SlideShare a Scribd company logo
1 of 18
Відділ освіти
Добропільської міської ради
Донецької області
Методичний кабінет
Місячник педагогічної майстерності
Віртуальна виставка
«Англійська мова»
Розробка уроку
англійської мови у 4-му класі
Підготувала
учитель англійськоїмови
БілицькоїЗОШ І-ІІІ ступенів№ 9
Добропільськоїміськоїради
Донецькоїобласті
Хархан Оксана Сергіївна
2016 рік
Тема уроку: City. Christmas is coming!!! Місто. Наближається Різдво!!!
Мета :
навчальна:
 активізувати та систематизувати вживання лексичних одиниць з теми “Місто”;
 закріпити граматичний матеріал: утворення ступенів порівняння прикметників;
 вдосконалювати навички читання , аудіювання, письма;
освітня:
 розширитиуявлення учнів про традиції святкування Різдва у Великобританії;
розвиваюча:
 розвиватитворчуфантазію, пізнавальний інтерес, ініціативу в здійсненні
мовленнєвої діяльності;
 розвиватив учнів увагу і швидкість мовленнєвої реакції;
 розвиватикомунікативні здібностіучнів , навички роботив групах.
виховна:
 виховувати позитивнеставлення учнів до вивчення англійської мови;
 виховувати культуру спілкування, доброзичливеставлення до співрозмовника,
інтерес та повагу до традиції святкування Різдва у Великобританії.
Тип уроку: повторення та систематизація знань.
Вид уроку: урок-змагання.
Обладнання:комп’ютер, проектор, мультимедійний екран, різдвяні прикраси, мапи
чарівного міста, тексти для читання, грошідля аукціону, картки з завданнямидля
роботив групах, різдвяна панчоха з речами та подарунками, ялинка, запис пісні “We
wish you a Merry Christmas”.
Хід уроку
I. Введенняв іншомовну атмосферу.
1. Greetings.
T: Hello, girls and boys!Hello, dear guests! I’m happy to see all of you! Look at these
1
pictures! How are you today? (Учні показують малюнки, зображення яких відповідає їх
настрою).
Don’t! Look at each other! Share a smile! We are going to talk about so many interesting
things today. Look at the blackboard (на дошці прикріплені хмаринки зі словами)! Read
the words after me (учні читають слова). Lookat the words again and look around (the
class is decorated) and guess what will be the topic of our lesson? Of course, it’s “City.
Christmas is coming!!!” Open your exercise-books and write down the date and the topic of
our lesson (учитель пише на дошці тему уроку).
Учитель пояснюєучням, що цей урок не зовсім звичайний і він буде спрямованийяк
на те, щоб перевірити знання учнів з вивченого матеріалу, так і на ознайомлення учнів
з новим матеріалом, що збагатить їх знання про традиції британців, зокремапро
святкування Різдва.
T: To make the lesson more interesting I have divided you into 2 teams. Your home task was
to choosethe captains and to give names to your teams.
So who is your captain? _______________And what is the name of your team?
_________________________(2 times).
Клас поділяється на дві команди для участі в конкурсах: “Stars”, “Bells”. Назви команд
вже самі по собіє традиційними символами Різдва. Кожнакоманда має свою емблему.
Учні протягом гризароблятимуть свої зірочкита дзвіночки. Після кожного конкурсу
учитель висвітлює результати на дошці, вивішуючи символкожної команди – зірочку
чи дзвіночок. Якої команди емблем буде найбільше по закінченню гри, та команда і
буде переможцем змагання.
T: Christmas is the traditional holiday for English-speaking countries. Christmas is a family
2
holiday. Relatives usually meet for the big dinner of turkey and Christmas pudding. And
everyone gives and receives presents. The first day of the holiday is Christmas Eve.
Christmas Eve is on December the 24th. On Christmas Eve, children hang up the stockings
for Father Christmas, because they are waiting for presents and sweets. Many people also go
to church on Christmas Eve. Christmas day is on December the 25th. On this day people
give each other gifts and wish happiness and wealth. The other tradition is to eat turkey or
chicken for Christmas dinner with roast potatoes and vegetables. The day after Christmas is
called Boxing day. Boxing day is on December the 26th. It is the day to meet friends and
relatives and exchange the presents that are traditionally given in boxes.
T: Now we are ready to start!
2. Aims of the lesson:
 We’ll revise the vocabulary and grammar on the topic “City”;
 Learn new information about celebration of Christmas in Great Britain;
 Do different interesting tasks;
 Sing popular song;
У: Для того, щоб справитись із завданням цього уроку, будемо працювати старанно,
слухати уважно, писати охайно. Отже, сьогоднізавдання на уроці такі:
Не просто слухати , а чути.
Не просто дивитись , а бачити.
Не просто відповідати , а міркувати,
Дружно й плідно працювати.
3. Warm – up.
Гра “What is this?”
T: What do we have in the Santa’s bag?
Учитель показує на мультимедійному екрані малюнки, за допомогою якихучні
відгадують, що знаходиться у Санти в мішечку.
3
Гра “A Magic Stocking”(“Чарівнапанчоха”).
T: You see, I’m holding a stocking in my hand. Some of you may think I’m cold and I’m
going to put it on. But you’re mistaken. Does anybody know what it is meant for at
Christmas? Yes, it is for Christmas presents. Children in Britain put their stockings by the
