SlideShare a Scribd company logo
1 of 7
Download to read offline
1
Зимовська Катерина Анатоліївна
Вчитель зарубіжної літератури та англійської мови
Ірпінська вечірня загальноосвітня школа ІІ – ІІІ ступенів
Ірпінської міської ради Київської області
Позакласний захід за новелою Ф.Кафки « Перевтілення»
з елементами обговорення проблеми ВІЛ/СНІД
(з учнями 12 класу)
Мета: перевірити рівень засвоєння знань із теми «Перевтілення» Ф.Кафки, розвивати навички
усного монологічного мовлення, уміння працювати з художнім текстом, висловлювати та
аргументувати власні оцінки та судження з опорою на текст твору; виховувати повагу до
особистості, співчуття і милосердя, ознайомити учнів з основними методами профілактики
ВІЛ/СНІД; виховувати гуманне ставлення до ВІЛ-інфікованих людей та хворих на СНІД.
Тип уроку: позакласний захід.
Обладнання: потрет Франца Кафки, символічна зірка долі, ілюстрації до твору «Перевтілення»
Ф.Кафки, цитати до уроку, плакати «Сніду НІ! Сторонніх не повинно бути!», роздатковий матеріал
– картки до вікторини.
Хід уроку:
I. Мотивація навчальної діяльності.
1. Вступне слово вчителя: За повір’ям, коли народжується людина, на небі з’являється нова
зірка. То – зірка долі. Як сказав філософ Т.Браге: «Зірки керують долею людини, зірками ж керує
Бог». Коли загорілась зірка Франца Кафки на небі, йшов 1883 рік.
Методичний коментар. Учитель прикріплює символічну зірку на портрет Ф.Кафки
Вчитель. Життя його припало на той період всесвітньої історії, який прийнято називати
кризовим: то тут, то там виникали локальні війни – як репетиція майбутньої світлової війни; світ
лихоманило від передчуття вселенських потрясінь і бур, якими стали численні соціальні вибухи і
революції. Криза охопила усі галузі людського буття, посилились занепад і зневіра. В таких умовах
йому довелось зростати й жити – всього лише 41 рік горіла зірка Кафки на небі, але залишила
незабутній , ні на кого не схожий слід, адже у літературі XX ст. вочевидь важко знайти особистість,
парадоксальнішу за Ф.Кафку.
Кафку вважають пророком XX століття, основоположником теми абсурду в літературі,
релігійним мислителем, твори якого слід розглядати в категоріях святості, а не літератури, адже в
них криється глибока філософська суть, описуються глибинні психологічні переживання.
Сьогодні на уроці ми з Вами спробуємо визначити, що ж такого було сказано Францом
Кафкою, що й сьогодні, у XXI столітті, його творчість бентежить і примушує замислюватись
читача?
Отож, в дорогу! Я пропоную вам не тільки досліджувати образ Г.Замзи – я пропоную вам
самозаглибитись, з’ясувати насамперед для себе: хто ми в цьому світі: люди ? комахи? Навіщо і як
ми живемо? Як ставимося до людей, які нас оточують? Як ставимося до проблем та трагедій
маленьких людей з великими проблемами?
2. Оголошення теми, мети, завдань уроку
ІІ. Актуалізація:
Вчитель Твір «Перевтілення» - знаковий твір модерністської літератури. Тема новели –
гранична самотність особистості та трагічне знецінення людського життя. Давайте коротко
перекажемо зміст твору, щоб наші гості, також мали змогу поринути у світ, який створив Франц
Кафка.
2
Тепер давайте охарактеризуємо стиль Франца Кафки. Яким ми бачимо світ Франца Кафки, які
почуття переважають в ньому?
Методичний коментар: Учитель прикріплює таблицю з характерними особливостями
творчості Кафки:
- чужий серед своїх;
- світ абсурдний, жорстокий;
- жах, зневіра, розгубленість;
- відчуження, самотність.
Висновок: Відчуття болю, нелюдської самотності, безвиході, відчуженості, безкінечного зла,
буденності жаху реального життя, сірої безпросвітної нудьги, що стала наче формулою
перевтілення;
Вчитель: Як ви можете пояснити назву твору?
Учениця: Здається у тлумаченні назви новели немає нічого складного.
«Перевтілення» - це те, що сталося з Грегорем Замзою. Але хіба це єдина тема розповіді?
Справді, відбуваються перетворення з кімнатою Грегора, зі ставленням родини до нього. І це
найголовніше. Фінал теж не викликає у нас особливих суперечок: фізична смерть Грегора як
остаточне його «вигнання уже не з кімнати , а з життя – це лише закономірний підсумок ставлення
родини до нього.
Вчитель: Ким, на вашу думку, є Грегор Замза після свого перевтілення – людиною чи
комахою? Про що свідчить його перевтілення?
Учень: Факт перевтілення свідчить про зміни: психічні; фізичні (хвороба). Раптове прозріння,
осяяння, нове розуміння життя або втрата сенсу життя, упевненості в собі тощо)
Вчитель: Скажіть, будь ласка, тема зміни людської подоби є новою в літературі чи ми і раніше
читали про те, як люди ставали тваринами та комахами. Назвіть казки, міфи, в яких люди
перетворюються на потвор.
Учні: «Дикі лебеді» Г.К. Андерсена, красуня – сестра рятувала братів, які перетворилися на
диких лебедів. « Червона квіточка» С. Аксакова, коли юнак перетворився на потвору)
Вчитель : Що врятувало цих героїв від злих чар?
Учень: Добро, Любов, Співчуття, Милосердя. Це прекрасно - повернути людині життя)
Вчитель: Назвіть умови зворотного перетворення.
Учні: Перевтілювалися, рятувалися через будь яке випробовування рідних, близьких, коханих,
спробу знайти чарівне зілля, аби, зрештою стати самим собою).
Вчитель: Чи був такий шанс у Грегора?
Учениця: Коли сталося нещастя, родина не змогла ставитися до Замзи як до людини. Нікому не
спало на думку поговорити з ним, утішити, розрадити. Тільки матір намагається зробити щось для
Грегора, але це тільки намір. Батько ж із самого початку ставиться до Грегора вороже. Тобто у
своєму нещасті герой залишається самотнім, без підтримки найближчих людей, яким присвятив
життя.
Вчитель: Як поставилися рідні до зміни головного персонажа?
Учні: Батько - відчуженість, байдужість.
Мати – любить Грегора, але стримана в почуттях.
Сестра – близька Грегорові. Але не цікавиться його життям.
Учитель: На перший погляд здається, що в родині панує мир, затишок, сімейна злагода. Проте
теплих стосунків між членами родини немає. Єдине, що їх єднає, - роздуми про матеріальний
добробут, гроші.
Вчитель: А як в свою чергу ставився Грегор до своїх рідних?
Учениця: Любив, піклувався, дбав про них і переживав за них.
