SlideShare a Scribd company logo
1 of 6
PROIECT DIDACTIC
Profesor: Tănase Mihaela
Şcoala Gimnazială Grigore Baștan, Buzău
Data: 15.01.2021, ora 13:40 – 14:20
Clasa: a VI-a A
Disciplina: Consiliere si dezvoltare personala
Domeniul de continut :Dezvoltare socio-emotionala
Tema: Comunicarea asertivă- cheia succesului
(Strategii de comunicare eficientă în medii reale și virtuale)
Lectie online.
Durata: 40 minute
Competențe generale
1. Adoptarea atitudinilor pozitive faţă de sine şi a unui stil de viaţă sănătos și echilibrat
2. Relaţionarea armonioasă cu ceilalţi în contexte școlare și extrașcolare
Competenţe specifice:
1.1. Explorarea direcţiilor de dezvoltare a caracteristicilor personale
2.1. Exprimarea emoţiilor în acord cu nevoile personale și cu specificul situaţiilor
2.2. Identificarea elementelor comunicării eficiente în medii reale și virtuale
Activitati de învățare
- exerciţii art-creative de realizare a portretului unei persoane care comunică eficient, cu listarea aspectelor care îl
recomandă şi argumentarea alegerilor făcute
- vizionarea unor secvenţe de film/ virtuale - desene/desene animate pentru ilustrarea individuală sau în echipă a
unor atitudini și valori importante în comunicarea interpersonală eficientă - elaborarea unui „Cod al respectului“ în
comunicarea reală/virtuală și argumentarea alegerilor
-discutarea unor studii de caz pentru identificarea strategiilor de comunicare eficientă în medii reale şi virtuale.
-completarea harții conceptuale a comunicarii
-partajarea ecranului laptop-ului cu prezentarea Comunicarea asertiva.
Obiective operationale
-dezvoltarea abilităţilor interpersonale de comunicare în şcoală, în familie, în grupul de prieteni, în societate,
- să cunoască modalităţi de comunicare asertivă prin care se pot exprima dezaprobarea faţă de anumite
comportamente şi atitudini negative,
- să fie receptivi la nevoile celorlalţi si să-şi exprime gândurile respectându-i pe ceilalţi;
- să valorizeze relaţiile interpersonale;
- să cunoască diferenţa dintre comunicarea pasivă, agresivă, asertivă;
- să se exprime fără a-l leza pe celălalt, direct, deschis, hotărât, cu onestitate, motivându-şi gândurile cu claritate,
dar fără să se justifice.
Strategii didactice:
a) Metode didactice: conversaţia euristică, chestionarul, dezbaterea, exerciţiul, braimstorming-ul,
activitatea individuală, lectura dirijată, studiul de caz, observatia sistematică, aprecierea verbală, chestionarul .
b) Mijloace didactice: manualul de Consiliere si dezvoltare personala, Simona Elena Popa, EDP,
digital si fizic,catalogul electronic ADSERVIO, laptop, INTERNET, filme didactice de pe Youtube, prezentarea
ppt Comunicarea asertiva, coli de hârtie, fişe de lucru online, chestionare, markere, tabla magnetica, harta
conceptuală a comunicării.
c) Forme de organizare: frontal, individual, independent, online.
d) Asigurarea feedback-ului:aprecieri verbale, pareri individuale, chestionar de feedback.
Scenariul propriu-zis
1.Organizarea clasei în vederea desfăşurării activităţii
- notarea absenţilor in catalogul electronic ADSERVIO, scurtă informare asupra activităţilor din săptămâna
curentă, scurte comunicări.
2.Captarea atenţiei (motivarea elevilor)
Are loc făcându-se referiri la ultima comunicare, dirigintele scrie cuvântul COMUNICARE pe tablă, plasându-l
într-un cerc, chestionându-i pe elevi în privinţa tipurilor de comunicare cunoscute de aceştia şi folosite de-a lungul
timpului. Harta conceptuala a comunicarii se completeaza cu elevii:
3.Anunţarea temei şi a obiectivelor
Comunicarea asertiva
1. Evidenţiarea unor principii de comunicare interumană.
2. Cunoaşterea diferenţelor dintre comunicarea pasivă, agresivă, asertivă.
3. Stabilirea gradului de asertivitate propriu.
4. Dezvoltarea abilităţilor de comunicare asertivă.
4. Desfășurarea activităţii
- Elevilor li se cere să definească actul comunicării şi să evidenţieze anumite modalităţi prin care
aceasta să fie una autentică şi constructivă (cu exemplificări);
-Elevii raspund la intrebarile din manual, pag 42, sub observatia sistematica a profesorului.
-Elevii citesc textul ,,Micul prinț,, din manual, pagina 43 si raspund la intrebari.
- dirigintele distribuie filme didactice pe care sunt si fise online cu anumite caracteristici ale celor trei tipuri
decomunicare, cu exemplificări orale.
COMUNI-
CAREA
messenger
internet
presa
non-
verbală
verbală
scrisă
e-mail
orală
telefon
faţă-n
faţă
Cum sa devenim asertivi? Desene, in engleza https://www.youtube.com/watch?v=WwH7xDtNZR8
Drepturile asertive https://www.youtube.com/watch?v=bMP1G6EjbzI
Comunicarea asertiva/4metode https://www.youtube.com/watch?v=NWwdmVy3au0
Pasivul
- nu îşi exprimă emoţiile, nevoile şi drepturile;
- nevoile celorlalţi îi par mai importante, în detrimentul propriilor nevoi;
- consideră că nu are nimic important de spus, iar ceilalţi eu intotdeauna dreptate;
- se teme să spună ceea ce gîndeşte, pentru a nu fi luat în râs, batjocorit.
Asertivul
