1. Виховна година
Тема. Свято Миколая.
Мета: ознайомити учнів із традиціями святкування дня Святого Миколая в
Україні; розвивати усне зв'язне мовлення, збагачувати словниковий запас учнів;
розвивати вміння робити висновок; залучати дітей до духовних надбань свого
народу.
Обладнання: підручник, чобіток, кошик, дзвіночок, сніжинки паперові,
сніжинка для гри «Добрі справи», «сніжка» (клубочок з хутра) для вправи
«Клубочок» чи «Сніжки».
Слова для засвоєння: ставлення, діяння, чемним дітям, майно, мешкав,
торбинка, бешкетувати, різки, чимала спадщина.
Хід уроку.
1.Організація класу.
Сядьте, дітки, всі рівненько
І послухайте гарненько.
Свій урок ми починаєм,
А ось тему відшукаєм.
2. Повторення знань набутих на попередніх уроках.
- Послухайте загадку і згадайте, яку тему вивчали на минулому уроці.
Стало біло навкруги —
Я розтрушую сніги,
Наганяю холоди,
Води сковую в льоди.
В дружбі з дітьми я всіма.
Здогадались? Я - .... (зима).
- Чому ви вирішили, що це зима?
3. Вправи на розвиток дихання (супроводжується звуконаслідуванням
віхоли)
- Щоб добре виконувати завдання, давати чіткі відповіді, виконаємо деякі
вправи.
2. - ніс - рот, ніс - ніс (свіжість повітря);
- глибокий вдих - затримання дихання (5 сек.);
- глибокий вдих - протяжний видих (здуваємо сніжинки з рукавичок);
- глибокий вдих - імпульсивний видих (зігріваємо змерзлі руки).
4. Мовна розминка.
- Згадаємо віршик - чистомовку минулого уроку.
Ма-ма-ма - вже надворі зима.
Іг-іг-іг - скрізь лежить пухнастий сніг.
Оз-оз-оз - тріщить лютий мороз.
(Читання чистомовки відбувається за картками: тихо, голосно, нормально. Ця
вправа розвиває увагу.)
- Які зимові слова зустріли?
5. Гра «Снігова кулька».
а) - Нашу сніжку «обліплять» ті зимові слова, які ви знаєте. (1 учень називає
слово зима, 2 учень - зима, сніг, і т. д.)
б) - Який сніг згадується у чистомовці ? (Пухнастий).
На цей раз сніжку «обліплять» слова-ознаки снігу.
6. Складання діалогу.
Хто любить грати в сніжки насправді?
Які зимові розваги ви знаєте ще?
Складіть діалог на тему «Зимові розваги дітей».
7. Складання речень з вивченими словами.
Де в нашому місті ви ходите на прогулянку з батьками?
Складіть речення про прихід зими в наше місто, чи про зимові вулиці, чи про
перший сніг в нашому місті.
8. Фізкультхвилинка.
- Як ми будемо грітися під час морозу?
Морозець!
Морозець!
Не щипай за щічки!
Теплі валянки у нас.
3. Шубки й рукавички.
Морозець!
Морозеіць!
Плещемо в долоні.
У дівчаток і хлоп'ят
Носики червоні.
9. Перегляд анімації.
Подивіться, як гріються сніговички.
10. Конкурс «Кращий перекладач».
Які носики у хлоп яток та дівчаток?
А в сніговичків?
Як сказати російською мовою червоні?
- Перекладіть слова вжиті російською мовою на українську:
Лед — (лід, крига);
Сугробы — намети, кучугури снігу;
Снегопад - снігопад;
Метель - завірюха, хуртовина;
Декабрь - грудень;
Праздник — свято.
11. Актуалізація опорних знань.
- Як розумієте значення слова свято?
Свято - урочистий (торжественный) день, присвячений видатним подіям. У
цей день люди прикрашають вулиці, будинки, квартири, самих себе, готують
смачні страви, розважаються.
- Який настрій у людей?
12. Повідомлення теми і мети заняття.
- Які свята чекають на нас в грудні?
- Сьогодні ми поговоримо про давнє свято - Свято Миколая, послухаємо
легенду про Святого Миколая.
13.Розповідь учителя.
Свято Миколая прийшло до нас з тих часів, коли люди увірували в
4. єдиного і всемогутнього Бога Ісуса Христа.
