SlideShare a Scribd company logo
1 of 5
GUIA DIDÀCTICA DELS MATERIALS
AUDITIUS: PODCAST DE ÀUDIO
IDENTIFICACIÓ DEL MATERIAL:
TÍTOL DEL MATERIAL: Menja sa.
NOM DEL AUTOR: Ángela Jaén Luchoro.
ANY DE PRODUCCIÓ: 2013.
IDIOMA DEL MATERIAL: Català.
BREU DESCRIPCIÓ:
1. Objectius generals:
Fomentar hàbits d’higiene.
2. Destinataris: Alumnes de tercer cicle de primària.
3. Context educatiu:Aquesta activitat es durà a terme a l’aula
d’informàtica, o en un aula on es disposi d´ordinadors per poder
registrar els sons.
La intervenció de la educadora serà de informar als alumnes de la
temàtica que estan treballant, i explicar breument i clar que es audacity
i quina és la seva funció.
4. Especificacions tècniques:Explicar amb profunditat les utilitats i les
tècniques més adequades per fer un bon àudio.
També s´ha d´explicar quines són les eines més importants i per a que
serveixen.
5. Aspectes generals sobre la instal·lació i utilització del programa:
Per utilitzar aquest programa s´ha de descarregar, és molt ràpid i senzill.
Es convenient abans de que els alumnes que emprin audacity, la
professora ha de haver descarregat el programa en tots els ordinadors
que faran servir els alumnes. D’aquesta manera guanyarem més temps
per que ells puguin dedicar a l’activitat.

1
DESCRIPCIÓ DEL MATERIAL:
1. Concepció:Aquesta activitat està pensada per que els alumnes
treballin els hàbits d’higiene.
Aquesta activitat es una campanya publicitària per fomentar i
conscienciar hàbits d´higiene en l´alimentació amb el títol menja sa.
És realitza per parelles, en aquesta campanya han de convèncer a
les persones de lo important que és tenir uns hàbits d’higiene, però
no només en la higiene corporal, sinó també en la dels aliments.
Tots els alumnes tindran la mateixa temàtica però cada parella
treballarà amb la llibertat de fer el anunci com ells vulguin.
La professora en tot moment hi serà a l’aula per aconsellar i ajudar
en lo que sigui necessari.

2. Funcionalitat: Primer de tot, s’ha de dir que l’activitat menja sa, es
farà un cop desprès de haver fet feina amb els hàbits saludables
treballats en l’anterior guia didàctica.
Abans de l’activitat se lis donaran als alumnes una sèrie de pautes
per conèixer que són hàbits d’higiene i quines són les passes que hi
ha que seguir, etc.
També se’ls farà entendre de la importància de la higiene en els
aliments, i fer-los veure que per menjar sa també és important tenir
cura amb la higiene dels aliments.
El que s’avaluaràd’aquesta activitat en concret serà que siguin
conscients de la importància dels hàbits d’higiene corporal i dels
aliments.

2
3. Aportacions didàctiques: Aquesta activitat, el que pot aportar
didàcticament es que mentre els alumnes cerquen informació per
crear els seus anuncis,com que hi han de ser coherents per
convèncer a les persones que veuran l’anunci o campanya
publicitària, ells inconscientment estan aprenent aquest hàbits.

4. Estructura i organització del material: Primer es donarà un temps
per a la explicació del tema, després el objectiu que treballaran en
l’activitat, un cop això,s’explicaràl’exercici i les normes més
importants de cara a l’aula i el funcionament per parelles.
Una vegada explicat la informació prèvia del tema, les normes i
l’activitat, la professora els mostrarà un exemple que ella farà a
classe per veure millor com es fa.
Acte seguit es donarà pas a totes les possibles dubtes i es passarà a
crear l’anunci.

