SlideShare a Scribd company logo

Pa familje - HEKTOR MALO

F
FialdoMema

Sans Famille

1 of 10
Download to read offline
PA FAMILJE
HEKTOR MALO
HEKTOR MALO
Ishte i biri i noterit te komunes La Buje,
Hektor Malo ,e kaloi femijerine buze lumit
Sene.
Ai studioi drejtesine,por refuzoi karrieren
e juristit.U be gazetar dhe filloi te merrej
me shkrime . Ai shkruante per te rriturit,si
dhe per te rinjte.
Ne disa romane,ai studionte ndjenjat;ne
te tjeret,fliste per ngjarje historike ai ishte
gjithashtu nje shkrimtar rrefimtar.
27 maj1830 - 17 korrik 1907
Pa familje - HEKTOR MALO
VEPRAT
 Aventurat e Romain Kalbris (1869)
 Pa familje (1878)
 Motra e Vogël (1882)
 Dasma e Pasur dhe Drejtësia (1889)
 Nëna (1890)
 Të rinj dhe të dashuri të vjetër (1894)
 Komplikime (1892)
 Ndërgjegja (1892)
 Një prift provincial (1872)
PWRMBLEDHJE
 “Pa familje” është një kryevepër në literaturën e
fëmijëve që është thellësisht kuptimplotë dhe për të
rriturit. Historia rrotullohet rreth një djali jetim, i
braktisur nga familja e tij. Ai ishte rritur nga nëna e tij
e adoptuese dhe ishte shitur nga babai i tij i
adoptues. Vitali u bë mësuesi i tij dhe figura e
babait. Me mësuesin e tij, mësoi të luante muzikë
dhe të performonte në rrugë me 3 qen inteligjentw
dhe një majmun. Ai udhëtoi nëpër qytetet e Francës
dhe duke kaluar sfidat më në fund gjeti familjen e tij
të vërtetë. “Pa familje" është një histori e
mrekullueshme.
PERSONAZHET
Remi:i mirë, i dashur,i vogël, i braktisur, i shkathët, i zgjuar.
NënaBarberinë: e dashur, e mirë, e përkushtuar, punëtore.
Barberini: i keq, i lig, i ashpër.
Vitali: i mirë, i dashur, i zgjuar, drejtues.
Arturi: i dashur, i sjellshëm, i paralizuar, zemërmirë.
Zonja Milligan: e dashur, punëtore, e sjellshme, e
përkushtuar, e pasur.
Garafoli:i keq, i lig, i ashper, i dhunshëm.
Matia: zemërmirë, i zgjuar, i shkathët.
Familja e kopshtarit: e mirë, e dashur, punëtore.
Xhaxhai i remiut:i keq, i lige, gënjeshtarë,zemërgurë.

Recommended

shkrimtaret e brezit te humbur
shkrimtaret e brezit te humburshkrimtaret e brezit te humbur
shkrimtaret e brezit te humburFialdoMema
 
Aksidentet rrugore
Aksidentet rrugoreAksidentet rrugore
Aksidentet rrugoreArlinda
 
Shqiperia dhe Bashkimi Europian
Shqiperia dhe Bashkimi EuropianShqiperia dhe Bashkimi Europian
Shqiperia dhe Bashkimi Europianolinuhi
 
Dialektet e gjuhes shqipe dhe rendesia e tyre
Dialektet e gjuhes shqipe dhe rendesia e tyreDialektet e gjuhes shqipe dhe rendesia e tyre
Dialektet e gjuhes shqipe dhe rendesia e tyreKlevi Hoxha
 
Dieta E Balancuar Dhe Energjia E Nevojshme-Organizem I Shendetshem
Dieta E Balancuar Dhe Energjia E Nevojshme-Organizem I ShendetshemDieta E Balancuar Dhe Energjia E Nevojshme-Organizem I Shendetshem
Dieta E Balancuar Dhe Energjia E Nevojshme-Organizem I ShendetshemArenoardReno
 
INTERPRETIME RRETH LUFTES SE FTOHTE
INTERPRETIME RRETH LUFTES SE FTOHTEINTERPRETIME RRETH LUFTES SE FTOHTE
INTERPRETIME RRETH LUFTES SE FTOHTEroni45
 
Ballkani ne periudhen mes dy lufterave13
Ballkani ne periudhen mes dy lufterave13Ballkani ne periudhen mes dy lufterave13
Ballkani ne periudhen mes dy lufterave13Arjan Shahinlli
 

