SlideShare a Scribd company logo
 Autori : Ferenc Molnar
 Shtepia Botuese : Zambaku
 Viti 2011
 Fq. 122
 Personazhet : Boka, Kselin,
Nemeceku, Ksonakosin,
Gereb, Kolnin, Veisin, Ceko
Aci dhe banda e tij .
 Nemeceku ishte nje djale
i vogel . Ai ishte me i
vogli i bandes se
shokeve te tij. Ai ishte nje
djale i bindur qe nuk
lodhej asnjehere me ato
qe bente dhe me urdhrat
qe merrte . Nemeceku
ishte mjaft trim dhe nje
ushtar i zoti dhekishte
nje zemer te madhe. Ai
sakrifikoi jeten qe miqte e
tij te ishin te lumtur dhe
per te mbrojtur ate qe
ishte e tija.
 Ceko Aci ishte nje
djale i keq dhe i
tmerrshem. Atij nuk
i behej vone per te
tjeret dhe luftonte
per synime te
keqija qe i
sherbenin vetem
atij. Ai kishte nje
bande te keqe .
Ceko Aci ishte nje
njeri i lige qe nuk i
pelqente asgje dhe
synonte per gjera
te cilat nuk ishin te
tijat.
Nemeceku Ceko Aci
 Pjesa ime e preferuar eshte kur Nemeceku
i vogel bente xhiro neper park kur papritur
ate fillon ta ndjek Hektori i cili ishte nje
qen dhe ai pa Ceko Acin ne maje te
keshtjelles qe Nemeceku me shoket e tij e
kishin ndertuar . Kjo pjese mua me pelqen
shume sepse aty Nemeceku tregohet nje
djale mjaft trim dhe i zgjuar por gjithashtu
edhe i shkathet. Nemeceku ne kete pjese
tregohet i ndershem sepse i tregon ato qe
pa por pa krijuar ndonje gje tjeter te
cuditshme.
 Ne kete roman problemi qe
zhvillohet eshte ai qe shoket e
bandes se Bokes donin te
mbronin token e tyre Nga Ceko
Aci i cili ishte nje njeri i keq dhe
nga banda e tij mizore. Banda
e Bokes donte te shpetonte
parkun ku ata luanin gjithmone
i cili per ta ishte e gjithe bota e
tyre.
PERMBAJTJA
Historia zhvillohet ne nje qytet te Hungarise dhe tregon
per aventurat e nje bande te formuar nga disa shoke .
Banda e tyre u quajt “ Djemte e Rruges Pal ”
Ne lagjen e tyre kishte nje shesh plot me kollona druri
dhe shtigje qe percaktonin nje labirint te vertete . Ne
qender te sheshit kishte nje shtepi te vogel .
Djemte e kishin kthyer ate shesh ne boten e tyre te vogel
ku ata luanin gjithmone. Secili prej djemve kishte grada
ushtarake pervec te voglit Nemecek i cili ishte ushtari i
vetem qe i bindej urdherave te komandanteve te tij por
asnjehere me merzi.
Por keta djem kishin nje armik shume te forte i cili quhej
Ceko Aci por dhe banda e tij e keqe.
Keta ishin disa djem trupmedhenj dhe me te medhenj ne
moshe. Ceko Aci dhe banda e tij kerkonin fushen e
djemve te rruges Pal per ta bere te tyren.
Por per djemte e vegjel
ajo fushe e bukur me
shume peme ishte
“atdheu” i tyre. Per te
mbrojtur fushen djemte
e vegjel te rruges Pal
kaluan shume aventura
.
Per keto arsye i vogli
Nemecek u semur
shume keq nga nje
semundje shume e
rende e cila i rrezikonte
vdekjen. Djemte e
Rruges Pal dhe Ceko
Aci me banden e tij
bene nje lufte ne te
cilen ai qe do ta fitonte
do te mbate atr fushe .
Djemte e Rruges
Pal luftuan me
shume mundim
dhe me zemer dhe
keshtu ata arriten
ta fitonin ate
beteje te
lodhshme.
Ne fund i gjori
Nemecek i vogel
vdiq nga ajo
semundje e rende
dhe sheshi per te
cilen ai u semur
kishte kaluar caste
te veshtira , do te
prishej dhe do te