І очікував від них лише розуміння, підтримки та трошечки любові.
3
Вчитель Наш письменник Ф.Кафка повертає нас до прадавньої істини – біблійної істини -
любити ближнього свого. І якщо ми вже згадали про Біблію, давайте пригадаємо Притчу про
блудного сина, та порівняємо її з нашою новелою.
Методичний коментар: Учень. Короткий переказ притчи
Вчитель: А тепер зверніть увагу на дошку. В обох історіях у нас описуються складні стосунки
батьків і дітей, в обох історіях порушується тема взаєморозуміння. А найголовніше, в обох історія
молода людина опиняється в кризовій ситуації та має величезні проблеми. Перед вами три
звичайних дієслова, але задумайтеся хоча б на секундочку як важко в світі жити, коли нема любові,
як важко нам виживати коли нас ніхто не підтримує, як важко ставати на ноги, коли нас не
сприймають такими якими ми є.
Отже, якщо в родині панувала любов, то поруч ставимо плюсик, якщо ж не було любові –
ставимо мінус, і так далі.
І який же фінал історії?
Методичний коментар: Учені працюють біля дошки.
Дійсно, в родині (а родина як правило є маленькою моделлю, відображенням всього
суспільства), якщо немає трьох дієслів – то людина, яка зіштовхнулася з певними проблемами, як
правило залишається самотньою. Варто було трошки змінитися – і все – ти став чужим для всіх, а
найстрашніше – ти став чужим серед своїх. Варто пережити лише маленьке «перевтілення» і
суспільство відвертається, відсторонюється від тебе. Звичайно ми з вами вже говорили, що не варто
сприймати перетворення головного персонажа на комаху буквально. Це всього-навсьго метафора,
символ якихось інших змін в житті людини. На вашу думку, що насправді могло б відбутися з
Грегором у реальному житті? Які події призводять до того, що людина стає безпомічною і нікому
не потрібною та від неї всі відвертаються?
Учні: хвороби, алкоголізм, наркоманія, безхатченко, нетрадиційна сексуальна орієнтація,
сліпота, інвалідність, психічні розлади, ВІЛ, СНІД.
Вчитель: Ви правильно зазначили, одним з таких страшних перевтілень є хвороба, а саме
СНІД.
Наш Грегор Замза – це ВІЛ інфікована людина.
Грегор почувається надто зацькованим, пригніченим і самотнім, щоб почуватися щасливим.
Життя його збіднене й безрадісне: навіть у сім’ї, яка звично користується результатами його праці,
Грегор не відчуває справжнього тепла і затишку, всі надто звикли добре жити і збайдужіли один до
одного. Отже, самотність і безрадісність існування перетворюють Грегора, людина, яка страждає на
СНІД, на метушливу комаху, яка тільки існує, а не живе й радіє життю, як це має бути при
повноцінному людському бутті.
Ми не повинні бути байдужими до маленьких людей які мають великі проблеми. Але для того,
щоб допомогти варто спочатку розібратися. Що ж таке СНІД?
СНІД – одна з найважливіших і трагічних проблем, що виникли перед людством наприкінці XX
сторіччя.
Проблема в тому, що ми, як і багато років тому, не хочемо всерйоз сприймати факт, що живемо
в світі, в якому існує вірус імунодефіциту людини, і повірити, що проблема СНІДу і його наслідків
безпосередньо стосується кожного. Саме тому 1 грудня – "День боротьби зі СНІДом"
перейменовано в „Міжнародний день порозуміння з ВІЛ-інфікованими".
Чи потрібно людині, яка живе у сучасному світі, знати про ВІЛ і СНІД?
Один мудрець сказав: „Якщо ти не знаєш ні себе, ні супротивника – ти програєш. Якщо ти
знаєш тільки себе – можливо ти виграєш. Якщо знаєш і себе і супротивника – перемога буде на
твоєму боці". Під супротивником ми маємо на увазі ВІЛ/СНІД: про нього потрібно знати все, щоб
убезпечити насамперед себе.
4
Тому спробуємо з’ясувати, що ми знаємо про ВІЛ-інфекцію та СНІД. Проведемо невеличку
вікторину.
Методичний коментар. Клас ділитись на дві групи. Учням роздаються картки з
запитаннями і учні повинні дати на них відповіді. Вчитель коментує відповіді учнів, більш
детально пояснює незрозумілі питання. (Додаток 1)
Вчитель. Темпи поширення ВІЛ вже в 90-і роки викликали паніку серед фахівців. Населенню
ж тоді здавалося, що ця тема їх не обходить. Тим паче, в цей час країна переживала складні
трансформації, економічну кризу. СНІД видавався чужою і далекою хворобою, не вартою того, щоб
витрачати зусилля на проблему його профілактики. Треба було змусити людей задуматися над
питаннями ризику, якому вони піддають себе і оточуючих через власну байдужість. В
інформаційних повідомленнях робився акцент на тому, що СНІД – смертельно небезпечна хвороба,
якою можна заразитися через голку і при безладних статевих контактах. В результаті склалися
образи таких собі наркомана чи повії, з якими більшість населення ніяк себе не ототожнювала. У
масовій свідомості сам факт ураження ВІЛ порівнювався з належністю до певного
„неблагонадійного" прошарку.
І знову твір Франца Кафки став пророчим. З'явилися випадки агресивного ставлення до людей,
щодо яких стало відомо про їх ВІЛ-позитивний статус.
Так боротьба зі СНІДом перетворилася на боротьбу з ВІЛ-інфікованими людьми. Люди й зараз
рідко задумуються над тим, що подібне лихо може спіткати їх самих чи їхню сім'ю і вже завтра
може виявитись, що вони самі – клієнти СНІД-центру.
А боротися варто з інфекцією, а не з людьми.
Якщо раніше ключовими поняттями в профілактиці поширення ВІЛ/СНІДу були власне
хвороба і боротьба з нею (зліва в стовпчик вчитель записує слова .,СНІД" (хвороба) і „боротьба"),
то сьогодні ми говоримо про людей, які живуть з ВІЛ, та ставлення до них суспільства, (справа в
стовпчик –слова „ВІЛ-інфіковані" (люди) та „порозуміння").
Щоб підвести підсумок нашого уроку, пропоную Вам послухати віршик взятий з дитячої
книжкии, він допоможе вам закріпити знання отримані сьогодні.
Методичний коментар: Учениця зачитує вірш
http://www.liveinternet.ru/users/_freeks_/post59509234/
ІІІ. Підведення підсумків.
Вчитель. Твір Кафки «Перевтілення» сповнений болю за долею кожної людини, хай навіть ця
людина – «маленька людина» Грегор Замза, викинута на узбіччя життя бездушним і жорстоким
світом. В світі, де панують влада і гроші, нікому немає діла до страждань, самотності й проблем