More Related Content

What's hot

qyteterimi i hershem ne mesopotami
qyteterimi i hershem ne mesopotamiqyteterimi i hershem ne mesopotami
qyteterimi i hershem ne mesopotamiSindi Ramadani
 
Lexim Jashtë klase: "Prici i vogel"
Lexim Jashtë klase:   "Prici i vogel"Lexim Jashtë klase:   "Prici i vogel"
Lexim Jashtë klase: "Prici i vogel"#MesueseAurela Elezaj
 
Komunizmi ne Shqiperi
Komunizmi ne ShqiperiKomunizmi ne Shqiperi
Komunizmi ne ShqiperiDenis Lezo
 
Teknologjia, ndikimi i saj ne jeten tone
Teknologjia, ndikimi i saj ne jeten toneTeknologjia, ndikimi i saj ne jeten tone
Teknologjia, ndikimi i saj ne jeten toneJugerta Poçi
 
Kimia ne jeten e perditshme
Kimia ne jeten e perditshme Kimia ne jeten e perditshme
Kimia ne jeten e perditshme Orven Bregu
 
Fibrat optike
Fibrat optike Fibrat optike
Fibrat optike Olti OTo
 
Histori 10 - vecorite e qyteterimeve te lashta
Histori 10 - vecorite e qyteterimeve te lashtaHistori 10 - vecorite e qyteterimeve te lashta
Histori 10 - vecorite e qyteterimeve te lashtaEriona Mustafa
 
Historia e zhvillimit te matematikes
Historia e zhvillimit te matematikesHistoria e zhvillimit te matematikes
Historia e zhvillimit te matematikesXhuliana Haxhiu
 
Humanistet shqiptar
Humanistet shqiptarHumanistet shqiptar
Humanistet shqiptarMarjan DODAJ
 
HEKURI: HISTORIA, INDUSTRIA DHE PERPUNIMI I TIJ
HEKURI: HISTORIA, INDUSTRIA DHE PERPUNIMI I TIJHEKURI: HISTORIA, INDUSTRIA DHE PERPUNIMI I TIJ
HEKURI: HISTORIA, INDUSTRIA DHE PERPUNIMI I TIJirlindi
 
Individi perball shtetit ne epoka te ndryshme (epoka moderne)
Individi perball shtetit ne epoka te ndryshme (epoka moderne)Individi perball shtetit ne epoka te ndryshme (epoka moderne)
Individi perball shtetit ne epoka te ndryshme (epoka moderne)Rexhino Kovaci
 
Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.
Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.
Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.enerisaloti
 
Romeo and juliet projekt
Romeo and juliet projektRomeo and juliet projekt
Romeo and juliet projektXhuLia Muca
 
Te drejtat e femijeve
Te drejtat e femijeveTe drejtat e femijeve
Te drejtat e femijeve22062002
 
Duhani,droga,alkooli
Duhani,droga,alkooliDuhani,droga,alkooli
Duhani,droga,alkooliEgi Zenelaj
 
Analizë e veprës së një autori
Analizë e veprës së një autoriAnalizë e veprës së një autori
Analizë e veprës së një autoriErtil EB
 

What's hot (20)

qyteterimi i hershem ne mesopotami
qyteterimi i hershem ne mesopotamiqyteterimi i hershem ne mesopotami
qyteterimi i hershem ne mesopotami
 
Lexim Jashtë klase: "Prici i vogel"
Lexim Jashtë klase:   "Prici i vogel"Lexim Jashtë klase:   "Prici i vogel"
Lexim Jashtë klase: "Prici i vogel"
 
Iliret
IliretIliret
Iliret
 
Komunizmi ne Shqiperi
Komunizmi ne ShqiperiKomunizmi ne Shqiperi
Komunizmi ne Shqiperi
 
Lojrat popullore
Lojrat populloreLojrat popullore
Lojrat popullore
 
Teknologjia, ndikimi i saj ne jeten tone
Teknologjia, ndikimi i saj ne jeten toneTeknologjia, ndikimi i saj ne jeten tone
Teknologjia, ndikimi i saj ne jeten tone
 
Djemtë e rrugës Pal
Djemtë e rrugës PalDjemtë e rrugës Pal
Djemtë e rrugës Pal
 
Kimia ne jeten e perditshme
Kimia ne jeten e perditshme Kimia ne jeten e perditshme
Kimia ne jeten e perditshme
 
Fibrat optike
Fibrat optike Fibrat optike
Fibrat optike
 
Histori 10 - vecorite e qyteterimeve te lashta
Histori 10 - vecorite e qyteterimeve te lashtaHistori 10 - vecorite e qyteterimeve te lashta
Histori 10 - vecorite e qyteterimeve te lashta
 
