SlideShare a Scribd company logo
1 of 10
Урок біології у 8 класі
Тема уроку: «Залози змішаної секреції».
Мета:
- навчальна – продовжити формування уявлень про гуморальну регуляцію
функцій; конкретизувати знання про залози внутрішньої та змішаної секреції,
показати їх роль у регуляції функцій; ознайомити з будовою та функціями залоз
змішаної секреції, наслідками гормональних порушень, профілактикою
ендокринних хвороб;
- виховна – проводити пропаганду здорового способу життя та виховувати
свідоме ставлення до особистого здоров`я;
- розвиваюча – розвивати вміння презентувати самостійно підготовлений
матеріал; аналізувати навчальний матеріал, поданий у вигляді схем,
порівнювати, розкривати загальне і особливе; встановлювати закономірності;
систематизувати, встановлювати зв’язки нового з раніше вивченим.
Тип уроку: комбінований
Методи: словесний, наочний, використання ІКТ
Форми організації діяльності: індивідуальна, парна, фронтальна
Міжпредметні зв’язки: історія, інформатика, охорона здоров`я, фізична
культура.
Обладнання: малюнки, таблиця, презентації учителя «Залози змішаної секреції»,
презентації учнів «Спорт і допінг», «Підшлункова залоза», відео фрагменти
«Узнай правду про пиво», «Підшлункова залоза», медичний халат, картки для
перевірки домашнього завдання, індивідуальний оціночний лист.
Хід уроку.
Організація класу
I. Перевірка домашнього завдання
1. Кросворд (Слайд 2). Учні отримують таблички для заповнення у 2 варіантах і
протягом 3 хвилин заповнюють їх. Запитання однакові, а ключові слова різні.
Після заповнення, учням пропонується виконати самоперевірку за допомогою
Слайду 3. кожне правильно записане слово оцінюється у 0,5 бала
1
1) До якого порушення призводить виділення надмірної кількості гормону росту
у молодому віці?/гігантизм/
2) Недостатнє виділення гормону залозою носить назву … / гіпофункція/
3) Надмірна кількість гормону називається … / гіперфункція/
4) Гормон, що контролює біоритми тіла та зумовлює посвітління шкіри
називається… / мелатонін/
5) Причина утворення ендемічного зобу … / йододефіцит/
6) Дія цього гормону призводить до прискорення серцебиття, підвищення
пульсу, розширення зіниць / адреналін/
7) Органи, де утворюються гормони називаються… /залози/
1-й варіант
1. Г і г а н т и з м
2. г і п О ф у н к ц і я
3. г і п е р ф у н к ц і я
4. М е л а т о н і н
5. й о д О о д е ф і ц и т
2
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
6. а д р е Н а л і н
7. з а л о з И
2-й варіант
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
2. Вправа « Асоціативний кущ» ( кожна асоціація оцінюється у 0,5 бала) ( Слайд
4.) Вправа виконується фронтально.
Скласти асоціативний кущ із ключовим словом кросворда: 1- варіант- гормони,
2- варіант – гіпофіз, пригадавши усі терміни і поняття, що їх стосуються.
3. Цифровий диктант ( кожна правильна відповідь оцінюється у 0,5 бала)
( Слайд 6.)
Із зазначених ознак вибрати ті, що стосуються щитоподібної залози (1-й
варіант) та наднирників (2-й варіант):
1) Гіперфункція призводить до раннього статевого дозрівання
2) Складається з двох шарів.
3) Її гормони впливають на обмін речовин.
3
1. г і г а н т и з м
2. г і п о ф у н к ц і я
3. г і п е р ф у н к ц і я
4. м е л а т о н і н
5. й о д о д е ф і ц и т
6. а д р е н а л і н
7. з а л о з и
4) Утворює стресорний гормон.
5) Утворює гормон тироксин.
6) При гіперфункції виникає базедова хвороба.
7) Діяльність регулюється гормонами гіпофіза.
8) При гіпофункції виникає аддісонова хвороба.
9) Є залозою внутрішньої секреції.
10) Складається з двох часток, з`єднаних перешийком.
11) На утворення гормонів впливає йододефіцит.
12) Утворює гормон адреналін.
Відповіді з’являються після натискання на слайд: 1-й варіант: 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11
2-й варіант: 1, 2, 3, 4, 7, 9, 12
II. Мотивація навчальної діяльності /перегляд учнівської презентації / (Слайди
6-11.).
Однією з найвизначніших культурних подій давньої Греції були Олімпійські
ігри, форум згоди між усіма грецькими державами, арена чесного змагання
найкращих з-поміж спортсменів, митців, вчених і філософів. Олімпійським
девізом стали слова: "Швидше, Вище, Сильніше!"
Якщо у давнину, та протягом багатьох років після відновлення, олімпійський
рух дійсно виявляв найсильніших та найспритніших з-поміж спортсменів, то в
останні два десятиліття зростання спортивних досягнень, по суті, підійшло до
граничного рівня фізіологічних можливостей організму.
Почався пошук «чудодійних» препаратів, що дозволяють нібито в
найкоротші терміни вивести спортсмена на рівень рекордів. З`являються
речовини, що отримали назву «допінги», використання яких хоча й дозволяє
інколи досягнути кращої спортивної форми, але одночасно пригнічує природні
фізіологічні реакції, що охороняють організм від перенапруги. Тільки в 1960 -