3
ORIENTACIONS DIDÀCTIQUES:
1. Destinataris: Alumnes de tercer cicle de primària.
2. Competències, objectius i continguts:
 Competències:
 Aprendre a aprendre.
 Tractament de la informació i competència digital i la
competència en comunicació lingüística.
 Autonomia i iniciativa personal.
 Objectius:
 Conèixer la importància d’hàbits d’higiene.
 Relacionar el menjar sa amb la higiene.
 Continguts:
Desenvolupaments de vida saludable i hàbits d´higiene i
de prevenció de malalties.
3. Utilització del material:
Com ja s’ha dit abans primer es donarà als alumnes unes pautes
introductòries.
Després el professor explicarà que es audacity i per a que serveix.
El professor davant dels alumnes farà una demostració i gravarà una
frase per mostrar el seu funcionament.
Els mostrarà els tipus d´efectes que si poden afegir per fer més
atractiu l’anunci.
Els facilitarà una sèrie de llistats de sons mp3, així poden anar
directament i mirar quin són els millor per al seu material.
Aquesta activitat es farà a més d’una classe, abans de fer l’anunci
definitiu faran dues proves abans per poder agafar practica i agilitat.
Només a partir de l’experiència s’adonen conte dels errors i veuen
en el que poden millorar, per això se lis donarà dues proves abans
de la definitiva.
L’actitud del professor serà de guia i de ajuda per al seu alumnat.

4
L’activitat es farà per parelles i si hi ha un alumne que no té parella
anirà amb un grup de dos i formaran un equip de tres.
L’espai en el que és durà a terme és a un aula on disposin
d´ordinadors per enregistrar els sons. El temps que es donarà es de
deu minuts aproximadament d’explicacions, cinc minuts mes o
manco per a possibles dubtes i mitja hora o 45 minuts dedicats a
l’activitat, aquesta activitat es farà en tres classes més, si el
professor veu que els alumnes necessiten més temps el donarà.

4. Avaluació:
Per avaluar aquesta activitat és important:
 El professor durà a cada classe unes fulles amb els noms de les
parelles, devora del nom de cada parella apuntarà l’evolució de
la feina, l’actitud que han dut a terme, si han funcionat com a
parella, que es el que no ha funcionat.
 Per fer anotacions en aquestes fulles, el professor es passejarà
per l’aula per veure el funcionament de les aules.
 Un cop acabat l’activitat es realitzarà un debat de lo que els ha
agradat i el que no, el que canviarien, totes aquestes aportacions
el professor els anotarà per saber el que ha fallat i que es el que
pot canviar per millorar.

5

More Related Content

Viewers also liked

Viewers also liked (7)

Digital marketing smart buy
Digital marketing smart buyDigital marketing smart buy
Digital marketing smart buy
 
Gost r 50571.8 94 2
Gost r 50571.8 94 2Gost r 50571.8 94 2
Gost r 50571.8 94 2
 
Gost r 51873 2002
Gost r 51873 2002Gost r 51873 2002
Gost r 51873 2002
 
inovatif kimya dergisi sayi 4
inovatif kimya dergisi sayi 4inovatif kimya dergisi sayi 4
inovatif kimya dergisi sayi 4
 
Gravitation theory
Gravitation theoryGravitation theory
Gravitation theory
 
Trabajo practico n°2 inf
Trabajo practico n°2 infTrabajo practico n°2 inf
Trabajo practico n°2 inf
 
Sap
SapSap
Sap
 

Similar to Guia didàctica dels materials auditius

Guia didàctica de conte interactiu amb power point
Guia didàctica de conte interactiu amb power pointGuia didàctica de conte interactiu amb power point
Guia didàctica de conte interactiu amb power pointangelajaenluchoro
 
Sessió 8 tar_PILE2012
Sessió 8 tar_PILE2012Sessió 8 tar_PILE2012
Sessió 8 tar_PILE2012mtinoco1
 
Guia didactica educaplay sistema respiratori
Guia didactica educaplay sistema respiratoriGuia didactica educaplay sistema respiratori
Guia didactica educaplay sistema respiratoribonsyta
 
Taller pràctic 2 referències bibliogràfiques
Taller pràctic 2  referències bibliogràfiquesTaller pràctic 2  referències bibliogràfiques
Taller pràctic 2 referències bibliogràfiquesmantoniasampol
 
Guia didàctica dels materials
Guia didàctica dels materialsGuia didàctica dels materials
Guia didàctica dels materialsangelajaenluchoro
 
