1. Тема уроку: Склад і функції крові.
Мета уроку:
Навчальна:сформуватив учнів агальне уявлення про внутрішнє середовище
організму, його склад у відносній постійності; визначити основні функції
крові; формувати компетентісне ставлення учнів до проблеми здоров'ята
здоровогоспособужиття, розглянутисклад крові: плазму й формені
елементи. Виховувати бережливе ставлення до власного організму ,уміння
організовувати свій робочий процес, повагудо оточуючих,формувати
здоров’я зберігаючі компетенції, удосконалення навичок самостійності.
Тип уроку: урокдослідження
Міжпредметнізв’язки: медицина, історія, хімія.
Обладнання:підручник, , комп'ютер, роздатковийматеріал.
Тип уроку: урок – дослідження.
Основні поняття та терміни: кров, плазма крові,формені елементи крові,
гомеостаз.
Хід уроку
І. Організаційний момент(1-2 хв.)
Учитель:Доброгодня, діти, рада вітати вас на уроці. Діти я бачу на ваших
обличчяхневеличке хвилювання, але хвилюватися не потрібно.
Посміхніться, нехай ваші посмішки посприяють успішному засвоєнню знань
сьогоднішньогоуроку. Пам’ятайте: «Все тече, все змінюється». Проте на
зміну зимі завжди приходить весна. Ніч, якою б довгою вонане була,
скінчиться, настане ранок. Життя кожного з нас не існує саме по собі. Воно
міцно вплетене в тканину загального буття, підпорядкованезаконам природи
– складним і таємничим. Пізнати їх непросто, але дуже цікаво. Доки існують
люди, вони прагнуть глибше пізнати навколишній світ. Нехай їхні мрії
здійсняться!А наша з вами спільна праця принесе задоволення. Я
2. розраховуюна вашу активну роботуі сподіваюся, що дух партнерства
допоможенам у цьому.
А епіграфом нашого уроку нехай стануть словаДмитра Івановича
Менделеєва: "Розмовай слова потрібні, але вони лише початок... Уся
суть життя у справах!"
2. Актуалізаціяопорнихзнань і чуттєвого досвідуучнів. Бліц
опитування:
Щоб перейти до вивченнянового матеріалунам необхідно повернутися
до раніше отриманихзнань з біології:
1.Що таке клітина ?Елементарна структурна і функціональна одиниця
організму.
2.Що таке тканина ? Система клітин і позаклітинних структур, що
характеризуються спільністю походження ,подібні за своєю будовою і
функціями.
3.Які типи тканин людського організмувам відомі?
Епітеліальна,сполучна, м’язова, нервова.
4.Які види сполучної тканини розрізняють?Щільна, хрящова, кісткова,
лімфа і кров.
3. Повідомленнятеми уроку
А на нас сьогодні очікує дуже багато роботи. Прослухавшивірш, я думаю,
ви легко дасте відповідь на запитання: про яку складову
внутрішньогосередовищаорганізму сьогодніпіде мова?
У венах плине рідина,
Що нам життя дає сповна.
Високим тиском рве серця,
Із соромом йдедо лиця.
Вона найперша сповістить
Закоханості світлу мить,
Як хвиля тіло сколихне
В душі безслідно не мине.
3. Всі почуття і злість, і біль,
І поєднання ніжних тіл
Пульсує в нас живильний струм,
В нім джерело для творчихдум.
Цяжиттєдайн арідина,
В утробі, матір’ю дана.
Кожну хвилин узнов і знов,
Курсує тілом наша кров.
-Правильно, сьогодніна уроці, ми з вами будемовивчати кров, а точнішеїї
склад і функції( записати в зошит тему уроку) слайд №1
- Давйте пригадаємо із курсу зоологіїпро колір крові у тварин? Слайд
№2
(на слайді ПАВУК,ВОСЬМИНІГ,ДОЩОВИЙ ЧЕРВЯК) Якого кольору
кров у цих тварин?
ПАВУК- безбарвна, ВОСЬМИНІГ Хлорид міді синій колір,ЧЕРВЯК –
сульфат заліза – червонийкол.
Яківизнаєте обрядирізнихнародів, пов'язаніз кров'ю, приказки?
(битися до останньоїкраплікрові; війна - кров любить; голуба кров;
наче кров з молоком.)
4.. Мотиваціянавчальноїдіяльності:
- Які ви знаєте приказки, прислів’я, пов'язаніз кров'ю:
Прислівя про кров:
1. Кров не водарозливатишкода
2. Того зродуне чували щоб рідною кровю списиобливали
3. Що своя кров – то не чужа
4. Кров не вода, річками не тече
5. Де мир і любов, там ніколи не ллється кров.
4. Доповнення вчителя:«Кров людськане водиця, і проливатиїї не годиться»
- глибоке розуміння миролюбност інашого українськогонароду. І сьогодні,
коли на сході України тисячі наших земляків захищають незалежність і
кордони нашої держави, як актуально звучить це прислів’я.
Хвилинка цікавинка « А чи знаєте ви» (історична довідка) Які визнаєте
обрядирізних народів, пов'язаніз кров'ю.
