SlideShare a Scribd company logo

Ambient i gjelbert,jete me e shendoshe

O
Olt Shala

ambienti i gjelber,mbrojtja e ambientit,shendeti,patertia

1 of 9
Download to read offline
AMBIENT I GJELBERT
JETE ME E SHENDOSHE
SHENDETI DHE MJEDISI
Per te paur nje shendet te mire atehere mjedisi ku na rrethon duhet te
jete I paster.
SHENDETI DHE MJEDISI
 NDOTJET KRYESORE NE
PLANETIN TONE JANE:
 NDOTJA E AJRIT
 NDOTJA E UJIT
 NDOTJA E MJEDISIT
NDOTESIT E AJRIT DHE LLOJET E TYRE
 NDOTESIT AJRIT GJINDEN
KUDO RRETH NESH DUKE
FILLUAR NGA:
 MAKINAT
 FABRIKAT
 TYMTARET etj.
CFARE ESHTE NDOTJA E AJRIT DHE CFARE
SEMUNDJESH SHKAKTOJNE
 AJRI ESHTE PERZIERJE E SHUME GAZRAVE PERSHIRE
:NIROGJEN,OKSIGJEN,DIOKSID KARBONI,UJI I VLUAR DHE GAZRA TE
TJERE.
 CDO NDRYSHIM NE ATMOSFER I CILI KA PER QELLIM PER TA NDOTUR
AJRIN QUHET NDOTJE E AJRIT.
 CDO SUBSTANCE QE E NDOT AJRIN QUHET NDOTES I TIJ.
 SEMUNDJET JANE:KANCERI NE MUSHKERI,SEMUNDJA E
BRONKEVE etj.
NDOTJA E UJIT DHE SHKAKTARET
SHKAKTARET E NDOTJES SE UJIT
JANE :
 UJRAT E ZEZA
 MBETURINAT
 NAFTA E HEDHUR NE DET
 MBETJET TOKSIKE NGA
SHTEPITE,INDUSTRITE MADJE
EDHE NGA QEVERIA

Recommended

ndotja e mjedisit
ndotja e mjedisitndotja e mjedisit
ndotja e mjedisitJonadade
 
gjenet dhe semundjet gjenetike
gjenet dhe semundjet gjenetikegjenet dhe semundjet gjenetike
gjenet dhe semundjet gjenetikeDajana Gjini
 
Projekt; Gjeometria ne programet shkollore e jeten e perditshme
Projekt; Gjeometria ne programet shkollore e jeten e perditshmeProjekt; Gjeometria ne programet shkollore e jeten e perditshme
Projekt; Gjeometria ne programet shkollore e jeten e perditshmesidorelahalilaj113
 
Projekt Kimi - Karbohidratet
Projekt Kimi - KarbohidratetProjekt Kimi - Karbohidratet
Projekt Kimi - KarbohidratetMarinela Abedini
 
Biologji tema fotosinteza
Biologji tema fotosintezaBiologji tema fotosinteza
Biologji tema fotosintezaOrgesaIbri
 
Bimet dhe rendesia e tyre
Bimet dhe rendesia e tyreBimet dhe rendesia e tyre
Bimet dhe rendesia e tyrexhessiana
 

More Related Content

What's hot

Si ndikojne aktivitetet fizike ne shendetin e njeriut
Si ndikojne aktivitetet fizike ne shendetin e njeriutSi ndikojne aktivitetet fizike ne shendetin e njeriut
Si ndikojne aktivitetet fizike ne shendetin e njeriutAriola Hida
 
Te ushqyerit e shendetshem dhe ndikimi ne sjelljet tona.
Te ushqyerit e shendetshem dhe ndikimi ne sjelljet tona.Te ushqyerit e shendetshem dhe ndikimi ne sjelljet tona.
Te ushqyerit e shendetshem dhe ndikimi ne sjelljet tona.An An
 
Syprina e trekëndëshit
Syprina e trekëndëshitSyprina e trekëndëshit
Syprina e trekëndëshitRamiz Ilazi
 