Historia e zhvillimit te matematikes
Historia e zhvillimit te matematikesHistoria e zhvillimit te matematikes
Historia e zhvillimit te matematikes
 
Humanistet shqiptar
Humanistet shqiptarHumanistet shqiptar
Humanistet shqiptar
 
HEKURI: HISTORIA, INDUSTRIA DHE PERPUNIMI I TIJ
HEKURI: HISTORIA, INDUSTRIA DHE PERPUNIMI I TIJHEKURI: HISTORIA, INDUSTRIA DHE PERPUNIMI I TIJ
HEKURI: HISTORIA, INDUSTRIA DHE PERPUNIMI I TIJ
 
Siguria rrugore
Siguria rrugoreSiguria rrugore
Siguria rrugore
 
Individi perball shtetit ne epoka te ndryshme (epoka moderne)
Individi perball shtetit ne epoka te ndryshme (epoka moderne)Individi perball shtetit ne epoka te ndryshme (epoka moderne)
Individi perball shtetit ne epoka te ndryshme (epoka moderne)
 
Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.
Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.
Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.
 
Romeo and juliet projekt
Romeo and juliet projektRomeo and juliet projekt
Romeo and juliet projekt
 
Te drejtat e femijeve
Te drejtat e femijeveTe drejtat e femijeve
Te drejtat e femijeve
 
Duhani,droga,alkooli
Duhani,droga,alkooliDuhani,droga,alkooli
Duhani,droga,alkooli
 
Analizë e veprës së një autori
Analizë e veprës së një autoriAnalizë e veprës së një autori
Analizë e veprës së një autori
 

Similar to Pa familje - HEKTOR MALO

Similar to Pa familje - HEKTOR MALO (14)

239072820 75876621-gui-de-maupassant-babo-miloni
239072820 75876621-gui-de-maupassant-babo-miloni239072820 75876621-gui-de-maupassant-babo-miloni
239072820 75876621-gui-de-maupassant-babo-miloni
 
Honore de balzak
Honore de balzakHonore de balzak
Honore de balzak
 
Shkrimtare te shquar shkrimtar
Shkrimtare te shquar shkrimtarShkrimtare te shquar shkrimtar
Shkrimtare te shquar shkrimtar
 
Bardha e temalit
Bardha e temalitBardha e temalit
Bardha e temalit
 
Biografia e ismail kadares
Biografia e ismail kadaresBiografia e ismail kadares
Biografia e ismail kadares
 
Projekt
ProjektProjekt
Projekt
 
Zonja bovari
Zonja bovariZonja bovari
Zonja bovari
 
Ismail kadare
Ismail kadareIsmail kadare
Ismail kadare
 
Jeronim dhe dritero
Jeronim dhe driteroJeronim dhe dritero
Jeronim dhe dritero
 
Zonja Bovari
Zonja BovariZonja Bovari
Zonja Bovari
 
Zonja BOVARI
Zonja BOVARIZonja BOVARI
Zonja BOVARI
 
ANALIZE ..."ZONJA BOVARI "
ANALIZE ..."ZONJA BOVARI "ANALIZE ..."ZONJA BOVARI "
ANALIZE ..."ZONJA BOVARI "
 
Albert Kamy - Mujasera Aliu, prof.
Albert Kamy -  Mujasera Aliu, prof.Albert Kamy -  Mujasera Aliu, prof.
Albert Kamy - Mujasera Aliu, prof.
 
Viktor Hygo
Viktor HygoViktor Hygo
Viktor Hygo
 

More from FialdoMema

aktiviteti fizik dhe ndikimi i tij ne shendetin tone
aktiviteti fizik dhe ndikimi i tij ne shendetin toneaktiviteti fizik dhe ndikimi i tij ne shendetin tone
aktiviteti fizik dhe ndikimi i tij ne shendetin toneFialdoMema
 
Shqiperia pas Luftës së Parë Boterore
Shqiperia pas Luftës së Parë BoteroreShqiperia pas Luftës së Parë Boterore
Shqiperia pas Luftës së Parë BoteroreFialdoMema
 
Djemtë e Rrugës Pal [Ferenc Molnar]
Djemtë e Rrugës Pal [Ferenc Molnar]Djemtë e Rrugës Pal [Ferenc Molnar]
Djemtë e Rrugës Pal [Ferenc Molnar]FialdoMema
 
