, de distints elements es combinen i formen un mateix compost, ho fan
en una relació de nombres enters senzills.
7.- En les reaccions químiques, els àtoms ni es creen ni es destrueixen; només canvien la seua
distribució en les substàncies.
12
13. UD ESTRUCTURA DE L’ÀTOM
ACTIVITAT 3 – Naturalesa elèctrica de la matèria
OBJECTIUS
Conèixer els principals postulats de la teoria atòmica de Dalton
CONTINGUTS
Conceptes
- Càrregues elèctriques
- Electrització dels cossos
Procediments
- Realitzar experiències que posen de manifest l’existència d’una naturalesa elèctrica en
la matèria: electrització per contacte, per fricció i per inducció.
Actituds
- Valorar i criticar la importància de l’electricitat en la societat humana
COMPETÈNCIES BÀSIQUES
- Competència aprendre a aprendre
- Autonomia i iniciativa personal
- Competència en el coneixement i la interacció en el món físic
- Aprendre a aprendre
METODOLOGIA
- Aprenentatge per inducció experimental
- Discussió dirigida
MATERIALS
Experiment A – Pèndol elèctric
Experiment B - Electroscopi
- Barres d’ebonita i tubs de vidre
- Flascó de vidre
- Draps de llana o franel·la
- Tap de suro
- Fil
- Fil d’aram de coure
- Boles de poliestirè
- Làmina d’estany o alumini
- Suport per a pèndol
- Barra d’ebonita
TEMPORITZACIÓ
20 minuts
ESPAIS
Laboratori
DESENVOLUPAMENT
Es divideix la classe en grups i preguntem què pensen sobre l’electricitat i la matèria.
Creuen que una barra de vidre té o pot tindre electricitat?
Experiment A:
1- Els diguem que munten un pèndol amb el suport, la boleta i el fil.
2- Repartim draps de llana i barres de vidre i ebonita i els proposem que acosten la barra
a la boleta després de fregar-la. (Electrització per fricció)
3- Ara, es munta segon pèndol separat 1 cm del primer.
4- Es fa contacte amb la barra d’ebonita a les dos boles al mateix temps. (Electrització
per contacte)
5- Es descarreguen les boles amb les mans i es repeteix el pas anterior amb el tub de
vidre. (Electrització per contacte)
6- Es descarreguen les boles i s’apropa cadascuna de les barres a una bola. (Electrització
per fricció)
13
14. UD ESTRUCTURA DE L’ÀTOM
Experiment B:
1- Es doblega el coure per a donar-li forma de “L” i es penja en l’extrem curt la làmina
d’estany doblegada. Es travessa el tap amb l’altre extrem de l’aram i s’introdueix el tap
en el flascó de vidre de forma que les làmines d’estany queden dins.
2- Es frega una barra d’ebonita i s’aproxima a l’extrem exterior del fil d’aram.
(Electrització per inducció)
Les làmines d’estany es separaran. Així hauran vist tres possibles mètodes de carregar
elèctricament cossos: per fricció, per contacte i per inducció. Es presentarà un xicotet
qüestionari (Annex A3) per a saber si han seguit l’experimentació correctament.
Es posa en comú les conclusions de l’experiment:
Han d’apreciar que la matèria té una propietat anomenada Càrrega elèctrica. Que hi ha
alguns materials que poden carregar positivament i d’altres, negativament. Matèries
amb càrregues oposades s’atrauen, mentre que amb la mateixa càrrega es repel·len. I
que la unitat de mesura de la Càrrega elèctrica en SI és el Coulomb.
Finalment, s’obre una discussió dirigida en la qual han d’apreciar que la càrrega elèctrica
és una propietat de la matèria que ens permet obtindré energia en forma d’electricitat i
valorar el món actual, els avantatges de l’electricitat i els inconvenients de la
dependència de la mateixa.
AVALUACIÓ
S’avaluarà de forma qualitativa (APTE-NO APTE) la realització dels experiments i la
participació en la discussió final. Es recolliran els qüestionaris per a avaluar si algun grup
no ha seguit adequadament la sessió.
14
15. UD ESTRUCTURA DE L’ÀTOM
ANNEX A3
Qüestionari
1- Distingeix en cada cas quin és el cos carregat per fricció i quin és el cos neutre.
2- Què passa quan carregues una barra d’ebonita per fricció i l’acostes al pèndol?
3- Què passa quan carregues un tub de vidre per fricció i l’acostes al pèndol?
4- Què passa amb el doble pèndol quan entra en contacte amb la barra d’ebonita?
5- Què passa amb el doble pèndol quan entra en contacte amb el tub de vidre?
6- Què passa si s’acosten simultàniament la barra d’ebonita i el tub de vidre a cadascuna
de les boles?
7- Què li passa a les làmines d’estany quan acostes la barra d’ebonita al fil d’aram?
15
16. UD ESTRUCTURA DE L’ÀTOM
SESSIÓ 3
Iniciarem la sessió amb una classe expositiva de duració aproximada 40 minuts. A partir de
l’experiència del comportament elèctric de la matèria es posarà de manifest la presencia de
partícules elementals que constitueixen l’àtom. Així, s’introduirà el concepte d’electró i protó. A
continuació, es presentarà la teoria atòmica de Thomson que incorpora aquestes partícules
subatòmiques en el seu model d’àtom. Seguidament, es presentarà el concepte d’ió, anió i catió.