ndertohej nje
pallat.
 Mesazhi :
Femijeria
eshte koha
me e bukur e
jetes , prandaj
duhet ta
jetosh sa me
bukur qe te
jete e mundur.
 Ideja : Jeta e cdo femije eshte e
mbushur me imagjinate dhe
fantazi te cilat jane nje thesar
shume i madh.
MENDIMI IM PËR LIBRIN
 Une mendoj se “Djemte e Rruges Pal
” eshte nje liber shume i bukur dhe
me shume domethenie .
 Ne kete liber une imagjinoj gjera te
mrekullueshme.
 Kur lexoj ate liber futem brenda tij
dhe nuk me shperqendron asgje .
 Mendoj se ky roman eshte nje veper
e vertete artistike.
Si një romancier, Molnár
mund të mbahet mend më
mirë për The Paul Street-
Boys, historinë e dy
bandave rivale të rinjsh në
Budapest. Ajo u rendit i
dyti në një sondazh të
librave të preferuar si
pjesë e versionit
Hungareze të Big Lexo më
2005 dhe është bërë në
filma artistikë në disa
raste të ndryshme. Luan e
tij më të njohura janë
Liliom (1909, tr 1921.), Më
vonë i përshtatur në një
muzikore
(Carousel);Gardës (1910,
tr 1924.), I cili shërbeu si
bazë e filmit me të njëjtin
emër, e cila luajti Alfred
Lunt dhe Lynn Fontanne
(1931); dhe Swan (1920, tr.
1922).
Ferenc Molnár (fillimisht Ferenc
Neumann, 12 janar 1878 - 1 prill 1952)
ishte një dramaturg hungarez i lindur
dhe novelist i cili miratoi shtetësinë
amerikane. Molnár u lind në Budapest.
Ai emigroi në Shtetet e Bashkuara për
t'i shpëtuar persekutimit të hebrenjve
hungarezë gjatë Luftës së Dytë
Botërore.
Filmi i tij i 1918, Djalli,
u përshtat tre vjet më
vonë për audiencat
amerikane, starring
George Arliss në
filmin e tij të parë të
lëshuar në shkallë
kombëtare.Version
1956 film i Swan (e
cila ishte filmuar dy
herë para se të) ishte
film i parafundit Grace
Kelly, dhe u lirua në
ditën e dasmës së saj
në Princin Rainier
I nderuar zotiFerencMolnar
Une jam nje vajze i klasesse tete dhe
dojatju thojase kam lexuar librintuaj
“Djemtee RrugesPal” . Dojatju thojase
librijuaj muame ka pelqyer dhe me ka
terhequr shume.Imagjinata e perdorur
eshtenjesoj si e nje femije dhe me duket
nje arritje qe ta kete edhe nje burre si ju.
Une e kamlexuar cdo faqe me shume
vemendje . Mendojse ju donit te na
tregonitnje mesazh dhe kete liber dhe
te jeni i sigurt se une e kamkuptuar me
se mirikete mesazh.. Edhe nje here dua
tju pergezojper kete veperkaq te
madhedhete bukurdhe duatju them
se do te me pelqenteshumenese ju do
te vazhdonite shkruanitlibrapo kaq te
te bukur sa ky madje edheme te bukur
.
Me respekt . #MesueseAurela
Nese ti lufton per ate qe do eshte dicka shume e mire
dhe e madhe per te gjithe. Te gjithe njerezit kane
dicka qe e duan me te vertete por jo te gjithe
luftojne per ta pasur me cdo kusht.
Jane te rralle keta persona te cilet nuk dorezohen
derisa te marrin ate qe i takon dhe qe e duan me te
vertete madje disa edhe japin jeten per kete gje.
Nuk duhet asnjehere te tregohemi pesimiste per gjera
te tilla por te luftojme deri ne fund nese rrezohemi
duhet te cohemi perseri e perseri dhe pa menduar
kurre se nuk mand ta bejme ate qe duam dhe te
shpetojme dicka qe per ne eshte shume me vlere.
Nese ne duam dicka duhet te perpiqemi shume per
ta marre .
Djemtë e rrugës Pal

