Клімчук Алла Лаврентіївна
вчитель Світловодської ЗШ І-ІІ ступенів № 10
Кіровоградська область.
Українська література 6 клас.
Тема:
Олександр Петрович Довженко. Видатний український кінорежисер і письменник .
Великий і чарівний світ дитинства в « Зачарованій Десні » .
Мета:
Ознайомити учнів з основними етапами життя О. Довженка ; навчити виразно і вдумливо
читати найяскравіші моменти кіноповісті;
розвивати навички виділяти головні епізоди в творі , переказувати і коментувати їх ;
допомогти учням усвідомити особливості кіноповісті ;
сприяти вихованню любові і поваги до батьків , до рідної землі , до навколишнього світу.
Обладнання:
Портрет письменника , кадри з фільму «Сосниця.Зачарована Десна », ролик – фото до
біографії Довженка , схеми , малюнки учнів.
Тип уроку:
Урок вивчення нового матеріалу .
Хід уроку:
Вступне слово вчителя.
Сьогодні , мабуть, немає людей, які б не знали, що таке кіно? Не мали б улюблених акторів?
А от кінорежисерів, кіносценаристів знають мало. На попередньому уроці ми вивчали
творчість С.Чернілевського. Пригадайте, на якій студії працював цей письменник?
Відповідь: С. Чернілевський працював на кіностудії імені О.Довженка.
Запитання вчителя: Чи ім’ям кожної людини можна назвати кіностудію?
Відповідь: Кіностудію можна назвати іменем людини, яка мала значні успіхи у кіномистецтві.
І. Повідомлення теми і мети.
Вчитель. Ви ознайомилися (випереджуючі завдання) з біографією Олександра Довженка.
Завдання. На основі фото - ролика скласти « ланцюжок біографії » з коментуванням.
Орієнтовані відповіді.
1. Хата.
.
Народився Довженко в селянській хаті, в родині Петра Семеновича і Одарки Єрмолаївни.
2. Хлопчик.
3. Десна.
« Його нелегке, з болями і втратам босоноге дитинство пройшло в повитому легендами
краї на берегах зачарованої Десни.»
4. Глухівський вчительський інститут
У 17 років вступив до Глухівського вчительського інституту. Працював у Житомирі,
викладав фізику, географію, історію, гімнастику, природознавство.
5. Художник – ілюстратор.
Довженко працював у республіканській газеті художником – ілюстратором,
карикатуристом
6. Одеська кінофабрика.
« Хочу стати кінорежисером! »
7. О.Довженко - кінорежисер.
« І ця мрія здійснилася.»
8. Військовий кінорежисер.
Довженко потрапляє на фронт і в лютому 1942 р. починає працювати військовим
кореспондентом фронтової газети.
Створює кінофільми «Україна в огні» та «Повість полум’яних літ».
9. Пам’ятник О. Довженку в рідному селі Сосниці.
В Москві 26 листопада 1956 р. О.П.Довженко помер.
Підсумкове питання : Що, на вашу думку, дало можливість стати Довженку відомим
кінорежисером?
Слово вчителя. 10 вересня 2014 р. виповнюється 120 років від дня народження
О.П.Довженка. Чернігівські кінорежисери створили фільм про талановитого земляка.
Запитання.
1. До вивчення якого твору готує нас фільм?
2. На що у фільмі звернена особлива увага?
3. Які почуття викликає пісня!
Перегляд фільму «Зачарована Десна Олександра Довженка: Чернігівщина»
http://portall.zp.ua/video/zacharovana-desna-oleksandra-dovzhenka-chernigivshhina/
Слово вчителя : О.П. Довженко запише у «Щоденнику» 5 квітня 1942 р. : «А вчора, пишучи
спогад про дитинство, про хату, про діда, про сінокіс, один собі у маленький кімнаті сміявся і
плакав… Боже мій! Скільки ж прекрасного і дорогого було в моєму житті, що ніколи не
вернеться . Скільки краси на Десні, скільки чарівності!»
Друга частина нашої теми «Великий і чарівний світ дитинства у зачарованій Десні».
Бесіда.
1. Які враження від прочитаного твору ?
2. Яку мету ставив Довженко, вирішивши описати своє дитинство. (Зачитати з
підручника с.111)
Завдання (на дошці).