VESHJET POPULLORE SHQIPTARE
VESHJET POPULLORE SHQIPTAREVESHJET POPULLORE SHQIPTARE
VESHJET POPULLORE SHQIPTAREroni45
 
Energjite e rinovueshme
Energjite e rinovueshmeEnergjite e rinovueshme
Energjite e rinovueshmeLeonard Proko
 
Ushqyerja e shëndetshme
Ushqyerja e shëndetshmeUshqyerja e shëndetshme
Ushqyerja e shëndetshmeExhitah Vasija
 
Dieta e balancuar - një jetë e shëndetshme
Dieta e balancuar - një jetë e shëndetshmeDieta e balancuar - një jetë e shëndetshme
Dieta e balancuar - një jetë e shëndetshmeRiku Verri
 
Zbatimi i matematikes ne gatim
Zbatimi i matematikes ne gatimZbatimi i matematikes ne gatim
Zbatimi i matematikes ne gatimira_123
 
Algat dhe karakteristikat e tyre
Algat dhe karakteristikat e tyreAlgat dhe karakteristikat e tyre
Algat dhe karakteristikat e tyreG. Muça
 
Karbohidratet dhe funksioni i tyre kimik
Karbohidratet dhe funksioni i tyre kimikKarbohidratet dhe funksioni i tyre kimik
Karbohidratet dhe funksioni i tyre kimikSeptic Flesh
 
Enzimat
EnzimatEnzimat
EnzimatAn An
 
Kafsha ime e preferuar
Kafsha ime e preferuarKafsha ime e preferuar
Kafsha ime e preferuarGabriel baro
 
Pershtatja e Shtazeve
Pershtatja e ShtazevePershtatja e Shtazeve
Pershtatja e ShtazeveErdi Dibra
 

What's hot (20)

Si ndikojne aktivitetet fizike ne shendetin e njeriut
Si ndikojne aktivitetet fizike ne shendetin e njeriutSi ndikojne aktivitetet fizike ne shendetin e njeriut
Si ndikojne aktivitetet fizike ne shendetin e njeriut
 
Ajri
AjriAjri
Ajri
 
Te ushqyerit e shendetshem dhe ndikimi ne sjelljet tona.
Te ushqyerit e shendetshem dhe ndikimi ne sjelljet tona.Te ushqyerit e shendetshem dhe ndikimi ne sjelljet tona.
Te ushqyerit e shendetshem dhe ndikimi ne sjelljet tona.
 
Fosile
FosileFosile
Fosile
 
Projekt Fizik - valet
Projekt Fizik - valetProjekt Fizik - valet
Projekt Fizik - valet
 
Syprina e trekëndëshit
Syprina e trekëndëshitSyprina e trekëndëshit
Syprina e trekëndëshit
 
VESHJET POPULLORE SHQIPTARE
VESHJET POPULLORE SHQIPTAREVESHJET POPULLORE SHQIPTARE
VESHJET POPULLORE SHQIPTARE
 
Energjite e rinovueshme
Energjite e rinovueshmeEnergjite e rinovueshme
Energjite e rinovueshme
 
Ushqyerja e shëndetshme
Ushqyerja e shëndetshmeUshqyerja e shëndetshme
Ushqyerja e shëndetshme
 
Dieta e balancuar - një jetë e shëndetshme
Dieta e balancuar - një jetë e shëndetshmeDieta e balancuar - një jetë e shëndetshme
Dieta e balancuar - një jetë e shëndetshme
 
Zbatimi i matematikes ne gatim
Zbatimi i matematikes ne gatimZbatimi i matematikes ne gatim
Zbatimi i matematikes ne gatim
 
Algat dhe karakteristikat e tyre
Algat dhe karakteristikat e tyreAlgat dhe karakteristikat e tyre
Algat dhe karakteristikat e tyre
 
Karbohidratet dhe funksioni i tyre kimik
Karbohidratet dhe funksioni i tyre kimikKarbohidratet dhe funksioni i tyre kimik
Karbohidratet dhe funksioni i tyre kimik
 