1. Мефістофель, пропонуючиФаусту підписати угоду з «нечистою силою»,
говорив:«Кров, слід знати, особливий сік». У цих словах відбиваються
містичні вірування в кров як у щось таємниче.
2. За кров’ю визнавалася могутня й виключна сила: кров’ю скріплялися
священні клятви, шлюби, жерці примушували дерев’янихідолів «плакати
кров’ю», давнігреки приносиликров у жертву своїм богам. Деякі філософи
Давньої Греції вважали кров і душу одним і тим самим.
3. Давньогрецький лікар Гіппократ призначав душевно хворим кров здорових
людей. Він вважав, що у крові здоровихлюдейміститься здоровадуша.
4.Римські імператори приймали ванни з кров'ю молодихтварин, щоб
повернути собімолодість.
5. У східних воїнів був звичай пити кров переможених ворогів. Єгиптяни
вважали кров ліками від хвороб (мастили себе кров’ю). Клятви
скріплювалися кров’ю.
6. В Україні навесні хворим робиликровопускання, щоб омолодити
організм.
Вчитель:Сьогоднінауковці детально вивчили склад кровіта її функції, ми ж
намагатимемося почерпнути цих знань на нашому уроці. Дійсно, кров –
найдивовижніша тканина нашого організму. Рухливість крові –
найважливіша умова життя організму. Як не можна уявити собідержаву без
транспортнихліній зв’язку, так не можна зрозумітиіснування людини або
тварини без руху крові судинами, коли в усі органи й тканини розносяться
кисень, вода, білки та інші речовини. З розвитком науки людськийрозум все
глибше проникає в таємниці крові.
Отже, після закінчення сьогоднішньогоурокуви зможете: СЛАЙД №3
називати - склад і функції крові;
розпізнавати: - клітини кровіна малюнках;
характеризувати:-плазму крові; гомеостаз
5. Нам допоможуть в цьому ваша активна співпраця одинз одним та
креативний підхід до розв’язання поставленихзадач.
5. Вивченняновогоматеріалу. Отожпочнемо досліджувати:
1. Внутрішнє середовищеорганізму. Його значення. (Розповідь вчителя з
елементами бесіди, пояснення схеми.) Слайд № 5 Вперше уявлення
про значення сталості внутрішнього середовища у 1857 р. висловив
французький фізіолог Клод Бернар: «Постійність внутрішнього
середовищає умовоювільного і незалежного життя».
2. У 1929 р. американський фізіолог Волтер Кеннон увів поняття
«гомеостаз»для визначення механізму підтримки сталості
внутрішнього середовища. Слайд № 9,10
Сучасне формулювання поняття « гомеостаз» звучить так:
Гомеостаз – це динамічна відноснасталість складу, фізико-хімічних
властивостей внутрішнього середовищаорганізму та всіх фізіологічних
процесів у ньому, що забезпечуються механізмами нейрогуморальної
регуляції.
У гомеостазіна відносно постійному рівні витримуються такі показники, як
кров'яний тиск, температура тіла, осмотичний тисккрові та тканинної
рідини, вміст в них білків, цукрі, іонів натрію, калію, кальцію, хлору,
фосфору, водню..
Біологічне значення гомеостазуполягає у його сталості, адже порушення її
призводить до значних змін у роботі органів, а тому й до різних захворювань.
Ось чому важливо слідкувати за фізіологічними параметрами організму,
адже це має велике значення для діагностики хвороб, їх попередження
та подальшого лікування
6. Склад крові(вчитель). Уперше клітини кровівідкрив італійський анатом
і лікар Марчелло Мальпігі (1665 р.). Він вважав, що це жирові міхурці. Деякі
перші дослідники гадали, що еритроцитиі тромбоцити – це маленькі тварини
«анімалікули». Слайд № 11,12, 13,14
Вправа «Прочитайголоволомку». Кров якодин із видів сполучної тканини.
6. Відповідь: (Кров — рідина особливихвластивостей.)
Вчитель:однією з найголовніших складових внутрішнього середовища
організму людини є кров. Кров – це непрозора, солонуватана смак рідина
червоного кольору, що циркулює по замкненій кровоноснійсистемі. В
організмі дорослої людиниміститься 5-6 л крові, у підлітка – 3 л. Її об’єм
становить 6-8% маси тіла. Кров складається з плазми, що становить близько
55-60% об’ємукровіта її формених елементів (Демонстрація відео). Плазма
кровімістить 90-92% водий 8-10% сухої речовини. Сухий залишок
складається з органічних сполук і мінеральних речовин. Білки становлять 7-
8% плазми крові, мають буферні властивості, надають крові в’язкості,
обумовлюють осмотичнийтиск, беруть участь у зсіданні крові, є резервом
для побудови білків тканин. Вуглеводи плазми кровіпредставлені глюкозою,
концентрація якої дорівнює 80-120 мг/%. Жиристановлять 0,5%. Мінеральні
речовиниплазми крові складають 0,9%. (Демонстрація слайдів 15
презентації).Доформенихелементів кровіналежать: еритроцити(червоні
кров’яніклітини), тромбоцити(кров’яніпластинки) та лейкоцити (білі
кровяніклітини).(Демонстрація відеоматеріалів).