1967 рр.. у світі було зареєстровано понад 30 випадків смерті, викликаних
зловживанням допінгами у спорті.
У 1940-і роки у спорті почали використовуватися стероїди. Один з них –
діанабол - модифікована молекула синтетичного тестостерону із збільшеними
анаболічними властивостями. Винайдений у 1955 році фізіологом Джоном
4
Циглером, він скоро став широко доступним і обов'язковим для важкоатлетів,
футболістів, бігунів і спортсменів ігрових видів спорту.
У 1958 році американська фармацевтична компанія почала виробляти
анаболічні стероїди, а незабаром з'ясувалося, що ці препарати мають серйозні
побічні ефекти.
Стеpоїди сприяють швидкому pосту м'язової маси, але одночасно не
відбувається відповідних змін у суглобах, зв'язках, кістках, тому збільшується
небезпека тpавм і дегенеpатівних пpоцессов в опоpно-руховому апаpаті. Це
пpизводить до pозpиву зв'язок під час інтенсивних м'язових навантажень,
pозвитку дегенеpаціі сухожилків.
Специфічні побічні ефекти дії анаболічних стеpоідов спостерігаються у
підлітків: передчасне обмеження зони pосту в епіфізах тpубчастих кісток, що
викликає зупинку pосту. Розплатою за тимчасове підвищення працездатності
або за сумнівний рекорд може бути цілковита непрацездатність.
III.Повідомлення теми та задач уроку. ( Слайд 12.)
Можливо ви думаєте: «А яке відношення мають стероїди та спортивні
досягнення до уроку біології?». А справа в тому, що речовини стероїдної
природи самостійно утворюються в організмі у статевих залозах, які належать до
залоз змішаної секреції. Окрім статевих, до цієї категорії відноситься також
підшлункова залоза. Їх ми і будемо розглядати на уроці.
Тема уроку «Залози змішаної секреції» / запис теми в зошиті/ ( Слайд 13.)
Завдання: з`ясувати особливості роботи залоз змішаної секреції та вплив
їх діяльності на житті людини.
IV. Робота над темою уроку.
1. Бліцопитування
- Які залози називаються залозами змішаної секреції?
- Які залози до них належать?
- Показати на малюнку ці залози.
- Яка із наведених схем відображає принцип їх дії?
2. Фронтальна бесіда, робота з підручником ( Слайд 14, 15).
Статеві залози, або гонади, різні у чоловіків та жінок: у чоловіків вони
представлені яєчками, а у жінок яєчниками. Зовнішньосекреторна функція яєчок
полягає в утворенні і видаленні з організмі назовні статевих клітин
сперматозоїдів, а в яєчниках дозрівають яйцеклітини і потім потрапляють у
матку.
5
Внутрішньосекреторна функція цих залоз полягає в утворенні та виділенні в
кров статевих гормонів.
Чоловічі гормони називаються андрогенами і найактивнішим з них є
тестостерон.
Серед жіночих гормонів – естрогенів - особливо важливим є естрадіол та
прогестерон – гормон вагітності.
Ці гормони утворюються у яєчках, яєчниках, а також, у меншій кількості, у
корі наднирникових залозах, тому в крові будь-якої людини зустрічаються і
андрогени і естрогени, але перших значно більше у чоловіків, а других – у жінок.
- Знайти в підручнику стор. 145 опис функції чоловічих та жіночих гормонів.
Статеві гормони беруть участь у розвитку статевих органів і формуванні
вторинних статевих ознак, забезпечують формування статевої поведінки і
розмноження, запліднення, розвиток зародка, нормальне протікання вагітності.
Крім того, статеві гормони впливають на роботу нервової системи і психіку,
обмін речовин та клітинне дихання.
Утворення та надходження в кров цих гормонів регулюється гіпофізом та до
початку статевого дозрівання гальмується тимусом.
- Як говорять у випадку утворення гормонів у достатній кількості? (норма).
У разі гіперфункції у ранньому віці спостерігається дуже раннє статеве
дозрівання, швидкий ріст тіла і розвиток вторинних статевих ознак:
- чоловічих: вуса, борода, м`язи, статеві органи, голос, статура;
- жіночих: ріст матки, відкладання жирів у певних місцях, ріст молочних залоз.
У разі гіпофункції статеве дозрівання уповільнюється.
/ Учні записують в зошитах назви статевих залоз та їх гормонів./
3. Перегляд відео фрагменту «Узнай правду про пиво» та його обговорення
(Слайд 16.)
- Чому при вживанні пива проявляються ознаки, що нагадують гіперфункцію
по жіночим статевим гормонам?
- Як змінюється зовнішність чоловіків під впливом фітогормонів солоду?
- Які наслідки з`являються у статевих функціях?
- Вживання пива у якому віці небезпечніше для здоров`я?
6
- Вживання пива небезпечно лише для хлопців, чи й для дівчат?
- Які віддалені наслідки вживання пива?
4. Перегляд учнівської презентації «Підшлункова залоза» ( Слайди 17-27)
5. Обговорення презентації ( Слайд 28.).
- Які гормони регулюють сталий вміст глюкози в крові на рівні 0,1-0,12мг %?
- Яка частина підшлункової залози відповідна за синтез інсуліну?
- Яке захворювання розвивається в разі нестачі цього гормону?
- Назвіть прояви цієї хвороби, скориставшись підручником с. 145.
- Поява цукрового діабету свідчить про гіпо- чи гіперфункцію залози?
