3. ❖ En aquesta unitat didàctica el que es pretén és aprofundir al
desenvolupament d’una vida saludable en els xiquets de primària.
❖ Es per als xiquets de quart de primària, perquè són capaços de
conèixer els aliments que són beneficiosos i els que són perjudicials.
INTRODUCCIÓ
4. ❖ Desenvolupar hàbits de treball individual i d'equip, d'esforç i de
responsabilitat.
❖ Conèixer els aspectes fonamentals de les Ciències de la Natura i
matemàtiques.
❖ Desenvolupar les seues capacitats afectives en tots els àmbits de la
personalitat
OBJECTIUS D’ ETAPA
5. L’ alumne ha de…
❖ D'enumerar cinc accions per a millorar la seua salut.
❖ Conèixer la piràmide d'aliments i classificar els diferents aliments.
❖ Conèixer hàbits que fomenten estils de vida saludables, que
afavoreixen el benestar
OBJECTIUS DIDÀCTICS
6. ❖ Competència en comunicació lingüística
❖ Competència digital
❖ Sentit d'iniciativa i esperit emprenedor
❖ Competències socials i cíviques
COMPETÈNCIES BÀSIQUES
7. ❖Identificació de les avantatges i desavantatges amb un estil de vida
saludable o perjudicial i les futures conseqüències.
❖Coneixement de la piràmide d'aliments.
❖Anàlisi de les seues pròpies accions perjudicials e intentar canviar-les
per accions més saludables.
CONTINGUTS GENERALS
8. ❖ La metodologia és un dels punts claus per a aconseguir una unitat
didàctica amb èxit.
❖ Partirà del nivell dels nostres alumnes.
❖ Busquem crear un ambient en l'aula d'interacció constant entre els
alumnes i el professor, enfocant l'ensenyança a tots els alumnes per
igual, independentment de les seues característiques
METODOLOGIA
9. ❖ Classes de 45 minuts
❖ Hi ha 6 sessions
TEMPORALITZACIÓ
10. SESSIÓ 1 - Activitat 1
Materials
Agrupament i temps: grups de 4, 30 minuts
Descripció:
- Es reparteix una fitxa amb un text dels hàbits de vida de
Xavi.
- Es presenta en la pissarra el mateix text i una foto de Xavi.
- Es demanen voluntaris per a llegir el text.
- Després comenten en xicotets grups els possibles
problemes per possar-ho desprès en comú entre ells.
11. Materials:
Agrupament i temps: individual, 15 minuts.
Descripció: Act2
- Els alumnes han de fer una descripció sobre els hàbits
de la vida diària de Xavi.
- Una vegada feta la descripció, hauran d’explicar a la
resta de companys el que és perjudicial del seu dia a dia
i què pot fer Xavi per intentar canviar-los.
SESSIÓ 1 - Activitat 2
12. SESSIÓ 2 - Activitat 3
Materials:
Agrupaments i temps: Individual i grupal, 15 minuts.
Descripció de l’activitat:
- Es presenta i explica la piràmide alimentaria als alumnes.
- Es exposa cinc targetes plastificades amb cinc aliments
més habituals de la dieta que està perjudicant a Xavi.
- Els alumnes han de decidir els cinc aliments que podrien
millorar la dieta de Xavi.
- Fer una llista dels aliments més saludables.
13. Materials
Agrupament i temps: grups de 4, 30 minuts
Descripció:
- Es reparteix una fitxa que conté diferents aliments.
- Els alumnes han de classificar els aliments de la seua
fitxa en els diferents apartats de la piràmide.
- Dibuix lliure qui acabe la activitat
SESSIÓ 2 - Activitat 4
14. SESSIÓ 3 - Activitat 5
Materials:
Agrupaments i temps: Grups de 4, 45 minuts.
Descripció de l’activitat:
- Explicació dels hàbits saludables.
- Els alumnes deuran de traure informació d'un text sobre els
hàbits alimenticis de l'època dels nostres avis i l'època
actual i hauran d´escriure-ho en la cartolina.
15. SESSIÓ 4 - Activitat 6
Materials:
Agrupament i temps: Individual, 45 minuts
Descripció:
-Cercar un article
-Contestar preguntes
-Elaborar una redacció
16. SESSIÓ 5 - Activitat 7
Materials:
Agrupament i temps: grupal, 15 minuts
Descripció:
-Explicació de les dues piràmides
17. Materials:
Agrupament i temps: individual, 30 minuts
Descripció:
-Classificar els verbs segons la conjugació
-Fer oracions amb els verbs.
SESSIÓ 5 - Activitat 8
18. SESSIÓ 6 - Tasca Final
Materials:
Agrupament i temps: grups de 6, 45 minuts
Descripció:
-Realització d’un mural dels hàbit
saludables i de la piràmide alimentària.
19. ❖ A qui avaluem?
❖ Quan avaluem?
❖ Qui avaluarà?
❖ Com avaluar?
AVALUACIÓ