1. Виділити найяскравіші моменти в творі. Виразно читати (або переказувати) і
коментувати.
2. Розуміти, чим відрізняється кіноповість від звичайного прозового твору.
3. Прийти до висновку: хто і що найбільше вплинуло на формування майбутнього
митця?
4. Дати відповідь на питання: що я візьму з уроку в життя?
ІІ. Формування знань, умінь і навичок учнів .
Учні отримали випереджуюче завдання: виписати цитатами, які характеризують родину,
описують тварин і природу, навколишнє середовище.
І. група. Люди ( родина Сашка)
ІІ. група. Тварини.
ІІІ. Група. Природа.
Робота над текстом.
Учні зачитують цитати і записують висновки в зошити.
Представники груп уточнюють відповіді один одного і становлять запитання.
Оформлення дошки.
1. Мати: (с.112) 1. Лев (уявний) с.119 - 1. Опис городу (ст..112)
працьовита; поетична. героїчний. 2. Пригода з морквою (ст..116)
2. Дід Семен (с.112) Епізод з левом. 3. Повінь (ст..118)
Схожий на Бога. Запитання: як передано захоплен- 4. Опис Десни (ст..123)
Письменний: любить ня звіром? Запитання:
читати Псалтир. 2. Собака Пірат (ст..119).Риси Чому хлопець так полюбив
Доброзичливий (с.112), вдачі: відданість, жалісливість. Десну?
«добрий дух лугу і риби» 3. Коні: Мурай – старий, Чому для Сашка річка
(ст..113), любить сонце. невеселий (ст.120) «зачарована»
Запитання: Тягнибіда – розумний, добрий. Зачарований – справляє приєм-
Чого хлопець навчився від Запитання: не враження, дуже гарний,
діда? Чи можна навчитися розуміти чудовий. Відкриває щось
Чому дідуся називали мову тварин? незвичайне, дивне життя.
Дитячий світ
Людина
(Родина)
Тварини Природа
«добрим духом лугу і риби?» Як ви гадаєте , чому Сашко
Чим дід Семен був схожий після підслуханої розмови
на Бога ? коней, ніколи їх не вдарив?
3. Баба Марусина : ___________________________________________________________
«Отак як дід любив сонце, 1.Екзотичність.
Так його мати любила 2.Відданість. Прочитайте останні рядки
прокльони» (ст..114) 3.Жалісливість кіноповісті .
Опис Марусини (ст..114) 4.Мрія про крила. Як ви їх розумієте?
Зачитати: «Слухав бабині
молитви , як заворожений…»
Запитання:
Як ви гадаєте, бабуся
справді була злою?
Батько. Найбільшу вагу має
образ батька. Опис (ст..116)
Гарний, працьовитий, любив
жарти , точне, влучне слово.
Зневажав начальство і царя.
Рятував людей від повені
(ст..118) – веселий дужий.
Почував себе спасителем,
героєм – мореплавцем – мав
«душу океанську».
Порівняйте: а яким постає
батько в розмові з учителем?
(смиренним)
Некрасиве в батька : одяг –
негарний, безбарвний, убогий.
Негативне: пияцтво.
Основні риси характеру:
героїчність, працьовитість,
дужість, гордість, почуття
власної гідності.
__________________________
Що взяв Сашко від своїх
рідних, щоб сформувати в
собі риси творчої людини?
Відповіді:
1. Добро.
2.Пошану до людей.
3.Поетичність, натхнення.
4.Працьовитість .
5.Гордість, героїчність.
До якого висновку ми приходимо?
Родина і природа дали світові великого художника-митця О.П.Довженка .
Вчитель : А як називається твір, де автор описує власне життя?
Ознайомлення учнів з поняттям «автобіографічний твір»
Робота з підручником ст..111
Запис учнів у словники визначення «автобіографічний твір»
Вчитель : Що ви помітили незвичайного у побудові твору?
Запис учнів у словники визначення «кіноповість» ст..111.
Вчитель : Чим відрізняється звичайний епічний твір від кіноповісті?
Учень : У кіноповісті відбувається зміна подій описів, ніби «кадри»
Присутні ліричні відступи, внутрішній монолог, закадровий голос оповідача.