- îşi exprimă emoţiile, nevoile, drepturile şi opiniile cu respect pentru ceilalţi;
- este onest, direct în afirmaţii;
- îşi cunoaste drepturile, şi le susţine deschis;
- respectă drepturile celorlalţi şi nu le încalcă;
- acceptă şi oferă complimente;
- face referire la comportamentul neadecvat al celorlalţi, printr-o remarcă pozitivă;
- insistă pe consecinţele negative ale comportamentului celorlalţi asupra propriei persoane.
Agresivul
- îşi exprimă emoţiile, nevoile, drepturile şi opiniile, fără a-i respecta pe ceilalţi;
- este furios, ameninţător, agresiv, violent;
- nevoile personale sunt mai importante, ignorându-le pe ale celorlalţi
- ideile personale contează cel mai mult.
Dirigintele precizează faptul că asertivitatea trebuie sa devină un scop în sine şi că este o abilitate care se
poate dezvolta în timp, respectând anumite cerinţe. Acestea sunt expuse elevilor (vezi material "Ca sa devii
asertiv"). Se lansează comentarii, se exprimă păreri vis-a-vis de felul în care se poate dezvolta asertivitatea.
5.Asigurarea feed-backului
- Elevii trebuind să conceapă, alternative de comunicare asertivă, pornind de la următoarele situaţii:
- un coleg de clasă vorbeşte vulgar, necivilizat cu o altă colegă;
-un elev vrea să chiulească de la ore. Colegul său de bancă îi surpinde intenţia.
- un elev care este surprins copiind la un test de către un altul, acesta din urmă întorcând furtul.
Se partajeaza cu elevii prezentarea pps ,, Comunicarea asertivă,,.
- dirigintele precizează ca în elaborarea dialogurilor să se ţină cont de faptul că emoţiile şi sentimentele să fie
exprimate cu eleganţă si rafinament, fără jigniri şi acuze directe, ofensatoare. Se recomandă ca situaţia negativă să
fie redată clar, coerent, să fie evidenţiate consecinţele negative ale comportamentului negativ al celuilalt asupra
aceluia care vorbeşte, etc.Să se respecte, de asemenea, în tehnica adresării strategia comunicării asertive.
- la final, se citesc completarile elevilor, se fac anumite observaţii, comentarii, corijări (dacă este cazul), dirigintele
recomandând elevilor să folosească, concret, în viaţa de zi cu zi, comunicarea asertivă.
Ca să devii asertiv(ă)...
- dezvoltă-ţi stima de sine;
- câştigă respectul celorlalţi;
- îmbunătăţeşte-ţi abilitatea de comunicare;
- îmbunătăţeşte-ţi abilitatea de a lua decizii;
- fii onest(ă) şi direct(ă) în privinţa emoţiilor, nevoilor, convingerilor tale;
- exprimă-te ferm şi direct, fără ezitări sau scuze;
- fii rezonabil(ă) la cererile pe care le ai;
- învaţă să spui NU la cerinţele nereznabile pentru tine ale celorlalţi;
- fii onest(ă) atunci când oferi sau primeşti feed-back;
- recunoaşte şi respectă drepturile celor din jurul tău;
- foloseşte un ton adecvat al vocii;
- fii atent(ă) la postura corpului tău;
- menţine contactul vizual cu interlocuitorii;
- foloseşte prenumele "eu" atunci când vorbeşti despre tine;
- încurajează-i pe ceilalţi să-ţi vorbească direct şi clar;
- accepta si oferă complimente;
-respectă parerea celorlalti;
- fii propriul tău şef.
Tema pentru acasă
Chestionarul de mai jos, ,,Sunt o persoana asertiva?,, se încarcă pe clasa virtuala a elevilor din Google
Classroom, fiecare il completeaza acasă.
Chestionar
Sunt o persoană asertivă?
Citeşte cu atenţie situaţiile prezentate mai jos şi, în funcţie de cât de confortabil te simţi în fiecare caz, îţi
acorzi urmatorul punctaj: 1 (pentru inconfortabil), 2 (rezonabil), 3 (foarte confortabil).
Nr.
Crt.
Situatia 1 2 3
01. Vorbeşti tare şi pui întrebări în clasă.
02. Atunci când te întrerupe cineva, îţi exprimi dezacordul.
03. Îţi exprimi opiniile în faţa persoanelor cu autoritate.
04. Intri sau ieşi dintr-o încăpere plină de oameni.
05. Vorbeşti în faţa unui grup.
06. Menţii contactul vizual în timpul unei conversaţii.
07. Îţi foloseşti autoritatea fără să te consideri nepoliticos sau agresiv.
08. Soliciţi din nou când nu ai primit ceva ce ai cerut.
09. Deşi cineva aşteaptă să te scuzi, nu o faci pentru că simţi că tu ai dreptate.
10. Ceri să ţi se înapoieze ceva ce ai împrumutat, fără să te scuzi.
11. Primeşti un compliment şi spui ceva prin care eşti de acord.
12. Accepţi o respingere.
13 Nu ai obţinut o aprobare de la o persoană importantă pentru tine.
14. Discuţi deschis cu o persoană care te critică.
15. Îi spui cuiva că ceea ce a făcut te deranjeaza.
16. Refuzi să faci ce ţi se cere atunci când nu doreşti.
17. Refuzi o cerere de întâlnire cu cineva.
18. Îţi exprimi nemulţumirea când crezi că cineva încearcă să te convingă de ceva cu care tu nu
eşti de acord.
19. Îţi exprimi supărarea când te supără ceva.
20. Contrazici pe cineva.
21. Răspunzi cu umor atunci când cineva încearcă să te puna la punct.
22. Faci glume pe seama greşelilor pe care le-ai făcut.
TOTAL
<26 = lipsa de asertivitate poate fi o sursă de stres în viaţa dumneavoastră
26 - 35 = îmbunătăţirea abilităţilor de comunicare asertivă
36 - 45 = asertivitate medie
46 - 55 = aproape de a deveni asertiv
>55 = persoană foarte asertivă
comunicarea_asertiva_proiect_lectie.docx