Enzimat
EnzimatEnzimat
Enzimat
 
Kafsha ime e preferuar
Kafsha ime e preferuarKafsha ime e preferuar
Kafsha ime e preferuar
 
4 Stinet e Vitit
4 Stinet e Vitit4 Stinet e Vitit
4 Stinet e Vitit
 
Ndërtimi i qelizës bakterore
Ndërtimi i qelizës bakteroreNdërtimi i qelizës bakterore
Ndërtimi i qelizës bakterore
 
Pershtatja e Shtazeve
Pershtatja e ShtazevePershtatja e Shtazeve
Pershtatja e Shtazeve
 
Bimet
BimetBimet
Bimet
 
Procesi i Fotosintezes
Procesi i FotosintezesProcesi i Fotosintezes
Procesi i Fotosintezes
 

Similar to Ambient i gjelbert,jete me e shendoshe

Introduction To Environmental Science And Ecosystem.
Introduction To Environmental Science And Ecosystem.Introduction To Environmental Science And Ecosystem.
Introduction To Environmental Science And Ecosystem.AkshatJain511
 
Water+Crisis+-+Presentation.ppt
Water+Crisis+-+Presentation.pptWater+Crisis+-+Presentation.ppt
Water+Crisis+-+Presentation.pptIsmailElouarga
 
Global issues emily r.
Global issues emily r.Global issues emily r.
Global issues emily r.Mary Noble
 
Ppt earth - our responsibility revised
Ppt  earth - our responsibility revisedPpt  earth - our responsibility revised
Ppt earth - our responsibility revisedAnu N
 
Environmental Protection.pdf
Environmental Protection.pdfEnvironmental Protection.pdf
Environmental Protection.pdfSumeet171
 
Water+Crisis+-+Presentation.ppt
Water+Crisis+-+Presentation.pptWater+Crisis+-+Presentation.ppt
Water+Crisis+-+Presentation.pptCesarLagura
 
Water+Crisis+-+Presentation (1).ppt
Water+Crisis+-+Presentation (1).pptWater+Crisis+-+Presentation (1).ppt
Water+Crisis+-+Presentation (1).pptinfo1himanshu9
 
Environment ppt
Environment pptEnvironment ppt
Environment pptUday Gupta
 

Similar to Ambient i gjelbert,jete me e shendoshe (13)

Introduction To Environmental Science And Ecosystem.
Introduction To Environmental Science And Ecosystem.Introduction To Environmental Science And Ecosystem.
Introduction To Environmental Science And Ecosystem.
 
WATER
WATER WATER
WATER
 
Water+Crisis+-+Presentation.ppt
Water+Crisis+-+Presentation.pptWater+Crisis+-+Presentation.ppt
Water+Crisis+-+Presentation.ppt
 
Global issues emily r.
Global issues emily r.Global issues emily r.
Global issues emily r.
 
Ppt earth - our responsibility revised
Ppt  earth - our responsibility revisedPpt  earth - our responsibility revised
Ppt earth - our responsibility revised
 
Environmental Protection.pdf
Environmental Protection.pdfEnvironmental Protection.pdf
Environmental Protection.pdf
 
Water+Crisis+-+Presentation.ppt
Water+Crisis+-+Presentation.pptWater+Crisis+-+Presentation.ppt
Water+Crisis+-+Presentation.ppt
 
Water+Crisis+-+Presentation (1).ppt
Water+Crisis+-+Presentation (1).pptWater+Crisis+-+Presentation (1).ppt
Water+Crisis+-+Presentation (1).ppt
 
Water+Crisis+-+Presentation.ppt
Water+Crisis+-+Presentation.pptWater+Crisis+-+Presentation.ppt
Water+Crisis+-+Presentation.ppt
 
Water
WaterWater
Water
 
What is water
What is waterWhat is water
What is water
 
Water
WaterWater
Water
 
Environment ppt
Environment pptEnvironment ppt
Environment ppt
 

Recently uploaded

Routes of Drug Administrations PPT..pptx
Routes of Drug Administrations PPT..pptxRoutes of Drug Administrations PPT..pptx
Routes of Drug Administrations PPT..pptxRenuka N Sunagad
 
spring_bee_bot_creations_erd primary.pdf
spring_bee_bot_creations_erd primary.pdfspring_bee_bot_creations_erd primary.pdf
spring_bee_bot_creations_erd primary.pdfKonstantina Koutsodimou
 