Finalment, es provarà la capacitat d’aquest model atòmic per tal d’explicar el comportament elèctric
de la matèria.
La sessió s’acabarà distribuint els alumnes en grups de 4 i a cada grup se li assigna una activitat
(veure activitat 4). L’alumnat a de resoldre totes les activitats, però cada grup serà responsable
d’explicar el seu problema a la resta. Es deixaran els 15 minuts finals per a la resolució de les
activitats comptant amb l’ajuda del professor en cas de que sigui necessari.
ACTIVITAT 4 - Model atòmic de Thomson
OBJECTIUS
Conèixer les primeres teories i models sobre la constitució de la matèria.
Identificar la naturalesa elèctrica de les partícules atòmiques i situar estes en l’àtom.
CONTINGUTS
Conceptes
L’àtom és divisible: electrons i protons.
El model atòmic de Thomson.
o
o
La formació d’ions.
L’electrització de la matèria.
Procediments
Predicció de les conseqüències derivades de l’aplicació d’un model.
Descripció de l’estructura atòmica dels primers elements.
Actituds
Reconeixement de la importància dels models i de la seua confrontació amb els fets
empírics.
Valoració de la importància de la contribució de l’estudi de l’electricitat al coneixement
de l’estructura de la matèria.
COMPETÈNCIES BÀSIQUES
Coneixement i interacció amb el món físic
Social i ciutadana
Comunicació lingüística
METODOLOGIA
Resolució de problemes per grup.
MATERIALS
Recursos humans:
- Grups de 4 alumnes.
16
17. UD ESTRUCTURA DE L’ÀTOM
Recursos materials:
- Annex amb activitats i pissarra.
TEMPORITZACIÓ
Final d’una sessió (15 minuts).
ESPAIS
Aula de classe.
DESENVOLUPAMENT
Es reparteix una fitxa a cada grup i se li assigna un problema per grup. El professor es
passeja per classe per comprovar que els alumnes estan realitzant l’activitat i resol els
dubtes que li plantegen.
AVALUACIÓ
S’observarà el comportament dels alumnes. Es valorarà que posen atenció a l’activitat
que estan desenvolupant i si pregunten algun dubte. A més a més, es tindrà en compte
la forma de defensar la resolució de l’activitat davant de la resta de classe.
17
18. UD ESTRUCTURA DE L’ÀTOM
ANNEX A4
El físic britànic J.J. Thomson suggerí un model atòmic similar a un “púding de passes”. L’àtom és
una esfera positiva continua en la qual es troben incrustats els electrons.
Activitats
1. Il·lustra amb dibuixos el model atòmic de Thomson.
2. Què és un ió? Com justifica el model atòmic de Thomson la formació d’ions?
3. Completa aquesta frase:
Si un àtom perd un electró, queda amb una càrrega neta _______ i rep el nom de ______. En
canvi, si guanya un electró queda amb una càrrega neta ______ i s’anomena _______.
4. Com justifica el model atòmic de Thomson l’electrització amb el fregament? Explica-ho amb
dibuixos.
5. Respon vertader o fals i justifica la resposta:
Quan una barra de ebonita carregada entra en contacte amb una boleta d’un pèndul, algunes
càrregues positives de la barra passen a la boleta.
18
19. UD ESTRUCTURA DE L’ÀTOM
SESSIÓ 4
La primera part d’aquesta sessió es dedica a la resolució de les activitats proposades el dia
anterior. Cada grup ha d’eixir al front de la classe per tal d’explicar la seva activitat als companys.
Temps aproximat 40 minuts. (veure activitat 5)
La segona part de la sessió es dedica a la lectura individual del següent punt a tractar (model
atòmic de Rutherford). Els alumnes han d’extraure les idees principals d’allò que han llegit.
19
20. UD ESTRUCTURA DE L’ÀTOM
ACTIVITAT 5 - Resolució expositiva d’activitats relacionades amb el model de Thomson
OBJECTIUS
Conèixer les primeres teories i models sobre la constitució de la matèria.
Identificar la naturalesa elèctrica de les partícules atòmiques i situar estes en l’àtom.
CONTINGUTS
Conceptes
L’àtom és divisible: electrons i protons.
El model atòmic de Thomson.
o La formació d’ions.
o L’electrització de la matèria.
Procediments
Predicció de les conseqüències derivades de l’aplicació d’un model.
Descripció de l’estructura atòmica dels primers elements.
Actituds
Reconeixement de la importància dels models i de la seua confrontació amb els fets
empírics.
Valoració de la importància de la contribució de l’estudi de l’electricitat al coneixement
de l’estructura de la matèria.
COMPETÈNCIES BÀSIQUES
Coneixement i interacció amb el món físic
Social i ciutadana
Comunicació lingüística
METODOLOGIA
Exposició oral.
MATERIALS
Recursos humans:
- Grups de 4 alumnes.
Recursos materials:
- Pissarra i activitat resolta.
TEMPORITZACIÓ
40 minuts.
ESPAIS
Aula de classe.