Guia didàctica
Guia didàcticaGuia didàctica
Guia didàcticaElenitita
 
Gd activitats interactives
Gd activitats interactivesGd activitats interactives
Gd activitats interactivesCuxifri
 
Selecció de mitjans segons l'estratègia didàctica
Selecció de mitjans segons l'estratègia didàcticaSelecció de mitjans segons l'estratègia didàctica
Selecció de mitjans segons l'estratègia didàcticaCristina Nicolau
 
Guia didàctica materials audiovisuals
Guia didàctica materials audiovisualsGuia didàctica materials audiovisuals
Guia didàctica materials audiovisualsangelajaenluchoro
 
Guia didàctica: The parts of the body and farm animals
Guia didàctica: The parts of the body and farm animalsGuia didàctica: The parts of the body and farm animals
Guia didàctica: The parts of the body and farm animalsMarina Palmer
 
Guia Didàctica "Les cançons de Mallorca"
Guia Didàctica "Les cançons de Mallorca"Guia Didàctica "Les cançons de Mallorca"
Guia Didàctica "Les cançons de Mallorca"Marinaramon
 
[Grup d'Altes Capacitats] Treball alumnes d'altes capacitats
[Grup d'Altes Capacitats] Treball alumnes d'altes capacitats[Grup d'Altes Capacitats] Treball alumnes d'altes capacitats
[Grup d'Altes Capacitats] Treball alumnes d'altes capacitatsGrup d'Altes Capacitats - ICE UB
 
Guia didactica gossets
Guia didactica gossetsGuia didactica gossets
Guia didactica gossetspereroca10
 
Sanchez ancio pac1
Sanchez ancio pac1Sanchez ancio pac1
Sanchez ancio pac1corysa
 
Proposta metodològica modificada
Proposta metodològica modificadaProposta metodològica modificada
Proposta metodològica modificadanaissanjuan
 
Guia didàctica
Guia didàcticaGuia didàctica
Guia didàcticavalcalde
 
Jornades novembre,14
Jornades novembre,14Jornades novembre,14
Jornades novembre,14Lara Martinez
 
Grup3_Seqüència didàctica
Grup3_Seqüència didàcticaGrup3_Seqüència didàctica
Grup3_Seqüència didàcticaCarme Bové
 

Similar to Guia didàctica dels materials auditius (20)

Guia didàctica de conte interactiu amb power point
Guia didàctica de conte interactiu amb power pointGuia didàctica de conte interactiu amb power point
Guia didàctica de conte interactiu amb power point
 
Sessió 8 tar_PILE2012
Sessió 8 tar_PILE2012Sessió 8 tar_PILE2012
Sessió 8 tar_PILE2012
 
Guia didactica educaplay sistema respiratori
Guia didactica educaplay sistema respiratoriGuia didactica educaplay sistema respiratori
Guia didactica educaplay sistema respiratori
 
Taller pràctic 2 referències bibliogràfiques
Taller pràctic 2  referències bibliogràfiquesTaller pràctic 2  referències bibliogràfiques
Taller pràctic 2 referències bibliogràfiques
 
Guia didàctica dels materials
Guia didàctica dels materialsGuia didàctica dels materials
Guia didàctica dels materials
 
Guia didàctica
Guia didàcticaGuia didàctica
Guia didàctica
 
Gd activitats interactives
Gd activitats interactivesGd activitats interactives
Gd activitats interactives
 
Selecció de mitjans segons l'estratègia didàctica
Selecció de mitjans segons l'estratègia didàcticaSelecció de mitjans segons l'estratègia didàctica
Selecció de mitjans segons l'estratègia didàctica
 
Guia didàctica materials audiovisuals
Guia didàctica materials audiovisualsGuia didàctica materials audiovisuals
Guia didàctica materials audiovisuals
 
Guia didàctica: The parts of the body and farm animals
Guia didàctica: The parts of the body and farm animalsGuia didàctica: The parts of the body and farm animals
Guia didàctica: The parts of the body and farm animals
 
Guia Didàctica "Les cançons de Mallorca"
Guia Didàctica "Les cançons de Mallorca"Guia Didàctica "Les cançons de Mallorca"
Guia Didàctica "Les cançons de Mallorca"
 