- Які чинники підвищують імовірність захворювання на цукровий діабет?
- Інсулін – перший білок, синтезований штучно. Чому виникла потреба у синтезі
цього гормону?
- Уміст глюкози в крові 150 мг%. Який гормон і якої залози вступить у дію?
- Який ще гормон утворюється підшлунковою залозою?
6. Перегляд і обговорення відео фрагменту «Підшлункова залоза» ( Слайд 29.).
- Чим небезпечний алкоголь для підшлункової залози?
V. Систематизація та узагальнення знань.
1. Вправа « Вибери правильний варіант» Учні отримують тексти, знайомляться
із їх змістом та обирають варіант правильної відплвіді.
1- варіант
Гормони працюють за принципом (1). У крові людини зросла концентрація
глюкози і це спричинило (2) вмісту (3); водночас (4) кількість (5) –гормону, що
спричиняє (6) глюкози в крові. І навпаки, коли зменшується рівень глюкози в крові,
різко (7) вироблення (8) і підвищується рівень (9).
А. 1- зворотнього зв`язку, 2- підвищення, 3- інсуліну, 4- зменшилась, 5-
глюкагону, 6- збільшенню, 7- знижується, 8- інсуліну, 9- глюкагону.
Б. 1- зворотнього зв`язку, 2- підвищення, 3- інсуліну, 4- зменшилась, 5-
інсуліну, 6- зниженню, 7- підвищується, 8- глюкагону, 9- інсуліну.
В. 1- зворотнього зв`язку, 2- підвищення, 3- інсуліну, 4- зменшилась, 5-
глюкагону, 6- збільшенню, 7- підвищується, 8- глюкагону, 9- інсуліну.
Г. 1- зворотнього зв`язку, 2- підвищення, 3- інсуліну, 4- збільшилась, 5-
глюкагону, 6- зниженню, 7- знижується, 8- інсуліну, 9- глюкагону.
2- варіант
7
Інсулін виробляють (1)-клітини острівців Лангерганса (2). Він (3) у вигляді
запасів, а за потреби викидається у кров. Нормалізування вмісту (4) в крові під
впливом інсуліну відбувається двома шляхами. Перший – інсулін забезпечує краще
(5) клітинам організму. Другий – під дією інсуліну надлишок глюкози крові
перетворюється на (6), який (7) у (8) і (9).
А. 1- бета, 2- підшлункової залози, 3- накопичується, 4- глюкози, 5-
накопичення глюкози, 6- крохмаль, 7- розщеплюється, 8- скелетних м`язах, 9-
нирках.
Б. 1- бета, 2- підшлункової залози, 3- накопичується, 4- глюкози, 5- засвоєння
глюкози, 6- глікоген, 7- накопичується, 8- скелетних м`язах, 9- печінці.
В. 1- альфа, 2- підшлункової залози, 3- накопичується, 4- глюкози, 5-
накопичення глюкози, 6- глікоген, 7- розщеплюється, 8- скелетних м`язах, 9-
нирках.
Г. 1- альфа, 2- підшлункової залози, 3- накопичується, 4- глюкози, 5- засвоєння
глюкози, 6- крохмаль, 7- накопичується, 8- скелетних м`язах, 9- печінці.
2. Вправа «Таємничі малюнки» (Слайд 30.).
Пояснити принцип діє підшлункової залози за малюнками схеми (схема складена
за допомогою тригерів – пояснення послідовності – у примітках до слайду).
3. Вправа «На прийомі у лікаря» (Слайд 31.).
1) Як споживання їжі і травлення впливають на кількість вироблюваного
підшлунковою залозою інсуліну? ( не змінює - зменшує - збільшує)
2) У разі чого виникає потреба приймати інсулін?
3) До дії гормонів статевих залоз подібна дія наднирникових залоз. Яке значення
має таке «дублювання» функцій у період статевого дозрівання?
4) Трапляються гормональні зміни, які зумовлюють появу в людей певних проявів
ознак протилежної статі. Наприклад, ріст волосся на підборідді в жінок чи
писклявий голос у чоловіків. Порушення діяльності яких залоз спостерігається у
першому і другому випадках?
VI. Рефлексія ( Слайд 32.).
Зараз вам пропонується оцінити свою роботу на уроці на мішені: чим ближче
до центру – ти більший бал.
8
9
8
Активно брав
участь
Було цікаво
Було зрозуміло Дізнався про
нове
5
VII. Підсумки уроку. Виставлення оцінок.
Учні підраховують кількість балів на своїх індивідуальних оціночних листках.
Крім того вчитель додає від 1до 3 балів учням, які були активні протягом уроку.
VIII. Домашнє завдання (Слайд 33.).
1) § 49
2) Повторити § 47
3) Підготувати повідомлення щодо застосування методів біотехнології для
лікування цукрового діабету.
Індивідуальний оціночний лист
Учня ………………………………………………………………..
Тип завдання Можлива кількість балів Кількість
набраних
балів
Кросворд по 0,5 балів за кожну
правильну відповідь, усього
3,5 бали
9
Асоціативний кущ (складання
схеми на листку)
по 0,5 балів за кожну
правильну відповідь
Цифровий диктант по 0,5 балів за кожну
правильну відповідь, усього
3,5 бали
Презентація особиста 4
Участь в обговоренні питань
протягом уроку
(бліцопитування, фронтальна
бесіда, обговорення
презентацій, відео фрагментів)
4
Вправа «Таємничі малюнки»
(озвучування схеми)
1 бал за кожну правильну
відповідь з поясненням
Вправа «Вибери правильний
варіант»
по 0,5 балів за кожну правильну
відповідь
«На прийомі у лікаря»
індивідуальні виступи
4
Сума балів /рейтингова оцінка/
Бальна оцінка
Рейтингові бали Бальна оцінка Рейтингові бали Бальна оцінка
1-2 1 10-11 7
3-4 2 12-13 8
5-6 3 14-15 9
7-8 4 15-17 10
9-10 5 18-19 11
11-12 6 20 12
10