More Related Content

What's hot

1 comunicarea eficienta
1 comunicarea eficienta1 comunicarea eficienta
1 comunicarea eficientabmihaela69
 
Metode si procedee active si incluzive
Metode si procedee active si incluziveMetode si procedee active si incluzive
Metode si procedee active si incluziveviorelfaina
 
Toleranta
Toleranta Toleranta
Toleranta elena1r
 
Etica profesionala
Etica profesionalaEtica profesionala
Etica profesionalaRodica B
 
3 rezolvarea+conflictelor
3 rezolvarea+conflictelor3 rezolvarea+conflictelor
3 rezolvarea+conflictelorbmihaela69
 
Abordări trans-, pluri și inter-disciplinare în baza manualului www.literatur...
Abordări trans-, pluri și inter-disciplinare în baza manualului www.literatur...Abordări trans-, pluri și inter-disciplinare în baza manualului www.literatur...
Abordări trans-, pluri și inter-disciplinare în baza manualului www.literatur...Daniela Munca-Aftenev
 
Chestionar pentru parinti
Chestionar pentru parintiChestionar pentru parinti
Chestionar pentru parintiLivia Dobrescu
 
Relatii interpersonale - 1
Relatii interpersonale - 1Relatii interpersonale - 1
Relatii interpersonale - 1einsteine
 
Metoda cubul aplicatii in lectiile de matematica bun
Metoda cubul  aplicatii in lectiile de matematica bunMetoda cubul  aplicatii in lectiile de matematica bun
Metoda cubul aplicatii in lectiile de matematica bundoinaceuca
 
Limba și literatura română
Limba și literatura românăLimba și literatura română
Limba și literatura românăNadyaRacila
 

What's hot (20)

Toleranța
ToleranțaToleranța
Toleranța
 
Stop violentei
Stop violenteiStop violentei
Stop violentei
 
Comunicarea.ppt
Comunicarea.pptComunicarea.ppt
Comunicarea.ppt
 
1 comunicarea eficienta
1 comunicarea eficienta1 comunicarea eficienta
1 comunicarea eficienta
 
Metode si procedee active si incluzive
Metode si procedee active si incluziveMetode si procedee active si incluzive
Metode si procedee active si incluzive
 
Toleranta
Toleranta Toleranta
Toleranta
 
Etica profesionala
Etica profesionalaEtica profesionala
Etica profesionala
 
Comunicare asertiva
Comunicare asertivaComunicare asertiva
Comunicare asertiva
 
Prezentare emotii
Prezentare emotiiPrezentare emotii
Prezentare emotii
 
3 rezolvarea+conflictelor
3 rezolvarea+conflictelor3 rezolvarea+conflictelor
3 rezolvarea+conflictelor
 
Abordări trans-, pluri și inter-disciplinare în baza manualului www.literatur...
Abordări trans-, pluri și inter-disciplinare în baza manualului www.literatur...Abordări trans-, pluri și inter-disciplinare în baza manualului www.literatur...
Abordări trans-, pluri și inter-disciplinare în baza manualului www.literatur...
 