More Related Content

What's hot

Hekuri ,elementi kimik me vlere...
Hekuri ,elementi kimik me vlere...Hekuri ,elementi kimik me vlere...
Hekuri ,elementi kimik me vlere...
Xhesiana Muka
 
Trashegimia natyrore e kulturore ne trevat Shqipetare
Trashegimia natyrore e kulturore ne trevat ShqipetareTrashegimia natyrore e kulturore ne trevat Shqipetare
Trashegimia natyrore e kulturore ne trevat ShqipetareKe Keiss
 
Llojet e teksteve
Llojet e teksteveLlojet e teksteve
Llojet e teksteve
sindi21
 
Uji eshte jete
Uji eshte jeteUji eshte jete
Uji eshte jete
sonja prendi
 
Kimia ne jeten e perditshme
Kimia ne jeten e perditshme Kimia ne jeten e perditshme
Kimia ne jeten e perditshme
Orven Bregu
 
Kenget E milosaos
Kenget E milosaos Kenget E milosaos
Kenget E milosaos
Ulpian Allaraj
 
matematika projekt
matematika projektmatematika projekt
matematika projekt
Facebook
 
lasgush poradeci
lasgush poradecilasgush poradeci
lasgush poradeciornela rama
 
Shqiperia dhe Bashkimi Europian
Shqiperia dhe Bashkimi EuropianShqiperia dhe Bashkimi Europian
Shqiperia dhe Bashkimi Europian
olinuhi
 
RENDESIA E UJIT NE JETEN TONE
RENDESIA E UJIT NE JETEN TONERENDESIA E UJIT NE JETEN TONE
RENDESIA E UJIT NE JETEN TONE
Edlira Ekmekciu
 
Teknologjia, ndikimi i saj ne jeten tone
Teknologjia, ndikimi i saj ne jeten toneTeknologjia, ndikimi i saj ne jeten tone
Teknologjia, ndikimi i saj ne jeten tone
Jugerta Poçi
 
projekt: shkrimtaret bashkohor shqiptar dhe veprat e tyre
projekt: shkrimtaret bashkohor shqiptar dhe veprat e tyreprojekt: shkrimtaret bashkohor shqiptar dhe veprat e tyre
projekt: shkrimtaret bashkohor shqiptar dhe veprat e tyre
Fatjon Cane
 
Sëmundjet gjenetike
Sëmundjet gjenetikeSëmundjet gjenetike
Sëmundjet gjenetikeXhuLia Muca
 
Iliret
IliretIliret
Trashegimia natyrore e shqiperise
Trashegimia natyrore e shqiperiseTrashegimia natyrore e shqiperise
Trashegimia natyrore e shqiperise
melissa cani
 
Kimia ne mbrojtje te mjedisit
Kimia ne mbrojtje te mjedisitKimia ne mbrojtje te mjedisit
Kimia ne mbrojtje te mjedisit
Klarisa Klara
 
Ndotja e ujit
Ndotja e ujitNdotja e ujit
Ndotja e ujit
ArDit Mani
 

What's hot (20)

Hekuri ,elementi kimik me vlere...
Hekuri ,elementi kimik me vlere...Hekuri ,elementi kimik me vlere...
Hekuri ,elementi kimik me vlere...
 
Trashegimia natyrore e kulturore ne trevat Shqipetare
Trashegimia natyrore e kulturore ne trevat ShqipetareTrashegimia natyrore e kulturore ne trevat Shqipetare
Trashegimia natyrore e kulturore ne trevat Shqipetare
 
Llojet e teksteve
Llojet e teksteveLlojet e teksteve
Llojet e teksteve
 
Uji eshte jete
Uji eshte jeteUji eshte jete
Uji eshte jete
 
Kimia ne jeten e perditshme
Kimia ne jeten e perditshme Kimia ne jeten e perditshme
Kimia ne jeten e perditshme
 
Kenget E milosaos
Kenget E milosaos Kenget E milosaos
Kenget E milosaos
 
matematika projekt
matematika projektmatematika projekt
matematika projekt
 
lasgush poradeci
lasgush poradecilasgush poradeci
lasgush poradeci
 
Shqiperia dhe Bashkimi Europian
Shqiperia dhe Bashkimi EuropianShqiperia dhe Bashkimi Europian
Shqiperia dhe Bashkimi Europian
 
