1. 1
Урок-проект у 7-х класах
Тема. Природній світ, гармонія природнихформ у середовищі. Сад моєї мрії.
Мета. Ознайомитиз історичнимистилями саду; вчити проектувати природне
середовище і застосовувати знання з історичних стилів при створенні саду
своєї мрії; ознайомити учнів з різними стилями ландшафтного дизайну;
формувати вміння та навички образотворчої діяльності; виховувати
естетичний смак.
Тип уроку: засвоєння нових знань і вмінь.
Обладнання: для вчителя - мультимедійна дошка, репродукції різних стилів,
презентація стилів ландшафтного дизайну; для учнів-матеріали для
виконання даного завдання.
Хід уроку
I. Організація уваги учнів, оголошення теми та мети уроку.
II. Актуалізація опорних знань і вмінь.
Запитання до учнів.
Що таке стиль? Які стилі ландшафтного дизайну вам відомі?
III. Мотивація навчальної діяльності.
Слово вчителя.
Віра в те, що десь на землі існує куточок, де немає ні прикросте, ні
суму, де квітуча природа прихильна до людини, а між тваринами панують
мир і злагода, передавалася з покоління в покоління з найдавніших часів.
Народи говорили, що з самого початку перші люди жили в чудовому саду і
не знали ні голоду, ні хвороб, ні старості.
Рай описували, як якусь відокремлену місцевість, розташовану на
гірському плато, обгородженому високою кам’яною стіною і бездонними
прірвами. Добратися туди можна було тільки крутою небезпечною стежкою.
А на горіподорожуючого зустрічали пахощі трав і листя, багатоголосий спів
птахів, дзюркіт струмків і ласкаве сонце.
2. 2
Так виглядав райський сад в уявленні голландського художника Яна
Брейгеля( показ слайду) «Райськийсад» створенав 1620р. Ще одним дивом в
історії – це сади прекрасної вавилонської цариці Семіраміди. На жаль, це
диво проіснувало недовго – усього близько двох століть, але пам’ять про
нього збереглася в історії.( показ слайду).
Уся ця незвичайна і дивовижна споруда спиралась на безліч колон,
тому здалеку здавалося, що сади цариці зависають у повітрі. Через що їх і
прозвали «висячими садами Семіраміди»(слайди). Сучасні художники й
інженери не раз намагалися показати, як насправді виглядали висячі сади
Семіраміди.
Люди шукали рай на землі, але переконавшись, що раю на землі не
знайти, люди стали намагатися відтворити його самотужки. І яких успіхів
вони досягли в цьому, ми сьогодні дізнаємося на уроці.
IV. Вивчення нового матеріалу.
Слово вчителя.
Культура ландшафтного дизайну розвиваєтьсяз кожним днем все швидше і
швидше. Поняття «ландшафтна архітектура» і «ландшафтний дизайн» часто
вживаються як синоніми. Проте різниця між поняттями існує.
Ландшафтна архітектура – це гармонійна організація природного
простору. Дизайн не має на увазі більш глибокі перетворення, коли
місцевість не просто організується , а перетворюється в нове навколишнє
середовище. В результаті зміни ландшафту створюється штучне середовище,
призначене для життєдіяльності людини, хоча при її створенні активно
використовуються і природні «живі будівельні матеріали» - вода,
рослинність, каміння, грунт, особливості природного рельєфу і навіть
тваринного світу.
Головна мета створення ландшафтних композицій-гармонійно
співвіднести і вжити ці матеріали в сукупності зі штучним середовищем. Для
того, щоб створити ландшафтний дизайн, потрібно вибрати стиль. Стиль-це
3. 3
щось єдине, пронизане загальною ідеєю. Стиль- в ландшафтному дизайні-це
певне трактування основних правил і прийомів планування, обладнання,
колористики. Вибір стилю саду залежить від ландшафтних особливостей
ділянки і визначається архітектурним стилем, в якому побудовані основні
споруди. Сад(в якомусь стилі) отримує у кожній державі національні риси,
через те, що сад, і особливо малий, пов’язаний з побутом і життям
суспільства.
V. Практична діяльність учнів.
Вчитель об’єднує учнів у групи. Учні в групах розподіляють між собою
ролі: «спікер»(керівник), і «доповідач».
Учні під керівництвом вчителя створюють сад у вибраному стилі
використовуючи, відповідні матеріали для дизайну. Виконавши роботу,
стоїть завдання перед учнями «доповідачам» захистити цей проект,
вказавши всі необхідні деталі даного стилю і матеріали, які
використовувались під час роботи.
VI. Завершення уроку.
Доповідачі на наступному уроці мають продемонструвати і захистити
колективні роботи. Учитель підводить підсумки-оцінює діяльність учнів на
уроці.