CYBERBULLYING.pptx
CYBERBULLYING.pptxCYBERBULLYING.pptx
CYBERBULLYING.pptx
 
Sedinta cu parintii
Sedinta cu parintiiSedinta cu parintii
Sedinta cu parintii
 
Chestionar pentru parinti
Chestionar pentru parintiChestionar pentru parinti
Chestionar pentru parinti
 
0proiectdidactic(1)
0proiectdidactic(1)0proiectdidactic(1)
0proiectdidactic(1)
 
Relatii interpersonale - 1
Relatii interpersonale - 1Relatii interpersonale - 1
Relatii interpersonale - 1
 
Metoda cubul aplicatii in lectiile de matematica bun
Metoda cubul  aplicatii in lectiile de matematica bunMetoda cubul  aplicatii in lectiile de matematica bun
Metoda cubul aplicatii in lectiile de matematica bun
 
Comunicare+eficienta
Comunicare+eficientaComunicare+eficienta
Comunicare+eficienta
 
Lecția de tip atelier.pptx
Lecția de tip atelier.pptxLecția de tip atelier.pptx
Lecția de tip atelier.pptx
 
Limba și literatura română
Limba și literatura românăLimba și literatura română
Limba și literatura română
 

Similar to comunicarea_asertiva_proiect_lectie.docx

STILURI DE COMUNICARE.pptx
STILURI DE COMUNICARE.pptxSTILURI DE COMUNICARE.pptx
STILURI DE COMUNICARE.pptxMeryGl1
 
Comunicarea in context incluziv ghid pentru parinti
Comunicarea in context incluziv   ghid pentru parintiComunicarea in context incluziv   ghid pentru parinti
Comunicarea in context incluziv ghid pentru parinticecisromania
 
modalitati de rezolvare a conflictului in scoli.ppt
modalitati de rezolvare a conflictului in scoli.pptmodalitati de rezolvare a conflictului in scoli.ppt
modalitati de rezolvare a conflictului in scoli.pptINALUCA
 
Programul detaliat privind arta de aface fata conflictelor
Programul detaliat privind arta de aface fata conflictelor Programul detaliat privind arta de aface fata conflictelor
Programul detaliat privind arta de aface fata conflictelor Olga Morozan
 
Comunicare asertiva 360°
Comunicare asertiva 360°Comunicare asertiva 360°
Comunicare asertiva 360°Ungureanu Alina
 
Inteligența emoțională in scoala si cum facem fata
Inteligența emoțională in scoala si cum facem fataInteligența emoțională in scoala si cum facem fata
Inteligența emoțională in scoala si cum facem fataRenataGnsari
 
F5-Curs Bullying- Valencia.pptxhhdjsjjsjws
F5-Curs Bullying- Valencia.pptxhhdjsjjsjwsF5-Curs Bullying- Valencia.pptxhhdjsjjsjws
F5-Curs Bullying- Valencia.pptxhhdjsjjsjwsMIHAITASANDU1
 
curs parinti formare Dobroestiactivitati
curs parinti formare Dobroestiactivitaticurs parinti formare Dobroestiactivitati
curs parinti formare Dobroestiactivitatidaniela0i
 
Didactic 1 1 1 .Ro Ghidulinvatatoruluisicaietulelevuluipentruclaseleiii Iv
Didactic 1  1  1 .Ro Ghidulinvatatoruluisicaietulelevuluipentruclaseleiii IvDidactic 1  1  1 .Ro Ghidulinvatatoruluisicaietulelevuluipentruclaseleiii Iv
Didactic 1 1 1 .Ro Ghidulinvatatoruluisicaietulelevuluipentruclaseleiii Ivanamaria89
 
Lectia despre toleranta
Lectia despre tolerantaLectia despre toleranta
Lectia despre tolerantaLauraHoreanu1
 
Managementul situatiilor conflictuale in scoala
Managementul situatiilor conflictuale in scoalaManagementul situatiilor conflictuale in scoala
Managementul situatiilor conflictuale in scoalaSperantza Spe
 
Algoritmul de prezentare a unui studiu de caz, Grădiniță
Algoritmul de prezentare a unui studiu de caz, GrădinițăAlgoritmul de prezentare a unui studiu de caz, Grădiniță
Algoritmul de prezentare a unui studiu de caz, GrădinițăDaniela Munca-Aftenev
 