More Related Content

What's hot

епіфіз. біологія.
епіфіз. біологія.епіфіз. біологія.
епіфіз. біологія.
AnyaMazur
 
Гіпофіз, епіфіз, щитоподобна залоза
Гіпофіз, епіфіз, щитоподобна залозаГіпофіз, епіфіз, щитоподобна залоза
Гіпофіз, епіфіз, щитоподобна залоза
Anastasia Chernyshova
 
Паращитоподібні, підшлункова, надниркові, статеві, тимус
Паращитоподібні, підшлункова, надниркові, статеві, тимусПаращитоподібні, підшлункова, надниркові, статеві, тимус
Паращитоподібні, підшлункова, надниркові, статеві, тимус
Anastasia Chernyshova
 
статева система
статева системастатева система
статева система
vetal97
 
Yuzko vika
Yuzko vikaYuzko vika
Yuzko vika
berbets
 

What's hot (18)

епіфіз. біологія.
епіфіз. біологія.епіфіз. біологія.
епіфіз. біологія.
 
Гіпофіз, епіфіз, щитоподобна залоза
Гіпофіз, епіфіз, щитоподобна залозаГіпофіз, епіфіз, щитоподобна залоза
Гіпофіз, епіфіз, щитоподобна залоза
 
Етапи онтогенезу людини
Етапи онтогенезу людиниЕтапи онтогенезу людини
Етапи онтогенезу людини
 
Паращитоподібні, підшлункова, надниркові, статеві, тимус
Паращитоподібні, підшлункова, надниркові, статеві, тимусПаращитоподібні, підшлункова, надниркові, статеві, тимус
Паращитоподібні, підшлункова, надниркові, статеві, тимус
 
хімія і спорт
хімія і спортхімія і спорт
хімія і спорт
 
Молекулярна фізіологія ендокринної системи
Молекулярна фізіологія ендокринної системиМолекулярна фізіологія ендокринної системи
Молекулярна фізіологія ендокринної системи
 
10
1010
10
 
Біологічні основи запліднення та розвитку організму людини.
Біологічні основи запліднення та розвитку  організму людини. Біологічні основи запліднення та розвитку  організму людини.
Біологічні основи запліднення та розвитку організму людини.
 
організм біологічна система
організм біологічна системаорганізм біологічна система
організм біологічна система
 
Cон.Фази сну.
Cон.Фази сну.Cон.Фази сну.
Cон.Фази сну.
 
Гігієна організму. Причини довголіття
Гігієна організму.  Причини довголіттяГігієна організму.  Причини довголіття
Гігієна організму. Причини довголіття
 
статева система
статева системастатева система
статева система
 
Біологічні основи запліднення та розвитку організму людини. Генетичне визнач...
Біологічні основи запліднення та розвитку  організму людини. Генетичне визнач...Біологічні основи запліднення та розвитку  організму людини. Генетичне визнач...
Біологічні основи запліднення та розвитку організму людини. Генетичне визнач...
 
Патологія ліпідного обміну. Ожиріння. Lipids metabolism disorders.Obesity
Патологія ліпідного обміну. Ожиріння. Lipids metabolism disorders.ObesityПатологія ліпідного обміну. Ожиріння. Lipids metabolism disorders.Obesity
Патологія ліпідного обміну. Ожиріння. Lipids metabolism disorders.Obesity
 
розмноження та індивідуальний розвиток людини
розмноження та індивідуальний розвиток людинирозмноження та індивідуальний розвиток людини
розмноження та індивідуальний розвиток людини
 
Будова та функції сечовидільної системи
Будова та функції сечовидільної системиБудова та функції сечовидільної системи
Будова та функції сечовидільної системи
 
Yuzko vika
Yuzko vikaYuzko vika
Yuzko vika
 
макро і мікроелементи
макро  і мікроелементимакро  і мікроелементи
макро і мікроелементи
 

Similar to урок

9 биол задорожний_пособ_2_2010_укр
9 биол задорожний_пособ_2_2010_укр9 биол задорожний_пособ_2_2010_укр
9 биол задорожний_пособ_2_2010_укр
Aira_Roo
 
Random 121013055430-phpapp02
Random 121013055430-phpapp02Random 121013055430-phpapp02
Random 121013055430-phpapp02
vetal97
 
конкурс біологічний турнір
конкурс біологічний турнірконкурс біологічний турнір
конкурс біологічний турнір
serdj phil
 
методичні вказівки для студентів щодо самостійної роботи з дисциплінимедична...
методичні вказівки для студентів щодо самостійної роботи  з дисциплінимедична...методичні вказівки для студентів щодо самостійної роботи  з дисциплінимедична...
методичні вказівки для студентів щодо самостійної роботи з дисциплінимедична...
Olena Коленченко
 