Practical Research 1: Qualitative Research and Its Importance in Daily Life.pptx
Practical Research 1: Qualitative Research and Its Importance in Daily Life.pptxPractical Research 1: Qualitative Research and Its Importance in Daily Life.pptx
Practical Research 1: Qualitative Research and Its Importance in Daily Life.pptxKatherine Villaluna
 
2.22.24 Black Nationalism and the Nation of Islam.pptx
2.22.24 Black Nationalism and the Nation of Islam.pptx2.22.24 Black Nationalism and the Nation of Islam.pptx
2.22.24 Black Nationalism and the Nation of Islam.pptxMaryPotorti1
 
skeletal system details with joints and its types
skeletal system details with joints and its typesskeletal system details with joints and its types
skeletal system details with joints and its typesMinaxi patil. CATALLYST
 
11 CI SINIF SINAQLARI - 2-2023-Aynura-Hamidova.pdf
11 CI SINIF SINAQLARI - 2-2023-Aynura-Hamidova.pdf11 CI SINIF SINAQLARI - 2-2023-Aynura-Hamidova.pdf
11 CI SINIF SINAQLARI - 2-2023-Aynura-Hamidova.pdfAynouraHamidova
 
2.20.24 The March on Washington for Jobs and Freedom.pptx
2.20.24 The March on Washington for Jobs and Freedom.pptx2.20.24 The March on Washington for Jobs and Freedom.pptx
2.20.24 The March on Washington for Jobs and Freedom.pptxMaryPotorti1
 
Overview of Databases and Data Modelling-1.pdf
Overview of Databases and Data Modelling-1.pdfOverview of Databases and Data Modelling-1.pdf
Overview of Databases and Data Modelling-1.pdfChristalin Nelson
 
Creative, Technical, and Academic Writing
Creative, Technical, and Academic WritingCreative, Technical, and Academic Writing
Creative, Technical, and Academic WritingMYDA ANGELICA SUAN
 
Food Web SlideShare for Ecology Notes Quiz in Canvas
Food Web SlideShare for Ecology Notes Quiz in CanvasFood Web SlideShare for Ecology Notes Quiz in Canvas
Food Web SlideShare for Ecology Notes Quiz in CanvasAlexandraSwartzwelde
 
Chromatography-Gas chromatography-Principle
Chromatography-Gas chromatography-PrincipleChromatography-Gas chromatography-Principle
Chromatography-Gas chromatography-Principleblessipriyanka
 
Data Modeling - Entity Relationship Diagrams-1.pdf
Data Modeling - Entity Relationship Diagrams-1.pdfData Modeling - Entity Relationship Diagrams-1.pdf
Data Modeling - Entity Relationship Diagrams-1.pdfChristalin Nelson
 
ICSE English Literature Class X Handwritten Notes
ICSE English Literature Class X Handwritten NotesICSE English Literature Class X Handwritten Notes
ICSE English Literature Class X Handwritten NotesGauri S
 
SOCIAL JUSTICE LESSON ON CATCH UP FRIDAY
SOCIAL JUSTICE LESSON ON CATCH UP FRIDAYSOCIAL JUSTICE LESSON ON CATCH UP FRIDAY
SOCIAL JUSTICE LESSON ON CATCH UP FRIDAYGloriaRamos83
 
BTKi in Treatment Of Chronic Lymphocytic Leukemia
BTKi in Treatment Of Chronic Lymphocytic LeukemiaBTKi in Treatment Of Chronic Lymphocytic Leukemia
BTKi in Treatment Of Chronic Lymphocytic LeukemiaFaheema Hasan
 
Practical Research 1: Nature of Inquiry and Research.pptx
Practical Research 1: Nature of Inquiry and Research.pptxPractical Research 1: Nature of Inquiry and Research.pptx
Practical Research 1: Nature of Inquiry and Research.pptxKatherine Villaluna
 
