1. ASIAH BIBI BT MOHIDIN@smkbbst RPH 2020
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TINGKATAN 1
SUBJEK SEJARAH KELAS 1GIGIH MASA 1.10 – 2.30
MINGGU / TARIKH MINGGU 1 01/02/2020 HARI KHAMIS KEHADIRAN 36 / 37 Orang
TAJUK BAB 1 - SEJARAH DAN KITA
STANDARD KANDUNGAN
1.1 Pengenalan Ilmu Sejarah
2.1 Zaman Air Batu
STANDARD PEMBELAJARAN
1.1.1 Menyatakan pengertian sejarah secara umum.
1.1.2 Menjelaskan pengertian sejarah mengikutpandangan sejarawan seperti Herodotus,E.H Carr,
Ibn Khaldun,dan Mohd.Yusuf Ibrahim.
K K1.1.8 Menjelaskan kepentingan menghargai masa dalam kehidupan seharian.
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran,murid akan dapat :
1. Menyatakan pengertian sejarah.
2. Menamakan sejarawan dan pengertian sejarah yang diberikan
3. Menjelaskan kepentingan menghargaimasa dalam kehidupan.
AKTIVITI PENGAJARAN &
PEMBELAJARAN
PEMUDAHCARAAN
( PDPC )
SET INDUKSI :
a. Permainan Sejarah – Teka kata
b. Guru menyatakan tajuk /kandungan pelajaran
c. Menyatakan obj. dan kriteria kejayaan
AKTIVITIUTAMA :
a. Pelajar melakukan aktiviti Share – N – Turn – Mengenalpastitokoh dan menyatakan
maksud/pengertian sejarah
b. Pelajar menggunting dan menampalgambar tokoh dan maksud sejarah
c. Pelajar melakukan aktiviti Mine – N – Combine bagimenyatakan kepentingan sejarah
d. Setiap kumpulan membentang kepentingan sejarah
e. Berbincang ,bersoaljawab dan membuat penilaian.
PENUTUP :
a. Guru menyoal murid dengan pelbagaiteknik bagimengenalpastikefahaman mereka
b. Merujukobjektif, bagimenilai penguasaan pelajar
KEMAHIRAN PEMIKIRAN
SEJARAH ( KPS )
1. MemahamiKronologi
2. Meneroka Bukti
3. Menilai
BAHAN BANTU MENGAJAR
(BBM)
1. Buku Teks
2. Modul
STRATEGI PDPC
1. Inkuiri & Penemuan/ Inquiry
Discovery
2. Kajian Masa Depan/ Future Study
SMKBANDARBARUSALAK
TINGGI,TAMANDAHLIA,
43900SEPANG,SELANGOR
AEA7003@moe.edu.my
2. ASIAH BIBI BT MOHIDIN@smkbbst RPH 2020
3. KBAT/HOTS
PEMBELAJARAN ABAD KE-21
1. Peta i-Think ( Peta
Pemikiran )
2. TrafficLights ( Lampu
Isyarat )
3. Y Chart ( Carta Y )
ELEMEN MERENTASI
KURIKULUM (EMK)
11. Kreativiti dan Inovasi/Creativity
and Innovation
2. Patriotisme/Patriotism
3. Bahasa/Language
LATIHAN / KUANTITI KERJA
1. Latihan Objektif
2. Latihan Struktur
3. Koleksi Soalan / Modul
PENILAIAN PENGAJARAN &
PEMBELAJARAN
( PENTAKSIRAN FORMATIF )
1. List 10 Things
2. Matching Activities
REFLEKSI
Refleksi PdPc hariini:
1. - / - orang murid dapat menguasaiobjektif pembelajaran dan diberikan latihan
penggayaan/pengukuhan.
2. - / - orang murid tidak menguasaiobjektif pembelajaran dan diberilatihan pemulihan.
3. -
4. -
5. Lain – lain :
_Pada hari ini pelajar hanya diberipendedahan tentang format pembelajaran sejarah di sekolah
menengah dan format peperiksaan PT3
CATATAN
PdP hariini tidak dapat dilaksanakan kerana :
1. Program Sekolah
Aktiviti PdP dibawa ke - / 6/1/2020
Lain – Lain
Pelajar__Tingkatan 1 terlibat dengan Program Orientasi
_