1. გაკვეთილი სამოქალაქო განათლებაში
შენიშვნა: გაკვეთილი დაგეგმილია ინტეგრირებული გაკვეთილის ფორმატში ქართულის
მასწავლებელთან ერთად
სსიპ. მარნეულის მუნიციპალიტეტის სოფელ ყულარის საჯარო სკოლა
საგანი: ქართული ენა, სამოქალაქო განათლება
პედაგოგი:ნანა არაბული, რახმან მუსაევი
მიზნობრივი ჯგუფი: IX კლასი
მოსწავლეთა რაოდენობა: 13
ენის ფლობის დონე: A2+
(შენიშვნა: გაკვეთილი იგეგმება აზერბაიჯანულენოვანი სკოლის მოსწავლეებისთვის ქართულ
ენაზე, ამიტომ გასათვალისწინებელია ენის ფლობის დონე)
გაკვეთილის თემა: „ვირჩევთ პროფესიას“ („სამოქალაქო განათლება“ მე-9 კლასი; ავტორები:
ნინო ტალახაძე, თამარ ქალდანი და სხვები; გამომცემლობა: „სიდი“ 2012 თავი მე-6-7 გვ. 22-26
(შენიშვნა: თემაზე მუშაობა მიმდინარეობს უკვე მე2 გაკვეთილია და მოცემული გაკვეთილი
მოიცავს თემის მე-2 ნაწილს, რაც გულისხმობს იმას, რომ 1-ლ გაკვეტილზე კლასმა მიზნების
შესახებ უკვე იმუშავა გარდა ამისა, მე-2 ნაწილზე მუშაობა მიმდინარეობს დაწყვილებულ
გაკვეთილზე)
გაკვეთილის მიზანი: მოსწავლეები შეძლებენ:
1.გაიგონ და გაიაზრონ შესასწავლი მასალა;
2.მოამზადონ პოსტერი:„ჩვენ კოლეგები ვიქნებით;“
3. ჩაებან დისკუსიაში (გამოხატონ და დაასაბუთონ თავიანთი აზრი;
4. მოამზადონ პროექტი თემაზე: „ჩემი მომავალი პროფესია“
მუშაობის სოციალური ფორმები: ფორუმი, ჯგუფური (წყვილში), ინდივიდუალური
რესურსები: სახელმძღვანელო,დაფა, ცარცი, ფლიფჩარტის ფურცლები, მარკერები, ფერადი
ფანქრები, ფერადი ფურცლები, მაკრატელი, წებო,კომპიუტერი, პროექტორი.
გაკვეთილი პირველი
გაკვეთილის მსვლელობა: I ფაზა (გამოწვევა)
2. აქტივობა1.(მეთოდი: „გონებრივი იერიში) მასწავლებელს კლასში შეაქვს ასოციცციური რუკა და
ავსებინებს მოსწავლეებს (მუშაობის სოციალური ფორმა:ფორუმი) დრო:5წთ.
აქტივობა 2. მოსწავლეებს ვთხოვ, ჩამოწერონ რიგის მიხედვით მათთვის ყველაზე მოსაწონი
პროფესია და სამი მათთვის ყველაზე მიუღებელი პროფესია;(მუშაობის სოციალური ფორმა:
ინდივიდუალური) დრო:3წთ.
აქტივობა 3. ნამუშევრების ანალიზის საფუძველზე ვავსებთ ცხრილსმუშაობის სოციალური
ფორმა: ფორუმი)დრო: 2 წთ.
ყველაზე პოპულარული პროფესია ყველაზე არაპოპულარული პროფესია
აქტივობა 4. მასწავლებელი სვამს სადისკუსიო კითხვას:რატომ მოხვდა კონკრეტული პროფესია
პოპულარულ პროფესიებში? რატომ მოხვდა კონკრეტული პროფესია არაპოპულარულ
პროფესიებში? (მუშაობის სოციალური ფორმა: ფორუმი) დრო: 8წთ.