Ideotype concept and climate resilient crop varieties for future- Wheat, Rice...
Ideotype concept and climate resilient crop varieties for future- Wheat, Rice...Ideotype concept and climate resilient crop varieties for future- Wheat, Rice...
Ideotype concept and climate resilient crop varieties for future- Wheat, Rice...AKSHAYMAGAR17
 
BEZA or Bangladesh Economic Zone Authority recruitment exam question solution...
BEZA or Bangladesh Economic Zone Authority recruitment exam question solution...BEZA or Bangladesh Economic Zone Authority recruitment exam question solution...
BEZA or Bangladesh Economic Zone Authority recruitment exam question solution...MohonDas
 

Recently uploaded (20)

Routes of Drug Administrations PPT..pptx
Routes of Drug Administrations PPT..pptxRoutes of Drug Administrations PPT..pptx
Routes of Drug Administrations PPT..pptx
 
first section physiology laboratory.pptx
first section physiology laboratory.pptxfirst section physiology laboratory.pptx
first section physiology laboratory.pptx
 
spring_bee_bot_creations_erd primary.pdf
spring_bee_bot_creations_erd primary.pdfspring_bee_bot_creations_erd primary.pdf
spring_bee_bot_creations_erd primary.pdf
 
Practical Research 1: Qualitative Research and Its Importance in Daily Life.pptx
Practical Research 1: Qualitative Research and Its Importance in Daily Life.pptxPractical Research 1: Qualitative Research and Its Importance in Daily Life.pptx
Practical Research 1: Qualitative Research and Its Importance in Daily Life.pptx
 
2.22.24 Black Nationalism and the Nation of Islam.pptx
2.22.24 Black Nationalism and the Nation of Islam.pptx2.22.24 Black Nationalism and the Nation of Islam.pptx
2.22.24 Black Nationalism and the Nation of Islam.pptx
 
DNA damage and repair mechanism
DNA damage and repair mechanism DNA damage and repair mechanism
DNA damage and repair mechanism
 
skeletal system details with joints and its types
skeletal system details with joints and its typesskeletal system details with joints and its types
skeletal system details with joints and its types
 
11 CI SINIF SINAQLARI - 2-2023-Aynura-Hamidova.pdf
11 CI SINIF SINAQLARI - 2-2023-Aynura-Hamidova.pdf11 CI SINIF SINAQLARI - 2-2023-Aynura-Hamidova.pdf
11 CI SINIF SINAQLARI - 2-2023-Aynura-Hamidova.pdf
 
2.20.24 The March on Washington for Jobs and Freedom.pptx
2.20.24 The March on Washington for Jobs and Freedom.pptx2.20.24 The March on Washington for Jobs and Freedom.pptx
2.20.24 The March on Washington for Jobs and Freedom.pptx
 
Overview of Databases and Data Modelling-1.pdf
Overview of Databases and Data Modelling-1.pdfOverview of Databases and Data Modelling-1.pdf
Overview of Databases and Data Modelling-1.pdf
 
Creative, Technical, and Academic Writing
Creative, Technical, and Academic WritingCreative, Technical, and Academic Writing
Creative, Technical, and Academic Writing
 
Food Web SlideShare for Ecology Notes Quiz in Canvas
Food Web SlideShare for Ecology Notes Quiz in CanvasFood Web SlideShare for Ecology Notes Quiz in Canvas
Food Web SlideShare for Ecology Notes Quiz in Canvas
 
Chromatography-Gas chromatography-Principle
Chromatography-Gas chromatography-PrincipleChromatography-Gas chromatography-Principle
Chromatography-Gas chromatography-Principle
 
Data Modeling - Entity Relationship Diagrams-1.pdf
Data Modeling - Entity Relationship Diagrams-1.pdfData Modeling - Entity Relationship Diagrams-1.pdf
Data Modeling - Entity Relationship Diagrams-1.pdf
 
ICSE English Literature Class X Handwritten Notes
ICSE English Literature Class X Handwritten NotesICSE English Literature Class X Handwritten Notes
ICSE English Literature Class X Handwritten Notes
 