DESENVOLUPAMENT
Cada grup d’alumnes ix a la pissarra per tal d’explicar a la resta de classe la resolució de
l’activitat que se li ha assignat. Cada grup té un temps màxim de 5 minuts per tal
d’explicar l’activitat assignada. Seguidament, han de resoldre els dubtes que els
plantegen els companys. En cas de dubte, el professor pot ajudar.
AVALUACIÓ
Aquesta activitat s’avaluarà tenint en compte els criteris plasmats en la rúbrica de
l’annex A5.
20
21. UD ESTRUCTURA DE L’ÀTOM
ANNEX A5
RÚBRICA D’AVALUACIÓ DE L’EXPOSICIÓ ORAL PER GRUPS.
CRITERIS
D’EVALUACIÓN
PUNTUACIONS
5
Excel·lent
4
Molt bo
3
bo
2
regular
1
insuficient
Domini del contingut
Els estudiants dominen el
contingut del tema i entenen
allò que estan explicant.
Organització i seqüència
Els estudiants presenten la
informació de forma
organitzada i en una seqüència
lògica.
Ús del temps
El grup usa adequadament el
temps que té per explicar
l’exercici.
Ús de recursos visuals i/o
tecnològics
El grup utilitza la pissarra per a
posar
un
esquema
del
procediment seguit.
21
22. UD ESTRUCTURA DE L’ÀTOM
SESSIÓ 5
La sessió comença amb una pluja d’idees respecte al que s’ha llegit el dia anterior (veure activitat
6 15 min). Seguidament, es fa una exposició oral per tal d’assentar els conceptes llegits per l’alumnat.
En aquest cas ens centrem en els problemes que presenta el model de Thomson i que es van posar
de manifest amb les experiències de Rutherford. Seguidament, es presenta el model atòmic de
Rutherford, el qual permet introduir el concepte de neutró i d’estructura interna de l’àtom.
Finalment, es comenten algunes limitacions que presenta aquest model. En aquest cas s’utilitza una
metodologia expositiva (30 min). La sessió acaba amb la projecció d’una fotografia resum dels
diferents models estudiats, per tal de posar de manifest l’evolució que ha experimentat la descripció
del model atòmic (veure activitat 7 10min)
ACTIVITAT 6 - Model atòmic de Rutherford
OBJECTIUS
Conèixer les primeres teories i models sobre la constitució de la matèria.
Identificar la naturalesa elèctrica de les partícules atòmiques i situar estes en l’àtom.
CONTINGUTS
Conceptes
El model atòmic de Rutherford.
o
o
Els neutrons.
Estructura de l’àtom nuclear.
Modificacions al model de Rutherford. El model de Bohr.
o
La distribució dels electrons.
Procediments
Predicció de les conseqüències derivades de l’aplicació d’un model.
Descripció de l’estructura atòmica dels primers elements.
Actituds
Reconeixement de la importància dels models i de la seua confrontació amb els fets
empírics.
Valoració de la importància de la contribució de l’estudi de l’electricitat al coneixement
de l’estructura de la matèria.
COMPETÈNCIES BÀSIQUES
Coneixement i interacció amb el món físic
Social i ciutadana
Comunicació lingüística
METODOLOGIA
Pluja d’idees
MATERIALS
Recursos humans:
- Professor i grup-classe.
Recursos materials:
- Resum de cada alumne amb idees principals.
22
23. UD ESTRUCTURA DE L’ÀTOM
TEMPORITZACIÓ
Inici sessió (15 minuts).
ESPAIS
Aula de classe.
DESENVOLUPAMENT
El professor fa un sondeig d’allò que els alumnes han extret del text que han llegit.
L’activitat es desenvolupa a través d’un diàleg amb els alumnes on han de comentar els
conceptes nous que han après.
AVALUACIÓ
S’observarà el comportament dels alumnes. Es valorarà la participació de cadascun i el
nivell de profunditat amb el qual han entès allò que han llegit.
ACTIVITAT 7 - Evolució teories del model atòmic
OBJECTIUS
Conèixer les primeres teories i models sobre la constitució de la matèria i l’evolució que ha hi
hagut.
CONTINGUTS
Conceptes
El model atòmic de Dalton.
El model atòmic de Thomson.
El model atòmic de Rutherford.
El model atòmic de Bohr.
Procediments
Predicció de les conseqüències derivades de l’aplicació d’un model.
Descripció de l’estructura atòmica dels primers elements a través dels diferents models.
Actituds
Reconeixement de la importància dels models i de la seua confrontació amb els fets
empírics.
Valoració de la importància de la contribució de l’estudi de l’electricitat al coneixement
de l’estructura de la matèria.
COMPETÈNCIES BÀSIQUES
Coneixement i interacció amb el món físic
Social i ciutadana
Comunicació lingüística
METODOLOGIA
Fotoparaula.
MATERIALS
Recursos humans:
- Professor i grup-classe.
Recursos materials:
- Projector, ordinador, fotografia annex A7.
23
24. UD ESTRUCTURA DE L’ÀTOM
TEMPORITZACIÓ
Final sessió (10 minuts).
ESPAIS
Aula de classe.
DESENVOLUPAMENT
Es projecta la imatge amb el projector i es comenta l’evolució que ha hi hagut amb els
models atòmics. Posar èmfasi en l’aparició de noves teories per tal d’explicar aquells
fenòmens als quals les teories anteriors no podien donar explicació. Els alumnes poden
expressar el que els motiva aquest fet.
