1. Material realizat de Nitoi (Aprodu)Ionica
PIPP, Anul II, Grupa B
,,Explorarea drepturilor copilului”, vol. V.
2. PROIECT DIDACTIC
UNITATEA ȘCOLARĂ :
PROPUNĂTOR:Nițoi (Aprodu) Ionica
CLASA: a IV-a B
DATA : 28.11.2021
ARIA CURRICULARĂ: Om și societate
DISCIPLINA: Educație civică
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE : Norme morale şi drepturile universale ale copilului.
SUBIECTUL LECŢIEI: * Apărarea drepturilor copilului *
TIPUL DE ACTIVITATE: mixtă
DISCIPLINE INTEGRATE Limba și literatura română,Arte vizuale
3. COMPETENȚE SPECIFICE:
2.1. Explorarea unor valori morale care stau la baza
relațiilor cu ceilalți oameni;
2.4. Identificarea drepturilor universale ale copilului;
3.2. Participarea la activități care promovează drepturile
universale ale copilului;
4. STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: explicaţia, exerciţiul, conversaţia, observaţia, jocul
didactic,piramida drepturilor,explozia stelară
Mijloace de învăţământ: fişe de lucru, planşe ,imagini, caiete, tabla,
calculator
Forme de organizare: activitate frontală, individuală,in grup
Forme de evaluare: orală
Resurse: temporale: 45 minute
umane: 20 de elevi
5. BIBLIOGRAFIE:
-Programa școlară pentru disciplina Educație civică (clasa a
III-a – a IV-a), aprobată prin ordinul ministrului Nr.
5003/02.12.2014;
-Boca,Cristiana-Ana,Călineci Marcela Claudia,-ed.CD Press-
EDUCATIE CIVICA-Manual pentru clasa a IV-a
6. NR.
CRT.
MOMENTELE
LECTIEI
CONŢINUTUL INFORMAŢIONAL ŞI
DEMERSUL DIDACTIC
ELEMENTE DE STRATEGIE DIDACTICĂ
EVALUARE
RESURSE
PROCEDURAL
E
RESURSE
MATERIALE
FORME DE
ORGANIZARE
1. Moment
organizatoric
1 min.
Se creează condiţiile optime pentru buna
desfăşurare a activităţii propuse (spaţiu
educaţional, materiale didactice, climat
psihoafectiv).
Instructajul
verbal
Conversaţia
Materiale
necesare
activităţii
Frontal
Individual
Observarea
comportamentu
lui elevilor
7. 2 Verificarea
temei şi a
cunostintelor
anterioare
5 min.
Se verifică tema scrisă prin citirea de către elevi
a acesteia apoi se verifică cunoștințele
dobândite în lecția anterioară pornind de la o
planşă unde sunt scrise mai multe drepturi.
(Anexa 1)
Planșa este afișată pe flipchart și se discută pe
baza drepturilor.
Se pun întrebări cu privire la lecţiile anterioare:
Cum aţi defini noţiunea de drept?
Ce alte drepturi mai cunoaşteţi ?
Cum se numeşte Organizaţia care a elaborat o
serie de documente ce conţin drepturile
copiilor?
Ce îndatoriri aveţi voi, elevii?
Care sunt consecinţele nerespectării
drepturilor copiilor.
Explicaţia
Conversaţia
Planşă
Flipchart
Frontal
Frontal
Aprecieri verbale
2.
Captarea atenţiei
2 min.
Se citeşte ”Povestea piticului gigant”(Anexa 2)
În urma aceste poveşti fiecare elev primeşte câte o
frunzuliţă pe care este rugat să scrie o dorinţă.
Frunzuliţa urmează sa fie lipită în Copacul
Dorinţelor de pe tablă.
Gigantul nu le poate lua însă pe toate , de aceea le
selectăm pe cele mai importante.
Aceste dorințe nu sunt altceva decât drepturile
voastre de care fiecare dintre voi poate beneficia.
După părerea voastră cine este gigantul din poveste?
Dar piticul? Cum a încercat să demonstreze piticul
că este și el gigant?Deci toți , începând de la mic și
pînă la mare au drepturi.
Lectura
învăţătoarei
Conversaţia
Povestea
piticului
gigant
Frunze
Copacul
Dorinţelor
Frontal
Frontal
Observarea
sistematică
Aprecieri verbale
8. 3. Anunţarea
temei
3 min.
Se anunţă tema activității si obiectivele
urmărite într-o manieră accesibilă elevilor.
Se scrie pe tablă și pe caiete titlul:
,,Apărerea drepturilor copilului”
Explicaţia Tabla
Caietul
Frontal Observarea
sistematică
4. Dirijarea
învăţării
20min
Întreaga omenire este răspunzătoare de
asigurarea drepturilor omului, în general, şi
ale copilului, în special. Drepturile copilului
reprezintă “ceva” care vi se cuvine şi de care
trebuie să vă bucuraţi. Trebuie să ştiţi că
toate aceste drepturi sunt proclamate
(stabilite) în Convenţia Drepturilor Copilului,
adoptată la 20 noiembrie 1989,de Adunarea
Generala a O.N.U. Aceste legi sunt
internaţionale şi trebuie respectate de fiecare
ţară în parte.