Similar to урок (20)

9 биол задорожний_пособ_2_2010_укр
9 биол задорожний_пособ_2_2010_укр9 биол задорожний_пособ_2_2010_укр
9 биол задорожний_пособ_2_2010_укр
 
Механізм регуляції ендокринної системи
Механізм регуляції ендокринної системиМеханізм регуляції ендокринної системи
Механізм регуляції ендокринної системи
 
Random 121013055430-phpapp02
Random 121013055430-phpapp02Random 121013055430-phpapp02
Random 121013055430-phpapp02
 
залози внутр секр
залози внутр секрзалози внутр секр
залози внутр секр
 
конкурс біологічний турнір
конкурс біологічний турнірконкурс біологічний турнір
конкурс біологічний турнір
 
урок 3 регуляторні системи організму людини
урок 3 регуляторні системи організму людиниурок 3 регуляторні системи організму людини
урок 3 регуляторні системи організму людини
 
Формування статевих ознак
Формування статевих ознакФормування статевих ознак
Формування статевих ознак
 
Вибір є завжди у кожного з нас
Вибір є завжди у кожного з насВибір є завжди у кожного з нас
Вибір є завжди у кожного з нас
 
79
7979
79
 
21.23.doc
21.23.doc21.23.doc
21.23.doc
 
Вибір є завжди у кожного з нас
Вибір є завжди у кожного з насВибір є завжди у кожного з нас
Вибір є завжди у кожного з нас
 
Ліпський П.Ю.
Ліпський П.Ю.Ліпський П.Ю.
Ліпський П.Ю.
 
метод_занятие 9
метод_занятие 9метод_занятие 9
метод_занятие 9
 
залози
залозизалози
залози
 
Календарне планування, біологія людини, 9
Календарне планування, біологія людини, 9Календарне планування, біологія людини, 9
Календарне планування, біологія людини, 9
 
звс
звсзвс
звс
 
№ 11 залози внутрішньої секреції
№ 11 залози внутрішньої секреції№ 11 залози внутрішньої секреції
№ 11 залози внутрішньої секреції
 
№ 6 фізіологія системи крові
№ 6 фізіологія системи крові№ 6 фізіологія системи крові
№ 6 фізіологія системи крові
 
методичні вказівки для студентів щодо самостійної роботи з дисциплінимедична...
методичні вказівки для студентів щодо самостійної роботи  з дисциплінимедична...методичні вказівки для студентів щодо самостійної роботи  з дисциплінимедична...
методичні вказівки для студентів щодо самостійної роботи з дисциплінимедична...
 
розвиток дітей і підлітків.pptx
розвиток дітей і підлітків.pptxрозвиток дітей і підлітків.pptx
розвиток дітей і підлітків.pptx
 

More from Cshkilniy (20)

10
1010
10
 
08
0808
08
 
08
0808
08
 
07
0707
07
 
28.04.2021. 3
28.04.2021. 328.04.2021. 3
28.04.2021. 3
 
28.04.2021.2
28.04.2021.228.04.2021.2
28.04.2021.2
 
28.04.2021
28.04.202128.04.2021
28.04.2021
 
6,03,2021
6,03,20216,03,2021
6,03,2021
 
21.02.21.2
21.02.21.221.02.21.2
21.02.21.2
 
21.02.21
21.02.2121.02.21
21.02.21
 
6.02.2020
6.02.20206.02.2020
6.02.2020
 
18.10
18.1018.10
18.10
 
5.10
5.105.10
5.10
 
1,10
1,101,10
1,10
 
30.09
30.0930.09
30.09
 
Toys
ToysToys
Toys
 
29.09
29.0929.09
29.09
 
29.09
29.0929.09
29.09
 
1
11
1
 
1
11
1
 

Recently uploaded

аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.pptаналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
JurgenstiX
 

Recently uploaded (14)

Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна Гуда
Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна ГудаБалади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна Гуда
Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна Гуда
 
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.pptаналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
 
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішенняПроблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
 
Роль українців у перемозі в Другій світовій війні
Роль українців у перемозі в Другій світовій війніРоль українців у перемозі в Другій світовій війні
Роль українців у перемозі в Другій світовій війні
 
Іваніщук Надія Вікторівна атестація .pdf
Іваніщук Надія Вікторівна атестація  .pdfІваніщук Надія Вікторівна атестація  .pdf
Іваніщук Надія Вікторівна атестація .pdf
 
Габон
ГабонГабон
Габон
 
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.pptpsychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
 
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxСупрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
 
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
 
оцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptx
оцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptxоцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptx
оцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptx
 
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxСупрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
 
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdfатестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
 
Defectolog_presentation_for_website.pptx
Defectolog_presentation_for_website.pptxDefectolog_presentation_for_website.pptx
Defectolog_presentation_for_website.pptx
 
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptx
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptxГорбонос 2024_presentation_for_website.pptx
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptx
 