Gazeta e shkolles
Gazeta e shkollesGazeta e shkolles
Gazeta e shkolles
 
RENDESIA E UJIT NE JETEN TONE
RENDESIA E UJIT NE JETEN TONERENDESIA E UJIT NE JETEN TONE
RENDESIA E UJIT NE JETEN TONE
 
Teknologjia, ndikimi i saj ne jeten tone
Teknologjia, ndikimi i saj ne jeten toneTeknologjia, ndikimi i saj ne jeten tone
Teknologjia, ndikimi i saj ne jeten tone
 
projekt: shkrimtaret bashkohor shqiptar dhe veprat e tyre
projekt: shkrimtaret bashkohor shqiptar dhe veprat e tyreprojekt: shkrimtaret bashkohor shqiptar dhe veprat e tyre
projekt: shkrimtaret bashkohor shqiptar dhe veprat e tyre
 
Sëmundjet gjenetike
Sëmundjet gjenetikeSëmundjet gjenetike
Sëmundjet gjenetike
 
Iliret
IliretIliret
Iliret
 
Trashegimia natyrore e shqiperise
Trashegimia natyrore e shqiperiseTrashegimia natyrore e shqiperise
Trashegimia natyrore e shqiperise
 
Kimia ne mbrojtje te mjedisit
Kimia ne mbrojtje te mjedisitKimia ne mbrojtje te mjedisit
Kimia ne mbrojtje te mjedisit
 
Ajri
AjriAjri
Ajri
 
Mjedisi
MjedisiMjedisi
Mjedisi
 
Ndotja e ujit
Ndotja e ujitNdotja e ujit
Ndotja e ujit
 

More from #MesueseAurela Elezaj

Lexim Jashtë klase: "Prici i vogel"
Lexim Jashtë klase:  "Prici i vogel"Lexim Jashtë klase:  "Prici i vogel"
Lexim Jashtë klase: "Prici i vogel"
#MesueseAurela Elezaj
 
Album fotografik me lloje të ndryshme liqenesh bazuar me origjinën e formimit...
Album fotografik me lloje të ndryshme liqenesh bazuar me origjinën e formimit...Album fotografik me lloje të ndryshme liqenesh bazuar me origjinën e formimit...
Album fotografik me lloje të ndryshme liqenesh bazuar me origjinën e formimit...
#MesueseAurela Elezaj
 
Llogaritja e konsumit te energjise elektrike ne shtepite tona
Llogaritja e konsumit te energjise elektrike ne shtepite tona Llogaritja e konsumit te energjise elektrike ne shtepite tona
Llogaritja e konsumit te energjise elektrike ne shtepite tona
#MesueseAurela Elezaj
 
Projekt : Fizike
Projekt : Fizike Projekt : Fizike
Projekt : Fizike
#MesueseAurela Elezaj
 
Hamleti, model i analizës së veprës
Hamleti, model i analizës së veprës Hamleti, model i analizës së veprës
Hamleti, model i analizës së veprës
#MesueseAurela Elezaj
 
Struktura për hartimin e planit edukativ
Struktura për hartimin e planit edukativStruktura për hartimin e planit edukativ
Struktura për hartimin e planit edukativ
#MesueseAurela Elezaj
 
" Hamleti"
" Hamleti"" Hamleti"
Statistike – Projekt matematike
Statistike – Projekt matematike Statistike – Projekt matematike
Statistike – Projekt matematike
#MesueseAurela Elezaj
 
ESSE ...Çfarë pasojash ka moszbatimi i ligjit në shoqëri.
ESSE ...Çfarë pasojash ka moszbatimi i ligjit në shoqëri.ESSE ...Çfarë pasojash ka moszbatimi i ligjit në shoqëri.
ESSE ...Çfarë pasojash ka moszbatimi i ligjit në shoqëri.
#MesueseAurela Elezaj
 
Forcat endogjene dhe ekzogjene !!!!
Forcat endogjene dhe ekzogjene !!!!Forcat endogjene dhe ekzogjene !!!!
Forcat endogjene dhe ekzogjene !!!!
#MesueseAurela Elezaj
 
Studim rasti - mosha 5 – 9 vjeç
Studim rasti - mosha 5 – 9 vjeçStudim rasti - mosha 5 – 9 vjeç
Studim rasti - mosha 5 – 9 vjeç
#MesueseAurela Elezaj
 
Shkëmbinjtë sedimentarë
Shkëmbinjtë sedimentarëShkëmbinjtë sedimentarë
Shkëmbinjtë sedimentarë
#MesueseAurela Elezaj
 
Plan ditor
Plan ditor Plan ditor
Testim : Teorema e Pitagores
Testim : Teorema e Pitagores Testim : Teorema e Pitagores
Testim : Teorema e Pitagores
#MesueseAurela Elezaj
 