простої людини, затиснутої дійсністю. На цьому шляху важливо завжди пам’ятати, що всі ми – одна
велика людська спільнота, і немає чужого болю, і смерть однієї людини – це смерть цілого світу,
який є часткою Всесвіту.
Так, саме цю думку висловив англійський поет Джон Донн ще у XVII столітті:
«Нет человека, который был бы как Остров, сам по себе: каждый человек есть часть
Материка, часть Суши; и если Волной снесет в море береговой Утес, меньше станет Европа, и
также, если смоет край Мыса или разрушит Замок твой или Друга твоего: смерть каждого
человека умаляет и меня, ибо я един со всем Человечеством, а потому не спрашивай никогда, по
ком звонит Колокол: он звонит по Тебе».
Аби песимізм Кафки не став реальністю, нам з вами кожного дня потрібно вчитися любити і
берегти храм своєї душі, не втратити себе, не зрадити свого покликання і високого звання Людини.
Сподіваюся, завдяки нашій зустрічі, завдяки новелі «перевтілення» ви зробите правильні
висновки для себе.
5
Будьте уважні до тих, хто поруч, до своїх близьких, до тих, з ким вас кожного дня зводить
життя. Бо немає людей нецікавих, і, можливо, саме зараз і саме сьогодні хтось потребує вашої
допомоги чи доброго слова.
6
Додаток 1
Твердження
Прави-
льна
відпо-
відь
Коментар для вчителя
ВІЛ і СНІД – одне і те ж
саме.
Ні
ВІЛ – це вірус, СНІД – комплекс симптомів (синдром),
які виникають на останній стадії розвитку інфекції.
1.
За зовнішнім виглядом Ви
можете припустити, що
особа – носій вірусу ВІЛ.
Ні
Зовні ВІЛ-інфіковані нічим не відрізняються від інших
людей. Характерні симптоми виникають лише на
пізніх стадіях захворювання і можуть бути розпізнані
лише медиками.
2.
Поцілувавши ВІЛ-
позитивного, Ви теж
заразитесь.
Ні
Концентрація вірусу в слині недостатня для зараження
(випадків не зафіксовано). Без контакту з кров’ю,
спермою, вагінальним секретом і грудним молоком
передача ВІЛ-інфекції виключена.
3.
ВІЛ інфікуються тільки
повії, наркомани і
гомосексуалісти.
Ні
ВІЛ може заразитися будь-хто. Ймовірність зараження
пов’язана з поведінкою людей.
4.
Ви можете заразитися ВІЛ у
школі, де навчається хвора
або інфікована дитина.
Ні
Абсолютно безпечно перебувати поруч з ВІЛ-
інфікованим, в тому числі і в школі. Обережності
вимагає тільки контакт з кров’ю.
5.
Якщо Ви – здорові та дужі,
то не можете заразитися
ВІЛ.
Ні ВІЛ може заразитися будь-хто.
6.
Можна заразитися ВІЛ через
рушники, мило, губку.
Ні
Не зафіксовано жодного випадку передачі вірусу
таким шляхом. Але так можна "підхопити" багато
інших інфекцій.
7.
Особи, які вживають
наркотики, можуть передати
вірус ВІЛ іншим особам,
якщо вони користуються
спільною голкою або
шприцом для ін’єкції
наркотиків.
Так
У крові вірус знаходиться у високій концентрації. Для
інфікування при ін’єкції достатньо крапельки крові в
голці. В шприц при проколюванні вени, як правило,
потрапляє невелика кількість крові, достатня для
зараження.
8.
Можна відразу після
інфікування визначити, що
відбулося зараження.
Ні
Має пройти певний час (період вікна – 3-6 місяців),
поки в організмі з’являться антитіла, які зможе
виявити тест. Щоправда, останнім часом з’явилися
тести, які виявляють частинки вірусу, але вони на
сьогодні недоступні через високу вартість.
9.
Вітаючись за руку, можна
заразитися ВІЛ.
Ні
Шкіра є природнім бар'єром для ВІЛ. Навіть
потрапляння інфікованої крові на здорову шкіру
цілком безпечне.
10.
Людина може бути
інфікованою ВІЛ і не знати
про це.
Так
Більшість людей не підозрюють, що інфіковані, і
дізнаються про це випадково.
11.
Домашні тварини не
переносять ВІЛ.
Так
Вірус імунодефіциту людини не виживає в організмі
домашніх тварин.
7
12.
Без лікування від
інфікування ВІЛ до
розвитку СНІДу минає від
2х до 15-ти років.
Так
Приблизно такий час потрібен ВІЛ, щоб зруйнувати
опір імунної системи і викликати появу симптомів, що
складають синдром набутого імунодефіциту людини.
13.
Вірус ВІЛ може
передаватися при
переливанні крові.
Так
Кров донорів перевіряється на наявність ВІЛ. Але не
виключене інфікування в разі термінового
переливання неперевіреної крові.
14. Є ліки від СНІДу. Ні
На сьогодні немає ліків, здатних подолати СНІД. Але є
препарати, здатні значно знизити вірусне
навантаження на організм і продовжити життя
хворому.
15.
Комахи, які смокчуть кров,
переносять ВІЛ.
Ні Вірус гине в шлунку комах-кровососів.
16.
Існує аналіз крові, що
визначає, чи заражені Ви
ВІЛ.
Так
Більшість тестів можуть визначити лише наявність в
крові антитіл, які з’являються через 3-6 місяців після
інфікування. Нові тести показують наявність власне
часток вірусу. Проте вони не є доступними.
17.
Спільне з ВІЛ-інфікованим
користування верхнім
одягом може призвести до
зараження.
Ні
Без контакту з кров’ю, спермою, вагінальним секретом
і грудним молоком передача ВІЛ-інфекції виключена.
Не зафіксовано жодного випадку зараження при
контакті зі слиною, сльозами чи потом.
18.
Розвиток СНІДу в організмі
інфікованого можна значно
сповільнити спеціальним
препаратом.
Так
Існують антиретровірусні препарати, які значно
сповільнюють розвиток інфекції і знижують
концентрацію вірусу.
19.
Плаваючи в басейні, можна
заразитись ВІЛ.
Ні
Концентрація вірусу в воді буде замалою, навіть якщо
у неї потрапить кров ВІЛ-інфікованого.
20.
Проколюючи вуха чи
наносячи татуаж спільною
голкою, можна інфікуватись
ВІЛ.
Так
На кінчику голки міститься достатня кількість крові з
ВІЛ для інфікування при проколюванні шкіри. До того
ж є ризик передачі інших інфекцій.
21.
Монети та паперові гроші
можуть стати джерелом
зараження ВІЛ.
Ні
Без контакту з кров’ю, спермою, вагінальним секретом
і грудним молоком передача ВІЛ-інфекції виключена.
Проте є ризик передачі інших інфекцій.
22.
Можна заразитись ВІЛ,
беручись за двері ручки чи
користуючись унітазом
разом з ВІЛ-інфікованим
Ні
Без контакту з кров’ю, спермою, вагінальним секретом
і грудним молоком передача ВІЛ-інфекції виключена.
Проте є ризик передачі інших інфекцій.
Годування немовляти
груддю ВІЛ-інфікованою
матір’ю призводить до
зараження ВІЛ.
Так
Вірус проникає в грудне молоко. Хоча відомі випадки,
коли інфікування не відбулося. Антиретровірусна
терапія знижує ризик зараження.