Вчитель:Використовуючи роздатковий матеріал, складіть схему «Склад
крові». Слайд № 16
7. 7.Фізкультхвилинка (до класувходять два учні в білиххалатах– лікарі):
- Добрийдень! Сьогодніми завітали до вашого класу для того, щоб навчити
вас піклуватися про своєздоров я. Ви знаєте, що через 10-15 хвилин після
початку уроку треба зробитифізкультхвилинку, яка дозволить вам відновити
сили і покращати своєсамопочуття?
- Оці вправи які ми з вами проведемо позитивно впливають на роботу
щитоподібної залози, нирокта кровоносноїсистеми. Будь ласка, повторюйте
за мною!
-а-а-а-а-а-а
-о-о-о-о-о-о
-и-и-и-и-и-
-о-и-о-и-о-и.
- Ну що, всі відпочили? (Один учень підіймає руку і скаржиться на погане
самопочуття).
- Так-так, по вашому вигляду мені здається, що треба здати аналіз крові, бо
багато хвороб пов’язані зі зміною формули крові (невеличка доповідь про
анемію,). Не хвилюйтесь, ви майже нічого не відчуєте! (Учень-лікар робить
вигляд, що бере аналіз. Потім лікарі удвох розглядають скло і поважно
пояснюють).
Анемія (недокрів`я) - сьогодні досить поширене захворювання в усьому
світі. Не є винятком і Україна. Причина її виникнення полягає в нестачі
кисню в організмі людини. Найпершою ознакою анемії є так званий
"анемічний синдром", який характеризується слабкістю, кволістю,
запамороченнями, неможливістю виконувати фізичні навантаження,
тахікардією, підвищенням артеріального тиску, миготінням мушок перед
очима особливоу не провітрюваних приміщеннях.
- Ваші показники в нормі : лейкоцити в нормі, еритроцитив нормі,
гемоглобін в нормі.
Вважаю, що ваше погане самопочуття пов’язанез нестачею кисню. Черговий
учень, є хто? Чи провітрювався клас на перерві? Добре. Тож виконуйте
8. фізичні вправи, не забувайте про повітряний режим і тоді у вас буде міцне
здоров я, гарнийнастрій та високі оцінки! Допобачення!
Продовжуємо досліджувати кров:
8.Кровє багатофункціональною рідиною, а які саме функції вона виконує ви
і дізнаєтесь, виконавши завдання. Слайд № 19, 20, 21, 22
Вправа «Творча лабораторія»
9. Вправа «Три журналістські запитання»Слайд № 23 Завдання виходячи
із вивченого матеріалу дайте відповідь на три запитання. Зробіть записив
зошитах
Що? ---------------------- постійний обмін речовин, який відбувається вклітині
Через що?------------------через цитоплазматичні мембрани клітин організму
За допомогою ------------внутрішнього середовищаорганізму:
Чого? кров, тканина рідина, лімфа.
Учитель. А зараз ми перевіримо, як ви засвоїлиновийматеріал.
10. Графічний диктант. Слайд № 24
9. 1.Внутрішнє середовищеорганізму утворюють кров,лімфа і суглобова
рідина.(-)
2.Склад та властивості внутрішнього середовищапостійні. (+)
4.Основнароль у підтриманні гомеостазуналежить крові.(+)
5.Кров перерозподіляєтепло між органами.(+)
6.Об’єм кровіу дорослоїлюдинистановить 5-6 л.(+)
7.До складу крові входять формені елементи.(+)
8.Транспортнафункція крові полягає в перенесенні їжі до всіх органів.(-)
9.Видільна функція полягає в перенесенні кінцевих продуктів обміну
речовинвід усіх тканин до органів виділення.(+)
10.Прозорарідина, що рухається по судинах кровоносної системи
називається лімфа.(-)
11.Мїжклітинна рідина омиває всі клітини організму.(+)
12.На шкірі при незначних пораненнях виступають світлі краплини плазми.
(+)
(Для загального заспокоєння, задоволення, зняття напруги звучить музика Ф.
Шопена «Вальсдождя»).
Рефлексія(2 хв)
11.Вправа «Знаю…Вмію…Можу…»
Я знаю…
Я вмію…
Я можу…
Діти, чи вам цікавобуло на уроці?
А що вам запам'яталося більше за все?
Чи досяглими мети?
Які знання ви отримали, що вам зможуть згодитись у подальшому житті?
11. МОТИВАЦІЯ ОЦІНОК ЗА УРОК, ВИСТАВЛЕННЯ ЇХ В ЖУРНАЛ ТА В
ЩОДЕННИКИ
10. 12. ДОМАШНЄ завдання Слайд № 26
1. Опрацювати матеріал δ 15 підручника.
2. Творче завдання:підготувати повідомлення на одну із запропонованих
тем:
· «Цікаві факти відкриття груп крові».
· «Переливання крові».
Учитель. Нехай навчання приносить вам тільки радість. Як говорить
народнамудрість: «Коріння навчання гірке та плоди його солодкі!». Я дякую
вам за співпрацю! Урокзавершено! До побачення.