side of the chimney for Father Christmas or Santa Claus to put their presents in. TodayI’ll
be your Santa Claus, because I have a magic stocking with Christmas things and decorations.
You can take one of them from my stocking. But first you must guess and say, what is it?
(Учитель підходить до декількох учнів, зав’язує їм очі і пропонує відгадати, які речі
знаходяться в панчосі: candle, bell, star, present).
T: Now tell me please with what holiday do you associate all these things? Yes, you are
right. It’s Christmas.
Christmas candle Christmas presents Christmas bells
Christmas star Christmas stockings
4
II. Основна частина уроку.
T: Every year the people of Norway give the city of Londona present. It’s a big Christmas
tree, and it stands in Trafalgar Square. Central streets of London are beautifully decorated
long before the holiday arrives.
T: In the city
Streets are noisy
In the city
Life is busy
But the city
Is so pretty
It’s great
To be there
But the city
Is so pretty
We love
To be there
Todaywe’ll travel around the magic city. We’ll remember the names of some buildings and
will be able to say what there is in the street. Imagine that we live in a magic city. There are
a lot of beautiful streets in it. There is a nice Christmas tree in the center. Children, let’s go to
the center and look at it. But first you should do some tasks. Shall we start?
Конкурс 1
T: Please open your books at page 50 and look at the map! What can we see there? Yes, you
are right. We can see streets and various buildings. What buildings can we see?
P1: A cinema.
P2: A museum.
P3: A shop.
Учитель пропонуєучням ще раз назвати всі будівлі (малюнки на мультимедійному
5
екрані ).
Учитель роздаєучням аркуші паперу з літерами. Учні повинні знайти якомогабільше
слів.
T: You have 3 minutes.
z c g a l l e r y u n
c i t y b w z h o s i
y n h p a r o o m t c
s e e a n i o t k o a
h m a r k e t e r p f
o a t k r a p l a c e
p c r l i b r a r y t
d b e a c h u r c h a
h c i r c u s f g p x
i k l m u s e u m o i
6
Конкурс 2
“Guess”
“Stars”
1. You can see animals here – zoo.
2. You can see films here – сinema.
3. You can see old things here – museum.
4. You can see beautiful pictures here – gallery.
5. You can see funny clowns and clever animals here – circus.
“Bells”
1. You can eat here – café.
2. You can dance to music here – disco.
3. You can see plays here (п'єси)– theatre.
4. You can buy things here – shop.
5. You can see shows and concerts here - concert hall.
Конкурс 3
T: All our buildings are beautiful but different. Давайте порівняємо їх. А допоможуть нам
в цьому ступені порівняння прикметників. Діти, а давайте спочатку пригадаємо
правило утворення ступенів порівняння прикметників.
Учні отримують картки з завданням.
“Stars” “Bells”
big - small –
old - new -
beautiful – interesting -
7
Конкурс 4
T: Culmination of Christmas is a festive supper. English people eat the baked pork head on
Christmas. The most important dish is Christmas bread («bread of Christ»). It is baked by the
special recipes and decorated with greenery. People bake festive rolls with a grain, ring, coin
and button for fortunetelling. Grain is for fortune, ring – to the married life, coin – to riches,
button – to poverty. Main toast at the festive table is «Your good health!”.
Christmas pudding! It is the special song! It is hard to believe, but once this sweet and spicy
dish was usual porridge - plum porridge. Later porridge transformed in pudding- plum-
pudding and conquered the honoured place of main dish on Christmas table. Now it is
prepared from bread crumbs, fruits, spices. Before serving up it is poured with rum and set
on fire.
Plum Pudding
8
T: Someone has changed this shopping list and created lots of strange new food. Can you put
the words back together correctly? Write a new shopping list.
Діти отримують завдання - сходити до магазину та купити необхідні продуктидля
Різдвяної вечері. Та їх списокпродуктів до магазину слід відредагувати.
“Shopping list” (“Список покупок”).
oragar _______ suam _______
banple _______ creke _______
apice _______ cange _______
juana _________
orange, banana, sugar, cream, apple, cake, juice
9
T: Officially Advent opens a Christmas season. The traditional phrases of this period that
you can hear are «HappyNew Year! » and «Marry Christmas! ». You can also hear «Have a
happy Holiday Season!” Children write the Christmas lists to Father of Christmas (letters to
Father Christmas).
All windows are lighted up with candles, that’s why the night before Christmas is named
«Night of candles». This tradition connected with the age-old ceremony of incineration the
Christmas log. Todaypeople use a thick Christmas candle instead of log. It is a symbol of
light’s victory over darkness.
Christmas candle
T: Father Christmas brings presents to the English boys and girls on Christmas in Great
Britain. Children write letters to Father Christmas with desires and throw them into a fire-
place. Smoke reports a list to Father Christmas. It is accepted to give each other presents in
Britain. Relatives draw lots. It is an old tradition of presents handing within family circle.