More Related Content

What's hot

СУЧАСНА КНИЖКА – В ДАРУНОК ШКОЛЯРАМ
СУЧАСНА КНИЖКА – В  ДАРУНОК ШКОЛЯРАМСУЧАСНА КНИЖКА – В  ДАРУНОК ШКОЛЯРАМ
СУЧАСНА КНИЖКА – В ДАРУНОК ШКОЛЯРАМ
Яна Іванова
 
Тема. Моральні цінності в новелі О.Генрі “Дари волхвів”
Тема. Моральні цінності в новелі О.Генрі “Дари волхвів”Тема. Моральні цінності в новелі О.Генрі “Дари волхвів”
Тема. Моральні цінності в новелі О.Генрі “Дари волхвів”
Таміла Козова
 
«Видавництво Старого Лева» (Віртуально-інформаційний проєкт «Новинки від вида...
«Видавництво Старого Лева» (Віртуально-інформаційний проєкт «Новинки від вида...«Видавництво Старого Лева» (Віртуально-інформаційний проєкт «Новинки від вида...
«Видавництво Старого Лева» (Віртуально-інформаційний проєкт «Новинки від вида...
Елена Ташлык
 

What's hot (20)

филос взгляды
филос взглядыфилос взгляды
филос взгляды
 
Промоція читання "Читай! Будь цікавим!"
Промоція читання "Читай! Будь цікавим!"Промоція читання "Читай! Будь цікавим!"
Промоція читання "Читай! Будь цікавим!"
 
Чарівний світ книги
Чарівний світ книгиЧарівний світ книги
Чарівний світ книги
 
Мисткині жіночої прози. Марія Матіос
Мисткині жіночої прози. Марія МатіосМисткині жіночої прози. Марія Матіос
Мисткині жіночої прози. Марія Матіос
 
О.Генрі урок - презентація
О.Генрі урок -  презентаціяО.Генрі урок -  презентація
О.Генрі урок - презентація
 
Книжкова виставка-пропозиція «Кумедні історії»
Книжкова виставка-пропозиція «Кумедні історії»Книжкова виставка-пропозиція «Кумедні історії»
Книжкова виставка-пропозиція «Кумедні історії»
 
виставка ЗНО
виставка ЗНОвиставка ЗНО
виставка ЗНО
 
До дня молоді 2020
До дня молоді 2020До дня молоді 2020
До дня молоді 2020
 
Презентація письменників Дяченки
Презентація письменників ДяченкиПрезентація письменників Дяченки
Презентація письменників Дяченки
 
методичка
методичка методичка
методичка
 
Ghtguytguui
GhtguytguuiGhtguytguui
Ghtguytguui
 
У книжок немає кордонів
У книжок немає кордонівУ книжок немає кордонів
У книжок немає кордонів
 
СУЧАСНА КНИЖКА – В ДАРУНОК ШКОЛЯРАМ
СУЧАСНА КНИЖКА – В  ДАРУНОК ШКОЛЯРАМСУЧАСНА КНИЖКА – В  ДАРУНОК ШКОЛЯРАМ
СУЧАСНА КНИЖКА – В ДАРУНОК ШКОЛЯРАМ
 
Літературна вітальня «Віммельбух»
Літературна вітальня «Віммельбух»Літературна вітальня «Віммельбух»
Літературна вітальня «Віммельбух»
 
Книжки, які можна не читати?
Книжки, які можна не читати?Книжки, які можна не читати?
Книжки, які можна не читати?
 
Як це – бути не таким, як усі? 3 грудня – Міжнародний день інвалідів.
Як це – бути не таким, як усі? 3 грудня – Міжнародний день інвалідів.Як це – бути не таким, як усі? 3 грудня – Міжнародний день інвалідів.
Як це – бути не таким, як усі? 3 грудня – Міжнародний день інвалідів.
 
Тема. Моральні цінності в новелі О.Генрі “Дари волхвів”
Тема. Моральні цінності в новелі О.Генрі “Дари волхвів”Тема. Моральні цінності в новелі О.Генрі “Дари волхвів”
Тема. Моральні цінності в новелі О.Генрі “Дари волхвів”
 
«Видавництво Старого Лева» (Віртуально-інформаційний проєкт «Новинки від вида...
«Видавництво Старого Лева» (Віртуально-інформаційний проєкт «Новинки від вида...«Видавництво Старого Лева» (Віртуально-інформаційний проєкт «Новинки від вида...
«Видавництво Старого Лева» (Віртуально-інформаційний проєкт «Новинки від вида...
 
А дружити треба вміти. Груповий рекомендаційний список.
А дружити треба вміти. Груповий рекомендаційний список.А дружити треба вміти. Груповий рекомендаційний список.
А дружити треба вміти. Груповий рекомендаційний список.
 
«Невиліковний оптиміст» : бібліографічний огляд літератури : до 80-річчя...
     «Невиліковний оптиміст» : бібліографічний огляд літератури : до 80-річчя...     «Невиліковний оптиміст» : бібліографічний огляд літератури : до 80-річчя...
«Невиліковний оптиміст» : бібліографічний огляд літератури : до 80-річчя...
 