(შენიშვნა: დისკუსია შესაძლოა წარიმართოს მოსწავლეთა მშობლიურ ენაზე ყველა ენობრივი
კომპეტენციის მოსწავლის ჩართვის მიზნით;)
აქვე გთავაზობთ დისკუსიის შეფასების რუბრიკას:
III დონე (8-10
ქულა) II დონე (5-7 ქულა) I დონე (1-4 ქულა)
მოსმენა
ყოველთვის უსმენს და თვალყურს
ადევნებს ორატორს
ხშირად უსმენს და უყურებს
ორატორს
იშვიათად უსმენს და
უყურებს ორატორს
საუბარი
მკაფიოდ მეტყველებს და უყურებს
მსმენელებს
ძირითადად მეტყველება გასაგებია
და უყურებს მსმენელებს
მეტყველება არამკაფიოა,
მსმენელებს უჭირთ გაგება
არავერბალური
კომუნიკაცია
შეუძლია ეფექტურად აღიქვას და
გამოიყენოს არავერბალური
კომუნიკაციის ფორმები (თვალით,
ჟესტებით,გამომეტყველებით,ხმით)
ხშირად შეუძლია დაამყაროს
არავერბალური კონტაქტი
იშვიათად იყენებს
არავერბალურ კომუნიკაციის
ფორმებს
მონაწილეობა
უჩვენებს ინტერესს დისკუსიის
თემისადმისაჭირო კომენტარებითა
ძირითადად გამოხატავს ინტერესს.
კომენტარები და აზრები
მცირე ინტერესიაქვს. არ
გამოხატავს ან ვერ
პროფესია
3. და აზრების გამოთქმით ყოველთვის არაა თემის შესატყვისი უკავშირებს თავის
მოსაზრებებს სადისკუსიო
თემას
კოოპერაცია
თანამშრომლობს თანაკლასელებთან,
აცლის სხვებს აზრის გამოთქმას და
იცავს დისკუსიის წესებს
ძირითადად თანამშრომლობს
თანაკლასელებთან,ზოგჯერ
ერთვება სხვის საუბარში,
ძირითადად იცავს დისკუსიის
წესებს
იშვიათად თანამშრომლობს
და იცავს დისკუსიის წესებს
მოსაზრების
არგუმენტირება
მოსაზრება ორიგინალურია და
გამყარებულია ფაქტებით, ცნებებით.
არის ლოგიკური კავშირი საკითხთან
მოსაზრების გასამყარებლად
გამოყენებულია სადავოფაქტები
და ცნებები
მოსაზრება მოკლებულია
ლოგიკურ კავშირს
საკითხთან და არ არის
გამყარებული ფაქტები
ფაზა II (პრეზენტაცია)
აქტივობა 5. მასწავლებელი არიგებს სტიკერებს და სთხოვს მოსწავლეებს,დაწერონ რა
პროფესიას აირჩევენ ისისნი მომავალში; შემდეგაჯგუფებს პროფესიების მიხედვით
(მუშაობის სოციალური ფორმა: ინდივიდუალური) დრო:3წთ.
აქტივობა:6. მეთოდი: „ორიენტირებული კითხვა“
მასწავლებელი მოსწავლეებს სთხოვს, წაიკითხონ საკითხავი მასალა (მოსწავლის წიგნი გვ.24)
და გახაზონ მათთვის უცნობი სიტყვები ფერად სტიკერებზე(მუშაობის სოციალური ფორმა:
ჯგუფური) დრო: 2წთ.
მასწავლებელი მოსწავლეთა დახმარებით აკეთებს უცხო სიტყვათა ბანკს,იღებს ბანკიდან იღებს
თითო სიტყვას და განმარტავს კლასის დახმარებით;კონტექსტის საშუალებით ან მასწავლებლის
მონაწილეობით (მუშაობის სოციალური ფორმა: ჯგუფური და ფორუმი) დრო: 5-10წთ.
მე ვიქრობ, არის....
ჩემს ენაე ჟღერს ასე.........................
სინონიმი.......... ანტონიმი
წინადადება ტექსტიდან
აქტივობა 7. მასწავლებელი სთხოვს მოსწავლეებს, კიდევ ერთხელ წაიკითხონ საკითხავი მასალა
და შემდეგ ტექსტის შესახებ სვამს კითხვებს,რათა დარწმუნდეს,რომ ტექსტი ყველამ გაიგო.
(მუშაობის სოციალური ფორმა: ფორუმი) დრო: 5წთ.
მაგ. მოქნილი
4. აქტივობა 8. მასწავლებელი დაფაზე აკრავს სახელმძღვანელოში მოცემულ სქემას
და განიხილავს ფორუმში კითხვების მეშვეობით: რა სჭირდება ადამიანს იმისთვის, რომ იყოს
წარმატებული თავის პროფესიაში? როგორ გესმით საზოგადოებაში აღიარების სურვილი?
თანდაყოლილი ნიჭი და მონაცემები?და ა.შ.
ხომ არ დაამატებდით რამეს მოცემულ სქემას?
(მუშაობის სოციალური ფორმა: ფორუმი, ჯგუფური) დრო: 7 წთ.
