Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
165
1. Методична розробка
Тема:Федір Михайлович Достоєвський«Злочинікара».
«Теорія» Раскольнікова, її сутність і проблемність. Зіставлення образу
Раскольнікова з «двійниками».
Мета:формувати компетентності:
- предметну ( розуміння значення образуголовного героя в романі
“Злочині кара” Достоєвського ізначення ідейно - художніх особливостей,
навички характеризування літературних героїв, аналізу втілених в їхніх
образахфілософських і морально-етичнихідей і уміння толерантно
дискутувати, любов до літератури, розвінчання антигуманної «теорії»
Раскольнікова, виховання естетичного смаку;
- ключову (пізнавальна активність, критичне мислення);
- виховну (виховувати толеранте ставлення до всіх людей, гуманізм);
- загальнокультурну (читацькі інтереси; світогляд).
Тип уроку: опанування нових знань і закріплення їх, урок-суд.
Обладнання:портретФ.М. Достоєвськогота ролик фільму «Злочині кара»,
1969р.
Хід уроку
1. Організаційний момент
2. Оголошення теми й мети уроку:
мотивація навчальної діяльностіта актуалізація опорнихзнань.
- В XIX столітті дуже популярною була теорія «наполеонізму».
Багатьох молодихлюдей XIX століття вразила доля Наполеона (нікому не
відомий капрал французької армії Наполеону при захопленні кріпості Тулон
2. стає за одиндень генералом, а потім через декілька років імператором
Франції. Завойовником, якого знає весь світ.)
Цю теорію “ наполеонізму розвінчували у своїхтворахі Стендаль, і
Толстой, і Достоєвский. Наш головнийгерой формує теорію «право сильної
особистостіна злочин, на кров по совісті».
Наша з вами задача на уроціразом із Ф.М. Достоєвським розвінчати цю
«теорію».
3. Роботанад темою уроку.
Суддя:
- Встати всім! Суд іде!
Сьогодніми розглядаємо справупро вбивство двохжінок: Альони Іванівни
та її зведеної сестриЄлизавети. На початку липня цього року, молодий
чоловік, студент, РодіонРаскольніков вчинив страшний злочин: він з
особливоюжорстокістю вбив двох літніх жінок: Альону Іванівну та її сестру
Єлизавету.
Слово надається злочинцю.
(Причини злочину Раскольнікова)
-Деякий час тому я вигадав «теорію» про право сильної особистостіна кров.
Такі історичнідіячі, як Ю. Цезар, Наполеон вбивали безліч людей під час
своїхпоходів, проливали ріки кровіі дуже спокійно спали після цього,
більше того, історики вважали їх великими людьми. Я розділив людство на
людей звичайних і на людей незвичайних.
Закони існують для людей звичайних, а незвичайні люди, сильні особистості
можуть їх порушувати. С одного бокужиття старої, жадібної мехварки
Альони Іванівни, яка заїдаєчужий вік, а з другого боку - щастя всього
людства. Ось я і вирішив вбити, забратигроші, потім закінчити курс в
3. університеті та зробитидуже багато добрихсправ. І головне, звичайно ж,
перевірити свою «теорію», до якого розрядуя належу? До сильних
особистостейчия «тварь дрожащая»?
Прокурор:
- Викликаємо свідків. Слово надається СонечціМармеладовій.
С. Мармеладова:
- Звичайно, я не виправдовую скоєння страшних злочинів Р.
Раскольниковим, але хочу звернути вашу увагу на його добресерце. З тих
пір, як я його знаю, він приймав активну участь у житті нашої сім’ї:коли з
батьком сталося нещастя він віддав вдові Катерині Іванівні свої останні
гроші для організації поминокбатька, він з повагою відносився до людей
незалежно від їх соціального стану.
Поліцейський:
- Р. Раскольников намагався захистити від «жирного доронта» п’яну, кимось
знеславлену дівчинку, недопуститиїї подальшого падіння.
Мати:
- Родя ріс дуже добрим хлопчиком, дужежалісливим, одного разу, коли на
його очах п’яні мужики вбивали стару клячу, яка не могла вже йти, у нього
почався нервовийзрив. Взагалі мій син дуже люблячий син і брат (він дуже
любить своюсестру).
Сестра Дуня:
- Брат Родя - найкращій в світі брат і син, дуже любить нас з мамою і він не
дозволив мені вийти заміж за нелюба, хоча б це вирішило його проблеми. Він
не прийняв цієї жертви від нас з мамою.
Прокурор:
4. - Спочатку відеороликз уривком з фільму “Злочині кара” (сцена вбивства)
Я вважаю підсудного Р. Раскольниковавинним у вбивстві двох жінок з
особливою жорстокістю. Крім того звинувачую його страшну «теорію» про
право сильної особистостіна злочин. І вимагаю для нього 25 років каторги.
Крім того, його жорстока«теорія» ставить його на одну сходинкуз самими
негативними, антихристиянськими персонажамицього твору:Петром
Петровичем Лужиним, у якого є свій принцип у житті: «Возлюбипрежде
самого себя» та паном Свидригайловим, для якого принцип «самеголовне в
житті – насолода» ( та про якого подейкують, що на його совісті декілька
смертей).
Адвокат(захисник):
-Я не буду заперечувати вину свого підзахисного Р. Раскольникова. Так, він
скоїв страшнийзлочин, вбив двох беззахиснихжінок і, звичайно, повинен
понести за це кару, але хочу, Ваша Честь, звернути увагу на те, що перед
нами незвичайний злочинець. Він вбив та пограбував, але до сих пір навіть
не подумав скористатися награбованим. Далі. Так, він вбив, але зразуж
відчув себе «відрізаним як ножицями від всього людства». Він вже не вважає
можливим для себе обійняти матір, сестру яких дуже любить, з якими давно
не бачився. Він вважає собірівньою тільки Соню, тому що вона теж
переступила грань. Крім того, жорстокийвбивця після злочину спокійно
спить і користується награбованим. Наш геройпісля злочину тяжко захворів
і вважає себе відрізаним від всього людства.
По-третє, у мене є прохання слідчого Порфирія Петровича, який вів цю
справу. Родіон Раскольников зробив «явкуз повинною» таки тоді, коли
слідство зайшло в глухий кут і зовсім неможливо було довестивину
злочинця. Злочинбув дуже ретельно теоретично підготовлений: не було
жодного свідка, жодних доказів, і, навіть, зовсім невинний хлопець Миколка,
взяв вину на себе, признався в тому, чого не скоїв. Такщо щиросерде
5. зізнання Раскольниковадопомогло звільнитиневинну людину. Тому,
враховуючивище сказане, я прошу поважний суд замінити двадцять п’ять
років каторги, які вимагає прокурор-восьмирокамикаторги. І друге вбивство
не вписалося в «теорію» Раскольниковаі смерть Лізавети розвінчує цю
антилюдську «теорію».
Суддя:
- Суд виходить для винесення вироку.
Суддя:
- Враховуючи вище сказане, суд виносить вирок:вісім років каторги.
4. Підбиття підсумків уроку
Інтерактивна вправа “Мікрофон”
- Завершіть речення : «Сьогодніна уроці мені запам’яталося…»
5. Домашнє завдання.
Написати домашній твір-роздум на тему: «Які моральніпитання порушені в
творі Ф.М. Достоєвського “Злочині кара” та чи актуальні вони в наші дні ?».