Similar to кафка снід

''47'' - науково-мистецький журнал (№ 1)
''47'' - науково-мистецький журнал (№ 1)''47'' - науково-мистецький журнал (№ 1)
''47'' - науково-мистецький журнал (№ 1)
Roman Bienov
 
світ врятує доброта т.в
світ врятує доброта т.всвіт врятує доброта т.в
світ врятує доброта т.в
tvshvernenko
 
Cвіт врятує доброта т.в
Cвіт врятує доброта т.вCвіт врятує доброта т.в
Cвіт врятує доброта т.в
tvshvernenko
 
укр.л. коломієць
укр.л. коломієцьукр.л. коломієць
укр.л. коломієць
Elena Bosa
 
''47'' - науково-мистецький журнал (№2)
''47'' - науково-мистецький журнал (№2)''47'' - науково-мистецький журнал (№2)
''47'' - науково-мистецький журнал (№2)
Roman Bienov
 
4 yis t_2015_ua
4 yis t_2015_ua4 yis t_2015_ua
4 yis t_2015_ua
RanoUA
 

Similar to кафка снід (20)

''47'' - науково-мистецький журнал (№ 1)
''47'' - науково-мистецький журнал (№ 1)''47'' - науково-мистецький журнал (№ 1)
''47'' - науково-мистецький журнал (№ 1)
 
світ врятує доброта т.в
світ врятує доброта т.всвіт врятує доброта т.в
світ врятує доброта т.в
 
Cвіт врятує доброта т.в
Cвіт врятує доброта т.вCвіт врятує доброта т.в
Cвіт врятує доброта т.в
 
урок у 3 класі, Лимборська І.А. 2017
урок у 3 класі, Лимборська І.А. 2017урок у 3 класі, Лимборська І.А. 2017
урок у 3 класі, Лимборська І.А. 2017
 
Ya u-sviti-4-klas-bedenko-2015
Ya u-sviti-4-klas-bedenko-2015Ya u-sviti-4-klas-bedenko-2015
Ya u-sviti-4-klas-bedenko-2015
 
конспек уроку
конспек урокуконспек уроку
конспек уроку
 
112
112112
112
 
укр.л. коломієць
укр.л. коломієцьукр.л. коломієць
укр.л. коломієць
 
''47'' - науково-мистецький журнал (№2)
''47'' - науково-мистецький журнал (№2)''47'' - науково-мистецький журнал (№2)
''47'' - науково-мистецький журнал (№2)
 
4 yis t_2015_ua
4 yis t_2015_ua4 yis t_2015_ua
4 yis t_2015_ua
 
4 yis t_2015_ua
4 yis t_2015_ua4 yis t_2015_ua
4 yis t_2015_ua
 
Підручник Я у світі 4 клас Тагліна О. В., Іванова Г. Ж.
Підручник Я у світі 4 клас Тагліна О. В., Іванова Г. Ж.Підручник Я у світі 4 клас Тагліна О. В., Іванова Г. Ж.
Підручник Я у світі 4 клас Тагліна О. В., Іванова Г. Ж.
 
66
6666
66
 
4 klas-ukrayinska-mova-savchenko-2021-2
4 klas-ukrayinska-mova-savchenko-2021-24 klas-ukrayinska-mova-savchenko-2021-2
4 klas-ukrayinska-mova-savchenko-2021-2
 
1
11
1
 
1 klas-ja-doslidzhuju-svit-grushhinska-2018-1
1 klas-ja-doslidzhuju-svit-grushhinska-2018-11 klas-ja-doslidzhuju-svit-grushhinska-2018-1
1 klas-ja-doslidzhuju-svit-grushhinska-2018-1
 
Книга вчить , як на світі жить.
Книга вчить , як на світі жить. Книга вчить , як на світі жить.
Книга вчить , як на світі жить.
 
Ja doslidzhuju-svit-2-klas-grushchynska-2019-1
Ja doslidzhuju-svit-2-klas-grushchynska-2019-1Ja doslidzhuju-svit-2-klas-grushchynska-2019-1
Ja doslidzhuju-svit-2-klas-grushchynska-2019-1
 
ВІДВЕРТО про «НЕЗРУЧНІ» теми
ВІДВЕРТО про «НЕЗРУЧНІ» темиВІДВЕРТО про «НЕЗРУЧНІ» теми
ВІДВЕРТО про «НЕЗРУЧНІ» теми
 
2_yds_gr_2019_1.pdf
2_yds_gr_2019_1.pdf2_yds_gr_2019_1.pdf
2_yds_gr_2019_1.pdf
 

More from Cshkilniy (20)

10
1010
10
 
08
0808
08
 
08
0808
08
 
07
0707
07
 
28.04.2021. 3
28.04.2021. 328.04.2021. 3
28.04.2021. 3
 
28.04.2021.2
28.04.2021.228.04.2021.2
28.04.2021.2
 
28.04.2021
28.04.202128.04.2021
28.04.2021
 
6,03,2021
6,03,20216,03,2021
6,03,2021
 
21.02.21.2
21.02.21.221.02.21.2
21.02.21.2
 
21.02.21
21.02.2121.02.21
21.02.21
 
6.02.2020
6.02.20206.02.2020
6.02.2020
 
18.10
18.1018.10
18.10
 
5.10
5.105.10
5.10
 
1,10
1,101,10
1,10
 
30.09
30.0930.09
30.09
 
Toys
ToysToys
Toys
 
29.09
29.0929.09
29.09
 
29.09
29.0929.09
29.09
 
1
11
1
 
1
11
1
 

Recently uploaded

exam ЄВІ example of this exam for students for masters degree 2024
exam ЄВІ example of this exam for students for masters degree 2024exam ЄВІ example of this exam for students for masters degree 2024
exam ЄВІ example of this exam for students for masters degree 2024
OASISENGLISHOFFICIAL
 

Recently uploaded (8)

Спектроскоп. Спостереження оптичних явищ
Спектроскоп. Спостереження оптичних явищСпектроскоп. Спостереження оптичних явищ
Спектроскоп. Спостереження оптичних явищ
 
Хвороби картоплі та заходи боротьби з ними
Хвороби картоплі та заходи боротьби з нимиХвороби картоплі та заходи боротьби з ними
Хвороби картоплі та заходи боротьби з ними
 
Україна в умовах десталінізації (1953 – 1964 рр.).pptx
Україна в умовах десталінізації (1953 – 1964 рр.).pptxУкраїна в умовах десталінізації (1953 – 1964 рр.).pptx
Україна в умовах десталінізації (1953 – 1964 рр.).pptx
 
Габон
ГабонГабон
Габон
 
Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна Гуда
Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна ГудаБалади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна Гуда
Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна Гуда
 
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
 
exam ЄВІ example of this exam for students for masters degree 2024
exam ЄВІ example of this exam for students for masters degree 2024exam ЄВІ example of this exam for students for masters degree 2024
exam ЄВІ example of this exam for students for masters degree 2024
 
Роль українців у перемозі в Другій світовій війні
Роль українців у перемозі в Другій світовій війніРоль українців у перемозі в Другій світовій війні
Роль українців у перемозі в Другій світовій війні
 