« Домашня » група «Художники» підготували малюнки до кіноповісті.
Завдання : Створити кадри з малюнків і дати назви кожному з них.
Учасники групи «Художники» по черзі виходять до дошки і створюють «фільм»
представники інших груп перевіряють правильність «побудови» фільму і дають назви кадрам.
Під час роботи над текстом можна провести словникову роботу.
Митець – особа, яка займається мистецтвом, але цим словом називають й інші творчі
особистості.
Псалтир – біблійська книга Старого Заповіту.
Пужалн – рукоятка батога .
Волок і топчійка – сітки для рибальства.
Риза – верхній одяг священика.
Омофор – довгий, широкий стрічкоподібний плат, прикрашений хрестами.
Скоромне – виготовлений із м’яса та молока, заборонений православною церквою.
Іхтіозавр – гігантська морська ящірка, яка існувала в мезозойську еру .
Повінь – це фаза водного режиму роботи, яка щороку повторюється в даний кліматичних
умовах.
ІІІ. Закріплення матеріалу.
Робота в парах.
І ряд. Визначити тему кіноповісті й дати другу назву твору.
ІІ ряд. Визначити основну думку кіноповісті і пояснити: вихованню яких людських якостей
сприяє цей твір?
ІІІ ряд. У визначеному вчителем уривку назвати художні засоби.
Вибрана окрема «пара», яка працює над порівнянням поезій С.Чернілевського та
повістю О.Довженка.
Підсумок уроку.
1. Над чим змушує замислитися автор?
2. Що я візьму з уроку в життя?
Слово вчителя : О.П.Довженку особисто не вдалося екранізувати фільм.
У 1964 р. задум здійснила дружина кінорежисера Ю.Солнцева .
«Зачаровану Десну» могла створити тільки людина, яка зберегла в собі дитячу щирість,
чистоту, відкритість.
Оцінювання.
Домашнє завдання : Середній і достатній рівні.
1. Характеристика Сашка.
2. Виписати в зошити «уявне» і «реальне» з твору (таблиця – схема).
Вищий рівень.
Написати твір-мініатюру на тему: «Що я візьму з дитинства у далеку мандрівку життя?»

Великий і чарівний світ дитинства в "Зачарованій Десні"

  • 1.
    Клімчук Алла Лаврентіївна вчительСвітловодської ЗШ І-ІІ ступенів № 10 Кіровоградська область. Українська література 6 клас. Тема: Олександр Петрович Довженко. Видатний український кінорежисер і письменник . Великий і чарівний світ дитинства в « Зачарованій Десні » . Мета: Ознайомити учнів з основними етапами життя О. Довженка ; навчити виразно і вдумливо читати найяскравіші моменти кіноповісті; розвивати навички виділяти головні епізоди в творі , переказувати і коментувати їх ; допомогти учням усвідомити особливості кіноповісті ; сприяти вихованню любові і поваги до батьків , до рідної землі , до навколишнього світу. Обладнання: Портрет письменника , кадри з фільму «Сосниця.Зачарована Десна », ролик – фото до біографії Довженка , схеми , малюнки учнів. Тип уроку: Урок вивчення нового матеріалу . Хід уроку: Вступне слово вчителя. Сьогодні , мабуть, немає людей, які б не знали, що таке кіно? Не мали б улюблених акторів? А от кінорежисерів, кіносценаристів знають мало. На попередньому уроці ми вивчали творчість С.Чернілевського. Пригадайте, на якій студії працював цей письменник? Відповідь: С. Чернілевський працював на кіностудії імені О.Довженка. Запитання вчителя: Чи ім’ям кожної людини можна назвати кіностудію? Відповідь: Кіностудію можна назвати іменем людини, яка мала значні успіхи у кіномистецтві. І. Повідомлення теми і мети. Вчитель. Ви ознайомилися (випереджуючі завдання) з біографією Олександра Довженка. Завдання. На основі фото - ролика скласти « ланцюжок біографії » з коментуванням. Орієнтовані відповіді. 1. Хата. . Народився Довженко в селянській хаті, в родині Петра Семеновича і Одарки Єрмолаївни.
  • 2.
