1. 1
PROIECT DE LECŢIE
Colegiul „Alexandru cel Bun” Gura Humorului
Profesor ORTENZIA GOTCU
Disciplina Limba și literatura română
Clasa: a IX - a D (Științe ale naturii - Curriculum aplicat: 4 ore/ săptămână (3h/săpt. în TC + 1h/săpt. CD)
Tipul lecției: dobândire de noi cunoștințe
Titlul lecției: Textul argumentativ
Data: 27 noiembrie 2014
Competenţe generale:
1. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în receptarea şi în producerea mesajelor în diferite situaţii de comunicare;
2. Folosirea modalităţilor de analiză tematică, structurală şi stilistică în receptarea diferitelor texte literare şi nonliterare
3. Argumentarea în scris şi oral a unor opinii în diverse situaţii de comunicare
Competenţe specifice vizate:
1.1 utilizarea adecvată a achiziţiilor lingvistice în receptarea diverselor texte;
1.4 redactarea unor texte diverse;
1.5 utilizarea corectă şi adecvată a formelor exprimării orale şi scrise în diverse situaţii de comunicare;
3.1 identificarea structurilor argumentative într-un text dat
3.2 identificarea elementelor dintr-un text care confirmă sau infirmă o opinie privitoare la textul respectiv
3.3 argumentarea unui punct de vedere privind textele studiate
Obiective operaţionale - La sfârşitul lecției elevii vor fi capabili:
1. să definească textul argumentativ;
2. să recunoască părțile componente ale textului argumentativ;
3. să identifice conectorii specifici textului argumentativ;
4. să elaboreze propriile argumentări scrise/orale pornind de la o premisă dată, respectând rigorile unui asemenea tip de text;
Bibliografie:
Vistian Goia, Didactica limbii şi a literaturii române pentru gimnaziu şi liceu, Editura Dacia, Cluj-Napoca, 2002
Alina Pamfil, Limba şi literatura română în gimnaziu – Structuri didactice deschise, Ed. Paralela 45, 2003
Constantin Parfene, Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală. Ghid teoretico-aplicativ, Iaşi, Editura Polirom, 1999.
Manual ART - clasa a IX-a (autori: Adrian Costache, Florin Ioniţă, M.N.Lascăr, Adrian Săvoiu.
Mirela Ioana- Borchin (coordonator), Florentina Leucuția, Gabriel Bărdășan, Virginia Oprișa, Crenguța Bratu, Elena Jebeleanu,
Nadia Obrocea, Comunicare și argumentare. Teorie și aplicații, Timișoara, Editura Excelsior Art, 2007.
***Perspective – Revistă de didactica limbii și literaturii române, Cluj-Napoca, Casa Cărții de Știință, nr. 1 (14)/2007 și2 (15)/2007
http://ardor.org.ro/main.php?lang=ro - Asociația Română de Dezbateri, Oratorie și Retorică
2. 2
Scenariu didactic
MOMENTELE
LECȚIEI
T
I
M
P
CONŢINUTUL LECŢIEI
STRATEGII DIDACTICE
EVALUAREA
ACTIVITĂŢILOR
ELEVILOR
Forme de
organizare
a învăţării
Resursele
materiale
Resursele
procedurale
Evocare
O1
1’
Consemnarea absențelor
Frontal Catalogul Conversaţia
14’
Joc didactic
Eu aș vrea să fiu/ n-aș vrea să fiu ... pentru că.
Realizarea unor asocieri pornind de la cuvântul
argumentare (schemă la tablă)
Formularea unei definiții a argumentării pornind de la
asocierile realizate
Frontal
Individual
Tabla
Caietele
elevilor
Exercițiul
Brainstorming
Conversaţia
dirijată
Evaluarea orală
Constituirea
sensului
O2
O3
O4
25’
Distribuirea fișei sinteză (Anexa 1)
Rezolvarea sarcinilor de lucru (Anexa 2)
Sintetizarea informaţiilor pe care le-au expus elevii
(structura textului, tipuri de conectori)
Reconstruirea unui text argumentativ (Anexa 3 – partea I)
Conceperea unor argumente pro sau contra unei teze date
(Anexa 3 – partea a II-a)
Frontal
Individual
Perechi
Fişe de
lucru
Exerciţiul
Învăţarea prin
descoperire
Problematizare
Conversaţie
dirijată
Evaluarea scrisă
Reflecţie
O1 – O4 9’
Compararea argumentelor logice cu sofismele (Anexa 4)
Notarea elevilor care au fost activi la lecţie Frontal Fișele Brainstormingul Evaluarea orală
Tema pentru
acasă
1’ Realizarea unui text argumentativ (Anexa 5) Frontal