Proiect consiliere vocationala
Proiect consiliere vocationala  Proiect consiliere vocationala
Proiect consiliere vocationala Maricica Botescu
 
Scoli care invata, P Senge
Scoli care invata, P SengeScoli care invata, P Senge
Scoli care invata, P SengeTatiana Cauni
 

Similar to comunicarea_asertiva_proiect_lectie.docx (20)

STILURI DE COMUNICARE.pptx
STILURI DE COMUNICARE.pptxSTILURI DE COMUNICARE.pptx
STILURI DE COMUNICARE.pptx
 
2 culegere-exercitii
2 culegere-exercitii2 culegere-exercitii
2 culegere-exercitii
 
Comunicarea in context incluziv ghid pentru parinti
Comunicarea in context incluziv   ghid pentru parintiComunicarea in context incluziv   ghid pentru parinti
Comunicarea in context incluziv ghid pentru parinti
 
modalitati de rezolvare a conflictului in scoli.ppt
modalitati de rezolvare a conflictului in scoli.pptmodalitati de rezolvare a conflictului in scoli.ppt
modalitati de rezolvare a conflictului in scoli.ppt
 
Programul detaliat privind arta de aface fata conflictelor
Programul detaliat privind arta de aface fata conflictelor Programul detaliat privind arta de aface fata conflictelor
Programul detaliat privind arta de aface fata conflictelor
 
Comunicare asertiva 360°
Comunicare asertiva 360°Comunicare asertiva 360°
Comunicare asertiva 360°
 
Comunicare Asertiva 360
Comunicare Asertiva 360 Comunicare Asertiva 360
Comunicare Asertiva 360
 
Inteligența emoțională in scoala si cum facem fata
Inteligența emoțională in scoala si cum facem fataInteligența emoțională in scoala si cum facem fata
Inteligența emoțională in scoala si cum facem fata
 
F5-Curs Bullying- Valencia.pptxhhdjsjjsjws
F5-Curs Bullying- Valencia.pptxhhdjsjjsjwsF5-Curs Bullying- Valencia.pptxhhdjsjjsjws
F5-Curs Bullying- Valencia.pptxhhdjsjjsjws
 
curs parinti formare Dobroestiactivitati
curs parinti formare Dobroestiactivitaticurs parinti formare Dobroestiactivitati
curs parinti formare Dobroestiactivitati
 
Asertivitate
AsertivitateAsertivitate
Asertivitate
 
Didactic 1 1 1 .Ro Ghidulinvatatoruluisicaietulelevuluipentruclaseleiii Iv
Didactic 1  1  1 .Ro Ghidulinvatatoruluisicaietulelevuluipentruclaseleiii IvDidactic 1  1  1 .Ro Ghidulinvatatoruluisicaietulelevuluipentruclaseleiii Iv
Didactic 1 1 1 .Ro Ghidulinvatatoruluisicaietulelevuluipentruclaseleiii Iv
 
Lectia despre toleranta
Lectia despre tolerantaLectia despre toleranta
Lectia despre toleranta
 
Managementul situatiilor conflictuale in scoala
Managementul situatiilor conflictuale in scoalaManagementul situatiilor conflictuale in scoala
Managementul situatiilor conflictuale in scoala
 
Anturajul
AnturajulAnturajul
Anturajul
 
Comunicarea
Comunicarea Comunicarea
Comunicarea
 
Algoritmul de prezentare a unui studiu de caz, Grădiniță
Algoritmul de prezentare a unui studiu de caz, GrădinițăAlgoritmul de prezentare a unui studiu de caz, Grădiniță
Algoritmul de prezentare a unui studiu de caz, Grădiniță
 
Proiect consiliere vocationala
Proiect consiliere vocationala  Proiect consiliere vocationala
Proiect consiliere vocationala
 
Scoli care invata, P Senge
Scoli care invata, P SengeScoli care invata, P Senge
Scoli care invata, P Senge
 
Elena COCIURCA. “Comunicarea ca factor de schimbare a imaginii bibliotecarul...
Elena COCIURCA. “Comunicarea ca factor de schimbare a imaginii  bibliotecarul...Elena COCIURCA. “Comunicarea ca factor de schimbare a imaginii  bibliotecarul...
Elena COCIURCA. “Comunicarea ca factor de schimbare a imaginii bibliotecarul...
 

