2. CLASA: a IV-a B
ARIA CURRICULARĂ:Om și societate
OBIECTUL DE STUDIU:Educație civică
TITLUL LECȚIEI: Drepturile copilului
TIPUL LECȚIEI:Lecție de dobândire de cunoștiințe
• Să compare situații
care privesc drepturi
și îndatoriri ale
copilului
• Să identifice reguli și
norme de
comportament civic
în diferite situații
Obective de
referință
• Să definească
termeni precum
„drept”,
„îndatorire”,
„convenție”
• Să recunoască
tipuri de drepturi
ale copilului
• Să explice
importanţa
respectării și
aplicării
drepturilor
copilului
Obiective
operaționale
Proiect de lecție
3. Metode:
expunerea,conversația,dezbaterea,
instruirea prin film
Forma de organizare a clasei: individual,
colectiv,colectiv-dirijat, pe grupe-
independent
Tipuri de
învățare:inteligibilă, creativă
Mijloacele folosite și
frecvența utilizării lor: 0
1
2
4. Secvențele
lecției Timpul
Obiective
operaționale
Conținut
Strategia didactică
Observații
Metode Mijloace Forma de
organizare
Tipul
învățării
1.Organizarea
învățării 2`
Salutul și prezența
2.Prezentarea
titlului lecției și
a obiectivelor
operaționale
2`
Titlul:Drepturile
copilului
Obiective: O1 Să
definească termeni
precum „drept”,
„îndatorire”,
„convenție”
O2. Să recunoască
tipuri de drepturi ale
copilului
O.3.Să explice
importanţa respectării
și aplicării drepturilor
copilului
expunerea tabla colectiv
3.Reactualizarea
cunoștiințelor
3`
Formularea unor
întrebări ce au legătură
cu lecția precedentă:
1.Ce fel de situații
limită există?
2.Dați exemplu de o
astfel de situație cu care
v-ați confruntat recent
3.Ce fel de
comportament ați avut
în situația respectivă?
conversația colectiv inteligibil
Cu un
dublu-click
pe tabel se
poate
vedea în
întregime!
Secvențele lecției:
6. Convenţia Organizației Națiunilor Unite cu privire la Drepturile
Copilului a fost adoptată de Adunarea Generală a Naţiunilor Unite la 20
noiembrie 1989. Până în prezent, Convenţia a fost adoptată de 194 de ţări,
membre ale Naţiunilor Unite (cu excepţia SUA si a Somaliei). Orice stat care
semnează Convenţia îi recunoaşte conţinutul, se obligă să îl respecte şi să îl
aplice în mod corespunzător.
Pentru a afla mai multe despre apariția drepturilor
copiilor și despre caracteristicile acestora, vom
accesa pagina unicef:
http://www.unicef.ro/pagina-
copiilor/drepturi/drepturile-copilului/
7. Dreptul de a fi egali, indiferent de rasă, sex, limbă, religie, opinie politică
Dreptul la viață
Dreptul la un nume, o cetățenie, o familie
Dreptul de a se exprima liber
Dreptul de a li se respecta libertatea de gândire
Dreptul la libertatea de asociere pașnică
Dreptul la informare culturală
Dreptul de a beneficia de serviciile instituțiilor de îngrijire a copilului
Dreptul de a fi protejat împotriva violenței
Dreptul de a se bucura de o viață decentă în cazul în care suferă de un handicap
mintal sau fizic
Dreptul de a se bucura de cea mai bună stare de sănătate, de servicii medicale
Dreptul de a avea un nivel de viață care să-i asigure dezvoltarea fizică, morală, socială
Dreptul la educație, învățământul primar fiind obligatoriu și gratuit
Dreptul al dezvoltarea respectului față de părinți, față de identitatea sa culturală, de
limbă, față de valorile naționale
Dreptul la odihnă și timp liber,de a se juca și de a practica activități recreative
Dreptul de a fi proejat împotriva exploatării și de a nu fi implicat în munci dăunătoare
sănătății
Dreptul de a fi ocrotit împotriva răpirii, vânzării
Dreptul de a nu fi supus la tortură, pedepse sau tratamente crude, degradante
Dreptul de a trăi în pace și siguranță
8. Din fiecare drept decurge câte o îndatorire, ca de exemplu:
-din dreptul de a benefia de educație-avem ca
îndatorire obligația de a merge la școală și de a ne pregăti
corespunzător
-din dreptul de a fi respectat-avem ca îndatorire
obligația de a fi respectuos atât cu familia, cât și cu ceilalți oameni
-din dreptul de a-ți exprima opinia-avem îndatorirea
de a asculta și respecta opiniile celorlalți
din dreptul de a nu fi dicriminat-avem ca îndatorire
ogligația de a nu face dicriminare între celelalte persoane
10. Drepturi și îndatoriri-Fișă de lucru
Găsește câte o îndatorire care decurge din drepturile următoare:
Dreptul la
asistență
medicală
Dreptul de
a-și
exprima
opinia
Dreptul de
a fi protejat
împotriva
violenței
Dreptul la
informare
culturală
11. Materiale video folositoare predării
https://www.youtube.com/watch?v=VPfd1QQcH14
https://www.youtube.com/watch?v=HRret-9Jq_Q
12. • Curriculum Național-Ministerul Educației și Cercetării-Consiliul
Național pentru Currriculum, București,2005
•Dumitra Radu- Educație civică:manual pentru clasa a IV-a București,
Aramis Print,2006
• Dorina Chirițescu(coord.) Cele mai bune lecții de civică-Culegere de
proiecte didactice , Ediura Alcris, București ,2010