AVALUACIÓ
S’observarà el comportament dels alumnes, es valorarà l’interès que mostren per
l’activitat i el grau de participació.
24
25. UD ESTRUCTURA DE L’ÀTOM
ANNEX A7
Fotografia a mostrar als alumnes de l’evolució dels diferents models atòmics.
25
26. UD ESTRUCTURA DE L’ÀTOM
SESSIÓ 6
Iniciarem la sessió explicant els conceptes de nombre atòmic i màssic i les seves
aplicacions a l’hora de calcular el nombre d’electrons, de protons i de neutrons d’un àtom.
A continuació realitzarem una sèrie d’exercicis per clarificar conceptes i practicar.
ACTIVITAT 8 - Identificació dels àtoms: nombres atòmic i màssic.Isòtops. Massa atòmica relativa.
OBJECTIUS
Ser capaços de reconèixer i calcular el nombre atòmic i màssic el nombre d’electrons, de protons
i de neutrons d’un àtom.
Entendre el conceptes isòtops i de massa atòmica relativa.
Estructurar les interaccions entre els alumnes, mitjançant equips de treball.
Aconseguir que els alumnes depenguin els uns dels altres per aconseguir els seus objectius.
CONTINGUTS
Conceptes
- Identificació dels àtoms: nombre atòmic i màssic.
- Isòtops.
- Massa atòmica relativa.
Procediments
- Realització d’activitats per reforçar l’estudiat en grup.
Actituds
- Reconeixement i valoració de la feina pròpia i la dels companys per preparar un tema que
després cal exposar a la resta de la classe.
- Valoració de l’aprenentatge cooperatiu.
COMPETÈNCIES BÀSIQUES
Coneixement i interacció amb el món físic
Social i ciutadana
En comunicació lingüística
En aprendre a aprendre
En el tractament de la informació i la competència digital
Autonomia i iniciativa personal
METODOLOGIA
Puzle Aronson
MATERIALS
Llibre de text, llibreta i material preparat pel docent.
TEMPORITZACIÓ
-5 minuts per explicar la dinàmica i formar els grups.
-15 minuts per que cada grup d’experts prepari el seu subtema.
-30 minuts, dividit en espais de 10 minuts on cada expert explica al seu grup puzle el tema que ha
estudiat.
ESPAIS
Aula de classe
DESENVOLUPAMENT
1ª fase: preparació i paper del professor.
26
27. UD ESTRUCTURA DE L’ÀTOM
Primer seleccionem els membres de cada grup puzle , triem els temes a treballar i dividim el
tema en tantes parts com membres tinguin els grups.
En aquest cas seran grups de tres alumnes i els tres subtemes a tractar seran:
Subtema 1 :Nombre atòmic i màssic.
Subtema 2: Isòtops.
Subtema 3: Massa atòmica relativa.
Prepararem prèviament el material de treball necessari i assessorarem a cada grup durant la
realització del treball.
2ª fase: creació dels grups puzle i treball d’experts:
Assignarem cada estudiant a un grup puzle i cada membre del grup es convertirà en expert d’un
dels subtemes i per a fer-ho tots els futurs experts d’un tema es reuneixen i estudien la seva part
del tema i realitzen les activitats preparades pel docent (Annex).
Després, cada expert torna al seu grup puzle on tindrà deu minuts per explicar-ho als seus dos
companys i els seus companys faran el mateix. Per tant, al acabar, cada membre del grup puzle
coneix i ha treballat els tres subtemes.
AVALUACIÓ
S’observarà el comportament dels alumnes, es valorarà l’interès que mostren per l’activitat, el
grau de participació i implicació a l’hora de preparar un tema pensant que després l’hauran
d’explicar als companys.
27
28. UD ESTRUCTURA DE L’ÀTOM
Annex A8
Grup nombre atòmic i màssic
Exercici 1: Omple el quadre .
nºprotons nº protons + nºneutrons
nº neutrons
nº electrons
Exercici 2: Completa la següent frase:
El nombre atòmic del clor és 17; això vol dir que tots els àtoms de clor tenen
__________ protons i, si són elèctricament neutres, també tenen 17__________.
Exercici 3: Corregeix aquestes afirmacions que són falses
Tots els àtoms d’un mateix element tenen el mateix nombre de protons.
Tots els àtoms d’un mateix element tenen el mateix nombre màssic.
Tots els àtoms d’un element determinat tenen el mateix nombre de neutrons.
El nombre atòmic i el nombre màssic són sempre nombres enters.
Grup isòtops
Exercici 1 :
Consulta la taula periòdica i indica quin element té àtoms amb 5 protons al nucli. I
amb 20 protons?
28
29. UD ESTRUCTURA DE L’ÀTOM
Exercici 2: calcula els neutrons que hi ha en cadascun d’aquests isòtops del carboni:
Exercici 3 : després d’estudiar l’exemple de l’hidrogen:
Analitza el dibuix dels isòtops de l’hidrogen. En què es diferencien? què
tenen tots en comú?
Hi ha isòtops de l’hidrogen amb dos protons? Per què?
Grup massa atòmica relativa
Exercici 1:
Segons la definició de massa atòmica, quina és la massa atòmica de l’àtom de
carboni 12?