[Grup d'Altes Capacitats] Treball alumnes d'altes capacitats
[Grup d'Altes Capacitats] Treball alumnes d'altes capacitats[Grup d'Altes Capacitats] Treball alumnes d'altes capacitats
[Grup d'Altes Capacitats] Treball alumnes d'altes capacitats
 
Reunió cm
Reunió cmReunió cm
Reunió cm
 
Guia didactica gossets
Guia didactica gossetsGuia didactica gossets
Guia didactica gossets
 
Sanchez ancio pac1
Sanchez ancio pac1Sanchez ancio pac1
Sanchez ancio pac1
 
Presentació reunió de pares mariluz
Presentació reunió de pares mariluzPresentació reunió de pares mariluz
Presentació reunió de pares mariluz
 
Proposta metodològica modificada
Proposta metodològica modificadaProposta metodològica modificada
Proposta metodològica modificada
 
Guia didàctica
Guia didàcticaGuia didàctica
Guia didàctica
 
Jornades novembre,14
Jornades novembre,14Jornades novembre,14
Jornades novembre,14
 
Grup3_Seqüència didàctica
Grup3_Seqüència didàcticaGrup3_Seqüència didàctica
Grup3_Seqüència didàctica
 

Recently uploaded

Sílvia_López_Competic3_bloc000002_C8.pdf
Sílvia_López_Competic3_bloc000002_C8.pdfSílvia_López_Competic3_bloc000002_C8.pdf
Sílvia_López_Competic3_bloc000002_C8.pdfsilvialopezle
 
transició historia segon de batxiller at
transició historia segon de batxiller attransició historia segon de batxiller at
transició historia segon de batxiller atJuliaBasart1
 
Plans Estudi per Especialitats - El Musical
Plans Estudi per Especialitats - El MusicalPlans Estudi per Especialitats - El Musical
Plans Estudi per Especialitats - El Musicalalba444773
 
ESCOLA MEDITERRÀNIA revista Sant Jordi 2024__MOSTRA (1).pdf
ESCOLA MEDITERRÀNIA revista Sant Jordi 2024__MOSTRA (1).pdfESCOLA MEDITERRÀNIA revista Sant Jordi 2024__MOSTRA (1).pdf
ESCOLA MEDITERRÀNIA revista Sant Jordi 2024__MOSTRA (1).pdfISMAELALVAREZCABRERA
 
ESCOLAERNESTLLUCHINFORME_BAREM_RESOLTES_BAREM.pdf
ESCOLAERNESTLLUCHINFORME_BAREM_RESOLTES_BAREM.pdfESCOLAERNESTLLUCHINFORME_BAREM_RESOLTES_BAREM.pdf
ESCOLAERNESTLLUCHINFORME_BAREM_RESOLTES_BAREM.pdfErnest Lluch
 
ESCOLA MEDITERRÀNIA revista Sant Jordi 2024__MOSTRA (1).pdf
ESCOLA MEDITERRÀNIA revista Sant Jordi 2024__MOSTRA (1).pdfESCOLA MEDITERRÀNIA revista Sant Jordi 2024__MOSTRA (1).pdf
ESCOLA MEDITERRÀNIA revista Sant Jordi 2024__MOSTRA (1).pdfISMAELALVAREZCABRERA
 
feedback.pdf55555555555555555555555555555
feedback.pdf55555555555555555555555555555feedback.pdf55555555555555555555555555555
feedback.pdf55555555555555555555555555555twunt
 
4 RATLLES - MAIG 2024 - ESCOLA AMETLLERS
4 RATLLES - MAIG 2024 - ESCOLA AMETLLERS4 RATLLES - MAIG 2024 - ESCOLA AMETLLERS
4 RATLLES - MAIG 2024 - ESCOLA AMETLLERSSuperAdmin9
 

Recently uploaded (8)

Sílvia_López_Competic3_bloc000002_C8.pdf
Sílvia_López_Competic3_bloc000002_C8.pdfSílvia_López_Competic3_bloc000002_C8.pdf
Sílvia_López_Competic3_bloc000002_C8.pdf
 
transició historia segon de batxiller at
transició historia segon de batxiller attransició historia segon de batxiller at
transició historia segon de batxiller at
 
