1. 7 клас
Тема. Монументальнемистецтво. Вітраж.
Мета: ознайомити з монументальним живописом, його видами, формувати
уявлення про особливостіхудожньо образної мови; удосконалюватинавичкиі
вміння художнімиматеріалами; розвивати творче мислення, уміти аналізувати;
виховувати любові цікавість до творів мистецтва.
Тип уроку: завдання нових знань і вмінь.
Обладнання: малюнкиітвори монументального живопису; послідовність
виконання вітражу, альбом, графітовийолівець, гумка, гуашевіфарби, пензлі,
ємність для води, серветка.
Вузликина пам’ять.
Вітраж ( франц. Vitrage- вставлення шиб) - вид монументального мистецтва -
картини, виконані на склі фарбамичи складенііз шматків скла за допомогою
вузькихсвинцевих смуг( кольоровескло у вікнах, дверях, ширмах).
До монументального мистецтва входять ще такі видимонумент. живопису:
мозаїка, панно, фрески.
Панно ( франц .panneau, від лат.pannus - шматок тканини): декоративний
малярськийабо скульптурнийтвір, призначення для оздоблення стін чи стелі.
Мозаїка – зображення або візерунок з кольорового каменю, керамічнихплиток,
які щільно прилягають одиндо одного і закріплені цементом або спеціальною
мастикою на стіні або площині, яку декорують.
Фреска(італ.frecko - свіжий) – малярство, яке базується на використанні водяних
фарб, нанесиних на вологу штукатурку.
Хід уроку
1. Організація увагиучнів, оголошення теми та мети уроку.
2. Актуалізація опорнихзнань і вмінь.
Опитування.
- Якийживопис називається станковий? Де він зустрічається? Наведіть
приклади. ( виник у добу Відродження). Походить від слова « станок» ( пристрій
за яким працюють художники). І художник працюючинад картиною, може
змінювати своє місце знаходження, їх можна переносити з містян на місце.
-А який живопис називається монументальним.? Де його застосовують?
3. Мотивація навчальноїдіяльності.
Монументальнийживопис - це великі картини, які пишуть на внутрішніх та
зовнішніх стінах споруд. На відміну від станкового він завжди повязанийз
2. архітектурою , тому не може існувати самостійно. Він першим з’явився . Це були
розписи на стінах і стелях печер, які робилипервісні художники.
Монументальнийживопис буває кількохвидів: мозаїки, панно, фрески,
вітражі.Призначення вітражів, панно, мозаїки, фресок різноманітне: вони є
багатою декоративною прикрасою споруд та окремих приміщень.
А сьогоднікоженіз вас спробуєприкрасити(зауявою), вітражем. В залежності
яку споруду виб хотіли прикрасититакий характер буденести ваш малюнок.
Він повинен відображатихарактер і призначення споруди, доповнюватиїї
художнійобраз.
4. Вивчення нового матеріалу.
Учитель пропонуєучням кожному індивідуально попрацюватинад ескізом
вітражу довільноїтематики.
Вітраж- орнаментальна або сюжетна декоративна композиція(у вікнах,
дверях, перегородках) у виглядіна склі або іншому світлопроникному
матеріалі. Вітражу притаманна багата гамма кольоровоїгрисвітла, посилюючи
емоційність і виразність інтер’єру . Багата кольорова палітра дозволяєстворити
як орнаментальні, так і сюжетні композиціїв сучасному вітражі.
5.Практична діяльність учнів.
Учні виконують ескіз вітражу в такій послідовності:
а) визначити призначення споруди, для якоїбудевиконуватися ескіз;
б) вибрати сюжет композиції;
в) виконати лінійний малюнок композиції ;
г) в кінці продуматикольоровевирішення;
6. Закріплення нових знань і вмінь.
-З якимивидами монументального мистецтва ви познайомилися?
-Що таке вітраж?
7. Завершення уроку.
Учитель підводить підсумки.
8.Домашнєзавдання.
Принести : фарби, альбом з ескізом вітражу, пензлі, склянку для води, палітру,
для створення вітражу у кольорі.