Exercici 2:
Hi ha dos isòtops del neó natural: un de massa atòmica relativa 20 i d’abundància
90%, i un altre de massa atòmica relativa 22 i d’abundància el 10 % restant. Calcula la
massa atòmica mitjana de l’àtom de neó.
29
30. UD ESTRUCTURA DE L’ÀTOM
SESSIÓ 7
En aquesta sessió, i gràcies al simulador que podrem fer servir aprendrem a dibuixar un
àtom a través de diferents exercicis. I així també repassarem els exercicis de la sessió anterior.
ACTIVITAT 9 - Com es dibuixen els àtoms? Simulador “build an atom”.
OBJECTIUS
Aprendre a dibuixar un àtom.
Repassar els conceptes de nucli atòmic, capes electròniques, nombre atòmic i màssic,
isòtops i massa atòmica relativa.
CONTINGUTS
Conceptes
- Nucli atòmic
- Capes electròniques
- Nombre atòmic i màssic
- Isòtops
- Massa atòmica relativa
Procediments
- Aprendre a dibuixar un àtom.
Actituds
- Valorar l’experiència de treballar amb els companys per tal de poder resoldre els
exercicis.
- Adonar-se de la importància d’entendre els conceptes, per poder, en aquest cas,
dibuixar un àtom.
COMPETÈNCIES BÀSIQUES
- Coneixement i interacció amb el món físic
- Social i ciutadana
- Comunicació lingüística
- En aprendre a aprendre
- En el tractament de la informació i la competència digital
- Autonomia i iniciativa personal
METODOLOGIA
Resolució d’activitats fent servir un simulador a l’ordinador.
MATERIALS
Llibre de text, llibreta, activitats preparades pel docent, ordinadors i projector.
TEMPORITZACIÓ
-10 minuts per introduir els dos primers conceptes i explicar com funciona l’applet.
-40 minuts per la realització dels exercicis en grups de tres alumnes.
ESPAIS
Aula d’informàtica.
DESENVOLUPAMENT
Primer repassarem amb l’ajuda del llibre de text els conceptes de nucli atòmic i capes
electròniques.
30
31. UD ESTRUCTURA DE L’ÀTOM
Després explicarem el funcionament del simulador i en grups de tres alumnes ( que
podrien ser els mateixos de la sessió anterior) ja podrien anar resolent els exercicis
preparats pel docent. (annex)
AVALUACIÓ
S’observarà el comportament dels alumnes, es valorarà l’interès que mostren per
l’activitat, el grau de participació i implicació a l’hora de preparar les activitats en grup.
31
32. UD ESTRUCTURA DE L’ÀTOM
Annex A9
Fent ús de l’applet: https://phet.colorado.edu/en/simulation/build-an-atom podràs
respondre cada una de les següents parts:
Exercici 1: Dibuixa, identifica...
1) Dibuixa un model atòmic en el requadre:
Posa les següents partícules subatòmiques en el model:
P P
2 protons
2 neutrons
2 electrons
N N
E
X
X
E
a) Encercla a la taula periòdica l’element al qual correspon l’àtom.
b) Com s’anomena aquest àtom?...........
c) Aquest àtom, elèctricament, és….
i.
positiu
ii.
neutre
iii.
negatiu
2) Dibuixa un model atòmic en el requadre:
32
33. UD ESTRUCTURA DE L’ÀTOM
Posa les següents partícules subatòmiques en el model:
8 protons
8 neutrons
8 electrons
P P P P
P P P P
N N
N N
N N
N N
E
E
E
E
E
E
E
E
X
a) Encercla a la taula periòdica l’element al qual correspon l’àtom.
b) Com s’anomena aquest àtom?...........
c) Aquest àtom elèctricament és ..........
i.
positiu
ii.
neutre
iii.
negatiu
3) Completa la frase amb algunes de les paraules que tens en vermell.
En un àtom distingim la part interna que anomenem............, on s’hi situen els ............... i
els ............... i la part externa........... on se situen els ..............
Omple els buits amb alguna de les paraules:
(positiu, escorça, neutre, negatiu, nucli, protons, electrons, neutrons)
Exercici 2: Símbols, identifica,....
33
34. UD ESTRUCTURA DE L’ÀTOM
1) Dibuixa un model atòmic en aquest requadre:
Posa les següents partícules subatòmiques en el model:
3 protons
4 neutrons
3 electrons
P P P
N N
E
N N
E
X
E
a) Dibuixa el símbol d’aquest àtom
b) Treu-li un electró a l’àtom i dibuixa el símbol
3) Completa la frase amb algunes de les paraules que tens en vermell.
Comparant el dos símbols podem dir que:
A la part superior esquerra indiquem.............., a la part superior dreta,.............., i a la part
inferior esquerra...............
Omple els buits amb alguna de les paraules:
(número de protons, numero de neutrons, càrrega elèctrica de l’àtom, numero
d’electrons, número de partícules del nucli, número de partícules total)
Exercici 3: Fes-ho tu , àtoms estables, ions...
P
34
35. UD ESTRUCTURA DE L’ÀTOM
1) Posa 9 al nucli i afegeix neutrons fins a obtenir l’àtom estable, a continuació afegeix els
electrons necessaris fins a obtenir l’àtom neutre.