Revolucioni i pare industrial
Revolucioni i pare industrialRevolucioni i pare industrial
Revolucioni i pare industrialFialdoMema
 
Zhvillimi i teknologjise
Zhvillimi i teknologjiseZhvillimi i teknologjise
Zhvillimi i teknologjiseFialdoMema
 
Mikrogjallesat
MikrogjallesatMikrogjallesat
MikrogjallesatFialdoMema
 
Shnderrimet e energjise (uji)
Shnderrimet e energjise (uji)Shnderrimet e energjise (uji)
Shnderrimet e energjise (uji)FialdoMema
 

More from FialdoMema (8)

aktiviteti fizik dhe ndikimi i tij ne shendetin tone
aktiviteti fizik dhe ndikimi i tij ne shendetin toneaktiviteti fizik dhe ndikimi i tij ne shendetin tone
aktiviteti fizik dhe ndikimi i tij ne shendetin tone
 
Shqiperia pas Luftës së Parë Boterore
Shqiperia pas Luftës së Parë BoteroreShqiperia pas Luftës së Parë Boterore
Shqiperia pas Luftës së Parë Boterore
 
Djemtë e Rrugës Pal [Ferenc Molnar]
Djemtë e Rrugës Pal [Ferenc Molnar]Djemtë e Rrugës Pal [Ferenc Molnar]
Djemtë e Rrugës Pal [Ferenc Molnar]
 
Revolucioni i pare industrial
Revolucioni i pare industrialRevolucioni i pare industrial
Revolucioni i pare industrial
 
Zhvillimi i teknologjise
Zhvillimi i teknologjiseZhvillimi i teknologjise
Zhvillimi i teknologjise
 
Mikrogjallesat
MikrogjallesatMikrogjallesat
Mikrogjallesat
 
Iluminizmi
IluminizmiIluminizmi
Iluminizmi
 
Shnderrimet e energjise (uji)
Shnderrimet e energjise (uji)Shnderrimet e energjise (uji)
Shnderrimet e energjise (uji)
 

Pa familje - HEKTOR MALO

  • 2. HEKTOR MALO Ishte i biri i noterit te komunes La Buje, Hektor Malo ,e kaloi femijerine buze lumit Sene. Ai studioi drejtesine,por refuzoi karrieren e juristit.U be gazetar dhe filloi te merrej me shkrime . Ai shkruante per te rriturit,si dhe per te rinjte. Ne disa romane,ai studionte ndjenjat;ne te tjeret,fliste per ngjarje historike ai ishte gjithashtu nje shkrimtar rrefimtar. 27 maj1830 - 17 korrik 1907
  • 4. VEPRAT  Aventurat e Romain Kalbris (1869)  Pa familje (1878)  Motra e Vogël (1882)  Dasma e Pasur dhe Drejtësia (1889)  Nëna (1890)  Të rinj dhe të dashuri të vjetër (1894)  Komplikime (1892)  Ndërgjegja (1892)  Një prift provincial (1872)
  • 5. PWRMBLEDHJE  “Pa familje” është një kryevepër në literaturën e fëmijëve që është thellësisht kuptimplotë dhe për të rriturit. Historia rrotullohet rreth një djali jetim, i braktisur nga familja e tij. Ai ishte rritur nga nëna e tij e adoptuese dhe ishte shitur nga babai i tij i adoptues. Vitali u bë mësuesi i tij dhe figura e babait. Me mësuesin e tij, mësoi të luante muzikë dhe të performonte në rrugë me 3 qen inteligjentw dhe një majmun. Ai udhëtoi nëpër qytetet e Francës dhe duke kaluar sfidat më në fund gjeti familjen e tij të vërtetë. “Pa familje" është një histori e mrekullueshme.
  • 6. PERSONAZHET Remi:i mirë, i dashur,i vogël, i braktisur, i shkathët, i zgjuar. NënaBarberinë: e dashur, e mirë, e përkushtuar, punëtore. Barberini: i keq, i lig, i ashpër. Vitali: i mirë, i dashur, i zgjuar, drejtues. Arturi: i dashur, i sjellshëm, i paralizuar, zemërmirë. Zonja Milligan: e dashur, punëtore, e sjellshme, e përkushtuar, e pasur. Garafoli:i keq, i lig, i ashper, i dhunshëm. Matia: zemërmirë, i zgjuar, i shkathët. Familja e kopshtarit: e mirë, e dashur, punëtore. Xhaxhai i remiut:i keq, i lige, gënjeshtarë,zemërgurë.