Майже 2000 років тому у Мирах, невеличкому містечку, мешкав хлопчина
на ймення Миколай. Батьки малого Миколайчика померли дуже рано,
залишивши хлопчині чималу спадщину. Миколайчик виховувався в добрі,
щирості та інших чеснотах. І вирішив він роздати добро своє бідним людям, а
насамперед - їхнім дітям.
Частенько набивав хлопчик мішки всіляким одягом, їжею, іграшками,
іншими дарунками і ночами розносив їх бідним дітям, залишаючи біля дверей.
Миколай є покровителем моряків, подорожуючих та дітей. Часто,
особливо в скрутну хвилину, люди моляться цьому Святому. Розгляд ікон.
14. Словесне малювання.
- Яким ви уявляєте малого Миколайчика?
- Які кольори ви використали б якби малювали?
15. Робота над текстом «Легенда про Святого Миколая» (підручник,
ст. 131-132)
- Чи змінився Миколай, коли став дорослим?
а) Слухання тексту.
- Послухайте легенду далі.
б) Перевірка сприймання.
в) Бесіда за змістом прочитаного.
- Ким став Миколай, коли виріс?
- Чому люди причислили Миколу до святих після того, як він помер?
- Що Святий Миколай приносить уночі неслухняним дітям? (показ різок)
- На чому приїжджає Святий Миколай?
«Їдуть санчата поміж зірницями, переїжджають з хмари на хмару і
ніжно дзвонять...»
- Що є найбільшим щастям у житті?
16.Фізкультхвилинка (музична)
(пісня вивчена на уроці музики, слова Г. Бойко «Кришталева зимонька»)
- Дарунок Святому Миколаю від нашого класу - танок.
5. 17. Бесіда за змістом народних прикмет.
У кожному році два Миколи: до першого Миколи не буває холодно ніколи,
а до другого Миколи не буває тепло ніколи.
Як на Миколи піде дощ, то врожай на озимину.
Хвали зиму після Миколи.
18. Гра «Добрі справи», (розвиток мовлення)
- Як ви готуєтесь до свята?
Зима... Грудень місяць.
Свято Миколая йде.
У кого в руках сніжинка,
Добру справу хай назве.
На парту кладу сніжинку, учень називає свої добрі справи.
19.Поетична хвилинка.
- Діти нашого класу теж приготували прохання до Святого Миколая.
Благослови нас, Миколай,
Зло перемогти силу дай,
Засій в серцях бажання чисте
-Міцно любити свій край.
А всьому нашому народу
Ти добру волю принеси.
Усяке зло й лиху пригоду
Від України відверни.
20. Підсумок уроку.
а)Робота чарівного мікрофону.(діти з іграшковим мікрофоном беруть
інтерв 'ю)
- Що сподобалось?
- Що розповісте мамі?
- Що повторили б?
21.Телеграма.
Любі діточки!
22. Стук в двері.
6. 23.Подарунок.
24. Малювання своїх бажань.
В кінці підручника - сніжинки, на яких намалюйте своє бажання, бажаний
подарунок.
б) Гра «Виправте помилку»
- Послухайте речення і виправте помилку:
«Минули роки, Микола став вчителем.»
в) Гра «Від кожного по словечку.»
Я називаю слово. Діти до мого слова додають тільки одне своє слово, таке,
щоб утворилося речення.
25. Визначення настрою за мімікою облич, (на малюнку сумне, веселе,
сердите обличчя)
Непомітно ставлю святково прикрашену корзинку, в якій знаходиться
чобіток Святого Миколая, маленький дзвіночок.
-Чудеса почалися - великий дзвінок перетворився на маленький та в корзинці
-чобіток, в який зазвичай Святий Миколай кладе свої подарунки діткам.
7. 23.Подарунок.
24. Малювання своїх бажань.
В кінці підручника - сніжинки, на яких намалюйте своє бажання, бажаний
подарунок.
б) Гра «Виправте помилку»
- Послухайте речення і виправте помилку:
«Минули роки, Микола став вчителем.»
в) Гра «Від кожного по словечку.»
Я називаю слово. Діти до мого слова додають тільки одне своє слово, таке,
щоб утворилося речення.
25. Визначення настрою за мімікою облич, (на малюнку сумне, веселе,
сердите обличчя)
Непомітно ставлю святково прикрашену корзинку, в якій знаходиться
чобіток Святого Миколая, маленький дзвіночок.
-Чудеса почалися - великий дзвінок перетворився на маленький та в корзинці
-чобіток, в який зазвичай Святий Миколай кладе свої подарунки діткам.