Recently uploaded

ziua pamantului ziua pamantului ziua pamantului
ziua pamantului ziua pamantului ziua pamantuluiziua pamantului ziua pamantului ziua pamantului
ziua pamantului ziua pamantului ziua pamantuluiAndr808555
 
Agricultura- lectie predare -invatare geografie cls 10
Agricultura- lectie predare -invatare geografie cls 10Agricultura- lectie predare -invatare geografie cls 10
Agricultura- lectie predare -invatare geografie cls 10CrciunAndreeaMaria
 
Sistemul excretor la om, biologie clasa 11
Sistemul excretor la om, biologie clasa 11Sistemul excretor la om, biologie clasa 11
Sistemul excretor la om, biologie clasa 11CMB
 
Igiena sistemului digestiv , biologi clasa 11-a
Igiena sistemului digestiv , biologi clasa 11-aIgiena sistemului digestiv , biologi clasa 11-a
Igiena sistemului digestiv , biologi clasa 11-aCMB
 
Literatura polonă pentru copii tradusă în limba română
Literatura polonă pentru copii tradusă în limba românăLiteratura polonă pentru copii tradusă în limba română
Literatura polonă pentru copii tradusă în limba românăBibliotecaMickiewicz
 
Catalogul firmei de exercițiu Ancolex 2024.pptx
Catalogul firmei de exercițiu Ancolex 2024.pptxCatalogul firmei de exercițiu Ancolex 2024.pptx
Catalogul firmei de exercițiu Ancolex 2024.pptxCori Rus
 
Strategii-pentru-educatia-remedială-ppt.pptx
Strategii-pentru-educatia-remedială-ppt.pptxStrategii-pentru-educatia-remedială-ppt.pptx
Strategii-pentru-educatia-remedială-ppt.pptxMoroianuCristina1
 

Recently uploaded (7)

ziua pamantului ziua pamantului ziua pamantului
ziua pamantului ziua pamantului ziua pamantuluiziua pamantului ziua pamantului ziua pamantului
ziua pamantului ziua pamantului ziua pamantului
 
Agricultura- lectie predare -invatare geografie cls 10
Agricultura- lectie predare -invatare geografie cls 10Agricultura- lectie predare -invatare geografie cls 10
Agricultura- lectie predare -invatare geografie cls 10
 
Sistemul excretor la om, biologie clasa 11
Sistemul excretor la om, biologie clasa 11Sistemul excretor la om, biologie clasa 11
Sistemul excretor la om, biologie clasa 11
 
Igiena sistemului digestiv , biologi clasa 11-a
Igiena sistemului digestiv , biologi clasa 11-aIgiena sistemului digestiv , biologi clasa 11-a
Igiena sistemului digestiv , biologi clasa 11-a
 
Literatura polonă pentru copii tradusă în limba română
Literatura polonă pentru copii tradusă în limba românăLiteratura polonă pentru copii tradusă în limba română
Literatura polonă pentru copii tradusă în limba română
 
Catalogul firmei de exercițiu Ancolex 2024.pptx
Catalogul firmei de exercițiu Ancolex 2024.pptxCatalogul firmei de exercițiu Ancolex 2024.pptx
Catalogul firmei de exercițiu Ancolex 2024.pptx
 
Strategii-pentru-educatia-remedială-ppt.pptx
Strategii-pentru-educatia-remedială-ppt.pptxStrategii-pentru-educatia-remedială-ppt.pptx
Strategii-pentru-educatia-remedială-ppt.pptx
 