    2. Хлопчик. 3. Десна. «Його нелегке, з болями і втратам босоноге дитинство пройшло в повитому легендами краї на берегах зачарованої Десни.» 4. Глухівський вчительський інститут У 17 років вступив до Глухівського вчительського інституту. Працював у Житомирі, викладав фізику, географію, історію, гімнастику, природознавство.
  • 3.
    5. Художник –ілюстратор. Довженко працював у республіканській газеті художником – ілюстратором, карикатуристом 6. Одеська кінофабрика. « Хочу стати кінорежисером! » 7. О.Довженко - кінорежисер. « І ця мрія здійснилася.»
  • 4.
    8. Військовий кінорежисер. Довженкопотрапляє на фронт і в лютому 1942 р. починає працювати військовим кореспондентом фронтової газети. Створює кінофільми «Україна в огні» та «Повість полум’яних літ». 9. Пам’ятник О. Довженку в рідному селі Сосниці. В Москві 26 листопада 1956 р. О.П.Довженко помер. Підсумкове питання : Що, на вашу думку, дало можливість стати Довженку відомим кінорежисером? Слово вчителя. 10 вересня 2014 р. виповнюється 120 років від дня народження О.П.Довженка. Чернігівські кінорежисери створили фільм про талановитого земляка. Запитання. 1. До вивчення якого твору готує нас фільм? 2. На що у фільмі звернена особлива увага? 3. Які почуття викликає пісня! Перегляд фільму «Зачарована Десна Олександра Довженка: Чернігівщина» http://portall.zp.ua/video/zacharovana-desna-oleksandra-dovzhenka-chernigivshhina/
  • 5.
    Слово вчителя :О.П. Довженко запише у «Щоденнику» 5 квітня 1942 р. : «А вчора, пишучи спогад про дитинство, про хату, про діда, про сінокіс, один собі у маленький кімнаті сміявся і плакав… Боже мій! Скільки ж прекрасного і дорогого було в моєму житті, що ніколи не вернеться . Скільки краси на Десні, скільки чарівності!» Друга частина нашої теми «Великий і чарівний світ дитинства у зачарованій Десні». Бесіда. 1. Які враження від прочитаного твору ? 2. Яку мету ставив Довженко, вирішивши описати своє дитинство. (Зачитати з підручника с.111) Завдання (на дошці). 1. Виділити найяскравіші моменти в творі. Виразно читати (або переказувати) і коментувати. 2. Розуміти, чим відрізняється кіноповість від звичайного прозового твору. 3. Прийти до висновку: хто і що найбільше вплинуло на формування майбутнього митця? 4. Дати відповідь на питання: що я візьму з уроку в життя? ІІ. Формування знань, умінь і навичок учнів . Учні отримали випереджуюче завдання: виписати цитатами, які характеризують родину, описують тварин і природу, навколишнє середовище. І. група. Люди ( родина Сашка) ІІ. група. Тварини. ІІІ. Група. Природа. Робота над текстом. Учні зачитують цитати і записують висновки в зошити. Представники груп уточнюють відповіді один одного і становлять запитання. Оформлення дошки. 1. Мати: (с.112) 1. Лев (уявний) с.119 - 1. Опис городу (ст..112) працьовита; поетична. героїчний. 2. Пригода з морквою (ст..116) 2. Дід Семен (с.112) Епізод з левом. 3. Повінь (ст..118) Схожий на Бога. Запитання: як передано захоплен- 4. Опис Десни (ст..123) Письменний: любить ня звіром? Запитання: читати Псалтир. 2. Собака Пірат (ст..119).Риси Чому хлопець так полюбив Доброзичливий (с.112), вдачі: відданість, жалісливість. Десну? «добрий дух лугу і риби» 3. Коні: Мурай – старий, Чому для Сашка річка (ст..113), любить сонце. невеселий (ст.120) «зачарована» Запитання: Тягнибіда – розумний, добрий. Зачарований – справляє приєм- Чого хлопець навчився від Запитання: не враження, дуже гарний, діда? Чи можна навчитися розуміти чудовий. Відкриває щось Чому дідуся називали мову тварин? незвичайне, дивне життя. Дитячий світ Людина (Родина) Тварини Природа
  • 6.