Plans Estudi per Especialitats - El Musical
Plans Estudi per Especialitats - El MusicalPlans Estudi per Especialitats - El Musical
Plans Estudi per Especialitats - El Musical
 
ESCOLA MEDITERRÀNIA revista Sant Jordi 2024__MOSTRA (1).pdf
ESCOLA MEDITERRÀNIA revista Sant Jordi 2024__MOSTRA (1).pdfESCOLA MEDITERRÀNIA revista Sant Jordi 2024__MOSTRA (1).pdf
ESCOLA MEDITERRÀNIA revista Sant Jordi 2024__MOSTRA (1).pdf
 
ESCOLAERNESTLLUCHINFORME_BAREM_RESOLTES_BAREM.pdf
ESCOLAERNESTLLUCHINFORME_BAREM_RESOLTES_BAREM.pdfESCOLAERNESTLLUCHINFORME_BAREM_RESOLTES_BAREM.pdf
ESCOLAERNESTLLUCHINFORME_BAREM_RESOLTES_BAREM.pdf
 
ESCOLA MEDITERRÀNIA revista Sant Jordi 2024__MOSTRA (1).pdf
ESCOLA MEDITERRÀNIA revista Sant Jordi 2024__MOSTRA (1).pdfESCOLA MEDITERRÀNIA revista Sant Jordi 2024__MOSTRA (1).pdf
ESCOLA MEDITERRÀNIA revista Sant Jordi 2024__MOSTRA (1).pdf
 
feedback.pdf55555555555555555555555555555
feedback.pdf55555555555555555555555555555feedback.pdf55555555555555555555555555555
feedback.pdf55555555555555555555555555555
 
4 RATLLES - MAIG 2024 - ESCOLA AMETLLERS
4 RATLLES - MAIG 2024 - ESCOLA AMETLLERS4 RATLLES - MAIG 2024 - ESCOLA AMETLLERS
4 RATLLES - MAIG 2024 - ESCOLA AMETLLERS
 