урок

  • 1. Урок біології у 8 класі Тема уроку: «Залози змішаної секреції». Мета: - навчальна – продовжити формування уявлень про гуморальну регуляцію функцій; конкретизувати знання про залози внутрішньої та змішаної секреції, показати їх роль у регуляції функцій; ознайомити з будовою та функціями залоз змішаної секреції, наслідками гормональних порушень, профілактикою ендокринних хвороб; - виховна – проводити пропаганду здорового способу життя та виховувати свідоме ставлення до особистого здоров`я; - розвиваюча – розвивати вміння презентувати самостійно підготовлений матеріал; аналізувати навчальний матеріал, поданий у вигляді схем, порівнювати, розкривати загальне і особливе; встановлювати закономірності; систематизувати, встановлювати зв’язки нового з раніше вивченим. Тип уроку: комбінований Методи: словесний, наочний, використання ІКТ Форми організації діяльності: індивідуальна, парна, фронтальна Міжпредметні зв’язки: історія, інформатика, охорона здоров`я, фізична культура. Обладнання: малюнки, таблиця, презентації учителя «Залози змішаної секреції», презентації учнів «Спорт і допінг», «Підшлункова залоза», відео фрагменти «Узнай правду про пиво», «Підшлункова залоза», медичний халат, картки для перевірки домашнього завдання, індивідуальний оціночний лист. Хід уроку. Організація класу I. Перевірка домашнього завдання 1. Кросворд (Слайд 2). Учні отримують таблички для заповнення у 2 варіантах і протягом 3 хвилин заповнюють їх. Запитання однакові, а ключові слова різні. Після заповнення, учням пропонується виконати самоперевірку за допомогою Слайду 3. кожне правильно записане слово оцінюється у 0,5 бала 1
  • 2. 1) До якого порушення призводить виділення надмірної кількості гормону росту у молодому віці?/гігантизм/ 2) Недостатнє виділення гормону залозою носить назву … / гіпофункція/ 3) Надмірна кількість гормону називається … / гіперфункція/ 4) Гормон, що контролює біоритми тіла та зумовлює посвітління шкіри називається… / мелатонін/ 5) Причина утворення ендемічного зобу … / йододефіцит/ 6) Дія цього гормону призводить до прискорення серцебиття, підвищення пульсу, розширення зіниць / адреналін/ 7) Органи, де утворюються гормони називаються… /залози/ 1-й варіант 1. Г і г а н т и з м 2. г і п О ф у н к ц і я 3. г і п е р ф у н к ц і я 4. М е л а т о н і н 5. й о д О о д е ф і ц и т 2 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7.
  • 3. 6. а д р е Н а л і н 7. з а л о з И 2-й варіант 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 2. Вправа « Асоціативний кущ» ( кожна асоціація оцінюється у 0,5 бала) ( Слайд 4.) Вправа виконується фронтально. Скласти асоціативний кущ із ключовим словом кросворда: 1- варіант- гормони, 2- варіант – гіпофіз, пригадавши усі терміни і поняття, що їх стосуються. 3. Цифровий диктант ( кожна правильна відповідь оцінюється у 0,5 бала) ( Слайд 6.) Із зазначених ознак вибрати ті, що стосуються щитоподібної залози (1-й варіант) та наднирників (2-й варіант): 1) Гіперфункція призводить до раннього статевого дозрівання 2) Складається з двох шарів. 3) Її гормони впливають на обмін речовин. 3 1. г і г а н т и з м 2. г і п о ф у н к ц і я 3. г і п е р ф у н к ц і я 4. м е л а т о н і н 5. й о д о д е ф і ц и т 6. а д р е н а л і н 7. з а л о з и
  • 4. 4) Утворює стресорний гормон. 5) Утворює гормон тироксин. 6) При гіперфункції виникає базедова хвороба. 7) Діяльність регулюється гормонами гіпофіза. 8) При гіпофункції виникає аддісонова хвороба. 9) Є залозою внутрішньої секреції. 10) Складається з двох часток, з`єднаних перешийком. 11) На утворення гормонів впливає йододефіцит. 12) Утворює гормон адреналін. Відповіді з’являються після натискання на слайд: 1-й варіант: 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 2-й варіант: 1, 2, 3, 4, 7, 9, 12 II. Мотивація навчальної діяльності /перегляд учнівської презентації / (Слайди 6-11.). Однією з найвизначніших культурних подій давньої Греції були Олімпійські ігри, форум згоди між усіма грецькими державами, арена чесного змагання найкращих з-поміж спортсменів, митців, вчених і філософів. Олімпійським девізом стали слова: "Швидше, Вище, Сильніше!" Якщо у давнину, та протягом багатьох років після відновлення, олімпійський рух дійсно виявляв найсильніших та найспритніших з-поміж спортсменів, то в останні два десятиліття зростання спортивних досягнень, по суті, підійшло до граничного рівня фізіологічних можливостей організму. Почався пошук «чудодійних» препаратів, що дозволяють нібито в найкоротші терміни вивести спортсмена на рівень рекордів. З`являються речовини, що отримали назву «допінги», використання яких хоча й дозволяє інколи досягнути кращої спортивної форми, але одночасно пригнічує природні фізіологічні реакції, що охороняють організм від перенапруги. Тільки в 1960 - 1967 рр.. у світі було зареєстровано понад 30 випадків смерті, викликаних зловживанням допінгами у спорті. У 1940-і роки у спорті почали використовуватися стероїди. Один з них – діанабол - модифікована молекула синтетичного тестостерону із збільшеними анаболічними властивостями. Винайдений у 1955 році фізіологом Джоном 4