Rubrika : Autorë
Rubrika : AutorëRubrika : Autorë
Rubrika : Autorë
#MesueseAurela Elezaj
 
UJERAT Lumenjtë/Liqenet
UJERAT Lumenjtë/LiqenetUJERAT Lumenjtë/Liqenet
UJERAT Lumenjtë/Liqenet
#MesueseAurela Elezaj
 
Gazeta
Gazeta Gazeta
Menaxhimi i burimeve njerezore,struktura dhe funksionimi në kompaninë VODAFON
Menaxhimi i burimeve njerezore,struktura dhe funksionimi në kompaninë VODAFONMenaxhimi i burimeve njerezore,struktura dhe funksionimi në kompaninë VODAFON
Menaxhimi i burimeve njerezore,struktura dhe funksionimi në kompaninë VODAFON
#MesueseAurela Elezaj
 
Reviste : Te famshem
Reviste : Te famshem Reviste : Te famshem
Reviste : Te famshem
#MesueseAurela Elezaj
 
PROJEKT MATEMATIKE
PROJEKT MATEMATIKE PROJEKT MATEMATIKE
PROJEKT MATEMATIKE
#MesueseAurela Elezaj
 

More from #MesueseAurela Elezaj (20)

Lexim Jashtë klase: "Prici i vogel"
Lexim Jashtë klase:  "Prici i vogel"Lexim Jashtë klase:  "Prici i vogel"
Lexim Jashtë klase: "Prici i vogel"
 
Album fotografik me lloje të ndryshme liqenesh bazuar me origjinën e formimit...
Album fotografik me lloje të ndryshme liqenesh bazuar me origjinën e formimit...Album fotografik me lloje të ndryshme liqenesh bazuar me origjinën e formimit...
Album fotografik me lloje të ndryshme liqenesh bazuar me origjinën e formimit...
 
Llogaritja e konsumit te energjise elektrike ne shtepite tona
Llogaritja e konsumit te energjise elektrike ne shtepite tona Llogaritja e konsumit te energjise elektrike ne shtepite tona
Llogaritja e konsumit te energjise elektrike ne shtepite tona
 
Projekt : Fizike
Projekt : Fizike Projekt : Fizike
Projekt : Fizike
 
Hamleti, model i analizës së veprës
Hamleti, model i analizës së veprës Hamleti, model i analizës së veprës
Hamleti, model i analizës së veprës
 
Struktura për hartimin e planit edukativ
Struktura për hartimin e planit edukativStruktura për hartimin e planit edukativ
Struktura për hartimin e planit edukativ
 
" Hamleti"
" Hamleti"" Hamleti"
" Hamleti"
 
Statistike – Projekt matematike
Statistike – Projekt matematike Statistike – Projekt matematike
Statistike – Projekt matematike
 
ESSE ...Çfarë pasojash ka moszbatimi i ligjit në shoqëri.
ESSE ...Çfarë pasojash ka moszbatimi i ligjit në shoqëri.ESSE ...Çfarë pasojash ka moszbatimi i ligjit në shoqëri.
ESSE ...Çfarë pasojash ka moszbatimi i ligjit në shoqëri.
 
Forcat endogjene dhe ekzogjene !!!!
Forcat endogjene dhe ekzogjene !!!!Forcat endogjene dhe ekzogjene !!!!
Forcat endogjene dhe ekzogjene !!!!
 
Studim rasti - mosha 5 – 9 vjeç
Studim rasti - mosha 5 – 9 vjeçStudim rasti - mosha 5 – 9 vjeç
Studim rasti - mosha 5 – 9 vjeç
 
Shkëmbinjtë sedimentarë
Shkëmbinjtë sedimentarëShkëmbinjtë sedimentarë
Shkëmbinjtë sedimentarë
 
Plan ditor
Plan ditor Plan ditor
Plan ditor
 
Testim : Teorema e Pitagores
Testim : Teorema e Pitagores Testim : Teorema e Pitagores
Testim : Teorema e Pitagores
 
Rubrika : Autorë
Rubrika : AutorëRubrika : Autorë
Rubrika : Autorë
 
UJERAT Lumenjtë/Liqenet
UJERAT Lumenjtë/LiqenetUJERAT Lumenjtë/Liqenet
UJERAT Lumenjtë/Liqenet
 