Escriu el símbol d’aquest àtom
a) Completa la frase amb algunes de les paraules que tens en vermell.
Diem que un àtom és neutre quan el nombre de............... és igual al nombre de...........
(protons, neutrons, electrons, ions )
b) Ara afegeix un electró a l’àtom anterior.
Escriu el símbol que obtinguis:
c) Completa les frases amb algunes de les paraules que tens en vermell:
Quan el nombre d’electrons és més gran que el nombre de protons tenim un ió..............
(positiu, negatiu, neutre)
Comparant el dos símbols anteriors podem dir que:
A la part superior esquerra indiquem el nombre de .............., a la part superior dreta
.............. i a la part inferior esquerra indiquem el nombre de .................
(protons, neutrons, electrons, protons+neutrons, protons+electrons, neutrons+electrons,
la càrrega de l’àtom )
35
36. UD ESTRUCTURA DE L’ÀTOM
A
2) Un àtom se simbolitza de la següent manera:
S
a) Completa les frases amb algunes de les paraules que tens en vermell.
A s’anomena nombre màssic i és la suma de................. i...............
Z s’anomena nombre atòmic i coincideix amb el nombre de........
Tots els àtoms d’un mateix......... tenen el mateix valor de Z.
(protons, neutrons, electrons, protons+neutrons, àtom, element, protons+electrons,
neutrons+electrons, la càrrega de l’àtom )
Exercici 4: Fes-ho tu.
P
1) Posa 5 al
nucli i afegeix neutrons fins a obtenir l’àtom estable, a continuació
afegeix els electrons necessaris fins a obtenir l’àtom neutre.
Escriu el símbol d’aquest àtom:
Ara afegeix un protó a l’àtom i escriu el símbol que obtinguis.
36
37. UD ESTRUCTURA DE L’ÀTOM
a) Quins canvis observes en la simbologia?
b) Què representa el símbol un ió positiu, neutre o negatiu?
P
2) Posa 6 al
nucli i afegeix neutrons fins a obtenir l’àtom estable, a continuació
afegeix els electrons necessaris fins a obtenir l’àtom neutre.
Escriu el símbol d’aquest àtom
Ara afegeix un neutró a l’àtom i escriu el símbol que obtinguis.
a) Quins canvis observes en la simbologia?
b) Què representa el símbol un ió positiu, neutre o negatiu?
3) Completa les frases amb algunes de les paraules que tens en vermell.
Quan afegim protons al nucli d’un àtom varia el seu nombre ...........i el nombre ............,
convertint-se en un àtom d’un nou ............
37
38. UD ESTRUCTURA DE L’ÀTOM
(element, positiu, màssic, atòmic, de neutrons, negatiu, neutre)
Quan afegim neutrons al nucli d’un àtom varia el seu nombre ...........i no varia el nombre
............ i, per tant, tenim un àtom d’un mateix .......
(element, àtom, positiu, màssic, atòmic, de neutrons, negatiu, neutre)
4) Els àtoms d’un element que tenen el mateix nombre de protons però diferent nombre
de neutrons reben el nom d’isòtops.
Escriu els símbols dels dos isòtops estables de l’àtom de carboni:
C
C
5) Per a un diferent nombre de protons respon cada una de les quatre preguntes que tens
a continuació.
Nombre
màssic?
Càrrega?
Canvia l’element?
Si o no ?
Canvia el símbol
del sistema
periòdic?
H
Què passa amb el nombre
màssic quan s’afegeix un
protó? Dos protons? 8
protons? Quina seria la regla
general a en afegir protons?
S’afegeix un (+), es
resta un (-) , o no
canvia res?
38
39. UD ESTRUCTURA DE L’ÀTOM
SESSIÓ 8
En aquesta sessió volem que es creïn petits grups d’investigació que prepararan un tema
en concret que després hauran de presentar davant la resta de la classe.
ACTIVITAT 10 – Radioactivitat i radioisòtops
OBJECTIUS
Acostar la química als alumnes, fent-los investigar sobre aplicacions directes de conceptes que
acaben d’aprendre.
Que els alumnes, a través del grup, puguin discutir, valorar i interpretar la informació trobada i
organitzar-la i treballar-la de la millor manera possible.
Participar més activament en la selecció de mètodes o procediments per l’aprenentatge.
CONTINGUTS
Conceptes
- Radioactivitat. Partícules alfa i beta i rajos gamma.
- Aplicacions dels radioisòtops.
Procediments
- Utilització de les fonts habituals d’informació científica per a buscar dades i la seva comprensió.
Actituds
- Actitud crítica enfront de les repercussions de l’ús de les substàncies radioactives per als sers
vius i el medi ambient.
- Reconeixement de la importància de les aplicacions de les substàncies radioactives.
COMPETÈNCIES BÀSIQUES
- Coneixement i interacció amb el món físic
- Social i ciutadana
- Comunicació lingüística
- En aprendre a aprendre
- En el tractament de la informació i la competència digital
- Autonomia i iniciativa personal
METODOLOGIA
Grups d’investigació
MATERIALS
Llibre de text, llibreta, ordinadors.
TEMPORITZACIÓ
- 10 minuts per explicar que han de fer, recursos disponibles...
- 20 minuts per que cada grup prepari la seva investigació i exposició.