  • 5. Циглером, він скоро став широко доступним і обов'язковим для важкоатлетів, футболістів, бігунів і спортсменів ігрових видів спорту. У 1958 році американська фармацевтична компанія почала виробляти анаболічні стероїди, а незабаром з'ясувалося, що ці препарати мають серйозні побічні ефекти. Стеpоїди сприяють швидкому pосту м'язової маси, але одночасно не відбувається відповідних змін у суглобах, зв'язках, кістках, тому збільшується небезпека тpавм і дегенеpатівних пpоцессов в опоpно-руховому апаpаті. Це пpизводить до pозpиву зв'язок під час інтенсивних м'язових навантажень, pозвитку дегенеpаціі сухожилків. Специфічні побічні ефекти дії анаболічних стеpоідов спостерігаються у підлітків: передчасне обмеження зони pосту в епіфізах тpубчастих кісток, що викликає зупинку pосту. Розплатою за тимчасове підвищення працездатності або за сумнівний рекорд може бути цілковита непрацездатність. III.Повідомлення теми та задач уроку. ( Слайд 12.) Можливо ви думаєте: «А яке відношення мають стероїди та спортивні досягнення до уроку біології?». А справа в тому, що речовини стероїдної природи самостійно утворюються в організмі у статевих залозах, які належать до залоз змішаної секреції. Окрім статевих, до цієї категорії відноситься також підшлункова залоза. Їх ми і будемо розглядати на уроці. Тема уроку «Залози змішаної секреції» / запис теми в зошиті/ ( Слайд 13.) Завдання: з`ясувати особливості роботи залоз змішаної секреції та вплив їх діяльності на житті людини. IV. Робота над темою уроку. 1. Бліцопитування - Які залози називаються залозами змішаної секреції? - Які залози до них належать? - Показати на малюнку ці залози. - Яка із наведених схем відображає принцип їх дії? 2. Фронтальна бесіда, робота з підручником ( Слайд 14, 15). Статеві залози, або гонади, різні у чоловіків та жінок: у чоловіків вони представлені яєчками, а у жінок яєчниками. Зовнішньосекреторна функція яєчок полягає в утворенні і видаленні з організмі назовні статевих клітин сперматозоїдів, а в яєчниках дозрівають яйцеклітини і потім потрапляють у матку. 5
  • 6. Внутрішньосекреторна функція цих залоз полягає в утворенні та виділенні в кров статевих гормонів. Чоловічі гормони називаються андрогенами і найактивнішим з них є тестостерон. Серед жіночих гормонів – естрогенів - особливо важливим є естрадіол та прогестерон – гормон вагітності. Ці гормони утворюються у яєчках, яєчниках, а також, у меншій кількості, у корі наднирникових залозах, тому в крові будь-якої людини зустрічаються і андрогени і естрогени, але перших значно більше у чоловіків, а других – у жінок. - Знайти в підручнику стор. 145 опис функції чоловічих та жіночих гормонів. Статеві гормони беруть участь у розвитку статевих органів і формуванні вторинних статевих ознак, забезпечують формування статевої поведінки і розмноження, запліднення, розвиток зародка, нормальне протікання вагітності. Крім того, статеві гормони впливають на роботу нервової системи і психіку, обмін речовин та клітинне дихання. Утворення та надходження в кров цих гормонів регулюється гіпофізом та до початку статевого дозрівання гальмується тимусом. - Як говорять у випадку утворення гормонів у достатній кількості? (норма). У разі гіперфункції у ранньому віці спостерігається дуже раннє статеве дозрівання, швидкий ріст тіла і розвиток вторинних статевих ознак: - чоловічих: вуса, борода, м`язи, статеві органи, голос, статура; - жіночих: ріст матки, відкладання жирів у певних місцях, ріст молочних залоз. У разі гіпофункції статеве дозрівання уповільнюється. / Учні записують в зошитах назви статевих залоз та їх гормонів./ 3. Перегляд відео фрагменту «Узнай правду про пиво» та його обговорення (Слайд 16.) - Чому при вживанні пива проявляються ознаки, що нагадують гіперфункцію по жіночим статевим гормонам? - Як змінюється зовнішність чоловіків під впливом фітогормонів солоду? - Які наслідки з`являються у статевих функціях? - Вживання пива у якому віці небезпечніше для здоров`я? 6
