1. Тема: Формування статевих ознак.
Мета:-Поглибити знання учнів про особливостістатевого дозрівання у хло-
пців і дівчат; підкреслити вплив ендокринної системина формування
статевих ознак; пояснитиякі ознаки називають первинними статеви-
ми, а які вторинними;з'ясуватиколи настає справжня статева зрі-
лість і доки вона триває в чоловіків і жінок.
- Розвиватикритичне мислення, вміння аналізувати, порівнювати,
узагальнувати.
- Виховувати відповідальність ставлення до свого здоров'ята бажання
вести здоровийспосіб життя.
Обладнання:Схеми, картки із завданнями, виготовленітаблиці.
Структура уроку
1.Організаційний момент.
2. Перевірка домашньогозавдання.
Біологічний диктант
1.Здатність живих організмів зберігати й передавати ознаки від батьків до
нащадків.(Спадковість)
2.Одиниця спадковості, що несе інформацію про конкретну ознаку.(Ген)
3.Клітини тіла людини, які мають парний (диплоїдний)набір
хромосом.(Соматичні)
4.Заплідненна яйцеклітинна, одноклітинний зародок, з якого розвивається
новий організм. (Зигота)
5.Хромосомиоднаковіу чоловіків і жінок. (Нестатеві)
6.Набір хромосом у яйцеклітині.(22 А+X)
7.Набір хромосом сперматозоїдаз якого утвориться зародокжіночої статі.
(22А+X)
8.Набір хромосом сперматозоїдаз якого утвориться зародокчоловічої
статі.(22А+Y)
9.Індивідуальний розвитоклюдини з моменту зародження організму до його
природноїсмерті.(Онтогенез)
10.Розвитоктриває від утворення зиготи до народження дитини. (Ембріо-
нальний)
11.Розвитокпочинається після народження людини і завершується її смертю.
(Постембріональний)
12.Кількість хромосомв соматичних клітинах людини.(46)
1-спадковість 2-ген
3-соматичні 4-зигота
5-Нестатеві(аутосоми) 6-22А+X
7-22А+X 8-22A+Y
2. 9-онтогенез 10-ембріональний
11-постембріональний 12-46
Б.Усне фронтальне опитування . Мозковий штурм.
3.Актуалізаціяопорнихзнань та мотиваціянавчальноїдіяльності.
Підлітковий вік-період багатьох змін - фізіологічних, які відбуваються
у твоєму тілі, психологічних - у твоїх думках, почуттях і потребах, а також у
твоїх стосункахз іншими людьми ...
Сидять на капусті дві гусениці. Раптом чують якийсь шурхіт. Підні-
мають голови і бачать, як над ними пролітає чарівний метелик. Одна
гусениця дивиться на іншу, хитає головою і каже: "Ніхто й ніколи не втягне
мене в таку авантюру".
-Чи може гусениця уникнути перетворення на метелика?
-Чи можуть діти уникнути процесудорослішання?
-Які ознаки характерні для статевого дозрівання?
4.Повідомленнятеми, мети та завданняуроку.
5.Вивченнянового матеріалу.
Вступне слово вчителя.
Ознаки, за якими розрізняються чоловічаі жіноча статі, називають статеви-
ми. Стать майбутньої дитини визначається в момент в момент запліднення і
формування статевих ознак починається під час ембріонального розвитку.З
другого місяця розвиткузародкузачатка статевих залоз диференціюються на
чоловічі ті жіночі...
Діти об'єднуються в гетерогенні групи і працюють за алгоритмом
1-а група. 1.Як відрізняються хлопчики і дівчатка в перший рік життя.?
2.Чим характеризується період статевого дозрівання?
3.Що називають первинними статевими ознаками?
4.Що таке вторинністатеві ознаки?
5.Що таке статевий диморфізм?
2-а група 1.Чим зумовлений розвитокпервинних і вторинних
статевих ознак?
2.Який термін життя функціонує статева система? (Коли
починає функціонувати статева системаі коли завершується
репродуктивнафункція?)
3.Які структури ендокринної системивпливають на ріст та
розвитокстатевих органів, особливостіповедінки?
4.Які зміни в жіночому організмі стимулюють гормони?
5.---в чоловічому?
3-а група 1.Коли починається статеве дозрівання у дівчат і коли
завершується?
3. 2.Які зміни з'являються в організмі дівчат?
3.Термін статевого дозрівання у хлопців?
4.Ознаки статевого дозрівання хлопців.
5.Що спільного в дозріванніхлопців і дівчат?
4-а група 1.Коли формується біологічназдатність до продовження
роду
а) у дівчат.
б) у хлопців.
2.Що таке психологічна і соціальна зрілість?
3.Що таке справжня статева зрілість?
4.Скільки триває репродуктивнийперіод:
а) у жінок;
б) у чоловіків;
5.Що таке клімакс?
6.Узагальненнята систематизаціязнань
Бесіда і складання опорногоконспекту.
1.Які ознаки називають статевими?
2.Що відбувається в період статевого дозрівання?
3. Статевіознаки
Первинні Вторинні
Зовнішні та внутрішні Загальна форматулуба.
статеві органи. Форма грудей.
Характер зволосіння тіл.
Будова щитоподібного хряща гортані
Тембр голосу.
Особливостірозподілу жиру.
Формування м'язової маситіла.
4. На стікерах записані окремі ознакистатевого дозрівання у дівчат і
хлопців. Учні по черзіпідходять до дошки і прикріплюють надписидо
відповідної схеми.
Статеве дозрівання
У дівчат У хлопців
Ріст молочнихзалоз; Збільшення в розмірісім'яників;
Поява волосся на лобку; Зволосіння лобка;
Обличчя округлюється; Поява еякуляцій(полюцій);
4. Таз стає ширшим, а плечі вузькими; Поява волосся в паховій частині; на
Відкладається жироватканина на ногах;
стегнах і сідницях; Зміна в будові голосовогоапарата
Виділяються гормони - естрогени; (ломка голосу);
Ростуть яєчники; Поява волосся на обличчі;
Менархе; Інтенсивно ростескелет;
Плечі стають широкими, а таз
залишається вузьким.
Повідомлення "Трансексуали".
Висловити ваше ставлення до проблемизміни статі.
5.Підсумок.
6.Домашнєзавдання.
Опрацювати §52; Додаткове завдання. Підготувати повідомлення:
1)Особливостібудови статевих органів у різних тварин.
2)Гермафродизм (Нормаі патологія).
Література
1."Біологія" 9 клас. Алла Степанюк, Наталія Міщук...
Тернопіль. Видавництво "Підручники і посібники" 2009 рік.
2.А.О. Чернінський "Олімпіадний мінімум . Біологія людини".
Харків. Видавнича група "Основа" 2013 рік.
3.Т.В.Воронцова, В.С. Пономаренко "Основи здоров'я" 7 клас. Київ. "Алатон"
2007 рік.