T: Santa Claus is a kind old gentleman. He is red-cheeked with a long white beard, dressed in
a red fur coat and high red cap. A «Christmas grandfather» travelled by air and came into the
houses through a flue. Once he dropped a few gold coins in a sockwhich was hanging up to
dry above a hearth. Since that time people began to hang out socks and stockings in a hope,
that anything will fall down there. До речі, діти перед тим, як піти спати, обов’язково
залишають пиріг з фаршем або печиво з молоком для Санти і моркву для північного
оленя Рудольфа. Інакше подарунків вони не побачать!
10
Фізкультхвилинка.
T: It’s Hokey Pokey time! (звучить музика)
HOKEY POKEY
Учитель показує рухи, які слід виконувати. Учні за ним повторюють.
You put your right hand in (праву руку витягують уперед),
You put your right hand out (праву руку — назад),
You put your right hand in (праву руку — вперед),
And you shake it all about (трясуть правою рукою),
You do the hokey pokey
And you turn yourself around (повертаються навколо себе)
That what it’s all about.
У наступних куплетах словосполучення right hand замінюється на:
— left hand;
— right foot;
— left foot;
Конкурс 5
Picture dictation (диктант – малюнок)“Decorate Christmas tree”.
T: For having a nice holiday we have to decorate a Christmas tree with helping of
decorations.
Діти отримують чисті аркуші паперу і олівці. Вони слухають інструкції вчителя та
11
малюють ялинки (одна команда – одна ялинка).
Picture dictation
T: Please, draw a Christmas tree. It is high and green. Our Christmas tree is decorated with
many Christmas toys. A big red star is on the top, a blue snowman is on the left, a long
orange stocking is on the right, a pink present is between snowman and stocking, a yellow
ball is near the snowman, a brown reindeer is under the stocking.
Конкурс 6
Reading. Конкурс “Auction”(“Аукціон”).
Командиотримують однакові тексти, розділені на частини. Завдання дітей за 5 хвилин
12
зібрати текст. Хто зробить це першим піднімає руки вгоруі учитель перевіряє. Перше
речення текстів учитель дає.
The Christmas tree
This is the Christmas tree. It is a fir-tree. It is very big and fine. The Christmas tree is in the
children’s room. Children decorated it with many toys. We can see many red, yellow and
blue bubbles. We can see a toy fox, a toy bird, a toy dog, a toy horse, a toy car and a toy
rabbit. There are apples, nuts and many, many bright little lights on the Christmas tree.
Children like to dance and sing around the Christmas tree. They are happy and merry. Merry
Christmas to you!
T: I proposeyou to earn some money. You have to read the text again.
Кожна команда отримує 20 євро як стартовий капітал. Ціна одного речення складає
10 євро. Учитель вимовляєречення з тексту українською мовою. Команда, яка
першою знаходить речення в тексті, піднімає руки вгоруі читає речення англійською
мовою. Якщо командапомиляється, то віддає 10 євро. Команда, яка більше отримає
грошей, перемагає у конкурсі.
Речення:
1. Вона дуже велика і гарна.
2. Діти прикрасилиїї багатьма іграшками.
3. Ми можемо побачити іграшку лисичку, іграшку пташку, іграшку собачку,
іграшку коня, іграшку машинку та іграшку кролика.
4. Дітям подобається танцювати і співати навколо Різдвяної ялинки.
5. Вони щасливі і веселі.
6. На Різдвяній ялиночці є яблука, горішки і багато, багато яскравихмаленьких
вогників.
7. Різдвяна ялинка знаходиться в кімнаті дітей.
13
Підведенняпідсумківзмагання.
Нарешті всі конкурсизакінчуються, вчитель оголошує команду-переможця.
Singing a song.
T: What else do people usually do at Christmas? Yes, they sing. Carol- singing at Christmas
is a very old custom. All over the country groups of people (young and old) sing in the
streets and outside people’s houses. The center of carol- singing in London is Trafalgar
Square. I proposeyou to sing the song ”We wish you a Merry Christmas”. Now let’s sing it
for Santa.
Song “We wish you a merry Christmas”.
Діти водять хороводнавколо прикрашеної ялиночкиі співають пісню.
III. Заключначастинауроку.
1. Homework.
T: I hope all of you were good boys and girls and you are ready to get presents. But for this
you have to write a letter to Santa Claus. Your homework is to write a letter to Santa Claus.
14
2. Summarizing.
T: Let’s sum up our work. What was interesting for you? Now show me if the lesson was
interesting for you. Use the same cards.
Учні показують чи сподобавсяїм урок за допомогою карток. Учні по черзівиходять до
дошки і на дошці утворюють квітку зі своїхкарток. Кожен учень висловлює свою
думку про урок (що сподобалосяна уроці найбільше).
T: Our lesson is coming to the end. I want to thank all those who helped to organize this
lesson, our pupils and guests too. Учитель просить двохучнів підійти до гостей з
панчохами. Гостідістають з панчох подарунки і передбачення. I am really pleased and
impressed that you are so active today. You did a very good job. You have revised your
vocabulary and grammar on the topic “City” and you have got to know some interesting
facts about celebrating Christmas. You get following marks… Thank you for your attention.
Good bye!
15
хархан о.с.
хархан о.с.