Gazeta
Gazeta Gazeta
Gazeta
 
Menaxhimi i burimeve njerezore,struktura dhe funksionimi në kompaninë VODAFON
Menaxhimi i burimeve njerezore,struktura dhe funksionimi në kompaninë VODAFONMenaxhimi i burimeve njerezore,struktura dhe funksionimi në kompaninë VODAFON
Menaxhimi i burimeve njerezore,struktura dhe funksionimi në kompaninë VODAFON
 
Reviste : Te famshem
Reviste : Te famshem Reviste : Te famshem
Reviste : Te famshem
 
PROJEKT MATEMATIKE
PROJEKT MATEMATIKE PROJEKT MATEMATIKE
PROJEKT MATEMATIKE
 

Djemtë e rrugës Pal

 • 1.  Autori : Ferenc Molnar  Shtepia Botuese : Zambaku  Viti 2011  Fq. 122  Personazhet : Boka, Kselin, Nemeceku, Ksonakosin, Gereb, Kolnin, Veisin, Ceko Aci dhe banda e tij .
 • 2.  Nemeceku ishte nje djale i vogel . Ai ishte me i vogli i bandes se shokeve te tij. Ai ishte nje djale i bindur qe nuk lodhej asnjehere me ato qe bente dhe me urdhrat qe merrte . Nemeceku ishte mjaft trim dhe nje ushtar i zoti dhekishte nje zemer te madhe. Ai sakrifikoi jeten qe miqte e tij te ishin te lumtur dhe per te mbrojtur ate qe ishte e tija.  Ceko Aci ishte nje djale i keq dhe i tmerrshem. Atij nuk i behej vone per te tjeret dhe luftonte per synime te keqija qe i sherbenin vetem atij. Ai kishte nje bande te keqe . Ceko Aci ishte nje njeri i lige qe nuk i pelqente asgje dhe synonte per gjera te cilat nuk ishin te tijat. Nemeceku Ceko Aci
 • 3.  Pjesa ime e preferuar eshte kur Nemeceku i vogel bente xhiro neper park kur papritur ate fillon ta ndjek Hektori i cili ishte nje qen dhe ai pa Ceko Acin ne maje te keshtjelles qe Nemeceku me shoket e tij e kishin ndertuar . Kjo pjese mua me pelqen shume sepse aty Nemeceku tregohet nje djale mjaft trim dhe i zgjuar por gjithashtu edhe i shkathet. Nemeceku ne kete pjese tregohet i ndershem sepse i tregon ato qe pa por pa krijuar ndonje gje tjeter te cuditshme.
 • 4.  Ne kete roman problemi qe zhvillohet eshte ai qe shoket e bandes se Bokes donin te mbronin token e tyre Nga Ceko Aci i cili ishte nje njeri i keq dhe nga banda e tij mizore. Banda e Bokes donte te shpetonte parkun ku ata luanin gjithmone i cili per ta ishte e gjithe bota e tyre.
 • 5. PERMBAJTJA Historia zhvillohet ne nje qytet te Hungarise dhe tregon per aventurat e nje bande te formuar nga disa shoke . Banda e tyre u quajt “ Djemte e Rruges Pal ” Ne lagjen e tyre kishte nje shesh plot me kollona druri dhe shtigje qe percaktonin nje labirint te vertete . Ne qender te sheshit kishte nje shtepi te vogel . Djemte e kishin kthyer ate shesh ne boten e tyre te vogel ku ata luanin gjithmone. Secili prej djemve kishte grada ushtarake pervec te voglit Nemecek i cili ishte ushtari i vetem qe i bindej urdherave te komandanteve te tij por asnjehere me merzi. Por keta djem kishin nje armik shume te forte i cili quhej Ceko Aci por dhe banda e tij e keqe. Keta ishin disa djem trupmedhenj dhe me te medhenj ne moshe. Ceko Aci dhe banda e tij kerkonin fushen e djemve te rruges Pal per ta bere te tyren.
 • 6. Por per djemte e vegjel ajo fushe e bukur me shume peme ishte “atdheu” i tyre. Per te mbrojtur fushen djemte e vegjel te rruges Pal kaluan shume aventura . Per keto arsye i vogli Nemecek u semur shume keq nga nje semundje shume e rende e cila i rrezikonte vdekjen. Djemte e Rruges Pal dhe Ceko Aci me banden e tij bene nje lufte ne te cilen ai qe do ta fitonte do te mbate atr fushe . Djemte e Rruges Pal luftuan me shume mundim dhe me zemer dhe keshtu ata arriten ta fitonin ate beteje te lodhshme. Ne fund i gjori Nemecek i vogel vdiq nga ajo semundje e rende dhe sheshi per te cilen ai u semur kishte kaluar caste te veshtira , do te prishej dhe do te ndertohej nje pallat.
