Γιορτή της μητέρας-Φύλλα εργασιών για όλες τις τάξεις
σκόνη στην ατμόσφαιρα σχέδιο μαθήματος
1. Άντρη Σάββα,
https://sites.google.com/site/gia1sxoleiopourokarei/
Στόχοι και πορεία μαθήματος
–
Στόχοι και πορεία μαθήματος
Είμαι ένας κατοικίδιος γάτος έξι μηνών. Έχω ταυτότητα
στο λαιμό μου που γράφει το όνομά μου. Ζω σε ένα
μικρό σπίτι με κήπο. Έχω καφετί φουντωτό τρίχωμα
που είναι πάντα καθαρό! Τρέφομαι με γατοτροφές,
κοτόπουλο και ψάρι. Ζω με μια οικογένεια η οποία με
αγαπά και με φροντίζει.
2. https://sites.google.com/site/gia1sxoleiopourokarei/
Στόχοι και πορεία υλοποίησης μαθήματος το οποίο είχε παρουσιαστεί σε
επιθεωρητή. Αποτελεί μέρος διαθεματικής ενότητας.
Στόχοι μαθήματος:
1. Συνεκτικό και επαρκές σώμα γνώσεων και δεξιοτήτων
Α. Κείμενο ως πλαίσιο επικοινωνίας
Διαλογική μορφή επικοινωνίας και έκφραση εντυπώσεων
Να αντιληφθούν ότι υπάρχουν διάφορα σχήματα με τα οποία
μπορούν να παρουσιαστούν οι πληροφορίες και οι απόψεις
(άρθρο, φωτογραφίες, βίντεο, συνέντευξη)
Να αξιοποιούν εικόνα και λόγο στα πολυτροπικά κείμενα για να
αξιολογούν την πρόσληψη του μηνύματος (κείμενο-εικόνα-βίντεο).
Β. Κείμενο ως γλωσσική και νοηματική δομή
Να αναγνωρίζουν το είδος του κειμένου με το οποίο ασχολούνται
Να εντοπίζουν τις πληροφορίες που φαίνονται και υπονοούνται
μέσα από κείμενα, φωτογραφίες και βίντεο (θέμα, επίδραση στον
άνθρωπο, μέτρα προστασίας, ποιων η φωνή ακούγεται, για ποιο
σκοπό γράφτηκε, σε ποιους αναφέρεται)
Να οργανώνουν τις πληροφορίες που συλλέγουν.
Να ανταποκρίνονται σε δραστηριότητα του τύπου σωστό – λάθος
Να αναπτύξουν βασικό λεξιλόγιο σχετικό με την ενότητα
«καιρός» και για το συγκεκριμένο μάθημα. (ανώτερο λεξιλόγιο:
ατμόσφαιρα, αποπνικτική, δύσπνοια, δυσφορία, αρνητική
επίδραση, ευάλωτες ομάδες πληθυσμού, αποφεύγω, πλήγηκε)
Εξοικείωση με το άρθρο (δομή και θεματικό λεξιλόγιο)
Να διακρίνουν αν ένα κείμενο είναι γραμμένο σε παροντικό ή
παρελθοντικό χρόνο.
Γ. Κείμενο ως κοινωνική πράξη
Διαμόρφωση προσωπικών θέσεων και ανάπτυξη
επιχειρηματολογίας και σχετικού λεξιλογίου (Στο άρθρο
αναφέρεται/συστήνεται… Εγώ εντόπισα… Η άποψή μου είναι…
Εγώ πιστεύω ότι… Συμφωνώ / Διαφωνώ γιατί… Προτείνω…)
Να εντοπίζουν τους τρόπους με τους οποίους καιρικά φαινόμενα
επηρεάζουν τη ζωή των ανθρώπων
Δ. Παραγωγή γραπτού κειμένου
3. https://sites.google.com/site/gia1sxoleiopourokarei/
Να καλλιεργήσουν την ικανότητα παραγωγής κειμένου με νόημα
για τους αποδέκτες ακολουθώντας τους συμβατικούς κανόνες.
Να περιγράψουν τον τρόπο με τον οποίο η σκόνη στην
ατμόσφαιρα επιδρά στη ζωή των ανθρώπων και τρόπους
προστασίας για να ενημερώσουν το περιβάλλον τους.
Να μετατρέψουν ένα κείμενο από παροντικό σε παρελθοντικό
χρόνο σε επικοινωνιακό πλαίσιο.