More Related Content

What's hot

віртуальна виставка початкові кл. зош №17
віртуальна виставка початкові кл. зош №17віртуальна виставка початкові кл. зош №17
віртуальна виставка початкові кл. зош №17
Александр Дрон
 
15 уроків з теми іменник
15 уроків з теми іменник15 уроків з теми іменник
15 уроків з теми іменник
Anton Gichko
 
ігри та цікаві вправи з української мови для учнів початкових класів
ігри та цікаві вправи  з української мови для учнів початкових класівігри та цікаві вправи  з української мови для учнів початкових класів
ігри та цікаві вправи з української мови для учнів початкових класів
Olesea_Moldovan
 
нестандартні диктанти у 3 4 класі
нестандартні диктанти у 3 4 класінестандартні диктанти у 3 4 класі
нестандартні диктанти у 3 4 класі
Anton Gichko
 

What's hot (20)

Прощання з початковою школою
Прощання з початковою школоюПрощання з початковою школою
Прощання з початковою школою
 
Методичний посібник Have fun with grammar
Методичний посібник Have fun with grammarМетодичний посібник Have fun with grammar
Методичний посібник Have fun with grammar
 
розробка уроку..
розробка уроку..розробка уроку..
розробка уроку..
 
віртуальна виставка початкові кл. зош №17
віртуальна виставка початкові кл. зош №17віртуальна виставка початкові кл. зош №17
віртуальна виставка початкові кл. зош №17
 
15 уроків з теми іменник
15 уроків з теми іменник15 уроків з теми іменник
15 уроків з теми іменник
 
Закріплення вимови і написання слів з апострофом. Звуко-буквений аналіз с...
Закріплення вимови  і написання  слів з апострофом.  Звуко-буквений аналіз  с...Закріплення вимови  і написання  слів з апострофом.  Звуко-буквений аналіз  с...
Закріплення вимови і написання слів з апострофом. Звуко-буквений аналіз с...
 
1
11
1
 
ігри та цікаві вправи з української мови для учнів початкових класів
ігри та цікаві вправи  з української мови для учнів початкових класівігри та цікаві вправи  з української мови для учнів початкових класів
ігри та цікаві вправи з української мови для учнів початкових класів
 
Урок – свято 1 клас
Урок – свято 1 класУрок – свято 1 клас
Урок – свято 1 клас
 
методичний
методичнийметодичний
методичний
 
система уроків
система уроківсистема уроків
система уроків
 
190
190190
190
 
113
113113
113
 
додавання і віднімання чисел частинами
додавання і віднімання чисел частинамидодавання і віднімання чисел частинами
додавання і віднімання чисел частинами
 
ГОТУЄМО ДІТЕЙ ДО ШКОЛИ. МЕТОДИЧНИЙ ПОРАДНИК
ГОТУЄМО ДІТЕЙ ДО ШКОЛИ. МЕТОДИЧНИЙ ПОРАДНИКГОТУЄМО ДІТЕЙ ДО ШКОЛИ. МЕТОДИЧНИЙ ПОРАДНИК
ГОТУЄМО ДІТЕЙ ДО ШКОЛИ. МЕТОДИЧНИЙ ПОРАДНИК
 
50
5050
50
 
Перший урок у 1-В класі «Люби та знай свій рідний край»
Перший урок у 1-В класі «Люби та знай свій рідний край»Перший урок у 1-В класі «Люби та знай свій рідний край»
Перший урок у 1-В класі «Люби та знай свій рідний край»
 
нестандартні диктанти у 3 4 класі
нестандартні диктанти у 3 4 класінестандартні диктанти у 3 4 класі
нестандартні диктанти у 3 4 класі
 
урок природознавства в 1 кл.
урок природознавства в 1 кл.урок природознавства в 1 кл.
урок природознавства в 1 кл.
 
урок№1
урок№1урок№1
урок№1
 

Viewers also liked (13)

00_Mouratov, Mat
00_Mouratov, Mat00_Mouratov, Mat
00_Mouratov, Mat
 
WhitepaperMedicalSystems
WhitepaperMedicalSystemsWhitepaperMedicalSystems
WhitepaperMedicalSystems
 
9 letterstad blok 6 9 woorden lezen 130509
9 letterstad blok 6 9 woorden lezen 1305099 letterstad blok 6 9 woorden lezen 130509
9 letterstad blok 6 9 woorden lezen 130509
 
Untitled Presentation
Untitled PresentationUntitled Presentation
Untitled Presentation
 
Shine Dew Water Equipment Co.,Ltd
Shine Dew Water Equipment Co.,LtdShine Dew Water Equipment Co.,Ltd
Shine Dew Water Equipment Co.,Ltd
 
Náttúrufræðikennsla og upplýsingatækni
Náttúrufræðikennsla og upplýsingatækniNáttúrufræðikennsla og upplýsingatækni
Náttúrufræðikennsla og upplýsingatækni
 
болтєнкова
болтєнковаболтєнкова
болтєнкова
 
Kavyashree Bheemaiah
Kavyashree BheemaiahKavyashree Bheemaiah
Kavyashree Bheemaiah
 
laporan ekspedisi MAPALA JATI FKIP UIR
laporan ekspedisi MAPALA JATI FKIP UIRlaporan ekspedisi MAPALA JATI FKIP UIR
laporan ekspedisi MAPALA JATI FKIP UIR
 
Merry Christmas From Around The World
Merry Christmas From Around The WorldMerry Christmas From Around The World
Merry Christmas From Around The World
 
Trend analysis of tata steel
Trend analysis of tata steelTrend analysis of tata steel
Trend analysis of tata steel
 
Wireshark course, Ch 03: Capture and display filters
Wireshark course, Ch 03: Capture and display filtersWireshark course, Ch 03: Capture and display filters
Wireshark course, Ch 03: Capture and display filters
 
Test of hypothesis
Test of hypothesisTest of hypothesis
Test of hypothesis
 

Similar to хархан о.с.