- 20 minuts per realitzar les exposicions ( uns 6-7 minuts cadascuna)
ESPAIS
Aula d’informàtica
DESENVOLUPAMENT
Els explicarem que formaran grups de 4 persones que hauran de preparar una
investigació i posterior exposició davant dels companys sobre un dels temes dels que es
parla a l’apartat del llibre de text sobre radioactivitat. Exemples dels temes que poden
investigar:
Fonts de radiació naturals i artificials
Aplicacions mèdiques dels radioisòtops: per la detecció, diagnòstic i teràpia
39
40. UD ESTRUCTURA DE L’ÀTOM
Els grups han de planificar les seves investigacions: escollir les preguntes a les que
donaran resposta, determinar els recursos que necessitaran, i distribuir-se el treball.
Han de planificar les seves exposicions; pensar com ensenyaran als seus companys el que
han après
AVALUACIÓ
Es valorarà el treball en grup dels diferents investigadors, la comprensió de les idees
generals, i els farem reflexionar sobre el procés i contingut de la investigació.
40
41. UD ESTRUCTURA DE L’ÀTOM
SESSIÓ 9
La sessió 9 es dedicarà per complet a realitzar l’activitat 9.
ACTIVITAT 11 – Energia Nuclear
OBJECTIUS
Buscar informació adequada
Criticar els avantatges i inconvenients de l’energia nuclear i del consum elèctric
Transmetre adequadament els coneixements adquirits
CONTINGUTS
Conceptes
- Energia nuclear
Procediments
- Recerca i síntesis d’informació
- Transmissió de coneixements adquirits
Actituds
- Valoració la importància de l’electricitat en la societat humana
- Valoració l’energia nuclear en particular
COMPETÈNCIES BÀSIQUES
- Competència en comunicació lingüística
- Competència en aprendre a aprendre
- Competència en el tractament de la informació i la competència digital
- Autonomia i iniciativa personal
- Competència en el coneixement i la interacció en el món físic
- Competència social i ciutadana
METODOLOGIA
- Puzzle d’Aronson
MATERIALS
Cap
TEMPORITZACIÓ
50 minuts
ESPAIS
Aula habitual
DESENVOLUPAMENT
Dividirem la informació relativa a l’energia nuclear i el conflicte que genera en 4 blocs:
Econòmic, Social, Ecològic. Es divideix la classe en 4 grups de 3 persones. Un component
de cada grup es dirigirà a una taula on estarà el material corresponent a la part del tema
que estudiarà. El professor haurà preparat a cada taula informació sobre l’energia
nuclear de fissió des de cadascuna de les perspectives mencionades.
En 20 minuts, els alumnes de cada bloc hauran generat conjuntament un llistat
d’avantatges i inconvenients des de la perspectiva que els ha tocat. A continuació,
tornaran a formar-se els grups inicials, de forma que tindran 20 minuts més per a decidir
per majoria, si aprovarien la instal·lació d’una central nuclear al seu poble. Cal que facen
un esquema de presa de decissions en el qual apunten el valor de 1 a 10 que li donen a
cada avantatge i inconvenient de les dues opcions.
En acabar, s’exposarà la resposta de cada grup i es debatran les opcions escollides i les
raons que han motivat l’elecció.
41
42. UD ESTRUCTURA DE L’ÀTOM
AVALUACIÓ
S’avaluarà el llistat d’avantatges i inconvenients que ha generat cada secció. S’avaluarà,
també, l’esquema de presa de decisions de cada grup.
42
43. UD ESTRUCTURA DE L’ÀTOM
SESSIÓ 10
Aquesta sessió inclourà una de les activitats puntuables per a l’avaluació final.
ACTIVITAT 9 - L’estructura de l’àtom
OBJECTIUS
- Repassar els continguts tractats al llarg de les sessions anteriors
- Valorar la cooperació
- Solidaritzar-se amb els que ho necessiten
CONTINGUTS
Conceptes
- Teoria atòmica de Dalton
- Models atòmics de Thomson, Rutherford i Bohr
- Naturalesa elèctrica de la matèria
- Taula periòdica: nombres atòmics, massa atòmica...
- Energia atòmica
Procediments
- Aprenentatge cooperatiu
- Preparació prèvia front a prova
Actituds
- Valoració dels models físics: validesa limitada, resposta a problemes humans...
- Comprensió amb els companys
- Exigència personal
COMPETÈNCIES BÀSIQUES
- Competència social i ciutadana
- Tractament de la informació i competència digital
- Competència d’aprendre a aprendre
METODOLOGIA
Joc-concurs de Vries
MATERIALS
- El material per als alumnes seran els seus propis apunts i el material de les anteriors sessions.
TEMPORALITZACIÓ
40 minuts
ESPAIS
Aula habitual
DESENVOLUPAMENT
En la sessió anterior, el professor haurà dividit la classe en grups de 3 alumnes, de forma que els
grups siguen de nivell equilibrat. Se’ls haurà explicat que l’activitat d’aquesta sessió consistirà en un
concurs per equips sobre allò vist en la unitat didàctica. En el concurs cada integrant de cada equip
haurà de respondre correctament 4 preguntes per concursant. Es presentaran unes preguntes
exemple perquè es facen una idea del tipus de preguntes. Serà responsabilitat de cada grup que
tots els seus integrants sàpiguen respondre a la major part de preguntes, així que se’ls motivarà per
estudiar a casa(junts o no) i els primers 20 minuts de la sessió del joc servirà per a que els equips
col·laboren en l’aprenentatge dels conceptes per part de tots els membres.