  • 7. - Вживання пива небезпечно лише для хлопців, чи й для дівчат? - Які віддалені наслідки вживання пива? 4. Перегляд учнівської презентації «Підшлункова залоза» ( Слайди 17-27) 5. Обговорення презентації ( Слайд 28.). - Які гормони регулюють сталий вміст глюкози в крові на рівні 0,1-0,12мг %? - Яка частина підшлункової залози відповідна за синтез інсуліну? - Яке захворювання розвивається в разі нестачі цього гормону? - Назвіть прояви цієї хвороби, скориставшись підручником с. 145. - Поява цукрового діабету свідчить про гіпо- чи гіперфункцію залози? - Які чинники підвищують імовірність захворювання на цукровий діабет? - Інсулін – перший білок, синтезований штучно. Чому виникла потреба у синтезі цього гормону? - Уміст глюкози в крові 150 мг%. Який гормон і якої залози вступить у дію? - Який ще гормон утворюється підшлунковою залозою? 6. Перегляд і обговорення відео фрагменту «Підшлункова залоза» ( Слайд 29.). - Чим небезпечний алкоголь для підшлункової залози? V. Систематизація та узагальнення знань. 1. Вправа « Вибери правильний варіант» Учні отримують тексти, знайомляться із їх змістом та обирають варіант правильної відплвіді. 1- варіант Гормони працюють за принципом (1). У крові людини зросла концентрація глюкози і це спричинило (2) вмісту (3); водночас (4) кількість (5) –гормону, що спричиняє (6) глюкози в крові. І навпаки, коли зменшується рівень глюкози в крові, різко (7) вироблення (8) і підвищується рівень (9). А. 1- зворотнього зв`язку, 2- підвищення, 3- інсуліну, 4- зменшилась, 5- глюкагону, 6- збільшенню, 7- знижується, 8- інсуліну, 9- глюкагону. Б. 1- зворотнього зв`язку, 2- підвищення, 3- інсуліну, 4- зменшилась, 5- інсуліну, 6- зниженню, 7- підвищується, 8- глюкагону, 9- інсуліну. В. 1- зворотнього зв`язку, 2- підвищення, 3- інсуліну, 4- зменшилась, 5- глюкагону, 6- збільшенню, 7- підвищується, 8- глюкагону, 9- інсуліну. Г. 1- зворотнього зв`язку, 2- підвищення, 3- інсуліну, 4- збільшилась, 5- глюкагону, 6- зниженню, 7- знижується, 8- інсуліну, 9- глюкагону. 2- варіант 7
  • 8. Інсулін виробляють (1)-клітини острівців Лангерганса (2). Він (3) у вигляді запасів, а за потреби викидається у кров. Нормалізування вмісту (4) в крові під впливом інсуліну відбувається двома шляхами. Перший – інсулін забезпечує краще (5) клітинам організму. Другий – під дією інсуліну надлишок глюкози крові перетворюється на (6), який (7) у (8) і (9). А. 1- бета, 2- підшлункової залози, 3- накопичується, 4- глюкози, 5- накопичення глюкози, 6- крохмаль, 7- розщеплюється, 8- скелетних м`язах, 9- нирках. Б. 1- бета, 2- підшлункової залози, 3- накопичується, 4- глюкози, 5- засвоєння глюкози, 6- глікоген, 7- накопичується, 8- скелетних м`язах, 9- печінці. В. 1- альфа, 2- підшлункової залози, 3- накопичується, 4- глюкози, 5- накопичення глюкози, 6- глікоген, 7- розщеплюється, 8- скелетних м`язах, 9- нирках. Г. 1- альфа, 2- підшлункової залози, 3- накопичується, 4- глюкози, 5- засвоєння глюкози, 6- крохмаль, 7- накопичується, 8- скелетних м`язах, 9- печінці. 2. Вправа «Таємничі малюнки» (Слайд 30.). Пояснити принцип діє підшлункової залози за малюнками схеми (схема складена за допомогою тригерів – пояснення послідовності – у примітках до слайду). 3. Вправа «На прийомі у лікаря» (Слайд 31.). 1) Як споживання їжі і травлення впливають на кількість вироблюваного підшлунковою залозою інсуліну? ( не змінює - зменшує - збільшує) 2) У разі чого виникає потреба приймати інсулін? 3) До дії гормонів статевих залоз подібна дія наднирникових залоз. Яке значення має таке «дублювання» функцій у період статевого дозрівання? 4) Трапляються гормональні зміни, які зумовлюють появу в людей певних проявів ознак протилежної статі. Наприклад, ріст волосся на підборідді в жінок чи писклявий голос у чоловіків. Порушення діяльності яких залоз спостерігається у першому і другому випадках? VI. Рефлексія ( Слайд 32.). Зараз вам пропонується оцінити свою роботу на уроці на мішені: чим ближче до центру – ти більший бал. 8 9 8 Активно брав участь Було цікаво Було зрозуміло Дізнався про нове 5
  • 9. VII. Підсумки уроку. Виставлення оцінок. Учні підраховують кількість балів на своїх індивідуальних оціночних листках. Крім того вчитель додає від 1до 3 балів учням, які були активні протягом уроку. VIII. Домашнє завдання (Слайд 33.). 1) § 49 2) Повторити § 47 3) Підготувати повідомлення щодо застосування методів біотехнології для лікування цукрового діабету. Індивідуальний оціночний лист Учня ……………………………………………………………….. Тип завдання Можлива кількість балів Кількість набраних балів Кросворд по 0,5 балів за кожну правильну відповідь, усього 3,5 бали 9
  • 10. Асоціативний кущ (складання схеми на листку) по 0,5 балів за кожну правильну відповідь Цифровий диктант по 0,5 балів за кожну правильну відповідь, усього 3,5 бали Презентація особиста 4 Участь в обговоренні питань протягом уроку (бліцопитування, фронтальна бесіда, обговорення презентацій, відео фрагментів) 4 Вправа «Таємничі малюнки» (озвучування схеми) 1 бал за кожну правильну відповідь з поясненням Вправа «Вибери правильний варіант» по 0,5 балів за кожну правильну відповідь «На прийомі у лікаря» індивідуальні виступи 4 Сума балів /рейтингова оцінка/ Бальна оцінка Рейтингові бали Бальна оцінка Рейтингові бали Бальна оцінка 1-2 1 10-11 7 3-4 2 12-13 8 5-6 3 14-15 9 7-8 4 15-17 10 9-10 5 18-19 11 11-12 6 20 12 10