გაკვეთილი მე-2
აქტივობა 9. მასწავლებელი სთხოვს ჯგუფებს, ჩამოწერონ სქემის თითოეული ქვეპუნქტის
შესახებ პირადი ინფორმაცია მაგ: სურთ თუ არა საზოგადოებაში აღიარების მოპოვება და
რატომ? რა პროფესიული გეგმები აქვთ?რა იციან ამ პროფესიის შესახებ? როგორ ფიქრობენ რა
მონაცემები აქვთ, რაც მათ მიერ არჩეულ პროფესიას ჭირდება? თუ იცნობენ ვინმე
ავტორიტეტულ პირს მათ მიერ არჩეულ პროფესიაში და თუ მოახდინა მან გავლენა მათს
არჩევანზე? და ა.შ.
(მუშაობის სოციალური ფორმა:ინდივიდუალური, ჯგუფური.) დრო:10 წთ.
აქტივობა10. მასწავლებელი უჩვენებს მოსწავლეებს წინასწარ მომზადებულ ვიდეორგოლს,
სადაც სხვადასხვა პროფესიის ადამიანები საუბრობენ თავიანთ პროფესიაზე,წაიკითხონ
საკითხავი მასალა სახელმძღვანელოში (მოსწავლის წიგნი გვ. 25) და დაამუშაონ შემდეგ კი
შეავსონ სქემა:(მუშაობის სოციალური ფორმა: ჯგუფური) დრო:10 წთ.
ვიცოდით გავიგეთ მინდა, ვიცოდე
ფაზა III რეფლექსია
აქტივობა 11. მასწავლებელი ურიგებს ჯგუფებს ფლიფჩარტის ფურცლებს და სთხოვს, შექმნან
პოსტერი თემაზე „ჩვენ მომავალი კოლეგები ვართ“
პროფესიის არჩევაზე
გავლენას ახდენს
შეძენილი ცოდნა
საკუთარი
პროფესიული გეგმები
თანდაყოლილი ნიჭი
და უნარები
საზოგადოებრივი
აღიარების მოპოვების
სურვილი
ავტორიტეტული
პირების
შეხედულებები
5. შენიშვნა: პოსტერზე მუშაობის საორიენტაციოდ შესაძლოა, მასწავლებელმა მოსწავლეებს
შესთავაზოს წინასწარ მომზადებული კითხვარი:
1. სათაური; თქვენი მომავლის დევიზი და ლოგო;
2. რატომ აირჩიეთ ეს პროფესია (მოკლევადიანი, საშუალოვადიან და გრძელვადიანი
მიზანი ამ პროფესიის არჩევის) ?
3. თქვენი ნიჭი და უნარები, რაც ფიქრობთ, რომ წარმატებებს მოგიტანთ ამ
პროფესიაში;რისი შეცვლა მოგიწევთ,იმისთვის,რომ გახდეთ წარმტებული
პროფესიონალი?
4. რა გეგმები გაქვს შენს პროფესიასთან დაკავშირებით (რას შეცვლის ამ პროფესიაში შენი
მოსვლა) ?
5. ვინ არის თქვენთვის სამაგალითო ამ პროფესიის ადამიანთა შორის? რაში მიბაძავდი მას
და რას გააუმჯობესებდი?
6. რა გინდა იცოდე კიდევ ამ პროფესიის შესახებ?
შენიშვნა: საჭიროა, მოსწავლეებს განვუმარტოთ,რომ კითხვარი მხოლოდ
საორიენტაციოა და ყველა პუნქტის დატანა პოსტერზე სავალდებულო არ არის; გარდა
ამისა პოსტერი უნდა შექმნან მათთვის მისაღები სახით: ნახატებით, წარწერებით,
აპლიკაციით; დაყონ რუბრიკებად, ერთ სივრცეში მოათავსონ ყველაფერი და ა.შ
(მუშაობის სოციალური ფორმა: ჯგუფური) დრო: 15 წთ.