забілів снігами гай іде святий миколай!
забілів снігами гай   іде святий миколай!забілів снігами гай   іде святий миколай!
забілів снігами гай іде святий миколай!
Сергій Якуба
 
Майстер-клас «ГАРБУЗОВА ХАТА»
Майстер-клас «ГАРБУЗОВА ХАТА»Майстер-клас «ГАРБУЗОВА ХАТА»
конспект уроку в 2 класі з теми день народження
конспект уроку в 2 класі з теми день народженняконспект уроку в 2 класі з теми день народження
конспект уроку в 2 класі з теми день народження
Andrey Goroshko
 
Готуємось до Нового року із сніговичком.docx
Готуємось до Нового року із сніговичком.docxГотуємось до Нового року із сніговичком.docx
Готуємось до Нового року із сніговичком.docx
Olga Saulchak
 

Similar to хархан о.с. (20)

забілів снігами гай іде святий миколай!
забілів снігами гай   іде святий миколай!забілів снігами гай   іде святий миколай!
забілів снігами гай іде святий миколай!
 
2_mis_kiz_2019.pdf
2_mis_kiz_2019.pdf2_mis_kiz_2019.pdf
2_mis_kiz_2019.pdf
 
2 klas-mistectvo-kizilova-2019
2 klas-mistectvo-kizilova-20192 klas-mistectvo-kizilova-2019
2 klas-mistectvo-kizilova-2019
 
Mystectvo 2-klas-kizilova-2019
Mystectvo 2-klas-kizilova-2019Mystectvo 2-klas-kizilova-2019
Mystectvo 2-klas-kizilova-2019
 
конспект уроку
конспект урокуконспект уроку
конспект уроку
 
конспект уроку сирєєва
конспект уроку сирєєваконспект уроку сирєєва
конспект уроку сирєєва
 
Майстер-клас «ГАРБУЗОВА ХАТА»
Майстер-клас «ГАРБУЗОВА ХАТА»Майстер-клас «ГАРБУЗОВА ХАТА»
Майстер-клас «ГАРБУЗОВА ХАТА»
 
Урок – проект презентація про ялинку
Урок – проект презентація про ялинкуУрок – проект презентація про ялинку
Урок – проект презентація про ялинку
 
Teaching practice luchyn
Teaching practice luchynTeaching practice luchyn
Teaching practice luchyn
 
84
8484
84
 
84
8484
84
 
83
8383
83
 
Виховний захід.pdf
Виховний захід.pdfВиховний захід.pdf
Виховний захід.pdf
 
Світ дитинства. Родинне свято для 6 класу
Світ дитинства. Родинне свято для 6 класуСвіт дитинства. Родинне свято для 6 класу
Світ дитинства. Родинне свято для 6 класу
 
конспект уроку в 2 класі з теми день народження
конспект уроку в 2 класі з теми день народженняконспект уроку в 2 класі з теми день народження
конспект уроку в 2 класі з теми день народження
 
Здрастуй, школо
Здрастуй, школоЗдрастуй, школо
Здрастуй, школо
 
Виховна година на тему:"Свято Миколая"
Виховна година на тему:"Свято Миколая"Виховна година на тему:"Свято Миколая"
Виховна година на тему:"Свято Миколая"
 
Готуємось до Нового року із сніговичком.docx
Готуємось до Нового року із сніговичком.docxГотуємось до Нового року із сніговичком.docx
Готуємось до Нового року із сніговичком.docx
 
Ділення багатоцифрових чисел на двоцифрове. Свято Великодня 4кл
Ділення багатоцифрових чисел на двоцифрове. Свято Великодня 4клДілення багатоцифрових чисел на двоцифрове. Свято Великодня 4кл
Ділення багатоцифрових чисел на двоцифрове. Свято Великодня 4кл
 
140
140140
140
 

More from Александр Дрон

1список детей на очередь в днз
1список детей на очередь в днз1список детей на очередь в днз
1список детей на очередь в днз
Александр Дрон
 
белицкая ош №8 неделя русского языка
белицкая ош №8 неделя русского языкабелицкая ош №8 неделя русского языка
белицкая ош №8 неделя русского языка
Александр Дрон
 
голокост лихо століття білицька зош № 8
голокост лихо століття білицька зош № 8голокост лихо століття білицька зош № 8
голокост лихо століття білицька зош № 8
Александр Дрон
 
белицкая ош№8 неделя физики и астрономии.
белицкая ош№8 неделя физики и астрономии.белицкая ош№8 неделя физики и астрономии.
белицкая ош№8 неделя физики и астрономии.
Александр Дрон
 
зош №11 заходи до дня героїв крут
зош №11 заходи до дня героїв крут зош №11 заходи до дня героїв крут
зош №11 заходи до дня героїв крут
Александр Дрон
 

More from Александр Дрон (20)

1список детей на очередь в днз
1список детей на очередь в днз1список детей на очередь в днз
1список детей на очередь в днз
 
звіт героїв крут зош №19
звіт героїв крут зош №19звіт героїв крут зош №19
звіт героїв крут зош №19
 
27 січня 2017 (1)
27 січня 2017 (1)27 січня 2017 (1)
27 січня 2017 (1)
 
день памяті героїв крут
день памяті героїв крутдень памяті героїв крут
день памяті героїв крут
 
Golokost
GolokostGolokost
Golokost
 
27 січня 2017
27 січня 201727 січня 2017
27 січня 2017
 
зош № 11 благодійна акція
зош № 11 благодійна акціязош № 11 благодійна акція
зош № 11 благодійна акція
 
белицкая ош №8 неделя русского языка
белицкая ош №8 неделя русского языкабелицкая ош №8 неделя русского языка
белицкая ош №8 неделя русского языка
 
статья крут
статья крутстатья крут
статья крут
 
голокост лихо століття білицька зош № 8
голокост лихо століття білицька зош № 8голокост лихо століття білицька зош № 8
голокост лихо століття білицька зош № 8
 
выборы лидера 2017
выборы лидера 2017выборы лидера 2017
выборы лидера 2017
 
семінар
семінарсемінар
семінар
 
голокост
голокостголокост
голокост
 
белицкая ош№8 неделя физики и астрономии.
белицкая ош№8 неделя физики и астрономии.белицкая ош№8 неделя физики и астрономии.
белицкая ош№8 неделя физики и астрономии.
 