Elevii vor observa siglele din manual de la
pagina 22 și vor citi cu ce se ocupă
organizaţiile: UNESCO, CRUCEA ROŞIE,
UNICEF, SALVAŢI COPIII.
Se citește un fragment din H. CH.
ANDERSEN, Fetita cu chibrituri. Anexa
Elevii discută despre cele citite pe baza
exploziei stelare:
Explicația
Observația
Conversația
Problematizar
ea
Explozia
stelară
Manual
Manual
Fişe
Frontal
Frontal
Frontal
Observarea
sistematică
Aprecierea
răspunsurilor
elevilor
9. 1. ONU (Organizația Națiunilor Unite)
2. Convenția cu privire la drepturile
copilului (59 articole)
3. UNICEF (Fondul Organizației Națiunilor
Unite pentru copii)
Cum consideraţi voi că aţi putea contribui
la sprijinirea copiilor sinistrați din
România,afectaţi de inundaţii?
Credeţi că voi aveţi doar drepturi
Ce înţelegeţi prin îndatoriri?
Cine vă apără drepturile atunci când vă
sunt încălcate?
S-a întâmplat să treceţi prin momente, în
care vi s-a încălcat vreun drept?
Exemplificaţi.
Dar voi personal aţi încălcat vreodată
dreptul unui coleg? Care?
Joc didactic: Trăistuţa cu drepturi
Elevii vor fi împărţiţi în 4 grupe, fiecare
grupă extrage dintr-o traistuţă câte un plic.
În plic se află mai multe drepturi şi
îndatoriri. Fiecare grupă are sarcina de la
lipi corespunzător pe o planşă drept şi
îndatorirea corespunzătoare. După ce vor
termina, vor veni la tablă să prezinte
activitatea desfăşurată
Problematiz
area
Explicaţia
Conversația
Explicaţia
Manual
Manual
Fişe
Tablă
Caiete
Trăistuţa
Plicuri
Planşe
Frontal
Frontal
Frontal
Frontal
Pe grupe
Observare sistematică
Observarea sistematică
Aprecieri verbale
Aprecieri verbale
10. 5.
Obţinerea
performanţei
10 min.
Fiecare elev primeşte o fisă de lucru. Aceştia
trebuie să analizeze importanţa drepturilor
studiate şi să le aşeze într-o piramidă,
intitulată: Piramida Drepturilor
Piramida
Drepturilor
Fișe Individual Evaluarea scrisă
11. 6.
Activitate
recreativă
5 min.
Fiecare elev va primi o mănă decupată, în
palmă va nota numele, pe primele patru
degete drepturile de care se bucură, iar pe
degetul mic o obligatie. Fiecare copil va lipi
pe ,,Copacul aşteptărilor” mânuţa scrisă.
Explicaţia Mânuţe
Copacul
aşteptărilor
Individual Aprecieri
verbale
7. Aprecieri
finale
1 min.
Se apreciază și se recompensează participarea
elevilor la activitate.
Se notează tema – JOC DE ROL:
Imaginează-ţi că urmeaza sa faci un proiect
pentru RESPECTAREA DREPTURILOR
COPILULUI. Care ar fi primele masuri care le-
ai lua ? Iar ca tema sulpimentara cine vrea
poate rezolva o fisa de lucru. Anexa 5
Conversația Frontal Aprecieri verbale
13. ANEXA 2
Trăia odată un gigant. Toţi giganţii erau mari şi înalţi ca nişte uriaşi, dar acesta era mic. Aşa se născuse. El venea şi
spunea:
- Bună ziua!Eu sunt gigant.
Însă nimeni nu-l credea şi toţi râdeau de el:
-Ha-ha-ha! Ce glumeţ mai eşti!
Atunci el s-a gândit: „ Probabil trebuie să demonstrez cumva că sunt un gigant adevărat”!
Şi a început să ridice greutăţi pe care numai un gigant le poate ridica. El nu plângea când îl durea
ceva. Aşa se comportă numai giganţii! Şi niciodată nu era zgârcit. Era bun, foarte bun, deoarece aşa se cade să fie
un gigant. Şi iată că atunci toţi l-au crezut că este un gigant. Dar, pur şi simplu, un gigant pitic.
Într-o bună zi, Piticul Gigant s-a pornit spre o ţară fermecată, unde se îndeplinesc toate dorinţele.
A trecut mai întâi prin Moldova, o regiune frumoasă și bogată.
Pe 28.11.2021, a ajuns în Vaslui ,a vizitat Scoala Gimnaziala ,,Mihai Eminescu,, și i-a întrebat pe elevi:
-Ce vă doriți cel mai mult?
- Scrieți o dorință! Eu o voi duce în acea țară fermecată!!
14. Anexa 4
„ Educaţia este arta de a forma bunele deprinderi sau de a dezvolta aptitudinile native pentru v
care dispun de ele” (Platon)
15. -De ce se afla fetiţa pe
stradă?
-Cum era fetiţa?
-De unde se vede că nu
erau ocrotite sănătatea şi
viaţa fetiţei?
-Ce drepturi au fost
încălcate?
16. Colorează dreptul care te face fericit. Anexa 5
Încercuieşte-l pe cel de care ai dori să te bucuri mai mult!