Σωστή γραφή πυρηνικών λέξεων (ατμόσφαιρα, οικ. λέξης αναπνοή,
υγεία, ευπαθείς)
2. Καλλιέργεια αξιών, υιοθέτηση στάσεων και επίδειξη συμπεριφοράς που
απαρτίζουν τη σύγχρονη δημοκρατική πολιτότητα
Να αντιληφθούν ότι τα θέματα που επεξεργάζονται στο σχολείο
έχουν άμεση σύνδεση με την παγκόσμια πραγματικότητα και την
καθημερινή ζωή τους
Να γνωρίσουν, να προτείνουν και να υιοθετήσουν πρακτικές οι
οποίες να συμβάλουν θετικά στη ζωή τους
Να επιδεικνύουν συμπεριφορές οι οποίες να ενισχύουν τη
συνεργασία
3. Καλλιέργεια ιδιοτήτων, ικανοτήτων και δεξιοτήτων που απαιτούνται
από την κοινωνία του 21ου
αιώνα
Να αντιληφθούν ότι περιβάλλον και άνθρωπος αλληλοεξαρτώνται
Πορεία διδασκαλίας
Το συγκεκριμένο μάθημα αποτελεί συνέχεια στην ενότητα «Καιρός» που
έχει ξεκινήσει η επεξεργασία της. Συγκεκριμένα λόγω των υψηλών
ποσοστών σκόνης στην ατμόσφαιρα τις τελευταίες εβδομάδες και
ειδικότερα την περασμένη Παρασκευή, τα παιδιά μελετούν κάποια άρθρα
και παρακολουθούν μια συνέντευξη (από βίντεο) με σκοπό να
αντιληφθούν την επίδραση στους ανθρώπους αυτού του φαινομένου.
Τα παιδιά έχουν διαβάσει τα κείμενα και συζητώντας στις ομάδες τους
έχουν εντοπίσει βασικά στοιχεία:: είδος κειμένου, θέμα για το οποίο μιλά,
πρόβλημα στο οποίο αναφέρεται, προτάσεις που προτείνονται, για ποιο
σκοπό γράφτηκε, σε ποιους απευθύνεται και ποιοι μιλούν στο κείμενο.
Οι ομάδες παρουσιάζουν τα ευρήματά τους τα οποία και καταγράφονται.
Στη συνέχεια παρουσιάζονται τα κείμενα, συμπληρώνονται στοιχεία και
4. https://sites.google.com/site/gia1sxoleiopourokarei/
παράλληλα γίνεται λεξιλογική επεξεργασία (σημασία και λειτουργία
λέξεων και εκφράσεων όπως «Συστήνεται … «, «Καλό είναι…») και
καταγράφονται στο λεξιλόγιο της τάξης.
Μέσα από τη συζήτηση εντοπίζεται η διασύνδεση του φαινομένου της
σκόνης με την ανθρώπινη υγεία και τα προβλήματα που αυτή προκαλεί
σε διάφορες ομάδες πληθυσμού. Παράλληλα, εντοπίζονται οι προτάσεις
προστασίας των πολιτών (προβάλλεται και σχετικό βίντεο). Τίθεται το
ερώτημα κατά πόσον οι ίδιοι επηρεάζονται από τη σκόνη στην
ατμόσφαιρα και με ποιο τρόπο (υγεία και επιπτώσεις στην καθημερινή
τους ζωή, π.χ. παιχνίδι σε υπαίθριο χώρο).
Ολοκλήρωση – Επαναφορά: Παιχνίδι στον υπολογιστή(σωστό – λάθος)
και προβολή βίντεο με τη συνέντευξη του γιατρού.
Ζήτημα: Αφού είναι τόσο σημαντικό θέμα, ας ενημερώσουμε και τους
συμμαθητές μας γι’ αυτό με ένα μικρό άρθρο το οποίο θα αναρτηθεί στην
πινακίδα έξω από την τάξη μας. Τι θα σημειώναμε στο άρθρο;
Παραγωγή γραπτού κειμένου 1: Τα παιδιά φτιάχνουν ένα άρθρο για να
ενημερώσουν τους συμμαθητές τους στο σχολείο σχετικά με το
φαινόμενο της σκόνης στην ατμόσφαιρα, πώς αυτό μπορεί να επηρεάσει
και εισηγήσεις για να προφυλάξουν την υγεία τους.
Λειτουργική γραμματική: 1. Σύνθετες λέξεις (ατμόσφαιρα, αποπνικτική,
αναπνέω, δύσπνοια, δυσφορία, καρδιοπαθείς, παραμένω)
2. Λειτουργία των εκφράσεων «Συστήνεται …», «Καλό είναι …»
* 3. Λειτουργία παροντικών – παρελθοντικών χρόνων και μετατροπή
κειμένου από παροντικό σε παρελθοντικό χρόνο (επικοινωνιακό πλαίσιο)
* σε κατοπινό μάθημα
Αξιολόγηση: Θα είναι συντρέχουσα κατά την επεξεργασία των κειμένων
(κατανόηση – λειτουργική γραμματική – ορθογραφία) καθώς και τελική
(παιχνίδι κατανόησης – παραγωγή κειμένων)
Πηγές κειμένων που μπορούν να χρησιμοποιηθούν:
http://www.healthview.gr/ , http://www.newsit.com.cy ,
http://www.tanea.gr/