зош №11 заходи до дня героїв крут
зош №11 заходи до дня героїв крут зош №11 заходи до дня героїв крут
зош №11 заходи до дня героїв крут
 
зош № 9 олекса тихий
зош № 9 олекса тихийзош № 9 олекса тихий
зош № 9 олекса тихий
 
зош № 9 крути
зош № 9 крутизош № 9 крути
зош № 9 крути
 
голокост крути 2017
голокост   крути 2017голокост   крути 2017
голокост крути 2017
 
черга старша група днз №4
черга старша група днз №4черга старша група днз №4
черга старша група днз №4
 
черга середня гр. днз №4
черга середня гр. днз №4черга середня гр. днз №4
черга середня гр. днз №4
 

хархан о.с.

  • 1. Відділ освіти Добропільської міської ради Донецької області Методичний кабінет Місячник педагогічної майстерності Віртуальна виставка «Англійська мова» Розробка уроку англійської мови у 4-му класі Підготувала учитель англійськоїмови БілицькоїЗОШ І-ІІІ ступенів№ 9 Добропільськоїміськоїради Донецькоїобласті Хархан Оксана Сергіївна 2016 рік
  • 2. Тема уроку: City. Christmas is coming!!! Місто. Наближається Різдво!!! Мета : навчальна:  активізувати та систематизувати вживання лексичних одиниць з теми “Місто”;  закріпити граматичний матеріал: утворення ступенів порівняння прикметників;  вдосконалювати навички читання , аудіювання, письма; освітня:  розширитиуявлення учнів про традиції святкування Різдва у Великобританії; розвиваюча:  розвиватитворчуфантазію, пізнавальний інтерес, ініціативу в здійсненні мовленнєвої діяльності;  розвиватив учнів увагу і швидкість мовленнєвої реакції;  розвиватикомунікативні здібностіучнів , навички роботив групах. виховна:  виховувати позитивнеставлення учнів до вивчення англійської мови;  виховувати культуру спілкування, доброзичливеставлення до співрозмовника, інтерес та повагу до традиції святкування Різдва у Великобританії. Тип уроку: повторення та систематизація знань. Вид уроку: урок-змагання. Обладнання:комп’ютер, проектор, мультимедійний екран, різдвяні прикраси, мапи чарівного міста, тексти для читання, грошідля аукціону, картки з завданнямидля роботив групах, різдвяна панчоха з речами та подарунками, ялинка, запис пісні “We wish you a Merry Christmas”. Хід уроку I. Введенняв іншомовну атмосферу. 1. Greetings. T: Hello, girls and boys!Hello, dear guests! I’m happy to see all of you! Look at these
  • 3. 1 pictures! How are you today? (Учні показують малюнки, зображення яких відповідає їх настрою). Don’t! Look at each other! Share a smile! We are going to talk about so many interesting things today. Look at the blackboard (на дошці прикріплені хмаринки зі словами)! Read the words after me (учні читають слова). Lookat the words again and look around (the class is decorated) and guess what will be the topic of our lesson? Of course, it’s “City. Christmas is coming!!!” Open your exercise-books and write down the date and the topic of our lesson (учитель пише на дошці тему уроку). Учитель пояснюєучням, що цей урок не зовсім звичайний і він буде спрямованийяк на те, щоб перевірити знання учнів з вивченого матеріалу, так і на ознайомлення учнів з новим матеріалом, що збагатить їх знання про традиції британців, зокремапро святкування Різдва. T: To make the lesson more interesting I have divided you into 2 teams. Your home task was to choosethe captains and to give names to your teams. So who is your captain? _______________And what is the name of your team? _________________________(2 times). Клас поділяється на дві команди для участі в конкурсах: “Stars”, “Bells”. Назви команд вже самі по собіє традиційними символами Різдва. Кожнакоманда має свою емблему. Учні протягом гризароблятимуть свої зірочкита дзвіночки. Після кожного конкурсу учитель висвітлює результати на дошці, вивішуючи символкожної команди – зірочку чи дзвіночок. Якої команди емблем буде найбільше по закінченню гри, та команда і буде переможцем змагання. T: Christmas is the traditional holiday for English-speaking countries. Christmas is a family
  • 4. 2 holiday. Relatives usually meet for the big dinner of turkey and Christmas pudding. And everyone gives and receives presents. The first day of the holiday is Christmas Eve. Christmas Eve is on December the 24th. On Christmas Eve, children hang up the stockings for Father Christmas, because they are waiting for presents and sweets. Many people also go to church on Christmas Eve. Christmas day is on December the 25th. On this day people give each other gifts and wish happiness and wealth. The other tradition is to eat turkey or chicken for Christmas dinner with roast potatoes and vegetables. The day after Christmas is called Boxing day. Boxing day is on December the 26th. It is the day to meet friends and relatives and exchange the presents that are traditionally given in boxes. T: Now we are ready to start! 2. Aims of the lesson:  We’ll revise the vocabulary and grammar on the topic “City”;  Learn new information about celebration of Christmas in Great Britain;  Do different interesting tasks;  Sing popular song; У: Для того, щоб справитись із завданням цього уроку, будемо працювати старанно, слухати уважно, писати охайно. Отже, сьогоднізавдання на уроці такі: Не просто слухати , а чути. Не просто дивитись , а бачити. Не просто відповідати , а міркувати, Дружно й плідно працювати. 3. Warm – up. Гра “What is this?” T: What do we have in the Santa’s bag? Учитель показує на мультимедійному екрані малюнки, за допомогою якихучні відгадують, що знаходиться у Санти в мішечку.