 • 7.  Mesazhi : Femijeria eshte koha me e bukur e jetes , prandaj duhet ta jetosh sa me bukur qe te jete e mundur.  Ideja : Jeta e cdo femije eshte e mbushur me imagjinate dhe fantazi te cilat jane nje thesar shume i madh.
 • 8. MENDIMI IM PËR LIBRIN  Une mendoj se “Djemte e Rruges Pal ” eshte nje liber shume i bukur dhe me shume domethenie .  Ne kete liber une imagjinoj gjera te mrekullueshme.  Kur lexoj ate liber futem brenda tij dhe nuk me shperqendron asgje .  Mendoj se ky roman eshte nje veper e vertete artistike.
 • 9. Si një romancier, Molnár mund të mbahet mend më mirë për The Paul Street- Boys, historinë e dy bandave rivale të rinjsh në Budapest. Ajo u rendit i dyti në një sondazh të librave të preferuar si pjesë e versionit Hungareze të Big Lexo më 2005 dhe është bërë në filma artistikë në disa raste të ndryshme. Luan e tij më të njohura janë Liliom (1909, tr 1921.), Më vonë i përshtatur në një muzikore (Carousel);Gardës (1910, tr 1924.), I cili shërbeu si bazë e filmit me të njëjtin emër, e cila luajti Alfred Lunt dhe Lynn Fontanne (1931); dhe Swan (1920, tr. 1922). Ferenc Molnár (fillimisht Ferenc Neumann, 12 janar 1878 - 1 prill 1952) ishte një dramaturg hungarez i lindur dhe novelist i cili miratoi shtetësinë amerikane. Molnár u lind në Budapest. Ai emigroi në Shtetet e Bashkuara për t'i shpëtuar persekutimit të hebrenjve hungarezë gjatë Luftës së Dytë Botërore. Filmi i tij i 1918, Djalli, u përshtat tre vjet më vonë për audiencat amerikane, starring George Arliss në filmin e tij të parë të lëshuar në shkallë kombëtare.Version 1956 film i Swan (e cila ishte filmuar dy herë para se të) ishte film i parafundit Grace Kelly, dhe u lirua në ditën e dasmës së saj në Princin Rainier
 • 10. I nderuar zotiFerencMolnar Une jam nje vajze i klasesse tete dhe dojatju thojase kam lexuar librintuaj “Djemtee RrugesPal” . Dojatju thojase librijuaj muame ka pelqyer dhe me ka terhequr shume.Imagjinata e perdorur eshtenjesoj si e nje femije dhe me duket nje arritje qe ta kete edhe nje burre si ju. Une e kamlexuar cdo faqe me shume vemendje . Mendojse ju donit te na tregonitnje mesazh dhe kete liber dhe te jeni i sigurt se une e kamkuptuar me se mirikete mesazh.. Edhe nje here dua tju pergezojper kete veperkaq te madhedhete bukurdhe duatju them se do te me pelqenteshumenese ju do te vazhdonite shkruanitlibrapo kaq te te bukur sa ky madje edheme te bukur . Me respekt . #MesueseAurela
 • 11.
 • 12. Nese ti lufton per ate qe do eshte dicka shume e mire dhe e madhe per te gjithe. Te gjithe njerezit kane dicka qe e duan me te vertete por jo te gjithe luftojne per ta pasur me cdo kusht. Jane te rralle keta persona te cilet nuk dorezohen derisa te marrin ate qe i takon dhe qe e duan me te vertete madje disa edhe japin jeten per kete gje. Nuk duhet asnjehere te tregohemi pesimiste per gjera te tilla por te luftojme deri ne fund nese rrezohemi duhet te cohemi perseri e perseri dhe pa menduar kurre se nuk mand ta bejme ate qe duam dhe te shpetojme dicka qe per ne eshte shume me vlere. Nese ne duam dicka duhet te perpiqemi shume per ta marre .