SOCIAL JUSTICE LESSON ON CATCH UP FRIDAY
SOCIAL JUSTICE LESSON ON CATCH UP FRIDAYSOCIAL JUSTICE LESSON ON CATCH UP FRIDAY
SOCIAL JUSTICE LESSON ON CATCH UP FRIDAY
 
BTKi in Treatment Of Chronic Lymphocytic Leukemia
BTKi in Treatment Of Chronic Lymphocytic LeukemiaBTKi in Treatment Of Chronic Lymphocytic Leukemia
BTKi in Treatment Of Chronic Lymphocytic Leukemia
 
Practical Research 1: Nature of Inquiry and Research.pptx
Practical Research 1: Nature of Inquiry and Research.pptxPractical Research 1: Nature of Inquiry and Research.pptx
Practical Research 1: Nature of Inquiry and Research.pptx
 
Ideotype concept and climate resilient crop varieties for future- Wheat, Rice...
Ideotype concept and climate resilient crop varieties for future- Wheat, Rice...Ideotype concept and climate resilient crop varieties for future- Wheat, Rice...
Ideotype concept and climate resilient crop varieties for future- Wheat, Rice...
 
BEZA or Bangladesh Economic Zone Authority recruitment exam question solution...
BEZA or Bangladesh Economic Zone Authority recruitment exam question solution...BEZA or Bangladesh Economic Zone Authority recruitment exam question solution...
BEZA or Bangladesh Economic Zone Authority recruitment exam question solution...
 

Ambient i gjelbert,jete me e shendoshe

 • 1. AMBIENT I GJELBERT JETE ME E SHENDOSHE
 • 2. SHENDETI DHE MJEDISI Per te paur nje shendet te mire atehere mjedisi ku na rrethon duhet te jete I paster.
 • 3. SHENDETI DHE MJEDISI  NDOTJET KRYESORE NE PLANETIN TONE JANE:  NDOTJA E AJRIT  NDOTJA E UJIT  NDOTJA E MJEDISIT
 • 4. NDOTESIT E AJRIT DHE LLOJET E TYRE  NDOTESIT AJRIT GJINDEN KUDO RRETH NESH DUKE FILLUAR NGA:  MAKINAT  FABRIKAT  TYMTARET etj.
 • 5. CFARE ESHTE NDOTJA E AJRIT DHE CFARE SEMUNDJESH SHKAKTOJNE  AJRI ESHTE PERZIERJE E SHUME GAZRAVE PERSHIRE :NIROGJEN,OKSIGJEN,DIOKSID KARBONI,UJI I VLUAR DHE GAZRA TE TJERE.  CDO NDRYSHIM NE ATMOSFER I CILI KA PER QELLIM PER TA NDOTUR AJRIN QUHET NDOTJE E AJRIT.  CDO SUBSTANCE QE E NDOT AJRIN QUHET NDOTES I TIJ.  SEMUNDJET JANE:KANCERI NE MUSHKERI,SEMUNDJA E BRONKEVE etj.
 • 6. NDOTJA E UJIT DHE SHKAKTARET SHKAKTARET E NDOTJES SE UJIT JANE :  UJRAT E ZEZA  MBETURINAT  NAFTA E HEDHUR NE DET  MBETJET TOKSIKE NGA SHTEPITE,INDUSTRITE MADJE EDHE NGA QEVERIA
 • 7. NDOTJA E MJEDISIT DHE SHKAKTARET  PER NDOTJEN E MJEDISIT SHKAKTARE KRYESORE JANE NJEREZIT DHE VEPRIMET QE I BEJNE .NJEREZIT DUKE HEDHUR MBETURINA VEND E PA VEND FILLOJNE TA NDOTIN ATE,PASTAJ DUKE I PRERE DRUNJ PA KONTROLL etj.
 • 8.  RICIKLIMI  GJELBERIMI SI MUND TE KUJDESEMI PER NJE AMBIENT TE PASTER
 • 9. AMBIENTI I PASTER – JETA E SHENDOSHE