Ja en la sessió, com havíem dit, cada grup disposarà de 20 minuts per a assegurar-se de que tots
els seus components coneixen tota la informació de la UD
Comença el joc: un membre de cada equip s’alçarà i se’ls realitzarà a tots la mateixa pregunta, que
43
44. UD ESTRUCTURA DE L’ÀTOM
contestaran per escrit. Es comprovaran les respostes i es donarà un punt a cada equip dels
membres encertants. Es repetirà la metodologia amb tres preguntes més. Els joc continuarà amb
tantes rondes de preguntes com membres tenen els grups fins que tots hagen participat.
ATENCIÓ: Cal avisar a tots de que si algú ajuda als jugadors que estan concursant en cada ronda,
tindran una penalització d’1 punt.
Abans de finalitzar la sessió, es repartirà de nou el qüestionari previ que es va donar en la primera
sessió per que els alumnes reomplen l’última columna.
AVALUACIÓ
L’avaluació és conjunta per a l’equip i serà relativa al nombre de punts aconseguits.
44
45. UD ESTRUCTURA DE L’ÀTOM
8. AVALUACIÓ
L’avaluació serà, principalment, continua al llarg de totes les activitats. Açò es posarà de
manifest amb la puntuació que es dona a la llibreta i l’actitud (50% del total entre les dues). Una
bona actitud i una llibreta neta i completa serien suficients per a considerar que la unitat didàctica
ha sigut aprofitada donat que l’actitud positiva i uns bons apunts poden servir per a que l’alumne
recórrega a la llibreta a pels conceptes en el moment que ho necessita. Per altra banda, es
realitzarà una activitat d’avaluació dels coneixements adquirits al llarg de la UD que significarà un
30%.
Un 10% de la nota vindrà donat per les activitats que es realitzaran al laboratori, donat
que considerem les competències d’aprendre a aprendre i interacció amb el món físic són
fortament tractades en aquesta sessió i les considerem fonamentals. El treball d’investigació que
realitzarà a casa, serà puntuat amb un 10% i significarà la diferència entre el bon estudiant i el
estudiant excel·lent.
Per últim, tots podan augmentar un 5% la seua nota realitzant un pòster amb un esquema
conceptual de la UD.
Activitat
Activitat 9
Llibreta
Pràctica de
laboratori
Treball
d’investigació
Pòster amb el
resum final
Actitud
Criteris d’avaluació
Puntuació al joc-concurs de Vries de l’equip.
Ha de contenir tot el que s’ha apuntat a la pissarra durant
les explicacions.
Han d’estar resoltes les activitats proposades durant les
sessions.
Al final de cada tema ha d’haver un resum amb les idees
principals de la unitat.
Han d’haver completat les dues experiències proposades i
completat el qüestionari corresponent.
Triar un dels científics que han aparegut en la unitat i
buscar informació sobre la seva vida i escriure mig full amb
els trets més importants de la informació trobada.
Proposar 3 preguntes que aquest científic es va poder
plantejar abans de proposar la seva teoria o a les quals va
respondre amb les seves deduccions.
En la llibreta ha d’aparèixer un resum amb les idees
principals de la unitat relacionades entre si.
Aquell alumne que tingui el millor resum serà recompensat
amb mig punt addicional a la nota final i s’elaborarà un
pòster amb el resum. Aquest pòster serà penjat a l’aula de
classe per tal de tindre, a final de curs, un resum de cada
unitat en format pòster.
Es valorarà l’interès de l’alumne durant les sessions, la
participació en les activitats propostes, l’esforç dedicat a
l’assignatura...
Puntuació
30%
35%
10%
10%
+ 5% (extra)
15%
Per tal d’avaluar el resultat de la unitat didàctica, revisarem els qüestionaris Sé, Vull saber,
He après. Així sabrem si els alumnes han après el que volíem, si ha suposat una evolució i si
l’alumne ha satisfet els dubtes inicials que li sorgien sobre els conceptes a tractar.
45
46. UD ESTRUCTURA DE L’ÀTOM
9. ACTIVITATS DE REFORÇ PER A ADAPTACIONS CURRICULARS
Al nostre grup, particularment, no tenim cap ACIS detectat, però en previsió de
que puga aparèixer algun alumne amb majors dificultats, podríem trobar informació ben
estructurada i exercicis de repàs al següent link.
http://concurso.cnice.mec.es/cnice2005/93_iniciacion_interactiva_materia/curso/materi
ales/atomo/modelos.htm
Les eines que es proporcionen en l’enllaç juntament amb l’acompanyament del
professor podria ser de gran ajuda tant per a adaptacions curriculars significatives, com
no significatives. Tot i això, entenem que cada cas es especial i s’hauria d’estudiar amb
particularitat.
10.
-
BIBLIOGRAFIA
Real Decret 1631/2006
Física i Química 3r ESO, Oxford Educació.
Programacions didàctiques IES Francesc Ribalta
Documentació SAP104 (Aprenentatge i Ensenyament de les Ciències Experimentals i Tecnologia)
46