кафка снід

  • 1. 1 Зимовська Катерина Анатоліївна Вчитель зарубіжної літератури та англійської мови Ірпінська вечірня загальноосвітня школа ІІ – ІІІ ступенів Ірпінської міської ради Київської області Позакласний захід за новелою Ф.Кафки « Перевтілення» з елементами обговорення проблеми ВІЛ/СНІД (з учнями 12 класу) Мета: перевірити рівень засвоєння знань із теми «Перевтілення» Ф.Кафки, розвивати навички усного монологічного мовлення, уміння працювати з художнім текстом, висловлювати та аргументувати власні оцінки та судження з опорою на текст твору; виховувати повагу до особистості, співчуття і милосердя, ознайомити учнів з основними методами профілактики ВІЛ/СНІД; виховувати гуманне ставлення до ВІЛ-інфікованих людей та хворих на СНІД. Тип уроку: позакласний захід. Обладнання: потрет Франца Кафки, символічна зірка долі, ілюстрації до твору «Перевтілення» Ф.Кафки, цитати до уроку, плакати «Сніду НІ! Сторонніх не повинно бути!», роздатковий матеріал – картки до вікторини. Хід уроку: I. Мотивація навчальної діяльності. 1. Вступне слово вчителя: За повір’ям, коли народжується людина, на небі з’являється нова зірка. То – зірка долі. Як сказав філософ Т.Браге: «Зірки керують долею людини, зірками ж керує Бог». Коли загорілась зірка Франца Кафки на небі, йшов 1883 рік. Методичний коментар. Учитель прикріплює символічну зірку на портрет Ф.Кафки Вчитель. Життя його припало на той період всесвітньої історії, який прийнято називати кризовим: то тут, то там виникали локальні війни – як репетиція майбутньої світлової війни; світ лихоманило від передчуття вселенських потрясінь і бур, якими стали численні соціальні вибухи і революції. Криза охопила усі галузі людського буття, посилились занепад і зневіра. В таких умовах йому довелось зростати й жити – всього лише 41 рік горіла зірка Кафки на небі, але залишила незабутній , ні на кого не схожий слід, адже у літературі XX ст. вочевидь важко знайти особистість, парадоксальнішу за Ф.Кафку. Кафку вважають пророком XX століття, основоположником теми абсурду в літературі, релігійним мислителем, твори якого слід розглядати в категоріях святості, а не літератури, адже в них криється глибока філософська суть, описуються глибинні психологічні переживання. Сьогодні на уроці ми з Вами спробуємо визначити, що ж такого було сказано Францом Кафкою, що й сьогодні, у XXI столітті, його творчість бентежить і примушує замислюватись читача? Отож, в дорогу! Я пропоную вам не тільки досліджувати образ Г.Замзи – я пропоную вам самозаглибитись, з’ясувати насамперед для себе: хто ми в цьому світі: люди ? комахи? Навіщо і як ми живемо? Як ставимося до людей, які нас оточують? Як ставимося до проблем та трагедій маленьких людей з великими проблемами? 2. Оголошення теми, мети, завдань уроку ІІ. Актуалізація: Вчитель Твір «Перевтілення» - знаковий твір модерністської літератури. Тема новели – гранична самотність особистості та трагічне знецінення людського життя. Давайте коротко перекажемо зміст твору, щоб наші гості, також мали змогу поринути у світ, який створив Франц Кафка.
  • 2. 2 Тепер давайте охарактеризуємо стиль Франца Кафки. Яким ми бачимо світ Франца Кафки, які почуття переважають в ньому? Методичний коментар: Учитель прикріплює таблицю з характерними особливостями творчості Кафки: - чужий серед своїх; - світ абсурдний, жорстокий; - жах, зневіра, розгубленість; - відчуження, самотність. Висновок: Відчуття болю, нелюдської самотності, безвиході, відчуженості, безкінечного зла, буденності жаху реального життя, сірої безпросвітної нудьги, що стала наче формулою перевтілення; Вчитель: Як ви можете пояснити назву твору? Учениця: Здається у тлумаченні назви новели немає нічого складного. «Перевтілення» - це те, що сталося з Грегорем Замзою. Але хіба це єдина тема розповіді? Справді, відбуваються перетворення з кімнатою Грегора, зі ставленням родини до нього. І це найголовніше. Фінал теж не викликає у нас особливих суперечок: фізична смерть Грегора як остаточне його «вигнання уже не з кімнати , а з життя – це лише закономірний підсумок ставлення родини до нього. Вчитель: Ким, на вашу думку, є Грегор Замза після свого перевтілення – людиною чи комахою? Про що свідчить його перевтілення? Учень: Факт перевтілення свідчить про зміни: психічні; фізичні (хвороба). Раптове прозріння, осяяння, нове розуміння життя або втрата сенсу життя, упевненості в собі тощо) Вчитель: Скажіть, будь ласка, тема зміни людської подоби є новою в літературі чи ми і раніше читали про те, як люди ставали тваринами та комахами. Назвіть казки, міфи, в яких люди перетворюються на потвор. Учні: «Дикі лебеді» Г.К. Андерсена, красуня – сестра рятувала братів, які перетворилися на диких лебедів. « Червона квіточка» С. Аксакова, коли юнак перетворився на потвору) Вчитель : Що врятувало цих героїв від злих чар? Учень: Добро, Любов, Співчуття, Милосердя. Це прекрасно - повернути людині життя) Вчитель: Назвіть умови зворотного перетворення. Учні: Перевтілювалися, рятувалися через будь яке випробовування рідних, близьких, коханих, спробу знайти чарівне зілля, аби, зрештою стати самим собою). Вчитель: Чи був такий шанс у Грегора? Учениця: Коли сталося нещастя, родина не змогла ставитися до Замзи як до людини. Нікому не спало на думку поговорити з ним, утішити, розрадити. Тільки матір намагається зробити щось для Грегора, але це тільки намір. Батько ж із самого початку ставиться до Грегора вороже. Тобто у своєму нещасті герой залишається самотнім, без підтримки найближчих людей, яким присвятив життя. Вчитель: Як поставилися рідні до зміни головного персонажа? Учні: Батько - відчуженість, байдужість. Мати – любить Грегора, але стримана в почуттях. Сестра – близька Грегорові. Але не цікавиться його життям. Учитель: На перший погляд здається, що в родині панує мир, затишок, сімейна злагода. Проте теплих стосунків між членами родини немає. Єдине, що їх єднає, - роздуми про матеріальний добробут, гроші. Вчитель: А як в свою чергу ставився Грегор до своїх рідних? Учениця: Любив, піклувався, дбав про них і переживав за них. І очікував від них лише розуміння, підтримки та трошечки любові.