  • 5. 3 Гра “A Magic Stocking”(“Чарівнапанчоха”). T: You see, I’m holding a stocking in my hand. Some of you may think I’m cold and I’m going to put it on. But you’re mistaken. Does anybody know what it is meant for at Christmas? Yes, it is for Christmas presents. Children in Britain put their stockings by the side of the chimney for Father Christmas or Santa Claus to put their presents in. TodayI’ll be your Santa Claus, because I have a magic stocking with Christmas things and decorations. You can take one of them from my stocking. But first you must guess and say, what is it? (Учитель підходить до декількох учнів, зав’язує їм очі і пропонує відгадати, які речі знаходяться в панчосі: candle, bell, star, present). T: Now tell me please with what holiday do you associate all these things? Yes, you are right. It’s Christmas. Christmas candle Christmas presents Christmas bells Christmas star Christmas stockings
  • 6. 4 II. Основна частина уроку. T: Every year the people of Norway give the city of Londona present. It’s a big Christmas tree, and it stands in Trafalgar Square. Central streets of London are beautifully decorated long before the holiday arrives. T: In the city Streets are noisy In the city Life is busy But the city Is so pretty It’s great To be there But the city Is so pretty We love To be there Todaywe’ll travel around the magic city. We’ll remember the names of some buildings and will be able to say what there is in the street. Imagine that we live in a magic city. There are a lot of beautiful streets in it. There is a nice Christmas tree in the center. Children, let’s go to the center and look at it. But first you should do some tasks. Shall we start? Конкурс 1 T: Please open your books at page 50 and look at the map! What can we see there? Yes, you are right. We can see streets and various buildings. What buildings can we see? P1: A cinema. P2: A museum. P3: A shop. Учитель пропонуєучням ще раз назвати всі будівлі (малюнки на мультимедійному
  • 7. 5 екрані ). Учитель роздаєучням аркуші паперу з літерами. Учні повинні знайти якомогабільше слів. T: You have 3 minutes. z c g a l l e r y u n c i t y b w z h o s i y n h p a r o o m t c s e e a n i o t k o a h m a r k e t e r p f o a t k r a p l a c e p c r l i b r a r y t d b e a c h u r c h a h c i r c u s f g p x i k l m u s e u m o i
  • 8. 6 Конкурс 2 “Guess” “Stars” 1. You can see animals here – zoo. 2. You can see films here – сinema. 3. You can see old things here – museum. 4. You can see beautiful pictures here – gallery. 5. You can see funny clowns and clever animals here – circus. “Bells” 1. You can eat here – café. 2. You can dance to music here – disco. 3. You can see plays here (п'єси)– theatre. 4. You can buy things here – shop. 5. You can see shows and concerts here - concert hall. Конкурс 3 T: All our buildings are beautiful but different. Давайте порівняємо їх. А допоможуть нам в цьому ступені порівняння прикметників. Діти, а давайте спочатку пригадаємо правило утворення ступенів порівняння прикметників. Учні отримують картки з завданням. “Stars” “Bells” big - small – old - new - beautiful – interesting -
  • 9. 7 Конкурс 4 T: Culmination of Christmas is a festive supper. English people eat the baked pork head on Christmas. The most important dish is Christmas bread («bread of Christ»). It is baked by the special recipes and decorated with greenery. People bake festive rolls with a grain, ring, coin and button for fortunetelling. Grain is for fortune, ring – to the married life, coin – to riches, button – to poverty. Main toast at the festive table is «Your good health!”. Christmas pudding! It is the special song! It is hard to believe, but once this sweet and spicy dish was usual porridge - plum porridge. Later porridge transformed in pudding- plum- pudding and conquered the honoured place of main dish on Christmas table. Now it is prepared from bread crumbs, fruits, spices. Before serving up it is poured with rum and set on fire. Plum Pudding
  • 10. 8 T: Someone has changed this shopping list and created lots of strange new food. Can you put the words back together correctly? Write a new shopping list. Діти отримують завдання - сходити до магазину та купити необхідні продуктидля Різдвяної вечері. Та їх списокпродуктів до магазину слід відредагувати. “Shopping list” (“Список покупок”). oragar _______ suam _______ banple _______ creke _______ apice _______ cange _______ juana _________ orange, banana, sugar, cream, apple, cake, juice