აქტივობა 12. პოსტერების პრეზენტაცია და შეფასება (განმავიტარებელი)დრო:10წთ
შენიშვნა: აქვე გთავაზობთ პრეზენტაციის შეფასების სქემას:
ელემენტარული
1 ქულა
მისაღები
2 ქულა
ოსტატური
3 ქულა
1 .მიზანი
არ არის კარგად გამოკვეთილი,
ბუნდოვანია ხდება ერთ მიზანზე ფოკუსირება
კარგად გამოკვეთილი მიზნები, მარტ
აღსაქმელი
2 . ორგანიზება
სუსტად ორგანიზებული, არ
არის იდეებს შორის
ლოგიკური ჯაჭვი, რაც აბნევს
მკითხველს/მსმენელს
გააზრებულია
თანმიმდევრულობა, ორგანიზების
ნიშნებით, ზოგი გადასვლა იდეებს
შორის არის მარტივი, ზოგი
გაუგებარი
კარგად ორგანიზებული ფორმატ
ლოგიკური გადასვლა ერთი იდეი
მეორეზე, ორგანიზება ზრდის პროე
ეფექტურობას
3. შინაარსის
კორექტულობა
ხშირად გვხვდება შეუსაბამო,
მცდარი ინფორმაცია,
ძირითადად კორექტულია,
ზოგიერთი შეუსაბამო ან მცდარი
ინფორმაციით
მთლიანად კორექტული, ფაქტები ზ
და მკაფიო
4. ენობრივი
გამართულობა
ენობრივად გაუმართავი,
ხშირი შეცდომებით
ენობრივად გამართული, მცირე
შეცდომებით
ენობრივად გამართულია, დაცულ
პუნქტუაციის ნიშნები
5. კვლევა
კვლევა არაეფექტურადაა
დაგეგმილი,
კვლევა დაგეგმილია, მაგრამ
ჯგუფის პოტენციალი მთლიანად
კვლევა არის დაგეგმილი, გამოყენებ
არაერთიწყაროდაანალიზისიღრმისე
6. შენიშვნა: მომდევნო გაკვეთილზე შესაძლოა, მასწავლებელმა სთხოვოს მოსწავლეებს
დაწერონ ესე თემაზე: „ჩემი გადაწყვეტილება.........(იგივე დარჩა ან შეიცვალა) „
გამოყენებულიწყაროები არ
არის
სანდო,ანალიზიზედაპირულია
არ არის გამოყენებული,
შეზღუდული
რაოდენობისწყაროებია
გამოყენებული,ანალიზიმისაღებია
6.
თვალსაჩინოებები
თვალსაჩინოებები ხშირად
შინაარსთან შეუსაბამოა, ან არ
არის ჯგუფის მიერ შექმნილი
თვალსაჩინოებების კავშირი
შინაარსთან ნატელია, მაგრამ
ერთფეროვანია,
მრავალფეროვანი, შინაარსის შესატყ
აკურატულად შესრულებული
7.
შემოქმედებითობა
მცირე შემოქმედებითი
ენერგიის დანახარჯი ჯგუფის
მხრიდან
ზოგჯერ ჩანს ჯგუფის
ორიგინალური აზრები, რაც
ეხმარება პროექტის უკეთ
წარმოჩენაში
ჩანს ჯგუფის ორიგინალობა, სიახლ
თავისებური ხედვა, რაც პროექტ
საინტერესოს ხდის
8. კავშირები
საგნებთან
არ ჩანს ჯგუფის კომპეტენცია
საგნებში, გვხვდება ფაქტების
უზუსტო ინტერპრეტირება
მოსაზრებები დაკავშირებულია
ერთი ან ორი საგნიდან მიღებულ
ცოდნასთან
ხდება მთავარი მოსაზრებების
დაკავშირება სხვადასხვა საგნიდ
მიღებულ ცოდნასთან, რაც მიუთით
ჯგუფის მრავალი მიმართულები
კომპეტენტურობაზე
9. დასკვნები
არ არის ჩამოყალიბებული
დასკვნები
დასკვნები ჩამოყალიბებულია
კვლევის ადეკვატურად, მაგრამ არ
არის მკაფიო
დასკვნებში არის სიახლე (ორიგინალ
ლოგიკური კავშირი იგრძნობა
კვლევასთან, ისინი მკაფიოდაა
ჩამოყალიბებულია
10. პრეზენტაცია
ეფექტურად არ არის
წარმოჩენილი პროექტის არსი,
უჭირს აზრის ჩამოყალიბება
და პასუხების გაცემა, არ არის
მიზნობრივად გამოყენებული
თვალსაჩინოებები
ბუნდოვნად აყალიბებს პროექტის
არსს, იყენებს თვალსაჩინოებებს,
პასუხობს შეკითხვების
უმეტესობას
ნათლად ჩამოყალიბებული პროექ
არსი, მკაფიო მეტყველება, აუდიტორ
გათვლილი, ძირითადი იდეები
გაშლილი, იყენებს თვალსაჩინოებე
პასუხობს ყველა კითხვას