comunicarea_asertiva_proiect_lectie.docx

  • 1. PROIECT DIDACTIC Profesor: Tănase Mihaela Şcoala Gimnazială Grigore Baștan, Buzău Data: 15.01.2021, ora 13:40 – 14:20 Clasa: a VI-a A Disciplina: Consiliere si dezvoltare personala Domeniul de continut :Dezvoltare socio-emotionala Tema: Comunicarea asertivă- cheia succesului (Strategii de comunicare eficientă în medii reale și virtuale) Lectie online. Durata: 40 minute Competențe generale 1. Adoptarea atitudinilor pozitive faţă de sine şi a unui stil de viaţă sănătos și echilibrat 2. Relaţionarea armonioasă cu ceilalţi în contexte școlare și extrașcolare Competenţe specifice: 1.1. Explorarea direcţiilor de dezvoltare a caracteristicilor personale 2.1. Exprimarea emoţiilor în acord cu nevoile personale și cu specificul situaţiilor 2.2. Identificarea elementelor comunicării eficiente în medii reale și virtuale Activitati de învățare - exerciţii art-creative de realizare a portretului unei persoane care comunică eficient, cu listarea aspectelor care îl recomandă şi argumentarea alegerilor făcute - vizionarea unor secvenţe de film/ virtuale - desene/desene animate pentru ilustrarea individuală sau în echipă a unor atitudini și valori importante în comunicarea interpersonală eficientă - elaborarea unui „Cod al respectului“ în comunicarea reală/virtuală și argumentarea alegerilor -discutarea unor studii de caz pentru identificarea strategiilor de comunicare eficientă în medii reale şi virtuale. -completarea harții conceptuale a comunicarii -partajarea ecranului laptop-ului cu prezentarea Comunicarea asertiva. Obiective operationale -dezvoltarea abilităţilor interpersonale de comunicare în şcoală, în familie, în grupul de prieteni, în societate, - să cunoască modalităţi de comunicare asertivă prin care se pot exprima dezaprobarea faţă de anumite comportamente şi atitudini negative, - să fie receptivi la nevoile celorlalţi si să-şi exprime gândurile respectându-i pe ceilalţi; - să valorizeze relaţiile interpersonale; - să cunoască diferenţa dintre comunicarea pasivă, agresivă, asertivă; - să se exprime fără a-l leza pe celălalt, direct, deschis, hotărât, cu onestitate, motivându-şi gândurile cu claritate, dar fără să se justifice. Strategii didactice: a) Metode didactice: conversaţia euristică, chestionarul, dezbaterea, exerciţiul, braimstorming-ul, activitatea individuală, lectura dirijată, studiul de caz, observatia sistematică, aprecierea verbală, chestionarul . b) Mijloace didactice: manualul de Consiliere si dezvoltare personala, Simona Elena Popa, EDP, digital si fizic,catalogul electronic ADSERVIO, laptop, INTERNET, filme didactice de pe Youtube, prezentarea ppt Comunicarea asertiva, coli de hârtie, fişe de lucru online, chestionare, markere, tabla magnetica, harta conceptuală a comunicării. c) Forme de organizare: frontal, individual, independent, online.
  • 2. d) Asigurarea feedback-ului:aprecieri verbale, pareri individuale, chestionar de feedback. Scenariul propriu-zis 1.Organizarea clasei în vederea desfăşurării activităţii - notarea absenţilor in catalogul electronic ADSERVIO, scurtă informare asupra activităţilor din săptămâna curentă, scurte comunicări. 2.Captarea atenţiei (motivarea elevilor) Are loc făcându-se referiri la ultima comunicare, dirigintele scrie cuvântul COMUNICARE pe tablă, plasându-l într-un cerc, chestionându-i pe elevi în privinţa tipurilor de comunicare cunoscute de aceştia şi folosite de-a lungul timpului. Harta conceptuala a comunicarii se completeaza cu elevii: 3.Anunţarea temei şi a obiectivelor Comunicarea asertiva 1. Evidenţiarea unor principii de comunicare interumană. 2. Cunoaşterea diferenţelor dintre comunicarea pasivă, agresivă, asertivă. 3. Stabilirea gradului de asertivitate propriu. 4. Dezvoltarea abilităţilor de comunicare asertivă. 4. Desfășurarea activităţii - Elevilor li se cere să definească actul comunicării şi să evidenţieze anumite modalităţi prin care aceasta să fie una autentică şi constructivă (cu exemplificări); -Elevii raspund la intrebarile din manual, pag 42, sub observatia sistematica a profesorului. -Elevii citesc textul ,,Micul prinț,, din manual, pagina 43 si raspund la intrebari. - dirigintele distribuie filme didactice pe care sunt si fise online cu anumite caracteristici ale celor trei tipuri decomunicare, cu exemplificări orale. COMUNI- CAREA messenger internet presa non- verbală verbală scrisă e-mail orală telefon faţă-n faţă