  • 3. 3 Вчитель Наш письменник Ф.Кафка повертає нас до прадавньої істини – біблійної істини - любити ближнього свого. І якщо ми вже згадали про Біблію, давайте пригадаємо Притчу про блудного сина, та порівняємо її з нашою новелою. Методичний коментар: Учень. Короткий переказ притчи Вчитель: А тепер зверніть увагу на дошку. В обох історіях у нас описуються складні стосунки батьків і дітей, в обох історіях порушується тема взаєморозуміння. А найголовніше, в обох історія молода людина опиняється в кризовій ситуації та має величезні проблеми. Перед вами три звичайних дієслова, але задумайтеся хоча б на секундочку як важко в світі жити, коли нема любові, як важко нам виживати коли нас ніхто не підтримує, як важко ставати на ноги, коли нас не сприймають такими якими ми є. Отже, якщо в родині панувала любов, то поруч ставимо плюсик, якщо ж не було любові – ставимо мінус, і так далі. І який же фінал історії? Методичний коментар: Учені працюють біля дошки. Дійсно, в родині (а родина як правило є маленькою моделлю, відображенням всього суспільства), якщо немає трьох дієслів – то людина, яка зіштовхнулася з певними проблемами, як правило залишається самотньою. Варто було трошки змінитися – і все – ти став чужим для всіх, а найстрашніше – ти став чужим серед своїх. Варто пережити лише маленьке «перевтілення» і суспільство відвертається, відсторонюється від тебе. Звичайно ми з вами вже говорили, що не варто сприймати перетворення головного персонажа на комаху буквально. Це всього-навсьго метафора, символ якихось інших змін в житті людини. На вашу думку, що насправді могло б відбутися з Грегором у реальному житті? Які події призводять до того, що людина стає безпомічною і нікому не потрібною та від неї всі відвертаються? Учні: хвороби, алкоголізм, наркоманія, безхатченко, нетрадиційна сексуальна орієнтація, сліпота, інвалідність, психічні розлади, ВІЛ, СНІД. Вчитель: Ви правильно зазначили, одним з таких страшних перевтілень є хвороба, а саме СНІД. Наш Грегор Замза – це ВІЛ інфікована людина. Грегор почувається надто зацькованим, пригніченим і самотнім, щоб почуватися щасливим. Життя його збіднене й безрадісне: навіть у сім’ї, яка звично користується результатами його праці, Грегор не відчуває справжнього тепла і затишку, всі надто звикли добре жити і збайдужіли один до одного. Отже, самотність і безрадісність існування перетворюють Грегора, людина, яка страждає на СНІД, на метушливу комаху, яка тільки існує, а не живе й радіє життю, як це має бути при повноцінному людському бутті. Ми не повинні бути байдужими до маленьких людей які мають великі проблеми. Але для того, щоб допомогти варто спочатку розібратися. Що ж таке СНІД? СНІД – одна з найважливіших і трагічних проблем, що виникли перед людством наприкінці XX сторіччя. Проблема в тому, що ми, як і багато років тому, не хочемо всерйоз сприймати факт, що живемо в світі, в якому існує вірус імунодефіциту людини, і повірити, що проблема СНІДу і його наслідків безпосередньо стосується кожного. Саме тому 1 грудня – "День боротьби зі СНІДом" перейменовано в „Міжнародний день порозуміння з ВІЛ-інфікованими". Чи потрібно людині, яка живе у сучасному світі, знати про ВІЛ і СНІД? Один мудрець сказав: „Якщо ти не знаєш ні себе, ні супротивника – ти програєш. Якщо ти знаєш тільки себе – можливо ти виграєш. Якщо знаєш і себе і супротивника – перемога буде на твоєму боці". Під супротивником ми маємо на увазі ВІЛ/СНІД: про нього потрібно знати все, щоб убезпечити насамперед себе.
  • 4. 4 Тому спробуємо з’ясувати, що ми знаємо про ВІЛ-інфекцію та СНІД. Проведемо невеличку вікторину. Методичний коментар. Клас ділитись на дві групи. Учням роздаються картки з запитаннями і учні повинні дати на них відповіді. Вчитель коментує відповіді учнів, більш детально пояснює незрозумілі питання. (Додаток 1) Вчитель. Темпи поширення ВІЛ вже в 90-і роки викликали паніку серед фахівців. Населенню ж тоді здавалося, що ця тема їх не обходить. Тим паче, в цей час країна переживала складні трансформації, економічну кризу. СНІД видавався чужою і далекою хворобою, не вартою того, щоб витрачати зусилля на проблему його профілактики. Треба було змусити людей задуматися над питаннями ризику, якому вони піддають себе і оточуючих через власну байдужість. В інформаційних повідомленнях робився акцент на тому, що СНІД – смертельно небезпечна хвороба, якою можна заразитися через голку і при безладних статевих контактах. В результаті склалися образи таких собі наркомана чи повії, з якими більшість населення ніяк себе не ототожнювала. У масовій свідомості сам факт ураження ВІЛ порівнювався з належністю до певного „неблагонадійного" прошарку. І знову твір Франца Кафки став пророчим. З'явилися випадки агресивного ставлення до людей, щодо яких стало відомо про їх ВІЛ-позитивний статус. Так боротьба зі СНІДом перетворилася на боротьбу з ВІЛ-інфікованими людьми. Люди й зараз рідко задумуються над тим, що подібне лихо може спіткати їх самих чи їхню сім'ю і вже завтра може виявитись, що вони самі – клієнти СНІД-центру. А боротися варто з інфекцією, а не з людьми. Якщо раніше ключовими поняттями в профілактиці поширення ВІЛ/СНІДу були власне хвороба і боротьба з нею (зліва в стовпчик вчитель записує слова .,СНІД" (хвороба) і „боротьба"), то сьогодні ми говоримо про людей, які живуть з ВІЛ, та ставлення до них суспільства, (справа в стовпчик –слова „ВІЛ-інфіковані" (люди) та „порозуміння"). Щоб підвести підсумок нашого уроку, пропоную Вам послухати віршик взятий з дитячої книжкии, він допоможе вам закріпити знання отримані сьогодні. Методичний коментар: Учениця зачитує вірш http://www.liveinternet.ru/users/_freeks_/post59509234/ ІІІ. Підведення підсумків. Вчитель. Твір Кафки «Перевтілення» сповнений болю за долею кожної людини, хай навіть ця людина – «маленька людина» Грегор Замза, викинута на узбіччя життя бездушним і жорстоким світом. В світі, де панують влада і гроші, нікому немає діла до страждань, самотності й проблем простої людини, затиснутої дійсністю. На цьому шляху