    «добрим духом лугуі риби?» Як ви гадаєте , чому Сашко Чим дід Семен був схожий після підслуханої розмови на Бога ? коней, ніколи їх не вдарив? 3. Баба Марусина : ___________________________________________________________ «Отак як дід любив сонце, 1.Екзотичність. Так його мати любила 2.Відданість. Прочитайте останні рядки прокльони» (ст..114) 3.Жалісливість кіноповісті . Опис Марусини (ст..114) 4.Мрія про крила. Як ви їх розумієте? Зачитати: «Слухав бабині молитви , як заворожений…» Запитання: Як ви гадаєте, бабуся справді була злою? Батько. Найбільшу вагу має образ батька. Опис (ст..116) Гарний, працьовитий, любив жарти , точне, влучне слово. Зневажав начальство і царя. Рятував людей від повені (ст..118) – веселий дужий. Почував себе спасителем, героєм – мореплавцем – мав «душу океанську». Порівняйте: а яким постає батько в розмові з учителем? (смиренним) Некрасиве в батька : одяг – негарний, безбарвний, убогий. Негативне: пияцтво. Основні риси характеру: героїчність, працьовитість, дужість, гордість, почуття власної гідності. __________________________ Що взяв Сашко від своїх рідних, щоб сформувати в собі риси творчої людини? Відповіді: 1. Добро. 2.Пошану до людей. 3.Поетичність, натхнення. 4.Працьовитість . 5.Гордість, героїчність. До якого висновку ми приходимо? Родина і природа дали світові великого художника-митця О.П.Довженка .
  • 7.
    Вчитель : Аяк називається твір, де автор описує власне життя? Ознайомлення учнів з поняттям «автобіографічний твір» Робота з підручником ст..111 Запис учнів у словники визначення «автобіографічний твір» Вчитель : Що ви помітили незвичайного у побудові твору? Запис учнів у словники визначення «кіноповість» ст..111. Вчитель : Чим відрізняється звичайний епічний твір від кіноповісті? Учень : У кіноповісті відбувається зміна подій описів, ніби «кадри» Присутні ліричні відступи, внутрішній монолог, закадровий голос оповідача. « Домашня » група «Художники» підготували малюнки до кіноповісті. Завдання : Створити кадри з малюнків і дати назви кожному з них. Учасники групи «Художники» по черзі виходять до дошки і створюють «фільм» представники інших груп перевіряють правильність «побудови» фільму і дають назви кадрам. Під час роботи над текстом можна провести словникову роботу. Митець – особа, яка займається мистецтвом, але цим словом називають й інші творчі особистості. Псалтир – біблійська книга Старого Заповіту. Пужалн – рукоятка батога . Волок і топчійка – сітки для рибальства. Риза – верхній одяг священика. Омофор – довгий, широкий стрічкоподібний плат, прикрашений хрестами. Скоромне – виготовлений із м’яса та молока, заборонений православною церквою. Іхтіозавр – гігантська морська ящірка, яка існувала в мезозойську еру . Повінь – це фаза водного режиму роботи, яка щороку повторюється в даний кліматичних умовах.
  • 8.
    ІІІ. Закріплення матеріалу. Роботав парах. І ряд. Визначити тему кіноповісті й дати другу назву твору. ІІ ряд. Визначити основну думку кіноповісті і пояснити: вихованню яких людських якостей сприяє цей твір? ІІІ ряд. У визначеному вчителем уривку назвати художні засоби. Вибрана окрема «пара», яка працює над порівнянням поезій С.Чернілевського та повістю О.Довженка. Підсумок уроку. 1. Над чим змушує замислитися автор? 2. Що я візьму з уроку в життя? Слово вчителя : О.П.Довженку особисто не вдалося екранізувати фільм. У 1964 р. задум здійснила дружина кінорежисера Ю.Солнцева . «Зачаровану Десну» могла створити тільки людина, яка зберегла в собі дитячу щирість, чистоту, відкритість. Оцінювання. Домашнє завдання : Середній і достатній рівні. 1. Характеристика Сашка. 2. Виписати в зошити «уявне» і «реальне» з твору (таблиця – схема). Вищий рівень. Написати твір-мініатюру на тему: «Що я візьму з дитинства у далеку мандрівку життя?»