  • 3. Cum sa devenim asertivi? Desene, in engleza https://www.youtube.com/watch?v=WwH7xDtNZR8 Drepturile asertive https://www.youtube.com/watch?v=bMP1G6EjbzI Comunicarea asertiva/4metode https://www.youtube.com/watch?v=NWwdmVy3au0 Pasivul - nu îşi exprimă emoţiile, nevoile şi drepturile; - nevoile celorlalţi îi par mai importante, în detrimentul propriilor nevoi; - consideră că nu are nimic important de spus, iar ceilalţi eu intotdeauna dreptate; - se teme să spună ceea ce gîndeşte, pentru a nu fi luat în râs, batjocorit. Asertivul - îşi exprimă emoţiile, nevoile, drepturile şi opiniile cu respect pentru ceilalţi; - este onest, direct în afirmaţii; - îşi cunoaste drepturile, şi le susţine deschis; - respectă drepturile celorlalţi şi nu le încalcă; - acceptă şi oferă complimente; - face referire la comportamentul neadecvat al celorlalţi, printr-o remarcă pozitivă; - insistă pe consecinţele negative ale comportamentului celorlalţi asupra propriei persoane. Agresivul - îşi exprimă emoţiile, nevoile, drepturile şi opiniile, fără a-i respecta pe ceilalţi; - este furios, ameninţător, agresiv, violent; - nevoile personale sunt mai importante, ignorându-le pe ale celorlalţi - ideile personale contează cel mai mult. Dirigintele precizează faptul că asertivitatea trebuie sa devină un scop în sine şi că este o abilitate care se poate dezvolta în timp, respectând anumite cerinţe. Acestea sunt expuse elevilor (vezi material "Ca sa devii asertiv"). Se lansează comentarii, se exprimă păreri vis-a-vis de felul în care se poate dezvolta asertivitatea. 5.Asigurarea feed-backului - Elevii trebuind să conceapă, alternative de comunicare asertivă, pornind de la următoarele situaţii: - un coleg de clasă vorbeşte vulgar, necivilizat cu o altă colegă; -un elev vrea să chiulească de la ore. Colegul său de bancă îi surpinde intenţia. - un elev care este surprins copiind la un test de către un altul, acesta din urmă întorcând furtul. Se partajeaza cu elevii prezentarea pps ,, Comunicarea asertivă,,. - dirigintele precizează ca în elaborarea dialogurilor să se ţină cont de faptul că emoţiile şi sentimentele să fie exprimate cu eleganţă si rafinament, fără jigniri şi acuze directe, ofensatoare. Se recomandă ca situaţia negativă să fie redată clar, coerent, să fie evidenţiate consecinţele negative ale comportamentului negativ al celuilalt asupra aceluia care vorbeşte, etc.Să se respecte, de asemenea, în tehnica adresării strategia comunicării asertive. - la final, se citesc completarile elevilor, se fac anumite observaţii, comentarii, corijări (dacă este cazul), dirigintele recomandând elevilor să folosească, concret, în viaţa de zi cu zi, comunicarea asertivă.
  • 4. Ca să devii asertiv(ă)... - dezvoltă-ţi stima de sine; - câştigă respectul celorlalţi; - îmbunătăţeşte-ţi abilitatea de comunicare; - îmbunătăţeşte-ţi abilitatea de a lua decizii; - fii onest(ă) şi direct(ă) în privinţa emoţiilor, nevoilor, convingerilor tale; - exprimă-te ferm şi direct, fără ezitări sau scuze; - fii rezonabil(ă) la cererile pe care le ai; - învaţă să spui NU la cerinţele nereznabile pentru tine ale celorlalţi; - fii onest(ă) atunci când oferi sau primeşti feed-back; - recunoaşte şi respectă drepturile celor din jurul tău; - foloseşte un ton adecvat al vocii; - fii atent(ă) la postura corpului tău; - menţine contactul vizual cu interlocuitorii; - foloseşte prenumele "eu" atunci când vorbeşti despre tine; - încurajează-i pe ceilalţi să-ţi vorbească direct şi clar; - accepta si oferă complimente; -respectă parerea celorlalti; - fii propriul tău şef. Tema pentru acasă Chestionarul de mai jos, ,,Sunt o persoana asertiva?,, se încarcă pe clasa virtuala a elevilor din Google Classroom, fiecare il completeaza acasă.
  • 5. Chestionar Sunt o persoană asertivă? Citeşte cu atenţie situaţiile prezentate mai jos şi, în funcţie de cât de confortabil te simţi în fiecare caz, îţi acorzi urmatorul punctaj: 1 (pentru inconfortabil), 2 (rezonabil), 3 (foarte confortabil). Nr. Crt. Situatia 1 2 3 01. Vorbeşti tare şi pui întrebări în clasă. 02. Atunci când te întrerupe cineva, îţi exprimi dezacordul. 03. Îţi exprimi opiniile în faţa persoanelor cu autoritate. 04. Intri sau ieşi dintr-o încăpere plină de oameni. 05. Vorbeşti în faţa unui grup. 06. Menţii contactul vizual în timpul unei conversaţii. 07. Îţi foloseşti autoritatea fără să te consideri nepoliticos sau agresiv. 08. Soliciţi din nou când nu ai primit ceva ce ai cerut. 09. Deşi cineva aşteaptă să te scuzi, nu o faci pentru că simţi că tu ai dreptate. 10. Ceri să ţi se înapoieze ceva ce ai împrumutat, fără să te scuzi. 11. Primeşti un compliment şi spui ceva prin care eşti de acord. 12. Accepţi o respingere. 13 Nu ai obţinut o aprobare de la o persoană importantă pentru tine. 14. Discuţi deschis cu o persoană care te critică. 15. Îi spui cuiva că ceea ce a făcut te deranjeaza. 16. Refuzi să faci ce ţi se cere atunci când nu doreşti. 17. Refuzi o cerere de întâlnire cu cineva. 18. Îţi exprimi nemulţumirea când crezi că cineva încearcă să te convingă de ceva cu care tu nu eşti de acord. 19. Îţi exprimi supărarea când te supără ceva. 20. Contrazici pe cineva. 21. Răspunzi cu umor atunci când cineva încearcă să te puna la punct. 22. Faci glume pe seama greşelilor pe care le-ai făcut. TOTAL <26 = lipsa de asertivitate poate fi o sursă de stres în viaţa dumneavoastră 26 - 35 = îmbunătăţirea abilităţilor de comunicare asertivă 36 - 45 = asertivitate medie 46 - 55 = aproape de a deveni asertiv >55 = persoană foarte asertivă