  • 11. 9 T: Officially Advent opens a Christmas season. The traditional phrases of this period that you can hear are «HappyNew Year! » and «Marry Christmas! ». You can also hear «Have a happy Holiday Season!” Children write the Christmas lists to Father of Christmas (letters to Father Christmas). All windows are lighted up with candles, that’s why the night before Christmas is named «Night of candles». This tradition connected with the age-old ceremony of incineration the Christmas log. Todaypeople use a thick Christmas candle instead of log. It is a symbol of light’s victory over darkness. Christmas candle T: Father Christmas brings presents to the English boys and girls on Christmas in Great Britain. Children write letters to Father Christmas with desires and throw them into a fire- place. Smoke reports a list to Father Christmas. It is accepted to give each other presents in Britain. Relatives draw lots. It is an old tradition of presents handing within family circle. T: Santa Claus is a kind old gentleman. He is red-cheeked with a long white beard, dressed in a red fur coat and high red cap. A «Christmas grandfather» travelled by air and came into the houses through a flue. Once he dropped a few gold coins in a sockwhich was hanging up to dry above a hearth. Since that time people began to hang out socks and stockings in a hope, that anything will fall down there. До речі, діти перед тим, як піти спати, обов’язково залишають пиріг з фаршем або печиво з молоком для Санти і моркву для північного оленя Рудольфа. Інакше подарунків вони не побачать! 10
  • 12. Фізкультхвилинка. T: It’s Hokey Pokey time! (звучить музика) HOKEY POKEY Учитель показує рухи, які слід виконувати. Учні за ним повторюють. You put your right hand in (праву руку витягують уперед), You put your right hand out (праву руку — назад), You put your right hand in (праву руку — вперед), And you shake it all about (трясуть правою рукою), You do the hokey pokey And you turn yourself around (повертаються навколо себе) That what it’s all about. У наступних куплетах словосполучення right hand замінюється на: — left hand; — right foot; — left foot; Конкурс 5 Picture dictation (диктант – малюнок)“Decorate Christmas tree”. T: For having a nice holiday we have to decorate a Christmas tree with helping of decorations. Діти отримують чисті аркуші паперу і олівці. Вони слухають інструкції вчителя та 11
  • 13. малюють ялинки (одна команда – одна ялинка). Picture dictation T: Please, draw a Christmas tree. It is high and green. Our Christmas tree is decorated with many Christmas toys. A big red star is on the top, a blue snowman is on the left, a long orange stocking is on the right, a pink present is between snowman and stocking, a yellow ball is near the snowman, a brown reindeer is under the stocking. Конкурс 6 Reading. Конкурс “Auction”(“Аукціон”). Командиотримують однакові тексти, розділені на частини. Завдання дітей за 5 хвилин 12
  • 14. зібрати текст. Хто зробить це першим піднімає руки вгоруі учитель перевіряє. Перше речення текстів учитель дає. The Christmas tree This is the Christmas tree. It is a fir-tree. It is very big and fine. The Christmas tree is in the children’s room. Children decorated it with many toys. We can see many red, yellow and blue bubbles. We can see a toy fox, a toy bird, a toy dog, a toy horse, a toy car and a toy rabbit. There are apples, nuts and many, many bright little lights on the Christmas tree. Children like to dance and sing around the Christmas tree. They are happy and merry. Merry Christmas to you! T: I proposeyou to earn some money. You have to read the text again. Кожна команда отримує 20 євро як стартовий капітал. Ціна одного речення складає 10 євро. Учитель вимовляєречення з тексту українською мовою. Команда, яка першою знаходить речення в тексті, піднімає руки вгоруі читає речення англійською мовою. Якщо командапомиляється, то віддає 10 євро. Команда, яка більше отримає грошей, перемагає у конкурсі. Речення: 1. Вона дуже велика і гарна. 2. Діти прикрасилиїї багатьма іграшками. 3. Ми можемо побачити іграшку лисичку, іграшку пташку, іграшку собачку, іграшку коня, іграшку машинку та іграшку кролика. 4. Дітям подобається танцювати і співати навколо Різдвяної ялинки. 5. Вони щасливі і веселі. 6. На Різдвяній ялиночці є яблука, горішки і багато, багато яскравихмаленьких вогників. 7. Різдвяна ялинка знаходиться в кімнаті дітей. 13
  • 15. Підведенняпідсумківзмагання. Нарешті всі конкурсизакінчуються, вчитель оголошує команду-переможця. Singing a song. T: What else do people usually do at Christmas? Yes, they sing. Carol- singing at Christmas is a very old custom. All over the country groups of people (young and old) sing in the streets and outside people’s houses. The center of carol- singing in London is Trafalgar Square. I proposeyou to sing the song ”We wish you a Merry Christmas”. Now let’s sing it for Santa. Song “We wish you a merry Christmas”. Діти водять хороводнавколо прикрашеної ялиночкиі співають пісню. III. Заключначастинауроку. 1. Homework. T: I hope all of you were good boys and girls and you are ready to get presents. But for this you have to write a letter to Santa Claus. Your homework is to write a letter to Santa Claus. 14
  • 16. 2. Summarizing. T: Let’s sum up our work. What was interesting for you? Now show me if the lesson was interesting for you. Use the same cards. Учні показують чи сподобавсяїм урок за допомогою карток. Учні по черзівиходять до дошки і на дошці утворюють квітку зі своїхкарток. Кожен учень висловлює свою думку про урок (що сподобалосяна уроці найбільше). T: Our lesson is coming to the end. I want to thank all those who helped to organize this lesson, our pupils and guests too. Учитель просить двохучнів підійти до гостей з панчохами. Гостідістають з панчох подарунки і передбачення. I am really pleased and impressed that you are so active today. You did a very good job. You have revised your vocabulary and grammar on the topic “City” and you have got to know some interesting facts about celebrating Christmas. You get following marks… Thank you for your attention. Good bye! 15