важливо завжди пам’ятати, що всі ми – одна велика людська спільнота, і немає чужого болю, і смерть однієї людини – це смерть цілого світу, який є часткою Всесвіту. Так, саме цю думку висловив англійський поет Джон Донн ще у XVII столітті: «Нет человека, который был бы как Остров, сам по себе: каждый человек есть часть Материка, часть Суши; и если Волной снесет в море береговой Утес, меньше станет Европа, и также, если смоет край Мыса или разрушит Замок твой или Друга твоего: смерть каждого человека умаляет и меня, ибо я един со всем Человечеством, а потому не спрашивай никогда, по ком звонит Колокол: он звонит по Тебе». Аби песимізм Кафки не став реальністю, нам з вами кожного дня потрібно вчитися любити і берегти храм своєї душі, не втратити себе, не зрадити свого покликання і високого звання Людини. Сподіваюся, завдяки нашій зустрічі, завдяки новелі «перевтілення» ви зробите правильні висновки для себе.
  • 5. 5 Будьте уважні до тих, хто поруч, до своїх близьких, до тих, з ким вас кожного дня зводить життя. Бо немає людей нецікавих, і, можливо, саме зараз і саме сьогодні хтось потребує вашої допомоги чи доброго слова.
  • 6. 6 Додаток 1 Твердження Прави- льна відпо- відь Коментар для вчителя ВІЛ і СНІД – одне і те ж саме. Ні ВІЛ – це вірус, СНІД – комплекс симптомів (синдром), які виникають на останній стадії розвитку інфекції. 1. За зовнішнім виглядом Ви можете припустити, що особа – носій вірусу ВІЛ. Ні Зовні ВІЛ-інфіковані нічим не відрізняються від інших людей. Характерні симптоми виникають лише на пізніх стадіях захворювання і можуть бути розпізнані лише медиками. 2. Поцілувавши ВІЛ- позитивного, Ви теж заразитесь. Ні Концентрація вірусу в слині недостатня для зараження (випадків не зафіксовано). Без контакту з кров’ю, спермою, вагінальним секретом і грудним молоком передача ВІЛ-інфекції виключена. 3. ВІЛ інфікуються тільки повії, наркомани і гомосексуалісти. Ні ВІЛ може заразитися будь-хто. Ймовірність зараження пов’язана з поведінкою людей. 4. Ви можете заразитися ВІЛ у школі, де навчається хвора або інфікована дитина. Ні Абсолютно безпечно перебувати поруч з ВІЛ- інфікованим, в тому числі і в школі. Обережності вимагає тільки контакт з кров’ю. 5. Якщо Ви – здорові та дужі, то не можете заразитися ВІЛ. Ні ВІЛ може заразитися будь-хто. 6. Можна заразитися ВІЛ через рушники, мило, губку. Ні Не зафіксовано жодного випадку передачі вірусу таким шляхом. Але так можна "підхопити" багато інших інфекцій. 7. Особи, які вживають наркотики, можуть передати вірус ВІЛ іншим особам, якщо вони користуються спільною голкою або шприцом для ін’єкції наркотиків. Так У крові вірус знаходиться у високій концентрації. Для інфікування при ін’єкції достатньо крапельки крові в голці. В шприц при проколюванні вени, як правило, потрапляє невелика кількість крові, достатня для зараження. 8. Можна відразу після інфікування визначити, що відбулося зараження. Ні Має пройти певний час (період вікна – 3-6 місяців), поки в організмі з’являться антитіла, які зможе виявити тест. Щоправда, останнім часом з’явилися тести, які виявляють частинки вірусу, але вони на сьогодні недоступні через високу вартість. 9. Вітаючись за руку, можна заразитися ВІЛ. Ні Шкіра є природнім бар'єром для ВІЛ. Навіть потрапляння інфікованої крові на здорову шкіру цілком безпечне. 10. Людина може бути інфікованою ВІЛ і не знати про це. Так Більшість людей не підозрюють, що інфіковані, і дізнаються про це випадково. 11. Домашні тварини не переносять ВІЛ. Так Вірус імунодефіциту людини не виживає в організмі домашніх тварин.
  • 7. 7 12. Без лікування від інфікування ВІЛ до розвитку СНІДу минає від 2х до 15-ти років. Так Приблизно такий час потрібен ВІЛ, щоб зруйнувати опір імунної системи і викликати появу симптомів, що складають синдром набутого імунодефіциту людини. 13. Вірус ВІЛ може передаватися при переливанні крові. Так Кров донорів перевіряється на наявність ВІЛ. Але не виключене інфікування в разі термінового переливання неперевіреної крові. 14. Є ліки від СНІДу. Ні На сьогодні немає ліків, здатних подолати СНІД. Але є препарати, здатні значно знизити вірусне навантаження на організм і продовжити життя хворому. 15. Комахи, які смокчуть кров, переносять ВІЛ. Ні Вірус гине в шлунку комах-кровососів. 16. Існує аналіз крові, що визначає, чи заражені Ви ВІЛ. Так Більшість тестів можуть визначити лише наявність в крові антитіл, які з’являються через 3-6 місяців після інфікування. Нові тести показують наявність власне часток вірусу. Проте вони не є доступними. 17. Спільне з ВІЛ-інфікованим користування верхнім одягом може призвести до зараження. Ні Без контакту з кров’ю, спермою, вагінальним секретом і грудним молоком передача ВІЛ-інфекції виключена. Не зафіксовано жодного випадку зараження при контакті зі слиною, сльозами чи потом. 18. Розвиток СНІДу в організмі інфікованого можна значно сповільнити спеціальним препаратом. Так Існують антиретровірусні препарати, які значно сповільнюють розвиток інфекції і знижують концентрацію вірусу. 19. Плаваючи в басейні, можна заразитись ВІЛ. Ні Концентрація вірусу в воді буде замалою, навіть якщо у неї потрапить кров ВІЛ-інфікованого. 20. Проколюючи вуха чи наносячи татуаж спільною голкою, можна інфікуватись ВІЛ. Так На кінчику голки міститься достатня кількість крові з ВІЛ для інфікування при проколюванні шкіри. До того ж є ризик передачі інших інфекцій. 21. Монети та паперові гроші можуть стати джерелом зараження ВІЛ. Ні Без контакту з кров’ю, спермою, вагінальним секретом і грудним молоком передача ВІЛ-інфекції виключена. Проте є ризик передачі інших інфекцій. 22. Можна заразитись ВІЛ, беручись за двері ручки чи користуючись унітазом разом з ВІЛ-інфікованим Ні Без контакту з кров’ю, спермою, вагінальним секретом і грудним молоком передача ВІЛ-інфекції виключена. Проте є ризик передачі інших інфекцій. Годування немовляти груддю ВІЛ-інфікованою матір’ю призводить до зараження ВІЛ. Так Вірус проникає в грудне молоко. Хоча відомі випадки, коли інфікування не відбулося. Антиретровірусна терапія знижує ризик зараження.