Guia didàctica dels materials auditius

  • 1. GUIA DIDÀCTICA DELS MATERIALS AUDITIUS: PODCAST DE ÀUDIO IDENTIFICACIÓ DEL MATERIAL: TÍTOL DEL MATERIAL: Menja sa. NOM DEL AUTOR: Ángela Jaén Luchoro. ANY DE PRODUCCIÓ: 2013. IDIOMA DEL MATERIAL: Català. BREU DESCRIPCIÓ: 1. Objectius generals: Fomentar hàbits d’higiene. 2. Destinataris: Alumnes de tercer cicle de primària. 3. Context educatiu:Aquesta activitat es durà a terme a l’aula d’informàtica, o en un aula on es disposi d´ordinadors per poder registrar els sons. La intervenció de la educadora serà de informar als alumnes de la temàtica que estan treballant, i explicar breument i clar que es audacity i quina és la seva funció. 4. Especificacions tècniques:Explicar amb profunditat les utilitats i les tècniques més adequades per fer un bon àudio. També s´ha d´explicar quines són les eines més importants i per a que serveixen. 5. Aspectes generals sobre la instal·lació i utilització del programa: Per utilitzar aquest programa s´ha de descarregar, és molt ràpid i senzill. Es convenient abans de que els alumnes que emprin audacity, la professora ha de haver descarregat el programa en tots els ordinadors que faran servir els alumnes. D’aquesta manera guanyarem més temps per que ells puguin dedicar a l’activitat. 1
  • 2. DESCRIPCIÓ DEL MATERIAL: 1. Concepció:Aquesta activitat està pensada per que els alumnes treballin els hàbits d’higiene. Aquesta activitat es una campanya publicitària per fomentar i conscienciar hàbits d´higiene en l´alimentació amb el títol menja sa. És realitza per parelles, en aquesta campanya han de convèncer a les persones de lo important que és tenir uns hàbits d’higiene, però no només en la higiene corporal, sinó també en la dels aliments. Tots els alumnes tindran la mateixa temàtica però cada parella treballarà amb la llibertat de fer el anunci com ells vulguin. La professora en tot moment hi serà a l’aula per aconsellar i ajudar en lo que sigui necessari. 2. Funcionalitat: Primer de tot, s’ha de dir que l’activitat menja sa, es farà un cop desprès de haver fet feina amb els hàbits saludables treballats en l’anterior guia didàctica. Abans de l’activitat se lis donaran als alumnes una sèrie de pautes per conèixer que són hàbits d’higiene i quines són les passes que hi ha que seguir, etc. També se’ls farà entendre de la importància de la higiene en els aliments, i fer-los veure que per menjar sa també és important tenir cura amb la higiene dels aliments. El que s’avaluaràd’aquesta activitat en concret serà que siguin conscients de la importància dels hàbits d’higiene corporal i dels aliments. 2
  • 3. 3. Aportacions didàctiques: Aquesta activitat, el que pot aportar didàcticament es que mentre els alumnes cerquen informació per crear els seus anuncis,com que hi han de ser coherents per convèncer a les persones que veuran l’anunci o campanya publicitària, ells inconscientment estan aprenent aquest hàbits. 4. Estructura i organització del material: Primer es donarà un temps per a la explicació del tema, després el objectiu que treballaran en l’activitat, un cop això,s’explicaràl’exercici i les normes més importants de cara a l’aula i el funcionament per parelles. Una vegada explicat la informació prèvia del tema, les normes i l’activitat, la professora els mostrarà un exemple que ella farà a classe per veure millor com es fa. Acte seguit es donarà pas a totes les possibles dubtes i es passarà a crear l’anunci. 3
  • 4. ORIENTACIONS DIDÀCTIQUES: 1. Destinataris: Alumnes de tercer cicle de primària. 2. Competències, objectius i continguts:  Competències:  Aprendre a aprendre.  Tractament de la informació i competència digital i la competència en comunicació lingüística.  Autonomia i iniciativa personal.  Objectius:  Conèixer la importància d’hàbits d’higiene.  Relacionar el menjar sa amb la higiene.  Continguts: Desenvolupaments de vida saludable i hàbits d´higiene i de prevenció de malalties. 3. Utilització del material: Com ja s’ha dit abans primer es donarà als alumnes unes pautes introductòries. Després el professor explicarà que es audacity i per a que serveix. El professor davant dels alumnes farà una demostració i gravarà una frase per mostrar el seu funcionament. Els mostrarà els tipus d´efectes que si poden afegir per fer més atractiu l’anunci. Els facilitarà una sèrie de llistats de sons mp3, així poden anar directament i mirar quin són els millor per al seu material. Aquesta activitat es farà a més d’una classe, abans de fer l’anunci definitiu faran dues proves abans per poder agafar practica i agilitat. Només a partir de l’experiència s’adonen conte dels errors i veuen en el que poden millorar, per això se lis donarà dues proves abans de la definitiva. L’actitud del professor serà de guia i de ajuda per al seu alumnat. 4
  • 5. L’activitat es farà per parelles i si hi ha un alumne que no té parella anirà amb un grup de dos i formaran un equip de tres. L’espai en el que és durà a terme és a un aula on disposin d´ordinadors per enregistrar els sons. El temps que es donarà es de deu minuts aproximadament d’explicacions, cinc minuts mes o manco per a possibles dubtes i mitja hora o 45 minuts dedicats a l’activitat, aquesta activitat es farà en tres classes més, si el professor veu que els alumnes necessiten més temps el donarà. 4. Avaluació: Per avaluar aquesta activitat és important:  El professor durà a cada classe unes fulles amb els noms de les parelles, devora del nom de cada parella apuntarà l’evolució de la feina, l’actitud que han dut a terme, si han funcionat com a parella, que es el que no ha funcionat.  Per fer anotacions en aquestes fulles, el professor es passejarà per l’aula per veure el funcionament de les aules.  Un cop acabat l’activitat es realitzarà un debat de lo que els ha agradat i el que no, el que canviarien, totes aquestes aportacions el professor els anotarà per saber el que ha fallat i que es el que pot canviar per millorar. 5